How to...? Saveti za N6600

Pravila foruma
Symbian deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
NokiaSamsungSony Ericsson
djkokeeboy
Novajlija
Novajlija
Postovi: 11
Pridružio se: Čet, 12. Avg 2004. 11:31
Lokacija: Detelinara, Novi Sad

How to...? Saveti za N6600

Post od djkokeeboy »

Pozdrav svima, proslo je dosta vremena otkako nisam nista zalepio, ali evo pre nekih par dana sam konacno kupio N6600, pa imam par pitanja. Inace samo da znate da ne volim da puno smaram masu, sa mozda nekim glupim pocetnickim pitanjima, ali ovo mi je jedino mesto gde mogu da nadjem odgovarajucu pomoc. Otkako sam kupio fon, puno toga sam
vec znao zahvaljujuci ovom sajtu, a i neke sam jednostavno sam provalio, ali opet ima jos dosta toga sto ne znam i sto ne mogu da provalim, a moram da pitam. Pa da krenem redom.

1. Da li mogu na neki nacin da se uninstaliraju programi koje sam vec prethodno instalirao i da li mogu da uninstaliram programe koji su mi stigli sa fonom (mislim na neki kodakov program za stampanje, neki printer, world mate, ulead express-neki trial...) ?

2. Kakve su to ekstenzije .jar? Nabavio sam CD sa gomilom programa za N3660, i tu sam primetio da samo igrice imaju takve ekstenzije. (Da li to ima neke veze sa javom?)

3. Znam da po defaultu, na N6600 , mp3 fajlovi ne mogu da se nameste da budu zvono, ali je li postoji neki programcic koji to omogucava? (ako da, ako moze neko da mi ga posalje? :) :wink:

4. Je li moze da se dodeli odredjena melodija kontaktu?

5. Koji je dobar programcic za gledanje i editovanje (pre svega) slika? (takodje saljite :) :D

6. DA li ja sa Zipmanom mogu da otpakujem fajl na fon? Znam da mogu da gledam i otvaram fajl po fajl u pakovanom fajlu, ali da li mogu da otpakujem sve fajlove iz zip fajla i da ih npr. kopiram na karticu?

7. Instalirao sam fexplorer, ali ga nisam skroz provalio, pa me interesuje da li mogu npr. da prebacim (katujem i kopiram) vise fajlova odjednom, nesto kao "select all"?

8.oni programi sto kompresuju fajlove (stacker i space doubler), koliko to zaista pomaze, mislim je li vredi instalirati? A ko da, da li neko takodje moze to da mi posalje, posto imam verziju za N3660, i fon mi prilikom
instalacije te verzije kaze da je nekompatibilna sa moji m fonom pa necu da rizikujem da mozda nesto zeznem?

9. U fexploreru imam 4 "particije" c,d,e,z (ako se dobro secam:). Koje su u fonu, a koje na kartici, i da li je neka pola na fonu, apola na kartici (da li je takva situacija uopste moguca?) I koliko N6600 ima interne memorije, 6 Mb ili vise?

10. Deseto za kraj, u folderu e:\system\install\ ima gomila fajlova sa exstenzijom .sis koje sam vec instalirao, ali ovi su mnogo manji od originalnih instalacionih verzija. Cemu oni sluze i da li se mogu obrisati, mislim da li je preporucljivo brisati ih ili ne?

Eto toliko! Samo se nadam da nisam udavio. :D

Hvala unapred! 8)

nbnebojsa
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 993
Pridružio se: Uto, 27. Jul 2004. 13:24
Lokacija: Novi Sad

Post od nbnebojsa »

1) mozes u menadžeru sve instalirane programe da izbrišeš.
2)na znam.
3)nema programa da mp3 bude melodija.
4)može da se dodali, u kontaktima imas opciju dodaj melodiju.
5)dobar je splashphoto4.1 imas ga na yahoo group.
6)mozes samo da otvoris sistemske fajlove i txt fajlove
7)mozes samo jedan fajl, ako hoces vise stavi ih u jedan folder pa njega kopiraj celog i sa njim sve fajlove.
8)pomaze dosta moze da ti ustedi i do 50% memorije
9)z: ti je telefon i njegove original stvari, ovi ostali su i kartica i telefon
10)nemoj ih brisati sluzi da reinstaliras program ako mu se desi neka greska.
uff smorio sam se dok ti nisam sve napisao nadam se da sam pomogao pitaj ako nije nesto jasno :mrgreen:

`Dr. Nick Riviera`
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1159
Pridružio se: Sre, 21. Jul 2004. 21:59
Lokacija: Digital Underground

Post od `Dr. Nick Riviera` »

Odgovori na neodgovorena pitanja:
2. To je neka vrsta zip fajla u koji su uglavnom spakovane igrice. Takve igrice se najlakse instaliraju preko Application Installer koji se tobija u PC Suite-u.
3. Daj adresu za sluchaj da nadjem neshto tako.
9. C:- telefonska memorija, D:- RAM (ovo koristi sam telefon, nije za tebe :mrgreen: ), E:-mem. kartica, Z:- ROM (nepromenljiva sistemska memorija)
10. Oni ti trebaju samo ako hocesh da reinstalirash program, nemoj da ih brishesh sem ako ti je bash neophodna memorija.
:wink:
¨°o.O Nokia N70! O.o°¨

Ludak
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 870
Pridružio se: Sub, 07. Avg 2004. 17:15
Lokacija: Zemlja telefona

Post od Ludak »

1. Da li mogu na neki nacin da se uninstaliraju programi koje sam vec prethodno instalirao i da li mogu da uninstaliram programe koji su mi stigli sa fonom (mislim na neki kodakov program za stampanje, neki printer, world mate, ulead express-neki trial...) ?
Sve može da se deinstalira sem sistemskih aplikacija, mada može i to, ali ne bi valjalo, nikako ne bi valjalo.

2. Kakve su to ekstenzije .jar? Nabavio sam CD sa gomilom programa za N3660, i tu sam primetio da samo igrice imaju takve ekstenzije. (Da li to ima neke veze sa javom?)
To su ekstenzije Java apikacija, ne moraju sve Java aplikacije da budu igre, ali si ti preuzimao samo Java igre.

3. Znam da po defaultu, na N6600 , mp3 fajlovi ne mogu da se nameste da budu zvono, ali je li postoji neki programcic koji to omogucava? (ako da, ako moze neko da mi ga posalje?
Mozes da pretvoris mp3 u WAV, koji telefon uredno bira kao melodiju zvona. Potraži neki mp3 to WAV konvertor.

4. Je li moze da se dodeli odredjena melodija kontaktu?
Može, dođi do kontakta i onda Options>Ringtone>izaberi melodiju.

5. Koji je dobar programcic za gledanje i editovanje (pre svega) slika? (takodje saljite
Foto fun pack, Camera FX, Photographer,...Posebno obrati pažnju na Photographer jer ti sam možeš da dodaješ ramove...
Rado bih ti poslao, ali nemaš E'mail, ili barem nisi rekao koji je, pošalji mi na PP.

6. DA li ja sa Zipmanom mogu da otpakujem fajl na fon? Znam da mogu da gledam i otvaram fajl po fajl u pakovanom fajlu, ali da li mogu da otpakujem sve fajlove iz zip fajla i da ih npr. kopiram na karticu?
Možeš, ali ja lično smatram da je ta aplikacija beskorisna.

7. Instalirao sam fexplorer, ali ga nisam skroz provalio, pa me interesuje da li mogu npr. da prebacim (katujem i kopiram) vise fajlova odjednom, nesto kao "select all"?
Verovatno, mada ne znam jer nikada nisam probavao, a mrzi me da instaliram taj program.

8.oni programi sto kompresuju fajlove (stacker i space doubler), koliko to zaista pomaze, mislim je li vredi instalirati? A ko da, da li neko takodje moze to da mi posalje, posto imam verziju za N3660, i fon mi prilikom
instalacije te verzije kaze da je nekompatibilna sa moji m fonom pa necu da rizikujem da mozda nesto zeznem?
Ti programi vrlo brzo obaraju sistem, a i treba mnogo da se čeka svaki put dok on pakuje i anpakuje...

9. U fexploreru imam 4 "particije" c,d,e,z (ako se dobro secam:). Koje su u fonu, a koje na kartici, i da li je neka pola na fonu, apola na kartici (da li je takva situacija uopste moguca?) I koliko N6600 ima interne memorije, 6 Mb ili vise?
6600 ima 6mb interne memorije raspoložive za korisnika, inače naravno da ima više. C je telefon, E je kartica, ostalo su sistemski folderi u telefonu.

10. Deseto za kraj, u folderu e:\system\install\ ima gomila fajlova sa exstenzijom .sis koje sam vec instalirao, ali ovi su mnogo manji od originalnih instalacionih verzija. Cemu oni sluze i da li se mogu obrisati, mislim da li je preporucljivo brisati ih ili ne?
Ne briši ih.

Valjda su odgovori zadovoljavajući. :D
U susret novim izazovima...

djkokeeboy
Novajlija
Novajlija
Postovi: 11
Pridružio se: Čet, 12. Avg 2004. 11:31
Lokacija: Detelinara, Novi Sad

Post od djkokeeboy »

@ everybody

U bre ljudi! :D
Kao sto kaze "madman": Pa vi niste normalni! :D
Svaka chast svima, pre svega na brzom odgovoru. Zaista cenim to!
Uvek sam govorio i ponavljam opet, da je ovo zaista mega mesto za savete. :D :D
Pomogli ste mi svi bas dosta, opet hvala, ali imam jos po koje pitanjce u vezi par nejasnoca. :oops:

1.
@ nbnebojsa
E care, na koji si menadzer mislio? File manager koji stize sa fonom, ili AppMan (njega sam instalirao takodje) ili si mislio na nesto drugo? Ako nije frka, pojasni malo (step by step), zaista me nerviraju neki programi,
jednostavno moram da ih deinstaliram (@ Ludak: mislim na programe koje sam ja instalirao da vidim kaki su i da vidim kako rade, a ono najobicniji bullshit! (bio sam slep i pored ociju, bas tim recima:) Obecavam necu cackati sistemske fajlove, mada mi onaj printer ide malo na zivce) :twisted:

2.
@ Doktor Nik
Videces dalje u tekst u kakvoj sam ja situaciji sto se tice nokia PC suite!

5. Proverite sanduche za mail!

6. Jasno! (@ Ludak: how?) Mislim, pisi ako te ne mrzi, inace nije frka! :?:


I jos da vam kazem jednu moju "muku": :?: :!: :!: :?:

Nazvao bi je : "Nesto o backupu podataka sa memorijske kartice?"
Inace, citao sam malo i onu temu u kojoj ste pricali o bluetoothu i pc suitu, ali neke stvari mi jos nisu jasne.
Dakle...
Imam tu nesrecu da nemam nacina da povezem N6600 sa kompom ni preko bluetootha ni preko IRDA ni preko kabla (ovo zadnje ako uopste moze?), jer nemam ni jedan od tih prikljucaka (nemam trenutno kesha za to), ali zato imam (ovo je sreca) Pocket Loox (pocket PC) koji cita i SD kartice i MMC, pa onda na njega iskopiram sta treba da stavim na fon i posle ubacim MMC iz fona i kraj price.
Stoga, pazi sad: U zadnja dva dana kartica mi nesto baguje pa sam kontao da odradim backup i onda format. Znam da to ide prilicno lako ako imas bluetooth i nokia pc suite, pa povezes sa kompom i sve prebacis na njega, formatiras MMC i posle sve vratis. ALI! Da li ja mogu cisto da prebacim podatke (copyall) sa kartice na pocket PC, formatiram karticu u fonu (je li tako?) i vratim podatke nazad sa pocketa, ili ne mogu!???
Je li fon kada ja formatiram karticu u njemu, posle napravi na njoj neke sistemske fajlove, ili je cisto prazna?
I jos jedna stvar, to sa backupom (nikad ga nisam nigde radio pa ne znam), da li kada ja vratim podatke sa kompa na fon (u slucaju da imam pc suite i prikljucak), da li se onda vrate i svi instalirani programi koji su bili prethodno instalirani na kartici? Ocu reci, da li je po zavrsetku procesa (formatiranja kartice i vracanja podataka nazad) sve kao po starom?
Uf otpao sam! :cry:

@ Dr.Nik

Eto sada vidis da mi pc suite nije bas od neke pomoci, pa da li mogu nekako ja te java igrice da instaliram na drugi nacin ako moze. I ako moze, kako i da li si ti to pre radio? :?:


Eto ljudi, to je to za ovu nedelju, obecavam da vas vise necu daviti!
A i moram ispite da polazem!
:D 8)
Hvala unapred.

nbnebojsa
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 993
Pridružio se: Uto, 27. Jul 2004. 13:24
Lokacija: Novi Sad

Post od nbnebojsa »

ne fajl menadzer nego, menadzer imas ga u fonu stize kao fabricka instalacija na nokiji, kada udjes u njega imas tu sve instalirane programe udjes u opcije/izbrisi i fon ti reinstalira aplikaciju :wink:

Odgovori