Root-ovanje Android telefona

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
Odgovori
jocabg011
Novajlija
Novajlija
Postovi: 16
Pridružio se: Uto, 19. Sep 2006. 00:01
Lokacija: Beograd

Post od jocabg011 »

Cini mi se da postoji tema sto se tice rootovanja i pravljenja GC za Tatto konkretno. Malo prolistajte forum, a ako vas mrzi evo linka :)

viewtopic.php?t=20877

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

Znamo da postoji tema za tattoo, ali ovde je rec o drugim modelima androida, naime, mislim da bi ta tema o tattoo rootovanju trebala da se prebaci u ovu, ali to je do moderatora, pa nek odluce..
Htedoh reci da bi (po meni) trebalo da se otvore teme o romovima odnosno preporuci i prici o pomenutim, za svaki android, odnosno da koga zanima da otvori teemu za odgovarajuci model... Mislim da bi to dosta pomoglo pocetnicima... (for dummies like myself... :D ) Molim moderatore da mi odgovore na post jer planiram to i da uradim, pa da li je to u redu? De ne otvaram temu za badava... :D
Samo nek se rolaju....sarme.

vnugo
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 42
Pridružio se: Ned, 09. Maj 2010. 14:34

Post od vnugo »

Znam da ce nekome ovo pitanje biti smesno, ali ja kao pocetnik moram da ga postavim. Sta je zapravo rootovanje i sta se postize njim?
I jos nekoliko pitanja:
1. Da li je to ekvivalent "otkljucavanju" symbiana, da bi se mogle instalirati i crack-ovane aplikacije? 2. Postoje li uopste crack-ovane aplikacije za android?
3. Postoji li mogucnost da se instaliraju aplikacije koje nisu besplatne na android marketu?
4. Ako ne postoji, na koji nacin se vrsi placanje aplikacija...?

Znam da smaram, ali ko pita ne skita :D Hvala unapred.

djoni
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 236
Pridružio se: Ned, 06. Jun 2010. 10:59

Post od djoni »

rootovanje je postupak kojim se preuzima kontrola nad operativnim sistemom, omogućuje se pristup naprednim podešavanjima i možeš da praviš izmene u njemu. Na primer:
-da menjaš boot animaciju, instaliraš programe koji zahtevaju pristup ovim podešavanjima (npr. Titanium backup, Rom Manager)
-imaš pristup recoveryju iz koga možeš da flešuješ različite verzije romova po svom izboru
-možeš da prebaciš programe na sd karticu (što je inače veliki problem na androidu <2.2)
-da različitim podešavanjima sistema (npr. overklokovanjem/downclockovanjem cpu-a) poboljšaš performanse telefona ili npr. produžiš trajanje baterije
itd.

1)ne, to nema nikakve veze sa crackovanim programima
2)da
3)da
4)nemam pojma, nikad nisam razmišljao o tome

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

1. Slično je tome da onda dobijaš mogućnost čačkanja po sistemskim fajlovima, a root nema nikakve veze sa instaliranjem aplikacija.

2. Postoje

3. Postoji
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

vnugo
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 42
Pridružio se: Ned, 09. Maj 2010. 14:34

Post od vnugo »

Ok, hvala na odgovorima,malo mi je jasnije sada/
Ali sta je onda potrebno za instalaciju crack-ovanih aplikacija?

cale
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1806
Pridružio se: Pon, 01. Nov 2004. 23:38
:: Google Nexus 6P
Lokacija: Vienna
Kontakt:

Post od cale »

Malo Google-anja.
Slika

jocabg011
Novajlija
Novajlija
Postovi: 16
Pridružio se: Uto, 19. Sep 2006. 00:01
Lokacija: Beograd

Post od jocabg011 »

Pozdrav ponovo. Opet jedna nedoumica koja me muci. Naime Tattoo je rootovan i flashovan nekoliko puta raznim 2.1 kuvanim romovima, a ponovo vracan na 1.6 fabricki rom i sve to je bez problema proslo. Posto imam uradjen backup u nandroid folderu, zanima me da li mogu da obrisem sve sa SD kartice i ostavim samo nandorid folder sa backup-om i da posle toga uradim samo vracanje na fabricki 1.6. Jer mi se nakupilo raznih foldera i fajlova od mnoogstrukih flasovanja.

Nadam se da ste me razumeli.
:)

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

Jel noko probao ovaj nacin root-ovanja...?
http://androidforums.com/all-things-roo ... -more.html
cini mi se da je ovo najjednostavniji nacin... Maltene u 2 klika... Cak ne treba ni gold card...
Naravno ako radi...?! :?
Napominjem da je ovo za Hero...
Samo nek se rolaju....sarme.

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

vnugo, potrebno je da skineš aplikaciju i da je instaliraš, ništa drugo :wink:

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

1-click root

Google Nexus One (2.2)
HTC Hero (2.1)
HTC Magic (1.5)
Dell Streak (2.1)
Motorola Milestone (2.1)
Motorola XT701
Motorola XT800 (2.1)
Motorola ME511
Sony Ericsson X10 (1.6)
Sony Ericsson X10 Mini Pro (1.6)
Acer Liquid (2.1)
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=747598
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

Pedjoni
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 22
Pridružio se: Uto, 19. Jun 2007. 22:00

Post od Pedjoni »

Nije mi jasno, da li se prilikom rutovanja brise sve sa fona (kontakti, programi, podesavanja i slicno) ili ne?
Znaci, ne bih stvaljao kuvane romove, vec samo odradio root.

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Pedjoni, sam Root ne brise podatke sa telefona.. Jedino ukoliko nesto krene naopako, mada tesko da se to desi, onda mozda moras da uradis wipe podataka da bi se tel vratio u normalu..
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Pedjoni
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 22
Pridružio se: Uto, 19. Jun 2007. 22:00

Post od Pedjoni »

E, super. Eto meni zanimacije tokom vikenda :D.
Pokusacu sa onim OneClickRoot tattoo, cini mi se se da je prosto i brzo(bar se cini).

Hvala na brzom odgovoru!

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Pedjoni, jeste lako.. Ja sam bas taj metod koristila na svom Tattoou i nije bilo nikakvih problema..:-)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Post od toda81 »

Koliko sam mogao da primetim i desire moze da se root-uje samo jednim klikom na ovaj nacin.Da li li je to tacno i da li je neko na ovaj nacin root-ovao desire?Da li posle root-ovanja mogu da se menjaju fontovi i da se cacka po systemu ili mora da se ubaci neki room da bi to moglo da se radi?
Note IV N9100 dual

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

Ninolina, znaci ovo radi i za tattoo? Posto gore nije naveden... Bas cu da pogledam sad kakav je taj metod i koliko je 'prost'...

toda81, pazi ovako, ti kad radis root, ti ustvari root-ujes taj rom koji imas na telefonu... Kada ubacis neki drugi rom to je opet nova prica... Znaci opet mora root, osim ako nije vec root-ovan rom... Kapito? Veruj mi, kad ti stigne fon i malo ga procackas bice ti mnogo jasnije sve ovo... Mada verujem da si vec ukapirao dosta... :wink:
Samo nek se rolaju....sarme.

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Post od toda81 »

PeraDetlic,po tome sto ti kazes ako ja samo root-ujem taj room koji vec imam na desire-u mocicu tada da cackam po systemu mog telefona i da mu izmedju ostalog menjam fontove i da instaliram onu app2sd pa da posle sve app koje instaliram idu na mmc.Da li sam u pravu?Recite mi samo jos da li se moze root-ovati ota froyo?Samo mi jos recite da li je neko root-ovao desire na ovaj nacin?
Note IV N9100 dual

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

Da u pravu si imas itvoren sistem i da mozes da menjas fontove... E sad mislim da ne moze ota froyo da se root-uje, ali mi se cini da je tip koji je pisao post na xda za one-click-root, da je on rootovao ota froyo... Ali nemoj me drzati za rec...
Samo nek se rolaju....sarme.

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

toda81, Pera Detlic, čovek je lepo pitao za "One Click Root For Tattoo" :) Nije ista procedura za Tattoo i za Desire.. Znači ako kažu da je procedura samo za odredjene telefone, trebalo bi da im verujete..:)

Tako da, postupak koji se nalazi na gornjem linku nije isto što i ovo što je čovek pitao :) Taj Root preko aplikacije koju instalirate na tel radi samo na navedenim telefonima.
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Odgovori