Optimus G Pro E985 2013
2013. godina
5.5" LCD, 73% body
5% S4 Pro APQ8064A, Android 4.4.2 KitKat
RAM 2 GB, INT 16GB, EXT nema
3140 mAh Izmenjiva
1 kamera, max 13MP
Test mobilni telefon LG Optimus G Pro E985
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona LG Optimus G Pro E985. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona LG Optimus G Pro E985 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test smart telefona LG Optimus G Pro (E988)

Fotografije modela LG Optimus G Pro

Prodajno pakovanje:

  • Telefon
  • Baterija
  • Punjač
  • USB-kabl
  • Uputstvo za upotrebu

Uvod

Dok je pripremala model Optimus G Pro, kompanija LG Electronics najavila je model G2, tako da se G Pro od vodećeg modela preselio u kategoriju jednostavnih uređaja sa velikim ekranom i matricom visoke rezolucije kojih sada ima zaista mnogo. Međutim, G2 model još uvek nije dostupan na svim tržištima, pa se G Pro i dalje može smatrati vodećim modelom. Uzgred, G Pro je prvi smart telefon na svetu baziran na Qualcomm Snapdragon 600 čipsetu. Sada naravno ovaj čip neće iznenaditi nikoga, ali tada je to bilo nešto revolucionarno.

U suštini, ako ne tražite vrhunske tehnologije ovaj uređaj nudi pristojan set parametara, koji će ostati takvi najmanje još godinu dana - 8064T Quad core procesor sa radnim taktom od 1.7 GHz, 2GB RAM-a, veliki IPS ekran 5.5“ dijagonale sa rezolucijom 1080x1920 piksela, veću bateriju, bolju nego prethodnih LG smart telefona kameru sa 13MP modulom, četvrtu generaciju LTE.

Cena po kojoj može da se nađe Optimus G Pro ga čini veoma interesantnim modelom obzirom da su najbliži konkurenti A brendova sa FHD-matricom skuplji.

Dizajn, veličina, kontrole

Uređaj je napravljen u istom stilu kao i model Nexus 4 , a takvih modela sada ima u značajnim količinama na tržištu.

Pošto je G Pro naslednik konvencionalnog modela Optimus G, sličnosti sa njim ima dosta u smislu forme, lokacije nekih elemenata i nekih drugih detalja. Granice stakla sa prednje strane imaju oštar prelazak ka plastici. Plastične ivice su takođe dobro izrađene. Između zadnjeg i centralnog dela je svetlo sivi plastični umetak. Sa desne i leve strane je veoma uzak, a gore i dole dolazi do povećanja debljine.

Dimenzije uređaja su uobičajene za ovu klasu - 150.2x76.1x9.4 mm. Gornji i donji okvir su po 19 mm, desno i levo nešto više od 3 mm, primete se ali nisu 5 mm, kao što su kod Galaxy Note II. Masa uređaja je 172 grama. U dlanu telefon savršeno stoji zahvaljujući uskom okviru, izduženom obliku tela, nije preterano velikoj debljini i kosim ivicama, kao i materijalima mekim na dodir.

Zadnja strana je ukrašena holografskom teksturom. Ovaj put izgleda manje impresivno nego što je bila kod Optimus G modela, zbog upotrebe plastičnih masa. Tekstura je mreža kvadrata dimenzija 1.5x1.5mm sa mikroskopskim rezovima izvučenim iz različitih uglova. Efekat se najbolje vidi na svetlosti, u hladu ili u zatvorenom prostoru poklopac izgleda čudno, mada je takođe na nekim mestima sunce izbledelo plastiku. Treba napomenuti da su u prodaji dve kolor varijante: bela i crna. Dopada nam se bela, jer su na površini skoro nevidljivi otisci prstiju, holografska struktura nije vidljiva sa normalnim osvetljenjem, a ceo smart telefon izgleda elegantno.

Izrada je kao i uvek odlična. Kada nam je G Pro stigao na probu, mislili smo da kvalitet izrade nije sjajan. Uređaj ne ispušta škriputave zvuke, nema zazora, centralni region ne pritiska bateriju. Uzgred, paneli su NFC antena, sa zadnje strane postoje četiri kontakt jastučića.

Tokom mesec dana aktivnog korišćenja smart telefona na poleđini pojavila tanka i plitka ogrebotina koja se vidi samo pod određenim uglom svetlosti. Na ekranu nije bilo ogrebotine, najverovatnije zato što koristi Corning Gorilla Glass druge generacije.

Na vrhu prednje strane je zvučnik za prenos glasa. Iznad je hromirani ukrasni plastični umetak. Jačina zvučnika je visoka, najviši nivo će odgovarati za gotovo sve situacije, sagovornika možete čuti jasno i glasno. Najbolje se čuju srednje i visoke frekvencije. Ton je prijatan, nema pozadinske buke, niti eha. Jedino što nije dobro je lokacija koja je visoka. Međutim, ako pravilno namestite uređaj zvučnik će vam biti na uhu.

Prednja kamera, senzori osvetljenja i blizine se takođe nalaze na prednjem kraju u gornjoj zoni. Senzor osvetljenja kod test primerka je radio veoma loše: treba da reguliše osvetljenost matrice ali to ne radi. Tako da smo morali ručno da podesimo osvetljenost. Senzor blizina nije pravio probleme za vreme testiranja i blokira ekran od slučajnog kontakta.

Ispod ekrana je mehanički taster Home. On je ovalnog oblika, uronjen u kućište, hod tastera je kratak ali je pritisak mekan. Obod ovog tastera je napravljen od providne plastike. Ovo je da se osigura da postoji jasna naznaka kada postoji nepročitana poruka, propušten telefonski poziv, email itd. U podešavanjima ekrana , postoji stavka za pozadinsko osvetljenje Home tastera. Ona podešava osvetljenost pozadinskog osvetljenja, odabir režima rada i događaji koji pokreću indikaciju. Treba napomenuti da svetlost sija ili treperi različitim bojama: crvena, plava, zelena , žuta ili svim bojama.

Levo i desno od tastera Home se nalaze tasteri Back i Menu. Oni imaju pozadinsko osvetljenje, veoma jako. U podešavanjima ekrana možete podesiti ovo osvetljenje.

Na donjem kraju se nalazi microUSB utičnica i mikrofon dok je na vrhu drugi mikrofon za smanjenje buke i snimanje audio zapisa u stereo tehnici, infracrveni port (kao kod modela HTC One, Samsung Galaxy S4), 3.5 mm audio priključak za slušalice. Sa desne strane gornjeg dela je taster za uključivanje (tanak , malog hoda, mekan na dodir), Bočno levo je taster za kontrolu jačine zvuka (istog tipa kao i taster za uključivanje ) i Quick Snap koji bi trebalo da pokrene skoro svaku aplikaciju.

Sa zadnje strane uređaja su LED blic i sočivo kamere, malo izdignuto iznad kućišta.

Ispod poklopca zadnje strane dole se nalaze slot microSIM kartice – kao kod Galaxy S4, iPhone 4S, Sony Xperia Z i drugih popularnih modela i slot microSDHC kartice.

Poređenje dimenzija:

LG i Apple iPhone 5

LG i Samsung Galaxy S4

LG i Samsung Galaxy Note 2

Ekran

LG je takođe odlučio da se uključi u trku kreiranja što veće dijagonale ekrana, pa G Pro poseduje ekran dijagonale 5.5“ (14 mm). Fizičke dimenzije matrice su 68x121 mm, rezolucija ispunjava savremene standarde za uređaje visoke klase – 1080x1920 piksela, gustina je 400 piksela po inču. Matrica je napravljena korišćenjem IPS tehnologije a LG je reklamira na tržištu kao True HD IPS Plus LCD. Sloj osetljiv na dodir je kapacitivni, podržava do 10 istovremenih pritisaka, osetljivost je visoka.

Matrica ekrana pod mikorskopom

Kvalitet slike je veoma dobar, posebno kada je reč o bojama koje su prirodne. Jedino što je malo nezgodno je što slika menja boju kod velikih uglova gledanja levo i desno. Sa jedne strane, slika je blago ljubičasta, a sa druge žuta. Međutim, osvetljenost je dovoljna da se slika lako vidi pri direktnom izlaganju sunčevim zracima.

Ekran modela LG G Pro u senci/direktnom suncu/okrenut od sunca

Uglovi vidljivosti (kolor slika)

Uglovi vidljivosti (bela boja)

Podešavanja ekrana:

  • Osvetljenost (automatska ili manuelna)
  • Vreme isključenja ekrana (od 15 sekundi do 10 minuta)
  • Automatsko rotiranje
  • Tip fonta. Možete da izaberete jedan od osam tipova fonta.
  • Veličina fonta. Možete odabrati mali, srednji, veliki i veoma veliki font.
  • Smart screen. Osnova tehnologije je to da ekran svetli dok se gleda u ekran, odnosno ekran prepoznaje lice korisnika. Mi nismo otkrili kako ova funckija radi jer je ekran bio stalno uključen.
  • Svetlosno upozorenje. Ova opcija omogućava da ugrađeni LED blic treperi u slučaju propuštenog poziva SMS-a, maila ili kada su propušteni podsetnik, alarm itd.
  • Pozadinsko osvetljenje tastera. Ova sekcija aktivira ili deaktivira osvetljenje tastera ispod ekrana.
  • Podešavanje formata slike. Promene odnosa strana učitane aplikacije da bi se izbeglo iskrivljenje ekrana.
  • Kalibracija senzora pokreta

Baterija

Uređaj koristi uklonjivu Li-Ion bateriju kapaciteta 3140mAh, 11.9Wh. Prema zvaničnim podacima uređaj u režimu mirovanja će raditi 600 časova a u režimu razgovora 30 časova.

Tokom testirnaja dobili smo sledeće rezultate:

  • Reprodukcija HD-videa (720p, H.264) uz maksimalnu jačinu osvetljenja i jačinu zvuka pri slušanju preko slušalica: malo duže od pet časova.
  • Reprodukcija muzike preko slušalica uz maksimalnu jačinu: malo više od 35 časova.
  • Igranje igara (najjače osveltjenje i zvuk): do 3 časa
  • Surfovanje korišćenjem WiFi mreže (visoka osveltjenost): oko 12 časova

Prosečno, baterija uređaja je trajala oko 15 časova (jačina osvetljenja 30-100%) uz 15-20 minuta poziva, slanje 20 tekstualnih porka, surfovanje internetom oko 5-7 časa (3G konekcija)

Rezultati Antutu testa:

Opcije povezivanja

Smart telefon radi u mrežema 2G (850/900/1800/1900), 3G (850/900/1700/1900/2100) i LTE (2100/2600). Brzina prenosa podataka je DC-HSDPA 42Mbps, HSDPA - 21Mbps, HSUPA - 5.76 Mbps.

Postoji i Bluetooth 4.0 verzija sa A2DP i EDR profilima za prenos transfera glasa i fajlova. Sa povezivanjem slušalica nije bilo nikakvih problema, zvuk je jasan a povezivanje se izvodi brzo.

Nismo primetili da je dolazilo do gubitka mreže, osetljivost je bila veoma visoka.

Dostupna je Wi-Fi 802.11 b/g/n mogućnost povezivanja (2.4/5GHz, DLNA, modul Murata SS2908001). Uređaj može da služi kao pristupna tačka. (WiFi hotpsot).

Osetljivost WiFi prjemnika je u liniji sa prijemnicima kod modela iPhone 5, LG Optimus G, Nexus 4.

Za transfer fajlova i sinhronizaciju podataka koristi se USB 2.0. Kada je povezan sa personalnim računarom, uređaj je definisan kao USB Flash uređaj ili USB modem.

Takođe, uređaj je opremljen NFC čipom. Ovde je reč o tehnologiji visoke frekvencije kratkog opsega koja omogućava razmenu podataka između uređaja na rastojanju do 10cm. Dostupna je i karakteristika Android Beam koja omogućava razmenu podataka između mobilnih uređaja jednim dodirom.

Tu je takođe i Miracast – standard za bežičnu transmisiju multimedijalnih signala i definisan je od strane Wi-Fi Alliance 19. septembra 2012. Standard je baziran na Wi-Fi Direct tehnologiji koja za prenos signala zahteva samo dva kompatibilna uređaja – transmiter i risiver, što je i osnovna razlika u poređenju sa AirPlay, gde se transmisija između risivera i transmitera vrši isključivo preko Wi-Fi rutera..

Memorija i memorijska kartica

Uređaj ima je 2GB. Prosečno, dostupno je oko 1.2GB.

Količina interne memorije je 16GB, korisniku je dostupno oko 10GB. Dostupan je slot microSDHC kartice a maksimalni kapacitet je 64GB. U podešavanjima nije moguće podesiti da se podaci čuvaju na memorijskoj kartici.

Kamera

Optimus G Pro ima dva modula kamere: 13MP (sa autofokusom, Sony matrica) i 2.1MP (prednja kamera, bez autofokusa, za video pozive). Dostupan je i Simplex LED blic koji omogoućava osvetljavanje sa 1.5-1.7m. Minimalna vrednost ISO je 50, maksimalna (automatska) 1600. Minimalna vrednost brzine okidača je 1/1500, maksimalna 1/13, otvor blende - F/2.3, žižna daljina 30 mm, odnosno nije reč o optici visokog otvora bledne niti širokog ugla.

Ako uporedimo kvalitet kamera LG Optimus G i G Pro, možemo zaključiti da ima manje šuma, slika je postala malo oštrija, ali generalno, da razlikujemo fotografije sa ova dva uređaja je izuzetno teško. U svakom slučaju, modul kamere je odličan, savršen za snimanje u svim uslovima osvetljenja.

Možete da snimite fotografije u potpuno automatskom režimu ili manuelno. Dostupne opcije su: panorama, sferična panorama, HDR, Burst, „preatty face“, dual camera (slika se prenosi sa glavne i prednje kamere).

U podešavanjima možete da izaberete automatsko ili ručno fokusiranje. U drugom slučaju klizačem podešavate oštrinu. Ne sećamo se da je tako nešto bilo u Android baziranim smart telefonima. Ovo će biti pogodno za snimanje kada autofokus ne može da „pronađe“ fokus.

Prednja kamera je relativno širokog ugla, odnosno je teoretski moguće da se snimite od glave do struka, a ako je malo podignete i od glave do pete. Za ljubitelje snimanja samog sebe i poželjno da se uključi „pretty face“ režim.

Video se snima u FullHD rezoluciji pri 30 frejmova u sekundi, bez obzira na osvetljenje. Kvalitet je dobar. Stereo zvuk je malo lošiji, pa način na koji se visoki tonovi prenose nije tako dobar kako bi mogao da bude. U podešavanjima možete da izaberete HDR- video. Efekat je bolji nego kod mnogih drugih uređaja sa ovom funkcijom.

Karakteristike videa (glavna kamera):

  • Format: MP4
  • Video kodec: AVC, 17 Mbit / s
  • Rezolucija: 1920x1080, 30 f / s
  • Audio kodek: AAC, 156 kbit / s
  • Kanali: 2 kanala, 48 ​​KHz

Karakteristike videa (prednja kamera):

  • Format: MP4
  • Video kodek: AVC, 16 Mbit / s
  • Rezolucija: 1920x1088, 30 f / s
  • Audio kodek: AAC, 156 kbit / s
  • Kanali: 2 kanala, 48 ​​KHz

Primeri fotografija nastalih glavnom kamerom:

Sferična panorama:

Fotografije iz videa:

Performanse

Smart telefon LG Optimus G Pro je obezbeđen Qualcomm 8064T čipsetom Snapdragon 600. Ovde je glavni quad core Krait procesor pri čemu je radni takt svakog od jezgra 1.7GHz. Procesor je izrađen korišćenjem 28nm tehnološkog procesa, ARMv7. Kao grafički akcelerator je korišćen moćni GPU Adreno 320 randog takta 400MHz.

Govoriti o nperformansama ovog uređaja nema potrebe jer je reč o veoma brzom smart telefonu koji nema nikakvih problema, bilo da je reč o intenzivnim igrama kao što su Asphalt 8, MC4, RR3 i druge

Kratke karakteristike:

Testovi:

Snimci sa ekrana igre Modern Combat 4

Uređaj koristi Google Android operativni sistem verziju 4.1.2 Sigurni smo da će verzija 4.2 biti izdata uskoro, a zatim i 4.3. Korisnički interfejs je Optimus UI 3.0.

Više detalja o korisničkom interfejsu za pozive i SMS poruke možete pročitati u testu modela Optimus G. Postoji nešto novo - tastatura.

Jedinica poseduje GPS gpsOneGen 8A sa Glonass tehnologijom. Za navigaciju se koriste Google Maps, Locator i Navigator alati. Za pretragu satelita pri prvom pokretanju je potrebno 30 do 40 sekundi, dok je u slučaju kada je povezivanje bilo već izvedeno ranije potrebno manje od pet sekundi. Osetljivost je dosta loša.

Multimedija

Muzički plejer. Plejer može da sortira numere prema izvođaču, albumu, pesmama i direktorijumima. Kada se reprodukuje numera, ekran prikazuje veliki album art, naziv izvođača, naziv albuma i ispod kontrolne tastere plejera. U podešavanjima, nalaze se dodavanje listi numera, podešavanja biblioteke, SmartShare, uklanjanje numera, korišćenje kao melodije zvona i razmena (za Bluetooth, Gmail, Skype, SMS/MMS i email), podešavanje kao melodija zvona, informacije i podešavanja.

Opcije:

  • Prikazivanje notifikacija (on, off).
  • Tajmer za isključenje (off, 10, 20, 30 minuta, 1 ili 2 časa)
  • Efekti (Dolby Mobile, smanjenje basa, uvećanje visokih frekvencija, uvećanje basa, pojačavanje glasa za slušalice i vaš sopstveni ekvilajzer).

Ekvilajzer sadrži sedmoopsežni ekvilajzer opsega od 30 Hz do 16 kHz.

Standarndi muzički plejer ne obezbeđuje najbolji mogući zvuk. Instalirali smo jedan od najpopularnijih plejera PowerAMP i testirali muzičke karakteristike LG Optimus G Pro.

Jačina zvuka preko slušalica je visoka. Dobro su dizajnirane za niske i visoke frekvencije. Sve u svemu, odličan kvalitet.

Jačina zvuka zvučnika je neznantno iznad proseka. Ako smestite uređaj na ravnu površinu, onda će jačina zvuka opasti za 50%. Ako ga prekrijete rukom opada za 90%.

FM-radio. Radi u opsegu FM: 87.5 do 108 MHz. Ekran prikazuje skalu sa frekvencijama, konfiguraciju, šest mesta za čuvanje memorisanih stanica za slušanje preko zvučnika. Jačina zvuka zvučnika je iznad proseka dok je osetljivost prijemnika dobra.

Video. Dostupna je i zasebna aplikacija video plejer. Lista svih video fajlova.

Kada vršite reprodukciju dostupne su opcije za podešavanje jačine zvuka, SmartShare, zaključavanje ekrana i video reprodukciju u zasebnom prozoru. U podešavanjima možete da izvšrite podešavanja vezana za titlove, odsecanje videa, uključivanje/isključivanje Dolby Mobile i jačine osvetljenja.

Smart telefon podržava gotovo sve video formate i kodeke (formati 3GP, MKV, AVI, MPG, FLV, WMV, kodeci: Mepeg4, H263, H264, DivX, XviD i). Maksimalna rezolucija je 1080p. Ako ne možete da reprodukujete neki od klipova instalirajte drugi neki plejer, npr. MX Video plejer.

Zaključak

Za novac koji je potrebno da izdvojite za model LG Optimus G Pro dobijate kvalitetan uređaj sa velikim FullHD IPS ekranom, visokih performansi, baterijom visokog kapaciteta i pristojnu kameru. Glavni prodajne tačke ovog modela su veliki ekran veličine i prijatan dizajn. U principu, uređaj je veoma dobar i nema neke značajne nedostatke.

Za isti novac možete kupiti:

Lenovo K900. Nešto je jeftiniji. Baziran na Intel čipu. Veličina ekrana ovog modela je 5.5", rezolucija FullHD, 13MP kamera.

Samsung Galaxy Note II.Takođe nešto jeftiniji. Nedostaci: rezolucija ekrana, slabiji procesor.

Huawei Ascend Mate. Jeftiniji malo nego prethodna dva modela. Nedostaci: rezolucija ekrana, originani čip, malo veća masa. Prednosti: kapacitet baterije, veći ekran.

Samsung Galaxy Mega 5.8. Još je jeftiniji. Slabiji uređaj u gotovo svim aspektima al ima 5.8" ekran.

Postoje mnogi drugi slični uređaji, ali je LG G Pro po našem mišljenju najizbalansiraniji uređaj imajući u vidu veličinu ekrana, performanse i cenu.

Prednosti modela LG Optimus G Pro:

  • Dizajn
  • Kvalitet ekrana
  • Visoka rezolucija
  • Performanse
  • Opšta funkcionalnost
  • Visok kapacitet baterije
  • LTE

Nedostaci: nisu primećeni.

Karakteristike:

  • Klasa: Smart telefon
  • Korišćeni materijali: plastika i staklo
  • Operativni sistem: Google Android 4.1
  • Procesor: Quad, 1.7 GHz Krait, Qualcomm Snapdragon 600
  • RAM: 2 GB
  • Memorija za skladištenje podataka: 16 GB (10 dostupno)
  • Povezivanje: Wi-Fi (b / g / n / ac), Bluetooth 4.0, LTE, 3.5 mm priključak za slušalice
  • Ekran: kapacitivni, True HD-IPS-LCD rezolucije 1080x1920 piksela
  • Kamera: 13 MP (glavna) 2.1 MP (prednja)
  • Opciono: akcelerometar, senzor blizine i svetosti, žiroskop
  • Baterija: ukloniva, punjiva Li-Ion kapaciteta 3140 mAh
  • Dimenzije: 150.2x76.1x9.4 mm
  • Masa: 172 g
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024