
Kompletan test GSM-telefona BenQ Siemens EL71
Standardna oprema:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo za upotrebu
CD-ROM sa softverom za sinhronizaciju
Pitanje koje je najčešće postavljano u vezi ovog modela telefona jeste: "Da li je to BenQ model telefona ili je to i dalje neki od Siemens telefona?“ Zbrka u proizvodnoj liniji izazvana nestandardnim označavanjem uređaja uveliko je doprinela zbunjivanju korisnika. Sve ovo je dovelo do toga da je veoma teško odrediti koji uređaj je povezan sa kojim tipom. Neki od mojih kolega nazivaju model BenQ Siemens EL71 novim najpoznatijim proizvodom linije proizvoda ili bar drugim po važnosti. Moje mišljenje je da su takva razmišljanja preterana budući da uređaj zaostaje u smislu izgleda u odnosu na BenQ Siemens EF81. Kada je reč o funkcionalnosti ovaj model nikako se ne može nazvati najvažnijim u proizvodnoj liniji već samo osrednjim rešenjem.


Nema sumnje da Siemens Mobile shvata da osetljivost tržišta na izgled i proizvode koji su po ukusu korisnika, drugim rečima originalni dizajn uvek dobija. To se desilo u ovom slučaju usled nedostatka tehnologije kojima bi postali konkurent kompanijama Nokia, Sony Ericsson, te je ova kompanija odlučila da ponudi rešenje sa prefinjenim izgledom. Zbog toga se proizvodna linija 3 uređaja u metalnom kućištu (barem je veći deo kućišta od metala) pojavila na tržištu a ova serija obuhvata uređaje kao što su BenQ Siemens S68, BenQ Siemens EF81 i BenQ Siemens EL71. Njihov glavni adut, prema sloganu kompanije, jeste korišćeni materijal. Štaviše, jedan od predstavnika kompanije izjavio je da su to „proizvodi koji će sasvim sigurno privući svačiju pažnju ukoliko ih u kafeu postavite na sto“. Istina je da su se dizajneri potrudili radi postizanja ovakvog izgleda. Od meseca maja ovi uređaji su prisutni na tržištu. Slično kao i L’Amour kolekcija kompanije Nokia, ova tri telefona se mogu smatrati kao jedna grupa telefona. Pionir ovakve strategije bila je kompanija Motorola, a čak dva od tri proizvoda su kopije Motorola-inih telefona (S68 liči na L6/L7, iako pojednostavljen; EF81 je unapređena verzija V3x dok bi EL71 mogao imati svoj odgovarajući model da ga Motorola nije ukinula). Još jedna karakteristika strategije koja je primenjena od strane BenQ Mobile jeste imitacija uspešnog konkurentskog pozicioniranja uređaja – a u uslovima trenutnog stanja tržišta se pokazalo kao veoma uspešno budući da se prodaja uvećavala iz dana u dan. Na primer, S88 (BenQ proizvod) je Sony Ericsson K750i blago izmenjenog dizajna koji se na tržištu pojavio godinu dana kasnije i po nižoj ceni. Prema tome, imajući u vidu veliki broj klonova, model BenQ Siemens EL71 može privući dosta pažnje zbog svoje originalnosti čak iako nema direktnog konkurenta.

Sva tri modela nove proizvodne linije poseduju novu interfejs utičnicu – Nano, a kod dva modela postoji mogućnost instaliranja Lumberg utičnice, kao što je to slučaj kod prethodnih uređaja. Meni lično nije jasan ovakav stav kompanije, osim želje da se zaradi što više novca, budući da su ovakvim potezom primorali svoje korisnike da kupuju dodatnu opremu. Svi oni koji žele da kupe ove modele moraće da dodatno plate za nove slušalice, USB kablove i opremu za auto. Ovo je još jedna od činjenica protiv kupovine ovakvog telefona i njegovog zaostajanja za drugim modelima.
Slično modelu S68, EL71 je zasnovan na Siemens-u S75, dok se EF81 može povezati sa SXG75. Očigledno je da je S75 mogao biti opremljen i aktuelnijim ekranom veće rezolucije.
Dizajn EL71 se jasno razlikuje od ostalih iz dva razloga: jedan je skoro pravougaoni oblik dok je druga najupečatljivija razlika opseg kolor šema; odvojeno od crne koja je s pravom nazvana „najboljom bojom sezone“ od strane nekih proizvođača, EL71 karakterište Kvarc antracitna varijacija. Mi smo testirali upravo ovakav model budući da je najatraktivniji.
Dimenzije uređaja su 90x46.3x16.5mm te teško da se može svrstati u klasu tankih uređaja, međutim čini se da proizvođač nije ni imao nameru da ovaj uređaj proizvede za klasu ekstra tankih uređaja. Međutim, ovaj uređaj bez problema staje u bilo koji džep. Težina uređaja od 94 grama je veoma razumna kada su pitanju uređaji načinjeni od metala. Okvir je načinjen od aluminijuma sa ivicima koje su ispolirane i imaju imitacje ogrebotina tako da se može steći utisak da je i ovaj detalj načinjen od metala. Bočni delovi su načinjeni od plastike koja se u suštini koristi za najveći deo kućišta. Ostali metalni delovi se nalaze sa zadnje strane gde se nalazi poklopac za bateriju.
Video klip, dizajn telefona (7.65 Mb)


Ekran ovog modela ima odlične performanse i spada među najbolje u svojoj klasi, sličan je onom koji poseduje Motorola V3x (u suštini je preuzet od EF81). Koristi QVGA rezoluciju (240x320 piksela, 31x42mm, 2 inča) i ima mogućnost prikazivanja 262.144 boja (TFT). Zbog prerađenog interfejsa i ikona glavnog menija, krajnji utisak je još jači. Informacije i pri sunčevoj svetlosti ostaju vidljive a sve zavisi od ugla gledanja. Font je kod ovog modela prilično veliki, ali i pored toga ekran prikazuje 8 tekstualnih linija kao i 3 servisne linije (u režimu unosa SMS poruka veličina fonta se smanjuje na normalnu). Prisutna je i zum funkcija pomoću koje možete uvećati ili smanjiti veličinu slova. U poređenju sa EF81, iznos simbola koji se prikazuju na jednoj liniji nije veliki.


Po tradiciji, ovaj uređaj ima dva zvučnika (jedan za konverzaciju dok je drugi zaslužan za reprodukciju melodija zvona) iako je njihova lokacija pretrpela blage izmene. Kao što već možete da pretpostavite, glavni zvučnik se nalazi na istom mestu kao i uvek i pokriven je metalnom rešetkom, a ima dodatni otvor sa gornje strane.

Kada je reč o drugom zvučniku, on je pozicioniran sa gornje strane klizača i prekriven poklopcem baterije. Pitanje širenja zvuka je bilo veoma interesantno za mene pa sam čitajući tehničke podatke shvatio da su inženjeri bili veoma uspešni na ovom polju. Na prvom mestu uređaj ne poseduje zaštitno staklo i jedini korak koji je proizvođač preduzeo radi zaštite kamere od habanja i spoljnih uticaja jeste smeštanje sočiva duboko u kućište. Ovo je prvi otvor kroz koji se zvuk može širiti dok se drugi nalazi na gornjoj ivici – u suštini je neprimetan. Ukoliko bliže pogledate u metalnu ploču videćete otvor koji se može primetiti sa spoljne strane i to je drugi pokušaj zadržavanja jačine zvuka.
Video klip, drugi zvučnik (4.3 Mb)
Jačina zvuka zvučnika je veoma visoka međutim kada se podesi na maksimalnu jačinu čuje se pucketanje. Međutim, ovo pucketanje dolazi od samog kućišta a ne od zvučnika. Ukoliko uklonite poklopac sa zadnje strane ovaj zvuk momentalno nestaje. U svakom slučaju melodije odlično zvuče bez obzira na to gde vam se uređaj nalazi, sigurno nećete propustiti nijedan poziv.

Napred, sa desne strane rešetke zvučnika nalazi se servisni indikator zelene boje koji se isključuje gotovo pri svakom događaju, kao što su propušteni pozivi i dolazne poruke. Ovo sprečava uključivanje pozadinskog svetla na duže vreme i istovremeno obezbeđuje informacije o svim događajima koji zahtevaju pažnju.
Kvalitet izrade klizača je veoma visok – polovine su čvrsto spojene i kada je uređaj otvoren i kada je zatvoren, ne postoje nikakvi otvori. Uređaj poseduje mehanizam auto-kompletiranja te prema tome ne postoji mogućnost da čujete drugi zvuk (mehanički udar ili dve polovine budući da nema klik sistema). Za razliku od SL75 sam mehanizam je čvršći ali i dalje veoma pogodan za rukovanje. U suštini sistem koji je osnova SL75 poseduje najbolji sistem auto-kompletiranja koji postoji. Kompanija Siemens je još jedanput odlučila da zavrtnje na uređaju načini vidljivima da bi izgled telefona načinio atraktivnijim. Po mom mišljenju to nije glavna karakteristika dizajna, već jedan od lošijih poteza, budući da drugi ljudi mogu videti sve zavrtnje kada primate poziv.
Video klip, mehanizam auto kompletiranja (4.85 Mb)


Sa leve strane se nalazi dupli taster za kontrolu jačine zvuka, dok se sa desne strane nalazi isti taster koji se koristi za kameru i brzo pozivanje jednog broja iz imenika. Meni se isprva učinilo da je ovaj taster namenjen za poziv na govor ali da je u poslednjem momentu ova funkcija otkazana i da su kreatori morali da pronađu novu karakteristiku koju će dodeliti ovom tasteru. U suštini ideja i nije tako loša budući da svako od nas često zove jedan broj iznova (kuću, devojku, itd), što oduzima određeno vreme ili numerički taster koji je nepristupačan kada je uređaj zatvoren. Iako je ova ideja pokvarena manjim nedostatkom, barem se tako čini na prvi pogled – naime morate potvrditi poziv tako da na kraju ipak morate odraditi dve akcije. Koji je razlog za ovakav potez meni nije jasno – ali ukoliko razmislim o mogućim razlozima, prvo što mi pada na pamet jeste sprečavanje slučajnih poziva kada vam je uređaj u džepu ili kada nije zaključan. Međutim, i pored toga ovo ne menja činjenicu da upotreba tastera za brzo pozivanje nije zgodna.

Sa gornje strane nalazi se otvor za provlačenje trake za nošenje oko vrata dok se pored tog otvora nalazi jezičak za zaključavanje poklopca baterije. Poklopac takođe nema nikakvih jazova. Interfejs utičnica nalazi se sa desne strane i kao što je ranije napomenuto radi se o Nano utičnici tako da vam dodatna oprema ranijih modela ovde neće pomoći.
Nema nikakvih problema pri radu sa uređajem kada je zatvoren – i dalje ste u mogućnosti da primate pozive, čitate poruke i slično. Jedini slučaj kada je neophodno da otvorite telefon jeste u slučaju unosa brojeva i kucanja poruke. U zatvorenom stanju možete odabrati samo broj telefona koji se nalazi na listi nedavnih poziva ili iz imenika. Postoji mogućnost aktiviranja automatskog zaključavanja telefona tako da ne postoji opasnost od slučajnog pritiskanja tastera. ProSlide funkcija je takođe deo ovog telefona – za sve one koji ne znaju čemu ova funkcija služi, reprodukcija zvukova ili numera pri otvranju ili zatvaranju uređaja tako da možete odabrati bilo koji zvučni efekat koji želite da čujete.
Slaba tačka dizajna EL71 modela jeste lokacija mikrofona. Pri pregledu zadnje strane uređaja primetićete da se nalazi 3.5mm od donje ivice uređaja. Dešava se da korisnici prstima nehotice poklope mikrofon i u tom slučaju vas sagovornik neće uopšte čuti. Sa svakog aspekta ovo je veoma veliki problem, u suštini i meni su se dešavale ovakve nezgode u periodu od tri nedelje koliko je ovaj model bio kod mene. Pri rukovanju uređajem u zatvorenom stanju sve funkcioniše perfektno budući da ćete rukom držati uređaj u jedinom mogućem i ispravnom stanju. Tako da je jedino rešenje za korisnike EL71 da pripaze da ne poklope mikrofon. U suštini ovo je veoma redak slučaj, ne mogu se setiti nijednog drugog telefona kod kojeg postoji ovakav problem.

Stiče se utisak da su funkcionalni tasteri načinjeni od metala iako je u suštini plastika materijal od kojeg su načinjeni. Sami tasteri su nešto manji nego što je očekivano međutim ovo se lako može objasniti visinom kućišta tako da bih ih okarakterisao kao „srednje komfornim“. Pozadinsko osvetljenje ovih tastera je belo i vremenom bledi. Četiri navigaciona dugmeta sadrže taster OK koji nema nikakve posebne funkcije, već je još jedan od prosečnih detalja. Ovaj uređaj poseduje dva specijalna muzička tastera – start i pauzu, koje prati taster za pozivanje direktorijuma sa listom muzičkih fajlova (prebacivanje na poslednji korišćeni tabulator).

Bilo je očekivano da tastatura bude od metala kao što je kod EF81, međutim to nije slučaj kod ovog modela budući da je proizvođač odlučio da ubaci gumiranu tastaturu. Uz dužno poštovanje, veoma je slična metalnom bloku sa tasterima minimalne veličine i malo je zgodnija za rad. Što se tiče nedostataka, ovo rešenje se ne uklapa sa celokupnim izgledom uređaja i verovatno bi se bolje uklopilo sa jefinijim telefonima.



Na delu zadnje strane telefona se nalazi sočivo kamere rezolucije 1.3 Megapiksela, blic i malo ogledalo. Ugrađena svetlosna dioda može da se koristi kao baterijska lampa. Ukoliko zaista želite da isprobate ovu mogućnost pritisnite i zadržite taster kamere. Isključivanje se vrši na isti način.

Uređaj obezbeđuje 17.5Mb memorije koja je dostupna za korisnika i kao što vidite veličina memorije kojom se može upravljati zavisi od broja instaliranih aplikacija, što vam ostavlja oko 16Mb. Telefon takođe poseduje slot za microSD (TransFlash) memorijsku karticu. Izmena kartice bez isključivanja telefona ovde nije podržana, naime morate skinuti bateriju da biste zamenili memorijsku karticu. Slot se nalazi u blizini ležišta SIM kartice.

Baterija je Li-Ion-ska kapaciteta 600mAh. Zbog činjenice da je ovaj uređaj napravljen na istoj platformi kao i Siemens S75, koji je imao bateriju od 820mAh, nismo gajili nade da će kod ovog modela baterija trajati pretrano dugo, naročito kada se ima u vidu da su kod ovog modela ugrađeni bolji ekran i zvučnik. Proizvođač tvrdi da baterija može da obezbedi 300 časova rada u režimu mirovanja i do 5 sati razgovora. Tokom testiranja baterija je trajala prosečno 15 časova, uz 45 minuta razgovora i 20 minuta korišćenja drugih funkcija. Drugim rečima, telefon zahteva punjenje svake večeri. U slučaju kada bi se razgovaralo ukupno 45 minuta telefon bi mogao da dostigne 2 dana trajanja baterije bez punjenja. Ipak, prosečno vreme trajanja baterije je prilično loše i značajno se razlikuje u negativnom smislu od svih proizvoda predstavljenih na tržištu. Potpuno punjenje baterije traje oko 2 sata.


Meni
Uređaj predstavlja istu familiju kao i Siemens S75 i Siemens S68, ali se razlikuje u nekoliko funkcija i osobitom softverskom opremom. Interfejs je takođe prerađen; ikone izgledaju bolje, što ovom modelu donosi poene. Glavni meni je u obliku matrice 3x4 sa obezbeđenom funkcijom brze navigacije brojevima. Po tradiciji imate mogućnost da funkciju My meni prilagodite sebi. Sem standardnih raznovrsnih funkcija, numerički tasteri mogu biti dodeljeni određenim brojevima telefona, tako da imate mogućnost da birate između dve opcije, da li da numerički taster povežete sa kontaktom ili funkcijom. Kod nekih tabulatora funkcija i menija sistem gospodari, što se može promeniti horizontalnom deklinacijom navigacionog tastera. Za razliku od ostalih modela, ovaj sa desne strane poseduje taster za brzo pozivanje pojedinačnih brojeva, što se može podesiti u odgovarajućem meniju.
Video klip, meni telefona (8.16 Mb)

Softver ovog modela nije isti kao kod modela Siemens S75 – postoje velike razlike koje su od primarne važnosti.
Telefonski imenik. Telefonski imenik uređaja može da uskladišti do 1000 unosa, mada će vam u podešavanjima biti ponuđena vrednost od 500 unosa, što ukazuje da je proizvođač proširio funkcionalnost ali nije integrisao pravilnu brojku. Za svaki kontakt možete uneti četiri telefonska broja, dva broja faxa, četiri e-mail adrese, URL za dve strane, naziv kompanije itd. Brojevi telefona se prikazuju u istom prozoru, dok su brojevi fax-a smešteni u privatnim i poslovnim tabulatorima. Od početka opšte liste telefon pokazuje unose na engleskom jeziku, a nakon njih sve kontakte sa imenima na drugim jezicima. Svakom kontaktu može biti dodat nadimak, mada u tom slučaju njegovo mesto će zavisiti od jezika na kojem je napisano glavno ime.
















Što se tiče personalnih podešavanja za svaki kontakt, može se svakom kontaktu dodeliti određena melodija, slika, grupa i datum rođenja. Svaki kontakt može biti povezan sa video klipom, koji će se reprodukovati pri dolaznom pozivu. Unosi koji su sačuvani na SIM kartici mogu se pretraživati kroz specijalnu stavku menija. Po podrazumevanom podešavanju korisnik može da radi sa 10 grupa, od koji je jedna nazvana “Not in a group” (nije u grupi) i u ovu grupu se skladište svi kontakti koji ne pripadaju nijednoj grupi. Nove grupe se ne mogu kreirati; svakoj od postojećih se može dodeliti melodija i personalna slika.
Svi kontakti mogu se sortirati po e-mail-u, URL-u strane, datumu rođenja ili mailing listi. Štaviše, svi sortirani unosi se prikazuju u odvojenom prozoru. Za različite grupe kontakata nisu dostupni filteri. Funkcija glasovnog pozivanja nije podržana na ovoj kratkoj listi funkcija.
U podešavanju telefonskog imenika možete odabrati tip sortiranja opšte liste (po imenu ili prezimenu) dodeljujući polja koja će biti prikazana iza svakog tabulatora itd. Mogućnosti ove aplikacije su veoma široke i zadovoljiće i najzahtevnije korisnike.
Zapisi poziva. Do 100 unosa se može uskladištiti u memoriju svakog tipa poziva – dolazeći, odlazeći i propušteni. Svi pozivi se prikazuju i na opštoj listi, sa specijalnim ikonicama za lakše razumevanje. Za svaki zapis možete videti detaljne informacije (datum i vreme). Uobičajeno ovde možete pronaći podešavanja za troškove poziva i vremenska ograničenja – što zahteva unošenje PIN koda.



Internet. Telefon poseduje WEB pretraživač koji podržava HTML protokol. Fajlovi i aplikacije koji se otvaraju ne mogu biti prebačeni u pozadinski režim – jednostavno nećete biti u mogućnosti da minimizujete odgovarajući prozor, kao što je ostvareno kod modela kompanija Motorola i Sony Ericsson. Što se tiče prijatnih iznenađenja, napomenuo bih automatsko čuvanje adresa – kada počnete da ukucavate adresu telefon vam ponudi listu poslednjih posećenih stranica. Ukoliko niste zadovoljni kapacitetom koji obezbeđuje osnovni pretraživač, preporučujem instaliranje Opera Mini pretraživača – jednog od najboljih klijenata na tržištu.


Slanje poruka. Mogu se kreirati tri tipa poruka – SMS, MMS i E-mail. Kada kreirate SMS poruke možete kucati duge poruke, a podržan je sistem spajanja poruka. Na ovaj način možete kreirati poruku maksimalne dužine od 775 karaktera. Prošireni režimi nisu podržani; možete samo u poruku umetnuti tekstualni šablon ili kontakt iz telefonskog imenika. Podržan je T9 rečnik bez funkcije automatskog poklapanja reči. Reči koje se ne nalaze u bazi podataka mogu se naknadno sačuvati. Sledeći put one će biti iskorišćene i u osnovi se lako prepoznaju. Uobičajeno, telefon podržava tekst liniju slova za tastere koje pritiskate.











Dok kreira novu SMS poruku korisnik može da u nju ubaci različite tekstualne šablone, unose iz telefonskog imenika, planera kao i muzičke fajlove ili video klipove. U zavisnosti od dodatog sadržaja, poruka se transformiše u MMS.
Fotografija, tekst, video klip, zvuk i kontakt mogu biti uneti u MMS poruku: sve osnovne funkcije su prisutne. Fotografije i video snimci mogu biti napravljeni direktno iz MMS menija za editovanje. Maksimalna veličina MMS-a je 195Kb. Ipak, MMS možete ograničiti i na 95 Kb (mnogi mrežni operateri ograničavaju veličinu na 100Kb).


Profil se mora kreirati pre nego što sastavite e-mail; u suprotnom ova sekcija se neće otvoriti. E-mail klijent podržava SMTP, POP3, IMAP4 protokole. Bilo koji fajl (čak i onaj koji nije podržan od strane telefona) se može koristiti kao prilog. Maksimalna veličina priloga ne treba da prelazi 10Mb. Memorija telefona se koristi za skladištenje e-mail-ova i u njoj imate samo oko 1Mb prostora, bez mogućnosti da ih uskladištite na memorijsku karticu, tako da ova funkcija nije mnogo u upotrebi.
Ovde ne postoje prethodno podešeni šabloni, tako da treba sami da ih kreirate. Ovi šabloni se mogu koristiti kao zaglavlja ili potpisi za vaše poruke. Podešavanja za govornu poštu se mogu naći u istom meniju.
Planer se sastoji od kalendara, glasovnih beleški, podešavanja svetskog vremena i tačke sinhronizacije.
Prema podrazumevanom podešavanju kalendar se prikazuje po mesečnom pregledu – svi datumi kojima je dodeljen određeni zadatak su osenčeni. Kada odaberete jedan od tih datuma, videćete kako se donji deo ekrana popunjava ispisima sastanaka, koji se mogu trenutno pregledati. Drugi tip pregleda kalendara je nedeljni, koji karakteriše raspored po časovima – možete postaviti početno vreme bilo kog dana, izabrati koji dani su radni a koji nisu. Zahvaljujući činjenici da se rođendani automatski prebacuju u kalendar proizvođač je obezbedio funkciju isključivanja njihovog pojavljivanja na opštoj listi.










Za svaki događaj u kalendaru vezuje se tema, početni i krajnji datum, vreme pokretanja alarma (ukoliko je potrebno). Sledeća stvar koju možete podesiti je ponavljanje (dnevno, nedeljno, mesečno, godišnje, nikada). Broj unosa je ograničen samo na veličinu dostupnog prostora (za planer je odvojeno približno 9Mb memorije, što u praksi znači da se može uneti oko 500 događaja). Odvojeno od tekstualnih beleški, možete kreirati događaje sa glasovnim porukama.
Diktafon, koji je smešten u ovoj stavki menija je preimenovan u “Voice Reminder” – a ukupna dužina snimanja je 100 časova. Ova funkcija takođe može da radi u toku telefonskog razgovora i u tom slučaju potrebno je da je pozovete iz glavnog menija. – na žalost ne postoji taster za brzi pristup ovoj funkciji (čak i ukoliko joj dodelite jedan od bočnih tastera, neće se pokrenuti). Snimljeni pozivi se označavaju slično kao i ostali fajlovi – nećete videti broj telefona ili ime ukoliko taj broj posedujete u listi kontakata. Dok diktafon radi upotreba svih ostalih funkcija je onemogućena – ne možete čak ni koristiti tastaturu niti da izvršavate druge radnje, a kada se završi razgovor, snimač glasa se neće sam isključiti već to morate uraditi manuelno.


Lista zadataka gotovo potpuno kopira unose iz kalendara – jedina razlika se odnosi na status izvršenosti (izvršen ili ne) i nivo prioriteta (5 nivoa, počevši od najvišeg). Datum završetka i alarm časovnik se lako podešavaju preko odgovarajućih opcija. Lista zadataka nema opciju ponavljanja zadataka.

Beleške – Jednostavne tekstualne beleške koje unosi korisnik. Možete kreirati specijalni direktorijum sa privatnim beleškama, kojem možete pristupiti samo ukoliko znate lozinku.


Funkcija Svetsko vreme je ostala ista kao kod prethodnih modela ovog proizvođača. Možete proveriti vremensku razliku između dva odabrana grada.

“Sinhronizacija” obezbeđuje mogućnost podešavanja odgovarajućih profila, odabira aplikacija, odabira tipa prenosa podataka. Proizvođač je takođe ugradio mogućnost korišćenja eksternih servera za skladištenje kontakata i događaja iz kalendara (SyncML protokol). Sinhronizacija sa daljinskim sajtovima se izvodi bez smetnji.
Alarm časovnik. Telefon poseduje samo jedan ugrađen alarm časovnik, koji se može podesiti na određene dane u nedelji, koji reprodukuje odgovarajuće melodije i koji je se može automatski isključiti. U ovom meniju se ne nalazi nijedna dodatna karakteristika.


Igre. Broj prethodno instaliranih igara varira od regiona a jedna od igara koja se može pronaći na telefonu je NY City, simulator noćnog života u velikom gradu.



Media player. Opšti koncept plejera je sličan kao kod serije 75 – plejer koji je ugrađen u model EL71 karakterišu četiri tabulatora, prvi prikazuje sve muzičke fajlove (kada dodajete nove numere, bolje je da osvežite kompletnu listu, jer telefon svugde traga za muzikom), drugi tabulator sadrži liste pesama, treći bookmark pokazuje sve slike dok je četvrti zadužen za reprodukciju video klipova. Uređaj podržava sledeće formate: MP3, AAC, MIDI, AAC, AAC+, AAC++, AMR-NB, PCM(WAV), SP-MIDI, XMF. Što se tiče formata video klipova koji se mogu uskladištiti, uređaj podržava 3GP i mpeg 4 formate sa mogućnošću podešavanja reprodukcije preko celog ekrana.




Prilikom dolaznih poziva medija plejer se automatski pauzira i kada završite razgovor nastavlja reprodukciju sa iste tačke gde je prekinuta. Jedna od karakteristika nove edicije posedovanje funkcije Shuffle koja nije postojala kod prethodnih verzija uređaja. Proizvođač je takođe odlučio da prati tradiciju i isključio je ekvilajzere iz medija plejera. Liste pesma i dalje mogu da sadrže 25 numera, osim toga možete da odaberete kompletan direktorijum sa memorijske kartice da se reprodukuje – u suprotnom ćete morati da birate kompozicije jednu po jednu. Plejer se može minimizovati, ali u tom slučaju se na ekranu ne pojavljuje ni naziv pesme kao ni preostalo vreme. Bez sumnje proizvođač trenutno radi na unapređenju medija plejera mada je utisak da to radi suviše sporo. U firmware verziji koju smo testirali, medija plejer izgleda da je imao dosta bug-ova – iz nekog razloga dolazni pozivi se ponekad nisu ispisivali, čak ni kada je aplikacija bila minimizovana. Verujem da će proizvođač učiniti sve da eliminiše ove slabe tačke. Ukoliko bih trebao da u nekoliko reči opišem ovaj medija plejer – rekao bih da je prilično siromašan kada su funkcije u pitanju u odnosu na medija plejere nekih drugih proizvođača – u suštini poseduje samo osnovne funkcije bez ikakvih dodataka.
Dodaci. Ovde je nekoliko stavki našlo svoje mesto. Prva je “My applications”, gde su prethodno instalirani programi za upravljanje preuzetim sadržajima (Download Manager) i editor za fotografije (Photo Editor). “Photo Editor” nudi moćan alat za editovanje grafike, mada verujem da će ova funkcija naići na primenu samo kod fanova, jer zahteva mnogo vremea za rad. Ukoliko baš treba da modifikujete sliku, za to bolje koristite PC.

Kalkulator. Ima proširene mogućnosti, kao što je eksponencijalno izračunavanje, kvadratni koren i recipročna vrednost. Jedna od opcija je jednostavni konvertor jedinica, mada postoji još jedan, odvojen način za pokretanje ove funkcije.



Snimač zvuka – isti i već opisani Diktafon.
Štoperica. Omogućava merenje perioda vremena sa srednjim rezultatima (do 100 merenja).


Brojač je proširen tako da obezbeđuje pod-podešavanja za kuvanje jaja, pirinča, krompira, itd.


Konvertor jedinica – omogućava konvertovanje jedinica.

Kalkulator omogućava očekivani vremenski razmak, odvajanje dva uneta datuma i da se tipovi podataka mogu menjati (godine, meseci, nedelje, dani). Prirodno ova funkcija neće naći naročitu primenu u dnevnoj rutini, ali može biti korisna u nekim slučajevima.

My stuff. Tradicionalni fajl menadžer kompanije Siemens. Ovde se sem jednostavnih direktorijuma sa grafikom, videom i temema/zvukovima prikazuju i direktorijumi sa igrama i aplikacijama. Sistemom fajlova se lako upravlja – imate slobodu da premeštate direktorijume i fajlove, kopirate informacije sa uređaja i na njega. Memorijska kartica poseduje svoj sopstveni specijalni tabulator. Aplikacija podržava pretragu po imenu, tipu i datumu kreiranja.

Podešavanja. Iza ovog tabulatora pronaći ćete profile sa fleksibilnim opcijama – na primer možete odabrati melodiju za svaki pojedinačni događaj, od dolaznih poziva i poruka pa sve do planera i drugih funkcija. Vibracija može raditi u različitim režimima, koji se mogu kompletno podešavati.



Telefon poseduje funkciju isključivanja po rasporedu. Ali ono što je još interesantnije, kada pritisnete taster power dok je uređaj u režimu mirovanja, ponudiće vam opcije da ga samo isključite ili da ga isključite i otkažete sve alarme i rasporede ili da jednostavno deaktivirate sve zvučne alarme bez isključivanja uređaja.
Isti meni sadrže i EDGE i Bluetooth podešavanja.
Kamera. Telefon je opremljen sa 1.3Mpix kamerom, koja nije na nivou kao kod konkurencije, ali ovaj proizvođač je uvek ugrađivao module kamera niske rezolucije u moderne telefone. Kamera je proizvod kompanije Samsung i slična je onoj koja postoji kod modela Siemens S75 (neznatno je bolja od one koju je prvobitno napravio OmniVision).





Maksimalna rezolucija fotografisanja je 1280x1024 piksela pri kojoj slika zauzima 250-300Kb. Istina je da na ekranu telefona sve slike izgledaju dobro, ali slučaj nije isti kada slike prebacite na PC i tada su prosečnog kvaliteta. Kamera ima mogućnost primene digitalnog zuma 5x – u tom slučaju veličina slike poraste za 110 – 150 Kb, a oštrina slike se smanjuje. Pri maksimalnoj rezoluciji mogu da se koriste sledeći specijalni efekti: crveno-smeđa, gradacije sive, zelene, narandžaste i purpurne. Kako smanjujete vrednost zuma, primenjenim efektima se dodaje efekat Emboss. Sve fotografije se mogu sačuvati u memoriji telefona ili na memorijskoj kartici. Uravnoteženje belog ima tri opcije koje se mogu odabrati – automatsko, spoljno i unutrašnje fotografisanje. U ovom meniju se nalaze i opcije noćni režim fotografisanja i podešavanje blica. Rezolucije koje su dostupne na ovom uređaju su – premium (1280x1024), visoka (640x480), srednja (320x240), niska (160x120) i pozadinske slike (132x176). Slike koje su namenjene da se iskoriste za kontakte se čuvaju u najnižem kvalitetu. Rezolucija se može proveriti samo preko informacija o fajlu.


Model EL71 nema režim snimanja više fotogtafija u nizu, kao ni mogućnost snimanja objekata koji se kreću velikom brzinom, tako da uređaj ne može da obezbedi zahtevane režime snimanja i brzinu obrade.
BenQ Siemens EL71
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Video snimanje. Dužina video klipa direktno zavisi od dostupne količine memorije telefona ili memorijske kartice; mada ne može da pređe dužinu od 1 časa i 30 minuta. Zahvaljujući dodacima, možete otkriti podešavanja za snimanje video klipova namenjenih da se šalju kratkim ili dugim MMS porukama. Veličina ova dva tipa klipova se veoma razlikuje – kratka snimanja zauzimaju 93Kb, dok duga zauzimaju 293Kb. Dok snimate video klip, zvuk možete uključiti ili isključiti. Uravnoteženjem belog možete sami rukovati. Slično režimu pojedinačnog slikanja, rezolucije su nazvane: premium 176x144 piksela i normal 129x96 piksela. Dok snimate video sadržaj možete primeniti digitalni zum i kontrolu jačine svetlosti. Svaki video klip se može pregledati u režimu celog ekrana – telefon lako prepoznaje i reprodukuje fajlove snimljene uz pomoć bilo kog eskternog uređaja. Ugrađeni blic služi i kao lampica.
Performanse. Uređaj je baziran na Siemens S75 jezgru, ali usled povećane rezolucije i CPU-a koji je nasleđen od prethodnika ne pokazuje ekstremne performanse i na testu beleži gore rezultate. Sve u svemu performanse su slabije u odnosu na druge reprezente nove generacije, napravljene od strane drugih kompanija.
Model EL71 Jbenchmark 1 1.1.1 Verzija Ukupan rezultat: 1704 Detalji: Širina ekrana 240 |
Model S75 Jbenchmark 1 1.1.1 Verzija Ukupni rezultat: 2595 Detalji: Širina ekrana 132 |
Jbenchmark 2 Verzija 2.1.1 Ukupni rezultat: 101 Detalji: Širina ekrana 240 |
Jbenchmark 2 Verzija 2.1.1 Ukupni rezultat: 176 Detalji: Širina ekrana 132 |
Perfomanse verzija: 3.1.0 Širina ekrana: 240 |
Perfomanse verzija: 3.1.0 Širina ekrana: 132 |
Utisci
Kvalitet prijema uređaja ne dolazi u pitanje, melodije se mogu čuti u bilo kojoj sredini, dok 64-tonska polifonija biva pomalo potisnuta masovnom upotrebom MP3 melodija. Pucketanje u zvučniku je teško primetiti kada se nalazite na otvorenom, dok u situacijama kada ste u zatvorenom se pojavljuje samo kod loše odabranih melodija. Prethodno podešene melodije su interesantne – uređaj dobija poene što poseduje dobar zvuk (primeri se mogu pronaći na našim video klipovima). Snaga vibracije je iznad prosečne – kada se nalazi na ravnoj površini uređaj počinje da se kreće usled vibracija. Različiti profili omogućavaju podešavanje alarma u zavisnosti od vašeg sopstvenog ukusa – ova funklcija je odrađena veoma dobro.




Pitanje na koji nismo uspeli da nađemo odgovor je SVG podrška – ona se čak ni ne pominje na zvaničnoj listi specifikacija, tako da se nameće zaključak da uređaj nema podršku za ovu ekstenziju fajlova. Objašnjenje je da proizvođač očigledno nije mogao da uskladi datum izbacivanja ovog modela na tržište i integrisanje Flash Lite-a, tako da pretpostavljam da će se ova aplikacija pojaviti kasnije.
Što se tiče glavnih nedostataka BenQ telefona, da budemo precizniji onih koji su ostali od starih Siemens modela, potrebno je naglasiti rad Java aplikacija i nemogućnost rada sa njima u pozadinskom režimu. Odsustvo ove mogućnosti ostavlja JIMM van igre, uobičajena stvar kod drugih mobilnih telefona je da kada minimizujete aplikaciju pri dolaznom pozivu jednostavno nastavite gde ste stali po završetku poziva. Ne postoji način da se preuzmu Java aplikacije sa drugih telefona – WAP preuzima ovaj zadatak. Ovo ograničenje može postati kritično za određeni broj potencijalnih korisnika koji traže potpuno funkcionalan proizvod, sa mogućnošću proširenja potencijala. Važno je napomenuti da slično kao kod modela S75 Java engine je obnovljen gotovo u svakom pogledu. Na ovom modelu nećete naći podršku za MIDP 1.0, što onemogućava instaliranje mnogih aplikacija i igrica.
SKada je u pitanju brzina uređaj je inferioran u odnosu na mnoge druge modele reprezente iste klase – što se pre svega u ogleda povećanoj rezoluciji i zastareloj platformi. Pozivanje određene stavke menija ili funkcije može da potraje čitav sekund a nekad možda i duže – ovo kašnjenje se lako primeti. Ipak uređaj je dovoljno brz u većini glavnih menija, mada postoje očigledni nedostaci kada govorimo o vremenu pristupa menijima. Na žalost, za sva unapređenja kao što je bolji ekran moramo da platimo znatno višu cenu.
Što se tiče dodatnog pribora koji dobijate uz ovaj model, mnogi će primetiti IMH-100 muzički kabl, koji čini mogućim povezivanje vašeg uređaja sa HiFi sistemom. EL71 nije jedini uređaj koji podržava ovu funkciju – BenQ Siemens C81 karakteriše ista mogućnost. Lično ja ne vidim neki veliki smisao ili svrhu ovog kabla, mada postoje i ljudi koji vole da slušaju muziku koja se nalazi na njihovim mobilnim uređajima na kućnim stereo sistemima.
Činjenica je da je ovaj model unapređena verzija Siemens-a S75, materijalizovana u drugačijoj formi sa sjajnim izgledom i kvalitetom korišćenih materijala. Ali ukoliko se dotaknemo softvera – za mnoge će telefon biti zauvek izgubljen – količina bug-ova i slabih tačaka u osnovnom firmware-u je enormna. Za one koji nisu verovali u defektivnost Siemens-a S75/SL75 u njihovo vreme preporučujem da pogledaju forume i pronađu neke informacije o žalbama korisnika koje se odnose na stabilnost ovih modela. Sve nade odanih branilaca koji šire isti nonsens “svi nedostaci će biti popravljeni uskoro, samo treba sačekati sledeću verziju firmware-a i uverićete se i sami” su još uvek neostvareni snovi.
Tako da ukoliko vam je potreban telefon samo za pozive i ukoliko ne želite da razmišljate o sinhronizaciji sa računarom, korišćenju MP3 plejera ili kamere previše često a istovremeno vam se sviđa dizajn BenQ Siemens EL71 model treba da bude na prva tri mesta vaše liste. Što se tiče prodaje proizvođač očekuje osrednju prodaju. Ovaj model bi svakako mogao mnogo više da ponudi ukoliko bi se proizvođač potrudio da ispravi sve slabe tačke u firmware-u.