E61 2006
2006. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon BenQ-Siemens E61
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona BenQ-Siemens E61. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona BenQ-Siemens E61 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test BenQ Siemens E61

Standardno pakovanje:
Telefon
Baterija
USB-kabl
CD sa softverom,
punjač, uputstvo

Trenutno BenQ Siemens se trudi da nekako unapredi situaciju u kojoj prodaja njegovih proizvoda stalno opada. Jedan od elemenata politike izlaska iz krize je maksimalno brza ekspanzija linija modela. Jedna od oblasti u kojoj je pozicija kompanije slaba je muzika. Uspeh Walkman serije je naterao sve proizvođače da naprave nešto slično. Za BenQ Mobile nedostatak sličnog rešenja nije bio problem, jer je u obične telefone sa prosečnim specifikacijama ubačeno muzičko rešenje i svi takvi modeli su dobili oznaku Q-fi. Ovo nas nekako asocira na skraćenicu Wi-Fi, koja je tobožnji sinonim za kvalitetan zvuk. Prvi telefon Q-fi familije će biti BenQ Siemens EF51, a BenQ Siemens E61 koji je trenutno dostupan neće biti klasifikovan kao Q-fi za šta postoji dovoljno razloga. Jedan od glavnih razloga je što bi takav proizvod bio dobar za proizvođača koji nema ime ili ima ozbiljnih problema ne samo sa platformom kreiranja modela, ali takođe će se i dopasti korisniku. Biću potpuno iskren sa vama, ovo je prvi aparat izdat od dobro poznatog proizvođača koji tako uvrnut. Tražio sam pravu reč da opišem ovaj proizvod, ali nije bilo adekvatnog načina da se opiše. Reći da je ovo loš aparat će za njega zaista biti laskanje, a opet ne mogu reći da ne vredi ništa. Ovaj proizvod je već bio loš tokom svog razvojnog procesa u kompaniji BenQ, a danas je potpuno i beznadežno zastareo. Želeo bih da naglasim da čak i cena ovog uređaja nije realna, jer je 1.5 puta veća nego što bi stvarno trebala da bude. Uopšte nije jasno o čemu je proizvođač razmišljao, pa se čini da je ovaj mobilni telefon namenjen samo za azijsko tržište.

Pogledajmo ovaj proizvod kompanije BenQ (inženjeri Siemensa nisu imali ništa sa ovim uređajem). Dizajn modela jasno je usmeren na mlađe korisnike, a dostupne boje kućišta to dokazuju. Imali smo u rukama beli model sa srebrnim detaljima, dok je druga edicija bila crna sa narandžastim detaljima (imate li asocijacije na druga muzička rešenja?). Obe varijante će biti podjednako zastupljene na tržištu, crna je praktičnija jer ogrebotine na njoj nisu vidljive, a plastika je nekako mekša kada dođe pod ruku. Dizajn je tipičan za modele iz srednje klase, a kvalitet korišćenih materijala je sličan.

Dimenzije telefona su 101 x 44 x 17mm, masa je 96 grama. Ovaj telefon možete nositi kako god želite, sa tim nema nikakvih problema. Jedan od neobičnih konstrukcionih elemenata su kontrolni dugmići muzičkog playera koji su locirani sa gornje strane. Kada je tastatura zaključana, zadržite play dugme pritisnutim neko vreme i player startuje. Dugmad nemaju nikakve specijalne oznake, niti neku specijalnu osobenost, tako da bi trebalo lako da ih razlikujete u slučajevima kada ih ne vidite.

Utičnica za punjač je lociran sa zadnje strane i razlikuje se od standardnog interfejsa Siemens telefona. Utičnica za slušalice je locirana blizu i jedinstvena je samo za ovaj model telefona. Nećete biti u mogućnost da koristite svoje sopstvene slušalice, već ste ograničeni samo na jedan model koji je deo standardne opreme. Ovakav slučaj nije tipičan za muzičke uređaje drugih proizvođača, a sama situacija je slična onoj sa Sagem proizvodima.

Video snimak – povezivanje slušalica (wmv, 2.5 mb)

Na bočnim stranama telefona ne postoje nikakva kontrolna dugmad. miniSD katica je locirana u unutrašnjosti kućišta, izmena bez isključivanja telefona nije podržana, ali nije ni potrebna za proizvode ovakve klase.

Ovaj telefon ima TFT displej koji može da prikaže do 65k boja, a njegova rezolucija je 128x160 piksela (28x35mm), što je tipično za jeftinije proizvode, ali ne i za srednju klasu, koja ima drugačiji standard - 176x220 piksela. Slike su svetle, mada ne toliko dobre u pogledu kvaliteta, ali još uvek prihvatljive. Kada se poredi sa Motorola E398 modelom, BenQ E61 nema šanse protiv proizvoda koji je na tržištu već nekoliko godina. Na ekranu može biti prikazano do 6 linija teksta i dve dodatne statusne linije.

Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje, pa su oznake na tasterima jasno vidljive u različitim uslovima osvetljenja. Tasteri su napravljena od plastike i formirana ravno, tako da je nivo komfora prosečan. Navigacioni taster je povećan, pa zato nije baš svakom korisniku komforno za rad.

Sa zadnje strane možete videti otvor VGA kamere, kao i otvor zvučnika koji se koristi za režim slušanja bez slušalica i reprodukciju tonova zvona. Zadnji poklopac nema zazora, ispod njega se nalazi Li-Ion baterija kapaciteta 840mA/h. Prema proizvođaču, baterija može izdržati do 3 sata razgovora i do 215 časova u stand by režimu. Kada smo testirali ovaj aparat radio je oko 2 dana, sa 45 minuta potrošenih na telefonske razgovore i do 4.5 sati potrošenih na slušanje muzike dnevno. Trebalo je malo manje od 2 sata da se baterija potpuno napuni.

Memorijska kartica se nalazi u unutrašnjosti kućišta, tako da morate da uklonite bateriju da biste joj pristupili, dakle hot swap nije moguć.

Meni

Video klip - korišćenje menija (wmv, 4.9MB)

Interfejs je predstavljen na tipičan način koji se pojavljuje kod novijih BenQ modela, a takođe je sličan većini modernih modela. U glavnom meniju vidimo 3x3 matricu, sve ikone su fiksirane i ne mogu se pomerati. Pod-meniji su prisutni kao numerisane vertikalne liste. Podržana je brza navigacija brojevima. Korisnik može dodeliti numeričkim tasterima ulogu pokretanja odvojenih funkcija, što je takođe tipično za klasične Siemens telefone.

Telefon poseduje 1.9mb memorije, koja je dinamički podeljena na sve aplikacije. Memorijska kartica se koristi za skladištenje muzike, tako da je ne možete koristiti za druge aplikacije.

Telefonski imenik.Pritisnite desni programabilni taster i videćete kontakt listu u svom imeniku, unosi u memoriji aparata i unosi na SIM kartici se prikazuju u jednoj listi. Telefon vam nudi mogućnost da kontakte podelite na 7 grupa (4 od njih već imaju svoja imena), a svaka grupa može imati svoj sopstveni ton zvona i sliku. Ukupno se u telefonski imenik može uneti 500 unosa. Za svaki od unosa može se dodeliti četiri broja telefona bilo kog tipa, adresa kancelarije, adresa kuće, ime kompanije, pozicija, napomene i specijalni datumi (kao što su rođendani, mada ponekad nema sinhronizacije sa organizer-om), a nemojte zaboraviti ton zvona i sliku po želji.

Kontakte možete pretraživati po samo jednom slovu. Pretraga po nekoliko slova je moguća samo preko menija. Ovo je velika nepogodnost za one koji imaju uskladišten veliki broj kontakata. Telefon podržava crne i bele liste (možete dodati celu grupu kao i odvojene kontakte listama).

Poruke. SMS poruke su podržane, to nije ni čudno, isto važi i za T9. Kada birate jezik, ciklično se krećete kroz sva podešavanja uključujući T9 unos za sve jezike, što nije baš prikladno. Možete odabrati samo one jezike koji su vam zaista potrebni, a zašto oni nisu postavljeni na prvo mesto - ostaje misterija. Poruke se mogu skladištiti u folderima, postoje šablonske poruke, a podržano je i spajanje poruka (do 9 poruka).

Realizacija MMS-a je primitivna, ne postoji editor, treba da popunite odvojena polja i to je sve.

Lista poziva. Postoje ukupno tri liste, svaka od njih sadrži 20 unosa. Kada gledate odvojeni unos, vidite vreme poziva, datum i broj telefona. Kada jedanput pritisnete dugme call – videćete sve call liste.

Igrice. Instalirane su dve igrice – Twins i Kevin. Twins je namenjena unapređenju oštrine primećivanja, dok je Kevin nije tako dinamička arkada. Proizvođač tvrdi da možete instalirati dodatne java aplikacije, ali mi nismo bili u stanju da to učinimo jer je browser odbijao da download-uje bilo koju aplikaciju .jar formata. Takođe nismo bili u prilici da instaliramo nijednu aplikaciju preko PC-a. Telefon ne podržava MIDP 2.0 što ga čini veoma ograničenim u pogledu funkcionalnosti.

Zabava. Ovaj meni nudi dve stavke u jednom – kameru i MP3 player.

Kamera. Model E61 zadržava VGA kameru, sposobnu da "hvata" osrednje snimke, koja je, iako je jedna od lošijih, prevazišla naša skromna očekivanja. Podržane su tri rezolucije: 640x480, 320x240 i 128x160 piksela. Iako postoji različit broj dostupnih režima fotografisanja (sedam ukupno), nećete primetiti neku veliku razliku između njih – kvalitet ostaje i dalje pusta želja. Meni kamere takođe omogućava 10 specijalnih efekata, multi-shot režim (4 snimka) itd. Ipak ono što ovaj široki opseg podešavanja zaista donosi je skrivanje oskudnosti modula kamere, i to je istina koja se ne može promeniti.

(+) uvećaj, 640 x 480, JPEG

(+) uvećaj, 640 x 480, JPEG

(+) uvećaj, 640 x 480, JPEG

(+) uvećaj, 640 x 480, JPEG

(+) uvećaj, 640 x 480, JPEG

(+) uvećaj, 640 x 480, JPEG

(+) uvećaj, 640 x 480, JPEG

(+) uvećaj, 640 x 480, JPEG

MP3-player. Kako proizvođač tvrdi E61 je muzički telefon i stoga najviše cilja na reprodukciju muzike – i to one koja je uskladištena na miniSD kartici, jer je ugrađena memorija suviše mala da uskladišti bilo šta. Player podržava sledeće formate: mp3, AAC, AAC+. BenQ takođe podvlači da memorijska kartica ne može preći 1GB veličine, mada smo mi pokrenuli telefon sa priključenom karticom kapaciteta 2GB. Objašnjenje za ovu čudnu činjenicu leži u tome da je u vreme razvoja E61, najveća dostupna kartica bila kapaciteta 1GB.

Player se može minimizovati, što je glavna prednost sa obzirom na sve ostale aspekte koji će vam zadati glavobolju prilikom rada ove aplikacije. Kao prvo, iz nekog nepoznatog razloga uređaj može da pročita samo ograničen broj foldera sa memorijske kartice – on u stvari očitava foldere sa muzikom u root direktorijumu, ali kada pokušate da otvorite određeni folder, prikazuje se samo prazno mesto. Drugo, čuvanje numera u specijalnoj MP3 sekciji, koje je podrazumevano podešavanje, ne rešava ovaj problem – pojedini fajlovi i dalje ostaju nevidljivi.

Liste pesama kod E61 su pomalo čudne, jer telefon neće da započne reprodukciju dok ne napravite playlistu. A pravljenje lista je jedino moguće dodavanjem numera jednu po jednu, što ako imate veću količinu muzike, može da se otegne u nedogled.

MP3 player sadrži standardne mogućnosti: ponavljanje, nasumičnu reprodukciju, ekvilajzer (Flat, Bass, Rock, Pop, Jazz, Classic), što ima uticaj na izlazni zvuk koji i dalje nije savršen, ali radi.

Prikazivanje teksta pesme je neuobičajena karakteristika, koja vam omogućava da čitate tekst pesme (ukoliko ga neki fajl sadrži), dok se numera reprodukuje. Takođe možete pustiti neku 3D vizuelizaciju, mada su one priličo monotone. Vraćanje na prethodni režim se odvija bez problema.

Kvalitet zvuka osnovnih slušalica koje dobijate uz telefon (svoje sopstvene ne možete priključiti) je prilično dobar – player isporučuje zvuk visoke jačine (što je po mnogima indikator visokog kvaliteta). Muzički zaljubljenici neće biti zadovoljni njegovim performansama, dok će se manje zahtevnim korisnicima svideti kako zvuči MP3 player. Dok je u režimu zvučnika zvuk prilično glasan, mada dolazi do povremene distrozije pri najjače podešenom zvuku.

Media centar. Pojedini bombastični nazivi se kriju iza standardne galerije, slika kućišta, melodija i ostalog multimedijalnog sadržaja. Statusu memorije se može pristupiti kroz meni. Čudna činjenica je to da je lokalizacija urađena veoma loše čak i za engleski jezik – na primer ispod ikonice za memorijsku karticu i "miniSD" oznake iznenadićete se kada pronađete "Not existed". Pomislio sam da je možda funkcija memorijske kartice isključena, ali to nije odgovaralo činjenicama. Da pojednostavim, sličan nivo lokalizacije se obično pronalazi kod telefona prosečnih azijskih proizvođača.

Alati. Aparat poseduje 5 alarm časovnika, sposobnih da se isključe kada je telefon isključen, svaki od njih može biti podešen na različite dane u nedelji, a trajanje alarma se može podesiti za svaki od alarma posebno. Ipak telefon će ukoliko ga ne isključite nastaviti da zvoni onoliko koliko god to dopušta baterija i to može ponekad dosaditi.

Funkcija World clocks nema dostupnu mapu sveta.

Osnovna funkcija kalendara sa pregledom meseci kada je omogućena dozvoljava označavanje različitih događaja u dodatnim poljima. Uzimajući u obzir da je bilo koji tip sinhronizacije nedostupan kalendar neće biti preterano u upotrebi.

To Do lista dozvoljava označavanje i zabeležavanje završenih događaja.

Napomene- standardni tekstualni memorandum.

Prečice – dodeljuju se numeričkim dugmićima, čime omogućavaju funkciju pozivanja pritiskom i zadržavanjem odgovarajućeg dugmeta u stand by režimu.

Kalkulator, konvertor, brojač, štoperica

Za konekcije ostvarene preko USB-a možete podesiti modem ili Mass Storage (USB ver. 1.1) režim.

WAP pretraživač. Ovde je još jedna mana koja čeka da bude otkrivena – nismo mogli da pokrenemo internet pristupnu tačku, uređaj je nastavio da poziva, dajući nam informaciju o pogrešnom podešavanju. BenQ Mobile tehnička podrška nije bila od velike pomoći, a podrška je 20 minuta ponavljala jednu istu stvar: WAP browser je uključen, sva podešavanja su integrisana i nisu potrebna nikakva dodatna podešavanja. I kada shvatite da operator nema pravi profil za E61 i da nije testiran na njihovoj mreži, dobili smo sledeće obaveštenje: "Operator ne može biti svestan svih modela, jer ih ima previše; ipak ovaj model je potvrđen". Činjenica je da linija nema neku naročitu svrhu sem da smiri nervozne klijente.

Podešavanja. Funkcija Auto power on/off je instalirana zajedno sa profilima, temama, pozadinskim slikama, dodeljenim dugmićima i flight režimom.

Utisci

Telefon ima malo lošiji kvalitet veze u odnosu na ostale uređaje Siemens brenda pošto postoji dodatna buka kao i problemi sa traženjem mreže. Tonovi zvona proizvode prilično jaku jačinu zvuka, tako da nećete propustiti poziv pa možemo zaključiti da E61 očigledno koristi 16-glasovne polifone melodije, a proizvođač je na žalost uložio dosta napora da sakrije detaljnije podatke o ovom telefonu.

Što se tiče mana ovog rešenja one su mnogobrojne:
Nedostatak Java podrške, što ovaj telefon čini samostalnim proizvodom;
Bežična konektivnost nije dostupna pa nema šanse da razmenjujete muziku sa prijateljima;
Osrednji displej i polofonija;
Neispravnost MP3 player-a;
Loša kamera.

Lista nedostataka ovim je još uvek daleko od kompletiranja. E61 je model namenjen nezahtevnim kupcima, koji bi imao smisla pre godinu dana, ali ne i danas – ovo definitivno nije uređaj koji odgovara zahtevima modernog telefona. Proizvođač je ovo shvatio i potpuno je jasno zašto je pokrenuo masivnu reklamnu kampanju.

Čak i zastarela rešenja kao što je Motorola E398 (košta oko $190-200) ponosno mogu da stanu pred E61 (displej, Java, stereo zvučnici, kvalitet kućišta, itd). Dodajte još malo novca i kupite Sony Ericsson Z530i, koji ima mnogo bolji media player, ukupnu funkcionalnost i pregršt sličica. BenQ E61 ne može da ponudi ništa od ovoga. Model je očigledno daleko u prošlosti – svi pokušaji da se situacija poboljša otkrivaju BenQ Mobile-ovu beznadežnost i stav kompanije prema korisnicima.

SAR vrednost ovog modela – 0.67 V/kg

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025