
Kompletan test GSM-telefona Sony Ericsson Z550i
Prodajno pakovanje:
Telefon
Li-Pol baterija (750 mAh)
Punjač
Stereo-slušalice HPM-60
Uputstvo za upotrebu
Telefoni na preklop kompanije Sony Ericsson su se oduvek dopadali uglavnom ženama i mlađoj populaciji ali i poslovnim korisnicima ili je bolje reći onima koji pre svega cene tehnologiju. Iako su uređaji za prethodnu grupu pozicionirani kao osrednja rešenja, poslovni korisnici su ipak zahtevali vrhunske telefone. Međutim, segment osrednjih uređaja kompanije nikada nije karakterisao odgovarajući dizajn koji bi se dopao i široj publici. Predstavljanje Sony Ericsson Z550i bilo je namenjeno za utvrđivanje novog načina razvoja brenda Sony Ericsson. Ukratko, to je čitava linija uređaja koje karakteriše koncept solidnog dizajna koji je namenjen masovnom tržištu – i muškarcima i ženama. Kao rezultat toga ova ponuda je obuhvatala uobičajene karakteristie (za njihovu klasu) i uspela je da se izdvoji zahvaljujući prvenstveno svom dizajnu. Kompanija je uložila dosta napora u proširenje svog opsega; prema tome prirodno je da uređaji kao što su ovi budu deo tog proširenja.
U ovoj kompaniji ovaj model Z550i nazivaju „klasičnim telefonom na preklop“ i naglašavaju da je ovaj uređaj, pre svega, poslovni uređaj. Ali u stvarnosti, to je igra rečima budući da u Evropi „poslovni telefon“ često upućuje na uređaj sa prikladnim odnosom cena/kvalitet, iako veliki broj proizvođača koristi ovu paradigmu za svoje prednosti. Nokia je primenjivala ovakvu straregiju jedno vreme, dok ju je Sony Ericsson samo prihvatio za svoju sopstvenu liniju.

Model je dostupan u dve verzije – Sedefasto bakarna i tamno crna – boja sa prednje i zadnje strane se razlikuje od ostalih boja kućišta budući da je načinjeno od metala. Da bi to naglasili prednja strana ima gravuru. U suštini, do sada metal nije imao neku primenu kod proizvoda ove vrste – obično pomodni uređaji visokih cena poseduju ovaj materijal. Zahvaljujući ovoj činjenici ovaj model je definitivno zamišljen kao vrhunsko rešenje.

Model Z550i je zamišljen po istoj ideji kao i Nokia 6131 samo sa jednom razlikom – da bude odgovarajući za oba pola. Po mom mišljenju, sedefasto bakarna boja će se sigurno više svideti ženama, dok će crna boja biti po izboru muškaraca.

Model Z550i predstavlja kompaktan telefon – dimenzije su mu 88x45x20mm a težak je 92.5 grama. Otvor za provlačenje trake za nošenje oko vrata nalazi se sa leve strane. Generalno govoreći, posedovanje ovog telefona prouzrokuje samo pozitivne emocije zahvaljujući čvrstini i činjenici da nema zazora a pored toga Z550i možete nositi kako god vama odgovara.



Vertikalno postavljen eksterni ekran je drugi činioc dizajna telefona – u suštini ovakav izgled je jedinstven za japanske telefone dok ga Samsung i Nokia ne preferiraju. Ovaj monohromni ekran ima rezoluciju 128x36 piksela a u režimu mirovanja prikazuje sat. Istovremeno, korišćenjem bočnih tastera možete aktivirati ekran, tako da ćete pored sata videti i liniju sa ikonama. Pri dolaznim pozivima broj telefona ili unešeni naziv se prikazuju na ekranu, a pozadinsko osvetljenje ekrana je plave boje.

Sa prednje strane nalazi se 1.3Mpix CMOS kamera koja ima identične specifikacije kao i druge kamere namenjene nezahtvenim korisnicima. Kada već govorimo o eksternim kontrolama, možemo pomenuti taster za kontrolu jačine zvuka koji se nalazi sa desne strane – razlog zašto je ovo jedini namenjeni taster na kućištu leži u činjenici da je većina dizajna podešena tako da se upravljanje kamerom vrši u horizontalnom režimu, dok Z550i ne zahteva tu mogućnost. Ipak, kada je proizvođač jednom upotrebio ovakav izgled, ostao mu je veran. Sa donje strane nalazi se priključnica za standardni interfejs – Fast Port.


Telefon se veoma lako može otvoriti jednom rukom. Kada ga otvorite ugledaćete interni ekran koji je isti kao i onaj koji poseduje Sony Ericsson W810i, dijagonale 1.9inča i rezolucije 176x220 piksela (30x38mm). Iako je kvalitet slike veoma dobar ipak se ne može upoređivati sa kvalitetom koji pruža ekran kod modela Nokia 6131 budući da ima veću rezoluciju i osvetljenost. Međutim, kada se uporedi sa uređajima iste klase, izgleda uobičajeno, ali istina je da Sharp-brendirani ekrani koji se nalaze na nekim Motorola proizvodima imaju bolji kvalitet. Ekran ima mogućnost istovremenog prikazivanja 6 tekstualnih linija i 4 servisne linije. Informacije su čitljive i pri direktnim sunčevim zracima.



Četvorosmerni navigacioni taster sadrži „OK“ taster koji je načinjen od metala, pomoću kojeg se dizajn uređaja predstavlja na veoma dobar način. Numerički tasteri su blago spušteni što štedi vreme rada sa njima i omogućava njihovu lakšu upotrebu.


Sami tasteri su načinjen od plastike i jednako osvetljeni svetloplavim pozadinskim svetlom. Rad sa tastaturom je veoma lak, naročito zbog toga što je potreban blag pritisak na tastere. Tu su takođe i namenjeni tasteri za uključivanje/isključivanje uređaja i pozivanje menija Activity.

Poklopac sa zadnje strane nema nikakvih zazora – kada ga uklonite imate mogućnost zamene M2 kartica bez isključivanja telefona, međutim, sumnjam da će neko zaista imati potrebu da kod ovog uređaja često menja kartice.


Z550i koristi Li-Pol bateriju kapaciteta 750mAh, koja prema tvrdnji proizvođača može da obezbedi do 320 časova rada u režimu mirovanja ili 5.5 časova razgovora. Prilikom testiranja baterija telefona je trajala 2 dana pri 1 času razgovora i do 3 časa reprodukcije muzike i slušanja radija. Bilo je potrebno oko 4 časa da se Z550i potpuno napuni.

Meni
Na neki način model Sony Ericsson Z550i je jednostavnija replika modela W810i – osnovne funkcije oba telefona su potpuno iste. Po pitanju izgleda menija u pitanju je tipičan model najnovije generacije Sony Ericsson-a, koji poseduje meni Activity. Korišćenjem navigacionog tastera moguće je vršiti funkciju brzog pozivanja. Glavni meni se sastoji od četiri linije sa po tri ikone. Korisnik može da iskoristi navigaciju brojevima i zatim da pređe na neophodnu stavku menija što traje nekoliko sekundi.


Unos teksta je ostao na istom nivou komfora, pritiskom na taster „#“, izlistavaju vam se dostupni jezici koje jednostavno možete da prebacujete dok tipkate.
Nezavisno od tradicionalnih vertikalnih podmenija, proizvođač je obezbedio horizontalne tabulatore bazirane na subjektima. To znači da dok pregledate listu pozivanih brojeva, možete videti ne samo pozvane brojeve, već istovremeno pritiskom džojstika na levu ili desnu stranu možete se prebaciti na listu propuštenih i primljenih poziva. U meniju telefona, ovaj način navigacije je obezbeđen, gde god je moguće i čini upotrebu telefona lakšom. Ergonomija menija je visoka kod ovog modela telefona. Takođe bih pomenuo horizontalne panele koji se pojavljuju u telefonskom imeniku, podešavanjaima i drugim stavkama menija.
Telefonski imenik. U telefonski imenik može da stane do 1000 kontakata sa svim popunjenim poljima. Ukupan broj telefonskih brojeva je 5000 što je dovoljno čak i za najaktivnije korisnike. Za jedno ime u memoriji se može uneti nekoliko telefonskih brojeva, e-mail adresa, IM broj kao i druge kontakt informacije. U podešavanjima, možete odabrati željena polja, i ona će biti dostupna, dok ona koja vam nisu potrebna i koja ne odaberete neće biti prisutna. Kontakti se mogu čuvati po poljima, uključujući ime i prezime, ali samo u jednom polju unosa. Takvo sortiranje je jedino važno kada se prenose podaci preko PC-ja, dok je za telefon beskorisno. Svakom imenu je moguće dodeliti posebne melodije i sličicu svakom kontaktu. Tokom dolaznog poziva biće korišćeni sličica i melodija. Polje u koje je unet datum rođenja može biti sinhronizovano sa planerom.











Kada unosite informaciju, krećete se kroz tabulatore, u prvom unosite broj telefona i sortirate ga po tipu. Cela organizacija ovog procesa podseća na Outlook, što znači komfor na prvom mestu. Pozivanje glasom se može dodati brojevima telefona, imenima a može ih biti dodato do 40. Glasovne oznake su podržane od ranije ali dodatni brojevi (kuća, posao itd) se unose kao dodatne glasovne oznake.
Dok pregledate informacije iz telefonskog imenika ili neke druge informacije, možete skrolovati tako što ćete navigacioni taster pritisnuti u horizontalnom pravcu. Podrazumevani broj u kontaktu normalno određujete vi.
Kompanija i dalje sledi svoja uobičajena uverenja da se SIM kartica koristi samo u hitnim slučajevima, tako da ukoliko želite da vidite sadržaj kartice, morate aktivirati specijalnu opciju u meniju. Kontakti uneti na SIM karticu se ne prikazuju u telefonskom imeniku.
Možete kreirati rezervnu kopiju svih unosa iz telefonskog imenika i ona će biti sačuvana na memorijskoj kartici, tako da ćete biti u mogućnosti da naknadno povratite informacije .
Kontakt grupe su potrebne samo za slanje grupnih SMS poruka, a nije moguće ni dodeliti posebnu melodiju zvona ili sliku za grupu.
Telefonski imenik koji postoji kod modela Z550i potiče sa starijih modela, što znači da ukoliko želite da vidite detalje vezane za kontakt morate da uđete u režim "Edit" - veoma nezgodno i staromodno.
Poruke. Telefon nudi standardne načine za rad sa porukama, postoje šablonske poruke kao i mogućnost kreiranja sopstvenih šablonskih poruka. Za čuvanje poruka koristi se memorija telefona zajedno sa SIM karticom. Podržana je chat funkcija. Sve u svemu, sve je isto kao i kod drugih modela kompanije.






Realizacija MMS-a je sjajna kao i obično, možete doslovno kreirati video klipove, postoji dosta podešavanja koja Sony Ericsson modelima daju prednost nad konkurencijom.
E-mail klijent može slati i primati elektronsku poštu, a podržani su svi kodni rasporedi. Podrška za Push Maail je takođe prisutna.
Ova stavka menija sada poseduje podmeni nazvan "Instant Messaging", vrstu ICQ-a za mobilne telefone.
Liste poziva. Do 30 poziva može biti zabeleženo na objedinjenoj listi, zajedno sa vremenom i datumom poziva. Pored svakog unosa nalazi se ikona koja označava tip poziva (propušten, primljen, pozivan). Sem toga dodatne ikonice pokazuju ukoliko je broj sačuvan u telefonskom imeniku ili na SIM kartici. Lista propuštenih poziva se može videti zasebno, i na njoj se čuva do 10 unosa. U ovom meniju takođe možete videti cene poziva, dužinu trajanja svih poziva, odlaznih poziva i poslednjeg poziva. Tabulatori su prisutni, što olakšava navigaciju.
Zabava.. Iz ovog menija može se pristupiti fotografijama i muzičkim fajlovima. Funkcija MusicDJ je interesantna, mada se čini da je korisnici neće preterano koristiti. U editor-u možete kreirati i menjati sopstvene melodije koje mogu imati najviše 4 kanala.


Napredna verzija MusicDJ-a je nazvana VideoDJ,i omogućava menjanje ne samo muzičkih fajlova, već i dodavanje slika i znakova. Finalni rezultat se enkoduje u 3GP formatu koji može biti poslat putem MMS-a ili e-mail-a ili jednostavno prebačen na drugi telefon.
Kreativni korisnici mogu koristiti grafički editor nazvan PhotoDJ za crtanje jednostavnih slika. Ova karakteristika ponekad može pomoći da jednostavno ubijete dosadu, ali generalno je potpuno beskorisna.







Daljinsko upravljanje – mogućnost upravljanja drugim uređajima preko Bluetooth konekcije. Standardna karakteristika za sve Sony Ericsson telefone.

Zvuk se može snimati pomoću Snimača zvuka, što omogućava snimanje glasovnih beleški koje se kasnije mogu koristiti kao melodije. Telefonski pozivi se takođe mogu snimati, što je omogućeno iz kontekst menija. Ne postoji vremensko ograničenje za snimanje razgovora.

Igre – telefon poseduje dve igre JC Does Texas (another YETI Sport) i Quadra Pop. Druga igra je veoma lepa igra slična tetrisu.
Planer. Planer ima dosta funkcija. Pogledajmo prvo kalendar. Postoje tri tipa za pregled događaja: nedeljni, mesečni ili dnevni. Kod dnevnog označavanja događaja možete videti listu svih događaja i napomena, dok u druga dva možete videti obeleženo vreme ili dan. Možete kalendar prebaciti na željeni dan, godinu ili mesec. Sve je uobičajeno, kao i način unošenja rasporeda. Imate mogućnost da događaju dodelite određeni naziv, definišete mesto gde će se događaj održati, dužinu i podesite podsetnik (na određeno vreme pre događaja ili baš u tačno vreme događaja). Kod modela Z550i nedostaje funkcija koja omogućava da se doagađaji ponove. Ulaskom u režim Edit, možete podesiti vreme i datum za određeni događaji i na žalost ništa više. Podsetnik radi i kada je telefon isključen, sve dok ne isključite ovu funkciju.






Lista zadataka Lista zadataka je prilično jednostavna. Postoje samo dva tipa događaja: telefonski poziv i podsetnik. Sa druge strane, to je zaista dovoljno, jednostavnost ima svojih prednosti.

Telefon ima potpuno organizovanu pretragu za kalendar: možete uneti samo reč (ili deo reči) i nakon što telefon završi pretragu, na ekranu će se pojaviti svi događaji koji se poklapaju sa zadatim kriterijumom. Ova funkcija radi prilično brzo čak i kada planer ima preko 100 unetih događaja, a podržano je i brzo prebacivanje na događaj iz prozora za pretragu.
Zakazani događaji se mogu lako slati na druge uređaje ( Bluetooth). Odaberite zahtevani interval (dan, nedelja ili mesec) i prebacite sve unose. Ali uređaj koji prima podatke treba da ima ugrađen PIM da bi mogao da prima i prikaže podatke. Na ovaj način možete primati podatke, na primer sa kućnog ili kancelarijskog računara bez korišćenja dodatnog softvera za sinhronizaciju.
Beleške. Telefon podržava unošenje beleški, ograničenih po dužini. Naziv beleške će biti prva uneta reč. Ovo nije naročito pogodno jer reč koju prvo uneste možda neće automatski opisati ono što želite reći beleškom.


Alarm časovnik. Alarm može biti podešen na običan i režim ponavljanja (alarm se uključuje odabranih dana u nedelji). Alarm može da radi i ukoliko je telefon isključen. Bilo koji fajl ili radio stanica se može koristiti za alarm.


Štoperica/Brojač. Ovde je sve prilično uobičajeno što bi se moglo reći i za štopericu. Telefon ima aplikaciju za čuvanje tajnih kodova, koju mnogi ljudi vole i nesofisticirani kalkulator.




Funkcija svetsko vreme se nalazi u ovom meniju.
Zaštićeni podaci – ovde možete uskladištiti lozinkom zaštićene poverljive podatke.

Povezivanje. Ova stavka menija je odgovrna za komunikaciju telefona, počevši od WAP i GPRS podešavanja (EDGE podešavanja su ista) pa sve do Bluetooth-a i sinhronizacije. Neću opisivati standardne opcije, one su uobičajene i sve radi bez problema. Želeo bih da istaknem stabilan rad Bluetooth-a, kod modela Z550i, nijedan problem se nije pojavio, sinhronizacija sa drugim uređajima ne pravi nikakve probleme, svi profili su podržani.(Ne postoji prenos zvuka Bluetooth-om).
Iz ovog menija možete pristupiti podešavanjima lokalne i daljinske sinhronizacija. Telefon podržava HID profil koji omogućava korišćenje telefona kao daljinskog upravljača za računar ili druge uređaje.
Podržani su sledeći Bluetooth profili:
Dial-up networking profilGeneric Access profile (Profil za generički pristup)
Generic Object Exchange Profile (Profil za generičku razmenu objekata)
Object Push Profile (Profil za "guranje" objekata)
Serial Port Profile (Profil za komunikaciju preko serijskog porta)
Handsfree Profile
Headset Profile (Profil za slušalice)
Synchronization Profile (Profil za sinhronizaciju)
Basic Imaging Profile (Profil za osnovnu izmenu slika) br> File Transfer Profile (Profil za transfer fajlova)
HID Profile
SyncML OBEX povezivanje
JSR-82 Java API

WAP. Pretraživač poseduje svoju sopstvenu stavku menija, verzija pretraživača je 2.0 i podržava sigurno prenošenje podataka, što je veoma važno ako koristite elektronske transakcije. Nove pozadine za ekran, teme i melodije možete preuzeti na ovaj način a sve je dostupno na sajtu proizvođača.
Stanrardni pretraživač za Sony Ericsson telefone je NetFront, koji podržava prikaz stranice u jednoj liniji i HTML. Jedna od pogodnih je stavki mogućnost kreiranja direktorijuma za fajlove i bookmark-e. Ovaj pretraživač se smatra jednim od najboljih na tržištu, mada ograničeni resursi telefona ne čine njegovo korišćenje lakim procesom. Oni koji koriste internet stalno treba da razmisle o kupovini PDA ili laptop računara, premda pun pristup internetu nije jedan od zahteva koji je prevashodan za tip uređaja ove klase. Podrška za RSS feed je odlična stvar jer omogućava da koristite telefon za čitanje vesti, raznih najava i materijala.
HTML stranice koje sadrže napredne formate ili čija veličina prelazi 500Kb neće biti prikazane. Pretraživač je po svim standardima optimalan, ali je upotreba Opera mini pretraživača možda poželjnija jer nudi više mogućnosti.
Podešavanja. Ovaj meni skladišti sva podešavanja vezana za rad telefona i delimično njegovog spoljnog izgleda. Sve opcije su standardne i nema potrebe opisivati ih. Samo ćemo stoga pomenuti prisustvo obnovljenih tema.






Fajl menadžer, količina memorije. Korisnik na raspolaganju ima 25Mb dostupne memorije, gde može sačuvati podatke (fotografije, video klipove, aplikacije). Preostala memorija je zauzeta prethodno instaliranim aplikacijama, koje ne možete obrisati. Deo memorije je odvojen za telefonski imenik, listu poziva, itd.
Telefon poseduje osnovni fajl menadžer, uz čiju pomoć fajlovi mogu biti sortirani u različite direktorijume, kreirati sopstvene direktorijume na u memoriji telefona i skladištiti fajlove. Telefon može imati ulogu portabl skladišta za podatke koje prenosite.





Plejer. Telefon poseduje ugrađeni mp3 (AAC, eAAC+, WMA formati su takođe podržani), 3GP i MPEG4 plejer. Ovo je dobar način za slušanje mp3 fajlova. Među podešavanjima možete odabrati određeni ekvilajzer (postoje prethodno podešeni ekvilajzeri: Bass, Voice, Treble itd), kao i mogućnost kreiranja sopstvenih. Promene zvuka u odnosu na ova podešavanja su uočljiva.








Po pitanju mogućnosti plejer je sličan kao kod modela Sony Ericsson W810i. Moguće je mnimizovati plejer, a telefon podržava više funkcija.
Radio. Z550i može memorisati do 20 FM radio stanica, a dostupne su funkcije automatske pretrage i RDS-a. Sve u svemu, radio se ne razlikuje od onog koji se može pronaći kod modela K750i i omogućava vam ono što možete očekivati od standardnog radio modula.



Kamera. Telefon poseduje kameru rezolucije 1.3Mpix. Podešavanja uključuju noćni režim, dva stepena kvaliteta (Normal, Fine), specijalne efekte (crno belo, negativ, crveno smeđa, sunčano), kao i tajmer za samookidanje. Podržane su tri rezolucije i to 1280x1024, 640x480 i 160x120 piksela.




![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Video klipovi se mogu snimati u dve rezolucije (176x144, 128x96), a fromat fajlova je 3GP. Trajanje klipa može biti neograničeno
Performanse Performanse. Uređaj je tipičan za kompaniju Sony Ericsson i poseduje performanse koje pripadaju prethodnoj generaciji telefona.
Jbenchmark 1
Verzija 1.1.1
Ukupni rezultat: 3295
Detalji:
Tekst: 777
2D Oblici: 738
3D Oblici: 553
Brzina popunjavanja: 540
Animacije: 687
Jbenchmark 2
Verzija 2.1.1
Ukupni rezulttat: 308
Detalji:
Manipulacija slikama: 265
Tekst: 628
SPrajtovi: 294
3D Transformacije: 365
Korisnički interfejs: 153
Jbenchmark 3D
Perfomanse
Jbenchmark3D HQ: 130
Jbenchmark3D LQ: 218
Trouglova/s: 18547
kTeksela/s: 1364
verzija: 3.1.0
Jbenchmark HD
Verzija 4.0.3
Kvalitet prikaza
Bilinearno filtriranje: Neuspešno (72%)
Trilinearno filtriranje: neuspešno/Nije podržano
Korekcija perspektive: Neuspešno (57%)
Z-buffer dubina: 14 bitna ili viša
Perfomanse
Glatkih trouglova: 22713
Teksturiranih trouglova: 14155
Brzina popunjavanja: 568 kTeksela
Igre: 68 (2.2 fps)
Utisci
Iako uređaj podržava 40-glasovnu polifoniju, ona se ne razlikuje mnogo zvuka MP3 melodija koje se mogu naći kod modela od K750. Z550i nudi prosečnu jačinu zvuka sa preovlađujućim basevima, tako da melodije zvona zvuče prodornije. Vibracija je takođe prosečne jačine, mada se ponekad dešava da ne generiše dovoljno jačine da bi se vibracija osetila. Kvalitet prijema telefona je isti kao kod drugih Sony Ericsson uređaja.



Jedan od kečeva u rukavu modela Z550i je njegov dizajn, tako da kada ga vidite ćete odmah znati da vam se sviđa ili ne. Sa stanovišta funkcionalnosti Z550i je replika modela W810i, stim što poseduje kameru namenjenu nezahtevnim korisnicima. Kada se suoči sa modelom Sony Ericsson Z710i, Z550i ne može da se takmiči sa ovim modelom, mada se i njihove cene dosta razlikuju. Ali kada se uporedi sa modelom W300i testirani model izgleda privlačnije ali poseduje izgled namenjen mlađoj populaciji.
Glavni konkurent modelu Sony Ericsson Z550i je Nokia 6125, međutim, ukoliko detaljnije obratite pažnju shvatićete da je Z550i ustvari superiorniji uređaj (zahvaljujući dizajnu i funkcionalnosti). To je i jedan od razloga zašto se Nokia 6085 pojavila odjednom na tržištu – ovaj model poseduje mnogo više atraktivnih detalja. Sve u svemu, moramo reći da ukoliko vam se dopada izgled Z550i, sigurno ćete ga uvrstiti u vaš uži izbor. Međutim, ukoliko vam je funkcionalnost na prvom mestu, onda je bolje da ne gledate Z550i. U suštini, ovaj model namenjen je za proširenje obima pa je prema tome i blago precenjen, što je uobičajeno za ovakve uređaje, budući da je veći deo korisnika ovakvih uređaja čine ljudi koji koriste jednako ili čak slabije opremljene uređaje. Ukratko, Z550i predstavlja još jedan od velikog broja modela koje kompanija koristi za proširenje svoje ponude I koji će uskoro imati unapređenije naslednike.