
Kompletan test GSM-telefona Samsung D900
Standardna oprema:
Telefon
Punjač
Žične stereo slušalice
Bluetooth-slušalice Samsung WEP200 i punjač (u zavisnosti od regiona)
Uputstvo za upotrebu
Disk sa softverom
Kabl za TV izlaz (u zavisnosti od regiona)
USB-kabl (u zavisnosti od regiona)
microSD 256 Mb memorijska kartica (Veličina i dostupnost prostora za skladištenje zavise od regiona)
U poslednje vreme Samsung je u teškoj poziciji budući da je izgubio svoju poziciju u Evropi dok je tragao za klasom uređaja koji bi mogli postati isto tako popularni kao što su bili i prethodni modeli. Prodor na tržištu je ostvaren predstavljanjem telefona Samsung D500, uređaja koji je bio savršen po svim pitanjima. Dao je neophodan podsticaj za dalji razvoj svih sledećih proizvoda. Samsung D500 je bio uspešan i u suštini nije imao konkurenciju, ukoliko uzmemo u obzir oblik i novitete. Po prvi put je jedan telefon imao toliko uspešnih karakteristika, što ga je i načinilo popularnim. Model Samsung D600 koji je objavljen nakon toga nije postigao zavidan uspeh na tržištu, iako je imao neke jedinstvene karakteristike (Picsel Browser, TV out). Prodaja je na prvom mestu bila zasnovana na uspehu D500, pa je i kao svaki naslednik najbolje prodavanog telefona stekao popularnost.

Bilo je logično pretpostaviti da kompanija neće stati sa razvijanjem ovog pravca i da će predstaviti drugi vodeći proizvod za ovu liniju. Međutim, veoma je teško odlučiti koji će model zauzeti ovu poziciju, a Samsung-u je bilo potrebno više vremena za tu odluku. Problemi su nastali sa identifikovanjem telefona budući da su svi modeli međusobno slični i da su razlike minimalne, a ni naglašavanje toga da Samsung nema jedan vodeći proizvod već da ih ima više od jednog nije pomoglo. To znači da će uređaj koji je vodeći model za GSM tržište biti vodeći model i za 3G mreže, sličan model sa blago poboljšanim tehničkim karakteristikama i drugačijim nazivom – neko prelazno rešenje pre godišnjeg update-a. To nije sve, dizajn svih rešenja je maksimalno sličan tako da je veoma teško razlikovati uređaje jedan od drugog. Ovo je velika marketinška greška i po mom mišljenju to nikako nije smelo tako da bude odrađeno.
Neodređenost akcija unutar Samsung-a može se primetiti golim okom, prvi model je imao oznaku Samsung D870 koji je kasnije dobio status vodećeg modela a nakon zvaničnog predstavljanja, bez fokusiranja na samu akciju, naziv modela je promenjen.


U slučaju kada marketinške igre zaklone masovne potrošače, to najviše utiče na one koji vode računa o novim proizvodima u ovom segmentu i nekoliko drugih osobenosti ovog modela direktno će uticati na zapažanje o njemu. Oni korisnici koji do skoro nisu imali posebne sklonosti ka Samsung uređajima naveli su veliki broj komentara koji se tiču sličnosti u dizajnu modela. U suštini kompanija je koristila jednostavan princip: uspešan dizajn vrhunskih uređaja će stalno biti prebacivan na niskobudžetne modele. Ovo je omogućilo dobijanje uređaja koji ima vrhunski izgled za relativno mali iznos novca. Budući da je ovo bio jedan od ključnih elemenata njihove strategije, imali su visoku prodaju Samsung telefona osrednjeg nivoa.
Ovakav nastup na tržištu imao je negativan uticaj na posmatranje osnovnih principa promocije proizvoda te se čini da se kompanija po prvi put odlučila da ih zaobiđe. Budući da su svi telefoni bili međusobno slični, trebalo je osmisliti uređaje drugačijeg dizajna i baš taj dizajn naglasiti kao ključnu razliku.
Hajde da probamo da pronađemo deset razlika između izgleda Samsung-a D840 (ovaj model se pojavio mesec dana radnije nego Samsung D900) i vodećeg proizvoda linije. Postoji nekoliko razlika, ali na njih se ne obraća mnogo pažnje i videćete ih onda kada se maksimalno skoncentrišete na njih. Ustvari, Samsung D840 pripada Ultra Edition seriji, međutim, debljina kućišta nije naglašena.

Pogledajmo vodeće modele ostalih kompanija. Nokia 6233 i Sony Ericsson K800i na primer. Ovi uređaji se veoma razlikuju od drugih modela u svojim proizvodnim linijama, ne sliče jedni drugima, iako sa sigurnošću možete reći koji proizvođač stoji iza kojeg modela. U ovom slučaju vidimo jedinstvenu i sopstvenu prezentaciju, dok u slučaju Samsung-a morate dobro da se zagledate u telefon da bi pročitali njegovu oznaku ili primetili njegovu različitost od drugih proizvoda, što je veliki nedostatak. Istina je da je ovaj model identifikovan ka Samsung proizvod ali one osobe koje ne prate tržište mobilnih telefona sigurno neće biti u mogućnosti da prepoznaju koji je ovo model a ni činjenicu da je to vodeći model.
Dizajn uređaja je veoma striktan, nema eklektike, crna boja je ublažena srebrnim umetcima. Okvir oko ekrana je sjajan, kao i donji deo prednje strane; samo kućište je načinjeno od matirane plastike meke na dodir. Ovo nije jedino značenje kombinacije, osećaj blage kolorne disonance takođe je prisutan. Sa druge strane, razlika u teksturi materijala odvlači pažnju na funkcionalne tastere.


Debljina uređaja je 12.9mm što je uobičajeno za današnje telefone, aparat je označen kao „slim“ i pripada Ultra Edition izdanju, što je modni detalj. Dimenzije telefona su 103.5x51x12.9mm a težak je 83 grama (proizvođač navodi da je težina 93 grama iz nekog nepoznatog razloga). Kada se uporedi sa LG Chocolate, nema veće razlike između ova dva telefona, veličina je približno ista. Telefon se može nositi onako kako želite, nema nikakvih ograničenja, odgovoraće vam u smislu veličine tako da ga možete nositi i u džepu farmerica ili košulje.
Video klip – poređenje veličine i izgleda telefona (wmv, 2.3 mb)



Mala težina uređaja objašnjava se neupotrebom metalnih delova na kućištu, koje je u potpunosti načinjeno od plastike. Kvalitet izrade je na dobrom nivou, nema zazora između dve strane, sve je u najboljem redu. Prednja strana se veoma lako zaprlja, ostaju tragovi od obraza koji su izuzetno vidljivi kada se nalazite na otvorenom, a vidljivi su čak i u zatvorenom.
Ekran koji poseduje ovaj model je odličan, QVGA rezolucija (240x320 piksela, 33x44mm), dijagonale 2.1 inča. Jasno je da je ovaj model superiorniji u odnosu na telefon Nokia 6233 i Sony Ericsson K800i u smislu ekrana. U nekim režimima moguć je prikaz i do 12 tekstualnih linija. Informacije ostaju čitljive i na otvorenom.




Tu je i klizni mehanizam za automatsko otvaranje te je otvaranje telefona jednom rukom veoma jednostavno. Ugledaćete oslonac na koji palac odlično pristaje, a videćete i oprugu sa druge strane koja otvara uređaj.


Numerička tastatura ima belo pozadinsko osvetljenje koje je jednako raspoređeno i odlično vidljivo pri različitim uslovima. Tasteri su srednje veličine, potreban je blagi pritisak na njih ali to ne predstavlja nikakav problem budući da je tastatura prosečna u smislu ergonomije. Programabilni tasteri, za razliku od numeričkih tastera, su veliki i ugodni za rad.




Objedinjeni taster za podešavanje jačine zvuka nalazi se sa leve strane, dok je slot za microSD karticu ispod. Telefon podržava zamenu kartice bez isključivanja telefona. Taster za kameru nalazi se sa desne strane kao i priključnica za povezivanje punjača ili slušalica.



Poklopac zadnje strane sakriva bateriju i ne ostavlja nikakav zazor. Baterija je Li-Ion-ska kapaciteta 800mAh (ovo je još jedan prilog tvrdnji da u pitanju nije slim serija telefona, jer je kapacitet baterije ove serije ograničen na 630mAh). Prema podacima proizvođača baterija može raditi do 260 sati u režimu mirovanja i obezeđuje oko 6.5 sati razgovora. Pri testiranju telefon je radio oko 3 dana uz prosečno 1 sat razgovora i korišćenje samo alarm časovnika. Prema dobijenim podacima možemo zaključiti da je ovaj model odličan za do 2 dana prosečnog korišćenja, iako su možda moguća i tri dana uz minimalno korišćenje. Da bi se baterija u potpunosti napunila neophodno je sat i po vremena. Trenutno ne postoje baterije većeg kapaciteta za ovaj model telefona.
Meni
Ovaj model je razvijen u R&D centru Suwon i veoma je sličan telefonu Samsung D600 tako da slobodno možemo reći da je nastao od tog modela. Videli smo upotrebu Philips čipseta (Nexperia 6100), frekvencija procesora je takođe identična – 104 Mhz ARM9. Procesor i njegova realizacija imaju nekoliko ograničenja na performanse telefona, nećete primetiti nikakvo odlaganje ili zamrzavanje interfejsa ali pri snimanju fotografija videćete da je neophodno neko vreme da se one sačuvaju (proći će 2-3 sekunde nakon što se fotografija izradi da bude sačuvana). Razlog za to je sam procesor, koji jednostavno nema mogućnost da to brže uradi. Drugo ograničenje je Java, naročito u smislu igara. Performanse uređaja su tipične za prethodu generaciju telefona, ali ne i za trenutnu. Na primer, Nokia 6233 i Sony Ericsson K800i imaju ARM9 procesore sa radnom frekvencijom 224Mhz. Želeo bih ponovo da naglasim da za trenutnu funkcionalnost interfejsa dostupna količina snage će biti dovoljna, ali postoji i druga činjenica a to je da je ovaj telefon jedan od poslednjih modela svoje generacije. Ubuduće možemo očekivati predstavljenje novih modela koji koriste ARM9 sa radnom frekvencijom na 224Mhz (prenos na Nexperia 7xxx, upotrebu drugih muzičkih mogućnosti).
Standardizacija interfejsa postaje sve važnija tema za Samsung, većina funkcija se može pronaći u telefonima koji se izrađuju i u Suwon i Gumi centru. Na primer, karakteristika Mobile Tracker je prvi put predstavljena na modelu Samsung D830 (Gumi) ali takođe je prisutna i kod D900. Suwon interfejs je često poželjniji budući da razlike u malim detaljima obično utiču na celokupno zapažanje i utisak o telefonu. Na primer, kod Suwon uređaja možemo primetiti da su imena u telefonskom imeniku sortirana po imenu ili prezimenu, prema vašoj želji. U isto vreme, ova karakteristika ne postoji kod modela Samsung X820 i Samsung D830. To nisu sve razlike, blago različit izgled menija i prisustvo nekoliko interesantnih detalja takođe treba naglasiti.
Interfejs je izrađen u stilu skorašnjih modela, postoje dve teme (crna i bela) koje imaju veliki kontrast ali to je sve. Za razliku od većine modela na današnjem tržištu (na primer Nokia i Sony Ericsson), modifikacija kompletnog stila menija pomoću tema nije podržana. Sa druge strane, platforma koja je korišćena kod Samsung-a D900 može biti modifikovana prema potrebama nekih naprednijih korisnika. Takvi primeri mogu se videti kod Samsung D500 Neon Edition, kao i modifikacije menija i mogućnosti Samsung-a D600. Kako Samsung D900 postaje sve više prihvaćen, sigurno će biti i aktivnije modifikovan, i biće nezvaničnih zakrpa i objavljivanja firmware-a. Proizvođač je mnogo inertniji nego nezavisni programeri.



Glavni meni može biti prikazan u vidu matrice (3x3) ili u vidu liste. Svi podmeniji imaju horizontalne linije a ukoliko postoji i pod-meni, videćete pop-up prozor sa desne strane obeležene stavke. Videćete koje stavke su uskladištene ispod a do tamo ćete doći pritiskom na OK taster. U slučaju da pritisnete taster za navigaciju na levo ii desno, bićete u mogućnosti da pristupite odabranoj stavci. Ergonomija ovakvog rešenja je evidentna i ovo je veoma interesantno rešenje koje je razvila kompanija Samsung.
Video klip prikazuje kako meni radi (wmv, 1.4 mb)


Još jedan zanimljiv dodatak interfejsu, koji je jedinstven za Samsung telefone, jeste memorizacija pozicije u svakom pod-meniju i glavnom meniju. U suštini, telefon "pamti" koja je funkcija poslednja pozvana i automatski je označava čim uđete u istu stavku menija. Na primer, pozovete registar poziva u glavnom meniju, odradite nešto tamo i sledeći put kada uđete u glavni meni imaćete tu stavku označenu za prvom mestu. Ali to nije sve; kada joj ponovo pristupite videćete da je stavka pod-menija koja je obuhvaćena takođe označena. Čini se kao jednostavna stvar ali ova funkcija ne postoji kod modela ostalih proizvođača.
Pri odabiru jedne ili druge stvake na listi koja je označena i veličina slova je uvećana (iako je sam font već dovoljno velik).
Brza navigacija brojevima takođe je podržana ali to i dalje nisu sve opcije koje pruža navigacioni meni. Možete povezati tri različite aplikacije sa ove liste, ponuđene od strane proizvođača (nećete moći da povežete java aplikacije). Pritiskom navigacionog tastera na gore uvek se aktivira My Menu, koji je horizontalni skrol sa listom stavki. Ova lista identična je sa onom za jednostavne prečice. Telefon takođe nudi i napredne prečice (u ovom slučaju morate isključiti karakteristiku brzog pozivanja, u suprotnom ova funkcija je blokirana). Kada pritisnete i zadržite taster bićete u mogućnosti da izvršite nekoliko radnji, kao što je pretvaranje jedne jedinice u drugu, ili da započnete pisanje SMS poruke na broj u pitanju, dodavate sastanak na odabrani datum ili podesite alarm časovnik. U svakom slučaju morate da koristite ispravan format broja (za kalendar to je datum, za alarm časovnik - vreme). Videćete nagoveštaj na ekranu koji će vam govoriti na koju stranu treba da idete da bi došli do određene karakteristike. Ova funkcija je prilično interesanta i olakšava vam život.
Video klip, pozivanje brojeva i “My Menu” (wmv, 1.5 mb)
Video klip koji prikazuje karakteristike naprednih prečica (wmv, 884 kb)

Povećanje funkcionalnosti modela podstiče neizbežnu potrebu za stvaranjem novih rešenja u smislu interfejsa. Pristup Samsung-a na ovom polju se dosta razlikuje od ostalih proizvođača, kompanija se trudi da svoje proizvode ne čini komplikovanim, što ponekad izaziva ozbiljne probleme i šteti ergonomiji. Na primer, podešavanja WAP profila su urađena odvojeno od Java podešavanja, iako su u većini slučajeva ista. Postoji veliki broj primera ove vrste. Ovo odaje utisak slabe integracije, što je tipično za Samsung telefone u celini. Sa druge strane, kompanija razvija svoj interfejs u veoma zanimljivom pravcu a Samsung D900 je potvrda toga, predstavljanjem Living World karakteristike.
Living World. Do skoro sve informacije u vezi događaja u telefonu su bile samo u formi teksta. Bez obzira kakva je informacija - nova poruka ili banalni prikaz vremena, mogao se videti samo tekst i možda ikona (analogni sat – prvi pristup grafičkom displeju). Naravno, možemo navesti da su i prvi uređaji imali grafički prikaz na statusnoj liniji (oznaka nivoa baterije, ikone za različite događaje), ali reći da su ova rešenja bila zanimljiva ili neobična, nikako ne bi bila istina.
Prvi put kada je reč o mobilnim telefonima, možemo videti da je Samsung D900 uspeo da predstavi početak nove ere – grafičkog interfejsa. Podešavanja koja zavise od lokacije korisnika. Nije tajna da uređaj može identifikovati lokaciju korisnika uključujući grad i zemlju.

Pored dodeljivanja grafike, proizvođač je odlučio i da modifikuje pozadinsku sliku u zavisnosti od vremena: ujutru se prikazuje sunce dok se uveče prikazuju zaslepljujuća svetla pristaništa a na automobilima se vide upraljena svetla. Veoma zanimljiv dodatak intefejsu, ali to nije sve, postoji još poboljšanja vezana za interfejs.
Vreme nije jedina stvar koja se može preneti na grafički pristup. Na primer, nivo prijema mreže: dobar signal – nebo je plavo, nema signala ili je slab – nebo je prekriveno oblacima. U početku se ne obraća pažnja na ovaj mali detalj ali nakon mesec dana upotrebe gledaćete kakvo je nebo umesto da gledate u standardnu informacionu liniju, podatke trenutno saznajete.
To nije sve od iznenađenja koja se nalaze u Living World. Za nove poruke, propuštene pozive ili alarm časovnik postoji poseban način prikazivanja, koji je ojačan standardnim pop-up prozorom sa tekstom. Po danu takvi događaji će biti prikazani pomoću aviona koji leto preko neba a uveče će biti prikazan vatromet. Boja se menja u zavisnosti od tipa događaja. Na prvi pogled se čini da je sistem komplikovan, naročito kada se opisuje, ali u stvarnosti je kristalno jasan i razumljiv.
Video klip: nova poruka u Živom svetu (wmv, 1.4 Mb))


Prvobitno je uređaj imao podršku za sledeće zemlje: Velika Britanija, Nemačka, Italija, Francuska, Holandija, Švedska, Rusija i Španija a kasnije je dodata i podrška za Austriju, Belgiju, Hrvatsku, Dansku, Češku republiku, Finsku, Letoniju, Litvaniju, Norvešku, Poljsku, Portugal, Rumuniju, Srbiju, Slovačku, Sloveniju, Švajcarsku, Ukrajinu i Uzbekistan.
Kod pozivanja brojeva videćete malu sliku sa prikazom glavne teme i animacijom pozvanog broja.

Posao koji je Samsung obavio je sjajan, ovo je prvi korak ka kreiranju interaktivnog grafičkog interfejsa, ovaj pristup nije razvijen do danas i kompanija ulaže mnogo napora u pokušaju da izvrši prodor na tržište u bliskoj budućnosti sa ovom karakteristikom. Living World karakteristika je jedna od dodatnih funkcija koje uređaj čine atraktivnijim i neobičnijim. Kompanija pokušava da svoje uređaje načini drugačijim sa takvom funkcionalnosti, uzmimo za primer Vivid Message karakteristiku koja je nedavno predstavljena (više informacija o ovome u odeljku Poruke).

Telefonski imenik. Pritiskom na desni programabilni taster dolazite do kontakata koji se prikazuju u obliku liste koja sadrži unose i sa SIM-kartice i iz memorije telefona. Prvi unos na listi je označen po osnovnom podešavanju a broj se prikazuje na servisnoj tekst liniji (postoji specijalna oznaka za brojeve koji se nalaze na SIM-kartici). Brza pretraga po prvim slovima imena je podržana; može ih biti do dvadeset, za svaki jezik. Pritiskom na taster OK ući ćete u detaljan pregled odabranog unosa. Takođe ćete ugledati i odgovarajuću ikonu ukoliko je dodeljena. To može biti slika, fotografija ili video klip. Do pet različitih brojeva telefona različitih tipova (mobilni, kancelarija, kuća, faks, ostalo) može se dodati jednom unosu uz jedan broj kao glavni (po osnovnom podešavanju to je prvi uneti broj). Sva polja su fiksna.












Postoje dve linije za ime i prezime (pretraga se vrši po prvom polju), dok se polja sumiraju kod prikazivanja, ime dolazi prvo. Na primer, Eldar Murtazin će biti prikazano samo ovim redosledom. Dužina svakog polja je 20 karaktera za bilo koji podržani jezik unosa. Jezike možete menjati pri unosu imena.
Svi unosi, bez obzira na jezik, sortirani su pod algoritmom – svi kontakti koji su uneti lokalnim jezikom idu prvi a zatim idu oni za nazivima na engleskom jeziku. Ovo je veoma pogodan način sortiranja. Uzimajući u obzir opciju brze promene jezika tokom pretrage, jasno je da jezik neće upropastiti prijatan rad sa ovim telefonom.
Ali da se vratimo na informacije koje se unose u kontakte. Nezavisno od brojeva telefona, e-mail adresa (može ih biti više), kratka tekstualna beleška može biti uneta iznad svega ovog. Bilo koji muzički fajl kao i komponovani MP3 može biti odabran kao melodija za kontakt. Po osnovnom podešavanju su obezbeđene tri pozivne grupe sa mogućnošću za kreiranje neograničenog broja dodatnih grupa, odabir personalne melodije i slike za svaku od njih. Zvuk pri stizanju SMS-a se takođe može prilagoditi.
Telefon ima mogućnost za skladištenje do 1000 kontakta sa svim popunjenim poljima. Čak ukoliko sva polja nisu popunjena, kapacitet se neće povećati, tj. ostaće i dalje 1000. U podešavanjima je moguće podesiti gde bi se po podrazumevanom podešavnju trebali čuvati svi novi brojevi. Takođe postoji i opcija za prebacivanje brojeva sa SIM kartice mada je obrnuti postupak onemogućen. Prema proizvođaču PC je najbolje sredstvo za sinhronizaciju sa D900, naročito MS Outlook. Bilo koji kontakt u formi SMS/MMS, mail poruke ili drugog tekstualnog fajla može brzo biti poslat preko Bluetooth-a na drugi uređaj. Nema problema sa slanjem i unosi telefonskog imenika su prenešeni na drugi uređaj precizno dekodirani bez bilo kakvih problema.
Telefonski imenik može sadržati poslovne kartice jer njegova struktura kopira sva polja koja postoje kod regularnih kontakata telefonskog imenika.
U listi za brzo biranje može postojati osam brojeva, a na ovoj listi se mogu pojaviti i zasebni brojevi povezani sa pojedinačnim kontaktom. Podnaslov odabranog unosa (ali ne za tip broja telefona) je prikazan na tasterima.
Kada primate poziv slika ne zauzima ceo ekran već samo deo njega, mada ipak značajnu površinu.

Liste poziva. Svaka od datih lista sadrži do 30 telefonskih brojeva. Postoji i kombinovana lista poslednjih poziva sa odgovarajućim ikonama pored brojeva koje ukazuju na tip poziva. Pritiskanjem navigacionog pada horizontalno možete se na brz način prebacivati sa jedne liste na drugu. U proširenom pogledu za svaki zasebni unos se prikazuje datum i vreme poziva bez specijalne napomene o trajanju poziva. Pozivi sa/na jedan isti broj se sumiraju, tako da broj koji stoji pored poziva označava ukupno trajanje obavljenih razgovora. Ukoliko želite da pristupite podacima trajanja potrebno je da pozovete detaljne informacije željene stavke. Kao i obično, u ovom meniju će biti prikazano ukupno trajanje poziva i njihove cene (naravno ukoliko je ovaj servis omogućen).



Poruke. Rad sa različitim tipovima poruka je implementiran kroz odvojene podmenije. Počećemo sa kratkim porukama. Memorija telefona može da uskladišti do 200 poruka istovremeno; telefon poseduje podršku za EMS standard kompatibilan sa Nokia Smart Messaging-om. T9 mogućnost unosa teksta je omogućena i laka za upotrebu. Kada odaberete prozor za primaoca, možete ili da odaberete telefonski broj iz vaše liste kontakta ili sa liste poziva ili pak grupa. Sve poruke su podešljive, što znači da imate mogućnost da prebacujete određene brojeve na vašu crnu listu, a u tom slučaju sve poruke koje dolaze sa tog broja telefona će biti automatski obrisane. Takođe postoji i mogućnost prebacivanja poruka u bilo koji vaš sopstveni direktorijum. Za e-mail možete ne samo da prebacite nečiju adresu na crnu listu, već i sam neželjeni subjekt.







Jedna od opcija ovog menija su Vivid poruke, koja omogućava pregled poruka u 3D režimu - telefon konvertuje najčešće korišćene reči u grafiku, na prime rukoliko ukucate "ljubim te" videćete usne koje šalju poljubac. sve u svemu, jednostavan algoritam koji omogućava manifestovanje vaše mašte.

MMS. Interfejs za kreiranje multimedijalnih poruka izgleda veoma dobro; poruke mogu da budu trenutno sačuvane u različitim direktorijumima, odmah nakon što su primljene. Postoji ograničenje po pitanju veličine odlaznih poruka i ono iznosi 295Kb. Kao dodatno podešavanje kod modela D900 postoji opcija odbijanja reklamnih poruka i opcije tipa poruka koje se želite da primate. Sve poruke se skladište u opštoj dinamičkoj memoriji i u njoj se čuvaju i e-mail poruke.




Ugrađeni mail klijent je standardan u svim svojim komponentama – 5 naloga i maksimalno 100 dolaznih poruka; prilozima se takođe može rukovati telefonom, mada takođe postoji nekoliko ograničenja – ne postoji način da primite fajl koji je veći od 5Mb, ili da pošalje fajl koji je veći od 300Kb.


Planer. U planer možete uneti do 400 različitih događaja četiri tipa (4x100) – sastanak, posao, godišnjica i ostalo. Dan i vreme kao i završno vreme sastanka se prikazuju za svaki unos. Signal koji vas opominje na sastanak kao i njegovo trajanje mogu biti podešeni prema vašim željama; događaji koji se ponavljaju su dostupni za podešavanje (kod njih se podešava vreme ponavljanja kao i vreme isključivanja). Nedeljni i mesečni kalendari su veoma pogodni a svaki od događaja je obeležen svojom posebnom bojom.




Zadaci – standardna lista zadataka sa mogućnošću davanja prioriteta. Maksimalni kapacitet ove sekcije je 20 unosa.




Govoreći o nedostacima planera ne mogu da preskočim činjenicu da kada unosite vreme i datum za događaj, krajnje vreme se ne menja, što loše utiče na lakoću korišćenja - ostali proizvođači su ovu opciju uredili tako da se i vreme završetka događaja pomera automatski (po osnovnom podešavanju događaj traje jedan sat).
Svetsko vreme je prikazano za dva odabrana grada.

Alarm časovnik. Telefon je opremljen sa tri alarm časovnika. Jedan je namenjen za buđenje i može biti podešen za odabrane radne dane kao i za vikend. Za svaki od alarm časovnika omogućen je odabir između 5 melodija, mada je potreba za njima pod znakom pitanja, jer mp3 numere se mogu koristiti u ovu svrhu. Na korisniku je da odabere da li će se telefon automatski uključivati u vreme buđenja ili ne.



Kalkulator. On deli, množi, oduzima, dodaje i poseduje još nekoliko karakteristika - sasvim dovoljno za kalkulator na mobilnom telefonu.


Sa Konvertorom možete raditi sa različitim jedinicama za merenje kao i sa određenim valutama.


Memo – standardne tekstualne beleške.


WAP. kod modela D900 postoji WAP pretraživač verzije 2.0 sličan onome koji postoji kod nekih telefona kompanija Nokia i Sony Ericcson, koji koristi http protokol. Pretraživač automatski nudi standardne prefikse i kompletira započete e-mail adrese. Iako je ovaj pretraživač deo karakteristika koje dolaze u paketu sa telefonom, bolje će biti da ga zamenite sa Opera Mini pretraživačem. Ovo pre svega predlažem zato što pretraživač ne podržava učitavanje velikih stranica, pa ste ograničeni samo na wap stranice, dok je realni internet na taj način van vašeg domašaja.


Aplikacije. MP3 player. Na ovom telefonu je dostupan integrisani MP3 plejer, koji podržava nasumičnu, u nizovima i cikličnu reprodukciju numera. MP3 fajlovi mogu biti upload-ovani na telefon ili direktno preko Bluetooth-a ili preko aplikacije za sinhronizaciju. Ne postoje ograničenja, vezana za tagove i nazive muzičkih fajlova. Korisniku je dostupno oko 80Mb prostora (i memorijska kartica) na koji može da skladišti muziku i druge aplikacije i sadržaje.
Video klip, MP3-plejer u radu (wmv, 1.1 Mb)




Naslov numere koja se trenutno reprodukuje se prikazuje kao i broj preostalih numera. Ekvilajzer nema baš previše smisla s obzirom da nema preciznog podešavanja audio kontrola (jedina mogućnost je da odaberete prethodno podešene ekvilajzere a dostupni su: classic, rock, jazz i normal). Numere se mogu reprodukovati preko stereo slušalica kao i preko zvučnika. Zvuk se može podesiti na 10 nivoa. Takođe korisnik može sam da kreira svoje liste pesama. Plejer može da radi u minimizovanom režimu.
Snimač glasa. Možete snimiti nekoliko sati zvučnih beleški u neograničenom broju fajlova. U osnovi ograničenje trajanja snimka je na samom korisniku, ali ipak dužina pojedinačnog snimljenog fajla ne može da pređe 1 čas. Svi fajlovi se skladište u odvojenom direktorijumu u memoriji. Diktafon je veoma pogodan za snimanje tokom predavanja, konferencija i prezentacija – možemo reći čak da je delimična zamena za digitalni snimač.


Java svet.D900 poseduje 7 prethodno instaliranih igrica – 4 kompletne verzije (Freekick, Forgotten Warrior, ArchAngel, Cannon Ball) i 3 demo-a (ograničenja nivoa ili vremena igre). Demo verzije izgledaju prilično interesantno, tu su Asphalt 2 Urban GT, Sonic itd. Kako model pripada Suwon jatu ne poseduje podršku za uobičejeno upload-ovanje Java aplikacija preko Bluetooth-a ili kabla (zahteva servisna podešavanja i aktivaciju, mada i pored toga sa vremena na vreme dolazi do prestanka funkcionisanja). JAR fajl ne sme da pređe veličinu od 1Mb (prilikom upload-ovanja preko WAP-a je ograničen na 500Kb). Memorija koja je dodeljena za skladištenje Java aplikacija je 4Mb a u tu količinu treba da uračunate i prethodno instalirane aplikacije. Tako da sumnjam da će preostalih 500-600Kb biti dovoljni za još neku igru ili program. Ipak slobodni ste da ukoliko želite obrišete neku od prethodno instaliranih igara.














Editor za slike. Osnovni editor za slike, koji omogućava transformaciju slika korišćenjem različitih alata.


Menadžer fajlova (My files). Ovom funkcijom možete da pretražujete sve fajlove kao što su muzika, slike, video i zvuci. Bilo koji upload-ovani fajl se skladišti ovde. Nedostatak ove funkcije je što se ponekad fajlovi ne prikazuju na listi trenutno, već je potrebno da zatvorite aplikaciju i ponovo je otvorite da bi se prenešeni fajl pojavio na listi.


Fajlovi i direktorijumi mogu biti viđeni kako u obliku liste tako u kao thumbnail-ovi. Možete odabrati bilo koliki broj fajlova. Telefon podržava operacije premeštanja, kopiranja i brisanja kao i različite tipove sortiranja (po tipu, imenu ili veličini).
Struktura fajlova memorijske kartice je nešto drugačija priča, i njima se može pristupiti preko glavnog menija, gde svaka stavka poseduje opciju "Memory card".
Podešavanja. Ova stavka sadrži standardni set opcija u sebi – boju fonta u režimu mirovanja, zaštitu lozinkom odabranih sekcija (poruke, kratke poruke, planer, itd), trajanje pozadinskog osvetljenja i jačinu osvetljenosti ekrana, ekran pozivanja (prilagodljive animacije nisu dostupne, već samo jedna koja je dodeljena kao prethodno podrazumevana tema - Living World). Pozivanje sigurnosnih stavki omogućava zaštitu određenih funkcija i menija lozinkom.




Trajanje pozadinskog osvetljenja - postoje tri opcije koje su vam na raspolaganju, jedna je noćni režim, kod kojeg će pozadinsko svetlo biti uključeno od 9 uveče do 5 ujutru, a preko dana isključeno. ukoliko razmislite o ovoj opciji doći ćete do zaključka da ona nije ništa više nego prividna zamena za indikator osvetljenja, kojim su opremljeni telefoni kompanije Motorola.
Mobile Tracker – čuva broj telefona i šalje notifikaciju ukoliko je SIM kartica promenjena - ova poruka će sadržati broj SIM kartice koja je upotrebljena na telefonu. Ova sekcija je zaštićena lozinkom tako da sem vas niko drugi ne može da isključi tragača. Ukoliko je kod vašeg uređaja samo jednom zamenjena kartica, specifikovani broj će trenutno primiti jednu poruku i to svaki put kada je nova kartica umetnuta u telefon. Zgodna funkcija koja može dosta pomoći u slučaju d aje telefon izgubljen ili ukraden.


Flight režim – možete onemogućiti deo mreže telefona.
Telefonu nedostaje sistem profila i jedino što ima da ponudi je podešavanje vezano za događaje, što izaziva utisak da je u pitanju stariji model – na primer noviji Samsung-ovi 3G uređaji imaju imaju već instalirane profile (mada im mnoge druge funkcije nedostaju). D900 poseduje dosta podešavanja vezanih za režime vibracije i melodije i kada je to u pitanju ne postoje nikakva ograničenja. Stvar koja me je zaista frustrirala je nemogućnost da podesim melodiju za dolazeću SMS poruku ili e-mail. Naime, kod ovog modela ste u mogućnosti da odaberete samo neku od 10 prethodno instaliranih melodija. Sa druge strane melodije zvona se mogu podešavati kako za grupe kontakata, samostalne unose u telefonskom imeniku a čak i za alarm časovnik; stoga je potpuno nejasno zašto proizvođač nije omogućio da svi zvuci budu prilagodljivi.


Bluetooth. Telefon podržava različite profile i to: Slušalica, Handsfree, Serijskog Porta, Dial Up Networking-a, Transfera fajlova i “Guranja” objekata. Realizacija Bluetooth-a nije idealna, problema sa realizacijom smo imali samo sa profilom Slučalica i to dosta često, dok je speakerphone unapređen. Generalno gledajući Bluetooth koji postoji kod modela D900 se može uporediti sa onima kod modela kompanije Nokia ali je lošiji nego kod Sony Ericcson-a.


USB-povezivanje. USB-povezivanje. Ovaj meni omogućava da odaberete jedan od tri dostupna režima. Modem, Mass Storage, Pictbridge. Dok se koristi kao USB Mass Storage, D900 se prikazuje na računaru bez potrebe za instaliranjem dodatnih drivera, tj potrebno je samo da ga povežete sa računarom i spreman je za rad. Međutim, USB 1.1 nije naročito inspirativan kada se koristi velike memorijske kartice, pa je možda bolje da u tom slučaju koristite neki od čitača kartica.
Čistoća glasa – karakteristika slična ekvilajzeru, koja omogućava povećanje kvaliteta glasa pri nekim uslovima (pri nestabilnim vezama). Po podrazumevanom podešavanju, ova funkcija je uključena.
Podešavanje klizača karakteriše opcija koja bi se mogla opisati kao otvaranje i zatvaranje, drugim rečima određivanje kada je klizni mehanizam aktivan a kada ne.
Odbijanje poziva SMS-om – ova funkcija je još uvek retka kod običnih telefona, dok Symbian bazirani smart telefoni je već imaju ugrađenu. Poenta ove funkcije je jednostavna: kreirate poruku i kada odbijate dolazni poziv iz nekog razloga, ova poruka će automatski biti poslata na broj pozivaoca. Sve u svemu, ova karakteristika će biti relevantna samo malom broju korisnika.
Performanse. Za razliku od Gumi telefona, D900 ne podržava 3D pakete tako da smo bili prisiljeni da njegove performanse merimo koristeći samo Jbenchmark verziju jedan i dva, što je ovaj telefon po rezultatima stavilo u ravan sa Samsung brendiranim telefonima izdatim pre dve godine. Na kraju, dobro je znati da neke stvari ostaju iste tokom godina. Ali na stranu ironija, činjenice su činjenice i prema njima Samsung je u svoj model ugradio najgori Java engine i u pogledu D900 kompanija je "prevazišla samu sebe".
Jbenchmark 1 | |
Ukupni rezultat: | 1584 |
Detalji: | |
Tekst | 442 |
2D oblici | 429 |
3D oblici | 243 |
Brzina popunjavanja | 148 |
Animacije | 322 |
Širina ekrana | 240 |
Visina ekrana | 286 |
Kolor ekran | podržava |
Broj boja | 65536 |
Dvostruki Buffer | podržava |
ukupna količina memorije | 921600 |
Slobodna memorija | 530452 |
MicroEdition Configuration | CLDC-1.1 |
MicroEdition Profiles: | MIDP-2.0 |
Microedition Platform: | j2me |
Microedition Encoding: | ISO-8859-1 |
Microedition Locale | en-US |
Jbenchmark 2 | |
Verzija | 2.1.1 |
Ukupni rezultat: | 97 |
Detalji: | |
Manipulacija slikama | 75 |
Tekst | 176 |
Sprajtovi | 64 |
3D Transformacije | 131 |
Korisnički interfejs | 77 |
Širina ekrana | 240 |
Visina ekrana | 286 |
Kolor ekran | podržava |
Broj boja | 65536 |
JPEG podrška | podržava |
Transparentnost (alfa nivoa) | 256 |
Dvostruki Buffer | podržava |
Ukupna količina memorije | 921600 |
Slobodna količina memorije | 542648 |
MicroEdition Configuration | CLDC-1.1 |
MicroEdition Profiles: | MIDP 2.0 |
Microedition Platform: | j2me |
Microedition Encoding: | ISO-8859-1 |
Microedition Locale | en-US |
JBenchmark3D | |
Perfomanse | |
Jbenchmark3D HQ: | 87 |
Jbenchmark3D LQ: | 132 |
Trouglova/s: | 10792 |
kTeksela/s: | 722 |
verzija: | 3.1.0 |
Širina ekrana: | 220 |
Visina ekrana: | 176 |
3D Podsistem: | |
M3G Verzija: | 1 |
Antialaising: | ne podržava |
True color: | ne podržava |
Dithering: | ne podržava |
Mipmapping: | podržava |
Korekcija perspektive: | podržava |
Osvetljenje lokalne kamere: | ne podržava |
Maksimalni broj svetala: | 8 |
Maksimalne dimenzije pogleda: | 1024 |
Maksimalne dimenzije teksture: | 256 |
Maksimalne dimenzije sečenja sprajtova: | 1024 |
Maksimalni broj transformacija po verteksu: | 3 |
Broj jedinica teksture: | 2 |
Ostala svojstva | |
Kolor ekran | podržava |
Broj boja | 65536 |
Transparentnost (alfa nivoa) | 256 |
Dvostruki buffer | podržava |
Ukupna količina memorije: | 4194276 |
Slobodna memorija: | 3357872 |
MicroEdition Configuration | CLDC-1.1 |
MicroEdition Profiles: | MIDP 2.0 |
Microedition Platform: | j2me |
Microedition Encoding: | ISO-8859-1 |
Microedition Locale | en-US |
Microedition Communication ports: | null |
Microedition Hostname: |
Picsel Viewer. Jedna od najboljih karakteristika koje poseduje D900, slično kao i D600 je Picsel Viewer. U pitanju je aplikacija koja može da otvori MS Office fajlove (na primer MS Word, Excell, PowerPoint), Adobe Acrobat (PDF), grafičke i video formate na telefonu. Jedna od prednosti ove tehnologije je što recimo za otvaranje PDF fajla veličine 20MB potrebno je samo nekoliko sekundi. Isto tako brzo skroluje strane, skalira ih, rotira. Nema mogućnosti editovanja, već samo pregleda, mada i to je dovoljno, naročito kada se ima u vidu da se sa mobilnim telefonom nećete baš mnogo baviti editovanjem.
Video klip, rad sa Picsel Viewer-om (wmv, 2.1 Mb)








Nezavisno od podataka viđenih na ekranu, slike mogu da budu poslate na eksterni uređaj, na primer televizor, projektor. TV Out kabl nije uključen u pakovanje. Jedan kraj kabla je mini USB konektor dok se sa druge strane nalaze tri priključka za povezivanje eksternih izvora. Prilikom testiranja sam koristio televizor kao eksterni izvor. Uključite sve kablove i povežite telefon. Meni telefona se prikazuje na ekranu televizora, kretanje unutar menija na telefonu možete bez problema videti na elkranu vašeg TV aparata. Sem Picsel Viewer dokumenata, možete pregledati bilo koju od standardnih aplikacija, video preko celog ekrana (ipak broj piksela kod 3GP fajlova je još uvek nedovoljan za prikaz na TV-u), fotografije, igrati igre ukoliko to želite. Televizor ne samo da reprodukuje sliku sa telefona već je isti slučaj i sa zvucima.
Video plejer. Podržan je MPEG4 format (audio AAC). Makismalni mogući bitrate je 1.5Mbps. Telefon podržava različite rezolucije, mada se bolji rezultati postižu kada snimate QVGA rezolucijom brzinom od 30fps. Kod plejera nisu uključene nikakve dodatne karakteristike, sem mogućnosti pregleda u režimu celog ekrana i premotavanja snimka (dok se pritiskom na taster 1, slika može rotirati u dva pravca).

Kamera
Kamera koja postoji kod modela Samsung D900 je CMOS tipa, prikazujući veličinu matrice od 1/3.2 inča. Do sada na tržištu je bilo nekoliko telefona koji su imali slične kamere kakvu je i Samsung ugradio u svoj D900 model.

Kamera podržava sledeće rezolucije:
2048x1536 piksela;
1600x1200 piksela;
1280x1024 piksela;
1024х768 piksela;
800x600 piksela;
640x480 piksela;
320x240 piksela;
240x320 piksela;
240x180 piksela.
Postoje tri stepena kvaliteta: Normal, Fine i SuperFine. Predlažem upotrebu najboljeg kvaliteta – razlika između nivoa se može primetiti, naročito ukoliko nameravate da gledate slike na računaru.




Kamera zadržava funkciju auto fokusa sa omogućenim Pan Focus režimom (fokusiranje na centralnu tačku). Ekspozicija se može meriti samo u odnosu na jednu tačku, sliku u centralnoj oblasti ili preko matrice. Uravnoteženje beline je podešeno na podrazumevno podešenu vrednost, dok kada njime upravljate manuelno, imate na raspolaganju opcije dnevno, užareno, fluorescentno, oblačno, sunčano. Slažem se da količina dostupnih režima nije impresivna, mada će mnogi pronaći da je igranje sa ovim podešavanjima interesantno. Premda bi ova različitost karakteristika bolje pristajala digitalnom aparatu, jer se koncept kamere integirsane u ovaj telefon razlikuje (povremeno snimanje).
Zvuk pri snimanju, kao i zvuk pri zumiranju se mogu isključiti. Kamera modela D900 uključuje karakteristiku digitalnog zumiranja do 14x, što je prilično besmisleno, jer se potpuno isti efekat može dobiti pri prikazu na računaru. Osvetljenost se može podesiti na vrednosti od 1 do 6. (3 je prethodno podešena vrednost).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Kamera vam takođe omogućava da po svojoj želji primenite neki od specijalnih efekata na fotografije. Dostupni specijalni efekti su: White, Negative, Sepia, Emboss, Sketch, Antique, Moonlight, Fog. Uzimajući u obzir da editor slika koji se nalazi na telefonu omogućava primenu istih ovih efekata na već načinjenoj fotografiji, mislim da nema potrebe da samu fotografiju pravite sa efektima.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Na telefonu je dostupno dosta dekorativnih ramova, koji mogu poboljšati izgled slike, ali sa druge strane oni smanjuju veličinu slike na 240x180 piksela.
![]() |
|
![]() |
![]() |
Modul blica koji je usvojen na D900 je LED što znači da može da ima funkciju i kao baterijska lampa (rad bez prestanka), Rastojanje do kojeg blic ima efektivnu funkciju nije veliko, tako da on dobro radi samo pri fotografisanju istajknutih detalja na malom rastojanju.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podešavanja vam takođe omogućavaju da podesite naziv, prilagodite osetljivost (Auto, ISO 100, ISO 200, ISO 400). Lično vam preporučujem da koristite režim Auto, jer radi prilično dobro i primenjuje ispravne parametre u većini slučajeva. Pored svega navedenog, ne postoji vidljiva razlika između gorepomenutih nivoa ostljivosti u normalnom okruženju – ne postoji način da primetite promene nastale visokom/niskom osetljivošću u ovom slučaju. Ukoliko poželite da napravite grupnu fotografiju sa svojim prijateljima, možete iskoristiti opciju tajmer-a, koja može da se podesi na 3,5 ili 10 sekundi.
Režim Mozaik smanjuje rezoluciju na najnižu (krajnja slika je rezolucije 640x480 piksela), tako da dobijete matricu koja se sastoji od 4 ili 9 slika (2x2 ili 3x3). Generalno gledajući ovaj režim je čisto namenjen zabavi i nema neku posebnu namenu.
U Multi shot režimu, kamera radi veoma brzo, što omogućava da napravite 6 fotografija u seriji (sve se dešava dok trepnete), a u slučaju da to nije ono što vi želite postoji i normalni režim (vreme između snimaka - jedna sekunda ili manje). Režimi sa 9 i 15 slika napravljenih u seriji su takođe omogućeni. Ponoviću da je ova funkcija korisna recimo za foto-finiš na nekom turniru, trci, itd, ali u stvarnom životu nema neku naročito svrhu. Kada pomerate telefon većina fotografija će biti zamućena. Rezolucija u ovom režimu se menja na 320x240 piksela.
Sve fotografije se čuvaju u albumu, gde možete videti detaljne podatke vezane za svaku fotografiju. Svaka fotografija iz albuma može biti dodeljena određenom kontaktu iz telefonskog imenika ili postavljena kao pozadinska slika. Takođe postoji slide show režim i osnovni editor (koji omogućava dodavanje ikona sa emocijama, postavljanje ramova na slike i dodavanje efekata) fotografijama po vašoj želji.
Radi boljeg utiska uporedili smo model D900 sa modelima Sony Ericsson K800i i Nokia N93. Nešto ranije sam rekao da snimci nastali modelom Samsung D900 su jednaki po kvalitetu sa fotografijama nastalim sa druga dva modela. Međutim, pomnijim ispitivanjem dolazi se do zaključka da snimci nastali modelom D900 ipak imaju neke nedostake, ali korisnik koji ne obraća toliko pažnje na detalje, svakako neće primetiti ove nedostatke i samim tim će smatrati da su fotografije istog kvaliteta. Sa druge strane, iako kod modela Samsung D900 nedostaje makro režim, fotografije nastale ovim telefonom su u nekim slučajevima bolje nego kod konkurenata – pogledajte fotografiju bube i biće vam jasno o čemu govorim.
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
|
Ovde se nalazi još jedan set slika načinjenih samo sa modelom Samsung D900, koji će vam omogućiti da stektnete bolji utisak o kameri ovog modela.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Telefon podržava snimanje video klipova u mpeg4 formatu sa ili bez zvučnog zapisa (može se podesiti u meniju). Sva podešavanja su gotovo potpuno identična podešavanjima dostupnim za pojedinačno fotografisanje – tri nivoa kvaliteta, specijalni efekti, ali drugačije rezolucije video klipova. Maksimalna rezolucija je 352x288 piksela (15 frejmova u sekundi), kvalitet koji je svojstven modelima koji pripadaju vodećoj grupi na tržištu. Odsustvo dodatnog mikrofona za snimanje zvučnih zapisa (kao kod D830) može da utiče na kvalitet snimka. Zvuk koji čujete u primerima je nastao mešanjem signala.
Ne postoji ograničenje kada je u pitanju maksimalna dužina klipa – sve zavisi od dostupne količine slobodne memorije, iako su video klipovi koji se snimaju u svrhu slanja MMS porukom ograničeni na 100Kb veličine.
Snimanje dokumenata. Tekst na fotografijama nastalim modelom Samsung D900 je prepoznatljiv, mada je ponekad daleko od željenog. Sa druge strane, model K800i poseduje režim koji se zove “Document”, koji omogućava snimanje dosta dobrih fotografija za ovu svrhu, a kako primer govori više od reči, pogledajte i sami.
![]() |
![]() |
Ukratko
Modul kamere modela D900 je veoma dobar i sposoban da odoli konkurenciji modela kao što su Sony Ericsson K790i/K800i i Nokia N73 – modelima koji su i približno istih cena. Nedostatak Samsung-ovog modela je nepostojanje pravog blica a i sumnjam da će mnogim korisnicima ova karakteristika biti baš često potrebna; u nekim slučajevima D900 isporučuje lošiji kvalitet (na primer kada postoje bogate mešavine boja, ili su na delu slike pomešane boje). Međutim, ova inferiornost koju smo naveli se odnosi na auto režim fotografisanja, dok se manuelnim podešavanjem stvar dovodi na svoje mesto. Ostale mane uključuju znatan vremenski razmak koji postoji između okidanja i stvarnog dobijanja fotografije, što može da dovede do zamućivanja slike ukoliko vam ruke zadrhte.
Procenat visoko kvalitetnih fotografija dobijen u auto režimu se može porediti sa onim kod Sony Ericsson K800i i ovaj rezultat zaslužuje najbolju ocenu. Bez sumnje, oni koji posmatraju najsitnije detalje će primetiti razlike, ali one nisu bitne običnim korisnicima, a možda čak ni profesionalcima. Stoga su sa gledišta kamere ova dva modela u potpuno istoj klasi – nijedan ni drugi ne preovlađuje, iako su duža lista podešavanja i pravi blic koji postoji kod K800i, prednost ova nije naročito značajna.
Utisci
Kvalitet komunikacije koji isporučuje model D900 se poklapa sa drugim Samsung brendiranim uređajima i ne daje razlog za žalbe. Jačina zvuka melodija zvona je u poređenju sa modelom D600 neznatno niža – po ovom pitanju D900 više podeseća na D500. Vibracija je prosečne snage i ne karakterišu je neka fundamentalna poboljšanja.
Po pitanju softvera telefon je zadržao određeni broj ograničenja koja bi se pre mogla pronaći kod prethodne generacije modela nego kod današnjih telefona. Na primer pri odlaznom pozivu, slika koja je dodeljena pozvanom kontaktu se ne prikazuje na ekranu, a kada primate poziv ona zauzima samo jedan deo ekrana. Nedostatak mogućnosti upload-ovanja Java-e bežičnim putem nema ništa sa političkim odlukama – u suštini je rezultat siromašne implementacije Java engine-a u D900 (nepostojanje 3D aplikacija, ograničena količina memorije). Što se tiče ugrađenog WAP pretraživača, on je ostao gotovo netaknut, tako da potreba za instaliranjem Opera Mini pretraživača uopšte ne dolazi u pitanje. Međutim, neke starije tehničke karakteristike nisu nužno uvek loše – DRM je još uvek verzija 1 i to je jedna od najboljih stvari vezanih za ovaj telefon.
“Biti Kralj” bi možda mogao biti pravi slogan za ova Samsung-ov model; U suštini on otkriva neusklađenost modela D900. Sa jedne strane on je zaista najbolji model u Samsung-ovoj liniji proizvoda koji prikazuje nekoliko privlačnih karakteristika – skoro je nemoguće potceniti Living World ili unapređenja interfejsa. Na primer ukoliko pokušavate nekog da pozovete i ne uspete, telefon će sam pozvati ime kontakta i dostupnu listu dodeljenih brojeva ovom kontaktu – zaista uverljiva karakteristika nalik onoj koja se može pronaći kod najnovijih telefona kompanije Sony Ericsson, mada je u svojoj implementaciji ove karakteristike Samsung proširio njeno delovanje sem sa telefonskog imenika i na listu nedavno pozvanih brojeva.

Sudeći po funkcionalnosti, evidentno je da je Samsung pokušao da napravi novi mnogo više user friendly uređaj na staroj platformi. Prirodno, svi proizvođači razvijaju ovakav koncept i Samsung je na prvoj liniji, ali usled razdojenosti delovanja kompanije mnoge privlačne karakteristike ne mogu da rade kao pojedinačne. Međutim kada se pogledaju svi aspekti ovo je jedno privlačno rešenje.
Do sada je na tržištu viđeno samo nekoliko telefona koji poseduju 3Mpix kameru, a među njima Nokia N80 je jedini slider (sem D900), koji inkorporiše ovu tehnologiju. D900, međutim ima drugačije ciljeve i namenjen je drugačijoj publici. Iako možda D900 obezbeđuje dobar kvalitet teško da bi mogao da se nazove najboljim dostupnim (ovaj epitet pripada modelima Sony Ericsson K800i/K790i, Nokia N93). U osnovi slučaj Samsung-a D600 kada se poredi sa telefonima drugih proizvođača se ponavlja, tako da nema nekog velikog iznenađenja.
Po pitanju funkcionalnosti, kao vodeći proizvod kompanije, Samsung D900 ne može da izdrži takmičenje sa Sony Ericsson K800i ili Nokia 6233 modelima (bez da obraćate pažnju na užasnu kameru ovog modela). Kada je u pitanju dizajn i faktor forme, model nema konkurenciju – sličan slider telefon kompanije Nokia treba da se pojavi početkom 2007-me. Sa obzirom na ovaj aspekt Samusng-ov model je već zabeležio dobru prodaju na tržištu i izgradio poziciju na tržištu. Tako da bi možda trebao da se takmiči sa rešenjima sopstvene kompanije – jer u bliskoj budućnosti treba da se pojavi model Joy, koji će imati 3G podršku i mogućnost snimanja klipova u VGA rezoluciji brzinom od 30fps, sa istim dizajnom.
Prisustvo Bluetooth slušalica je sredstvo za naglašavanje premijum segmenta odakle model dolazi. Međutim, osrednji kvalitet slušalica koje se isporučuju sa telefonom kvari ovaj utisak. Jedina pozitivna činjenica vezana za slušalice je da će i bez njih telefon imati istu cenu – što treba da znači da su one nešto što se gotovo besplatno isporučuje sa modelom. Ukoliko je ovaj slučaj u pitanju, slušalice su više nego dovoljne.
Standardna oprema uključuje i memorijsku karticu kapaciteta 256Mb, mada nije jasno zašto je kompanija izabrala baš ovu veličinu. U današnje vreme većina proizvođača isporučuje uz telefon memorijsku karticu najmanjeg kapaciteta (64Mb) ili se odlučuje za veliku (512Mb). U sluačju modela D900 mnogi će se suočiti sa dilemom – baciti karticu od 256 Mb nije lako, ali sa druge strane kapacitet nije dovoljan ukoliko želite na nju da skladištite muziku i fotografije.
Nema sumnje da će D900 će steći najbolje prodavanog modela u svom segmentu, ali za razliku od D500, to će zahtevati više pokušaja i liderstvo neće biti tako nadmoćno. Izdavanje jeftinijih modela koje karakteriše sličan dizajn krajem godine bi moglo da naruši pojavu ovog uređaja, koje neki smatraju modnim rešenjem. Sve u svemu u pitanju je privlačan uređaj, ne bez mana, koji istovremeno zadržava veliki broj privlačnih karakteristika.