
Kompletan test GSM telefona Samsung E780
Standardna oprema:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo za korišćenje
Ovaj telefon se možda čini još jednim od uobičajenih tankih telefona na preklop ali to nimalo nije tačno. Model poseduje isti engine kao i Samsung D600 ali ima i veliki broj poboljšanja i zakrpa za softver. Model telefona E780 jasno prikazuje koji je pravi cilj kompanije Samsung kada je reč o unapređivanju glavnih funkcija.


Dizajn telefona je kopija drugih aktuelnih telefona na preklop, naravno, što je karakteristika većine uređaja, npr. ukoliko osobi koja se razume u tržište mobilnih telefona prikažete E780 i Z540 najverovatnije je da neće pronaći velike razlike. Isto važi i za upoređivanje sa tankim smart telefonima koji poseduju StarTrek platformu.



Dimenzije ovog telefona su 90.8x46x22.8mm. Dobro raspoređene proporcije ovog modela su privlačne te telefon može biti nošen bilo gde, što je odlična stvar.
Video klip, mere i izgled (wmv, 2.73 Mb)

Svi upravljački elementi se nalaze na svojih uobičajenim pozicijama. Sa prednje strane nalaze se sočiva 2 Mpix kamere kao i spoljni ekran, koji vam uvek omogućava prikaz dve linije: gornja prikazuje trenutno vreme a donja servisne ikone. Pri pozivanju ili pri dolazećem pozivu ekran se uključuje iz režima mirovanja i prikazuje unapred određenu pozadinsku sliku ili satove (digitalni ili analogni, zavisi od vas). Rezolucija ekrana je 80x64 piksela a dijagonala iznosti 1’’. Ekran prikazuje do 65.536 boja (TFT) što je uobičajeno za većinu današnjih uređaja. Zbog slabe rezolucije slike donekle izgledaju neprirodno ali nisu ni toliko loše koliko mogu biti. Ekran bledi kada je izložen sunčevim zracima ali ne puno, tako da možete pronaći ugao pod kojim će ekran biti vidljiv.





Na prostoru ispod ekrana nalaze se tasteri za medija plejer dok su dva zvučnika smeštena ispod. Na levoj strani se takođe nalazi dvosmerni taster za kontrolu jačine zvuka dok se sa desne strane nalazi dugme za kameru i konektor za interfejs. Otvor za provlačenje trake za nošenje oko vrata nalazi se na gornjoj strani uređaja.




Unutrašnji ekran je veoma jasan i poseduje okvir sa ogledalom. Ovakva površina se brzo zaprlja ali je ekran veoma simpatičan, ukoliko govorimo o spoljnjem izgledu, naročito kada je uključen.

Interni ekran je rezolucije 176x220 piksela (32x40 mm), dijagonala mu je dimenzija 2’’ i ima mogućnost prikazivanja do 262.144 boja (TFT). Sam ekran je izrađen tehnologijom kompanije i poseduje mogućnost prikazivanja 12 tekstualnih linija uz korišćenje najmanjeg fonta. Slike su oštre, živopisne i veoma jasne. Ekran ne bledi suviše na suncu tako da sve informacije ostaju čitljive.

Tastatura je potpuna kopija onih koje se nalaze u prethodnim modelima a karakteriše je izgled malih pločica koje su kombinovane u jednu horizontalnu liniju. Uzimajući u obzir ove sličnosti, ima veliku prednost u odnosu na prethodne modele a to je je jednak nivo pritiskanja tastera radi boljeg utiska. Nisam pronašao nijedan nedostatak kojim bih bio nezadovoljan, sve je savršeno kod ove tastature. Svi tasteri su jednako osvetljeni belim svetlom te je prepoznavanje jasno u bilo kakvim uslovima.



Model koristi standardu Li-Ion bateriju kapaciteta 800mAh; baterija većeg kapaciteta nije obezbeđena. Prema proizvođaču, baterija radi 180 časova u režimu mirovanja i do 3 časa u režimu razgovora. Pri testiranju uređaj je radio 2 dana u slučaju 1 časa razgovora i 20 minuta korišćenja ostalih funkcija. Maksimalno vreme rada je 3 dana uz nekoliko razgovora. Vreme potrebno za potpuno punjenje je 2 sata.
Meni
Glavni meni se prikazuje samo na jedan način i to u vidu matrice ikona. Podmeniji su u vidu lista. Možete odabrati listu funkcija koju ćete dodeliti navigacionom tasteru. Pomeranjem ovog tastera na gore pozivate opciju MyMenu, to je lista funkcija koje vi odaberete između različitih ubačenih mogućnosti. Brza navigacija brojevima kroz meni je takođe prisutna. Aparat ima 65Mb dinamičke memorije bez dostupnog slota za proširenje memorije.
Video klip, meni telefona (wmv, 4.2 Mb)



Telefonski imenik. Pritiskom na desni programabilni taster dolazite do kontakata koji se prikazuju u obliku liste koja sadrži unose i sa SIM-kartice i iz memorije telefona. Prvi unos na listi je označen po osnovnom podešavanju a broj se prikazuje na statusnoj liniji (postoji specijalna oznaka za brojeve koji se nalaze na SIM-kartici). Tu je i brza pretraga po prvim slovima imena; Pritiskom na dugme OK, otvarate meni koji se sastoji od jednog fajla gde ćete ugledati malu ikonu u slučaju da se naziv poklapa sa slikom. Bilo koji grafički fajl ili vaše slike mogu se koristiti kao takve slika. Do pet različitih brojeva telefona različitih tipova (mobilni, kancelarija, kuća, faks, ostalo) može se dodati jednom unosu uz jedan broj kao glavni kontakt (po osnovnom podešavanju to je prvi uneti broj). Polja su striktno fiksirana i ne postoji mogućnost unosa dva broja mobilnog telefona. Sa druge strane, SMS/MMS može se poslati bilo kojem broju iz imenika koje se odabere.











Postoje dva polja za ime i prezime (pretraga samo po prvom) koji su povezani pri prikazivanju i prvo se prikazuje polje za unos imena. Na primer, ukoliko unesete Eldar Murtazin, prikazaće se upravo na taj način. Dužina svake linije je 20 simbola za bilo koji od dostupnih jezika. Možete odabrati opciju promene jezika pri ubacivanju teksta.
Fajlovi na različitim jezicma se sortiraju prema pravilu – prvo će biti uskladišteni fajlovi na lokalnom jeziku a zatim na nekom drugom. Uzimajući u obzir mogućnost brze promene jezika tokom pretrage, postaje jasno da fajlovi na drugim jezicima ne utiču na rad ovoga telefona.
Vratimo se na informacije o unosu imena. Pored brojeva telefona, jedne e-mail adrese i može se uneti kratak tekst. Bilo koji muzički fajl kao i MP3 mogu se odabrati kao melodija zvona za određeno ime. Tri korisničke grupe su unapred instalirane i nisu smeštene po kategorijama. Veoma lako možete kreirati neophodan broj grupa, odabrati personalnu melodiju kao i sliku za svaki unos.
Do 1000 imena sa svim podacima može se sačuvati u memoriji telefona. Čak iako se ne iskoriste sva dostupna polja, broj imena koji se mogu uneti ostaje hiljadu. To je moguće odrediti u podešenjima gde se novi brojevi označavaju kao podrazumevana podešavanja. Postoji i opcija prebacivanja fajlova sa SIM-kartice ali ne i u obrnutom smeru. Prema rečima proizvođača, računar je najbolje sredstvo za sinhronizaciju, posebno MS Outlook. Bilo koja forma SMS/MMS, e-mail poruk ili drugi tekstualni fajl, može biti brzo poslat preko Bluetooth-a ili nekog drugog uređaja. Ne postoje problemi pri slanju a sadržaj imenika koji se prebacuje na drugi uređaj precizno se dekodira bez problema.
Nova imena mogu se uneti kroz glavni meni; desnim programabilnim tasterom se uvek poziva imenik. Možete kreirati sopstvenu vizit kartu; njen oblik će biti jedan od regularnih fajlova iz imenika.
U listi za brzo pozivanje može biti do osam brojeva, naročito zbog činjenice da različiti brojevi jednom imena mogu takođe biti na listi. Podnaslov odabranog imena (ali ne tipa telefona) prikazuje se na tasterima.
Kod primanja poziva slika se prikazuje ali ne preko celog ekrana, već samo na jednom delu pa prema tome postavljajte veće slike.
Lista poziva. Do trideset brojeva telefona može biti prikazano na svakoj listi. Tu je i kombinovana lista poziva sa ikonom koja ukazuje na tip poziva. Pritiskajući skrol taster horizontalno, možete se prebaciti sa jedne na drugu listu. Datum i vreme poziva, kao i trajanje, mogu se videti za različite brojeve. Pozivi na/sa jednog broja se sumiraju a broj koji se nalazi pored poziva ukazuje na broj poziva. Vreme za svaki od unosa može se videti u detaljnom meniju. Kao i uvek, vreme poziva i njihove cene mogu se videti u ovom meniju (ovaj servis se mora instalirati).


Slanje poruka. Rad sa različitim tipovima poruka vrši se preko različitih podmenija. Počnimo sa SMS-porukama. Do 200 poruka može se sačuvati u memoriji telefona, aparat podržava EMS standard koji je kompatibilan sa Nokia Smart Messaging-om. T9 funkcija je odlična, brza i veoma laka za upotrebu. Na poslednjem nivou možete odabrati brojeve telefona iz imenika na koje želite da pošaljete poruku, liste nedavnih poziva i grupa. Funkcija crne liste je objedinjena tako da će svi korisnici koji se nalaze na ovoj listi biti zabranjeni a njihove poruke će se automatski brisati.








MMS. Interfejs za multimedijalne poruke je veoma dobar; poruke se mogu sačuvati u nekoliko foldera istovremeno. Ne postoji ograničenje veličine za poruku iako ona ne bi trebalo da pređe 298Kb. Što se tiče dodatnih servisa, pomenuću odbacivanje reklamnih poruka, opcija ukoliko je primaoc u romingu i kućna mreža. Poruke se čuvaju u opštoj memoriji budući da nema specijalne memorije za njih.



Ugrađeni mail klijent nije baš najfunkcionalniji ali ipak nudi standardu grupu opcija. Prilozi su podržani mada ne postoji način da pošaljete mail koji je veći od 300Kb niti da primite poruku sa fajlovima koji prelaze 5Mb.
Planer. U memoriji telefona može se sačuvati do 400 događaja četiri tipa – sastanak, posao, godišnjica i slično. Datum i vreme se takođe prikazuju na kraju kao i kalendar koji je veoma prikladan budući da se svi događaji obeležavaju svojom bojom.






Svetsko vreme se prikazuje za dva odabrana grada. Ova funkcija je lepo i jednostavno urađena.

Alarm časovnik. Telefon poseduje tri alarm časovnika. Jedan od njih je namenjen za jutarnje časove i može se podesiti za određene dane u nedelji što je karakteristika i ostala dva. Za svaki alarm časovnik postoji odabir mogućih pet melodija za koje se takođe mogu odabrati i MP3 kompozicije. Korisnik može podesiti da li želi automatsko uključivanje ili ne.

Kalkulator. Ova funkcija je uobičajena.

Pomoću konvertora, možete raditi sa različitim mernim jedinicama kao i raznim valutama.


Odbrojavanje. Vreme se može prikazivati u satima i minutama; sat se može koristiti kao pozadina.

Pomoću štoperice možete dobiti prosečno vreme.

WAP. Verzija WAP pretraživača 2.0 slična je kao kod nekih Nokia i Sony Ericsson modela telefona koji koriste http protokol. Najbolje bi bilo zameniti ga sa Opera Mini pretraživačem.

Aplikacije.MP3 plejer. Integrisani MP3 plejer podržava nasumičnu reprodukciju numera. MP3 fajlovi mogu direktno biti preuzeti preko Bluetooth-a ili preko sinhroniziacionog programa. Fajlovi mogu biti različitih naziva i tagova. Bitrate fajlova nije toliko bitan budući da telefon prihvata sve moguće formate.





Što se tiče dodatnih mogućnosti treba obratiti pažnju na prenos zvuka do slušalica preko Bluetooth-a – isti profil je ubačen u najnoviji Samsung-ov model i mislim da će odgovarati svakom korisniku.
Prikazuje se naziv numere koja se reprodukuje kao i ukupan broj kompozicija. Ekvilajzer je tu čisto forme radi; nema odvojenih podešavanje (samo odabir između prethodno podešenih ekvilajzera - klasika, rok, džez i normal). Numere se mogu reprodukovati preko stereo slušalica kao i preko zvučnika. Jačina zvuka ima deset nivoa. Korisnik može kreirati sopstvenu listu pesama. Oko 65Mb memorije se čuva za MP3 numere. Plejer ne može da radi u pozadini.
Diktafon. Možete usnimiti i do nekoliko sati govornih beleški a broj fajlova je neograničen. Ograničenje vremena snimanja jedne beleške određuje sam korisnik i može varirati i do jednog sata. Svi fajlovi se čuvaju u posebnom folderu u memoriji. Snimač telefona se može odlično pokazati na predavanjima, konferencijama kao i prezentacijama. Telefon je delimična zamena za digitalni snimač.


Java svet. U telefonu je omogućeno do 4 Mb memorije za različite programe. Ovo je poseban deo memorije i koristi se isključivo za Java-u. MIDP 2.0 verzija dozvoljava upotrebu igara bogate grafike kao i 3D igrica. Postoji šest insaliranih igrica na telefonu: Forgotten Warrior, Arch Angel, Freekick, Asphalt Urban GT, Block Breaker DeLuxe i Lemmings. Zabava na ovom telefonu je obećavajuća.
















Editor slika. Jednostavan editor koji vam pomaže da načinite tranformacije nekih slika i dodate određene efekte na njih.


Glasovne komande. Uređaj poseduje nezavisni sistem za prepoznavanje glasa, obezbeđuje mogućnost pozivanja brojeva telefona koji su uskladišteni u imeniku bez prethodnog uvežbavanja. Ova funkcija je aktivna samo sa engleskom verzijom firmware-a i najverovatnije će biti isključena u modelima za ostala tržišta.

My files. Svi fajlovi kao što su muzika, slike, video i zvuci se čuvaju ovde kao i svi preuzeti fajlovi. Jedina mana je to što se ponekad fajlovi ne prikazuju odmah na opštoj listi, pa korisnik mora da je zatvori i ponovo otvori.

Podešavanja. Odabir boje slova u režimu mirovanja je uobičajen, a postoji i zaštita bilo kojeg dela telefona šifrom (poruke, SMS, planer i sl.). Možete podesiti sat u pozadini i njegovu jasnoću.




Funkcija jasnoća glasa - Voice Clarity dozvoljava povećanje kvaliteta prenosa glasa pri razgovoru u bučnim okruženjima. Drugim rečima, jedna vrsta ekvilajzera.
Iako telefon ne poseduje profile (što je veoma neobično za Samsung uređaje), deo za prijem se može isključiti. U podmeniju sigurnosnih podešavanja možete podesiti šifru za određeni sadržaj koji je uskladišten na telefonu.


Nasumične pozadinske slike se smenjuju na internom kao i na eksternom ekranu i veoma su privlačne; jedinstvena karakteristika koje nema kod drugih proizvođača. Pozadinske slike mogu imati različite nivoe providnosti i pojavljuju se u bilo kojem meniju. Ukoliko želite, možete isključiti ovu opciju.




Veličinu fonta brojeva telefona podešava korisnik. Pozadinsko svetlo se pali i gasi prema vremenskom razmaku i može se podesiti da bude neaktivno tokom dana.
Bluetooth. Ovaj model podržava različite profile kao što su Headset, Handsfree, Serial Port, Dial Up Networking, File Transfer, Object Push, A/V Headset, Basic Printing (Bluetooth verzija 1.2). Bluetooth ne funkcioniše najbolje, ponekad nastaju problemi kada telefon poseduje samo Headset profil a ponekad rad sa zvučnikom može biti nepravilan. Karakeristike Bluetooth-a su na nivou Nokia telefona ali ni približno Sony Ericsson aparatima.
Sinhronizacija sa računarom. Podržana je sinhronizacija preko kabla ili Bluetooth-a. Sa sajta kompanije možete preuzeti specijalni softver Easy Studio 3.0 za ovu svrhu.
Kamera. Samsung E780 ima 2 Mpix CMOS kameru sa osnovnim podešenim interfejsom za poslednje Samsung porizvode. Slika se može okrenuti vertikalno a i zvuk pri fotografisanju se može podesiti. Željeni kvalitet slika se podešava u meniju – Super Fine, Fine, Normal i Low. ISO parametar varira od 100 do 1600, međutim, moje iskustvo je da je najbolje držati podrazumevanu vrednost. Uravnoteženje beline ima nekoliko opcija za odabir, Auto je podrazumevana opcija.







Pri snimanju fotografija u maksimalnoj rezoluciji (1600x1200 piksela), slike se obrađuju oko 2 sekunde. Uređaj ne poseduje auto-fokus i makro režim. Ukoliko snimate slike kada je sunčan dan, slike su izvanrednog kvaliteta, naravno, treba snimati suprotno od sunčevih zraka a kamera se fokusira na najsjajnije delove slike. Može se uporediti sa Nokia N70 telefonom ali kada se radi o Sony Ericsson K750 i Nokia N90 modelu, Samsung E780 nije kompetentan.
Postoji veliki broj specijalnih efekata koji su obezbeđeni – siva, negativ, crveno smeđa nijansa, ispupčene šare, skica, antika, mesečina i magla.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Tekst na slikama koje su snimljene telefonom Samsung E780 je lak za čitanje.
![]() |
|
Za sve fotografije čija je rezolucija 320x240 piksela možete primeniti podrazumevani ili bilo koji od preuzetih ramova. Režim blica radi i u auto i u manuelnom režimu. Samo-okidač se može podesiti za okida za 3, 5 ili 10 sekundi.
Uređaj ne poseduje nekoliko značajnih mogućnosti, kao što su makro režim i auto-fokus ali zato poseduje režim snimanja više fotografija koji vam omogućuje serijsko snimanje fotografija od 6, 9 ili 15 fotografija – u svakom od ova tri slučaja brzina okidanja može se podesiti na vrednost normalno ili brzo. Na kraju, uređaj može snimati mozaik slike (2x2, 3x3).
Set efekat koji se nalazi u režimu slikanja jedne fotografije može se iskoristiti za video zapis. Maksimalna rezolucija video klipova je 176x144 piksela pri 15fps. Ista četiri nivoa kvaliteta kao i za fotografisanje su primenjena u meniju za snimanje video zapisa. Uopšteno govoreći, na ekranu telefona video zapis veoma dobro izgleda. Dužina klipa nije ograničena ničim već samo dostupnim kapacitetom skladištenja (do 1 sata, sudeći prema tajmeru).
Za razliku od prethodnih modela i Samsunga D600, maksimalna rezolucija video zapisa može se uvećati – naravno, to je učinjeno da bi se predstavilo nekoliko rešenja sa istom podrazumevanom funkcijom.
Utisci
Kvalitet prijema je na zadovoljavajućem nivou. Jačina 64-tonskih polifonih melodija je najviša među svim telefonima koji postoje na modernom tržištu, te prema tome sigurno nećete propustiti nijedan poziv. Vibracija je prosečna možda čak i malo jača, oseća se u svim situacijama. Podešavanja vezana za vibracije dozvoljavaju istovremeno uključenje zajedno sa zvonom.



E780 ne poseduje nikakve posebne karakteristike. To je osrednje rešenje sa nekoliko privlačnih opcija a to su automatska promena pozadinskih slika i različita podešavanja izgleda menija. Korišćenje telefona u vidu MP3 plejera je ograničeno zbog toga što aparat ne poseduje slot za dodatnu memoriju. Kamera je prilično dobra, dozvoljava snimanje kvalitetnih fotografija, koje su u rangu Motorola RAZR V3x ili LG P7200. EDGE klasa 10 dodaje veliki broj poena po mišljenju potencijalnih korisnika, ali istina je to da je izdavanje ovog uređaja zakasnelo pa prema tome postoji veliki broj aparata koji nude još veću funkcionalnost – počevši sa Motorola RAZR V3i, LG P7200 kao i veliki broj rešenja koja tek treba da se pojave.
Onima koji tragaju za telefonom koji poseduje veliki broj karakteristika ovaj telefon ne bi trebalo da se nađe na listi budući da ne poseduje mogućnost minimizovanja aplikacija niti radio dok je opcija snimanja video zapisa mnogo lošija od trenutnih Samsung telefona. Ukoliko temeljno razmislite o svemu navedenom sigurno će doći do konfliktnih razmišljanja.
Eldar Murtazin