RAZR maxx V6 2006
2006. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola RAZR maxx V6
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola RAZR maxx V6. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola RAZR maxx V6 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM/UMTS-telefona Motorola V6 MOTORAZR maxx

Prodajno pakovanje:
Telefon
Baterija
Punjač
Žične stereo slušalice
USB kabl
Disk sa alatima za mobilni telefon
Memorijska kartica (veličina i dostupnost variraju od regiona)
Uputstvo za upotrebu

Rekao sam već jednom a reći i ponovo: zbrka u kompaniji zbog različito nazvanih proizvoda često samo zbunjuje korisnike. Kontinuirani oblici koji su već bili predstavljani odjednom su dobili svoje oznake koje su okarakterisale Motorola-u u 2006-oj godini. Ukoliko obratite više pažnje, shvatićete da je kompanija podelila svoja rešenje na nekoliko generacija vezano sa njihovim najprodavanijim modelom Motorola-om RAZR V3. Iskorišćavajući koncept tankog telefona na preklop je dobro sa tačke upotrebljivosti dok ostali modeli privlače pažnju na neki drugi način. Bez sumnje, postoji neka logika iza čitavog sistema označavanja, ali to je ukinulo nekoliko relativno starijih rešenja koja se jednostavno nisu uklopila u čitav koncept. Pogledajmo originalni RAZR V3 kao predstavnika prve generacije ove obnovljene strategije (ovde ćemo se osvrnuti samo na jedan vodeći proizvod a ne na celi opseg), zatim PEBL U6 koji je deo druge generacije. Čini se da sve vrste specijalnih izdanja, kao što su RAZR D&G i RAZR V3i treba da budu pridodate drugoj generaciji, ali proizvođač nije to uradio – naprotiv, još je više naglasio sličnost ovih uređaja sa prethodnim modelima. Na ovaj način se došlo do drugog talasa vodećih Motorola-inih proizvoda. U tom pogledu Motorola V6 je imala ulogu uređaja druge generacije koji je srodan RAZR modelu i poseduje sve karakteristike koje prate ovaj naziv – zahvaljujući tome, broj izmena je prilično veliki, i u suštini, to je potpuno novi model.

Udarac harmoničnom konceptu pruža se objavljivanjem modela sa klizajućim mehanizmom koji su nosili oznaku „3“; a posebno Z3. Ali razlog za ovako slabo pozicioniranje nije realna funkcionalnost proizvoda, već je to bilo po ugledu na obnovljene modele, koje kompanija nije mogla ranije da predstavi na tržištu. Osim toga, predstavljanje modela Motorola Z6 je samo jedna od karika u lancu. Ukoliko pogledamo liniju pomodnih telefona na preklop, nultu tačku tržišta sa K1 je donekle teško objasniti, ali sa druge strane, razmišljanje od instant napretku Motorola-e K3 a zatim pravo na K6, čini se u redu. Drugim rečima, u 2007-oj godini, Motorola će u ponudi imati rešenja koja će u oznaci imati cifru „6“ i koja će se sa pravom moći smatrati vodećim proizvodnim tipovima i u smislu funkcionalnosti i u smislu napredne tehnologije.

Sledeća cifra po kojoj će se vodeći proizvodi prepoznavati bez sumnje je „8“. U suštini, ova rešenja nemaju nikakvu konkurenciju u proizvodnom opsegu ove kompanije i to je razlog zašto je jedan deo oduzet od ovog modela i prebačen u liniju lošijih uređaja, tako da se predstavi isti uređaj sa kompletno identičnim hardverom ali različitim pozicioniranjem u Evropi i sa nazivom Z9. Tako da ćemo krajem 2007-e godine u jesen moći da vidimo tri vodeća proizvoda koji poseduju oznaku „9“ - u V, Z i K serijama. Ukoliko na kineskom tržištu ROKR E6 napravi veliki uspeh, u tom slučaju će se ovo izdanje pojaviti i u Evropi 2008-e godine pod imenom E9 (eZx platforma).

Budući da je trenutno najbolji model RAZR linije V6 maxx je često na meti konkurentskih proizvođača koji su tržište već bombardovali različitim „RAZR“ od kojih je nekoliko modela bilo veoma uspešno. Ukoliko bismo navodili neke modele, to bi verovatno bio Samsung E780 kao i UMTS-izdanje koje je bilo izdato pod imenom Samsung Z540. Budući da je objavljena malo ranije, Motorola V3x se nije pokazala u najboljem svetlu budući da je zaostajala za svojom konkurencijom u smislu samo jednog, ali veoma bitnog aspekta – debljine kućišta. Sudbina se veoma loše poigrala budući da je kompanija konstantno forsirala RAZR i trend slim rešenje, što je figurativno rečeno podmetnulo nogu Motorola-i V3x, čak iako je ovaj model imao mnogo privlačnije karakteristike i interfejs. Sledeća inkarnacija Motorola V3x je MAXX, međutim, MOTORAZR oznaka na modelima donosi dodatne i često neželjene informacije koje ponekad ne idu u korist kompanije (bez obzira kako to loše izgledalo ali to su činjenice).

Model V6 je spoj jačine koju su posedovala prethodna rešenje i povrh toga veliki korak napred. Pažnja koju ovaj uređaj privlači nije ona koju zapravo zaslužuje, budući da ima i rešenja koja su više jedinstvena, dok su neki razvoji daleko iznad prosečnih, bez obzira da li imaju neke propuste ili ne.

Preuzmite video 1 (wmv, 5.9 Mb)

Dizajn samog uređaja donekle je sličan originalnom RAZR-u, ali ipak MAXX je malo deblji i širi – međutim, to nije nešto što ćete primetiti kada budete rukovali uređajem (104.5х53х15.5 mm). Težina telefona je 108 grama, lako staje u bilo koji džep, tako da je u smislu veličine, MAXX sve osim tereta. Sa tačke gledišta dizajna, uređaj je načinjen prema najnovijim trendovima, naročito kada je u pitanju kućište koje poseduje soft touch završnu površinu metalnog kućišta. Jednostavno rečeno, proizvođač je namerno sakrio metal baršunastom plastikom što predstavlja veoma zanimljiv potez ukoliko imamo u vidu činjenicu da će proizvođač sve da uradi da ubaci više metalnih detalja u kućište, tako da je obrnuta situacija nešto sasvim drugo.

Boje ovoga modela razlikuju se samo po prednjoj strani i ona može biti crna, smaragdna, plava i bilo koja druga - a veliki broj ostalih boja bi tek trebalo da se pojavi na tržištu. Završna površina u vidu ogledala je identična onome što je već viđeno kod modela KRZR K1. Iako proizvođač tvrdi da je u pitanju staklo, ne ponaša se i ne izgleda kao staklo, naše je mišljenje da se radi o organskoj plasitici koja veoma podseća na ojačano staklo u smislu svojih osobina. Skoro je nemoguće razbiti ekran a osim toga nećete imati uspeha ni ako pokušate da ga izgrebete. Međutim, to ne važi za otiske prstiju i prljavštinu a cena koja mora da se plati jeste čišćenje koje nije tako jednostavno.

Dizajn modula kamere modela MAXX nije uobičajen za kompaniju Motorola, mada je na tržištu već viđen kod brojnih modela drugih proizvođača. Kamera je postavljena na šarci i kada je telefon zatvoren okrenuta je ka vama, dok kada se telefon otvori ona se okrene i izgleda kao bilo koja druga kamera kod telefona na preklop. Snimanje se može izvesti bilo da je telefon otvoren ili zatvoren, a modul kamere koji može d s nima u maksimalnoj rezoluciji 2MP to je standardna jedinica tipična za ponude kompanije (nedostaje makro režim, sem toga kvalitet se može upoređivati).

Okretanjem uređaja, otkrićete još jednu kameru sa zadnje strane obrtnog modula koja je namenjena za video pozive u okviru 3G mreže i može da snima u VGA rezoluciji. Kada je telefon otvoren ova kamera je okrenuta ka vama.

Sve u svemu kvalitet izrade je takav da se nema na šta žaliti, mada se ni ne razlikuje naročito od prosečnih telefona sa kamerom okrenutom ka vama kada je telefon zatvoren. Isti dizajn je korišćen kod originalnog RAZR modela;

Prednji panel krije plavo LED osvetljenje, čija boja se poklapa sa bojom Motorola-inog logoa, koji se uključuje prilikom dolaznog poziva ili nekog drugog događaja na način koji zavisi od odabrane teme, mada se boja ne može menjati. Istina je da ovi indikatori izgledaju odlično i da čine telefon živim. Na žalost za većinu korisnika u Evropi ova funkcija neće biti dostupna prema odluci proizvođača, već će samo logo moći da svetli plavom svetlošću. Pored toga u gornjem desnom uglu se više ne nalazi ikona koja označava Bluetooth. Samo ograničene edicije ovog modela imaju omogućeno potpuno osvetljavanje. Po meni ovo je veliki nedostatak, jer telefon izgleda manje emotivan i kao da je izgubio nešto od svog šarma. Za većinu korisnika, ovo neće biti neki naročit gubitak iz razloga što jednostavno ne zanju kako je telefon divno izgledao sa svim omogućenim osvetljenjem. Moji snovi o vraćanju kompletnog osvetljenja bi se mogli ostvariti modelom Motrola v80, koji će imati isti sistem osvetljenja.

Preuzmite video 2 (wmv, 796 Kb)

Spoljni ekran poseduje dijagonalu dimenzija 1.3’’, rezoluciju 120x160 piksela (20x26mm) i može da prikaže 65.536 boja (TFT). Zahvaljujući završnoj obradi koja liči na ogledalo, slika na ekranu nije previše svetla, čak bi se moglo reći da je pomalo zamućena. Za većinu korisnika ovo ne predstavlja nikakav problem, ime pozivaoca ili dodeljena slika su jasni kao i informacije o trenutnoj numeri koja se reprodukuje u režimu mp3 plejera. Kada je telefon zatvoren, možete promeniti trenutni profil, što je tipično za Motorola brendirane telefone. Sa prednje strane MAXX poseduje taster za upravljanje muzičkim plejerom, ali ga ovde nećemo naročito opisivati.

Preuzmite video 3 (wmv, 2.3 Mb)

Bočni tasteri se ne izdvajaju u odnosu na ostale modele motorolimog opsega uređaja – leva strana sadrži taster za regulaciju jačine zvuka, praćen programabilnim tasterom za različite svrhe u aplikacijima i menijima. Sa desne strane se nalazi taster kamere kao i otvori za provlačenje trake oko vrata. miniUSB port (postavljen sa leve strane i prekriven gumenim zatvaračem) je jedini slot na telefonu.

Sa zadnje strane nalazi se zvučnik za reprodukciju melodija zvona i ništa drugo što bi privuklo našu pažnju. Model Motorola MAXX se lako otvara jednom rukom, nakon čega ćete ugledati unutrašnji QVGA ekran rezolucije 240x320 piksela (34x48 mm, dijagonale 2.2’’, koji može da prikaže 262.144 boje, TFT). Kvalitet slike na ekranu je odličan, što nije iznenađenje, ali imajte na umu da je ipak u pitanju Motorola. Ekran može da prikaže 7 tekstualnih i 3 servisne linije, a veličina fonta je dovoljno velika da tekst mogu pročitati i korisnici sa slabijim vidom. Pri izlaganju sunčevim zracima, ekran telefona se ponaša veoma dobro – slika ne bledi, a informacije ostaju čitljive.

Kod modela MAXX je korišćena RAZR stilizovana tastatura – metalna ploča sa gumenim padom, koja je načinjena tako da je unos teksta na slepo veoma lak. Tasteri su laki za rukovanje i uvek možete da osetite kada ste pritisnuli tatser. Svi tasteri su osvetljeni veoma lepom plavom svetlošću.

Da biste uuklonili poklopac sa zadnje strane, pritisnite ga i povucite poklopac ka sebi. Poklopac baterije omogućava ono što smo i očekivali od metala – ne postoje nikakvi zazori. Telefon koristi Li-Ion-sku bateriju kapaciteta 970mAh (BZ60). Kompanija ima običaj da za svaki model telefona upotrebi bateriju druge oznake što čini telefon nekompatibilnim u ovom pogledu. Ne znam razlog za ovu pojavu ali je činjenica da i druge kompanije, na primer Nokia rade sličnu stvar.

Kompanija tvrdi da baterija koju koristi Motorola MAXX obezbeđuje 375 časova rada u režimu mirovanja, odnosno 5 časova razgovora. Prilikom našeg testiranja, baterija je trajala oko 3 dana uz prosečnu upotrebu koja se sastojala od oko 20 minuta poziva, nekoliko poruka i malo slušanja muzike. Istovremeno, ukoliko telefon više opterećeujete za telefonske pozive (oko jedan sat dnevno) vreme trajanja baterije se snižava na dva dana. Sve u svemu, 2 dana trajanja baterije se može se dostići sa 1-2 sata reprodukcije muzike i prosečnom količinom poziva. Za potpuno punjenje baterije potrebno je oko 2 sata.

SIM kartica se nalazi do baterije tako da je uklanjanje SIM kartice bez uklanjanja baterije nemoguće, dok postavljanje kartice u slot dok se baterija nalazi na svom mestu nije težak zadatak. Slot microSD kartice je postavljen pored, tako da je zamena kartice za proširenje kapaciteta telefona omogućeno bez isključenja samog telefona. Moguće je koristiti memorijsku karticu bilo kog kapaciteta prema specifikacijama telefona (prilikom testiranja koristili smo karticu kapaciteta 2GB).

Meni

Telefon je usvojio najviše karalkteristika koje su primenjene na modelu Motorla V3x i kasnije na Motorola K1 RIZR. Model MAXX poseduje 59.8Mb memorije koja je dostupna korisniku (oko 8Mb je zauzeto podrazmevanim sadržajima). Ova količina se može proširiti memorijskom karticom. Izvršni Java fajl je ograničen na 1mb veličine (veličina JAR fajla), dok HEAP može imati veličinu i do 2mb. Telefonu nije bitno koji tip memorije se koristi pri radu sa fajlovima ili drugim sadržajima uskladištenim na telefonu (muzika, pozivi, fotografije, aplikacije).

Memorija za aplikacije se dinamički distribuira,a u memoriju telefona može stati 1000 imena. Planer može upamtiti do 500 beleški i listu zadataka do 400 unosa (ili bilo koje kombinacije, ali ne više od ukupno 900 unosa). MMS je ograničen na 300KB.

Glavnom meniju možete pristupiti pritiskom na taster OK. Glavni meni je uobičajeno predstavljen u vidu 12 ikona; svaka od njih koristi statusnu liniju za definisanje. Možete prikaz glavnog menija promeniti tako da se prikazuje u vidu lista i u tom slučaju će sve biti uređeno na taj način. Polovina podmenija je prikazana kao lista, dok je druga polovina prikazana kao ikone (možete odabrati prikaz koji vam više odgovara). Ne postoje prečice navigacijom brojevima, ali se prečice mogu podesiti za gotovo svaku stavku menija ili funkciju (uključujući i prilagodljive). U režimu mirovanja, navigacionim tasterom se mogu pozivati različite aplikacije koje je odabrao korisnik. Pored toga, možete se igrati sa opcijama pa podesiti da recimo sve ikone nestanu sa ekrana dok je navigacioni pad pritisnut. Dva programabilna tastera mogu da budu povezana sa različitim radnjama, nezavisno od podrazumevano podešenih. Sa ovakvom fleksibilnošću menija nepostojanje navigacije brojevima nije toliko krucijalna. Karakteristike podrazumevanog softvera MAXX omogućavaju vam da bočnim tasterima dodelite funkcije sopstvenih aplikacija.

Uređaj podržava iTap pokretani predvidljivi unos teksta. Dok unosite simbole, ekran prikazuje trenutne reči, ali krije simbole dodeljene tasterima. Uređaj pamti varijante reči koje ste odabrali i nakon toga ih nudi automatski. Ovo pomaže da se izbegne unošenje reči u rečnik kao što je neophodno kod T9 sistema.

Oni koji koriste dva jezika za unošenje SMS poruka će biti veoma zadovoljni jer je kod modela KRZR ova opcija veoma dobro urađena. Takođe možete podesiti koji tip unosa teksta se koristi za svaki jezik – predvidljiv ili ne. Interesantno rešenje koje proširuje mogućnosti prilagodljivosti telefona. Želeo bih da naglasim da samo mali broj korisnika koristi više od dva jezika za unos poruka, tako da će ova karakteristika zadovoljiti većinu.

Media Finder. Glavne promene koje su napravljene kod modela Motorla Maxx se tiču muzike, multimedije i ostalih tipova sadržaja. Prvo ćemo obratiti pažnju na ove stavke a zatim preći na manje značajne razlike.

Preuzmite video 5 (wmv, 3.4 Mb)

Modeli Motorola RAZR su imali dva MP3 plejera na raspolaganju - jedan materijalizovan u formi Java aplikacije, koji je karakterisao uglađen izgled i drugi kojem je nedostajao grafički interfejs, ali je ipak mogao da bude mnimizovan. Ovo je dobilo ironičan obrt – korisnici nisu mogli nikako u okviru jednog uređaja da dobiju plejer dobro izgleda i pristojne funkcionalnosti, tako da je svako morao da napravi izbor šta mu je važnije. Tri godine kasnije, nesofisticirani korisnici su svesni standardnog plejera i njegovih mogućnosti, mada samo najznatiželjiniji korsnici koriste prednosti ovih mogućnosti. Činjenica je da je Motorola potrošila gotovo dve godine u pokušaju da stvari načini boljim i što je još važnije, ove dve godine je izgubila jer je to vreme potrošila pokušavajući da pređe na novu platformu što se nikada nije dogodilo. Kao rezultat svih propalih pokušaja kompanija i danas ispravlja stare greške – ali ipak to radi na veoma brz i efektivan način.

U okviru Media Finder sekcije pronaći ćete listu koja sadrži stavke kao što su Muzika, Slike, Video, Glasovne beleške, Melodije zvona i Pozadinske slike – sakupljanje svih sadržaja pod jednom stvakom je opravdano i ne daje nikakav razlog za žalbu. Počećemo sa upravljanjem muzičkim sadržajima, jer bi to trebao da bude jedan od najjačih aduta telefona.

Muzika. Stvarne vrednosti su bile ignorisane od strane kompanije Motorola suviše dugo, koja je pokušavala da ih materijalizuje u formi ROKR E1 modela izdatog nakon uspešnog Motorola E398 modela. Isto tako pokušaj proguravanja iTunes je doveo samo do velikog broja razočaranih korisnika. Motorola E398 je bio putokaz nakon kojeg je kompanija krenula potpuno pogrešnim putem, a danas je model ROKR E2 tek prvi lokalni pokušaj da se ova situacija obrne. Uzimajući u obzir drugačiji interfejs i njegove mogućnosti teško je poverovati da bi tako pristojan plejer mogao da se nađe na masovnom proizvodu. Ipak primer modela MAXX nas je uverio u suprotno.

Kategorizacija muzičkih fajlova je logičan potez i ne razlikuje se od onoga što drugi proizvođači pokušavaju da primene – kod modela MAXX videli smo All Songs list (telefon automatski vrši pretraživanje kroz sadržaje i memorijske kartice i ugrađene memorije telefona), Recently Played, Artists, Albums, Genres, Composers, Playlists. Stavka Playlists (liste pesama) uključuje opciju Most Played (Najčešće reprodukovano), koju karakterišu numere koje su najčešće slušane.

Preuzmite video 4 (wmv, 1.9 Mb)

Imate slobodu da dodate bilo koju numeru na listu pesama, a ovo se može uraditi veoma lako iz bilo kojeg menija ili sa liste – na primer možete se kretati kategorijom Albumi i dodati ceo album ili nekoliko njih odjednom (informacije iz id3 tagova se očitavaju korektno), a zatim se prebaciti na listu All Songs i odabrati određenu numeru. Oni koji imaju iskustva sa rukovanjem listama na starim modelima će razumeti moja osećanja i shvatati pogodnost koju donosi novi izgled.

Liste uvek karakteriše naziv numere i mesto skladištenja (ikonica bilo memorijske kartice ili interne memorije). Podržani su sledeći muzički formati – mp3 (ne postoji ograničenje po pitanju bitrate-a, ali se ipak ne preporučuje onaj preko 320Kbps kao ni VBR), AAC, eAAC, eAAC+, WAV, WMA. Pretraživanje muzičkih podešavanja otkriva standardne opcije kao što su ponavljanje numera ili nasumična reprodukcija, koje su naravno standardne za sve telefone u današnje vreme. Ali ono što će vas svakako privući jeste karakteristika Bass Boost čiju vrednost možete podesiti na skali od 1 do 7 – zaista ćete primetit razliku u zvuku. Telefon takođe poseduje i surround sistem koji ima ime Spatial Audio i čija je konkurencija u plejerima drugih proizvođača nazvana Stereo Widening. Da biste stekli utisak o čemu se radi kod Spatial Audio-a preslušajte zvučne primere koji postoje u testu za model ROKR E2. Ali ovde je tačka gde ćemo morati da podvučemo crtu i rezimiramo jer je proizvođač isključio sve ostale zvučne efekte kao što su ekvilajzeri koji bi svakako trebali da postoje kod sledeće verzije muzičkog plejera.

Na prvi pogled izgled plejera nije pretrpeo nikave izmene – postoje iste kontrole i vremenska skala kao i kod starijih modela. Fundamentalna razlika međutim leži u činjenici da telefon sada podržava Album Arts – sve što treba da uradite je da stavite sličicu u direktorijum sa albumom – na ekranu ćete videti sličicu koja se nalazi u direktorijumu tokom reprodukcije numera sa tog albuma. Činjenica koja je interesantna je da je Album Art karakteristika koja postoji na Motorola-inim telefonima na sličnom nivou kao kod Walkman 2.0 uređaja (jedina slaba tačka je dodatni priibor).

„Premotavanje unapred“ se može izvršiti pritisaknjem sa zadržavanjem odgovarajućeg tastera, u prve dve sekunde preskače se po 5 sekundi, da bi zatim plejer preskakao po 7 sekundi. Tokom „premotavanja unapred“ plejer vam ne prikazuje trenutno vreme u okviru numere, što je nedostatak – barem po mojem shvatanju i zaista bih želeo da ova funkcija postoji, jer bi na taj način bilo olakšano traženje određenog segmenta na primer u okviru audio knjige. Međutim, korišćenje premotavanja unapred audio knjiga sa modelom MAXX moglo bi zaista da bude naporan proces.

Ukoliko minimizujete plejer tokom reprodukcije (ne pritiskom na taster za prekid veze), tada ćete na ekranu režima mirovanja videti naziv numere koja se trenutno reprodukuje kao i tastere prečica koji izigravaju posvećene tastere plejera. Pritiskom navigacionog pada na levo ili desno inicirate premotavanje unazad ili prelazak na sledeću numeru, dok pritiskom na dole pozivate ekran plejera.

Sada ćemo opisati spoljni ekran – iako on nije u mogućnosti da prikaže Album Art, njega ipak karakteriše dužina numere, trenutno vreme, naziv numere i izvođač. Uz pomoć programabilnog tastera možete otključti tastere osetljive na dodir koji se nalaze ispod ekrana (tasteri za pauzu, reprodukciju i premotavanje unazad). Ukoliko ih ne dodirnete u roku od nekoliko sekundi telefon će isključiti pozadinsko osvetljenje ekrana i ponovo ih zaključati. .

Spoljni ekran u potpunosti podržava liste pesama kao i kategorije; Posredstvom ovoga se vrlo lako može upravljati plejerom čak i kada je telefon zatvoren.

Kvalitet zvuka koji se dobija sa slušalicama koje se isporučuju uz telefon je prosečnog kvaliteta, što nije iznenađenje – telefon nije pozicioniran kao muzička ponuda, tako da kompanija nije imala ni najmanju sumnju da li da ga opremi kvalitetnijim slušalicama. A nabavljanje takvih ne bi bio problem da je kompanija u telefon uključila miniUSB-3.5mm audio adapter što nije učinila. To dovodi do situacije da imamo polovično rešenje sa dobrim plejerom na raspolaganju ali za koji nije obezbeđen dobar dodatni pribor. Svaki pokušaj da se pronađu pristojne slušalice koje bi odgovarale ovom modelu nije urodio plodom.

Jedina opcija koja nam je ostala na raspologanja je da iskoristimo stereo Bluetooth slušalice. Srećom model Maxx podržava A2DP profil. Ali kao aktivan korisnik telefona drugih proizvođača, imam određeno znanje iz ove oblasti – u osnovi telefon ne započinje da prenosi muziku ka slušalicama čim se ostvari povezivanje, već da biste to omogućili potrebno je da odaberete određenu stavku menija plejera, što je potpuno nelogična i nepotrebna radnja, čiji razlog za postojanje meni nije jasan.

Još jedan nedostatak ali ovog puta krucijalan odnosi se na činjenicu da telefon uobičajeno radi samo sa Motorola brendiranim slušalicama, dok sa slušalicama drugih proizvođača nećete imati sreće. Na primer Sony Ericsson DS-970 koje važe za najbolju ponudu na tržištu u klasi su sa modelom Motorola MAXX često su gubile konekciju i bilo je potrebno resetovanje telefona za ponovno uspostavljanje konekcije. Ponekad tokom trčanja ili čak samo hodanja dolazilo je do kašnjenja zvuka (isto važi i za Motrola BT820). Upravljanje zvukom i premotavanje unazad su radili dobro, mada na slušalicama nismo imali informaciju koja se numera reprodukuje – ova informacija se ne prenosi sa telefona na slušalice. Važno je pomena i da kada sedite u prostoriji (znači bez šetkanja i trčanja) telefon prenosi zvuk na slušalice na najbolji mogući način – nema kašnjenja ili prekida konekcije, sve funkcioniše kao kod dobro podmazane mašine.

Na USB konekciji u USB Mass Storage režimu brzina prenosa podataka na memorijsku karticu iznosi 96Kb/s.

Kada sve saberemo i oduzmemo moraćemo na žalost da konstatujemo da iako muzički deo modela MAXX funkcioniše dobro i po današnjim standardima, nesofisticirani korisnik neće želeti da ga isproba zbog nedostatka odgovarajućeg dodatnog pribora, što je zaista frustrirajuće. Ovo je jedan od najboljih primera, kako kompanija u nastojanju da uštedi neku minimalnu sumu za kvalitetne slušalice, svojim sopstvenim delovanjem gradi negativan imidž za jedan od najjačih aspekata svog modela koji baca senku na ostale prednosti koje ovaj model poseduje.

Slike. Kod ove stavke je izvršena kategorizacija slika, što je dobra stvar, tako da sada možete pregledati sve fotografije (matrica 4x4), snimke nastale kamerom, albume (filter koji prikazuje najčešće pregledane slike), po datumu (samo mesečni pregled sa fotografijama) Poslednja funkcija je slična karakteristici Timeline koja postoji kod Sony Ericsson brendiranih telefona, mada je Motorolina funkcija manje sofisticirana.

Proizvođač je za pregled fotografija uključio i karakteristiku nazvanu Slide Show, kod koje možete postaviti razmak između prikazanih slika (podrazumevano podešeni je 4 sekunde). Takođe moguće je izvršiti obrtanje fotografije u smeru obrtanja kazaljke časovnika, kao i u obrnutom smeru (za fotografije načinjene u landscape režimu). Interesantna funkcija koja stoji rame uz rame sa modernim rešenjima.

Video. Ovde postoje isti filteri kao i za fotografije, reprodukcija preko celog ekrana je podržana za brzine od 30fps, i sve u svemu kod video reprodukcije modela MAXX sve je u najboljem redu.

Glasovne beleške. TKod ove stavke postoji nekoliko filtera – sve beleške, nedavno načinjene i glasovni podsetnici.

Melodije zvona. Imate mogućnost da postavite sopstvene fajlove snimljene preko diktafona kao melodije zvona, kao i muziku i melodije koje dolaze prethodno instalirane na modelu MAXX.

Pozadinske slike. Podeljene su u dve grupe: grafika i fotografije. Nema podele po vremenu nastanka ili bilo čega drugog što bi zakomplikovalo stvari.

Preko stavke Options u Media Finder-u možete takođe promeniti naziv memorijskoj kartici, formatirati je i proveriti količinu dostupne memeorije. Telefon automatski kreira strukturu fajlova na memorijskoj kartici, ali imate slobodu da skladištite fajlove na način na koji vi želite i po pitanju ovoga ne postoje nikakva ograničenja (za root direktorijum ne postoje nikakva ograničenja).

Stavku Medija nezavisno od Media Finder-a karakterišu druge sekcijekao što su teme (Disco, Glow, Indium), koje imaju uticaj na kolor šemu ali ne i na dizajn ikona menija.

Diktafon. Funkcija snimanja može da bude pozvana u režimu mirovanja kao i tokom razgovora - u drugom slučaju snima obe strane. Maksimalno trajanje snimka zavisi samo od količine slobodne memorije. Vaš sagovornik je opomenut ukoliko je diktafon uključen. Prvo je to zujanje a zatim kratak zvuk u jednakim intervalima.

Glasovne komande, glasovno pozivanje. Telefon koristi set glasovnih komandi koji je standardne za sve Motorola telefone – možete „trenirati“ telefon izgovaranjem cifara, tako da će u tom slučaju glasovno pozivanje funkcionisati bolje. Sve u svemu model MAXX omogućava pozivanje glasom bilo kojeg kontakta uskladištenog u telefonskom imeniku i odabir tipa broja (posao, mobilni, kućni) – funkcija radi veoma dobro. Međutim, postoji samo nekoliko glasovnih komandi za pristupanje stavkama menija.

Kamera. Sa integrisanim 2MP CMOS modulom možete snimati slike sa četiri rezolucije – Velika (2MP), Srednja (1.2MP), Mala (480x640) i X-mala (240x320). Dostupna su tri stepena kompresije. Drugim podešavanjima može se isključiti zvuk pri okidanju, podesiti ekspozicija od -2 do +2, odabrati tip osvetljenja (auto, sunčano, oblačno, zatvoren prostor, kancelarija). Takođe je prisutna i karakteristika tajmera.

Najbolji rezultati se postižu pri sunčevoj svetlosti dok u drugim slučajevima zasićenost boja nije dovoljna. Jedna od karakteristika je prikazivanje fotografije preko celog ekrana pri radu sa kamerom, dok su obaveštenja poluprovidna. Vertikalnim pomeranjem navigacionog tastera možete vršiti promenu osvetljenja, a pored toga možete vršiti odabir različitih efekata (kolor, crno-belo, plavo, stare fotografije, crveno, zeleno i negativ). Na raspolaganju vam je i digitalni zum do x8.

Kvalitet fotografija nastalih kamerom modela MAXX je dosta lošiji nego kvalitet fotografija smimljenih kamerom modela V3x. Objašnjenje za ovo leži u činjenici da MAXX ne koristi Nvidia 4800 akcelerator za obradu slika, koji postoji na modelu V3x. U svakom slučaju kamera modela MAXX je najgora u svojoj klasi i fotografije nastale ovim telefonon zaista nisu impresivne kada se gledaju na računaru.

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

Zum na delu.

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

 

Primenjeni efekti.

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

 

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

 

Primeri fotografija nastalih sa i bez blica - u većini slučajeva neme razlike.

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

Možete odabrati kvalitet videa dobar, bolji, najbolji.Ne postoji ograničenje po pitanju dužine video klipa. Zanimljiva je činjenica da se interfejs kamere razlikuje od video kamere i predstavlja drugu stavku menija. Kvalitet videa je osrednji a postoji mogućnost snimanja bez zvuka. Brzina je 15 fps.

Video primer 1 (3gp, 376 Kb)

Video primer 2 (3gp, 140 Kb)

Telefonski imenik. Ne manje od 1000 imena može se sačuvati u memoriji telefona i za svaki unos možete uskladištiti ime, prezime (dva polja), nadimak, broj telefona (odaberite tip liste – kuća, posao, mobilni, fax itd, da li je dostupan za videopozive ili ne). Pri unosu broja dobićete samo jedno polje, ali se drugo pojavljuje nakon što popunite prvo. To znači da telefon omogućava pristup korak-po-korak, što ima logike. Na kraju, sedam brojeva može se zadržati za jedno ime, što je više nego dovoljno za većinu korisnika.

Pored brojeva možete uneti i e-mail adrese (do dve), URL, poštansku adresu (dva polja za ulicu, grad, državu i poštanski broj). Takođe treba pomenuti tekstualnu belešku, personalnu melodiju zvona, korisničke grupe (neograničen broj i za svaku se može dodeliti personalna melodija) kao i datum rođenja. Nažalost, nema automatskog podsetnika za rođendan u planeru niti zvučnih signala.Smatram d aće to biti sledeći koraku u razvoju telefonskog imenika.

Telefon poseduje sistem prepoznavanja glasa nezavisan od zvučnika, što znači da glasovni tagovi nisu potrebni (mada ovo varira od regiona i odabranog jezika menija) – možete pozvati bilo koji kontakt ili pozvati aplikaciju glasom bez ikakvih priprema.

Opšta lista prikazuje nazive koji su uskladišteni i u memoriji telefona i na SIM kartici (samo jedan tip se može videti u jednoj listi). Pretraga se može vršiti po slovima a možete kucati i čitav naziv. Pregled liste moguć je na tri načina – samo imena sa ikonama i podrazumevanim brojem telefona, imena i fotografije kao i prvi broj telefona (podrazumevani broj telefona), imena sa brojem. Postoji mogućnost brzog skrolovanja imena. Bilo koji broj može biti dodat listi za brzo pozivanje a postoji mogućnost slanja poruke ili poziva odabranog broja preko pop-up menija.

Podešavanja vezana za grupe omogućavaju da odaberete personalne melodije zvona i slika vezanih za njih - MAXX poseduje po podrazumevanom podešavanju četiri grupe, mada se ovaj broj može povećati od strane korisnika. Postoji i podrška za masovno slanje poruka članovima grupa.

Zaista privlačan dodatak interfejsu je filter e-mail adresa (sortiranje opšte liste) ili nedavno korišćenih brojeva (radi i za SMS poruke) - u drugom slučaju lista se nalazi u sekciji Recent Contacts.

Postoji mogućnost primanja kontakata sa drugih telefona što je privlčana mogućnost. Ukoliko su imena ista, kreiraju se dva unosa. Ukoliko neki od unosa ima polje Nadimak, tada se kontakt prikazuje pod nadimkom a ne imenom i prezimenom. U suštini ovo je jedan od prvih uređaja koji može da primi kompletne informacije o kontaktu sa drugog uređaja (na primer kontakti koji su preuzeti sa Sony Ericsson K800i modela imaju i dodeljene fotografije na MAXX).

Slanje poruka. Obezbeđen je osnovni kapacitet memorije za 100 SMS poruka, što može varirati u zavisnosti od verzije firmware-a. Kao po pravilu, operatorske verzije su ograničene na 70. Uređaj podržava EMS. Automatsko brisanje kompletne liste poruka je dodatna mogućnost, postoji lista šablonskih poruka. Izveštaj o prispeću poruke može biti stalno uključen ili se može uključiti i isključiti za poruku.

Rad sa MMS-om je veoma jednostavan i lagan. Porukama se mogu dodati slike načinjene ugrađenom kamerom kao i zvučni fajlovi. Deset šalbonskih poruka izgledaju sjajno i obavezno ih treba pogledati.

Telefon ima POP3/IMAP4 e-mail klijent koji dozvoljava pregled zaglavlja dolazećeg mail-a kao i njegovo preuzimanje. Mogu se poslati samo oni grafički fajlovi, video i mp3 koji ne prelaze veličinu koja je određena za slanje. Ukoliko želite da uskladištite neke od e-mail poruka, morate koristiti dinamički raspoređenu memoriju kao što je slučaj i sa MMS-om.

WAP. Telefon ima WAP pretraživač v2.0 a njegove mogućnosti su standardne, bez nekih većih osobenosti. Prisutan je EDGE (klasa 12), podešavanja su jednostavnoa i dovoljno je samo pratiti uputstva.

Nedavni pozivi. Telefon ima listu poziva, koja obuhvata i propuštene pozive i pozivane brojeve. Takođe je dostupna specijalna lista 40 poslednjih biranih brojeva. Prikazuje se ime pozivaoca, ukoliko postoji u imeniku, kao i tip poziva. Sve je jednostavno i uobičajeno, ništa posebno. Svaki unos karakteriše datum i vreme kao i trajanje poziva.

Ovaj meni prikazuje poslednje pozive, trajanje poziva i podatke o konekcijama.

Alati. Ovaj meni karakteriše čitava grupa office aplikacija kao što je kalkulator. Pogodna, digitalna tastatura postoji na ekranu, koja savršeno reprodukuje stvarnu tastaturu. U ovom meniju postoje i opcije memorije kao i konvertor jedinica.

Alarm časovnik. Možete podesiti nekoliko alarm časovnika i odabrati melodiju, naziv i jačinu, tip ponavljanja (dnevno, jedanput) za svaki od njih. Telefon je dizajniran kontinualnu upotrebu i zato je potrebmo unošenje naziva i za alarm časovnike. Alarm se aktivira jednim pritiskom i savršeno se uklapa sa beleškama.

Planer. Možete ga videti u mesečnom ili nedeljnom pregledu po satima. Takođe se mogu videti sastanci koji su povezani sa određenom satnicom. Svakom unosu može biti dodeljen naziv, početno vreme, dužina (mereno u satima, minimalni iznos vremena je 30 minuta). Upozorenje se može ranije podesiti. Svaki unos se može ponoviti, što je veliki plus. Tako]e mi se veoma sviđa širok izbor različitih događaja i odgovarajućih ikona.

Lista zadataka kod modela MAXX nije nešto zbog čega sam bio mnogo iznenađen – svi događaji mogu imati tri nivoa prioriteta, datum kao i dodeljenu tekstualnu belešku. Prilikom pregleda opšte liste možete iskoristiti prednosti filtera, sužavajući izbor na događaje određenog tipa, što može ponekad da bude zgodno.

SyncML podrška je pristuna na modelu MAXX, i namenjena je za korporativne korisnike koji imaju veliku potrebu za sinhronizacijom sa serverom podataka (nešto slično kao što je daljinska sinhronizacija za Desktop PC, ali u ovom slučaju server mora biti lociran u mreži).

Lista Activation – telefon poseduje podršku za DRM 2.0, tako da pomoći liste aktivacija možete proveriti licence, njihov status itd.

Igre i aplikacije. Telefon podržava Java MIDP 2.0, sve aplikacije koje se nalaze u ovom meniju su zasnovane na ovoj tehnologiji. Broj igrica i njihovih naslova uveliko varira od toga gde je telefon kupljen. U većini slučajeva kupićete telefon koji poseduje samo igru Sudoku i Block Breaker Deluxe .

Standardni paket aplikacija uključuje HELPME Moto, Motorola SETUP (podešavanje GPRS-a, MMS-a i sličnog), Motorola TXT (čuva vaše poruke na daljinskom serveru), BACKUP (čuva telefonski imenik na daljinskom serveru), eBay Pocket Auction (omogućava uzimanje učešća na eBay aukcijama).

Podešavanja. Ovde možete vršiti podešavanja vezana za ekran uključujući i kolor šeme.

Tip zvona i režim upozorenja (mešoviti režim, kada se istovremeno javljaju zvono i vibracija) se takođe nalaze ovde.

Iz ovog menija možete aktivirati režim Flight i podesiti signal za njegovo aktiviranje.

Sigurnosna podešavanja su značajno proširena. Sada postoji mogućnost zaštite nekih funkcija lozinkom, te funkcije podrazumevaju imenik, poruke ili neku drugu sekciju.

Bluetooth podešavanja su neznatno izmenjena; Sada je dostupna i opcija za štampanje poruke, beleške koja je uneta u planer ili unosa u imeniku.

Podržani standard je 1.2; pored profila za štampanje aparat poseduje Audio Profile (A2DP), koji omogućava korišćenje slušalica. Maksimalna brzina prenosa podataka preko Bluetooth-a je 25-30Kb/s. Govoreći o onome što bi trebalo izdvojiti ovde treba pomenuti mogućnost odabira režima notifikacije konekcije baziranog na profilu za svaki upareni uređaj. Da pojednostavimo, ukoliko ste sigurni da ćete samo slati i primati podatke sa konkretnog telefona potrebno je samo da uključite "No OBEX" autorizaciju a za ostale profile ostavite "on demand". Veoma privlačna funkcija sa kojom se nisam susretao ranije (odnosno nisam video ništa slično kod konkurentnih modela).

Sinhronizacija sa računarom.. Kompletna verzija Mobile Phone Tools verzija 4.x uključena je u pakovanje. Mogućnosti programa pokrivaju potrebe većine korisnika; obuhvaćena je sinhronizacija sa MS Outlook-om, pravljenje rezervene kopijena računaru, kopiranje fotografija, melodija, pisanje poruka na računaru. ActiveSync Exchange podrška je takođe uključena, mada je omogućena samo daljinska sinhronizacija (sa računarom preko mreže).

Utisci

Model isporučuje dobar kvalitet prijema, koji je tipičan za moderne uređaje. Jačina melodija zvona je neznatno iznad prosečne, midi melodije se reprodukuju preko 64-glasovnog polifonog modula, što obezbeđuje veoma dobar zvuk. Vibracija nije ništa posebno kod modela MAXX – po jačini se nalazi negde između prosečne i neznatno iznad proseka. Zvučnici isporučuju zvuk koji je dovoljne jačine da sagovornika tokom konverzacije možete čuti gotovo u svakoj situaciji.

Uređaj ostavlja potpuno pozitivne utiske – telefon je lak i zgodan za upotrebu, nema nekih krucijalnih nedostataka. Istovremeno, muzički deo modela ima mnogo potencijala, ali u realnosti je jedan od delova modela MAXX sa mnogo propusta. Nepostojanje FM radija kod uređaja ove klase je u današnje vreme veoma retko. Telefon je sa druge strane sjajan kao iz drugih aspekata – proizvođač je eliminisao mnoge nedostatke koji su postojali kod prethodnih modela i učinio da je ovaj model mnogo zgodniji kada je u pitanju dnevna rutina. Jedino ozbiljno ograničenje ovog telefona je politika koju proizvođač vodi – očigledno u kompaniji smatraju da je RAZR dizajn ono što prodaje proizvode pa je zato i cena ovog telefona dosta visoka. Model MAXX niti poseduje neku nikad do sada viđenu funkcionalnost, niti vrhunski dizajn kao ni neke jedinstvene karakteristike koje bi opravdale visoku cenu.

Kada je u pitanju dizajn, ovom rešenju su rivali kako modeli iz Motorola-inog sopstvenog opsega, tako i neki Samsung brendirani modeli koji već postoje na tržištu (Samsung Z540, Samsung E780), kao i neki koji će uskoro stići (Samsung E480, Samsung Z620). Pored toga, Samsung E480 je dizajniran da bude rival originalnom RAZR modelu i kao takav poseduje: izvanredan izgled, meku na dodir završnu obradu kao i pristupačnu cenu. Isto tako model Z620, koji poseduje čak nešto bolje specifikacije od E480, i gotovo istu cenu će se pojaviti ovog meseca. Da pojednostavimo stvari, model Motorola V3x sa identičnim feature pack-om se prodaje po gotovo duplo nižoj ceni nego model MAXX. To znači za gotovo duplo veću količinu novca dobija se neznatno prepravljen dizajn, mala poboljšanja softvera, pa se postavlja pitanje koliko uopšte pojavljivanje ovog modela ima smisla. Uzimajući u obzir skoro predstavljanje modela Motrola Z6, koji je slider model sa drugačijim interfejsom, u nekim segmentima boljom funkcionalnošćiu i manje više istim specifikacijama, dolazimo do zaključka da ni ovde Motorola V6 Maxx neće biti pobednik. Da rezimiramo još jednom – ovaj model je dobro napravljen ali u svetlu njegove cene neće biti preterano konkurentan drugim modelima. Tek nakon nekoliko meseci od početka prodaje kada kompanija spusti cenu ovog modela na razumljivu cifru može se očekivati konkurentnost sa drugim modelima. Ali do tada ostaje žal što ovo tehnološki uspešno rešenje ispašta zbog grešaka kompanije u marketingu.

SAR vrednost za ovaj model je - 1.38 W/kg.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025