E71 2006
2006. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon BenQ-Siemens E71
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona BenQ-Siemens E71. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona BenQ-Siemens E71 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM-telefona BenQ Siemens E71

Prodajno pakovanje:
Telefon
730 mAh Li-Ion baterija
Punjač
Žične stereo slušalice HHS-150
Uputstvo za upotrebu

Pre nego što se BenQ Mobile suočio sa bankrotom, čelnici ove kompanije shvatili su da su im pored lepih reči i obećanja potrebni i solidni proizvodi koji bi mogli da preokrenu uglavnom negativnu reputaciju ovog brenda. Glavni razlozi bili su dominantnost pristupačnih rešenja po pristupačnim cenama kao i nedostatak modela koji su namenjeni za srednji nivo tržišta kao i onih sa visokih cenama. Sami kreatori su imali zadatak da osmisle takve ponude i da javno prikažu da Siemens brend zaslužuje da živi, čak i kao podružnica BenQ. Koliko god to zvučalo čudno, kreatori su uspeli u tome dok je marketinško odeljenje zakazalo – što nije veliko iznenađenje.

Glavni nedostatak koji su korisnici prijavljivali jeste neispravan softver na mnogim uređajima, što je i bio razlog veoma loše reputacije koju je Siemens imao tokom proteklih nekoliko godina a shodno tome se i prodaja umanjila. U kompaniji su se odlučili da odustanu od modernih trendova i razviju nove modele bazirane na postojoćeoj Sgold2 platformi koja se već dokazala kao dobra. BenQ Siemens E71 je zamišljen da bude jedan od heroja koji će kompaniju vratiti u život. Nažalost, generalno stanje stvari u kompaniji neizbežno je dovelo do poznate situacije kada je uređaj prihvaćen od strane sofisticiranih korisnika te nije postao masovni proizvod, tako da su zalihe osim na ruskom i evropskom tržištu, bile ograničene.

Način na koji je model dizajniran je veoma neobičan, budući da se kompanija spremila da predstavi „ubojite“ uređaje koji će biti predstavljeni u klasičnim oblicima, tako da su dizajneri imali da odrade dosta posla. Jedan od poslednjih i najvećih tržišnih trendova današnjice predstavljaju telefoni sa staklastom površinom. Podsetimo se modela Motorola KRZR K1, Sony Ericsson Z610i sa spoljašnom staklenom površinom kao i Alcatel-a OT C750, candy-bar telefona „tečnog metala“. Uzimajući u obzir sporo širenje Alcatel-ovih rešenja, dolazimo do činjenice da je BenQ-Siemens E71 jedini candy-bar telefon na tržištu koji poseduje ovakav izgled. Kućište nikako nije bilo izrađeno od metala – umesto toga korišćena je posebna plastika, međutim, predstavljen je model tamno srebrne boje što je davalo utisak da je E71 sličan „tečnom“ metalu, dok je verzija crni oniks predstavila crnu lakiranu plastiku koja nije bila ništa posebno u odnosu na spektar već objavljenih proizvoda. Međutim, tu je i jedna značajna razlika, naime, plastika koja je ovde upotrebljena korišćena je samo na skupim modelima, ne i na proizvodima srednjeg opsega.

Video klip – izgled uređaja (wmv, 3.5 mb)

Obe verzije se veoma brzo zaprljaju – to je velika mana svih sjajnih površina budući da se na njima uvek vide otisci prstiju. Kućište nije suviše osetljivo na ogrebotine, uz uslov da ogrebotine nisu suviše duboke (0.5mm je dovoljno). Ukoliko su ogrebotine na kućištu ove dubine, površinski sloj će najverovatnije početi da se odvaja. Trebalo bi da napomenem da ukoliko pažljivo rukujete telefonom ovako nešto vam se sigurno neće dogoditi.

Dimenzije uređaja su 104x46x15mm. Ukoliko obratite pažnju na debljinu uređaja shvatićete da nikako nije u pitanju „slim“ rešenje, osim toga uređaj odaje utisak malog telefona što odaje utisak kvaliteta i upotrebljivosti. Aparat veoma lako staje bilo u džep farmerica ili košulje. Težina telefona iznosi 80 grama.

Video klip, spoljašnjost uređaja, poređenje dimenzija, izgled menija (wmv, 18.1 Mb)

Što se tiče dostupnih karakteristika čini se da je ovaj uređaj kopija BenQ Siemens EL71 sa klizajućim mehanizmom koji ima identični ekran. Što se njega tiče, u pitanju je jedan od najboljih ekrana u svojoj klasi koji se trenutno mogu pronaći na tržištu. Ekran je QVGA rezolucije (240x320 piksela, 31x42mm, 2 inča) i ima mogućnost prikazivanja 262.144 boja (TFT). Usled prerađenog interfejsa i i glavnih ikona menija, finalni utisak o ekranu daje dodatnu snagu. Informacije koje se prikazuju na ekranu ostaju čitljive i pri direktnim sunčevim zracima. Slova su prilično velika – ekran istovremeno može prikazati do 8 tekstualnih linija i 3 servisne linije (SMS režim, normalna velična slova). Prisutna je i funkcija zumiranja – njenim korišćenjem možete bilo uvećati ili umanjiti slova. Ekran je zgodan za rukovanje ali nema nikakvih posebnih specifikacija.

Telefon je zadržao plastičnu tastaturu koja može zaškripati ukoliko zaista jako pritisnete neki od tastera, ali sami tasteri tokom vremena ne gube ništa i ostaju kao u početnom stanju. Ergonomija tastature je prosečna ili neznatno iznad proseka. Četvorostrani navigacioni tasteru u sebi sadrži OK taster. Tasteri su osvetljeni belom svetlošću koja omogućava njihovo dobro razlikovanje u različitim uslovima.

Leva strana telefona sadrži taster kontrole jačine zvuka; gornji deo karakteriše otvor za provlačenje trake za nošenje oko vrata. Donja strana telefona sadrži Nano interfejs slot (ovo nije iznenađenje) koji se koristi za povezivanje slušalica ili punjača. Sa zadnje strane telefona se nalazi sočivo 1.3 Megapikselne kamere – većina uređaja je zadržala Samsung-ov modul.

Kvalitet izrade kućišta je dobar – na početku korišćenja telefona biće dosta nezgodno uklanjanje i vraćanje zadnjeg poklopca zbog tesno podešenih delova. Vremenom će ovaj proces postati lakši mada i tada između poklopca i kućišta neće postojati zazori. Sa druge strane kvalitet poklopca baterije kod prvih uređaja koji su isporučivani je bio mnogo lošiji –zazor je bio evidentan.

Uređaj obezbeđuje 17.5Mb memorije koja je dostupna za korisnika i njena veličina zavisi od broja instaliranih aplikacija, što vam ostavlja oko 16Mb. Telefon takođe poseduje slot za microSD (TransFlash) memorijsku karticu. Izmena kartice bez isključivanja telefona ovde nije podržana, naime morate skinuti bateriju da biste zamenili memorijsku karticu. Slot se nalazi u blizini ležišta SIM kartice.

Baterija koja postoji kod modela Benq Siemens E71 je Li-Ion-ska kapaciteta 730mAh. Proizvođač tvrdi da baterija može da obezbedi do 390 časova rada u režimu mirovanja i do 6 časova razgovora. Dok smo uređaj testirali baterija je trajala oko 2 dana uz približno 1 čas razgovora i 50 minuta upotrebe ostalih funkcija. U poređenju sa modelom BenQ EL71, vreme rada uređaja sa jednim punjenjem baterije je produženo za 50 – 60%. Ukoliko biste telefon koristili manjim intenzitetom, trajanje baterije bi moglo da se produži i na tri dana. Vreme koje je potrebno da se baterija telefona potpuno napuni je smanjeno na 1.5 časova, jer je primenjen punjač jače amperaže.

Meni

Prvi prototipovi E71 su bili slični po izgledu menija sa modelom EL71, ali je do stizanja na tržište interfejs telefona značajno modifikovan: dobio je sopstvene ikone, screensaver-e i teme. Ovo je još jedan dokaz koliko ozbiljno je kompanija BenQ Siemens shvatila razvoj ovog modela. Po mom mišljenju u pitanju je jedan od najboljih telefona na tržištu u svom rangu po pitanju aplikacija, sadržaja i kvaliteta. Na primer tema iz Ice Age II će savršeno odgovarati publici na koju telefon cilja.

Video klip, meni telefona i Ice Age II igra (wmv, 3.5 Mb))

Uređaj predstavlja istu familiju kao i Siemens S75 i Siemens S68, ali se razlikuje u nekoliko funkcija i osobitom softverskom opremom. Interfejs je takođe prerađen nabolje; ikone izgledaju bolje, što ovom modelu donosi poene. Glavni meni je u obliku matrice 3x4 sa obezbeđenom funkcijom brze navigacije brojevima. Po tradiciji imate mogućnost da funkciju My meni prilagodite sebi. Sem standardnih raznovrsnih funkcija, numerički tasteri mogu biti dodeljeni određenim brojevima telefona, tako da imate mogućnost da birate između dve opcije, da li da numerički taster povežete sa kontaktom ili funkcijom. Kod nekih tabulatora funkcija i menija sistem gospodari, što se može promeniti horizontalnom pritiskom navigacionog tastera.

Telefonski imenik. Telefonski imenik uređaja može da uskladišti do 1000 unosa. Za svaki kontakt možete uneti četiri telefonska broja, dva broja faxa, četiri e-mail adrese, URL za dve strane, naziv kompanije itd. Brojevi telefona se prikazuju u istom prozoru, dok su brojevi fax-a smešteni u privatnim i poslovnim tabulatorima. Od početka opšte liste telefon pokazuje unose na engleskom jeziku, a nakon njih sve kontakte sa imenima na drugim jezicima. Svakom kontaktu može biti dodat nadimak, mada u tom slučaju njegovo mesto će zavisiti od jezika na kojem je napisano glavno ime.

Među personalnim podešavanjima za svaki kontakt, može se svakom dodeliti određena melodija, slika, grupa i datum rođenja. Svaki kontakt može biti povezan sa video klipom, koji će se reprodukovati pri dolaznom pozivu. Unosi koji su sačuvani na SIM kartici mogu se pretraživati kroz specijalnu stavku menija. Po podrazumevanom podešavanju korisnik može da radi sa 10 grupa, od koji je jedna nazvana “Not in a group” (nije u grupi) i u ovu grupu se skladište svi kontakti koji ne pripadaju nijednoj grupi. Nove grupe se ne mogu kreirati; svakoj od postojećih se može dodeliti melodija i personalna slika.

Svi kontakti mogu se sortirati po e-mail-u, URL-u strane, datumu rođenja ili mailing listi. Štaviše, svi sortirani unosi se prikazuju u odvojenom prozoru. Za različite grupe kontakata nisu dostupni filteri. Funkcija glasovnog pozivanja nije podržana na ovoj kratkoj listi funkcija.

U podešavanju telefonskog imenika možete odabrati tip sortiranja opšte liste (po imenu ili prezimenu) dodeljujući polja koja će biti prikazana iza svakog tabulatora itd. Mogućnosti ove aplikacije su veoma široke i zadovoljiće i najzahtevnije korisnike.

Dnevnik poziva. Do 100 unosa se može uskladištiti u memoriju svakog tipa poziva – dolazeći, odlazeći i propušteni. Svi pozivi se prikazuju i na opštoj listi, sa specijalnim ikonicama za lakše razumevanje. Za svaki zapis možete videti detaljne informacije (datum i vreme). Uobičajeno ovde možete pronaći podešavanja za troškove poziva i vremenska ograničenja – što zahteva unošenje PIN koda.

Internet. Telefon poseduje WEB pretraživač koji podržava HTML protokol. Fajlovi i aplikacije koji se otvaraju ne mogu biti prebačeni u pozadinski režim – jednostavno nećete biti u mogućnosti da minimizujete odgovarajući prozor, kao što je ostvareno kod modela kompanija Motorola i Sony Ericsson. Što se tiče prijatnih iznenađenja, napomenuo bih automatsko čuvanje adresa – kada počnete da ukucavate adresu telefon vam ponudi listu poslednjih posećenih stranica. Ukoliko niste zadovoljni kapacitetom koji obezbeđuje osnovni pretraživač, preporučujem instaliranje Opera Mini pretraživača – jednog od najboljih klijenata na tržištu.

Slanje poruka. Mogu se kreirati tri tipa poruka – SMS, MMS i E-mail. Kada kreirate SMS poruke možete kucati duge poruke, a podržan je sistem spajanja poruka. Na ovaj način možete kreirati poruku maksimalne dužine od 755 karaktera. Prošireni režimi nisu podržani; možete samo u poruku umetnuti tekstualni šablon ili kontakt iz telefonskog imenika. Podržan je T9 rečnik bez funkcije automatskog poklapanja reči. Reči koje se ne nalaze u bazi podataka mogu se naknadno sačuvati. Sledeći put one će biti iskorišćene i u osnovi se lako prepoznaju. Uobičajeno, telefon podržava tekst liniju slova za tastere koje pritiskate.

Dok kreira novu SMS poruku korisnik može da u nju ubaci različite tekstualne šablone, unose iz telefonskog imenika, planera kao i muzičke fajlove ili video klipove. U zavisnosti od dodatog sadržaja, poruka se transformiše u MMS.

Fotografija, tekst, video klip, zvuk i kontakt mogu biti uneti u MMS poruku: sve osnovne funkcije su prisutne. Fotografije i video snimci mogu biti napravljeni direktno iz MMS menija za editovanje. Maksimalna veličina MMS-a je 195Kb. Ipak, MMS možete ograničiti i na 95 Kb (mnogi mrežni operateri ograničavaju veličinu na 100Kb).

Ovde ne postoje prethodno podešeni šabloni, tako da treba sami da ih kreirate. Ovi šabloni se mogu koristiti kao zaglavlja ili potpisi za vaše poruke. Podešavanja za govornu poštu se mogu naći u istom meniju.

Planer se sastoji od kalendara, glasovnih beleški, podešavanja svetskog vremena i tačke sinhronizacije.

Prema podrazumevanom podešavanju kalendar se prikazuje po mesečnom pregledu – svi datumi kojima je dodeljen određeni zadatak su osenčeni. Kada odaberete jedan od tih datuma, videćete kako se donji deo ekrana popunjava ispisima sastanaka, koji se mogu trenutno pregledati. Drugi tip pregleda kalendara je nedeljni, koji karakteriše raspored po časovima – možete postaviti početno vreme bilo kog dana, izabrati koji dani su radni a koji nisu. Zahvaljujući činjenici da se rođendani automatski prebacuju u kalendar proizvođač je obezbedio funkciju isključivanja njihovog pojavljivanja na opštoj listi.

Za svaki događaj u kalendaru vezuje se tema, početni i krajnji datum, vreme pokretanja alarma (ukoliko je potrebno). Sledeća stvar koju možete podesiti je ponavljanje (dnevno, nedeljno, mesečno, godišnje, nikada). Broj unosa je ograničen samo na veličinu dostupnog prostora (za planer je odvojeno približno 9Mb memorije, što u praksi znači da se može uneti oko 500 događaja). Odvojeno od tekstualnih beleški, možete kreirati događaje sa glasovnim porukama.

Lista zadataka gotovo potpuno kopira unose iz kalendara – jedina razlika se odnosi na status izvršenosti (izvršen ili ne) i nivo prioriteta (5 nivoa, počevši od najvišeg). Datum završetka i alarm časovnik se lako podešavaju preko odgovarajućih opcija. Lista zadataka nema opciju ponavljanja zadataka.

Beleške – Jednostavne tekstualne beleške koje unosi korisnik. Možete kreirati specijalni direktorijum sa privatnim beleškama, kojem možete pristupiti samo ukoliko znate lozinku.

Funkcija Svetsko vreme je ostala ista kao kod prethodnih modela ovog proizvođača. Možete proveriti vremensku razliku između dva odabrana grada.

«Sinhronizacija» obezbeđuje mogućnost podešavanja odgovarajućih profila, odabira aplikacija, odabira tipa prenosa podataka. Proizvođač je takođe ugradio mogućnost korišćenja eksternih servera za skladištenje kontakata i događaja iz kalendara (SyncML protokol). Sinhronizacija sa daljinskim sajtovima se izvodi bez smetnji.

Alarm časovnik. Telefon poseduje samo jedan alarm časovnik, koji se možete podesiti na određene dane u nedelji. Alarm časovnik može da reprodukuje odgovarajuće melodije a poseduje i funkciju Autosnooze. U ovom meniju se ne nalazi nijedna dodatna karakteristika.

Igre. Broj prethodno instaliranih igara varira od regiona a mogućnosti su recimo – Brick Challenge (vrsta arcanoid-a), Ice Age II (arkada) i Sudoku.

Medija plejer. Opšti koncept plejera je sličan kao kod serije 75 – plejer koji je ugrađen u model E71 karakterišu četiri tabulatora, prvi prikazuje sve muzičke fajlove (kada dodajete nove numere, bolje je da osvežite kompletnu listu, jer telefon svugde traga za muzikom), drugi tabulator sadrži liste pesama, treći bookmark pokazuje sve slike dok je četvrti zadužen za reprodukciju video klipova. Uređaj podržava sledeće formate: MP3, AAC, MIDI, AAC, AAC+, AAC++, AMR-NB, PCM(WAV), SP-MIDI, XMF. Što se tiče formata video klipova koji se mogu uskladištiti, uređaj podržava 3GP i mpeg 4 formate sa mogućnošću podešavanja reprodukcije preko celog ekrana.

Prilikom dolaznih poziva medija plejer se automatski pauzira i kada završite razgovor nastavlja reprodukciju sa iste tačke gde je prekinuta. Telefon poseduje funkciju Shuffle. Plejer se može minimizovati, ali u tom slučaju se na ekranu ne pojavljuje ni naziv pesme kao ni preostalo vreme. Funkcionanost medija plejera je siromašna u odnosu na proizvode nekih drugih proizvođača – u suštini poseduje samo osnovne funkcije bez ikakvih dodataka.

Radio je uređen kao odvojena Java aplikacija, koja blokira funkciju minimizovanja. Personalne radio stanice mogu da budu odabrane, ali radiju nedostaju RDS i automatsko podešavanje. Korišćenjem slušalica koje su obezbeđene u paketu sa telefonom možete prebacivati podešene radio stanice pritiskom sa zadržavanjem tastera.

Dodaci. Ovde je nekoliko stavki našlo svoje mesto. Prva je “My applications”, gde su prethodno instalirani programi i to MobiPocket Reader (softver za čitanje elektronskih knjiga), MoonCalendar, News2Mobile (RSS čitač). Sve u svemu dobar paket programa.

Kalkulator. Ima proširene mogućnosti, kao što je eksponencijalno izračunavanje, kvadratni koren i recipročna vrednost. Jedna od opcija je jednostavni konvertor jedinica, mada postoji još jedan, odvojen način za pokretanje ove funkcije.

Snimač zvuka. Diktafon, smešten u ovom meniju je preimenovan u "Voice Reminder" - ukupna dužina snimanja može da bude 100 časova. Ova funkcija takođe može da radi i tokom telefonskog razgovora, a u tom slučaju je potrebno da je pozovete preko glavnog menija - na žalost ne postoji taster za brzo pozivanje ove funkcije (čak i ukoliko joj dodelite neki od bočnih tastera, jednostavno neće raditi). Snimci razgovora se označavaju slično svim ostalim fajlovima - videćete broj kontakta ili njegov naziv ukoliko ga imate u telefonskom imeniku. Dok diktafon radi korišćenje svih ostalih funkcija je ograničeno - ne možete čak ni koristiti tastaturu niti bilo koju drugu funkciju. ukoliko vaš sagovornik prekine vezu, diktafon se ne isključuje automatski, već ćete biti prisiljeni da to učinite manuelno.

Štoperica. Omogućava merenje perioda vremena sa srednjim rezultatima (do 100 merenja).

Vreme odbrojavanja je prošireno tako da sada obezbeđuje pod podešavanja za, na primer, kuvanje jaja, pirinča, krompira itd.

Konvertor jedinica – omogućava konvertovanje jedinica.

My stuff. Tradicionalni fajl menadžer kompanije Siemens. Ovde se sem jednostavnih direktorijuma sa grafikom, videom i temema/zvukovima prikazuju i direktorijumi sa igrama i aplikacijama. Sistemom fajlova se lako upravlja – imate slobodu da premeštate direktorijume i fajlove, kopirate informacije sa uređaja i na njega. Memorijska kartica poseduje svoj sopstveni specijalni tabulator. Aplikacija podržava pretragu po imenu, tipu i datumu kreiranja.

Podešavanja. Iza ovog tabulatora pronaći ćete profile sa fleksibilnim opcijama – na primer možete odabrati melodiju za svaki pojedinačni događaj, od dolaznih poziva i poruka pa sve do planera i drugih funkcija. Vibracija može raditi u različitim režimima, koji se mogu kompletno podešavati.

Telefon poseduje funkciju isključivanja po rasporedu. Ali ono što je još interesantnije, kada pritisnete taster power dok je uređaj u režimu mirovanja, ponudiće vam opcije da ga samo isključite ili da ga isključite i otkažete sve alarme i rasporede ili da jednostavno deaktivirate sve zvučne alarme bez isključivanja uređaja.

Isti meni sadrži i EDGE i Bluetooth podešavanja.

Kamera. Telefon je opremljen sa 1.3Mpix kamerom, koja nije na nivou trenutnih konkurentskih modela , ali ovaj proizvođač je uvek ugrađivao module kamera niske rezolucije u modne telefone. Kamera je proizvod kompanije Samsung i slična je onoj koja postoji kod modela Siemens S75 (neznatno je bolja od one koju je prvobitno napravio OmniVision).

Maksimalna rezolucija fotografisanja je 1280x1024 piksela pri kojoj slika zauzima 250-300Kb. Istina je da na ekranu telefona sve slike izgledaju dobro, ali slučaj nije isti kada slike prebacite na PC i tada su prosečnog kvaliteta. Kamera ima mogućnost primene digitalnog zuma 5x – u tom slučaju veličina slike poraste za 110 – 150 Kb, a oštrina slike se smanjuje. Pri maksimalnoj rezoluciji mogu da se koriste sledeći specijalni efekti: crveno-smeđa, gradacije sive, zelene, narandžaste i purpurne. Kako smanjujete vrednost zuma, primenjenim efektima se dodaje efekat Emboss. Sve fotografije se mogu sačuvati u memoriji telefona ili na memorijskoj kartici. Uravnoteženje belog ima tri opcije koje se mogu odabrati – automatsko, spoljno i unutrašnje fotografisanje. U ovom meniju se nalaze i opcije noćni režim fotografisanja i podešavanje blica. Rezolucije koje su dostupne na ovom uređaju su – premium (1280x1024), visoka (640x480), srednja (320x240), niska (160x120) i pozadinske slike (132x176). Slike koje su namenjene da se iskoriste za kontakte se čuvaju u najnižem kvalitetu. Rezolucija se može proveriti samo preko informacija o fajlu.

Model E71 nema režim snimanja više fotogtafija u nizu, kao ni mogućnost snimanja objekata koji se kreću velikom brzinom, tako da uređaj ne može da obezbedi zahtevane režime snimanja i brzinu obrade.

  (+) Uvećaj, 1280ő1024, JPEG

  (+) Uvećaj, 1280ő1024, JPEG

  (+) Uvećaj, 1280ő1024, JPEG

  (+) Uvećaj, 1280ő1024, JPEG

  (+) Uvećaj, 1280ő1024, JPEG

  (+) Uvećaj, 1280ő1024, JPEG

  (+) Uvećaj, 1280ő1024, JPEG

  (+) Uvećaj, 1280ő1024, JPEG

  (+) Uvećaj, 1280ő1024, JPEG

  (+) Uvećaj, 1280ő1024, JPEG

Video snimanje. Dužina video klipa direktno zavisi od dostupne količine memorije telefona ili memorijske kartice; mada ne može da pređe dužinu od 1 časa i 30 minuta. Zahvaljujući dodacima, možete otkriti podešavanja za snimanje video klipova namenjenih da se šalju kratkim ili dugim MMS porukama. Veličina ova dva tipa klipova se veoma razlikuje – kratka snimanja zauzimaju 93Kb, dok duga zauzimaju 293Kb. Dok snimate video klip, zvuk možete uključiti ili isključiti. Uravnoteženjem belog možete sami rukovati. Slično režimu pojedinačnog fotografisanja, rezolucije su nazvane: premium 176x144 piksela i normal 129x96 piksela. Dok snimate video sadržaj možete primeniti digitalni zum i kontrolu jačine svetlosti. Svaki sačuvani video klip se može pregledati u režimu celog ekrana – telefon lako prepoznaje i reprodukuje fajlove snimljene uz pomoć bilo kog eskternog uređaja. Ugrađeni blic služi i kao lampica.

Performanse. Uređaj je baziran na Siemens S75 jezgru, ali usled povećane rezolucije i CPU-a koji je nasleđen od prethodnika ne pokazuje ekstremne performanse i na testu beleži gore rezultate. Sve u svemu performanse su slabije u odnosu na druge reprezente nove generacije, napravljene od strane drugih kompanija.

JBenchmark 1
Ukupan rezultat: 1981
Detalji:
Tekst 723
2D Oblici 534
3D Oblici 221
Brzina popunjavanja 95
Animacije 408
Širina ekrana 240
Visina ekrana 320
Kolor ekran podržava
Broj boja 65536
Dvostruki buffer podržava
Ukupna količina memorije 3670016
Slobodna memorija 1990404
MicroEdition Configuration CLDC-1.1
MicroEdition Profiles: MIDP-2.0
Microedition Platform: SIE-E71/37
Jbenchmark 2
Ukupan rezultat: 138
Detalji:
Manipulacija slikama 122
Tekst 196
Sprajtovi 241
3D Transformacije 143
Korisnički interfejs 59
Širina ekrana 240
Visina ekrana 264
Kolor ekran podržava
Broj boja 65536
JPEG podrška podržava
Dvostruki buffer podržava
Ukupna količina memorije 3670016
Slobodna memorija 1698920
MicroEdition Configuration CLDC-1.1
MicroEdition Profiles: MIDP 2.0
Microedition Platform: SIE-E71/37
Jbenchmark 3D
Perfomanse
Jbenchmark3D HQ: 112
Jbenchmark3D LQ: 147
Trouglova/s: 14597
kTeksela/s: 1114
Verzija: 3.1.0
Širina ekrana: 240
Visina ekrana: 320
3D podsistem:
M3G verzija: 1.1
Antialaising: ne podržava
True color: ne podržava
Dithering: ne podržava
Mipmapping: podržava
Korekcija perspektive: podržava
Osvetljenje lokalne kamere: ne podržava
Maksimalni broj svetala: 8
Maksimalne dimenzije pogleda: 1024
Maksimalne dimenzije teksture: 1024
Maksimalne dimenzije sečenja sprajtova: 1024
Maksimalni broj transformacija po verteksu: 32
Broj jedinica teksture: 2
OOstala svojstva
Kolor ekran podržava
Broj boja 65536
Transparentnost (alfa nivoa) 256
Dvostruki buffer podržava
Ukupna količina memorije: 1024
Slobodna memorija: 1024
MicroEdition Configuration CLDC-1.1
MicroEdition Profiles: MIDP 2.0
Microedition Platform: SIE-E71/37
Microedition Encoding: ISO-8859-1
Microedition Locale en
Microedition Communication ports: COM0
Microedition Hostname: null

Utisci

Kvalitet prijema uređaja ne dolazi u pitanje, melodije se mogu čuti u bilo kojoj sredini, dok 64-tonska polifonija biva pomalo potisnuta masovnom upotrebom MP3 melodija. U poređenju sa modelom BenQ EL71 jačina melodija je malo smanjena što eliminiše pucketanje u zvučniku. Prethodno podešene melodije su interesantne – uređaj dobija poene što poseduje dobar zvuk. Snaga vibracije je iznad prosečne – kada se nalazi na ravnoj površini uređaj počinje da se kreće usled vibracija. Različiti profili omogućavaju podešavanje alarma u zavisnosti od vašeg sopstvenog ukusa – ova funklcija je odrađena veoma dobro.

Što se tiče glavnih nedostataka BenQ telefona, da budemo precizniji onih koji su ostali od starih Siemens modela, potrebno je naglasiti rad Java aplikacija i nemogućnost rada sa njima u pozadinskom režimu. Odsustvo ove mogućnosti ostavlja JIMM van igre, uobičajena stvar kod drugih mobilnih telefona je da kada minimizujete aplikaciju pri dolaznom pozivu jednostavno nastavite gde ste stali po završetku poziva. Ne postoji način da se preuzmu Java aplikacije sa drugih telefona – WAP preuzima ovaj zadatak. Ovo ograničenje može postati kritično za određeni broj potencijalnih korisnika koji traže potpuno funkcionalan proizvod, sa mogućnošću proširenja potencijala. Važno je napomenuti da slično kao kod modela S75 Java engine je obnovljen gotovo u svakom pogledu. Na ovom modelu nećete naći podršku za MIDP 1.0, što onemogućava instaliranje mnogih aplikacija i igrica.

Kvalitet zvuka koji isporučuje ugrađeni zvučnik je prosečan, tako da ukoliko želite da u muzici uživate bolje bi bilo da nabavite dodatne slušalice sa adapterom za njih. Ukoliko muziku slušate sa vremena na vreme i ako ne zahtevate kvalitetan zvuk, tada će vam odgovarati i slušalice koje se isporučuju uz telefon. Plejer koji postoji kod modela E71 je dosta slabiji od glavnine modernih rešenja i obezbeđuje minimalni nivo komfora. Plejer poseduje samo osnovne funkcije, a najveća zamerka se odnosi na nemogućnot rada radija u pozadinskom režimu.

Korisnici se često žale na loš kvalitet fotografija koje načine kamerom ovog telefona. U pitanju su više preuveličana očekivanja korisnika nego loš kvalitet kamere. Matrica kamere koja postoji na telefonu ne može da obezbedi dobar kvalitet snimaka a da telefon opet ima pristupačnu cenu. Kamera koja je implementirana u ovaj telefon obezbeđuje snimke koje korisnik može da gleda na ekranu telefona, a ne da ih prebaci na ekran računara i očekuje dobar kvalitet.

Najbolja stvar vezana za ovaj telefon je njegov stabilni firmware, koji ne traži restartovanje svakih pet minuta. Istina je da postoji mala slaba tačka u firmware-u, ali većina korisnika će je prevideti.

Na kraju kao ukupni utisak izdvaja se da BenQ poseduje dizajn vredan pažnje, prihvatljive dimenzije i sve ostale atribute modernog telefona – muzički plejer, radio, kameru itd. Bilo bi naravno pogrešno ovaj uređaj nazvati savršenim, na primer muzičke aplikacije su jedan od krivaca za ovu tvrdnju. Ali kada se sve izvaga ne bi bila greška smatrati BenQ E71 balansiranim rešenjem kako za mlade tako i starije korisnike, naročito žene. Pored ovoga BenQ E71, može da nadmaši gotovo sve candy bar telefone na tržištu – suvišno je reći da njegov je najbliži rival Samsung X700 inferioran po pitanju kvaliteta ekrana i nekih karakteristika kao i dizajna.

BenQ Siemens je mogao da napravi veliki povratak na tržište, samo da je kompanija bila brža i izdala ovaj model ranije kao i modele za opsege viših cena. Ovako su došli u vremenski škripac i sada je kompanija bankrotirala. Kao rezultat ovoga cena BenQ Siemens E71 neće doživeti drastičan pad i zadržaće se na relativno visokom nivou (barem dok kompanija ne bude kupljena na aukciji). Do sada je model EL71 već povučen iz prodaje u nekim zemljama i slično se može desiti i sa E71. Zato vam preporučujemo da obratite pažnju na E71 ukoliko je još uvek u prodaji jer je u pitanju zaista dobar telefon za mlade.

SAR vrednost za ovaj model je 0.78 W/kg.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025