8910 2002
2002. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 8910
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 8910. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 8910 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 8910

Do nedavno Nokia je imala samo jedan skup moderni telefon - Nokia 8850, koji je imao iste mogućnosti kao jeftiniji modeli, ali jedinstven dizajn. Bio je napravljen od legure magnezijuma, što je smanjilo masu telefona, dok je efekat metala ostao. Druga specifičnost ovog modela bilo je staklo od safira. Telefon je dizajnirao poznati dizajner Frank Nuaro. Telefon je dosta uspešno prošao na tržištu, cena modela 8850 je malo smanjena a telefon je imao dobru prodaju tokom nekoliko godina.

Nokia 8910 je naslednik modela 8850. I ovaj model ima nekoliko specifičnosti. Pre svega, spoljašnji deo telefona napravljen je od titanijuma. Do sada nijedan proizvođač mobilnih telefona nije mogao proizvede velike količine ovakvih telefona. Veoma je teško i početni troškovi su veoma veliki. Ericsson je pre nekoliko godina demonstrirao mogućnost proizvodnje takvih telefona i predstavio ograničenu seriju Ericsson R320 modela (50 telefona). Neki misle da Motorola V60 ima telo izrađeno od titanijuma, ali to je greška, ono je izrađeno od jonizovanog aluminijuma. Dakle, Nokia 8910 je jedinstven telefon.

Korišćenje titanijuma definiše novi koncept telefona. Na primer, telefon možete naći u samo dve boje - titan i crna. Telefon ima kompaktne dimenzije (103-140.5 x 46 x 20 mm); dobro leži u šaci. Ako bi smo ga poredili sa 8850 modelom, uvideli bi da je novi telefon malo veći. Masa telefona je 110 grama. Naravno, ovo nije tipični moderni telefon, to je cena titanijumske maske (postoji samo jedan plastični deo na telefonu pokriven plastikom i to je antena; nalazi se na zadnjoj strani telefona). Titanijumski sloj je veoma veliki i sumnjam da bi se telefon polomio ako bi pao na pod. Pre bi se oštetili ekran ili elektronski delovi telefona.

Još jedna specifičnost je sistem za otvaranje telefona. Postoje dva tastera sa strana telefona. Ako ih pritisnete istovremeno, telefon će se automatski otvoriti, klizanjem glavnog dela telefona na gore. Ovo je veoma efektivno i privlači pažnju. Nažalost, može se desiti da se tasteri slučajno pritisnu ako telefon nosite u džepu. U tom slučaju se može desiti i da neki tasteri budu pritisnuti uprkos zaključavanju tastature.

Infracrveni port se nalazi na desnoj strani i skoro je nevidljiv.

Nokia 8910 ima tastaturu prevučenu hromom. Tasteri za pozivanje i odbijanje poziva, tasteri za navigaciju i 2 programabilna tastera se nalaze ispod ekrana. Veoma su ugodni pri upotrebi. U kontrastu sa njima, alfanumerički tasteri nisu toliko ugodni, pogotovo donji deo tastera. Ovo nije toliki problem, pošto će Vam donji red zatrebati samo ako broj koji pozivate ima 0. Karakteri na tasterima su mali i nisu uvek vidljivi, pošto je samo centralni red osvetljen pozadinskim osvetljenjem. Možete pozvati broj u mraku, ali pisanje SMS poruke je veoma teško.


Ekran Nokia 8910 telefona može da prikaže do 4 linije teksta i 1 red sa oznakama za programabilne tastere; ima pastelno plavo pozadinsko osvetljenje. Informacije su jasno vidljive u svim svetlosnim uslovima.

Bateriju pokriva poklopac na zadnjoj strani telefona. Možete je izvaditi ako pritisnete malu polugu (kada je telefon otvoren) koja se nalazi sa leve strane. Ovo je lakše uraditi pomoću nečeg špicastog (olovka, itd), mada se može pritisnuti i prstom. Telefon je opremljen BLB-2 baterijom, koja je korišćena u starijim telefona, npr. u Nokia 8210 modelu. To je litijum-jonska baterija kapaciteta 750 mAh. Prema proizvođaču telefon sa ovom baterijom može raditi 100-300 sati u mirovanju i 2-4 sata ako se koristi za razgovore. U praksi telefon je radio oko 5 dana (u toku kojih je 40 minuta utrošeno na razgovore i dnevno korišćenje alarma, podsetnika, igara). U slučaju kada smo telefon koristili za razgovore 2 sata, radio je ukupno 2 dana, što je dobar rezultat. Inženjeri su smanjili potrošnju struje, pa je zato bilo moguće opremiti ovaj telefon litijum-jonskom umesto litijum-polimer baterijom. Vreme potrebno da se telefon u potpunosti napuni je malo više od 2 sata.

Meni

Nokia 8910 ima isti raspored u meniju kao i drugi modeli ovog proizvođača.

Imenik ne poseduje neke značajne razlike, jedina nova stvar je mogućnost da se istovremeno prikažu brojevi sa SIM kartice i iz memorije telefona istovremeno.

Poruke. Isto kao u modelu 6310.

Lista poziva. Isto kao u modelu 6310.

Profili. Isto kao u modelu 6310.

Podešavanja. Postoje nova podešavanja za skrinsejver, gde možete birati analogni ili digitalni sat. Ostala podešavanja su ista kao kod ostalih modela.

Igre. U telefonu se nalaze 4 igre: Zmija II, Parovi II, Bantumi i Sankanje. Korisnici drugih Nokia telefona veoma dobro poznaju ove igre. Možete se povezati na servise za igre. Da bi ste to uradili morate se prvo registrovati na Nokia sajtu.

Kalkulator. Standarni kalkulator, bez komentara.

To-do lista. Do 30 unosa sa kratkim beleškama (do 50 karaktera) možete sačuvati. Unose možete prebacivati u kalendar, što je veoma zgodno.

Kalendar. Memorija telefona omogućava da sačuvate 100-250 unosa (svi stari unosi se automatski brišu posle naznačenog datima). Postoji samo dnevni pregled kalendara. Nedeljni i mesečni pregled nisu na raspologanju, verovatno zbog rezolucije ekrana. Po našem mišljenju ovo je oslabljena verzija kalendara, pošto je mesečni pregled stvarno neophodan i najčešće se koristi.

IrDA. Ovde možete aktivirati i deaktivirati infracrveni port.

Bluetooth. Već sam pomenuo da su Nokia 8910 i Nokia 6310 veoma slični aparati. Takođe dele i iste probleme. Bluetooth konekcija nije dobro realizovana u Nokia 8910 telefonu isto kao kod Nokia 6310 modela. Kada koristite slušalice jedino što možete primetiti je da je povećan broj uređaja koji je kompatibilan sa ovim aparatom. Međutim, ne možete podesiti ni automatski ni ručnu konekciju sa ostalim uređajima.

Dodaci. Ovde se nalazi aplikacija pomoću koje možete snimati glasovne beleške. Možete snimiti do 3 minuta razgovora (broj beleški je neograničen). Možete preslušati beleške redom kojim želite, imenovati ih i brisati. Ako želite da uključite snimanje razgovora, u toku razgovora pritisnite dva puta levi programabilni taster, a da bi ste isključili snimanje pritisnite jednom desni programabilni taster. Lako ćete se navići na ovakve kontrole.

Možete podesiti do 5 glasovnih komandi za stavke iz menija.

Ovde se takođe nalaze tajmer i štoperica (sa međurezultatima). Tajmer se ne prikazuje u meniju kada je telefon u mirovanju, možete videti samo ikonu. Da bi videli rezultat, uđite u meni.

Aplikacije Novčanik nema u ovom telefonu (za razliku od Nokia 6310 modela).

Servisi. WAP pretraživač verzije 1.2.1 se nalazi ovde, sa standardnim opcijama. Možete podesiti WAP preko GPRS-a.

Utisci

Tradicionalno Nokia 8910 ima odličan kvalitet prijema signala i zvuka. Zvučnici su veoma glasni, jačinu zvuka možete podesiti samo uz pomoć tastera za navigaciju u toku razgovora, što i nije baš zgodno. Kao i u starijim modelima, možete birati između 35 melodija. Vibracija je veoma jaka, uprkos titanijumskom oklopu.

Postoje neke specifičnosti Nokia 8910 telefona za koje bi trebalo da znate. Prvo što treba zapamtiti je da telefon nastavlja da zvoni 2 sekunde nakon što ga otvorite, pa ne treba to smetnuti sa uma kada približavate aparat uhu i počinjete da pričate. Drugo, ne možete odbiti poziv bez otvaranja telefona pošto su svi tasteri skriveni pod poklopcem. Tako da savetujemo da ne podešavate automatsko javljanje, inače će biti nemoguće odbiti poziv.

Moji utisci su podeljeni. Sa jedne strane, telefon ima mnogo nedostataka (Bluetooth, itd.), a sa druge korišćenjem ovog telefona definitivno ćete se izdvojiti od ostalih ljudi zbog načina otvaranja. Ideja modernog telefona je u potpunosti realizovana ovde (iako titanijumski oklop više liči na plastični nego na metalni).

Ovaj telefon je veoma popularan među kupcima. Možemo preporučiti Nokia 8910 telefon ljudima kojima nisu potrebne funkcije poslovnog telefona već samo moderni telefon.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024