
Kompletan test GSM-telefona Samsung SGH-E490
Prodajno pakovanje:
Telefon
850 mAh Li-Ion baterija
Punjač
Uputstvo za upotrebu
CD sa softverom (PC Studio v2.0)
USB kabl
Stereo-slušalice
Dve dodatne maske za zamenu
Svaki proizvođač ima svoj način kada je u pitanju povećanje prodaje. Sony Ericsson se ozbiljno posvetio predstavljanju „duo“ – regularnih modela i njihovih Walkman kontra strana, Motorola računa na već klasične RAZR i SLVR dok Samsung predstavlja po nekoliko modela koji poseduju identične tehničke karakteristike dok ih samo dizajn razdvaja. Jedan od takvih modela je sigurno i Samsung SGH-E490.

Razlike u odnosu na prethodne modele mogu se najbrojati na prste jedne ruke. Samsung SGH-E490 karakteriše pomodni oblik i zahvaljujući prilagodljivoj prednjoj strani, sigurno će odlično stati i u mušku i u žensku ruku. Međutim, karakteristika koja mu nedostaje je FM radio.
Pored toga, Samsung, sa svojom prvom razlikom ne može propustiti priliku da model prođe neopažen te je dodao još dve „modifikacije“ jednom modelu, drugačiju boju kućišta – prvo izdanje je u srebrnoj boji dok je drugo u crnoj i srebrnoj i – tastaturu. Boja prednjeg panela takođe može varirati – može biti crvena ili srebrna. Evo i nekoliko reči o samim uređajima. Izrađeni su od veoma tanke plastike a završna obrada podseća na metal, što daje posebnu notu izgledu, ali takođe ima i tendenciju da se pohaba vremenom. Između ostalog, rešenje u crvenoj boji, veoma popularno kod nežnijeg pola ali će se isto tako svideti i muškarcima – nijansa je veoma pomodna i plemenita. Maske se mogu promeniti u hodu, tako da menjanje izgleda vašeg telefona neće biti naročiti problem. Model E490 se isporučuje sa dodatnom maskom koja vam omogućava da izmenite izgled vašeg telefona bez dodatnih troškova. Povrh toga, kreator obećava da će u skorije vreme u ponudi imati veliki broj maski neobičnih boja koje će biti načinjene od drugih materijala, ne samo od plastike, međutim, još uvek nije poznato da li će te maske biti deo standardne opreme ili će se posebno prodavati.



Kućište je pravouganog oblika i veoma lako staje u bilo koji džep – a dimenzije telefona su 99x51x15.4mm dok je težak samo 85 grama.


Kvalitet izrade nije problem kada je u pitanju E490 – svi detalji su međusobno dobro podešeni, postoji mali prostor između dve polovine, međutim, zazora nema. Ipak, zadržaćemo se kod materijala koji su korišćeni u izradi. Prednja strana zaista izgleda spektakularno – tu se nalazi duguljasti deo izrađen od sjajne plastike visokog kvaliteta (tu se nalaze i sočiva ugrađene kamere sa ogledalom za slikanje samog sebe kao i spoljni ekran) i ploče koje se mogu menjati, koje imaju adekvatan izgled, iako su izrađene od jeftine plastike, sve zahvaljujući odličnoj završnoj obradi. Sa zadnje strane uređaj izgleda dosta umerenije i jeftinije – presvučen je srebrnom bojom i čini se da je mnogo više izložen habanju. Međutim, proizvođač za ovu stranu obećava da će biti dodatnih pločica takođe u različitim bojama. Kada je u pitanju unutrašnjost modela Samsung SGH-E490, izdvaja se crno izdanje uređaja koje je izrađeno od matirane plastike – izgleda raskošnije i mnogo je bolje kada je reč o otiscima prstiju. To nije slučaj sa srebrnom verzijom, iako je – skoro čitavo kućište (osim prednje strane i tastature) izrađeno od iste jeftine, obojene plastike kao i zadnja strana.


Sa leve stare, kao što već možete i pretpostaviti, nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka a iznad njega – poklopljen plastičnim poklopcem Samsung-ov priključak koji je nasleđen od E490 Ultra Edition uređaja, koji služi za priključivanje USB kablova, punjača ili slušalica. Sa desne strane nalazi se microSD memorijski slot iznad tastera kamere. Sa donje i gornje strane ne nalazi se ništa, dok je zadnja strana rezervisana samo za poklopac baterije i otvor za provlačenje trake za nošenje telefona oko vrata.



Ekran koji se nalazi sa prednje strane prilično je nesofisticiran, karakterišu ga samo dve boje a koristi OLED tehnologiju sa rezolucijom 128x32 piksela (32x8mm). Odjednom može prikazati samo dve linije; glavna prikazuje vreme i datum kao i liniju sa dolaznim pozivima i porukama, dok linija sa donje strane prikazuje status baterije, jačinu signala, dolazne poruke, indikator propuštenih poziva kao i ikone ostalih servisa (aktivira se samo dugim pritiskom na bočne tastere). U svetlu činjenice da je sam ekran prilično jednostavan, Samsung nije jednostavno mogao da ga ostavi sa nekom običnom vrstom pozadinskog osvetljenja te ga je opremio LED-om u sedam različitih boja, koje fantastično izgledaju, omogućavajući svakom korisniku da odabere onu boju koja mu najviše odgovara.








Otvaranje telefona jednom rukom nije baš zgodno – pripremite se na to da vam nokti zapinju. Telefon ćete morati otvarati sa dve ruke; čak iako uređaj poseduje mehanizam za automatsko otvaranje; međutim, on radi na dosta nezgodan način ali najbitnije je da ne dolazi ni do kakvih problema.


Već sam ranije napomenuo, unutrašnjost uređaja je odvojena tastaturom, prema tome nekoliko reči o ekranu a zatim prelazimo dalje. Ekran koji je ugrađen u Samsung SGH-E490 poseduje TFT tehnologiju pri rezoluciji 176x220 piksela (35x43mm) i ima mogućnost prikazivanja do 65.536 boja. Uglovi gledanja su prilično razočaravajući, budući da je prilično mali. Ipak nema mnogo problema kada je u pitanju interakcija sa uređajem. Pri direktnim sunčevim zracima ekran se veoma dobro ponaša a informacije blago blede ali i dalje ostaju čitljive. Pri biranju brojeva (pri najmanjoj mogućoj veličini slova) ekran može prikazati do 5 tekstualnih i dve servisne linije a kada se radi o meniju biće šest prikazanih stavki, naziv sekcije, trenutno vreme i servisni tasteri; a kada se radi o porukama, ukoliko odabere malu veličinu slova, tada će vam ekran prikazivati do 7 tekstualnih linija i tri servisne linije. Ispod ekrana nalaze se dva simetrično smeštena stereo zvučnika.


Tastatura koja se nalazi u srebrnom izdanju uređaja je prilično beskorisna – budući da je slična RAZR tastaturi, sastoji se od dve platične ploče. Grupa funkcionalnih tastera je u suštini ravna ploča sa tasterima koji su obeleženi vizuelnim znacima, prema tome gotovo je nemoguće da ih locirate oslanjajući se na vaš osećaj. Ovde je jedino dobro rešenje je okrugli navigacioni taster koji u sredini poseduje taster OK, budući da je ivicom odvojen od ostalih funkcionalnih tastera. Numerički tasteri su smešteni na plastični panel a odvojeni su horizontalnim ivicama, prema tome, mnogo je lakše navići se na pozivanje budući da u suprotnom slučaju veoma lako možete pritisnuti pogrešan taster.



Sa druge strane zaista mi se sviđa tastatura kod crne verzije modela E490, budući da je mnogo lakša za upotrebu. Ovde su tasteri glomazniji i blago se izdvajaju od inače ravnog panela te na taj način pružaju taktičku podršku. Rad sa ovim tasterima je veoma lagan – čak i kada ne gledate u tastaturu nikada neće biti problem pogoditi željeni taster. Ipak, navigacioni taster koji poseduje SGH-E490 pokazao se kao manje zgodan pri radu nego onaj koji se nalazi kod srebrnog izdanja. Budući da je pravougaonog oblika sa OK tasterom u centru, može doći do slučajnog pritiskanja u prvo vreme, ali to je nešto na šta se korisnici veoma brzo naviknu. Ono sa čime će biti problema jeste OK taster – budući da je veći nego ravni naviogacioni pad, uvek se nađe na putu palcu što nakon duže upotrebe može dovesti do toga da vas prst zaboli.


Tastatura je jednako osvetljena belim pozadinskim svetlom, što važi za oba izdanja, a to omogućava jednostavno korišćenje tastature i u mraku.


Samsung SGH-E490 koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 850mAh. Pri testiranju baterija je izdržala manje od dva dana uz prosečno opterećenje (jedan sat igranja igara, jedan sat korišćenja ostalih funkcija, snimanje dvominutnih video klipova i pet slika). Potrebno je oko dva sata da se baterija telefona E490 u potpunosti napuni.

Meni
Glavni meni karakteriše 9 stavki a mogu biti prikazane u vidu matrice 3x3 ili u vidu liste. U ovom drugom slučaju, kada odaberete odgovarajuću liniju, desna strana ekrana se ispuni prikazom podmenija – liste onoga što sadrži. Prelazak na njih je moguć pritiskom na navigacioni taster pravo a za kompletan ekran potrebno je pritisnuti OK.

Još jedan veoma zgodan dodatak izgledu menija – uređaj pamti koje su funkcije pozivane poslednji put i kada ponovo uđete u meni on ih automatski obeležava, a ovo takođe važi i za stavke podmenija.
Nevezano za navigacione tastere, možete iskoristiti i brzu navigaciju tasterima za pregled menija – svaka stavka menija ima sopstveni broj na listi. Sa svoja tri pravca, navigacioni taster je veoma zgodan za korišćenje; jedini izuzetak je Gore, koje je stalno dodeljeno za My Menu, ali ostale možete prilagoditi nekoj od stavki koje se nalaze u meniju My Menu.
Telefonski imenik. Telefonski imenik kod modela E490 može da uskladišti do 1000 unosa, svaki sa različitim poljima i telefonskim brojevima koja se popunjavaju: Ime, Prezime, Mobilni telefon, Telefon na poslu, Telefon kod kuće, Faks, Dodatni broj i e-mail. Svaki kontakt može da bude personalizovan slikom ili melodijom zvona kao i dodat određenoj grupi ili proširen tekstualnom beleškom. Pored toga, prilagodljive melodije se mogu podesiti i za grupe međutim, ukoliko kontakt ima personalnu melodiju zvona a nalazi se u grupi, prilikom dolaznog poziva melodija dodeljena grupi ima prioritet.








Dobra stvar je to da telefonski imenik modela E940 tretira memoriju SIM kartice sa određenim „poštovanjem“: telefonski imenik karakterišu i unosi sa telefona i sa SIM kartice.
Kada želite da unesete podatke za kontakt na SIM karticu, karakteristike su ipak manje impresivne: Ime, telefonski broj i identifikacioni broj. Takođe postoji opcija za proširenje kontakta personalnom melodijom zvona, slikom ili grupom, mada će prilikom pokušaja ovoga telefon da vas obavesti da je ova opcija omogućena samo za kontakte koji se nalaze u memoriji telefona i sugerisaće vam da kontakt sa kartice prenesete u memoriju telefona.
Za unapređeni doživljaj prebacivanja kontakta napred i nazad, telefon omogućava „kartice sa imenima“ sa šest brojeva telefona, e-mail-om i tekstualnom beleškom – nakon popunjavanja svih polja koja su vam potrebna, kartica se može poslati kao SMS, MMS, ili preko Bluetooth-a na drugi uređaj.
Karakteristika brzog pozivanja za do 8 brojeva na listi je takođe uključena a različite tastere mogu karakterisati različiti brojevi telefona jednog istog kontakta.
Dnevnik poziva. Svaka lista prikazuje 30 brojeva telefona, a takođe je dostupna i integrisana lista, kod koje se pored svakog imena kontakta (ili telefonskog broja) nalazi mala ikona koja označava tip poziva (sa leve strane) i broj poziva (sa desne strane). Prebacivanje sa jedne na drugu listu (propušteni, dolazeći, odlazeći pozivi) se može izvršiti navigacionim tasterom. Detaljni pregled svakog unosa donosi podatke o datumu i vremenu poziva, imenu pozivaoca, ukoliko je dostupan u telefonskom imeniku odnosno ukoliko, nije broj telefona. Vreme trajanja poziva se međutim ne beleži ovde.


Poruke. Odeljak za poruke kod modela E490 je standardan – kada pokušate da kreirate novu poruku, ponuđena su vam dva tipa da odaberete jedan: SMS ili MMS – svaki od njih ima svoja sopstvena podešavanja. Tekstualne poruke mogu da imaju sličice, animacije, melodije, kartice sa imenima za telefonski imenik ili druge vrste podataka iz planera (podsetnik, beleške ili zadatke) u vidu priloga.




Izgled interfejsa za MMS je jednostavan i lak za upravljanje: možete dodati tekstualnu poruku, melodiju, sliku ili video klip, međutim svi ovi sadržaji ne smeju da pređu 295Kb. Model E490 poseduje i nekoliko prethodno instaliranih šablona.


Za skladištenje poruka model Samsung SGH E-490 poseduje 200 mesta za SMS i 3072Kb za MMS poruke.
Takođe korisna funkcija je i slanje SOS poruka – kada su aktivirane, ukoliko se nađete u nekoj vanrednoj ili opasnoj situaciji, dovoljno je da četiri puta pritisnete taster za regulaciju jačine zvuka i telefon će poslati poruku „I am in emergency. Please help me“ na broj koji ste ranije uneli. Na sve dolazne pozive koji dolaze sa ovog broja nakon slanja ovakve poruke telefon odgovara automatski. Primaoci (ne više od njih 5) kao i broj ponavljanja se podešavaju manuelno, dok se tekst u SOS poruci ne može menjati.
Planer. Memorija telefona može da uskladišti do 100 unosa za svaki od tri tipa događaja : sastanak, godišnjica, zadatak. Za svaki unos možete podesiti start, vreme, datum i lokaciju. Takođe imate mogućnost da podesite podsetnik, podesite vreme kada će se on aktivirati kao i ponavljanje (ukoliko je potrebno). Kod zadataka možete uneti sadržaj zadatka, početak, datum i vreme, kao i prioritet (nizak, normalan, visok). Kalendar se može prikazivati u mesečnom i nedeljnom pogledu.




Beleške kod modela E940 su jednostavne, predstavljaju vam samo tekstualnu poruku kao i polje sa datumom.

Otvaranjem sekcije Alarm časovnika, pronaći ćete tri alarma: Jutarnji alarm, Alarm 1 i Alarm 2. Međutim oni se ne razlikuju po pitanju funkcionalnosti. Podesite vreme uključenja alarma, režim ponavljanja i melodiju.


Ugrađeni kalkulator može da izvodi samo osnovne operacije kao što su sabiranje, oduzimanje, množenje i deljenje – ali način na koji su implementirane je dobar – omogućava unošenje kompletne formula sa nekoliko operacija i zagrada.

Konvertor jedinica kao i brojač i štoperica (čuva do četiri srednja vremena) se nalazi u ovom meniju.



Nesofisticirani Diktafon omogućava pravljanjenje .amr klipova za slanje preko MMS-a, a najveći kapacitet je 1čas. Ova karakteristika ne radi tokom poziva.

Svetsko vreme. Vreme se pokazuje za sve vremenske zone, a pored toga za svaku zonu se u vidu pop up poruke pojavljuje lista tri najveća grada . Režim mirovanja podržava samo dve vremenske zone, obezbeđujući vreme, datum, format i dan kojim počinje nedelja. Ukoliko želite, možete sačuvati unose za ostale vremeske zone ali će ova lista biti dostupna samo u okviru aplikacije.


MP3-plejer. Imajući na umu da E490 poseduje eksterne stereo zvučnike, očekivao sam da telefon poseduje i pristojan muzički plejer, ali se ispostavilo da su to bili samo pusti snovi. Ugrađeni plejer podržava mp3 i aac formate i nije u mogućnost da radi u pozadinskom režimu, tako da nakon što pokrenete plejer, možete samo da zatvorite telefon i uživate u svojim omiljenim numerama. Kod modela E490 postoje standardni režimi repordukcije – u nizu, nasumični ili sa ponavljanjem. Plejer poseduje samo jednu listu pesama, koja je ipak vrlo laka za upravljanje (redosled numera može se unositi manuelnim putem). Na telefonu ne postoje ekvilajzeri. Telefon ima mogućnost slanja numera preko Bluetooth-a na druge uređaje kao i postavljanje numera kao melodija zvona.






Java svet. Model E490 se isporučuje sa najmanje četiri igre dostupne u demo režimu (Tetris, Minigolf Las Vegas, Lemmings i Asphalt Urban GT), dok se kod srebrne edicije može pronaći 7 igara što je veliko iznenađenje (pored gore pomenutih tu su i Bobby Carot, AirShip Racing i ArchAngel).












Kao i kod drugih Samsung brendiranih telefona upload-ovanje Java-e preko Bluetooth-a ili kabla po podrazumevanom podešavanju nije podržano – da biste ovo omgućili potrebno je da uđete u servisna podešavanja i omogućite odgovarajuću opciju, ali čak i kada ovo učinite brzina prenosa podataka je daleko od željene.
Menadžer fajlova. Ova aplikacija sortira fajlove po tipu: muzika, slike, video, zvuci i ostalo. Za svrhe skladištenja E490 koristi 22Mb ugrađene memorije a postoji mogućnost dodavanja memorijske kartice. Omogućen je samo pregled lista.


Pretraživač. Podrazumevani pretraživač omogućava surfovanje i WAP i običnim HTML stranicama, ali treba voditi računa o veličini stranice – da bi se prikazala stranica mora biti manja od 500Kb.


Prikazivanje stranica u punoj veličini ne ide najbolje na ekranu telefona, pa zato njihovo pretraživanje će vas naterati da koristite skrolovanje.
Kamera. Matrica ugrađene kamere može da prikaže rezoluciju 1.3MP i može da napravi fotografije rezolucije do 1280x1024 piksela. Na žalost podešavanja vezana za fotografisanje skoro da ne postoje kod modela E490: možete samo da podesite režim snimanja, rezoluciju, podesite kvalitet i primenite jedan od efekata.


![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
Video sadržaj se snimau 3gp formatu sa maksimalnom rezolucijom 176x144 piksela, dok se efekti kod video snimanja ne razlikuju od onih koji postoje za fotografije.
Video primer 1(3gp, 292 Kb)>>>
Video primer 2(3gp, 292 Kb)>>>
Video primer 3(3gp, 292 Kb)>>>
Podešavanja. Podešavanja telefona su standardna, tako da ih neću ponaosob pominjati, nego bih radije pomenuo da ovde možete pronaći „Offline mode“ koji ipak ne verujem da ćete često koristiti. Podešavanja ekrana vam omogućavaju da postavite pozadinsku sliku, izgled glavnog menija (lista ili matrica), skin (crni ili beli), osvetljenje, vreme isključenja pozadinskog osvetljenja, boju LED osvetljenja za spoljni ekran i stil ekrana u režimu pozivanja (koji omogućava da odaberete jednu od tri veličine fonta i pozadinske boje).



Zvučna podešavanja kod modela E490 ne donose ništa naročito – melodiju zvona, zvučnu notifikaciju za dolazeću poruku i zvuk tastera. Bilo koja melodija se može postaviti kao melodija zvona, dok kod zvuka dolazne poruke Samsung je nešto rogorozniji tako da možete da odaberete bilo koji zvuk ali sa liste podrazumevanih zvukova.

Sistem profila nedostaje kod modela E490, tako da ukoliko se nalazite na nekom sastanku ili prisustvujete nekom događaju gde ne treba da se čuje ukoliko telefon zvoni, moraćete da ga prebacite u nečujni režim. Jačina zvuka koju isporučuju zvučnici je dovoljna da budete sigurni da nećete propustiti poziv čak iako se nalazite na prometnoj ulici.
Podešavanja koja postoje za Bluetooth su široko rasprostranjena među drugim telefonima tako da ovde nećete pronaći niišta specijalno. A2DP profil za korišćenje bežičnih slušalica nije uključen.


Pretraživanjem sekcije Sigurnost naći ćete zgodnu karakteristiku nazvanu Mobile Tracker, koja prati trag ukoliko je SIM kartica uređaja zamenjena. Da biste efektivno mogli da koristite ovu karakteristiku potrebno je da unesete broj telefona na koji bi se slala poruka ukoliko SIM kartica bude zamenjena. Poruka sadrži identifikacioni broj i broj telefona novopostavljene kartice. Da biste ušli u ovu stavku potrebno je da unesete lozinku, što donekle povećava šanse da pronađete ukradeni telefon.
Utisci
Po pitanju kvaliteta prijema, prilikom testiranja telefon nije imao nikakvih problema – jasno ćete čuti šta je sagovornik sa druge strane hteo da kaže čak i ukoliko se nalazite u sobi sa mnogo ljudi. Na žalost handsfree karakteristika telefona nije ništa posebno – pored toga što je za njeno aktiviranje potrebno dva pritiska umesto jednog, zvuk je dosta loš i čuju se odjeci.
Sve u svemu, kada je u pitanju model E490, osećanja su pomešana – sa jedne strane, poseduje sve što bi vam moglo biti potrebno, ali je implementacija pojedinih funkcija na nivou koji je daleko od željenog. Bez sumnje, Samsung SGH-E490 koristi prednosti svog pomodnog dizajna, međutim aspekti kao što su dosta skromne funkcije ugrađenog plejera veoma frustriraju, imajući na umu šta sve mogu da ponude moderna muzička rešenja. Očigledno, ovaj model će imati svoju grupu poštovaoca, ali definitivno nije ponuda koja se ističe ili nudi neki poseban sopstveni pečat.
Model će se pojaviti ovog proleća. E-490 će direktne rivale imati u nekim Samsung brendiranim telefonima ako i modelima kompanija LG i Pantech.