C701 2007
2007. godina
"
EXT nema
mAh
 
 
Test mobilni telefon Alcatel C701
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Alcatel C701. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Alcatel C701 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM-telefona Alcatel OneTouch C701/C707

Prodajno pakovanje:
Telefon
700 mAh Li-Ion baterija
Uputstvo za upotrebu
Punjač
microSD memorijska kartica (zavisi od regiona)
MiniUSB kabl
Žične stereo slušalice

Kompanija Alcatel je donela odluku da svoju proizvodnju usmeri na muzičke uređaje za nezahtevne korisnike pa je to glavni razlog zašto su se na tržištu pojavili modeli OneTouch C-701/C-707. Ova dva aparata se razlikuju samo po prednjoj strani, u ostalom su identični. Model C-701 poseduje jednostavnu završnu površinu dok drugi model u ponudi ima jednu od četiri teksture. Isto važi i za posvećene tastere za kontrolu plejera koji se nalaze na kućištu – model C701 poseduje nesofisticirane i uobičajene tastere dok su kod C-707 ovi tasteri dizajnirani tako da podsećaju na navigacioni pad.

Model C-701 dostupan je u dve boje – zelena i narandžasta koje čine da telefon izgleda pomodno i privlačno. Čitavo kućište je presvučeno neklizajućom mekom plastikom koja je odlična na dodir.

Za razliku od njega C-707 karakterišu 4 sjajne maske koje se razlikuju po teksturi. Bočne strane su načinjene od standardne sjajne plastike dok zadnji poklopac ima teksturu koja podseća na kožu.

Dimenzije uređaja su 89x45.7x22.5mm, a težak je 83 grama, tako da veoma dobro staje u šaku i otvaranje je lako. Ovo je two-band uređaj. Kvalitet materijala korišćenih pri izradi zaslužuje svaku pohvalu ali, u suštini, to je odlika svih novijih Alcatel-ovih ponuda na tržištu – jednostavno izgledaju mnogo luksuznije nego što koštaju, ili bolje rečeno, izdvajaju se iz gomile drugih rešenja slične cene.

Video klip, izgled telefona (mpg, 11.9 Mb)

Kada je reč o muzičkim tasterima, nema nikakvih bočnih tastera na telefonu, već se sa strane nalaze zatvarači za miniUSB utičnicu i memorijski slot. Podržana je izmena kartice bez isključivanja telefona.

Spoljni ekran koji može da prikaže samo jednu liniju i koji je osvetljen plavom bojom prikazuje ime pozivaoca ili broj i naziv trenutne numere.

Otvaranjem telefona ugledaćete TFT ekran (65.536 boja) sa dosta mutnom slikom, pa podaci nisu uvek čitljivi kada je telefon izložen zracima sunca. Dimenzije ekrana su 1.5’’ dok je rezolucija 128x160 piksela. Ekran može da prikaže šest tekstualnih i tri servisne linije. Font je dosta detaljno urađen, tako da na ovaj segment nemamo pritužbi. Sve u svemu, ekran implementiran u model C701/707 je veoma slab što je karakteristika za ultra jeftina rešenja.

Numerički tasteri su glomazni i pogodni za rad. Svi tasteri su osvetljeni plavom bojom i vidljivi u različitim uslovima.

Zadnji poklopac ne prikazuje nikakav zazor; njegovim uklanjanjem ugledaćete Li-Ion-sku bateriju kapaciteta 700mAh. Kako proizvođač tvrdi, baterija može da obezbedi 10 časova rada telefona u režimu razgovora i 270 sati u režimu mirovanja. Prilikom testiranja uređaja, baterija je trajala prosečno tri dana uz 40 minuta razgovora i minimalnu upotrebu ostalih funkcija. Ukoliko povežete slušalice i koristite telefon za kontinualnu reprodukciju muzičkih sadržaja baterija će trajati 7 časova. Da bi se baterija modela C701/707 potpuno napunila potrebno je nešto manje od 2 sata.

Meni

Sa 10 Mb ugrađene memorije uređaj omogućava instaliranje bilo koje aplikacije ili skladištenje personalnih podataka. Ipak, bolje je za ovu svrhu koristite memorijsku karticu, koja vam je na raspolaganjeu do poslednjeg bita. Softver koji postoji na ovom telefonu je standardan za najnovije i najbolje modele ove kompanije, budući da je potpuno objedinjen i da se razlikuje od prethodne generacije telefona, naročito telefona Alcatel S853. Razlike leže u manje sofisticiranim funkcijama, naročito telefonskom imeniku, nedostatku podrške za EMS, glasovnim beleškama u kalendaru, itd. Ovaj model je "oslabljena verzija modela C-825 sa manje dostupnih podešavanja.

Video klip, pretraživanje menija telefona (mpg, 5.74 Mb)

Glavni meni može biti prikazan u vidu matrice 3x4, ili ukoliko vam se više sviđa, u obliku liste ili pogledu jedna stavka na ekranu. Za sve stavke menija dostupna je navigacija prečicama (uključujući drugi nivo, mada se aplikacije i funkcije ne mogu pokrenuti na ovaj način).

U većini podmenija videćete liste sa horizontalno postavljenim tabulatorima na vrhu, koji omogućavaju lakše sortiranje funkcija po tipu. Uopšteno govoreći, meni aparata je veoma dobar i ostavlja odličan utisak. Iako je lokalizacija modela C701 daleko od savršene (originalna imena pojedinih stavki menija utiču na ovaj kvalitet) ovo je definitivno unapređene u odnosu na prethodne modele.

Navodeći nedostatke ne možemo da previdimo nedostatak mogućnosti slanja liste sa označenim fajlovima preko Bluetooth-a (budući da se šalje samo prva stavka, koja god ona bila). Isto važi i za kopiranje lista na memorijsku karticu – prva stavka se prebacuje dok ostale ostaju gde su bile. Usluga koja se najviše koristi – poruke kod modela C825 su veoma loše rešene, na primer, servisna poruka vašeg operatera se uvek nalazi na ekranu označena kao nova te aktivira pozadinsko osvetljenje koje veoma skraćuje trajanje baterije.

USB-povezivanje. Uređaj omogućava korišćenje standardnog USB kabla, čijim povezivanjem baterija automatski počinje da se puni. Dostupna su dva radna režima – COM-port emulacija, i USB Mass Storage (obezbeđuje pristup samo memorijskoj kartici). Brzina prenosa podataka je između 550 i 660Kb/s.

Telefonski imenik. Model C701/707 može uskladištiti do 800 unosa u svoj telefonski imenik, a takođe je dostupna i memorija SIM-kartice. U objedinjenoj listi mogu se prikazati i brojevi sa telefona i iz memorije SIM-kartice. Horizontalni tabulator omogućava brzo prebacivanje sa objedinjene liste na unose koji su sačuvani na SIM kartici ili sopstvenoj kontakt listi telefona. Poslednji tabulator služi za prikazivanje grupa – za razliku od većine najpoznatijih telefona, grupe ovde nisu direktno dodeljene već unešenim kontaktima, omogućavajući odabir unosa sa objedinjene liste ili njihovo unošenje od strane korisnika (po podrazumevanom podešavanju omogućen je unos teksta i broja telefona). Grupe su pogodne za grupno slanje poruka a može im se dodeliti slika, melodija ili video klip.

U podešavanjima korisnik može odabrati polja koja želi da budu prikazana tokom unosa informacija, što je vrlo pogodno, budući da polja kao što su npr. adrese nemaju mnogo smisla.

Svaki unos sadrži polja kao što su Ime (ne postoji odvojeno polje za prezime), do 4 broja telefona (tip polje je unapred definisan), email adresu, naziv kompanije, rođendan (nije povezan sa kalendarom). Takođe imate mogućnost da podesite personalnu melodiju zvona, video klip i sliku za svaki kontakt. Prilikom pozivanja slika se prikazuje preko celog ekrana, tip broja i grupe (ukoliko kontakt pripada nekoj grupi). U objedinjenoj listi ćete videti ime i podrazumevano podešeni broj kao i thumbnail slike.

Slanje poruka. Uređaj podržava povezane poruke koje mogu da sadrže do 1224 simbola, prilikom čega možete koristiti i predvidivi sistem unosa teksta. Na raspoloaganju imate deset tekstualnih šablona. Broj poruka koje se mogu uskladištiti kod modela C701/707 je ograničen samo količinom slobodne memorije, a takođe možete i kategorizovati svoju poštu kreiranjem posebnih direktorijuma. Proizvođač nije obezbedio EMS podršku za ovaj telefon.

MMS poruke su ograničene kapacitetom od 300Kb i mogu se kreirati uz pomoć jednog od pet šablona. Uopšteno govoreći, kod ovog odeljka ne postoji ništa naročito.

Igre i aplikacije. Telefon C701/707 se isporučuje sa dve prethodno instalirane igre, Heliminator and Rocket. Nove igre se mogu upload-ovati; heap veličina za Java aplikacije može da bude do 1Mb.

Kamera. Telefon poseduje VGA kameru koja omogućava kreiranje fotografija sledećih rezolucija:
640x480;
320x240;
128x160;
160x120;

Dostupan je režim za snimanje 3 ili 5 snimaka velikom brzinom kao i režim mozaik (rezolucija se automatski smanjuje). Korisniku su na raspolaganju tri tipa kompresije – Economy, Standard i High. Tajmer se može podesiti na 5, 10 ili 15 sekundi. Uravnoteženje belog se automatski podešava za dnevno i veštačko osvetljenje, fluoroscentno osvetljenje ili oblačno vreme. Dostupni su sledeći efekti - grayscale, sepia green, sepia blue, color invert, gray invert, blackboard, whiteboard, copper carving, blue carving, embossment, contrast, sketch. Pored toga, postoje i četiri efekta koja možete sami modifikovati – kontrast, oštrina, jačina osvetljenja i zasićenje. Ramovi mogu da budu primenjeni za fotografije izrađene u niskoj rezoluciji; telefon poseduje dva tipa prethodno definisanih ramova – horizontalni i vertikalni.

Standardna podešavanja uključuju digitalni zum. Kada su u pitanju podešavanja, kamera modela C701/707 je vredna pomena i zbog veoma flksibilnih i brojnih parametara koji se mogu popdesiti. Na žalost kvalitet fotografija nije ispraćen funkcionalnošću kamere, pa čak i na ekranu telefona slike ne izgledaju naročito.

  (+) Uvećaj, 640x480, JPEG

  (+) Uvećaj, 640x480, JPEG

  (+) Uvećaj, 640x480, JPEG

  (+) Uvećaj, 640x480, JPEG

  (+) Uvećaj, 640x480, JPEG

  (+) Uvećaj, 640x480, JPEG

  (+) Uvećaj, 640x480, JPEG

  (+) Uvećaj, 640x480, JPEG

Video. Video klipovi se snimaju u 3GP formatu u rezoluciji 176x144 piksela sa zvukom. Sve u svemu, kvalitet video klipova je prosečan, tako da kod modela C701/707 nema na šta da se žali kada je u pitanju video. .

Primer video klipa (3gp, 328 Kb)

My creations. Svi fajlovi nastali uz pomoć kamere se skladište u ovoj stavci menija. Telefon je usporen kada treba otvoriti ove fajlove (tip memorije nema uticaj na ovu pojavu), tako da pojava thumbnail-ova oduzima značajnu količinu vremena.

Performanse. Uređaj ne podržava 3D Java-u, tako da smo mogli da pokrenemo samo prva dva testa u paketu. Rezultati su više nego umereni – u suštini inferiorniji su u odnosu na sve proizvode drugih kompanija. Ipak, ovaj rezultat nema nikakvog uticaja na brzinu interfejsa, tako da vam preporučujemo da pogledate video klipove koji se nalaze u ovom testu i steknete sopstveni utisak.

Media Album. Ova stavka sadrži sve multimedijalne fajlove, ali je njihova kategorizacija pomalo zamršena, barem za one koji nemaju iskustva sa Alcatel proizvodima od ranije. U glavnoj listi možete da pronađete stavke kao što su My Audios, My images, My videos itd. Ove stavke menija su dodeljene već postojećim fajlovima, dok se fotografije koje načinite ugrađenom kamerom modela C-825 skladište u My Creations, gde nije primenjena kategorizacija. Sadržaj memorijske kartice se vidi odvojeno, dok je struktura podataka na kartici unapred definisana, ali nećete imati problema sa određivanjem šta je šta pogađajući na osnovu imena direktorijuma. Na memorijskoj kartici možete kreirati sopstvene direktorijume.

Na listi takođe možete videti thumbnail-ove slika koje možete videti i u režimu pregleda celog ekrana.

Muzički plejer. Podešavanja plejera uključuju ponavljanje trenutne numere, svih numera, režim nasumične reprodukcije i ponavljanja. Imate mogućnost da odaberete jedan od sedam dostupnih ekvilajzera - Normal, Bass, Dance, Classical, Treble, Party, Pop, Rock. Svaki od njih poseduje osam opsega koje možete podesiti na način na koji vi želite.

Dostupne su četiri boje interfejsa – zelena, crvena, crna i svetlo zelena. Na ovaj način se samo menja boja interfejsa ali ne i njegov izgled.

Reprodukcija preko Bluetooth-a. Plejer ne može da automatski prenese zvuk do povezanog Bluetooth uređaja, tako da je potrebno da pokrenete odgovarajući režim koji će zvuk preneti do vašihg BT slušalica. Primetićete da je ova šema donekle slična sa onom koju je Motorola primenila na svoje rešenje. Imate mogućnost biranja numera, podešavanje jačine zvuka, ali ne možete videti naziv numere na slušalicama (DS970 kompanije Sony Ericsson).

Muzički fajlovi moraju da budu uskladišteni na memorijskoj kartici u direktorijumu Music, jer ih u drugom slučaju telefon ne može pronaći. Numere mogu biti sortirane po žanru, izvođaču, albumu ili možete pozvati numere koje su nedavno reprodukovane. Bilo koja numera može biti dodata listi My Star, koja je neka vrsta liste omiljenih numera. Takođe imate mogućnost da unesete različite numere na liste pesama.

Kada se sve sabere, plejer radio veoma dobro i konkurentan je plejerima kod drugim modela. U režimu mirovanja naziv numere i izvođač trepere na ekranu, ali nema mesta za prikazivanje informacije koliko je vremena prošlo ili preostalo. „Premotavanje“ unazad je progresivno. Tasteri plejera omogućavaju vam da upravljate reprodukcijom kao i da pokrećete sam plejer (dug pritisak tastera play).

Alati. Sve funkcije sakupljene ovde mogu da se odnose na dodatke.

Bluetooth. Podešavanja Bluetooth-a su veoma nesofisticirana: telefon može biti povezan sa drugim uređajima, A2DP profil je podržan. Bluetooth vam neće praviti nikakve probleme, to je sigurno (verzija 2.0 + EDR, Broadcom BCM2045 čipset).

Planer. Dostupan je samo mesečni pogled kod kalendara modela C701/707. Za svaki datum može biti dodeljen neograničen broj događaja sa mogućnošću postavljanja alarma, mogućnosti da se događaj ponavlja (danima u nedelji, nedeljno, mesečno). Sve je na osnovnom nivou, nema nikakvih dodatnih mogućnosti izuzev za pregled događaja u dostupnoj listi.

Alarm. Telefon poseduje pet alarm časovnika, od kojih svaki možete uključiti/isključiti. Svaki alarm se može podesiti za isključivanje u određeno vreme, nedeljno; a dostupne su i sledeće karakteristike: Snooze (do 10 minuta), tip alarma (vibracija i melodija, melodija, vibracija, bez alarma).

Kalkulator je osrednja aplikacija sa funkciom memorisanja.

Konvertor se koristi za transformisanje jedinica težine i dužine kao i valuta.

Glasovne beleške One mogu biti snimljenje u .WAV ili .AMR formatu. Po podrazumevanom podešavanju biće uskladištene u memoriju telefona, ali za ovu svrhu se može odabrati i memorijska kartica. Dužina snimka je ograničena samo količinom slobodne memorije. Diktafon se može aktivirati tokom razgovora.

Moje prečice. U pitanju je lista prečica koje korisnik kreira koja može sadržati i funkcije telefona i linkove ka WEB adresama kao i brojeve telefona. Ti brojevi se mogu uneti manuelnim putem ili se mogu preuzeti iz imenika. Sve u svemu, moje prečice omogućavaju momentalno pozivanje određene karakteristike što može da bude vrlo zgodno pojedinim korisnicima.

Liste poziva. Uređaj poseduje tri liste poziva sa po 20 unosa u svakoj. U okviru lista idenitični unosi se sabiraju ukoliko slede jedan za drugim, zatim se broj poziva prikazuje u detaljnom pogledu. Takođe, pregledom detaljnih informacija o bilo kom pozivu možete proveriti datum i vreme poziva. U ovoj stavci takođe možete pronaći statistiku o trajanju poziva, GPRS sesijama i podešavanja vezana za preusmeravanje poziva.

Podešavanja. Ova sekcija obezbeđuje pristup podešavanjima telefona.

Melodije. Na svakom od horizontalnih tabulatora možete podesiti upravljanje za određene događaje, prvi tabulator je posvećen melodiji zvona, dok uz pomoć drugog možete odabrati režim (vibracija, vibracija i melodija, vibracija zatim melodija, tihi alarm, diskretni), treće tabulator je za jačinu, dok četvrti služi za upravljanje tonovima tastera a peti za ton poruke dok šesti omogućava odabir melodije alarm časovnika. Takođe imate mogućnost da odaberete melodiju koja će se čuti prilikom uključivanja/isključivanja telefona kao i otvaranja kliznog mehanizma.

Boje. Ovde možete prilagoditi boju menija. PO osnovnom podešavanju postoje četiri kolor šeme koje se poklapaju sa temema koje su prethodno instalirane na telefonu.

Klizini mehanizam. Ovde možete podešavanja vezana za otvaranje telefona, npr. mogućnost automatskog odgovaranja na poziv otvaranjem telefona i prekidom bilo koje operacije zatvaranjem telefona.

Teme menjaju izgled interfejsa, boje kao i podrazumevano podešene melodije.

„Flight mode“ (režim u kojem je antena isključena) – mrežni deo telefona je isključen.

Ekvilajzer – podešavanja za ekvilajzer koja zaista menjaju zvučni doživljaj su na naše iznenađenje uskladištena van samog plejera. Uz njihovu pomoć možete odabrati jedan od sedam ekvilajzera - Normal, Bass, Dance, Classical, Treble, Party, Pop, Rock. Svaki od njih poseduje osam prilagodljivih opsega samo mogućnosti da ih korisnik podesi kako želi.

Ekran. Ovde možete odabrati pozadinske slike – za ovu namenu može se koristiti bilo koji fajl. Takođe u ovoj stavki možete odabrati sliku koja se pojavljuje na ekranu pri uključivanju/isključivanju telefona (bilo koja slika ili video klip) kao i izgled glavnog menija (matrica, lista ili thumbnail-ovi).

Vreme. Ovde birate vremensku zonu i podešavate datum kao i podešavanje vezano za automatsko ažuriranje vremena prema mrežnom podešavanju.

Tasteri – Podešavanja za podrazumevano delovanje programabilnih tastera i prečice za numeričke tastere. U drugom slučaju možete odlučiti šta želite da dodelite numeričkim tasterima: funkcije ili telefonske brojeve, dok kombinovani režim nije omogućen.

U podešavanjima takođe možete pronaći T9 rečnik, automatsko zaključavanje tastature, odabir jezika unosa kao i podešavanje jezika menija.

Servisi. SIM-meni je dostupan preko ove stavke.

WAP. Ugrađeni pretraživa verzije 2.0 podržava sertifikate, ali nije od naročite koristi kada treba skalirati standardne stranice. Ne postoji ništa posebno na šta bi se žalili, izuzev male brzine koja je zaista razočaravajuća.

Utisci

Jačina 64-glasnih melodija je veoma dobra (iznad proseka), telefon zvoni dovoljno glasno da ga čujete u gotovo svim uslovima. Jačina vibracije je nešto iznad prosečne. Kvalitet prijema je dobar i na njega nemamo nikakvih žalbi.

Uređaj ne karakteriše veliki broj podešavanja kada je u pitanju rad sa memorijskom karticom, medija plejer nije naročito privlačan ali nije ni toliko loš zahvaljujući Bluetooth-u koji može da se koristi za prenos zvuka na bežične slušalice. Jača strana ovog modela je njegova cena i kvalitet izrade (naročito važi za model C-701). Za one za koje je funkcionalnost iznad svega, kao i dobri materijali koji su korišćeni i brend telefona, bolje je da razmotre kupovinu nekog drugog modela – na primer Sony Ericsson-a Z310i. Model C-701/707 definitivno neće postati model sa najboljom prodajom, ali će privući ljude koji ne žele da daju veliki novac za telefon ili koji traže telefon koji bi odgovarao njihovom detetu. Telefon bi u prodaji trebao da se pojavi tokom aprila.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025