Z750 2007
2007. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson Z750
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson Z750. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson Z750 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM/UMTS-telefona Sony Ericsson Z750i

Prodajno pakovanje:
Telefon
Baterija
Žične stereo slušalice
Uputstvo za korišćenje
USB data cable
128 Mb M2 memorijska kartica
Punjač

Pozicioniranje

Malo ljudi zna da je Sony Ericsson Z750 prvobitno bio model namenjen samo za američko tržište dok se nije pojavilo internacionalno izdanje. Činjenica da je bio odsutan sa evropskog tržišta imala je glavnu ulogu kada se Z750i pojavio samo u određenim oblastima. Preko oficijelnog Web sajta ove kompanije možete videti da je telefon Sony Ericsson Z750i dostupan samo u nekoliko zemalja dok su ostali regionalni odeljci SonyEricsson.com potpuno izostavili ovaj model

Cilj kreatora je bio da osmisle GPS omogućeni moderni telefon pristupačne cene. Sony Ericsson Z610i je iskorišćen kao platforma a zatim je unapređen sa dve nove kolor opcije kao i A200 softverom i GPS modulom. Nemojte razmišljati o ovom modelu kao da ima neko posebno mesto u proizvodnoj liniji proizvođača. Možete se i sami uveriti – to je kopija Sony Ericsson Z610i dizajna tako da izgled Z750i gubi po pitanju svoje vrednosti. Štaviše, oni koji su isključili mogućnost kupovine Z610i zbog nedostatka karakteristika neće biti zadovoljni ni ovim modelom. Proizvođač je trebao da mu doda kameru, da ubaci nekoliko softverskih trikova za GPS, međutim, nijedno od ovih poboljšanja nije dostupno kod Z750i što ga čini dopunskim izdanjem originalnog modela koje je suviše kasno stiglo na tržište.

Od danas GPS navigacija neće biti prodajna karakteristika ovog modela – među ostalim nedostacima je i minijaturni ekran kao i kratko trajanje baterije. Međutim, ono što nas najviše interesuje kod ovog određenog aparata svodi se na njegove GPS mogućnosti kao i način na koji je implmentirana A200. Sve u svemu, Sony Ericsson Z750i je referentna platforma u smislu GPS odeljka.

Dizajn, veličina, kontrole

Kao što smo već rekli po pitanju dizajna Z750i je kopija Sony Ericsson-a Z610i, nema nikakvih vizuelnih ili bilo kakvih drugih značajnih razlika među njima.

Video klip, poređenje veličine i izgleda telefona (17,2 mb, wmv)







Uređaj je dostupan u dve boje – srebrna i pink. Kućište je načinjeno od plastike a prednja strana nije otporna na ogrebotine i prljavštinu a pored toga, većinu vremena izgleda prilično zaprljano ukoliko ga redovno ne čistite. Zapravo to je cena koja se mora platiti za atraktivan ekran..


Dimenzije aparata Z750i su 97.4x49x20mm što znači da je nekoliko milimetara viši zbog svoje GPS antene koja se nalazi sa gornje strane i blago je izbočen napolje. Težina aparata se nije nimalo izmenila, i dalje je težak 110 grama.


Iako ovaj telefon na preklop nije najmanji telefon na svetu, nije ni suviše veliki što korisniku pruža mogućnost da ga nosi onako kako njemu odgovara – bilo u džepu ili oko vrata (potražite prorez za provlačenje trake oko vrata na kućištu Z750i).

Zahvaljujući ivici oko GPS antene Z750i ima luk između poklopca odeljka za bateriju i površine što dovodi do jačeg tona kada se telefon nalazi na stolu pa se zvuk odbija.

Sa leve strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka i posvećeni taster za muziku. Slot za memoriju nalazi se sa desne strane i ima plastični poklopac (dok Z610i ima gumeni poklopac). Sa donje strane nalazi se Fast Port konektor a sa prednje sočivo 2MP kamere.

Ekran

Eksterni OLED ekran rezolucije 36x128 piksela ima pozadinsko osvetljenje pastelnih boja a zahvaljujući završnoj površini u vidu ogledala koja se nalazi ispod površine to nećete primetiti osim pri direktnim sunčevim zracima. Ekran ima landscape orjentaciju, mada ovo nije ništa što već nije viđeno, ali je i dalje veoma komforan. Sve informacije koje prikazuje veoma su jasne za čitanje a i sama veličina slova je odgovarajuća.

Glavni TFT ekran je rezolucije 240x320 piksela (2.2’’, 34x46mm) i ima mogućnost prikazivanja do 262.144 boja. Slika je prilično dobrog kvaliteta – jasna i živopisna, a kada je reč o reprodukciji boja, ovo je jedan od najboljih modela koji se mogu pronaći na tržištu. Velična slova je odgovarajuća što je veliki plus kada se uporedi sa ostalim Sony Ericsson brendiranim telefonima koji poseduju 2’’ ekrane.

Ekran može prikazati do 9 tekstualnih i 4 servisne linije mada se u nekim režimima može dobiti i nekoliko dodatnih linija. Ekran je prilično dobar pri direktnim sunčevim zracima tako da informacije ostaju čitljive.

Tastatura

Taster su načinjeni od plastike – prilično su veliki i generalno su laki za upotrebu budući da se pod prstima oseća kako tasteri idu na dole. Belo pozadinsko osvetljenje nije suviše svetlo a Z750i poseduje i senzor za okolno osvetljenje. Kada se povuku paralele sa modelom Sony Ericsson Z610i, drugi ima sličnu tastaturu po pitanju ergonomije ali i izgled ovog drugog bolji sa svojom skupljom plastikom. Međutim, svi tasteri u obojeni prema kućištu što dovodi to toga da izgledaju manje sofisticirano.





Baterija

Za razliku od većine modela poslednje generacije Z750i se isporučuje sa standardnom Li-Pol baterijom kapaciteta 900mAh (BST-33). Kako proizvođač tvrdi, baterija može pružiti do 400 sati rada u režimu mirovanja kao i devet sati razgovora.

Prilikom testiranja baterija telefona je trajala prosečno 2,5 do 3 dana uz prosečnu upotrebu telefona (do jedan čas poziva, oko 30 minuta igranja igara, oko 20 minuta Web pretraživanja i nekoliko časova slušanja muzike). U uslovima bolje pokrivenosti mrežom performanse baterije se poboljšavaju barem za 50%. Model Z750i obezbeđuje 19.5 časova konstantne muzičke reprodukcije, pri čemu treba da napomenemo da proizvođač tvrdi da u ovom režimu telefon može da obezbedi 20 časova rada.

Potrebno je oko 2 sata da se baterija telefona Z750i napuni u potpunosti (oko 1.5čas do nivoa od 80% napunjenosti).

Memorija, memorijska kartica

Telefon je opremljen sa oko 38Mb memorije koja je dostupna korisniku, a prodajno pakovanje takođe sadrži M2 memorijsku karticu kapaciteta 1Gb. Najveća veličina kartice koju podržava ovaj telefon je za sada 4Gb (kada se pojave kartice većeg kapaciteta, verovatno će i njih podržavati ovaj model).

Povezivanje

USB

Po USB povezivanju prisiljeni ste da izaberete tip konekcije – naročito da li želite da pristupite podacima uskladištenmim na memorijskoj kartici ili želite da upravljate telefonom, ili pak aktivirate režim štampanja. Za prvi režim koji smo pomenuli ranije uređaj se isključuje i tada dobijate pristup sadržaju kako memorijske kartice tako i interne memorije telefona. Uprkos tvrdnji proizvođača da je u pitanju USB 2.0 konekcija, brzina prenosa podataka ne prelazi 500Kb/s. Ukoliko pak želite da svoj s500i koristite kao modem, u tom slučaju odaberite drugu opciju, pri čemu ćete imati mogućnosti da isprobate različita USB podešavanja kada ste online.

Bluetooth

Telefon se isporučuje sa EDR omogućenim Bluetooth 2.0 režimom, a meni vam omogućava prelazak u režim uštede energije. Takođe, prisutna je i A2DP podrška koja omogućava povezivanje bežičnih slušalicama sa modelom z750i. Brzina prenosa podataka je oko 100Kb/s. Lista podržanih profila:

A2DP
Basic Imaging Profil
Basic Printing Profil
Dial-Up Networking Profil
File Transfer Profil
Generic Access Profil
Generic Object Exchange Profil
Handsfree Profil
Headset Profil
HID
JSR-82 Java API
Object Push Profil
Personal Area Network Profil
Serial Port Profil
Service Discovery Application Profil
Synchronization Profil
SyncML OBEX povezivanje

Performanse

Model z750i poseduje performanse koje su u liniji sa modelim poslednje generacije iz kompanije Sony Ericsson, ali i dalje bolji od velike većine ponuda na tržištu. Nema ograničenja kada su u pitanju JAR fajlovi, kod kojih HEAP može da bude veličine od 512Kb do 1.5Mb.



Kamera

Telefon je opremljen sa 2 MP kamerom sa CMOS matricom bez auto fokusa. Uređaj podržava tri moguće rezolucije – 1632x1224, 640x480 i 160x120 piksela. Postoje dva tipa kompresije podataka, Normal i Fine. Većina prikazanih fotografija je urađena u Fine kvalitetu. Fotografije se razlikuju po veličini gotovo dva puta u zavisnosti od rezolucije, tako da fotografija u Normal režimu zauzima oko 300Kb, dok ona fotografisana u Fine kvalitetu je veličine 500-600Kb. Vreme potrebno da se fotografija sačuva ne zavisi od veličine fajla i traje 1-2 sekunde, što je prilično dobro za fajlove tolike veličine. Ukoliko načinite nekoliko fotografija jednu odmah nakon druge (ne režim Burst, već manuelno), primetićete da se vreme obrade fotografija smanjilo i da sada traje 3-4 sekunde. Po mom subjektivnom mišljenju buffer telefona je veličine 2MB.

Model koristi novi Cyber-Shot interfejs, na što je ukazano u meniju podešavanja. Takođe, imate mogućnost da omogućite automatsku rotaciju slika (sve zahvaljujući senzoru pokreta). I dok meni kamere izgleda drugačije, ove promene se ne odnose na njene performanse.

Podešavanja kamere su sledeća:

Zvuk pri fotografisanju. Možete odabrati tri zvuka pri snimanju ali ga ne možete i isključiti.
Uravnoteženje belog. Mogućnost odabira između automatskog režima ili režima kao što su Incandescent, Fluorescent, Daylight.
Efekti. Nekoliko efekata se može primeniti na fotografije, a dostupni su Negativ, Sunčano, Crveno smeđa i Crno belo.
Tajmer služi kada fotografišete sami sebe i aktivira se nakon određenog vremenskog perioda.
Noćni režim služi za fotografisanje u mraku. Šum raste na fotografijama, ekspozicija se uvećava (Treba voditi računa da vam ruka bude maksimalno mirna jer će u suprotnom fotografije biti zamućene).
Režim fotografisanja. Normalni režim, koji se koristi za fotografisanje. Takođe postoji i višestruki režim (Burst 4) koji omogućava pravljenje 4 fotografije u seriji. Landscape je veoma interesantan režim koji omogućava pravljenje neobičnih fotografija i trenutno nema rivala. Poslednji režim je pravljenje fotografija sa ramovima, pri kojem se rezolucija fotografija smanjuje automatski.

U režimu fotografisanja, ekran služi kao vizir. Slika se kreće veoma glatko i sve se vidi vrlo jasno. Numerički tasteri pomažu u prebacivanju različitih funkcija i parametara fotografisanja na veoma brz način, što veoma ubrzava proces fotografisanja.

(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG
(+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG

Video

Video sadržaji se mogu snimati u dve rezolucije (176x144, 128x96) u 3gp formatu. Trajanje klipa može biti ograničeno (10 sekundi) ili neograničeno. Kvalitet klipova je ispod svake kritike; u pitanju je najslabija tačka kada su u pitanju svi Sony Ericsson brendirani uređaji.

Primer video klipa (mp4, 0,6 mb) >>>

Prethodno instalirane aplikacije, igre i teme

Nećemo se fokusirati na standardne karakteristike koje poseduje model Z750i, koje uključuju sve standardne karakteristike A200 platforme. Ovde ćemo se pre fokusirati na jedinstvene karakteristike i mogućnosti telefona.

Telefon se isporučuje sa četiri prethodno instzalirane teme, od kojih svaka uključuje flash animacije.

Na modelu z750i su dostupne tri igre – Investigators, SIMS2 i QuadraPop.

Ovde takođe možete da pronađete Audible (upload-ovanje MP3 audio knjiga, pristup vašoj biblioteci), kao i FaceWarp (editor slika koji vas može zabaviti dok oblikujete slike lica vaših rođaka i prijatelja). Poslednje ali ne i najmanje važno je PIM Wallpaper karakteristika koja importuje podatke iz vašeg kalendara i prikazuje ih na ekranu telefona u režimu mirovanja. Ova aplikacija nema neku naročitu funkcionalnost, već više predstavlja slab pokušaj kreiranja alternative Nokia-inom Active Standby-u.

GPS-navigacija

Glavni meni karakteriše stavka „Location Services“ koja uključuje nekoliko pomenija sa Google Maps aplikacijom koja je na prvom mestu. Prisustvo ovog servisa donosi i pozitivne i negativne strane – iako donosi detaljne mape velikog broja gradova, kao i mogućnost njihovog update-ovanja na regularnoj osnovi, pregled nekih satelitskih fotografija i pretraživanje POI informacija, na vašem telefonu se neće sačuvati nijedna mapa. Ovo znači da ukoliko se nađete negde u inostranstvu trebaće vam SIM kartica lokalnog operatera, ili ćete bankrotirati da biste platili račun kod vašeg operatera. Poslednja, ne naročito privlačna ali najjeftinija mogućnost je da isključite mogućnosti navigacije vašeg Z750i. Da bih vam dočarao koliko ova aplikacija je gladna internet saobraćaja, navešću vam jedan primer: jedna sesija normalno troši 500 do 800Kb informacija i ovo uključuje samo praćenjem mesta na mapi i proračunavanje puta. Po ovom pitanju Nokia je mnogo bolje rešenje jer omogućava da sačuvate mape na vašem uređaju, a nove mape se mogu preuzeti preko PC-ja.

Nema potrebe opisivati podrobnije Google Maps – ova aplikacija je poznata mnogima i može se instalirati na gotovo svaki moderniji telefon. Njena glavna karakteristika je proračunavanje putanje, praćenje lokacije (na bilo kom jeziku), POI baza podataka. Mape se mogu uvećavati i smanjivati.

Način na koji su integrisane u model Z750i će vas iznenditi kada shvatite koliko je to u stvari jednostavno. Vaše mesto na kojem se nalazite je označeno oznakom na mapi. Tako da možete sačuvati svoju trenutnu lokaciju, uneti je u Favorites, izračunati putanju (koja ne može da bude sačuvana, jer možete da sačuvate samo neke lokacije, međutim štampanje putanje između dve tačke je vrlo lako za izvesti.

Jednom kada se pokrene, ova aplikacija može da bude minimizovana, i u tom slučaju će se na spoljnom ekranu modela Z750i nalaziti ikonica satelita. Uređaj se isporučuje sa 12-kanalnim prijemnikom, koji je funkcionalan samo kada ste na otvorenom. Vreme koje je potrebno da ova karakteristika postane funckcionalna po pokretanju je 4 do 5 minuta. Telefon karakteriše unošenje koordinata, tako da svaka lokacija može da bude viđena kasnije, što znači da možete offline pretraživati putanje. Ali da biste ovo mogli da uradite potrebno je da Z750i sinhronizujete sa notebook-om i sa njegovom internet konekcijom da proveravate mape. A da budemo iskreni ovo nije naročito pogodno.

Ovde se nalazi prozor koji vam nudi broj trenutno dostupnih satelita i vašu brzinu. Međutim, ovaj prozor nije od neke naročite koristi.

Video klip, GPS-navigacija (49,6 mb, wmv)

Pretpostavljam da će vam ovaj video klip reći sve što je potrebno a što je vezano za navigacioni odeljak modela Z750i. Takođe, želeo bih da naglasim koliko god navigacija bila problematična, ipak je u pitanju vrlo dobar model. Smatram da oni potencijalni kupci koji shvataju potencijalni značaj navigacije će se odlučiti za modele sa većom dijagonalom ekrana, a pored toga, ova karakteristika kod modela na preklop je više namenjena pešacima nego da obraćate pažnju na nju kada se vozite. Dok ste u svom gradu ova karakteristika vam inače nije potrebna dok kada ste na putu ima pomenuta ograničenja, što korisnost ove karakteristike čini dostupnim samo uskom krugu korisnika.

Sony Ericsson Z750i protiv Sony Ericsson Z610i

  SonyEricsson Z750i SonyEricsson Z610i
Veličina, težina 97.4x49x20 mm, 110 grams 94.4x49x20 mm, 110 grams
Ekran 2.2 inča, 240x320 piksela, 262.144, TFT 2 inča, 176x220 piksela, 262.144, TFT
Baterija BST-33,Li-Pol, 900 mAh BST-33,Li-Pol, 900 mAh
Kamera 2 MP,bez auto fokusa 2 MP,bez auto fokusa
Softverska platforma A200 A100
GPS Da,ugrađeni prijemnik Ne
EDGE Da Ne

Utisci

Polifonija kod modela Z750i je sasvim dobra, međutim, neće nam ponuditi ništa novog u odnosu na ono što smo navikli u poređenju sa drugim Sony Ericsson brendiranim rešenjima. Jačina zvuka koju isporučuje ovaj telefon je prosečna, mada melodije zvona imaju dosta bogat zvuk što može dobro doći kada vam telefon zvoni a vi ste na ulici. Vibracija je prosečne jačine ili nešto iznad proseka, mada se može desiti da je ne osetite. Kvalitet prijema je u liniji sa ostalim proizvodima kompanije, što znači pristojan.

Nema sumnje da je model Z750i jedan vrlo dobar telefon. U pitanju nije toliko modno rešenje, mada posedujje potpuno isti diizajn koji je iskorišćen kod modela Z610i. Funkcionalnost je polje kod kojeg se ova dva modela razlikuju – Z750i se isporučuje sa prethodno instaliranom A200 platformom koja donosi multimedijalni meni zajedno sa osnovnom verzijom Walkman 3.0 muzičkog plejera. Sa softverske strane model Z750i je primamljiviji. Ali pitanje je da li će potencijalni kupci ovog modela videti te prednosti, jer većina njih gleda spoljašnji izgled telefona i gotovo nikada ne prepoznaju novi uređaj u ovom telefonu. A model Z750i ne može da stvori isti efekat kao Motorola RAZR, tako da korisnici neće moći da se odluče za ovaj telefon samo na osnovu njegovog dizajna. Kao što smo već pomenuli, GPS odeljak je prilično problematičan, tako da se ne može smatrati jačom stranom ovog telefona, iz razloga što se ne isporučuje sa prethodno instaliranim mapama.

Zbog svoje dosta visoke prodajne cene model Z750i neće biti model za masovno tržište,već je predstavljen samo sa namerom da proširi opseg ponude proizvođača. Biće primamljiv uglavnom onima koji vole njegov dizajn i osećaj korišćenja A200 platforme, Svi drugi će ovaj model zaobići.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025