
Kompletan test SonyEricsson P800

Ovaj smartphone (ili mediaphone, kako ga proizvođač naziva) je bio jedan od najpoželjnijih uređaja 2002. godine. Jedini konkurent SonyEricsson P800 aparatu je Nokia 7650. Radi pod Symbian OS, ima integrisanu kameru i skoro iste funkcije. Ipak, telefon ima neke specifične razlike o kojima nećemo sada pričati.
SonyEricsson P800 se proizvodi u samo jednoj boji - Srebrno beloj. Dimenzije ovog uređaja su velike (117 x 59 x 27 mm) pa nije ugodan za nošenje u džepu pantalona ili košulje. Kućište telefona je lepo dizajnirano, veće je nego kod većine modernih telefona; nećete se osetiti nelagodno kada ga nosite iako mu je masa celih 158 grama. Ako skinete pokrivač za tastaturu smanjićete masu za 10 grama. Međutim, to nije lako uraditi, iako su svi koraci detaljno opisani u uputstvu. Tokom mog eksperimenta zamalo nisam polomio držače. Dizajn telefona je veoma neobičan. Kada pogledate telefon videćete da tastatura zauzima samo polovinu visine telefona i da služi kao poklopac za ekran koji je osetljiv na dodir. Tastatura služi da zameni pritiske olovkom, pošto se na ekranu kada je telefon u mirovanju nalazi virtuelna tastatura. Slično rešenje je primenjeno kod Ericsson R380 telefona koji takođe ima ekran osetljiv na dodir.
Kada otvorite ili sklonite poklopac, telefon će se prebaciti u prikaz preko celog ekrana. Virtualna tastatura funkcioše i u ovom načinu rada, što možete videti na slici ispod.

U poređenju sa ostalim SonyEricsson telefonima, nekoliko novih tastera je dodato: taster OK (programabilni taster koji se koristi za potvrde), taster za povratak pomoću koga možete da se vratite korak unazad u toku navigacije (tu funkciju je imao taster Clear, odnosno taster za odbijanje poziva u starijim verzijama telefona) i taster za meni. Poslednji taster se koristi da bi pristupili raznim funkcijama menija u zavisnosti od toga u kom meniju se trenutno nalazite. Tasteri se veoma dobro vide noću, sam ekran se koristi kao pozadinsko osvetljenje. Nasuprot tome, preko dana oznake na tasterima se ne vide baš dobro pošto su oznake na njima napisane malim slovima.
Tasteri su napravljeni od plastike, dobro reaguju kada ih pritisnete. Veoma su razmaknuti jedan od drugog, pa ne možete brzo da otkucate neki broj. Ne treba zaboraviti da je tastatura samo dodataka kod ovog aparata, koji se samo koristi za biranje brojeva, tako da možemo da budemo zadovoljni kvalitetom.
Ekran je rezolucije 208 x 144 piksela (dimenzije su 40 x 28 mm) kada je zatvoren poklopac; kada je poklopac otvoren rezolucija se menja na 208 x 320 piksela (dimenzije su tada 40 x 61 mm). Ekran ne reflektuje svetlost i prikaz je vidljiv u svim uslovima osvetljenja. Može da prikaže do 4096 boja. Tekst ponekad možete pročitati i bez pozadinskog osvetljenja. Kada je poklopac zatvoren možete videti samo deo ekrana. Prednost poklopca, tj. tastature, je u tome što štiti ekran od kontakta sa Vašim obrazom dok aparat koristite za razgovore, pa se ekran neće isprljati tako brzo.

U standardnom paketu dolazi i olovka koja se nalazi sa desne zadnje strane telefona. Da bi je izvadili morate da je povučete. Meni je izgledalo da se olovka razlikuje od dizajna telefona, pošto je proziran i svetla, ali to nije smetalo njenoj funkcionalnosti.

Dva tastera se nalaze sa desne strane: gornji se koristi za pokretanje WAP pretraživača, dok se donji koristi kao okidač za kameru. Kada je aparat u mirovanju sa tim tasterom se startuje kamera. Sočivo kamere se nalazi sa zadnje strane telefona; nema poklopac pa je osetljivo na prašinu i vlagu. Kasnije će biti nekoliko reči o kvalitetu fotografija i upotrebljivosti integrisane kamere.
Sa leve strane sočiva za kameru nalazi se priključak za eskternu antenu i spikerfon.
Na levom boku aparata nalazi se priključak za slušalice i JogDial točkić. Nema sumnje da je JogDial preuzet od Sony telefona; on pojednostavljuje i ubrzava navigaciju. JogDial možete rotirati u 5 smerova. Možete ga okretati po vertikali da bi prošli kroz liste; možete ga pritisnuti da potvrdili izbor i možete ga pomeriti gore/dole da bi otvorili/zatvorili meni. U toku našeg testa nismo naišli ni na kakve probleme u radu sa JogDial točkićem.
Sa leve strane se nalaze infracrveni port i taster za uključivanje/isključivanje. Sistemski priključak je sličan ostalim SonyEricsson telefonima i nalazi se sa donje strane telefona. Ovaj smartphone može koristiti sve dodatke koji su kompatibilni sa modernim telefonima.

Nekoliko reči o bateriji. Ovaj aparat koristi litijum-polimer bateriju kapaciteta 1000 mAh. Po podacima proizvođača smartphone može raditi oko 400 sati u mirovajnu i do 13 sati ako se koristi za razgovore. U praksi su vrednosti mnogo manje. Kada smo ga aktivno koristili (20 minuta razgovora i oko 1 sat korišćenja raznih aplikacija kao što su zvučnik, kalendar, alarm, igre) aparat je radio samo jedan i po dan. Bez korišćenja aplikacija koje troše mnogo električne energije (igre, program za gledanje video materijala i drugi) aparat je radio 2 dana. Jačina pozadinskog osvetljenja je u oba slučaja bila postavljena na maksimum. Kada smo koristili režim za čuvanje energije (bilo je isključeno pozadinsko osvetljenje ekrana, razgovorali smo samo koristeći slušalice sa mikrofonom) aparat je radio oko 4 dana ali taj režim rada uopšte nije interesantan. Za tako nešto postoje mnogo jeftiniji telefoni. Prosečna autonomija telefona je 2 dana, posle tog vremena ga morate puniti. Ukupno vreme koje je potrebno da bi se baterija u potpunosti napunila iznosi oko 4 sata. Nažalost kod ovog modela ne postoji funkcija procene preostalog radnog vremena aparata pošto ono dosta zavisi od toga na koji način se smartphone koristi.
Izuzev samog aparata (P800) u standardnom paketu se nalaze:
Dodatna olovka
Slušalice sa mikrofonom
Torbica za aparat
Kaiš za telefon
Punjač
Stalak za sto
CD sa programima

Nekoliko reči o CD-u sa programima. Pomoću programa koji se nalazi na njemu možete promeniti jezik telefona. Prvi primerci telefona (namenjeni Evropskom tržištu) podržavaju sledeće jezike: Danski, Holandski, Engleski, Finski, Francuski, Nemački, Grčki, Italijanski, Norveški, Portugalski, Španski, Švedski i Turski.
Na ovom CD-u se nalazi softver za PC računar koji omogućava sinhronizaciju između P800 i aplikacija kao što su Lotus Notes, Microsoft Outlook i Lotus Organizer. Šta više, SonyEricsson P800 ima i SyncML pa podatke možete sinhronizovati sa modernim aplikacijama.
U telefonu se nalazi i mnogo aplikacija koje možete koristiti da bi pročitali dokumenta različitih formata; najviše nas je oduševila podrška za MS Word i MS Excel dokumenta.
Ostali važni dodaci su sledeći:
Kopiranje i vraćanje podataka sa PC računara. Ova alatka pravi rezervnu kopiju onoga što se nalazi u memoriji telefona.
Alatka za prenos fajlova omogućava da pogledate fajlove i da ih razmenjujete između PC računara i aparata. Najviše se koristi za grafičke fajlove.
Program za postavljanje novih aplikacija na P800.
Drajver za modem.
Program za čitanje Ebook fajlova.

Meni
Operativni sistem pod kojim radi SonyEricsson P800 je Symbian OS u verziji 7.0, ali aparat ima svoju strukturu menija, ikone i druge dodatke. Smartphone može raditi na dva načina: kao telefon (kada je zatvoren poklopac i možete koristiti tastaturu) i sa potpuno otvorenim ekranom. Glavne razlike su u prezentaciji informacija. Naravno, kada je ekran manji sadrži i manje informacija, pa zato kada je telefon zatvoren u stanju mirovanja možete videti samo osnovne podatke, vreme, jačinu signala, nivo popunjenosti baterije i ikone za pristup najkorišćenijim aplikacijama. Možete pogledati i listu svih aplikacija. U ovom načinu rada lista aplikacija je smanjena na 9 najvažnijih.








Na primer, možete videti samo trenutne događaje iz Vašeg organajzera, ceo kalendar Vam nije na raspolaganju. U aplikaciji Jotter možete samo pregledati i izmeniti tekst, slike se ne prikazuju. Ovako možemo nabrajati za sve aplikacije. U celini, aparat će obezbediti pristup najkorišćenijim funkcijama. Dodatne mogućnosti Vam stoje na raspolaganju samo kada je telefon otvoren. Kada je poklopac zatvoren, ekran ne reaguje na dodire olovkom, što je i logično. Možete zaključati tastaturu i uključiti tihi način rada uz pomoć JogDial točkića. Dok je poklopac zatvoren do izražaja više dolazi brz pristup nego količina funkcija koja Vam je na raspolaganju.




Glavni meni može biti prikazan kao lista stavki ili preko ikona. Postoje i grupe aplikacija, možete kreirati svoje foldere i preimenovati postojeće. Kroz meni se možete kretati na dva načina: uz pomoć JogDial točkića ili koristeći olovku; međutim, olovka je nezamenljiva ako hoćete da saznate dodatne informacije. Na primer, kada dodirnete indikator stanja baterije, prikazaće se balončić u kome će biti ispisani tačni podaci. To ne možete uraditi sa JogDial točkićem.
Unos teksta. Tekst možete unositi na dva načina: prvi je uz pomoć tastature koja je prikazana na ekranu, dok je drugi način interesantniji - tekst ćete pisati sa olovkom (podržan je samo Engleski jezik). Rad sa tastaturom nije predstavljao problem, možete birati kako šta ćete unositi - brojeve i karaktere Engleskog jezika ili karaktere nekog drugog jezika. Pisanje olovkom moramo podrobnije da objasnimo.
Pokazaćemo kako olovka funkcioniše na primeru pisanja nove SMS poruke. Ekran je podeljen malim trouglom (na sredini sa desne strane) i prikazan je kursor koji treperi. Možete pisati po ekranu i podaci će odmah biti prikazani na mestu gde se trenutno nalazi kursor. Prostor iznad trougla se koristi za brojeve i karaktere, dok se prostor ispod trougla koristi za pisanje simbola. Reči bi trebalo da pišete odvojeno, slovo po slovo. Brzina i kvalitet prepoznavanja slova je veoma viskoa, skoro da nije bilo grešaka posle malo privikavanja, tako da možete unositi tekst na tri načina, kada se uzme u obzir i standardan način unosa, uz pomoć tastature. Treći način je najsporiji i skoro nepotreban.


U skoro svakom meniju Vam je na raspolaganju Zoom funkcija, koja omogućava da povećate i smanjite veličinu fonta. Po pravilu telefon podržava tri veličine slova, pa možete podesiti veličinu koja Vam najviše odgovara. Sada ćemo pogledati glavne funkcije ovog telefona.




Kamera (CommuniCam)
Sočivo kamere se nalazi sa zadnje strane aparata i nema poklopac, tako da sočivo možete lako ogrebati, pa ne preporučujemo da aparat nosite u džepu sa drugim stvarima. Sa druge strane, mehanizam sočiva kamere je veoma jednostavan i ogrebotine neće uticati na kvalitet fotografija. U uputstvu je preporučeno da aparat držite na najmanje 30 cm udaljenosti od objekta koji slikate. Možete birati izmeđi tri nivoa kvaliteta fotografije (JPEG formar, 24-bitna paleta) - visoki, srednji i niski, kao i jednu od tri veličine slike (640 x 480 piksela, 320 x 240 piksela, 160 x 120 piksela). Jasno je da manja rezolucija znači ne samo manju veličinu fajla nego i lošiji kvalitet. Možete uslikati manje slika veće rezolucije ali će njihov kvalitet biti mnogo bolji.



Po mom mišljenju bolje je izabrati rezoluciju 320 x 240 piksela ako planirate da te slike gledate na ekranu ovog aparat, pošto ako je kvalitet slike veći to se neće primetiti na ovom ekranu. Veća rezolucija može da koristi ako slike pregledate na ekranu PC računara, ali je kvalitet slika ipak loš za tako nešto. Fotografije se ne mogu porediti sa fotografijama koje možete slikati digitalnim fotoaparatima. Veličina matrice i kvalitet sočiva su negativni faktori koji utiču na kvalitet fotografija. Sa druge strane očigledno je da se ova kamera može koristiti samo za slikanje slika za imenik. Sa ugrađenom kamerom to možete uraditi, ali nemojte očekivati ništa više od kamere.
Dok koristite kameru deo ekrana funkcioniše kao optičko tražilo (rezolucije 192 x 144 piksela). Ispod toga se nalazi informacija koliko možete još fotografija napraviti sa tim podešavanjima. Kameru možete koristiti u oba načina rada telefona. Kada smartphone otvoren dovoljno je da pritisnete taster za slikanje sa strane da bi slikali. Isto dugme služi i za skidanje aplikacije kada je aparat u mirovanju.
Kamera je slična kameri MCA-20 po kvalitetu, ali CommuniCam ima dodatna podešavanja. Možete izabrati nivo svetlosti fotografije, podesiti osvetljenje, kontrast, frekvenciju osvežavanja ekrana (kada je ovaj broj visok, na ekranu se odlično vidi slika čak i kada brzo pomerate aparat). Postoji i tajmer za slikanje, pa možete iskoristiti 10 sekundi da bi se što bolje pozicionirali ispred kamere. Aparat će Vas putem zvuka obavestiti koliko Vam vremena preostaje da se namestite.
Slike koje slikate kamerom lako možete prebaciti na PC računar uz pomoć posebnog programa, preko infracrvenog porta ili koristeći Bluetooth. Slike možete slati i kao MMS poruke ili prikačiti uz e-mail.
Slike
U SonyEricsson P800 postoji program za pregled slika, tzv. Image Viewer. Fotografije su prikazane kao umanjene slike ili lista fajlova. Svaku sliku možete pregledati, pa će Vam tada biti prikazane informacije o veličini i datumu slike. Sama slika može biti prikazana preko celog ekrana; možete zumirati slike ali tada ćete morati da je pomerate po ekranu da bi videli ostale delove.



Sve fotografije se čuvaju u jednom folderu u kome možete kreirati svoje podfoldere i tako raspoređivati slike. Ovaj program može da prikaže sve slike koje su JPEG, GIF ili BMP formata. Takođe pomoću njega možete izabrati koje ćete slike koristiti kao pozadine za ekran ili kao skrinsejver. Slike možete kopirati iz koristeći ovu aplikaciju u klipbord, privremeno mesto u memoriji.
Video
U ovom meniju se nalazi aplikacija Packet Video, program za reprodukciju video materijala. Ako Vas interesuju detalji o video snimcima (format, kvalitet slike itd.), morate pogledati sajt proizvođača na http://www.packetvideo.com/. Što se mene tiče mislim da je kvalitet video snimaka (MPEG-4 format) veoma dobar, iako mi se čini da je u pitanju 15 snimaka u sekundi. Minut video snimka otprilike zauzima 1 MB memorije, pa je logično koristiti MemoryStick memorijsku karticu za čuvanje fajlova. Fajlove možete skinuti i sa interneta koristeći GPRS.


Audio
Ovde se nalazi standardni program za reprodukciju audio fajlova. Podržava MP3, AMR (zapise iz diktafona), AU, WAV i MIDI formate. Sve zapise možete urediti koristeći nekoliko funkcija; i ovde možete kreirati svoje foldere i tako organizovati fajlove. Ne možete praviti liste fajlova iako bi to bilo veoma korisno pri slušanju MP3 fajlova. Postoje glasine da će se pojaviti program za reprodukciju audio fajlova koji će to imati kao opciju. Tada ćete moći da koristite P800 kao pravi uređaj za slušanje MP3 fajlova.
Snimanje glasa
Sada ćemo napisati nekoliko reči o diktafonu. Što se tiče kompanije SonyEricsson on je implenetiran na najbolji mogući način. Nema limita u pogledu trajanja snimka (ograničeni ste samo memorijskim prostorom). Prema uputstvu diktafon može raditi i u mirovanju i kada razgovarate, ali nisam uspeo da pronađem kako da ga aktiviram u drugom slučaju. Nadam se da to nije greška u uputstvu i da će se to pojaviti kasnije.

Ostale funkcije telefona, pisanje SMS poruka, imenik
Proizvođač je stavio 5 najkorišćenijih aplikacija: Poruke, Imenik, Način rada, Kalendar i Pretraživač u liniju sa alatkama. Ova linija je prikazana i kada je telefon zatvoren i kada je otvoren. Da pogledamo mogućnosti ovih aplikacija.
Imenik
U ovom aparatu možete sačuvati podatke o 1000 kontakata. Ovo nije previše ali je sasvim dovoljno čak i za najzahtevnije korisnike. Možete dodati do 8 brojeva telefona, e-mail adresa, Web adresa kao i kućne i poslovne adrese jednom kontaktu. Ako ni to nije dovoljno, možete dodati svoje beleške u posebnom polju. Svakom kontaktu možete dodeliti jednu sliku, koja će biti prikazana u toku dolaznog poziva. Osim toga, možete dodeliti bilo koju melodiju svakom kontaktu. Štaviše, možete dodeliti i pozivanje glasom svakom kontaktu.






Postoje različiti načini da pretražujete i da sortirate kontakte u imeniku. Podešavanja su fleksibilna, pa možete prikazivasti listu imena i glavnih brojeva telefona. Po ovome aparat je dostigao nivo PDA uređaja.
Poruke. Stavke u ovom meniju služe da bi radili sa SMS, MMS i e-mail porukama.


SMS. Ovde je sve očigledno. Možete pregledati sve poruke u jednoj listi, označiti one koje želite i obrisati ih. Prisutni su standardni folderi Inbox (primljene poruke), Outbox (poruke za slanje), Drafts (nezavršene poruke) i Sent (poslate poruke). Nažalost, trenutna verzija softvera ne omogućava da sami kreirate foldere. Još jedan nedostatak je da su primljene SMS poruke markirane kao nove čak i kada isključite i uključite telefon. Ovo pokazuje da softver ovog aparata još nije dovoljno testiran.
Ovaj aparat podržavanja i razmenu EMS poruka (verzije 4).
MMS. Ova funkcija radi kako bi i trebalo. Ovaj aparat je treći telefon posle SonyEricsson T68i i Nokia 7650 modela sa kojim možete kreirati MMS poruka. Aplikacija podržava 4 formata za slike (BMP, JPEG, GIF i WBMP) i 3 formata za zvuk (iMelody, AMR, WAV). Možete dodati i SMIL fajlove.
E-mail. SonyEricsson P800 podržava protokole POP3 i IMAP4. Možete kreirati nekoliko naloga. Razočaralo nas je što nismo mogli sami da napravimo foldere, ali nas je i oduševilo što telefon podržava preko 20 formata fajlova koje možete poslati uz e-mail poruku (MS Word, MS Excel, Acrobat Reader i ostali). Sada nije trenutak da pišemo o e-mail programu, samo ćemo napisati da one funkcije koje postoje funkcionišu kako bi trebalo.
Telefonski način rada. Ova funkcija Vam je potrebna ako želite da se na ekranu prikaže tastatura. Ovde se nalazi 9 skraćenica za brzo pozivanje. Takođe ovde možete pristupiti podešavanjima menija, melodija za dolazne pozive i možete uključiti vibraciju. Nemojte verovati onima koji govore da vibracija ne postoji u ovom modelu.


Interesantno je što možete iskoristiti bilo koji fajl u audio formatu koji se nalazi u memoriji ovog aparata za melodiju. Naši eksperimenti su pokazali da se veliki fajlovi (veći od 150 KB) ne reprodukuju iako ih možete izabrati. Polifone melodije su još jedna prednost SonyEricsson P800 modela; jačina zvuka je dobra. Možete snimiti ne samo melodiju već i svoj glas ili druge zvuke.
U ovom meniju se nalazi i pristup listi poziva. Prikazane su informacije poput broja telefona, tipa melodije, trajanja poziva i datuma. Možete sortirati pozive (odlazni, dolazni, propušteni, svi).
Kalendar ili organajzer. Ne želim da opišem sve mogućnosti ove aplikacije. Po mom mišljenju organajzer je sličan onima u PDA uređajima koje kontroliše PocketPC 2002 operativni sistem. Možete pogledati unose po nedeljama, mesecima i danima, podesiti koji unosi će se ponavljati, namestiti podsetnike i tako dalje. Organajzer će zadovoljiti većinu korisnika.





Pretraživač. Mislim da neću pogrešiti ako kažem da je ovo prvi uređaj koji podržava WAP verzije 2.0. Sada možete pregledati i HTML stranice pored običnih WAP stranica. U globalu posmatrano ova druga verzija je veliki korak napred, iako postoje neki limiti koji se tiču mogućnosti malih uređaja. Sada nije problem pregledati sve sajtove.

Ostale aplikacije
Sada je vreme da napišemo par reči o ostalim aplikacijama. Opisaćemo prvo one najinteresantnije.
To-do lista. Pored organajzera u aparatu postoji i lista zadataka: možete podesiti prioritete i sortirati ih. Drugim rečima, ovo je zgodna alatka za poslovne ljude.


Jotter. Ovde možete brzo napisati tekstualne poruke i napraviti skice olovkom. Možete izabrati bilo koju alatka da bi nacrtali sliku i zatim je obojiti. Jotter je jednostavnija aplikacija od programa za manipulaciju slikama.


Kalkulator. Ovo je u stvari običan kalkulator. Nažalost, u aparatu ne postoji kalkulator sa proširenim funkcijama.

Vreme. Ovde se ne nalaze samo podešavanja za vreme i datum, već i podešavanja za nekoliko alarma. Možete ih podesiti da se oglase jedanput ili u određeni vremenski period. Bilo koji audio fajl koji Vam je na raspolaganju možete iskoristiti za alarm.


Control panel. Ovde se nalaze sva podešavanja koja se tiču funkcionalnosti telefona: formatiranje memorijskih kartica, promena pozadine ekrana, podešavanja prikaza slike, promena zvukova, itd. Sva podešavanja za GPRS i Bluetooth se takođe nalaze ovde. Proverio sam kako Bluetooth radi sa slušalicom HBH-30 i nije bilo problema.




Pomoćnik za podešavanja. Možete podešavati svoj aparat korak po korak; na primer, podešavanje prikaza na ekranu, nameštanje datuma i vremena, kao i vremenske zone. Možete saznati više o mogućnostima ekrana.
Igre. U modelu P800 postoji dobar šah. Možete podesiti nivo jačine i snimati svoje poteze. Ako ste ljubitelj aktivnije zabave, možete učestvovati u trkama automobila, virteulnim naravno. Grafika je odlična ali nažalost baterija ne traje dugo kada igrate tu igru.



Ovde ćemo završiti sa testom SonyEricsson P800 modela. Postoje joše neke dodatne aplikacije ali one nisu toliko važne. Sada ću podeliti svoje utiske sa Vama.
Utisci
Pokušaću da budem kratak u izražavanju svojih utisaka, pošto su veoma različiti. Prvo, kvalitet prijema signala. Što se toga tiče SonyEricsson P800 se može porediti sa ostalim proizvodima te kompanije, tu nije bilo problema. Zvuk je čist i glasan, maksimalna jačina zvuka je sasvim dovoljna. Jačina zvuka se može porediti sa jačinom zvuka Siemens S45 modela. Što se mene tiče, zvuk je mogao biti i jači. Isto važi i za vibraciju. Slabija je od proseka, ali treba uzeti u obzir i veličinu i masu ovog aparata.
Lepo je što možete povezati slike sa kontaktima u imeniku. Kada Vas neko iz imenika zove njegova/njena fotografija će biti prikazana na ekranu pored imena. Prema uputstvu, trebalo bi da je prikazan i broj telefona, ali to nije funkcionisalo za fotografije visoke rezolucije. U tom slučaju prikazane su samo fotografije i indikator da Vas neko zove.

Ovaj smartphone sam koristio nekoliko nedelja i mogu reći da su najbolje slike bile one koje su uslikane digitalnom kamerom u najvećoj rezoluciji i posle toga skinute na PC računar. To je veoma lak postupak. Prvo, potrebno je da smanjite sliku (optimalna rezolucija je 170 x 200 piksela). Drugo, pošaljete taj fajl na P800 (u JPEG formatu, na primer) i imenujete fajl. Ishod ovakvog postupka je da ćete dobiti kvalitetnu sliku i da će veličina tog fajla odgovarati veličini fajla koji bi nastao da ste odmah takvu sliku uslikali digitalnom kamerom. Nedostatak je što je potrebno onda više vremena da bi ste uradili to za sve slike za imenik.
Radio sam sa digitalnom kamerom i koristio je u različitim situacijama. Nedavno sam sreo starog prijatelja koga godinama nisam video. Tada mi je nacrtao put do svoje kuće na salvetu. Pošto smo pili kafu, slučajno smo je prosuli po salveti. Naravno da nisam mogao da je ponesem sa sobom ali sam je zato slikao sa kamerom ovog modela. Mogao je da mi nacrta put koristeći Jotter aplikaciju ali se toga nisam setio u trenutku. Mogu dati mnogo primera takvih situacija (slanje slika sa Vašeg odmora prijateljima, slikanje nameštaja da bi pokazali porodici, itd.). Ako osoba kojoj šaljete slike ima isti aparat, te slike možete poslati direktno. Sad ćemo se posvetiti drugim funkcijama.
Jedan od nedostataka ovog smartphone aparata je lista poziva koje ponavljate. Možete ih podesiti uz pomoć filtera ali su to primitivna podešavanja. Slična su onima u Ericsson R380 modelu. Bilo bi interesatnije da je to bilo uređeno kao pretraga, odnosno grupisanje po broju telefona ili na neki sličan način. Nadam se će druge kompanije napraviti poseban softver za ovo.
Što se tiče ostalih delova aparata, oni su zgodni za upotrebu. Ekran je veliki i po veličini skoro da odgovara PDA uređajima; mogućnosti operativnog sistema nisu loše. Brzina prikaza informacija na ekranu i promena aplikacija je veoma dobra, obično čekate manje od sekunde, mada se to vreme povećava ako koristite zahtevnije aplikacije, na primer, igrate igru Trke. Tokom samo jednog sata igranja te igre nivo baterije se smanjio za više od 50%.
Litijum-polimer baterija ima veliki kapacitet pa je potrebno puniti aparat oko 4 sata, što je dosta dugo. Ako aparat punite svakodnevno nećete imati problema sa korišćenjem. Velika potrošnja struje je nedostatak svih aparata ove klase, tako da ako su Vam potrebne samo osnovne funkcije telefona ovaj aparat Vam nije potreban.
U celini ovaj smartphone je blizak modernim PDA uređajima, mislim da će se razlika između njih smanjivati tokom narednih nekoliko godina. Pojaviće se dosta multi-funkcionalnih uređaja pa će PDA uređaju postati nepotrebni.