i550 2007
2007. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Samsung i550
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Samsung i550. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Samsung i550 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM/UMTS-telefona Samsung i550

Prodajno pakovanje:
Telefon
Baterija
Punjač
Žične stereo slušalice
Uputstvo za upotrebu
USB kabl
1 Gb microSD memorijska kartica (zavisi od regiona)
CD sa softverom
DVD sa softverom za navigaciju

Pozicioniranje

Samsung se još uvek nije pomerio dalje od nekoliko prvih koraka kada je reč o segmentu Symbian baziranih uređaja i za sada je sve povezano sa provajderima usluga. Situacija za kompaniju zapravo je dvostruka – iako postoji veliki broj provajdera sa prilagodljivim podešavanjima za S60, a sa druge strane, tu je i vlasnik platforme sa svojih zahtevima – Nokia. Nijedan proizvođač ne bi bio srećan da predstavi nešto što je jedinstveno ali ni time da samo popunjava praznine koje je Nokia previdela.

Samsung je odabrao ovu drugu varijantu i ponudio rešenja u okviru segmenta gde Nokia nije prisutna. Na primer, Samsung i400 nije bio namenjen da bude masovni uređaj za provajdere, dok je Samsung i450 – muzički uređaj imao veliki potencijal da preuzme obim prodaje od modela Nokia N81. Pokušavajući da osvoji srca korisnika, Samsung se oslonio na razumnu cenu, međutim, ni ovakav pristup nije dao željene rezultate. Na ovom polju čuda ne postoje a Samsung-ova rešenja su i dalje iza Nokia-inih rešenja, kako u smislu funkcionalnosti tako i po nedostatku iskustva kada je reč o razvoju softvera. Naravno, uvek mogu da izaberu da pojačaju hardverski odeljak ubacivanjem dodatne memorije, jasnijim ekranima, itd. Međutim, uopšteno govoreći, postoji jako malo prostora za manevrisanje.

Druga slamka za koju će Samsung pokušati da se uhvati ne bi li ojačao ovaj segment jeste GPS, naročito dva uređaja koja poseduju istu funkcionalnost – Samsung i550 i Samsung i560. Iako su veoma različiti po pitanju karakteristika, oni predstavljaju početak proizvodne linije GPS omogućenih smart telefona kompanije Samsung. Međutim, to ne predstavlja nikakvo iznenađenje osim što će to biti prvi takvi uređaji na tržištu budući da su slična rešenja već koristila za testiranje softvera i tehnologija. Iako su ova dva uređaja pravilo pozicionirana, u odnosu na neka Nokia brendirana rešenja, ni ovo ih neće spasiti. Sve u svemu, i550 i i560 su osrednja rešenja bez direktne konkurencije u smislu karakteristika koje nude.

Hajde sada da pokušamo da saznamo koliko je potreban GPS u Symbian omogućenim uređajima? Verovatno je većina korisnika radoznala po ovom pitanju ali će njihovo interesovanje sigurno opasti kada čuju da WiFi nije prisutan, drugim rečima, da je ovo model kojem nedostaje ono što je široko rasprostranjeno kod Nokia-inih rešenja. Međutim, možda i neće. Štaviše, korisnici trenutno dobijaju više sa Nokia brendiranim uređajima, kao što je bolji plejer, daljinski upravljač, i tako. Čini se da model i500 nije usmeren za masovno tržište, zbog toga poseduje nekoliko jedinstvenih karakteristika. Dolazimo do činjenice da je ovo uređaj namenjen za tehnički potkovane korisnike, ali i u tom slučaju samo za neke od njih. Kao što je slučaj sa većinom drugih Samsung smart telefona, model i550 će doživeti blagu ekspanziju a zatim će u bliskoj budućnosti pasti u zaborav. I pored toga ovaj model poseduje neke zanimljive karakteristike koje ćemo kasnije navesti.

Dizajn, veličina, kontrole

Model i dalje karakteriše candy bar izgled, dimenzije aparata su 101x52x17.8 mm, a težak je 110 grama. Model i550 odlično staje u šaku i ne izgleda suviše veliko. Uređaj je dostupan u crnoj boji dok su bočne strane izrađene od sive plastike a ekran okružuje plastika sjajnog tipa. Numerička tastatura izrađena je od matirane crne plastike. Kombinacija materijala je prilično neobična i zahvaljujući tome prednja strana modela i550 isprlja se za kratko vreme, dok zadnja strana nije sklona sakupljanju otisaka prstiju.

Poklopac odeljka za bateriju je izrađen stilu kože i,= zahvaljujući tome, aparat nije izložen ogrebotinama, što se može videti kod svih najnovijih i najboljih Samsung-ovih ponuda.

Iznad ekrana nalazi se kamera za videokonferencije u okviru 3G mreže. Sa leve strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka a iznad otvora za provlačenje trake za nošenje telefona oko vrata. Takođe sa leve strane nalazi se slot za microSD memorijsku karticu. Kada aparat okrenete na desnu stranu videćete interfejs konektor skriven ispod poklopca kao i taster kamere.

Sa zadnje strane telefona nalazi se ogledalo za slikanje samog sebe, LED blic i sočivo 3.2MP kamere.

Model i550 izgleda veoma robusno u šaci, svi delovi su fino podešeni. Jedan od modela koji smo testirali imao je određenih problema kada je u pitanju zadnji poklopac – bilo je problema kada smo pokušali da ga vratimo nazad pa je nakon toga bio pomalo olabavljen. Međutim, to verovatno više razloga ima sa našim nepažljivim rukovanjem, tako da problem najverovatnije nije u kvalitetu izrade.

Ekran

Aparat i550 poseduje 2.6’’ TFT matricu koja pruža rezoluciju 240x320 piksela (40x53mm) i koji ima mogućnost prikazivanja do 262.144 boja na živopisnim i jasnim slikama. U poređenju sa modelom Nokia N95, ekran i550 čini se malo boljim zahvaljujući tome što je svetliji i oštriji. Iako slika bledi pri direktnim sunčevim zracima informacije su i dalje čitljive.

Ekran može prikazati do 12 tekstualnih i 3 servisne linije. Čak i sa podrazumevanom veličinom slova možete iskoristiti svih 16 tekstualnih linija u nekim režimima.

Pogledajte naše slike gde je upoređen i550 sa Samsung-om i560, čija dijagonala je manja, i iskreno rečeno uprkos velikom broju sličnosti postoji i veliki broj stvari koje ih razdvajaju.

Tastatura

Standardni numerički pad je prilično zgodan, budući da je načinjen od malih pravougaonika sa oznakama koje se nalaze između. Model i550 ne poseduje senzor ambijentalnog svetla.

Funkcionalni taster sadržavaju i tastere za pretraživač i GPS – ovaj drugi se slučajno aktivira dok se i550 nalazi u vašem džepu, tako da preporučujemo da uvek zaključavate tastaturu. Dobra stvar kod ovog je to što to možete učiniti zadržavajući taster „*“ pritisnut. Ukoliko zaključate tastaturu, nećete pokrenuti ekran pritiskom na bilo koji taster što je, donekle, veliki nedostatak, budući da je ekran uvek taman.

Jedinstvena kontrola koju poseduje i550 i ona koja zamenjuje standardni džojstik jeste trackball – ovaj pointer je sličan onima koje poseduju računari i radi isti posao kao i miš što radi. Korišćenjem podešavanja možete podesiti osetljivost miša samo na pritisak. Sama kuglica poseduje indikator svetla koji sija plavom bojom u režimu mirovanja a crvenim kada je model i550 na punjaču.

Upravljanje aparatom i550 pomoću ove kuglice nije naročito teško i čovek se veoma brzo navikne na nju – prilikom testiranja bilo je pogrešnih klikova ili bolje reći pogrešnih prelaza, na primer u Active režimu mirovanja razgledali smo horizontalno poređanje stavke koje su prilično blisko postavljene, prst zadrhti i jednostavno smo prelazili na sledeće. Neophodna je prilična preciznost pri radu sa i550 na pravilan način. Iako se čini da je Web pretraživač smart telefona najbolje mesto za postavjanje kuglice, to nije tako lako – morali biste da koristite mini-map režim jer bi u svakom drugom slučaju pregled strana putem kuglice oduzeo suviše vremena. Možda bi model i550 bio bolji sa džojstikom budući da on odlično vrši svoj posao a kuglica je zanimljiva sve dok predstavlja dodatnu opciju. Pre nekih desetak godina Nokia je ubacila ovakve kuglice u nekoliko svojih mobilnih uređaja, međutim, vrlo brzo je odustala od njih. Čini se da u Samsung-u pokušavaju isto.

Hardverska platforma

Ovaj telefon je prvenstveno interesantan zbog toga što je drugačiji od standardnih Nokia S60 uređaja. Samsung ima mogućnost da odabere bilo koje rešenje koje mu se dopadne i zato je Samsung i550 veoma drugačiji od svih ostalih S60 baziranih uređaja. Uzmimo, na primer, njihov Qualcomm MSM6260 baziran na radio modulu, dok ga Nokia nikako ne koristi.

Za razliku od Samsung-a i450, model i550 koristi TI OMAP 2430 čipset sa ugrađenim 2D/3D akceleratorom, međutim, mi nismo našli način da ga upotrebimo (verovatno se aktivira samo u okviru aplikacije za kameru).

Budući da odeljak smart telefona i550 i njegov deo sa radiom koriste potupuno drugačije čipove, ovaj fenomen doveo je do prilično neobičnog rešenja, da budemo specifični, oni su memoriju podelili na dva samostalna bloka. U suštini, aparat poseduje RAM za radio modul i deo za smart telefon (SRAM tip za oba, 32Mb i 64Mb respektivno).

Procesor koji je upotrebljen kod modela i550 (ARM1136) radi na 330 MHz.

Na kraju, reći ćemo nešto o IceMobile pojačivaču koji je zadužen za zvuk kod ovog telefona (radi samo sa slušalicama, zvuk koji dopire iz zvučnika modela i550 obrađuje se od strane TI ugrađenog modula). Čini se da je ovo samo duboko integrisano rešenje ali je ono u ovom slučaju neophodno. Naravno da to dovodi do blagog povećanja aparata zbog velikog broja različitih komponenti (međutim, korisnici ne daju veliku pažnju ovome budući da su dimenzije i550 savršene) kao i do veće potrošnje baterije (u poređenju sa sistemima sa pojedinačnim CPU). Međutim, imajući u vidu da poseduju posvećene module i komponente koje rade određene zadatke, sve to uveliko utiče na poboljšanje i550, barem u teoriji. Kao što možete videti, za ovakav pristup postoje stavi i za i protiv.

Performanse

Kada su performanse u pitanju, bili smo uzbuđeni jer imamo mogućnsot da uporedimo modele Samsung i550 i Nokia N95. Rezultati nam ukazuju da iako je i550 u nekim segmentima čak i brži od N95, ova dva telefona su približno istih performansi.

Memorija, memorijska kartica

Telefon se isporučuje sa oko 150Mb flash memorije koja je dostupna korisniku dok je veličina RAM-a 85Mb (količina nakon prvog pokretanja uređaja, dodatne aplikaicje nisu instalirane). i550 ima mogućnost korišćenja microSD memorijske kartice kapaciteta 2Gb (zamena bez isključenja je moguća) međutim mi nismo imali problema pri radu sa 4Gb jedinicom u aparatu koji smo testirali.

USB, Bluetooth

USB. Uređaj se isporučuje sa USB 2.0 podrškom a nakon uspešne PC konekcije možete odabrati jedan od sledećih režima:

Data Transfer (Mass Storage USB) – memorijske kartice su dostupne, nisu potrebni driver-i budući da vaš operativni sistem automatski identifikuje uređaj. Brzina prenosta podataka je oko 2000 Kb/s (USB 2.0).
PC Suite – koristi se za rukovanje uređajem putem PC Suite softvera, omogućuje sve karkteristike telefona, backup podataka, itd.
PictBrigde – služi sa štampanje slika i fotografija.
Media Player (MTP protocol) – sinhronizacija svih podataka sa Windows Media plejerom.

Bluetooth. Smart telefon podržava EDR-omogućeni Bluetooth 2.0 zajedno sa sledećim profilima:

A2DP
AVCRP
BIP-ImagePush
DUN-GW
FT-Server
HandsFree-AG (1.0)
Headset-AG
OBEX
OPP-Client
OPP-Server
SIM Access-Server

Najviša brzina koju možete ostvariti sa i550 Bluetooth konekcijom je negde oko 100Kb/s. Takođe smo testirali njegov A2DP profil u paru sa Sony Ericsson DS970 koji se zaista odlično pokazao – mogli smo da upravljamo listom numera, preskačemo numere i podešavamo jačinu zvuka, međutim, nismo uspeli da prikažemo naslov trenutne numere na ekranu i550.

Baterija

i550 koristi bateriju višeg kapaciteta – u pitanju je 1200mAh Li-Ion-ska baterija koja prema tvrdnji proizvođača može da obezbedi 250 časova rada telefona u režimu mirovanja i oko 2.5 sati razgovora. Prilikom testiranja baterija telefona je trajala približno 2 dana uz 5 do 6 časova slušanja muzike i oko jedan čas poziva (ukupno), dok ostale karakteristike i mogućnosti ovog telefona skraćuju vreme trajanja baterije. Isto tako prilikom testiranja telefon je omogućio 9.5 časova kontinualne muzičke reprodukcije (slušalice koje se isporučuju sa telefonom, jačina zvuka podešena na najvišu vrednost).

GPS navigacioni režim isprazni bateriju za oko 2 časa i 25 minuta, tako da ukoliko planirate da koristite ovaj telefon za navigaciju u automobilu pametno bi bilo da kupite portabl punjač, jer bi u suprotnom korišćenje ovog telefona bilo problematično.

Ukoliko vam se dogodi da slučajno pritisnete navigacioni taster, i550 će se isprazniti nakon jednog dana korišćenja, jer je telefon veliki potrošač energije u ovom režimu. Vreme koje je potrebno da se baterija u potpunosti napuni je 2 časa.

GPS-navigation

Obzirom da i550 radi na S60 platofrmi, prva prva stvar koju očekujete da je na njemu dostupna Nokia Maps ili makar Smart2Go aplikacija, koje su u suštini iste. Međutim programeri Samsung-a su odlučili da povežu ove aplikaicje u jednu – za Symbian to je Navigation. Ovo znači da nećete biti u mogućnosti da instalirate Smart2Go na i550 jer ne postoji aplikacija sa odgovarajućim sigurnosnim sertifikatom. Od svih dostupnih programa koji mogu zaista da rade sa ugrađenim GPS prijemnikom kod ovoga telefona samo smo uspeli da Google Maps 2.0 „nateramo“ da radi. Mada je i ova aplikacija jako loše radila, desetak minuta je bezuspešno pokušavala da pronađe satelite, da bi ih nakon tog vremena pronašla ali uz veoma slab signal.

Da bi rešio ovaj problem, proizvođač uz telefon ispooručuje Navigation 6.27 ili noviju verziju, međutim krajnji korisnik neće primetiti neke naročite razlike između 6.xx verzija. Da biste koristili navigacioni odeljak modela Samsunhg i550, potrebno je da povežete i550 sa PC-jem u USB Storage režimu i zatim instalirate i mape i aplikacije, koje se ne isporučuju instalirane na telefon kao kod Nokia brendiranih ponuda. Ovo je veoma nezgodno, a mnogima se može dogoditi da previde ovaj korak u procesu instaliranja, i zaista nije jasno zašto se proizvođač odlučio na ovakav korak.

Nakon instaliranja aplikacija i mapa na telefon, možete mauelno odabrati fajl aglasovnim navodima i pravcima, ali ponavljam, sve se manuelno podešava, što je još jedan nedostatak softvera modela i550.

U osnovi, za sve one koji su upoznati sa aplikacijama namenjenim S60 platofrmi i načinu na koji one rade, proces instaliranja će biti lagan, ali oni koji se nisu susretali sa ovakvim rešenjima će naići na određene teškoće.

Veoma smo zadovoljni što telefon poseduje posvećeni taster za pokretanje GPS aplikacije – pritiskom na ovaj tasrer prelazite odmah na početni ekran ove aplikacije (koji nije mapa). Ovo je u suštini veoma različito od Nokia Maps-a i ne možemo ga nazvati ugodnim za korišćenje ni po jednom smislu. Kao prvo, ovo nije kompletna verzija aplikacije koja se isporučuje sa modleom Samsung i550 – u pitanju je samo dvonedeljna probna verzija, nakon čijeg isteka će vam za glasovne upute i karakteristike izračunavanja rute biti potrebno da platite određenu sumu. Primera radi, Nokia nudi besplatno proračunavanje rute, ali naplaćuje za glasovne funkcije i navigaciju.

Kao drugo, nakon što uđete u režim mapa videćete da uređaj pokušava da pronađe satelite, što znači da nećete biti u mogućnosti da vidite mapu ili da uradite bilo šta drugo ukoliko vaša lokacija nije povezana sa satelitom. Veoma je teško reći koliko ova stvar ometa ergonomiju aplikacije – na primer, ne možete proračunari putanju iz tačke A i tačku B kada je baterija prazna. Lično smatram da je potpuno nelogično i nakazno na ovaj način kreirati aplikaciju.

Još jedna stvar koju želimo da naglasimo kada su mape u pitanju je da su sve lokacije date transliteralno, ali je moguće prebacivanje na lokalne jezike. Mape većih gradova su urađene dosta detaljno, mada ne toliko da bi nas baš oduševile i u liniji su sa mapama koje nudi Nokia Maps ili navigator za automobil. Glasni navodi za pravce kod modela i550 su glasni, ali ono što je zaista nepogodno je da ne postoji specijalni nosač za automobil pa ste prisiljeni da uređaj držite na instrument tabli sa koje vam ekran neće uvek baš biti vidljiv.

Navigacioni režim isprazni bateriju uređaja veoma brzo – da budemo precizni za 2 časa. Dobra strana GPS uređaja kod modela Samsung i550 je u tome što je za pokretanje uređaja po uključivanju za upotrebu u automobilu potrebno oko 5 minuta – nakon povezivanja sa satelitima, uređaj nikada ne gubi signal i nudi dobru tačnost pozicioniranja.

Među značajnim nedostacima aplikacije je to što nije moguće zumirati ili umanjivati mapu u realnom vremenu – potrebno je prvo da uđete u meni. Ostale mogućnosti aplikacije uključuju 2D/3D grafiku, noćni režim ali ni ovde nema ničega što bi nas preterano oduševilo.

POI pretraga sa modelom i550 nije ništa drugo do obična – pronašli smo brojne tačke obezbeđene sasvim pristojno, ali ništa sem toga. Na primer navigator je promašio nekoliko benzinskih stanica kada smo upitali navigator gde je najbliža tako da ovo nije ispalo onako kako smo očekivali.

Rute se mogu izračunati na osnovu brzine i drugih ograničenja, ali to nije ništa spektakularno. Međutim, režim simulacije rute se očigledno nigde ne može pronaći što nas je donekle zbunilo.

Bez sumnje, o GPS odeljku modela i550 bi mogli nadugačko i naširoko da pišemo ali to nema nikakvu svrhu. Ono što je bitno jeste da navigacija nije ponuđena na najbolji način u svojoj klasi budući da poseduje veliki broj ograničenja od kojih su dva kritična te je to jedini razlog zbog čega se nećemo posebno fokusirati na to. Pogledajmo slike interfejsa; mislim da će od sada pa nadalje one govoriti sve.

Muzički odeljak

Model i550 poseduje tipični S60 plejer bez dodatnih opcija ili priključaka, čak nema nijednog ekvilajzera. Ne treba suviše razmišljati da bi došli do zaključka da je ovaj plejer ubačen u ovaj model samo zato da ga ne bi upoređivali sa Samsung-om i450, budući da su ova dva modela veoma slična po pitanju kvaliteta a tehnički gledano Samsung i550 daje blago prirodniji zvuk. Neću kriti da sam bio veoma zadovoljan ovim nivoom zvuka koji ovaj uređaj pruža (kao i kod i450 i i560, u suštini su ovo uređaji koje odlikuje veoma dobar kvalitet zvuka).

Međutim, kada je reč o softveru, i550 je prilično siromašan, da ne uzimamo u obzir dodatne opcije, čak nema ni daljinski upravljač. Sve u svemu, sumnjamo da ćete uživati u muzičkom odeljku ovog telefona.

Alexander Dembovsky je rekao za i550. Model i550 karakteriše priključak za slušalice i prilično dobar dizajn audio sekcije koji ima pozitivan uticaj na njegove performanse. Samsung i550 je odličan uređaj koji je sa svojim oznakama skoro identičan sa modelom i450 koji je poznat po svojim muzičkim mogućnostima. Korisnici će se morati navići da i550 ne poseduje ekvilajzere, iako to ni ne predstavlja neki veliki gubitak – uređaj i dalje ima mogućnost renderovanja muzike kao i MP3 format a pored toga i550 se isporučuje sa parom slušalica veoma dobrog kvaliteta.

Ono što posebno obeležava muzičko odeljenje jesu zvuk i IMD vrednosti koji su neočekivano dobri za telefon – bilo bi dobro kada bi i muzički plejeri imali ovakve rezultate.

Opšte performanse

Frekventni odziv (od 40 Hz do 15 kHz), dB: +0.40, -0.68Prosečan
Nivo šuma, dB (A): -88.6Dobar
Dinamički opseg, dB (A): 85.8Dobar
THD, %: 0.0028Odličan
IMD, %: 0.043Dobar
Stereo transkripcija, dB: -89.0Odlična
Intermodulacija pri 10 kHz, %: 0.029Dobra

Opšte performanse: dobre

Frekventni odziv

Nivo šuma

Opšte performanse - Samsung i550 protiv Samsung-a i450

Kriterijum Samsung i550 Samsung i450-2
Frekventni odziv (od 40 Hz do 15 kHz), dB: +0.40, -0.68+0.41, -1.38
Nivo šuma, dB (A): -88.6-85.4
Dinamički opseg, dB (A): 85.884.4
THD, %: 0.00280.0024
IMD, %: 0.0430.032
Stereo transkripcija, dB: -89.0-87.7

Frekventni odziv – Samsung i550 protiv Samsung-a i450

Nivo šuma – Samsung i550 protiv Samsung-a i450

FM radio – ova aplikacija podržava standardni interfejs uz mogućnost čuvanja do 20 stanica. Pri testiranju u gradu radio se odlično pokazao. Automatsko traženje nije dostupno kod modela i550 tako da ćete to morati da uradite manuelnim putem.

Kamera

Model i550 poseduje 3.2MP CMOS matricu koja poseduje autofokus. Zahvaljujući čipsetu na kojem radi kamera telefona pruža slike mnogo boljeg kvaliteta nego slična rešenja, kao što je Samsung D900/D900i.

Postoje tri dostupna kvaliteta slike, kao i sledeće rezoolucije koje su korisnicima na raspolaganju:

2048x1536;
1600x1200;
1152x864;
800x600;
640x480;
320x240;

Među neuobičajenim stvarima koje smo primetili kod i550, postoji mogućnost da se onemogući automatski fokus, što je u nekim slučajevima prilično zgodno. Nažalost, ovaj aparat ne poseduje makro režim, za razliku od ostalih Samsung brendiranih modela.

Među ostalim podešavanjima nema nekih koja bi oduzela dah, tu su uravnoteženje belog, nekoliko efekata (Normal, Sepia, Black&White, Negative, Aqua) itd. LED blic modela i550 u većini slučajeva nema nikakvu funkciju iako ponekad može nešto osvetliti.

Iz dole navedenih primera veoma lako se može uvideti da je kamera bolja nego kod većine modela a ni to nije sve kada je reč o i550.

(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG

Video. Video klipove možete snimati u dve rezolucije – 352x288 i 176x144 piksela pri 15 fps (zvuk može da se isključi). Kvalitet video snimaka kreiranih modelom Samsung i550 nije naročit, tako da ukoliko klipove nastale ovim telefonom budete gledali samo na ekranu telefona bićete zadovoljni, ali ukoliko se odlučite za monitor računara, pripremite se na razočarenje.

Primer video klipa 1 (mp4, 1,17 mb)
Primer video klipa 2 (mp4, 1,81 mb)

Prethodno instalirane aplikacije

Telefon ne donosi veliki broj prethodno instaliranih aplikacija. Standarndi paket uključuje Adobe PDF, QuickOffice za čitanje dokumenata (dokumente možete editovati tek nakon što kupite kompletnu verziju programa).

Flash Player –aomogućava otvaranje flash klipova van ugrađenog pretraživača, i kod modela i550 je prisutan kao samostalna aplikacija.

Signal glasa – paket za prepoznavanje glasa. Jedan od najboljih prisutnih na tržištu u današenje vreme. Dok ste na ekranu u režimu mirovanja, možete pozvati glasovne komande pritiskom sa zadržavanjem tastera „0“. Uz pomoć ove aplikacije možete pozvati broj iz vašeg telefonskog imenika, pozvati neke stavke menija ili pokrenuti druge komande. Nije potrebno prethodno treniranje glasa, a telefon pretpostavlja vaš trenutni jezik menija za potrebe ove aplikacije. U poređenju sa sličnim aplikacijama na smart telefonima kompanije Nokia, ovaj paket je superironiji iako je načinio par pogrešaka pri pozivanju brojeva.

Video editor

Još jedna od aplikacija koja ne pripada standardnom paketu aplikacija koje postoje kod telefona baziranih na Nokia S60 platformi. Postoje tri dostupna režima vezana za ovaj Video editor – prvi i najmanje sofisticirani vam omogućava da editujete video klipove (dužinu klipa, vreme početka, zvučnu numeru, snimanje zvuka itd).

Drugi režim je vredniji dodatak podrazumevanoj funkcionalnosti sistema. Sa gomilom fotografija možete kreirati CIF, QVGA ili QCIF klip. Drugim rečima, možete odabrati fotografije koje su vam potrebne, podesiti pozadinsku muziku i zatim podešavati efekte prebacivanja sa fotografije na fotografiju. U ovom režimu postoji veliki broj dostupnih opcija, ali nijedna nije suviše komplikovana – naprotiv sve je prilično jednostavno. Prirodno, biće vam potrebna određena veština, ali korišćenjem ovog režima ćete vrlo brzo ovladati. Da pomenemo da ovaj režim ni u kom slučaju nije zamena za slide-show režim, već ovde imate samo kratki video koji možete razmenjivati po potrebi.

Poslednji režim koji postoji kod video editora modela Samsung i550 je „StoryBoard“, koji je sličan prethodno opisaom režimu, međutim ovde imate mogućnost dodavanja slika i klipova u novi klip. Sva ostala podešavanja su nepromenjena.

Utisci

Nivo jačine zvuka koji proizvodi zvučnik je vrlo visok i u liniji sa Nokia baziranim smart telefonima opremljenim stereo zvučnicima. Takođe nam se vrlo dopala vibracija koju obezbeđuje model i550. Po pitanju glasovnih poziva i osetljivosti mikrofona, performanse ovog modela su vrlo dobre i na njih se ne možemo požaliti.

Ovaj uređaj se na tržištu pojavio početkom januara. Onda, šta korisnici dobijaju za njegovu cenu? Veoma dobar smart telefon sa donekle neobičnom ergonomijom, naročito smo bili zbunjeni po pitanju kuglice. Osim toga poseduje vrlo dobru kameru, koja je inferiornija u odnosu na konkurentske modele – na primer, Nokia N82 poseduje 5MP jedinicu sa vrhunskim sočivma, ksenonskim blicem i GPS-om.

Ukoliko bi morali da izdvojimo najvećeg rivala za Samsung i550, onda bi to sigurno bila Nokia N82 – ovaj aparat poseduje sve, uključujući i GPS. Međutim, potpuno je druga stvar to što je N82 preferirani uređaj čak i sa malo jačom cenom.

Aparat i550 ne predstavlja ništa posebno, sigurno će naći svoje obožavatelje ali ih neće biti previše. Nažalost, odličan kvalitet zvuka plejera poništen je softverskim odeljkom a i nedostatak Wi-Fi ga stavlja iza sličnih rešenja. Sve u svemu, Samsung i550 predstavlja posebnu liniju i naše mišljenje je da se neće svideti širim masama. Ipak, budući da predstavlja osnovu za neke tehnologije ima potpuno pravo da postoji.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025