
Kompletan test GSM/UMTS-telefona Motorola MOTO U9
Prodajno pakovanje:
Telefon
900 mAh Li-Ion baterija
microUSB kabl
microSD memorijska kartica (veličina zavisi od regiona)
Žične stereo slušalice
Uputstvo za upotrebu
Pozicioniranje
Prvobitno je ovaj telefon trebao da predstavlja naslednika modela Motorola PEBL, međutim, da bi to postigao morao je da se odlično slaže sa aparatom Motorola RAZR V8. Zar vam se sve ovo ne čini poznatim? Za model MOTOROLA PEBL iskorišćen je bukvalno isti pristup u nedavnoj situaciji – međutim, tada je u centru pažnje bila Motorola RAZR dok je PEBL morao da ga prati. Proizvođač je očigledno smatrao da se ovaj model može dopasti velikom broju korisnika i da može generisati dobru prodaju, međutim, nije imao puno šansi pored originalnog RAZR-a. Ni danas se ništa nije izmenilo, osim jednog detalja – RAZR2 nije toliko popularan kao njegov prethodnik.
Motorola-u danas karakteriše LJ (MOTOMAGX) platforma – kada je reč o platformi, a trebalo bi pomenuti da RAZR V8 dolazi kao prvi L6.1 bazirani uređaj dok Motorola-u U9 odlikuje L6.3. Po pitanju softvera ova dva aparata su različita ali šta je sa pozicioniranjem?
Ovde dolazi do zabune sa U9, kao i kod nekih drugih rešenja koja su predstavljena od strane kompanije Motorola. Prvobitno je ovaj uređaj dizajniran da bude rešenje namenjeno onim korisnicima kojima telefon predstavlja modni dodatak ali je marketinško odeljenje preduzelo donekle nesofisticiran pristup, te mu je bio neophodan malo drugačiji pristup koji zaslužuje jedan uređaj koji se može nazvati muzičkim rešenjem. Ipak, za njega nije bilo mesta u ROKR proizvodnoj liniji, prvenstveno zbog dizajna i zato je U9 samo običan „MOTO-“ telefon. Što se tiče njegovog članstva u U seriji, ona se veoma lako može objasniti njegovim oblicima i oznaci koja nagoveštava da je u pitanju jedan od najboljih modela.
Ukoliko malo više razmislite o svemu ovome i dobro se zagledate u svaki detalj, videćete da je MOTO U9 modni uređaj kojem je proizvođač želeo da predstavi kao muzičko rešenje. Na primer, za Sony Ericsson W910i iskorišćen je isti trik ali je barem muzički odeljak bilo podržan prilagodljivim karakteristikama plejera dok U9 nema ništa posebno po tom pitanju.

Inkongruentnost navedenih karakteristika i realne mogućnosti telefona, standardne funkcionalnosti uporedljive sa glavnim proizvodom, RAZR2 – sve ovo ostavlja MOTO U9 sa samo jednom mogućnosti – kapric. Na osnovu ovog ponovo dolazimo do činjenice da će veliki deo prodaje modela U9 biti generisan na osnovu nagle kupovine i to najviše od strane ženskog dela populacije. Isto važi i za slično dizajnirana Sony Ericsson rešenja kao što je Sony Ericsson Z610i. U marketinškom smislu proizvođač je načinio nekoliko pogrešnih koraka tako da je pozicioniranje U9 daleko od savršenog – pokušaj da se pokrije šira ciljna grupa umesto fokusiranja na određeni deo u okviru kojeg bi uređaj mogao biti veoma uspešan, na kraju dovodi do centralizacije prodaje i prema tome smanjuje zaradu.
Dizajn, veličina, ergonomija
Dimenzije uređaja su 90x48x16.4 mm a težak je 87.5 grama. Aparat U9 odlično staje u šaku, naročito kada je zatvoren, a odlično staje u džep ili tašnu. Ukoliko treba da biramo između PEBL i U9 baziranog, po pitanju materijala, sigurno ćemo se odlučiti za prvi model zbog toga što je njegova čitava površina izrađena od plastike meke na dodir a sadrži i neke metalne delove. Za razliku od njega model U9 odlikuju plastični delovi a zadnju stranu odlikuje baršunasti završni sloj, ali i pored toga ne pruža isti taktički osećaj zbog svoje sjajne površine i tankog profila. Pored toga, Sony Ericsson Z610i je u istoj grupi – osećaj je isti, na isti način pristaje u šaku i osim toga nema ništa posebno vezano za njega, za razliku od PEBL-a.


Za sada su dostupne samo tri boje kada je reč o modelu U9 – crna, pink i tamno crvena, iako će se najverovatnije pojaviti još boja u prvoj polovini ove godine, kao što je bio slučaj sa PEBL-om.




Tamna plastika na prednjoj strani je sjajna i predstavlja pravi magnet za skupljanje masnoća i prljavštine. Oni koji su navikli da su im telefoni čisti i uredni moraće redovno da ih čiste. Nakon samo minut vremena držanja telefona u ruci, MOTO U9 ima sve odlike zaprljanog telefona – masne tufne preko cele površine itd. Ovo je endemična mana svih sličnih uređaja, niko do sada nije uspeo da izradi površinu sjajnu poput ogledala da bude otporna na otiske prstiju. Nokia 8800 Arte koristi neku kombinaciju materijala koja je otporna na prljavštine, iako se čini da nije od velike pomoći budući da se i ovaj uređaj veoma brzo zaprlja.
Video klip, izgled telfona, dimenzije (18,9 mb, wmv)Drugi problem koji treba napomenuti jeste čvrstoća plastike od koje je izrađen U9, koja je u suštini veoma mekana, tako da je uređaj otporan na ogrebotine i različite tragove. Međutim, oko ovoga ne treba brinuti budući da su ogrebotine vidljive samo onda kada se zagledate u telefon. Ipak, neke veće ogrebotine poprilično narušavaju izgled telefona i one su veoma vidljive. Tokom nekoliko meseci testiranja aparata na njemu se pojavilo nekoliko ogrebotina iako smo prilično pazili na telefon. Žene obično svoje telefone nose u tašnama zajedno sa ključevima, kozmetikom i sličnim stvarima koje povećavaju rizik od pojavljivanja ogrebotina.
Po pitanju toga čini se da U9 nema spoljašnji ekran ali on je zapravo tu – a zašto je to tako o tome ćemo razgovarati u sledećoj sekciji a ono što želimo ovde da naglasimo jeste da se sa prednje strane uređaja nalaze sočiva 2MP kamere i zvučnik. Sa bočne strane nalazi se servisni LED koji svetli zelenom bojom kada se U9 puni i plavom kada je Bluetooth modul online.


Sa leve strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka kao i Smart taster koji se nalazi ispod njega – on može raditi različite stvari u zavisnosti od toga koji je meni trenutno aktuelan. Kada pogledate sa desne strane videćete taster za glas (glasovno pozivanje ili snimanje glasa tokom poziva).

Ono što je ženskom delu populacije veoma bitno jeste otvor za provlačenje trake za nošenje telefona oko vrata. Ona se kod modela U9 nalazi sa gornje strane. Konektor interfejsa postavljen je sa donje strane – u suštini to je microUSB utičnica pokrivena zatvaračem. Nema drugih slotova koji su dostupni na U9 što znači da postoji samo jedan način da se povežu slušalice – preko microUSB slota.

MOTO U9 je uređaj kvalitetne izrade – nema olabavljenih delova, polovine su prilično čvrste a škriputavi zvuk se ne pojavljuje čak ni kada aparat pritisnemo rukama. Mana U9 po pitanju ergonomije jeste donekle nezgodan način otvaranja – za razliku od PEBL-a morate manuelnim putem da ga otvarate. Dok ženama to neće predstavljati problem zbog toga što imaju manje ruke, većini muškaraca će ovo biti pravi izazov. Druge stvare koje treba napomenuti su nestandardni ugao između dve polovine dok se ekran nalazi iznad donjeg dela – ovakav pristup se sigurno neće svideti svima.


Dok se u fizičkom smislu PEBL i U9 ne razlikuju mnogo, oni pružaju potpuno drugačije iskustvo u smislu materijala, taktičnog osećaja i ergonomije, kada je reč o otvaranju i kontrolama.
Ekrani
Ono što je posebno potrebno naglasiti jeste način implementacije spoljnog ekrana kod modela MOTO U9, to je najbolja stvar kod ovog telefona. Proizvođač tvrdi da je ovo prvi ekran koji nema vidljive konture a da budemo iskreni – istina je. Bez obzira koliko budete gledali, bilo unutra ili napolju, nikada ne bi pretpostavili da se ispod površine nalazi ekran. Sony Ericsson Z610i sa svojom uporedljivom plastikom, eksternim ekranom, profilom i kvalitetom površine jeste veoma različit.
To možda i ne izgleda toliko ali u suštini ovaj mali detalj razlike će omogućiti čitav ešalon različitih uređaja po pitanju dizajna u budućnosti. Međutim, tehničke karakteristike ovog ekrana nisu ništa posebno – to je OLED jedinica koja ima mogućnost prikazivanja 65.536 boja pri rezoluciji od 128x160 piksela (1.45’’).
Zbog čega su konture nevidljivog ekrana toliko bitne? Primetićete ga kada uzmete MOTO U9 u ruke i ugledate screensaver u vidu vatre – elegantno, fantastično i do sada neviđeno. Uređaj poseduje 29 animiranih screensaver-a, neki od njih su veoma zanimljivi, drugi ne. Meni se prilično dopalo 3-4.
Video klip, screensaver-i za spoljni ekran (18,2 mb, wmv)


Sa tačke gledišta dizajna, ekran i njegova izrada su dovedeni do savršenstva i jednostavno ne postoji mogućnost da se korisnik ne oduševi. Kao i kod modela Motorola RAZR2 V8 tu su i tasteri osetljivi na dodir koji se pojavljuju samo u režimu muzike – pomoću njih možete menjati numere.

Aparat U9 takođe odlikuje paket karakteristika koji dolazi sa spoljnim ekranom RAZR V8 – koji vam omogućava da pročitate dolazećte poruke preko njega pa i da odgovorite na njih korišćenjem nekih od šablona bez potrebe da otvarate telefon. U ovom režimu profili se mogu menjati.
Pri direktnim sunčevim zracima podaci ostaju vidljivi mada je slika blago izbledela. Uglovi gledanja nisu problem kod modela U9, budući da je spoljni ekran vidljiv iz svih uglova.
Glavni ekran karakteriše TFT tehnologija zajedno sa QVGA rezolucijom (240x320 piksela ili 30x40mm, 2’’) i ima mogućnost prikazivanja do 262.144 boja. Slika prikazan od strane MOTO U9 je pristojna, u liniji sa RAZR V8, gde unutrašnji ekran odlikuje veća dijagonala ali je slika približnija kvalitetu one koju pruža U9. Za razliku od ostalih ekrana koji su dostupni ovih dana Motorola-ino rešenje pruža živu sliku visokih kontrasta ali ne suviše oštru, što čini razliku po načinu zapažanja.
Zbog njegove veličine, glavni ekran U9 se ne ponaša na najbolji način pri direktnim sunčevim zracima, ali ni ne bledi u potpunosti. Može prikazati do 10 tekstualnih i 3 servisne linije istovremeno. Ambijentalni senzor svetlosti nema ništa sa ekranom već samo podešava pozadinsko osvetljenje tastature.
Tastatura
Kada otvorite telefon numerički pad nalazi se iznad ekrana što odmah daje uvid u to čime su dizajneri bili inspirisani – nekim japanskim uređajima. Međutim, nije potpuno jasno zašto su odabrali ovakav pristup budući da ne donosi nikakve posebne koristi. Proizvođač navodi da se ovako obezbeđuje komforniji ugao između tastature i ekrana mada mi nismo primetili ništa slično tokom testiranja U9.

Sami tasteri imaju ograničenu liniju kretanja a međusobno su odvojeni malim umecima. Ergonomija tastature je prilično prosečna – nema nikakvih prednosti ali ni ozbiljnih mana. Uređaj poseduje senzor ambijentalne svetlosti koji podešava pozadinsko osvetljenje tastature, koja je bledo ljubičaste boje (dok je u ranoj fazi razvoja to bila zelena boja).

Memorija, memorijska kartica
Aparat se isporučuje sa 26Mb memorije koja se može koristiti kako za aplikacije tako i za skladištenje. Ispod baterije nalazi se ekspanzioni slot za microSD memoriju koji podržava i jedinice većeg kapaciteta (uspešno smo kombinovali U9 sa 8Gb karticom). Kod ovog modela zamena bez isključivanja nije moguća, ali to je i očigledno. Ono što je veoma zanimljivo a vezano za to što zamena bez isključenja nije moguća, jeste to što je to još jedan dokaz u prilog činjenici da U9 nije prvenstveno dizajniran kao muzičko rešenje.
Baterija
Model U9 koristi Li-Ion-sku bateriju kapaciteta 900mAh. Prema tvrdnji proizvođača, ova baterija može da obezbedi 350 časova rada telefona u režimu mirovanja odnosno 7 časova razgovora. Prilikom testiranja U9 nam je omogućio oko 3 dana rada u situacijama kada smo slabo koristili ostale karakteristike (jedan čas poziva, nekoliko poruka). Ukoliko telefon koristite više, trajanje baterije će se smanjiti na 1 do 2 dana. Potrebno je oko 2 časa da se baterija modela U9 napuni u potpunosti.
Obzirom da je U9 pozicioniran kao muzičko rešenje, kada je u pitanju non stop reprodukcija muzike, U9 je uspeo da obezbedi pristojnih 12.5 časova – ali ovo nisu najbolje performanse koje su viđene kada je u pitanju ovakav režim rada.


Kamera
Telefon se isporučuje sa 2MP modulom kamere koji ne poseduje blic i koji može da se pokrene bilo da je telefon otvoren ili zatvoren iako u drugom slučaju spoljašnji ekran ima ulogu vizira, dok desni taster služi za okidanje. Međutim, ovo je korisno samo kada želite da napravite sliku samog sebe ili da napravite nekoliko špijunskih snimaka.
Kvalitet kamere je prosečan i dok snimci izgledaju odlični na brilijantnom ekranu modela U9, kada ih prebacite na računar i gledate preko monitora, slike nisu naročito ni jasne a ni boje nisu zasićene.
Dostupne su četiri rezolucije za kreiranje fotografija i to velika (2MP), srednja (1.3MP) i mala (480x640 piksela) i ekstra mala (240x320 piksela). Na raspolaganju su vam i dva nivoa kompresovanja. Ostala podešavanja omogućavaju isključenje zvuka pri fotografisanju, različite ekspozicije u opsegu od +2 do -2, odabir tipa osvetljenja (auto, sunny, cloudy, indoors, office). Takođe je dostupna i karakteristika samo tajmera.
Najbolji rezultati se postižu kada fotografišete pod sunčevom svetlošću, dok je u drugim uslovima zasićenost boja daleko od zadovoljavajuće. Dobra stvar vezana za kameru modela U9 je to što se fotografija prikazuju preko celog ekrana kada radite sa kamerom, dok su ikone poluprovidne. Podešavanja osvetljenja možete da menjate pritiskanjem navigacionog tastera na gore ili na dole, a isto važi za različite efekte (Crno-belo, Negativ, Sepia, Solarize). Takođe na raspolaganju vam je i digitalni zum vrednosti 8x. U9 takođe karakteriše i multishot režim.
Telefon snima video sadržaje u rezoluciji 176x144 piksela, dok je dužina trajanja klipova neograničena. Kvalitet koji isporučuje U9 kada su upitanju video snimci nije sjajan i ne može da se poredi sa kvalitetom koji obezbeđuju slična rešenja, mada neka i može da nadigra. Proizvođač je očigledno smatrao da funkcija video snimanja neće biti naročito korišćena kada je u pitanju ovaj model.
Primer video klipa 1 (3gp, 139 kb)Primer video klipa 2 (3gp, 162 kb)
Primer video klipa 3 (3gp, 132 kb)
Performanse
Isto kao i model Motorola RAZR2 V8 i ovaj telefon koristi ARM 11 procesor, koji radi na 500MHZ, što mu omogućava da ima najviše performanse od modela na tržištu. A ukoliko suzite ovaj opseg samo na „slim“ telefone, tada je U9 definitivno najbolji po pitanju performansi.



USB, Bluetooth
USB. MOTO U9 poseduje microUSB slot, koji je nešto tanji pa se time i razlikuje u odnosu na miniUSB slot. Proizvođač navodi da telefon podržavaUSB High Speed 2.0, što nam je omogućilo da u USB Mass Storage ili MTP režimima ostavrimo prosečnu brzinu prenosa podataka od oko 1100-1250Kb/s. Na ovaj način, kopiranje muzičkog albuma veličine 75Mb traje manje od minuta, što je adekvatna brojka kada se imaju na umu današnje performanse mobilnih telefona i svakako je jedna od najboljih ponuda na tržištu. Po uspostavljanju USB konekcije u dva prethodno pomenuta režima, funkcionalnost telefona se isključuje, mada ćete i dalje biti u mogućnosti da primate pozive, dok bežični radio odeljak telefona ostaje online.
U podešavanjima možete pronaći nekoliko opcija za povezivanje U9 sa PC-jem: PC Media Sync (MTP protokol), Memory Card (USB Mass Storage, ne zahteva drivere), Tools (sinhronizacija sa Mobile Phone Tools), Moodem&Tools (sinhronizacija i režim modema), USB Printing.

Govoreći o ostalim pogodnostima ne možemo da ne pomenemo potpunu podršku za Windows Media Player 11, tako da ste u mogućnosti da koristite vaš PC da kreirate sopstvene liste pesama i zatim ih prenosite na telefon. U budućnosti će podrška za ovaj plejer postati normalana za sve Motorola brendirane telefone.
Bluetooth. U9 poseduje EDR omogućeni Bluetooth 2.0, a lista uređaja sa kojima se može upariti ima 16 stavki. Sledeći profili su podržani:
Dial-Up Networking ProfilGeneric Access Profil
Generic Object Exchange Profil
Object Push Profil
Serial Port Profil
Handsfree Profil
Headset Profil
Synchronization Profil
Basic Image Profil
File Transfer Profil
HID (host) Profil
Stereo Advanced Audio Distribution Profil
Advanced Audio/Video Remote Conference Profil
Implementacija Bluetooth-a je takva da ne možemo na nju da se požalimo, nismo imali nikakvih problema sa ovim tipom konekcije. Što se tiče nedostataka standardna vremenska vidljivost preko Bluetooth-a je još uvek neka vrsta barijere, obzirom da telefon ne može uvek da bude u vidljivom režimu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Verzija platofrme L6.3
Prvi telefon koji poseduje L6.3 je Motorola MOTO U9, a dolazi sa nekoliko izmena od kojih su neke zaista važne, a neke samo kozmetičke.
Novi izgled menija – Spinner (Jedna ikona sa barom ikona se nalazi u dnu ekrana).Video klip, meni (17,9 mb, wmv)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Update-ovani imenik – sada korisnik ima opciju čuvanja kontakata pravo u memoriji telefona ili na SIM kartici. Ukoliko kontak ima nekoliko telefonskih brojeva, sistem ih deli na različite kontakte. Takođe, platforma sada poseduje i alat za rukovanje kontaktima sačuvanim na SIM kartici.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Email čarobnjak – potrebno je da unesete vaše korisničko ime i lozinku dok će aplikacija učiniti sve ostalo i konfigurisati vaš nalog. Međutim, ova funkcija radi samo sa besplatnim mail servisima kao što je Gmail.
Novi alat za gledanje slika u menadžeru fajlova, omogućava vam da ih rotirate u smeru obrtanja kazaljke časovnika ili obrnuto.
Video, image browsing (15,7 mb, wmv) Ekvilajzeri za muzički plejer.
Ostala podešavanja ekrana i pozadisnke slike.
Symphony pretraživač – za razliku od prethodnih modela, ova verzija platforme poseduje open source pretraživač (Symphony 1.1.0) umesto Opera-e 8.5
L6.3 feature pack pretraživača je u velikoj meri porediv sa Opera-om 8.5 koja se isporučuje prethodno instalirana kod ostalih modela. Podržava skaliranje stranica, podešavanje fonta kao i Fit Screen režim, u kojem telefon „odseca“ Web stranu tako da ona odgovara prikazu na ekranu. Pretraživač vam takođe omogućava da radite sa nekoliko prozora istovremeno, poseduje stabla direktorijuma za bookmark-ove i onemogućivač pop-up prozora.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Prethodno instalirane aplikacije i teme
Uz model Mpotorola U9 se isporučuju dve igre – fudbal i Sudoku. Nema ništa specijalno da se kaže u vezi njih.
Video klip, igre (11,3 mb, wmv)![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
U9 takođe poseduje tri prethodno instalirane teeme, koje možete koristiti da biste kreirali i neku svoju sopstvenu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Muzički odeljak
Plejer instaliran na model Motorola MOTO U9 je veoma dobro ukomponovan sa platformom koju telefon koristi, ali za ralziku od RAZR2 V8 poseduje i ekvilajzere. Oni prave određenu razliku u načinu na koji telefon zvuči, međutim njihova upotreba nije uvek opravdana. Naša glavna zamerka kada je u pitanju U9 kao muzički telefon je što ovaj uređaj ne poseduje 3.5mm audio priključak, pa ste prema tome prisiljeni da ugrađene slušalice povežete preko microUSB utičnice. Isto tako ukoliko vam ovo ne odgovara bićete u problemu jer je teško naći adapter za 3.5mm audio priključak.
Video klip, plejer (23,4 mb, wmv)Zvučni doživljaj koji isporučuje model U9 je prilično dobar – mogao bi da se uporedi sa recimo modelom Motorola ROKR E8, mada je veliki nedostatak ovog telefona nemogućnost korišćenja prilagodljivih slušalica, jer se U9 ne razlikuje mnogo od ostalih telefona koji se isporučuju sa slušalicama uključenim u prodajno pakovanje. Pored toga, telefon ne podržava zamenu memorijske kartice bez isključenja aparata a nepostojanje FM radija nikako neće popraviti sliku o muzičkom odeljku ovog telefona. Sve u svemu U9 se kao muzički telefon pre pozicionira kao omaž starijim modelima, mada je opet U9 zaista dobar po pitanju muzičke repordukcije.
Kada je telefon zatvoren, tasteri osetljivi na dodir sa prednje strane omogućavaju da kontrolišete muzički plejer, odnosno da preskačete numere ili vršite „premotavanje“ u okviru numere. U9 nije imao nikakvih problema sa radom sa bežičnim slušalicama.
MOTO U9 utisak nakon Motorola-e PEBL U6
Poznajem osobu koja veoma voli model Motorola PEBL U6 i zaista sam bio srećan da mogu da joj pokažem Motorola MOTO U9 i zatražim mišljenje o ovom telefonu. A imajući u vidu da se ova osoba savršeno ukalpa u profil ciljne grupe ovog modela, njeno mišljenje dobija na važnosti. Unutražnjosti i funkcionalnosti je dala malu pažnju, mada je bilo zapažanja tipa „Izgleda da je meni izmenjen malo, ali mi to ne smeta – ono što je važnije jasno je kako se unose novi kontakti i pišu poruke“. Među stvarima koje su joj se dopale kada je u pitanju U9 su screensaver spoljnog ekrana, kao i veoma lako otvaranje dve polovine telefona povlačenjem gornjeg dela U9 na gore (mada me je ovo začudilo imajući u vidu njene malo duže nokte). Prema njoj, tastatura je prosečna, a prethodni model nudi bolji doživljaj.




Nakon dve nedleje korišćenja, U9 je vratila u kutiju sa sledećom konstatacijom: „Lepo, ali nije za mene“: Njena najveća zamerka je bila što telefon nije dovojno glasan da ga čuje kada ga nosi u torbi – jačina zvuka je suviše niska pa joj se dešavalo da propusti poziv. Trajanje baterije telefona je bilo u redu, dok plastika po njenom mišljenju nije najbolja, već se vremenom haba.







Utisci
Kvalitet prijema modela U9 nikada nije predstavljao problem, što je tipično za Motorola bazirane telefone. Jačina zvuka koji se isporučuje sa zvučnika je prosečna, tako da vam se neće desiti da propustite poziv kada vam se telefon nalazi u odeći; jačina vibracije je prosečne jačine ili neznatno bolja od proseka.
Mnogima može zvučati čudno ali U9 ne poseduje direktnog konkurenta. U ovu grupu se ne mogu ubrojati niti Sony Ericsson Z610i niti Z750i, iako poseduju sličnu završnu obradu, plastiku i stil. Ovi telefoni su suviše različiti po pitanju dimenzija i namenjeni su potpuno drugačijoj publici. Nećemo gubiti mnogo vremena pokušavajući da nađemo rivala modelu MOTO U9, već je istina da kao što je bio slučaj sa modelom PEBL konkurenata nema. Što se tiče indirektne konkurencije, to bi mogao da bude bilo koji telefon na preklop namenjen ženama.
Slično kao i PEBL, ovo je veoma dobar model koji nema stvarnu nameru da zaposedne vrhove lista prodaje. Međutim njegovi vlasnici će takođe izvući korist iz ove činjenice – uređaj neće biti sveprisutan a ipak dolazi od poznatog i priznatog proizvođača. I treba imati na umu još nešto – U9 nije isključivo muzički telefon – njegovo pozicioniranje je načinjeno za ovo naročito rešenje.
Učeći na greškama prethodnih modela kada je u pitanju politika cena, Motorola je izvukla pouke. Ovaj uređaj će se naravno po početku prodaje prodavati po ceni koja nije realna ali nije ni „bezobrazna“. Ukoliko pogledate politiku kompanije kada su u pitanju bila najnovija i najbolja rešenja kompanije Motorola uočićete da je kompanija po njihovom pojavljivanju lansirala cene koje su bile voema visoke i želela da iz njih izvuče maksimum u prvim danima prodaje, dok je sada donekle napustila ovaj pristup. Suština je da kompanija nije želela da joj se pojavi situacija koja je bila sa modelom PEBL, koji se na kraju prodavao po ceni koja je veoma niska za jedno takvo modno rešenje.
Telefon je počeo da se prodaje u Evropi početkom januara.