
Kompletan test SonyEricsson T300
SonyEricsson T300 je modni telefon čija je pozicija između modela T200 i T600. Boja ovog modela, Ledeno plava, je ista kao boja SonyEricsson T68i modela; model T300 možemo nazvati jednostavnijom verzijom modela T68i. Ipak, dizajn telefona donosi određene razlike. Linije su prave, nisu krivudave kao kod modela T68i mada telefon ne liči na starije Ericsson modele. Po mom mišljenju dimenzije telefona koje iznose 106 x 48 x 21 mm i masa od 81 grama su veoma prihvatljivi. Možete menjati maske telefona; do sada SonyEricsson telefoni nisu podržavali tu opciju (model T68i je bio na raspolaganju u dve boje, maska nije mogla da se menja).


Kod modela T300 koristi se isti ekran kao kod modela T68i: grafički ekran koji može da prikaže do 256 boja. Dimenzije ekrana su 34 x 28 mm i rezolucija je 101 x 80 piksela. Ekran može da prikaže do 8 linija. Kao što možete videti veoma je veliki i omogućava pregled kratkih poruka i WAP stranica bez ikakvih problema. Kada je telefon u mirovanju na ekranu se ništa ne može pročitati dok se ne uključi pozadinsko osvetljenje. Kada je ono uključeno, tekst i slike se vide bez problema na ekranu. Možete podesiti da je pozadinsko osvetljenje non-stop uključeno ali u tom slučaju telefon će raditi samo jedan dan i moraćete da ga punite noću. U ovom telefonu možete dosta opcija vezanih za ekran: kontrast telefona (10 nivoa), tri veličine slova - standardna, mala i velika (meni su se najviše dopala standardna). Kada je telefon u mirovanju na tamnom ekranu se prikazuje digitalni sat. Ekran je osvetljen LED diodama koje se nalaze sa strana ekrana. Veoma su svetle i ponekad je teško pročitati sadržaj ekrana kada se nalazite na dnevnom svetlu. Ovakvih problema nema kada je zima, ali tada ni sunce ne svetli jako.
U modelu T300 koristi se novi tip džojstika. On omogućava pomeranje u 4 smera i takođe ga možete i pritisnuti. Meni je komforniji novi džojstik nego stariji, pošto je skoro nemoguće da ga greškom pritisnete. Mali plastični tasteri se nalaze blizu jedan drugom ali nisu bili neudobni pri korišćenju zbog svoje visine. Ne mogu reći da je tastatura perfektna ali nije ni najgora koju smo imali prilike da koristimo. Telefon ima poseban taster za pristup meniju sa najkorišćenijim funkcijama.
Standardni priključak se nalazi sa donje strane telefona dok se sa gornje nalazi bravica za izmenjivu masku. Mi smo testirali prototip modela T300 pa nismo mogli da menjamo maske. Iskreno govoreći ovo nije pravi test već je samo procena mogućnosti novog modela.
Sa leve strane telefona nalazi se klizač. Pomoću njega možete kontrolisati jačinu zvuka dok razgovarate, pogledati trenutni datum i informacije o trenutnom profilu i stanju baterije. U konačnoj verziji klizač će izgledati drugačije nego kod telefona koji sam testirao.
Sa desne strane nalazi se tamni prozorčić za infracrveni port. Na telefonu ne postoje rupice za držač ali ionako te držače mnogi ljudi ne koriste.

Sa zadnje strane nalazi se poklopac koji zatvara bateriju. Poklopac i baterija su odvojeni, kao kod modela T200. Poklopac dobro leži sa zadnje strane telefona, kada je na svom položaju ne pomera se. Telefon koristi litijum-polimer bateriju kapaciteta 700 mAh. Prema podacima proizvođača telefon sa ovom baterijom može raditi 300-500 sati u mirovanju i oko 6-7.5 sati ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 4 dana u toku kojih smo ga 45 minuta koristili za razgovore i 45-50 minuta za upotrebu ostalih aplikacija (igre, organajzer, alarm) po danu. Potrebno je oko 2 sata da bi se baterija telefona u potpunosti napunila.
Meni

Struktura menija se nije promenila značajno u odnosu na model T68i, ali su neke funkcije izmenjene. Glavni meni je predstavljen u vidu 9 ikona pomoću kojih možete doći do ostalih funkcija. Svaka stavka ima svoj broj pa je omogućena brza navigacija pomoću brojeva.
Imenik. U memoriji telefona možete sačuvati do 250 brojeva telefona. Jednom kontaktu možete dodeliti do 3 broja telefona (mobilni, kancelarija, kuća) i e-mail adresu (za najviše 10 kontakata). Memorija je dinamički deljena, što znači da ako unesete po jedan broj za svako ime, moći ćete da imate do 250 imena u imeniku. SonyEricsson T300 podržava grupe. Možete podesiti posebne melodije i slike za svaki kontakt. Slike možete birati iz kolekcije koja se već nalazi u telefonu ili iskoristi kamere MCA-25, MCA-10 ili MCA-20 za slikanje slika. U modelu T300 možete postaviti podrazumevani broj za svaki kontakt. U ovom meniju se nalazi još jedna funkcija - možete poslati podatke o svim kontaktima preko infracrvenog porta. Ovo je od neprocenjive vrednosti kada odlučite da prebacite podatke na drugi telefon ili PDA uređaj.


Poruke. Izuzev razmene standardnih SMS i EMS poruka možete razmenjivati i MMS poruke, kao i e-mail poruke (preko POP3/SMTP protokola).

Informacije o pozivima. Ova funkcija tradicionalno obezbeđuje listu poziva. Telefon ima dve liste: listu propuštenih poziva (do 10 brojeva) i generalnu listu (sadrži do 20 brojeva). Za svaki poziv korisnik može da pogleda datum i vreme. Ovaj telefon ima jednu specifičnost: kada odbijete poziv taj broj će se naći u listi propuštenih poziva. U ovom meniju možete pogledati i koliko ste vremena potrošili na razgovore kao i količinu prenetih podataka.
Zabava. U ovom podmeniju nalaze se igre i druge funkcije koje služe za zabavu. Možete menjati boje menija koristeći već postojeće kombinacije. Ostale funkcije su Kompozer (editor muzike), nekoliko slika, melodije i Diktafon. Memorija za diktafon je ograničena samo količinom slobodnog prostora (oko 600 KB - to je otprilike 10 minuta). Najviše možete snimati jedan minut u kontinuitetu. Da bi ste snimali razgovor morate proći kroz mnogo stavki u meniju da što je neugodno. Razgovor se tada snima u fajlove koji su automatski imenovani po datumu kada snimate (ako snimate više razgovora tog dana, fajlovi se takođe automatski preimenuju). Posle toga im možete promeniti imena kako želite.


Parametri. Naziv ovog menija govori da se u njemu nalaze sva podešavanja koja se tiču telefona: datum i vreme, podešavanja ekrana (kontrast, pozadina), jezik na kojem će se prikazivati meni i profili.
Organajer. Telefon ima dva alarma: jedan jednokratni i drugi koji se može ponavljati u određenim danima sedmice. Alarm će raditi čak i kada je telefon iksljučen. Tajmer i štoperica se takođe nalaze u ovom meniju.


Povezivanje. SonyEricsson T300 podržava GPRS (3+1). Možete povezati ovaj telefon sa PC računarom koristeći posebni kabl ili preko infracrvenog porta. Model T300 je telefon namenjen prosečnom kupcu, pa se zato u njemu ne nalazi podrška za Bluetooth. Možete koristiti GPRS za razmenu SMS poruka i pretraživanje WAP stranica (telefon ima WAP pretraživač verzije 2.0).
Utisci
Kvalitet prijema signala i jačina zvuka u zvučnicima je slična SonyEricsson T68i modelu što znači da glavna funkcija modela T300 funkcioniše odlično. Polifone melodije zvuče prijatno, pošto je u pitanju 24-glasovna polifonija. Vibracija nije ni previše jaka ni preslaba.
Dodatak
Pošto se pojavila komercijalna verzija modela T300 napisali smo nastavak testa. Glavne funkcije su opisane ranije u tekstu. Ovde ćemo napisati koje su promene. U prototipu nisu sve funkcije realizovane kako je trebalo. Na primer, bili su najavljene izmenjive maske ali bilo je nemoguće otvoriti telefon. Sada je potrebno da pritisnete držač na vrhu telefona i da skinete masku. Ovo je teško uraditi ali funkcioniše. Za sada ne postoje informacije o maskama različitih boja niti fotografije tih maski.

Nekoliko reči o konstrukciji telefona. Klizač za kontrolu jačine zvuka koji se nalazi sa leve strane se uopšte nije menjao, ostao je jednostavan. Šteta je što baterija nije fiksirana. Ako zatresete telefon osetićete kako se pomera. Nadam se da je ovo bio defekt samo u mom primerku. U svakom slučaju, to možete proveriti pre kupovine.
Bio sam zamoljen da prikažem ikone organajzera, što je novina u SonyEricsson telefonima. Nalaze se na slikama ispod. Nedostatak komercijalne serije telefona je što nema kalendar, pa možete imati samo posebne unose u organajzer.


Telefon ima 5 standardnih tema koje možete koristiti za promenu izgleda menija; 4 teme imaju kombinacije boja koje odgovaraju godišnjim dobima.





Igre se veoma razlikuju i liče na stare igre sa PC računaram. U telefonu postoje 4 igre: Erix, Alien Scum, Black Deal, Minigolf. Prva je dobro poznata, viđali smo je na drugim telefonima, dok ostale 3 nisu toliko popularne. Black Deal je jednostavna igra sa kartama. Minigolf je interesantni mini golf. Alien Scum je tipična arkadna igra, veoma je zarazna i možete dosta vremena potrošiti dok je igrate. Sve igre imaju dobru muziku, zvukovi su polifoni, pa je igranje veoma prijatno.





Kvalitet zvuka je odličan, melodije dobro zvuče. Telefon ima glasno obaveštenje o dolaznim pozivima. Samsung S100 ima glasniji zvuk ali je kod modela T300 ipak jači nego kod modela T100. Ovde možete preslučati kako zvuče melodije (MP3 fajl, 1 MB). U telefonu postoji 12 polifonih i 18 jednostavnih melodija. Jednostavne melodije su glasnije i ako niste zadovoljni zvukom polifonih melodija možete iz zameniti. Vibracija je jaka i lako je možete osetiti. U telefonu se nalazi muzički editor pomoću koga možete menjati i skidati sopstvene melodije (ne polifone). Ne možete snimati nove melodije pomoću diktafona, mada moj primerak ionako nije imao tu mogućnost.
Nedostatak ove verzije softvera (R1B) je sledeća: ne možete preslušati ono što ste snimili koristeći diktafon. Telefon ih jednostavno ne reprodukuje; verujem da će to biti ispravljeno u sledećoj verziji softvera.
Kao zaključak naveo bih da će telefon uprkos svom kontraverznom dizajnu biti veoma popularan.