
Kompletan test SonyEricsson T600
SonyEricsson T600 je drugi telefon posle Ericsson T66 modela koji su stručnjaci kompanije Microcell napravili za SonyEricsson. Ovi telefoni su veoma slični jedan drugom. Dimenzije modela T600 su 92 x 41 x 20 mm dok su dimenzije modela T66 92 x 41 x 17,5 mm. Masa SonyEricsson T600 modela je 60 grama, dok je masa modela T66 59 grama. Ovo znači da je T600 jedan od najmanjih GSM telefona koji su na raspolaganju na tržištu. Osim toga ovo je tri-band telefon (900/1800/1900 MHz).

Model T600 se proizvodi u dve boje: srebrna i plava. U oba slučaja telefon ima srebrni okvir oko ekrana i srebrnu tastaturu. Svi tasteri su napravljeni od plastike i nisu veliki u odnosu na ceo telefon. Uprkos tome nije bilo problema u radu sa tastaturom. Slična je tastaturi modela T66 po upotrebljivosti. Tasteri koji su postavljeni odmah ispod ekrana (programabilni i tasteri za prekid i uspostavljanje veze) su kod novog modela komforniji za rad. Tastatura ima plavo pozadinsko osvetljenje jakog intenziteta, pa se sve informacije vide u svim uslovima osvetljenja.


Ekran se nalazi iznad tastature, koristi se xenon lampica za pozadisnko osvetljenje (liči na pastelno plavo pozadinsko osvetljenje Nokia telefona). Pozadinsko osvetljenje je realizovano uz pomoć 4 LE diode koje se nalaze iznad i ispod ekrana. U kontrastu sa mnogim SonyEricsson modelima T600 nema dinamičke veličine slova, na raspolaganju su samo standardne veličine. Ekran može da prikaže do 4 linije teksta (18 karaktera u svakoj) i jednu liniju u kojoj će biti prikazan ili naslov ili statusna linija. Informacije su lako čitljive, oči se ne zamaraju od pozadinskog osvetljenja, pošto za razliku od pozadinskog osvetljenja tastature ovo nije toliko svetlo.
Sa gornje strane telefona nalazi se rupa za kaiš, dok se sa donje strane nalazi sistemski priključak. Na levom boku telefona nalazi se klizajući taster za kontrolu jačine zvuka. Pomoću njega možete videti procenu preostalog vremena, podešavanja trenutno izabranog profila i status alarma.
Baterija je takođe slična kao ona kod modela T66. U pitanju je li-ion baterija kapaciteta 570 mAh, ali kod novog modela je produženo vreme autonomije. Prema podacima proizvođača, T600 može da radi do 180 sati u mirovanju i do 5 sati ako se koristi za razgovore. U praksi telefon je stvarno radio duže, najverovatnije zahvaljujući novom ekranu koji troši manje električne energije. Testirani primerak je radio oko 3 dana u toku kojih je 25 minuta potrošeno na razgovore i 2 sata na upotrebu ostalih funkcija (igre, alarm, kalendar). Ovo je savršen rezultat za tako mali telefon. Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni iznosi oko 3 sata.

Držač za SIM karticu je takođe sličan modelu T66, konstrukcija nije standardna.
Meni
Skoro sve funkcije su iste kao kod modela T66. Glavne razlike su u tome što je model T600 tri-band telefon koji podržaa HSCSD i ima nekoliko novih igara. Funkcije koje podržava su sledeće.

Struktura menija je tradicionalna za Ericsson telefone: prikazano je nekoliko menija (kao oznake u knjizi) sa par podmenija. Da bi ste ušli u odgovarajući meni pritisnite jedan tastera sa strelicama. Još jedan način da uđete u meni je da iskoristite brzu navigaciju pomoću brojeva. Možete postaviti Vaše omiljene funkcije u meni Shortcuts, tj. Skraćenice, da bi ste im brzo pristupili. Da bi ste im kasnije pristupili možete pritisnuti samo taster za meni. Taster "C" ima samo jednu funkciju, a to je da utiša telefon. Sada ćemo se posvetiti stavkama menija.
Imenik. Imenik nije komplikovan: u njemu možete sačuvati 250 brojeva telefona. Možete pretraživati kontakte po imenima i lokaciji u imeniku. Možete podesiti brzo biranje za prvih 8 brojeva (2 - 9). Možete kreirati grupe i podesiti posebne melodije za najviše 10 kontakata. To je sve što se tiče mogućnosti imenika ali običnom korisniku više i nije potrebno.
Poruke. Postoji 10 šablona, podešavanje za informacije sa baznih stanica, podrška za EMS, koja na žalost ne funkcioniše kako bi trebalo zato što je u pitanju starija verzija. Možete takođe kreirati poruke koje ćete poslati grupi kontakata, koristiti Chat funkciju i slati duge poruke.
Informacije o pozivima. U ovom meniju se nalaze liste poziva: jedna lista sa svim informacijama o propuštenim pozivima (do 10 brojeva telefona) i druga lista sa dolaznim i odlaznim pozivima (do 20 brojeva telefona), sa datumom i vremenom za svaki poziv. Takođe ovde možete proveriti koliko ste vremena potrošili na odlazne i dolazne pozive kao i koliko je trajao poslednji razgovor.
Podešavanja. Pristup glavnim funkcijama menija se nalazi ovde. Za zvuk kojim će se telefon oglašavati možete izabrati jednu od 16 već postojećih melodija. Ako niste zadovoljni ponudom možete sami komponovati melodiju (najviše 8 melodija). Ovde podešavate vibraciju, zvuk za poruke i alarm (možete im dodeliti bilo koju postojeću melodiju). Možete uključiti i podsetnik o proteklim minutima u toku razgovora.
Profili Vam pomažu da personalizujete telefon prema svom ukusu. Interesantna funkcija je automatsko prebacivanje na profil koje možete podesiti u organajzeru. Kada dođe, na primer, vreme za sastanaka, možete podesiti da se uključiti određeni profil.
Dodaci. U ovom meniju se nalazi organajzer. Možete ga pregledati po mesecima, nedeljama i danima. Da bi ste došli do određenog datuma morate pritisnuti meni taster i izabrati dan iz liste. Zatim će se prikazati privremena tabela sa svim događajima. Ekran nije veliki i prikazan je samo minimum informacija, pa morate da koristite skrolovanje. Možete postaviti nekoliko tipova događaja (sastanak, poziv, podsetnik i zadatak), postaviti obaveštenje o događaju i podesiti u koje vreme će se aktivirati.




Ovo je običan alarm koji se može aktivirati jednom ili određenim danima u nedelji i koji funkcioniše i kada je telefon isključen što je najinteresantnije za korisnike.


U telefonu se nalaze tajmer i štoperica koja može da prikaže međurezultate. U telefonu se nalazi i kalkulator. Igre koje dolaze uz telefon su Triango (vrsta pasijansa), BrickSmash (kao Arkanoid), UnderAttack (pucačka igra), CarRace i MindPuzzle.





WAP. Ovde možete pokrenuti WAP pretraživač verzije 1.2.1.
Utisci
Telefon ima kompaktne dimenzije, može stati u skoro svaki džep. Uprkos svojim dimenzijama telefon obezbeđuje jak zvuk i dobar kvalitet prijema signala. Nema funkcije kao što su pozivanje glasom, diktafon i ostalo ali veličina je odgovarajuća. Interesantno je da je autonomija sasvim dovoljna, 3 dana uopšte nije loš rezultat.
Nedostatak modela T66, slab zvuk melodija, je ovde eliminisan; jačina zvuka je odgovarajuća i telefon lako možete čuti čak i na bučnim mestima. Nažalost, nemate veliki izbor melodija (samo 15), koje su jednostavne i dobro poznate. Možete snimiti i 8 svojih melodija. Vibracija je slaba, skoro da je nećete ni osetiti.
SonyEricsson T600 je modni telefon visoke klase, pa će shodno tome biti skup. Ovaj aparat ne podržava većinu dodataka za Ericsson aparate. Ovaj telefon možemo preporučiti onima koji bi želeli da imaju mali telefon i nije im potrebno mnogo funkcija. Nisam ubeđen da će ovaj model biti popularan.
Nivo SAR zračenja je 0.8Watt/kg (10 grama) ili 1.3 Watt/kg (1 gram), što je malo manje od vrednosti koju ima model T66.
P.S. Svaki novi SonyEricsson telefon ima sve više zabavnih funkcija; na primer, broj igara se povećava. Najverovatnije je to politika kompanije, pa su odlučili da mobilni telefon pretvore u uređaj za igranje. Prednosti ovakve politike su jasne.