
Kompletan Test Siemens S55
Standardni paket:
Telefon
Uputstvo
Data adapter (samo u prvim primercima)
CD sa programima
Na prvi pogled Siemens S55 je veoma kontraverzan model. Sa jedne strane dugo je očekivan na tržištu kao top model ove kompanije, dok je sa druge strane gotovo identičan Sony Ericsson T68i modelu koji se već dugo nalazi u prodaji. Siemens S55 se razlikuje u primeni polifonih melodija i Java tehnologije, ali neke funkcije su jednostavnije pošto nije bilo dovoljno slobodne memorije. Uprkos tome, model S55 je jedan od najnaprednijih telefona. SonyEricsson T68i je dugo vodio na tom polju, išao je ispred svog vremena i ostao je poznat kao telefon namenjen naprednim korisnicima, dok nasuprot tome Siemens može postati model za masovnu upotrebu. Dizajn telefon je napravljen na tradicionalan način za Siemens, što će se dopasti većini obožavaoca Siemens telefona. Drugo, telefon se pojavio u vreme kada je porasla potreba za telefonima koji podržavaju Bluetooth, ali ih nema mnogo na tržištu. Najzad, u ovom modelu ima mnogo zanimljivih funkcija. Da krenemo od samog početka.

Telefon je na raspolaganju u dve boje - Srebrna i Arktičko plava. Boja telefona određuje kakva će biti boja okvira ekrana i boja tastera; delovi sa strane i zadnja strana telefona su uvek iste boje. Na našem testu imali smo telefon Arktičko plave boje. Poklopac za bateriju je takođe te boje, što je veoma neobično i drastično menja dizajn telefona. Dimenzije telefona su 101 x 42 x 18 mm, što omogućava da telefon nosite u džepu košulje ili pantalona, što je veoma zgodno. Masa telefona je 85 grama i to je optimalno. Telefon nećete osetiti kada ga držite u šaci ali nije ni previše lagan, tako da je sve izbalansirano.
Po prvi put srećemo kolor ekran kod nekog Siemens modela. Neko će se setiti Siemens SL10 ili Siemens S25 modela, koji su takođe imali ekrane u boji, ali to nisu bili pravi kolor ekrani, pošto nisu prikazivali sliku u svim bojama, a i tehnologija tada nije bila usavršena. Tada su primenjeni pseudo-kolor ekrani i to je bila dobra kompromisna odluka. Naravno, sada se mogu potezati razgovori o terminima. Po mom mišljenu kolor ekran znači da ekran može da prikaže najmanje tri čiste boje. Kod Siemens S25 modela bile su prikazane samo nijanse boja.

Grafički ekran koji se koristi kod Siemens S55 modela može da prikaže do 256 boja, njegova rezolucija je 101 x 80 piksela, što mu omogućava da prikaže do 4 linije teksta, naslovnu liniju i linija sa oznakama programabilnih tastera. Informacije na ekranu su čitljive, ali je na suncu teško razaznati šta se nalazi na ekranu. Kvalitet ekrana se može porediti sa ekranom Sony Ericsson T68i telefona, ali je lošiji nego ekrani Nokia i Samsung telefona. Možete podesiti pozadinsko osvetljenje ekrana i kontrast. U telefonu postoje i kombinacije boja, koje Vam omogućavaju da promenite standardan izgled menija. Telefon dolazi sa nekoliko kombinacija, kasnije možete skinuti nove. Ideja je sledeća: sami odlučite šta i koliko želite, inženjeri su Vam pokazali mogućnosti telefona, sve ostalo je na Vama. Na primer, uspeo sam da skinem nov skrinsejver i nove melodije.
Dva programabilna tastera i 4-smerni navigacioni taster se nalaze ispod ekrana. Svi tasteri su napravljeni od plastike, alfanumerički tasteri su izdignuti. Prilično su zgodni za upotrebu, uprkos tome što se nalaze blizu jedan drugom. Isto se može reći i za navigaciju kroz menije uz pomoć kontrolnog tastera, barem za tri smera. Nije uvek zgodno kretati se kroz meni na gore. To je jedini nedostatak tastature.
Ako telefon postavite sa prednjom stranom na dole, primetićete da se on oslanja na programabilne tastere, pa ako ga pritisnete pritisnućete i tastere. Da bi se to izbeglo morate koristiti manuelno ili automatsko zaključavanje tastature. To obično rešava ovakve probleme. Interesantna je bila situacija kada sam koristio futrolu za telefon koja je bila veća od ovog telefona. Ponekad bi se tastatura otključala kada bih slučajno pritisnuo futrolu. Ne obraćajte mnogo pažnje na ovo, to nije tipična situacija za većinu korisnika.
Dvostruki taster za kontrolu jačine zvuka se nalazi na levoj strani telefona, takođe se koristi za promenu trenutnog profila. Sa ove strane se nalazi i infracrveni port. Razlikuje se od onih koji se nalaze u seriji 45 i sličan je sa ostalima iz serije 55.
Nekoliko reči o bateriji. To je litijum-jonska baterija kapaciteta 700 mAh. Prema proizvođaču telefon može raditi oko 220 sati u mirovanju i do 6 sati ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 4 dana u toku kojih je 45 minuta potrošeno na razgovore i 1 sat na upotrebu ostalih aplikacija. Treba obratiti pažnju na to da je telefon jedan dan radio sa uključenom podrškom za Bluetooth sa kompatibilnim Bluetooth uređajem. Ako ne planirate da koristite Bluetooth slušalice sa mikrofonom, operativno vreme se može povećati na 5 dana. Autonomija telefona će dostići 2-3 dana ako se aktivno koriste sve funkcije telefona. Ako pričate nekoliko sati dnevno, bateriju ćete morati da punite skoro svakodnevno. Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni iznosi malo manje od 2 sata. Što se mene tiče, operativno vreme Siemens S55 telefona se može porediti sa SonyEricsson T68i telefonom.
Meni
Ekran je tradicionalan za Siemens telefone kada se telefon nalazi u mirovanju, bilo koju funkciju možete dodeliti levom programabilnom tasteru. Kada uđete u glavni meni, primetićete nekoliko promena. Predstavljen je sa 9 ikona, što je dosta slično SonyEricsson T68(i) modelu. Podmeniji su ostali isti, predstavljeni su kao liste sa stavkama. Korisnici koji su ranije koristili Siemens telefone će lako koristiti ovakav interfejs. Možete koristiti brzu navigaciju putem brojeva za kretanje po meniju. Da se posvetimo podmenijima.



Imenik. Ovaj telefon ima dinamičku memoriju. U imeniku se može naći maksimalno 500 kontakata. Svakom kontaktu možete uneti ime, prezime, broj telefona, broj mobilnog, dva fax-a, dve e-mail adrese, URL, ime kompanije, adresu (grad, ulicu, poštanski broj, državu). Osim toga možete uneti datum rođendana i aktivirati podsetnik. Svakom kontaktu možete dodeliti i sliku, koja može biti fotografija ili bilo koja slika iz telefona.







Možete podesiti pozivanje glasom za najviše 20 telefonskih brojeva. Prepoznavanje glasa ne funkcioniše uvek korektno. Morate izgovoriti ime odmah posle piska; inače će biti ignorisan svaki pokušaj čak i ako tačno izgovorite. Što je još važnije, kada pokušate da koristite prepoznavanje glasa u Bluetooth modu, ono je još gore, verovatno zbog buke koju telefon registruje.
Siemens S55 može razmenjivati kontakte sa ostalim telefonima ili sa PC računarvom. Nije bilo nikakvih problema prilikom transfera; sva polja su korektno sinhronizovana. Nažalost, nismo imali priliku da proverimo originalni softver za sinhronizaciju, ali nema sumnje da radi bez problema.
Svi telefonski brojevi se mogu podeliti u 9 grupa. Posebne melodije možete dodeliti svakoj grupi. Po prvi put se u Siemens telefonu nalazi toliko grupa. Sad je lakše raditi sa imenikom, kada postoji više mogućnosti.
Poruke. Do 100 poruka možete sačuvati u memoriji telefona, mada njihov broj zavisi od količine slobodne memorije, nemojte to zaboraviti. U ukupnoj listi izlistane su sve poruke (sa SIM kartice i iz memorije telefona). Poruke sa SIM kartice su obeležene posebnom ikonom. Možete praviti šablone za SMS poruke i posebne foldere u ovom meniju. Ovaj model podržava MMS; sva podešavanja su jednostavna i koristeći uputstva operatera biće Vam potrebno 3-4 minuta da sve podesite. Očigledno je da je bolje koristiti GPRS za razmenu MMS poruka, pošto je jeftinije.







Nisam bio oduševljen interfejsom za kreiranje poruka. Ne možete se kretati brzo između stranica i morate pozvati poseban meni da bi saznali koliko Vaša poruka ima stranica. Pre slanja poruke prikazuje se veličina poruke, što je dobro. Takođe morate uneti period (od jednog sata do koliko želite) u toku kojeg će poruka biti isporučena. Ako plaćate poruke po njihoj veličini (to zavisi od operatera) ovo je veoma važna funkcija. MMS poruke možete primati automatski ili manuelno. Možete podesiti da li ćete primati primati poruke dok ste u roaming-u. Interesantno je da ponekad kada koristite automatsko primanje poruka telefon može da Vas obavesti da takava način primanja poruka može da bude skup.
Nije bilo nikakvih problema u slanju poruke veličine 30 KB, sve poruke su poslate korektno i primljeni su izveštaji o prispeću putem SMS poruka. Nažalost, nismo mogli da skinemo poruke, pošto naš operater ne podržava automatski prijem MMS poruka za Siemens S55 telefon.
Program za e-mail podržava do 4 naloga. Njegove mogućnosti su slične programu Siemens S45i telefona.
Liste poziva. Poslednjih 10 pozvanih, 10 primljenih i 10 propuštenih poziva se nalaze u memoriji telefona. Vreme i datum svakog poziva možete videti ovde.


Profili. Kao i uvek možete podesiti profile, koji Vam omogućavaju da nekoliko podešavanja namestite pritiskom na par tastera (vibracija, tip melodije, itd.).
Organajzer. On ima tradicionalnu strukturu, može se pregledati mesečno, nedeljno (sa vremenskom skalom) i po danima (sa rasporedom). Posebna stavka u meniju omogućava da se pregledaju svi događaji, na primer, sastanci, beleške i podsetnici. Ukupno, do 500 unosa možete sačuvati u memoriji telefona.






Svetsko vreme (vreme u velikim gradovima) možete videti ovde. Osim toga, ovde se nalazi i diktafon, broj snimaka i njihova dužina su ograničeni količinom slobodne memorije.


Pretraživač kartice. Ova alatka se koristi da se pregledali podaci koji se nalaze u fleš memoriji. Telefon ima 921.6 KB slobodne memorije, što nije puno. Ipak, dovoljno je za 10-ak melodija, dve Java igre i nekoliko fotografija.


Zabava & Igre. Ovde se nalazi WAP pretraživač verzije 1.2.1. Veoma nas je razočaralo što on nije verzije 2.0. Starija verzija pretraživača ograničava mogućnosti telefona, pa nije moguće pregledati veliki broj web stranica.




Nema smisla pisati o igrama, one su dobro poznate svima. Telefon podržava Java tehnologiju, pa tako možete skinuti bilo koju igru, na primer, slagalicu, gde morate napraviti veliku sliku iz malih delova. Kao slika Vam može poslužiti bilo koja slika ili fotografija iz telefona. Ako želite, možete pokrenuti tenis. Sve je ostavljeno Vama da birate.
Dodaci. Aplikacije kao što su kalkulator, konverter valuta, štoperica (sa međurezultatima), tajmer, alarm (može se namestiti da se ponavlja) se nalaze u ovom meniju. Ovde možete podesiti i glasovne komande (do 10 komandi).



Siemens podržava SyncML, što omogućava da snimite sve beleške i kontakte iz telefona na server. Probali smo ovu funkciju i radi bez problema.
Podešavanja. Ovde se nalaze sve funkcije koje su povezane sa podešavanjima telefona. Nećemo ih sve opisivati, samo ćemo napisati par komentara. Na primer, bolje je isključiti GPRS kada ga ne koristite, pošto ćete tako povećati autonomiju telefona. Operativno vreme telefona je prepolovljeno kada se ova funkcija koristi. Infracrveni port manje utiče na autonomiju ali je logično držati ga uključenog samo kada ga koristite.








Moj meni. Kao i uvek možete napraviti Vaš meni sa funkcijama koje najviše koristite.

Bluetooth. Imali smo priliku da testiramo jedan prvih prototipova Siemens Bluetooth slušalica sa mikrofonom. Ova funkcija je radila korektno. Siemens Bluetooth slušalice pravi Jabra, ovaj model je nazvan Jabra BT-300. Operativno vreme ovih slušalica je oko 2 sata kada se koriste za razgovor i 2-2.5 dana u mirovanju. Zvuk je dosta glasan. Ovaj uređaj možete nositi sa bilo koje strane. Nažalost, pozivanje glasom nije radilo, iako je Bluetrek uređaj radio. Verovatno zato što je ovo još uvek prototip.



Bluetooth adapter na notebook računaru je takođe radio bez problema sa ovim telefonom. Što se mene tiče, slušalica je teška i nije kompaktna. Posle dva sata nošnje, počela je da zamara.

Kamera. Posebna QuickPic kamera se proizvodi za ovaj model telefona. Ona se povezuje na standarni sistem konektor. Na raspolaganju su dve rezoluje: 160 х 120 i 640 х 480 piksela. Možete podesiti samo nisku rezoluciju ili obe u meniju za podešavanje. To je verovatno namešteno tako da bi mogli slike da upotrebite kao pozadine za ekran ili ikone koje možete dodeliti unosima iz imenika. Slike se čuvaju u JPEG formatu. Kvalitet fotografija uslikanih ovom kamerom je izgledao bolji nego kvalitet fotografija uslikanih konkurentnim proizvodima (na primer, MCA-20). Kod QuickPic kamere boje su življe i bolje balansirane. Ponekad blic može dosta da pomogne. Ovo je prvi dodatak sa takvom funkcijom. Blic možete napuniti laganim pritiskom na levi taster sa strane kada slikate. Ovde možete pogledati slike koje smo slikali ovom kamerom. Zapamtite da se ova kamera ne može porediti sa digitalnim kamerama. Slike izgledaju osrednje na ekranu, zbog samog kvaliteta ekrana, male rezolucije i male količine boja. Ipak, ova kamera je jedna od najboljih u svojoj klasi, slika izgleda živo i precizno.






Sada par reči o negativnim stranama ovog telefona. Operativno vreme je veoma smanjeno kada se koristi kamera sa blicem. Na primer, 10 slika smanjuje autonomiju za 5%. Ostali nedostaci su sledeći. Nasuprot ostalim mobilnim telefonima, ekran ovog modela ne možete koristiti kao tražilo i morate gledati kroz tražilo kamere kada slikate. Možda bi ovo moglo kasnije namestiti u softveru. Pošto su slike visokog kvaliteta, potrebno je vremena i dosta slobodnog prostora u memoriji (do 36 KB) za njih. Slike u MMS porukama bi trebalo da budu što manje po veličini pa treba birati manju rezoluciju, inače neće biti prikazane na većini telefona. Sa drugre strane, ta rezolucija će verovatno biti standardna kada se MMS poruke rašire.
Utisci
Siemens S55 ima dosta karakteristika starijih telefona i dosta novih funkcija. Ovo je jedna najboljih telefona u poslovnoj klasi. Samo SonyEricsson T68i se može porediti sa ovim modelom, ali njemu nedostaju neke funkcije koje su veoma važne za telefon te klase (noviteti, dizajn, polifonija, Java).
Kvalitet prijema signala je dobar, jačina zvuka zvučnika je dovoljna i za unutar prostorije i za spoljašnost. Polifone melodije zvuče dobro iako su 16-glasne. One imaju samo jedan nedostatak - slab zvuk; slabo se čuju u glasnim prostorijama ili kada je telefon u torbi ili jakni. Ovde, ovde i ovde možete poslušati primere melodija (MP3, 700 KB). Vibracija može pomoći da ne propustite poziv, pošto je dosta jaka, pa je lako možete osetiti ako telefon nosite u futroli ili u džepu.
Handsfree je dobro realizovan u ovom modelu. Jačina zvuka zvučnika je dovoljna za upotrebu unutar prostorija. Mogućnost da prima fajlove sa PC računara nas je oduševila. Fajlovi se skupljaju u posebnom folderu - Podaci. Kasnije možete primati ove fajlove, snimati ih ili ih odbiri. Lista podržanih formata je veoma dugačka: *.bmx, *.gif, *.col, *.bmp, *.jpg, *.gif, *.png, *.smo, *.smi, *.mid, *.amr, *.mmf, *.txt, *.tmo, *.vmo. Probali smo da skinemo slike, melodije i igre koristeći infracrveni port. Nismo naišli ni na kakve greške.
Da pogledamo koji su nedostaci. Pozadinsko osvetljenje ekrana se često isključi kada je potrebno, na primer kada radite sa kamerom ili kada igrate igre. Takođe nije zgodno što je prikazana samo slika koja je dodeljena unosu pri dolazećem pozivu. Ima pozivaoca se prikazuje veoma kratko. Bilo bi bolje da se slika smenjuje sa imenom pozivaoca. Takođe nije prikazan ni tip broja telefona pri dolaznom pozivu.
Telefonu je ponekad potrebno mnogo vremena da reaguje na komande, ali to nije previše iritirajuće.
Siemens je podbacio kada se radi o broju boja ekrana (256 umesto najmanje 4096 koliko Nokia telefoni imaju), ali ima dobru funkcionalnost. Ako vam je potreba samo dobar kolor ekran, izaberite neki od Nokia ili Samsung modela. Ako su Vam potrebne dobre polifone melodije, Vaš izbor je ograničen na Samsung ili LG telefone. Ali ako su Vam potrebne napredne funkcije i dobar dizajn, onda je Siemens S55 telefon za Vas.