
Kompletan test GSM/UMTS-telefona Sony Ericsson C702
Prodajno pakovanje:
Telefon
Punjač
Stereo-slušalice
CD sa softverom
1 Gb M2 memorijska kartica
Uputstvo za upotrebu
Pozicioniranje
Pozadina pojavljivanja modela Sony Ericsson C702 je interesantna na mnogo načina – kao prvo, proizvođač je ovaj model smislio (namenio srednjem segmentu tržišta) još 2005. Tada je ovaj model bio zamišljen pod delom proizvoda kompanije koji su namenjeni korisnicima koji se bave sportom i namenila ga prvenstveno mladima. Međutim, tada ovaj model nije ušao u proizvodnju – kompanija je tada smatrala da je bolje da kapitalizuje uspeh koji je postigla sa svojim vrhunskim ponudama i sa obzirom da Sony Ericsson nema veliki broj proizvodnih postrojenja i resursa, nije postojao veliki izbor. Predstavljanje celog opsega ovakvih uređaja je prolongirano za neko vreme u budućnost i ceo projekat je krenuo svojim tokom tek nakon što je Siemens izašao sa tržišta.
Ne možemo reći da je postojao veliki broj rešenja namenjenih teškim uslovima rada na tržištu tokom vremena – uglavnom mogli bismo da ih nabrojimo na prste obe ruke. Koliko se sećam, nikada se nije dogodilo da na tržištu istovremeno bude više od dva ili tri ovakva modela, tako da nije postojala naročita sloboda izbora. Ovako uzan izbor prisilio je proizvođače da se mladima obrate kada su upitanju bili ovakvi modeli. Isto, tako pokazalo se da se korak po korak nivo zaštite koji su nudili telefoni namenjeni radu u grubim uslovima nije mnogo razlikovao od drugih ponuda namenjenih masovnom tržištu, ali neki dodatni utikači, zavrtnji i gumene trake su osiguravale bolju otpornost na vodu. Sa druge strane, naglašavanje ovih karakteristika nije ništa drugo nego način da se udovolji ciljanoj publici. Iskreno, jedan od najopštijih zahteva koji se postavljaju pred mobilne telefone jeste tvrdo i pouzdano kućište, zajedno sa pristojnim kvaliteotm prijema i vremenom trajanja paterije. A to je upravo ono što C702 donosi u jednom pakovanju.
Ali nemojte da mislite da je ovo istinski „allroad“ telefon – Sony Ericsson K800i je u istoj ligi kao i model C702. međutim, ovaj drugi i dalje ima jednu značajnu prednost – bolju zaštitu protiv vode i blata koji ne mogu da mu nanesu oštećenja.


Dakle, koga su inženjeri kompanije Sony Ericsson imali na umu kao ciljnu grupu korisnika kada su dizajnirali C702? Mlade, odnosno da budemo precizniji, deo njih koji žele da imaju uređaj koji će im dugo trajati a koji im se uz to sviđa, kao i one koji putuju ili uživaju u dugim šetnjama, pri čemu postoji šansa da im telefon ispadne u reku ili ih uhvati snažan pljusak pri kojem se pokvase potpuno. Interesantno je da je kompanija odlučila da se prilikom kreiranja modela C702 fokusira na dodatke koji su karakteristični na telefone bogate karakteristikama već duži vremenski period ali nikada do sada nisu viđeni na ovoj vrsti telefona. C702 je pozicioniran kao rešenje pre svega namenjeno fotografisanju (Cyber shot), ali njegov modul kamere nije vrhunski, obzirom da poseduje svega 3.2MP. Ugrađeni GPS prijemnik je karakteristika koja je postala gotovo obavezna za sve moderne telefone, a kod modela C702, ona je vrlo dobro implementirana (geo-tagovanje, rute, vežbanje, itd). Sve u svemu, u pitanju je jedan privlačan uređaj koji je više do-it-all model a ne telefon koji će biti otporan na razne uticaje i udarce, zbog svog ojačanog kućišta. Sa druge strane, C702 se ne može ni porediti sa drugim „do-it-all“ rešenjima koja u sebi imaju upakovanu svaku karakteristiku i aplikaciju za koju je čovek čuo. C702 je do-it-all model u smislu da može da zadovolji potrebe svakog korisnika koji spada u grupu korisnika kojoj je ovaj model namenjen.
Dizajn, veličina, kontrole
Sony Ericsson je model koji bi mogao da se dopadne velikom broju korisnika – prethodna slična rešenja koja su bila kreacije kompanija Nokia i Siemens su imali kućišta živih boja i svakako se ne bi mogli ubrojati u telefone koji odišu diskretnošću. Međutim, Sony Ericson je ovoga puta uzeo nešto drugačiji pristup i i izdao telefon koji je dostupan u dve ne tako šljašteće boje – crnoj i cyan.


U oba slučaja, okvir ekrana, bočne stranice i oblast oko kamere su srebrni. Kućište modela C702 je načinjeno od plastike sa ukrasima koji su nalik na metalne, ali istina je da je u pitanju samo dobro prerušena plastika. Zadnja strana uređaja izgleda takođe da je načinjena od metala, ali i ona je pogađate opet izrađena od plastike.


Poklopac baterije je izrađen od plastike meke na dodir pa stoga ne može tako lako da isklizne iz vaše ruke. Takođe, mek na dodir je i kolor segment sa prednje strane telefona. Nemamo nikavih žalbi na kvalitet izrade modela C702; u pitanju je veoma robustan uređaj koji neće ispustiti nijedan škriputavi zvuk dok se nalazi u vašim rukama osim ukoliko ga ne stegnete najjače što možete. Što se tiče detalja vezanih za rad u uslovima koji se razlikuju u odnosu na obične ne možemo da previdimo gumenu zaptivku za M2 ekspanzioni memorijski slot kao i zavrtanj koji zaključava poklopac odeljka baterije (što je karakteristika koja je prisutna kod svih telefona ovog segmenta). Ukoliko imate dugačke nokte, otvaranje ovog poklopca neće predstavljati veliki izazov za vas, ali mi ipak preporučujemo da koristite neku priručnu alatku kada želite da otvorite ovaj poklopac. Što se tiče samog poklopca odeljka baterije, potpuno nas je zadovoljio način na koji on naleže na svoje mesto, naročito ukoliko je pravilno postavljen. Oko baterije se nalazi gumena zaptivka koja se lako može pomeriti, a ona obezbeđuje hermetičnost odeljka za bateriju. Njenim ukljanjanjem pojavljuje se zazor između poklopca odeljka baterije i kućišta telefona pa je to detalj na koji biste trebali da obratite pažnju. Otvori mikrofona, zvučnika i slušalice su maleni i pored toga prekriveni rešetkama, osiguravajući da ukoliko vam telefon upadne u vodu i odmah ga izvadite voda neće prodreti u unutrašnjost telefona kroz njih. Međutim, već sesija potapanja modela C702 u vodu u trajanju od desetak sekundi počinje da ostavlja trag na ovom modelu koji počinje da tone. Zaključak je da je ovaj telefon propisno zaštićen od kratkotrajnog upadanja u vodu i jake kiše ali nije dizajniran da može da pliva. Pored toga, konektor interfejsa na donjoj strani telefona nije prekriven nikavim zatvaračem ili zaptivkom. Sočivo kamere sa zadnje strane telefona je skriveno ispod kliznog zatvarača, koji na žalost nije vodoneprousan.






Na kraju pitanje koje će mnogi postaviti kada budu razmatrali eventualnu kupovinu ovog telefona – da li je C702 zaista dobro zaštićen od raznih vrsta nezgoda? Odgovor na ovo pitanje je dvostruk. C702 je više otporan na prašinu i vodu od drugih rešenja namenjenih masovnom tržištu, ali isto tako ne donosi ništa novo po pitanju zaštite. Na žalost ne možete plivati sa modelom C702, ali ga ipak možete oprati ispod mlaza vode.


Kompanija Sony Ericsson je pokušala da zaštiti unutrašnjost telefona pa je taster za regulaciju jačine zvuka načinila vrlo malim, istovremeno načinivši njegovo pritiskanje veoma teškim. Sa druge strane, posvećeni taster kamere je znatno mekši i veći ali i dalje nije onoliko pogodan koliko bismo mi to želeli.

Kada je tržište telefona koji su namenjeni teškim uslovima rada još uvek bilo u povoju, veličina ovih uređaja je obično bila dvostruko veća od veličine običnih telefona. Ali srećom, u poslednje vreme ova činjenica se menja – Sony Ericsson C702 je dimenzija 106x48x15.5 i teži 105 grama što su pristojne dimenzije za ovakvu vrstu uređaja.



Što se tiče ostalih detalja vezanih za spoljašnjost ovog telefona ne možemo da previdimo taster za uključivanje koji se nalazi sa gornje strane telefona kao i kameru za video konferencijeske pozive sa prednje strane telefona.


Ekran
Model C702 koristi TFT ekran rezolucije 240x320 piksela (dijagonale 2.2’’, 36x48 mm), koji može da prikaže 262.144 boje. U zatvorenom slika izgleda glatka, kristalna i jasna. U suštini kada je u pitanju reprodukcija boja ovaj model je jedna od najboljih ponuda na tržištu. Njegova pristojna dužina dijagonale omogućava veće fontove koji su lakši za čitanje. Ekran modela C702 može da prikaže 9 tekstualnih i 4 servisne linije dok neki režimi omogućavaju čak prikaz većeg broja informacija. Ekran se ponaša dobro prilikom izlaganja sunčevim zracima ali obzirom da se preko ekrana nalazi zaštitni sloj slika na njemu izgleda delimično bleđa. Pored toga, u poređenju sa ostalim ponudama kompanije Sony Ericsson, C702 se pokazuje lošijim na ovom frontu i dok smo mogli to da tolerišemo kod modela W760i, mora se doneti zaključak da je u pitanju veliki nedostatak za model C702 – njegov ekran zaista ne omogućava da pročitate sve informacije valjano dok putujete ili džogirate po sunčanom danu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Tastatura
Navigaciona grupa modela C702 je relativno mala, naročito kada su u pitanju Call i End tasteri (pored toga, oni su smešteni u unutrašnjosti tastera sa leve i desne strane centralne grupe tastera). Pored ovoga svi tasteri su hromirani tako da svako ko preferira da ih pritiska noktima imaće problema sa hromirnaim slojem kojim su prevučeni tasteri jer će doći do njegovog ljušćenja.


Funkcionalni tatseri su pogodni za korišćenje; obzirom da njihove ivice blago štrče oni su se pokazali takođe veoma neotpornim na ogrebotine. Iako do ovoga nije došlo u roku od nekoliko nedelja koliko smo testirali telefon, procenjujem da bi nakon 6 do 8 meseci boja na ovim tasterima mogla u potpunosti da se skine. Sa druge strane navigacioni taster nema ovakvih problema.
Numeričke tastere karakteriše moderan dizajn – plava palstika ukombinovana sa srebrnim okvirima i slično obojene oznake. Svi tasteri su osvetljeni belom bojom, ali ova svetlost biva donekle zamućena plastikom što daje zaista privlačan izgled.

Lokalizovane verzije C702 karakterišu dva reda oznaka na tasterima, tako da se boje mešaju a pored toga tasteri nisu jednako obojeni (iako ovaj efekat u mraku daje lepu pojavu).
Sve u svemu numerički tasteri su malo manji nego što bi trebali da budu, dešava se često da pritisnete više od jednog a uz to su prilično tvrdi, što ne doprinosi naročito ergonomiji telefona. Definitivno će vam biti potrebno neko vreme da se naviknete na ovu tastaturu.
Baterija
C702 koristi Li-Pol bateriju kapaciteta 950mAh (BST-33). Prema tvrdnji proizvođača ova baterija može da obezbedi 300 časova rada telefona u režimu mirovanja odnosno 7 sati razgovora.


Prilikom testiranja uređaja baterija modela C702 je trajala 2,5-3 dana prosečne upotrebe – što je obuhvatalo oko 1 čas poziva, 30 minuta igranja igara, 20 minuta surfovanja internetom i nekoliko časova slušanja muzike. Pri korišćenju telefona u okruženju koje je dobro pokrivenom mrežom mobilnih operatera, učinak baterije se poboljšava najmanje za 50%. Telefon takođe, jednim punjenjem baterije obezbeđuje 19.5 časova kontinualne reprodukcije muzike (proizvođač tvrdi da je u pitanju 20 sati). Što se tiče GPS navigacije, C702 pruža 3 do 3,5 časova autonomije što je slično brojkama koje pokazuju i druga Sony Ericsson brendirana rešenja.
Potrebno je oko 2.5 časa da se baterija modela C702 u potpunosti napuni (njenim punjenjem u trajanju od 1.5 časova dopunićete je do 80%).
Memorija, memorijska kartica
Uređaj poseduje oko 160Mb memorije koja je dostupna korisniku, a prodajno pakovanje uključuje M2 memorijsku karticu kapaciteta 1Gb, koju uvek možete zameniti bez isključenja telefona. Kartice možete menjati bez isključivanja telefona. Telefon podržava kartice kapaciteta do 4GB, ali kada se pojave one većeg kapaciteta moći će i da radi sa njima.
Kamera
Telefon koristi 3.2MP modul kamere kompanije Samsung (autofokus), međutim, ovaj modul je nešto drugačiji od onoga koji je ugrađen u modele K790/K800.


C702 poseduje Fix Photo opciju koja omogućava da snimke načinite oštrijim nakon što ste ih snimili. U osnovi u pitanju je rutinska karakteristika bilo kog grafičkog editora – ona u suštini male detalje prostor „zamaže“ da ne bi bili vidljivi i daje više života slici. Kamera modela C702 poseduje sledeće specifikacije: f=4.2mm 1:3.2.
Pomeranjem poklopca sočiva pokrećete aplikaciju kamere, čiji interfejs je sličan onome koji postoji kod Cyber Shot 2.0 modela, a sve u svetlu činjenice da je C702 pozicioniran kao rešenje pre svega namenjeno fotografijama. Što se tiče interesantnih karakteristika ne možemo da previdimo geotagg-ovanje (koje je dostupno iz Galerije) koje omogućava da vidite na mapi mesta na kojima ste uslikali određenu fotografiju. Takođe, prisutno je i detektovanje lica, iako je u pitanju više marketinški potez obzirom da ova karakteristka nije od realne koristi (barem po mom mišljenju).
C702 korisniku nudi samo tri podešavanja rezolucije 3MP, 1MP i VGA – i ne omogućava rezolucije prema stvarnom broju piksela što znači da su ovo samo približne cifre. Međutim, uvek možete da proverite rezoluciju fotografije koju ste slikali preko kontekstualnog menija. Prema tome, bez ikakvih dodataka moguće je ustanoviti da su korisnicima na raspolaganju sledeće rezlucije kada je u pitanju model C702: 2048x1536, 1280x960 i 640x480. Dobra stvar je u tome što ovaj model poseduje prilično brz procesor pa možete slobodno da koristite najbolju rezoluciju.

Pre svega zahvaljujući superironom ekranu C702 je veoma dobar u prikazivanju slika i fotografija; čak u nekim segmentima podseća na rešenja kompanije Nokia. Kada pregledate slike na ekranu telefona, njihova rezolucija uopšte nije bitna – svejedno ćete imati sliku istog kvaliteta. Neki od numeričkih tastera služe kao prečice za različita podešavanja kamere – na ovaj način možete promeniti rezoluciju, omogućiti ili onemogućiti blic jednim dodirom.









Prilikom korišćenja aplikacije kamere ceo ekran telefona služi kao vizir; plus on koristi standardni intefejs tako da prebacivanje između snimanja fotografija i videa možete vršiti pritiskom navigacionog pada. Nešto dalje se nalaze detaljni opisi najinteresantnijh opcija.


Režim fotografisanja – Normal (podrazumevani režim), BestPic (Sony-jeva tehnologija), Panorama (vezuje tri fotografije zajedno jednu do druge sa manjom rezlucijom od maksimalne), Frames, Burst.

Scenes – Auto, Twilight landscape, Twilight portrait, Landscape, Portrait, Beach/Snow, Sports, Document.

Focus – auto, macro, face detection, infinite. Ne možete isključiti autofokus kod modela C702.

Flash – možete bilo omogućiti ili onemogućiti LED blic telefona.

Effects – ova sekcija ne donosi ništa posebno već uobičajene efekte: Black&White, Negative, Sepia, Solarize.

White balance –Auto, Daylight, Cloudy, Fluorescent, Incandescent.

Metering – Normal i Spot

C702 podržava samo digitalni zum (do 8x), međutim njegovo korišćenje nema mnogo smisla obzirom da značajno smanjuje kvalitet fotografije. Ovu funkciju će omogućiti svaki zasebni editor fotografija.
Sa modelom C702 ne možete vršiti podešavanja ISO vrednosti, niti možete uraditi ništa sa podešavanjima ugrađenog stabilizatora slike – on se aktivira samo kada fotografišete dokumenta; sada ćemo pogledati neke fotografije i videti kako se ponaša kamera telefona.
Video
Video sadržaji se mogu snimati u dve rezolucije (320x240 i 176x144) u 3GP formatu. Trajanje klipa može biti ograničeno (10 sekundi) ili neograničeno. Kvalitet klipova je prosečan i o njemu nema šta da se kaže (30 fps). Ipak bi nam se više svidelo da je kod modela C702 iskorišćena VGA.
Primer video klipa (mp4, 1,04 mb)
Povezivanje
USB
Po USB povezivanju prisiljeni ste da izaberete tip konekcije – naročito da li želite da pristupite podacima uskladištenim na memorijskoj kartici ili želite da upravljate telefonom, ili pak aktivirate režim štampanja. Takođe ovde je prisutan Media Transfer (MFT režim a pristup, recimo Windows Media Player-u). Za prvi režim koji smo pomenuli ranije uređaj se isključuje i tada dobijate pristup sadržaju kako memorijske kartice tako i interne memorije telefona. Uprkos tvrdnji proizvođača da je u pitanju USB 2.0 konekcija, brzina prenosa podataka ne prelazi 500Kb/s. Ukoliko pak želite da svoj C702 koristite kao modem, u tom slučaju odaberite drugu opciju, pri čemu ćete imati mogućnosti da isprobate različita USB podešavanja kada ste online.
Bluetooth
Telefon poseduje EDR-omogućeni Bluetooth 2.0, a meni vam omogućava da uključite poboljšani režim za štednju energije.Takođe prisutna je i A2DP podrška, koja omogućava upotrebu bežičnih slušalica sa modelom C702. Maksimalna brzina prenosa podataka je 100Kb/s. Podržani su sledeći profili:
A2DP
Basic Imaging Profil
Basic Printing Profil
Dial-Up Networking Profil
File Transfer Profil
Generic Access Profil
Generic Object Exchange Profil
Handsfree Profil
Headset Profil
HID
JSR-82 Java API
Object Push Profil
Personal Area Network Profil
Serial Port Profil
Service Discovery Application Profil
Synchronization Profil
SyncML OBEX povezivanje
Performanse
Po pitanju performansi model C702 daje rezultate koji su tipični a najnoviju generaciju modela kompanije Sony Ericsson i iznad većine modela koji su dostupni na tržištu. Ne postoji ograničenje kada je u pitanju veličina JAR fajla dok je veličina HEAP-a od 512Kb do 1.5Mb.




GPS-navigacija
Ako model Z750i označimo kao prvu generaciju Sony Ericsson-ovih GPS omogućenih rešenja tada sa sigurnošću možemo reći da modeli W760i i C702 predstavljaju drugu generaciju, primarno po pitanju softvera. Sony Ericsson se ovoga puta oslonio na besplatne Google Maps (verzija 2, sa Cell ID funkcionalnošću koja omogućava da dobijete GPS fikisrano mesto na vašoj lokaciji bez imanja stvarnog GPS prijemnika). Ova aplikacija se može upload-ovati na svaki telefon, što znači da nije toliko jedinstvena. Sa druge strane Sony Ericsson je integrisao aplikaciju pravo u glavni meni telefona i izvršio određena fina podešavanja. Novo izdanje ovih mapa će biti dostupno i kao zasebna aplikacija i sa update-om firmware-a za telefon.
Glavni meni sadrži „Location Services“ stavku koja ima nekoliko podmenija a Google Maps se nalazi na vrhu liste. Prisustvo ovog servisa izaziva i pozitivne i negativne reakcije – i dok poseduje detaljne mape gradova, kao i mogućnost da se one update-uju na redovnoj osnovi, poseduje neke satelitske fotografije i mogućnost pretraživanja POI informacija, ne omgoućava čuvanje lokalnih mapa na vašem telefonu. Ovo znači da ukoliko se nađete u inostranstvu, biće potrebno da nabavite SIM karticu lokalnog operatera, ili da bankrotirate plaćajući telefonski račun kod vašeg operatera ili što je njmanje prihvatljivija opcija da onemogućite navigacione mogućnosti C702. Da bismo vam dočarali koliko ova aplikacija „jede“ kilobajte reći ćemo da jedna sesija normalno potroši 500 do 800Kb informacija i da ovo samo uključuje praćenje mesta na mapi i izračunavanje rute. U ovom smislu Nokia Maps je mnogo prihvatljivije rešenje jer omogućava da sačuvate mape na vašem uređaju i nove preuzmete korišćenjem PC-ja.
Nema smisla u ispitivanju Google Maps aplikacije u ovom testu – aplikacija je veoma poznata među korisnicima i može se instalirati na gotovo svaki telefon. Njene glavne karakteristike uključuju izračunavanje rute, praćenje lokacije (bilo koji jezik), POI bazu podataka. Mape se mogu skalirati.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Način na koji je integrisana u C702 će vas iznenditi koliko ova aplikacija u suštini je jednostavna. Vaši položaji su označeni oznakama na mapi, tako da možete da sačuvate svoju trenutnu lokaciju, ubacite je u Favorite ili izračunare rutu (koja ne može da bude sačuvana, jer možete da sačuvate samo pojedine lokacije, i to je to. Ipak štampanje rute između dve lokacije na mapi je veoma lako).
Jedanput pokrenuta, aplikacija može da bude minimizovana, i u tom slučaju na ekranu modela C702 će se nalaziti ikona satelita. Uređaj se isporučuje sa 12-kanalnim prijemnikom, koji funkcioniše samo na otvorenom, a vreme njegovog pokretanja je 4-5 minuta. Telefon karakterišu zapisi kooridnata, tako da svaka lokacija može da bude viđena kasnije, što je pogodno za offline pretraživanje vaših ruta. Ali da biste ovo uradili potrebno je da sinhronizujete C702 sa notebook-om i sa njegovom internet konekcijom proverite mape. Ali da budemo iskreni ovo nije naročito pogodno.
Na telefonu postoji prozor koji nudi trenutno dostupne satelite i vašu brzinu. Ovi prozori nisu od naročite koristi.

Kada koristite režim navigacije C702 može da radi 3 do 3.5 časova, što je u liniji sa Nokia-inom trenutnom GPS omogućenom ponudom, ali je inferiornije od vremena koja mogu da omoguće dva prototipa bazirana na S40 platformi koja smo imali prilike da isprobamo.
Servis Locations kod modela C702 sada karakteriše nova stavka – Tracker, što je aplikacija u koju možete da unesete svoje biometrijske podatke (pol, visinu, težinu, godine) koji će zatim biti iskorišćeni za proračunavanje koliko energije potrošite tokom treniranja. Šta je to što ova aplikacija može zaista da donese korisno jednom korisniku ovog telefona. Prvo i najvažnije, ona prati vaše koordinate i što je još važnije možete podesiti zonu brzine ispod ili iznad koje se podaci neće beležiti. Očigledno, ljudi koji trče ili se na neki drugi način kreću će ovu karakteristiku smatrati korisnom, dok drugima verovatno neće biti od preterane koristi. Među njenim nedostacima je i neophodnost da fiksirate vašu GPS lokaciju pre početka vežbanja, što vas obavezuje da sačekate barem pet minuta dok se GPS prijemnik pokrene iz hladnog starta. Sada, zamislite da ste isplanirali da krenete u džoging jednog hladnog jutra i da treba da sačekate pet minuta u mestu da uređaj se pokrene.
Korišćenjem dnevnika vežbanja možete da vidite rute za svaki dati dan, pređeno rastojanje, potrošeno vreme i energiju. Šteta je međutim što ova aplikacija ne može da bude sinhronizovana sa računarom. Govoreći o njenim alternativama, postoji aplikacija za Nokia GPS omogućena rešenja koja omogućava korisniku ne samo prati rute i izračunava sve gore pomenute parametre, već i takođe da vrši sinhronizaciju sa PC-jem i skladišti rezultat na njemu. Još jedna prednost kada je u pitanju Nokia-ina aplikacija je to što je besplatna, a kada se pojavi nova verzija ove aplikacije korisnik će imati mogućnost da je uplaod-uje na uređaj. Ali sa druge strane sa modelom C702, korisnik je prilično zaglavljen sa verzijom aplikacije koja je instalirana na njegov telefon. Još jedan nedostatak koji sam primetio kod ovog telefona je to što proizvođač nije koristio ugrađeni senzor pokreta za izračunavanje rastojanja koje ste prešli tokom vežbanja. U suštini u pitanju je efektivno i intuitivno rešenje, koje je mnogo više od čistog GPS prijemika. Pored toga, već je prošla test vremena sa Sony Ericsson-om W580i i drugim modelima.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Stavka Navigation vodi do Wayfinder Navigator-a – aplikacije koje omogućava navigaciju pojačanu glasom. Na žalost, telefon se isporučuje sa tromesečnom probnom verzijom; nakon što ona istekne potrebno je da poručite jednogodišnju licencu. Mape se čuvaju na dostupnom mestu što omogućava da izbegnete Google Maps i nepotrebno trošenje interet saobraćaja. Sa druge strane, neophodnost naručivanja navigacionog softvera je problematičan potez od strane Sony Ericsson-a – Nokia je sa svojom besplatnom verzijom Nokia Maps definitivno ispred Sony Ericsson-a na ovom frontu.
Prethodno instalirane aplikacije, igre, teme
Nećemo se fokusirati na standardne karakteristike koje poseduje model C702, koje uključuju sve standardne karakteristike A200 platforme. Ovde ćemo se pre fokusirati na jedinstvene karakteristike i mogućnosti telefona.
![]() |
![]() |
Za razliku od modela koji su baziran na A200 platformi, C702 u potpunosti iskorišćava različite animacije kada se neki od prozora otvori. Iako ovo nije ništa naročito i neobično, dodaje dosta poena vizuelnoj pojavi telefona. Sve u svemu još jedna zgodna karakteristika modela C702.
Telefon se isporučuje sa pet prethodno instaliranih različitih tema od kojih sve uključuju u određenom stepenu flash animacije i menjaju izgled glavnog menija tako da on dobija kružni oblik ili izgled matrice na koju smo svi navikli. Postoji nekoliko različitih izgleda menija: rešetka, rotirajući ili pojedinačna ikona.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Model C702 se isporučuje sa dve prethodno instalirane igre: Brain Juice i FotoQuestFishing.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Na modelu C702 postoje dve aplikacije: AccuWeather koja služi za upload-ovanje vremenske prognoze i FaceWrap za igranje sa licima ljudi.
Ukoliko se posmatraju multimedijalne karakteristike C702 je standardna A200 ponuda.
Nezavisno od plejera C702 takođe poseudje i FM radio.




![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Utisci
Naš C702 model je bio dovoljno glasan kada su u pitanju melodije zvona da razbije naše predrasude da telefoni namenjeni oštrim uslovima rada moraju da imaju melodije zvona koje su prigušene. Vibracija je prosečne jačine kod ovog modela. Kvalitet prijema modela C702 je prilično dobar – imali smo snažne nivoe signala na većini mesta i nismo primetili neke značajne razlike u odnosu na ostala rešenja ove kompanije.
Model C702 na tržište stiže ovog meseca. On se ne ističe po pitanju karakterisitka ili dizajna kućišta; što se tiče kamere, ona ne donosi ništa novo jer je već model Sony Ericsson K770i imao isti modul. C702 možete smatrati vrlo dobrom ponudom ukoliko tražite telefon koji je dobro zaštićen od delovanja prašine i raznih udara. Isto važi i za poklopac sočiva i režim blica kamere ovog modela. Ali krajnji zaključak je da C702 ne nudi ništa posebno kada je u pitanju odeljak kamere čak i kada se uporedi sa prošlogidišnjim glavnim proizvodom kompanije. U pitanju je dobro zaokružen i sveobuhvatan uređaj namenjen malobrojnoj publici koja ima potrebu za telefonima namenjenim teškim uslovima rada. C702 je dovoljno robustan da preživi nekoliko padova i otporan je na vodu i blato, ali naravno nema kapacitet da provede minut potopljen u vodi i ne pretrpi nikakva oštećenja. Sa druge strane, Sony Ericsson je odlučio da ne prodaje ovaj model po maksimalnoj ceni po kojoj bi mogao. Naprotiv C702 je relativno dostupan za ovaj tip uređaja, naročito ukoliko se uzme u obzir da nema realnu konkurenciju. I dok ovaj model poseduje gotovo savršen kvalitet izrade, kvalitet plastike i materijala koji su korišćeni je nedostatak. Pojedini korisnici će habanje tastera smatrati velikim nedostatkom, drugi će to prevideti, ali dobra vest je da je proizvođač obećao da će ovo rešiti. Ali imajući u vidu oblik tastera modela C702 i njihovu veličinu, sumnjamo da će Sony Ericsson imati mogućnosti da unapredi kvalitet materijala od kojih vrši presvlačenje tastera. Takođe, među nedostacima modela C702 je to što njegov ekran bledi pri izloženošću sunčevim zracima.
Sa druge strane, C702 ima dopadljiv dizajn, osrednje specifikacije kao i cenu koja je za četvrtinu viša od sličnog modela koji nije predviđen za teške uslove rada. Sve ovo ukazuje da je Sony Ericsson ušao na tržište modela kojima je cilj da se dopadnu i nastoji da ovaj segment podeli na još više delova. U ovom trenutku ovaj model nema konkurenciju, pa fanovi stare Siemens-ove M serije mogu slobodno da ga ubace na svoju kratku listu želja, jer je model koji daje sličan stepen zaštite, dokazan u osnovnim funkcijama i sa nekim dodatnim karakeristikama (kamera, muzika, GPS).