
Kompletan test GSM/UMTS-telefona Motorola ZN5
Prodajno pakovanje:
Telefon
Baterija
TV kabl
512 Mb microSD memorijska kartica (veličina zavisi od regiona)
USB kabl za prenos podataka
Punjač
CD sa softverom
Žične stereo slušalice
U svetlu činjenice da ne postoji finalizovana verzija hardvera za ZN5, ovaj članak će više biti neka vrsta pregleda budući da neke karakteristike ne rade pravilno za sada, ali i pored toga ovaj telefon je spreman za tržište. Kamera neće to ni na koji način umanjiti ili izmeniti značajno tako da će vam ovde predstavljene fotografije pružiti uvid o tome od čega je Motorola ZN5 načinjena.
Pozicioniranje
Nemar Motorola-e po pitanju odeljka za fotografije kod mobilnih telefona doveo je do toga da je ova kompanija uvek u zaostatku po tom pitanju, iako to nije činjenica kojom bi trebalo da se ponose. Budući da su propustili momenat kada se ovaj segment tek pojavljivao, kompanija je odabrala da ga ignoriše dugo vremena, tako da je većina njihovih rešenja završila nekoliko godina iza napretka tržišta pa samim tim nisu ni izgledala toliko primamljivo. Da bi popravili ovu stvar bilo im je potreban ne samo konkurentan već telefon koji može nadmašiti sve ostale ponude. Tada su odlučili da ne štede novac ili resurse da bi se našli u tom tržišnom segmentu za koji se činilo da je daleko ispred njih.
Prvo rešenje nove vrste je PIXL (MOTOZINE ZN5), koji u suštini ne donosi ništa posebno sa svojom 5MP kamerom i Xenon blicem – sve ovo je već dostupno kod modela Sony Ericsson K850i, Nokia N82, Nokia 6220 Classic i sličnim telefonima. Pored toga, oni su ovaj hardver unapredili za jedan nivo i iz iskustva su naučili od konkurentskih kompanija kako se pravi jedinstven uređaj. Recimo to na sledeći način – Motorola ZN5 ne predstavlja nikakav revolucionarni proizvod, već samo reviziju i kombinaciju onoga što drugi nude i sve to zajedno upakovano u privlačan i lak za korišćenje aparat. Imajući u vidu činjenicu da je to prvo Motorola-ino iskustvo sa nečim ovakvog tipa i opsega, ispred sebe su imali veliki izazov. Međutim, čini se da su uspeli da se izbore sa ovakvim zadatkom.


Proizvođač vidi sva trenutno dostupna rešenja sa akcentom na fotografijama kao potencijalne ZN5 rivale, među kojima su Nokia 6220 Classic, Nokia N82, Nokia N79 (u bliskoj budućnosti) kao i Sony Ericsson K850i. Međutim, u suštini, opseg telefona orijentisanih ka fotografijama koji pružaju odličan kvalitet slike i nije toliko veliki. A to je činjenica koju će Motorola ZN5 da iskoristi u potpunosti, nudeći poboljšani kvalitet za isti novac.
Pozicioniranje ovog telefona je prilično jednosmerno – prvo rešenje namenjeno fotografisanju kompanije Motorola, sa svim mogućim stavkama fokusiranim na fotografije, dok su ostale karakteristike, iako su važne, stavljene u drugi plan. Model ZN5 će se najverovatnije svideti onima koji žele da imaju savršen kvalitet slika gde god da idu, ali ne žele da nose digitalni foto-aparat sa sobom, tako da veći deo reklamne kampanje za ovaj model podseća na one koje se vode za konkurentske modele.
Motorola je svesna toga i zato je najveći deo njihovog istraživačkog rada usmeren ka poboljšanju brzine ZN5 i pravljenju boljih fotografija. Međutim, kasnije ćemo se vratiti na ovu temu; za sada ćemo samo prikazati neke stvari o tome kako se PIXL može uporediti sa konkurentskim modelima (sa proizvođačeve tačke gledišta). To su karakteristike na koje proizvođač računa i koje će najviše biti naglašene u toku reklamne kampanje.



Telefon ZN5 će biti privlačan svima onima koji traže specijalizovani kamera-telefon i koji obično dugo razmišljaju pre nego što se odluče za neki od modela. Nakon inicijalnog talasa prodaje i prvih sniženja cena sigurno je da će se ovaj model raširiti na tržištu. Međutim, ovaj aparat sigurno nije ultimativni telefon budući da prilično kasni sa svojim pojavljivanjem na tržištu kao i da će sigurno biti nadmašen od strane 8MP rešenja.
Dizajn, veličina, kontrole
Motorola ZN5 će biti dostupna samo u jednoj boji – tamno siva, koja je veoma privlačna kao i materijali od kojih je izrađen. Sa prednje strane nalazi se tanki plastični sloj koji predstavlja pravi magnet za skupljanje otisaka prstiju ali dobro je to što se ne može suviše isprljati. Na vrhu ekrana je slot za slušalice koji sakuplja veliku količinu prašine, ali to se toliko i ne primećuje. Tu se takođe nalazi i Bluetooth indikator kao i indikator punjača, ali ih nećete primetiti za sada budući da nisu aktivni kod prototipa.

Ispod ekrana se nalazi ravna i jednaka površina tastature koja izgleda kao da je prenešena od Motorola-e E8, što nikako nije slučaj. Čitava zadnja strana je načinjena od metala, dok je donji deo ukrašen gumom (pokriva i zvučnik sa zadnje strane). Modul kamere se blago izdiže iz površine kućišta.



Dimenzije uređaja su 118x50.5x16mm a težak je 114 grama – to je debljina gornjeg dela gde se nalazi kamera, iako je ostatak kućišta debljine 12mm. Model ZN5 nije lagan ali je više-manje u liniji sa ostalim telefonima u toj klasi. Što se tiče materijala od kojeg je izrađen ovaj model je mnogo bolji od Sony Ericsson K850i i Nokia N82, N79 i Nokia 6220 Classic modela. Što se tiče kvaliteta izrade, tu nema nikakvih primedbi – ZN5 je prilično čvrst telefon u svakom smislu.

Motorola ZN5 i Nokia N82:





Motorola ZN5 i Sony Ericsson K850:





Sa leve strane telefona nalazi se otvor za provlačenje trake za nošenje telefona oko vrata zajedno sa 3.5mm utičnicom za slušalice. Ispod se nalazi microUSB utičnica koja prihvata veliki broj slušalica, kabl za prenos podataka kao i punjač. Sa desne strane ZN5 nalazi se prekidač za kontrolu jačine zvuka, prekidač za poziv na čekanju i taster kamere. Sve sekundarne kontrole su veoma jednostavne za upotrebu, budući da su „čvoraste“ te da pružaju odličan taktički osećaj.


Ekran
Telefon poseduje 2.4’’ TFT ekran rezolucije 240x320 piksela i može prikazati 262.144 boja. Što se boja tiče, one su veoma dobre, naročito na otvorenom gde ovaj ekran odnosu ubedljivu pobedu u odnosu na druge konkurentske modele. Ipak, slika bledi pri direktnim sunčevim zracima ali zahvaljujući veličini ekrana informacije su i dalje čitljive.
Ekran može da prikaže 8 tekstualnih i 3 servisne linije kada se piše velikim i čitljivim fontom.
Tastatura
Jedini mehanički taster modela ZN5 jeste četvorosmerni navigacioni pad koji je veoma zgodan za upotrebu. Pad sa brojevima baziran je na tankom sloju polimera a svaki taster ima odgovarajuću putanju. U prvo vreme će možda korišćenje biti nezgodno ali sigurno je da ćete se navići, u to nema sumnje. Svi tasteri u osvetljeni belim pozadinskim osvetljenjem.

Tastatura poseduje nekoliko dodatnih tastera i prečica, kao što je prečica za galeriju koja se aktivira nakon pokretanja aplikacije kamere. Na ovaj način možete obrisati bilo koju fotografiju ili je prebaciti na neki drugi uređaj ili u online galeriju samo jednim pritiskom.

Baterija
Model ZN5 poseduje 920mAh Li-Ion bateriju. Prema navodima proizvođača ona može obezbediti do 310 sati rada u režimu mirovanja ili 7.5 sati razgovora (u okviru GSM mreža). Pri testiranju baterija je obezbedila 3 dana rada uz obilno korišćenje svih karakteristika (sat vremena poziva, do četiri sata preslušavanja muzike i radio stanica, nekoliko fotografija). Da bi se baterija ZN5 u potpunosti napunila potrebno je okruglo dva sata.

Prilikom testiranja uspeli smo da izvučemo oko 14 sati muzike iz telefona ZN5. Dok Wi-Fi miruje u pozadini očekujte da se vreme trajanja baterije smanji za nekih 10-15 procenata, a ukoliko uveliko radite sa fotografijama, baterija će vam u najboljem slučaju trajati 1-2 dana. U smislu vremena trajanja baterije Motorola ZN5 je negde između modela Nokia N82 i Sony Ericsson K850i.
Povezivanje
USB. Telefon ZN5 poseduje microUSB slot koji je nešto tanji pa se prema tome razlikuje od miniUSB slota na koji je većina nas navikla. Proizvođač navodi da uređaj podržava USB High Speed 2.0 i to je istina. U USB Mass Storage ili MTP režimia USB konekcija nudi prosečnu brzinu podataka od oko 1100-1250Kb/s. Nakon ostvarivanja USB konekcija u oba pomenuta režima, funkcionalnost uređaja se onemogućuje ali i dalje ćete biti u mogućnosti da primate pozive budući da bežični radio telefona i dalje ostaje online.
U podešavanjima možete naći nekoliko opcija za povezivanje modela ZN5 sa PC-jem: Picture Transfer, Media Sync (MTP protokol), Memory Card (USB Mass Storage, nisu potrebni driveri), Tools (sinhronizacija sa Mobile Phone Tools), Modem&Tools (sinhronizacija i režim modema, i USB štampanje, Modem.
Govoreći o ostalim pogodnostima ne možemo a da ne pomenemo potpunu podršku za Windows Media plejer 11, što znači da možete da koristite vaš računar da oformite vašu sopstvenu listu numera i zatim je prebacite na uređaj. U budućnosti podrška za ovaj plejer će postati uobičajena u svim Motorola brendiranim uređajima.
Bluetooth.
ZN5 se isporučuje sa EDR omogućenim Bluetooth 2.0, a uređaj se može upariti sa 16 uređaja. Podržani su sledeći profili:
Dial-UpNetworking Profil
GenericAccess Profil
GenericObject Exchange Profil
ObjectPush Profil
SerialPort Profil
Handsfree Profil
Headset Profil
Synchronization Profil
BasicImage Profil
FileTransfer Profil
HID(host) Profil
StereoAdvanced Audio Distribution Profil
AdvancedAudio/Video Remote Conference Profil
Implementacija Bluetooth-a ne zaslužuje nikakve loše komentare, u toku testiranja telefona nije bilo nikakvih problema pri radu sa ovim tipom konekcije. Sa druge strane, standardno vreme vidljivosti preko Bluetooth-a je i dalje ograničeno; uređaj ne može ostati u stalno vidljivom režimu.
Za GSM mreže ZN5 se isporučuje sa uključenim EDGE klase 12.
WiFi. Korišćenjem menija za podešavanja možete pretraživati lokalne WiFi mreže, čuvati lozinke i vršiti podešavanja WiFi konekcija. Budući da ZN5 podržava 802.11b/g, nije bilo nikakvih problema sa lociranjem i radom sa WiFi mrežama. Osim toga, možete čak odabrati i određeni region u podešavanjima tako da će uređaj podesiti snagu signala da automatski odgovara lokalnim odredbama. Podešavanja za konekciju vam omogućavaju da telefon proverava dostupne WiFi mreže prvo pa tek onda kreće sa odgovarajućim protokolima.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Memorija, memorijske kartice
Telefon se isporučuje sa 512Mb memorije uz 350Mb, manje-više, koja je dostupna korisniku. Memorijska kartica (nažalost, ne postoji mogućnost zamene bez isključivanja) prikazuje se kao odvojena sekcija, tako da ne možete pristupiti obema memorijama istovremeno. Model ZN5 poseduje i menadžer fajlova koji omogućava kopiranje fajlova na/sa memorijsku karticu. U toku testiranja uređaj nije zadavao nikakvih problema pri radu sa 8Gb microSD memorijskom karticom.
ZN5 poseduje 32 Mb RAM-a i procesor radnog takta 500 Mhz CPU.
Performanse
Po pitanju performansi ZN5 donosi slične rezultate koje smo već imali prilike da vidimo kod modela koje pokreću LJ rešenja, kao što su Motorola ROKR E8 i Motorola U9.



Kamera
Motorola je preradila točkić kod modela ZN5. Što se tiče veličine matrice, postavki sočiva, izgleda kontrola i poklopca sočiva, te stvari imaju dosta sličnosti sa uređajima kompanija Nokia i Sony Ericsson. Iako je sasvim druga stvar to da su u Motorola-i odlučili da poboljšaju iskustva drugih proizvođača na ovom polju pokušavajući da obezbede bolje rešenje. Na sreću uspeli su u većini komponenata – uzmimo na primer način na koji su pozicionirana sočiva i ksenonski blic. Sa ovakvim podešavanjem, veoma je teško pokriti sočiva ili blic prstima, a pored toga nikada neće doći do pojave efekta crvenih očiju niti blic ima uticaja na izgled portreta. Iako je skoro nemoguće osloboditi se ovog efekta jednom zauvek, u poređenju sa modelom Nokia N82 to je minimizovano na najbolji mogući način, što je veoma dobro znati.


Aplikacija kamere se pokreće kada otvorite poklopac sočiva i tada je potrebno samo nekoliko sekundi za pokretanje. U suštini, brzina interfejsa je ono na čemu je ova kompanija radila kada govorimo o ovom telefonu – čak i pri snimanju sa najvišom rezolucijom, nećete primetiti nikakvo odlaganje vezano za interfejs kamere ZN5; a osim toga čuvanje slika ne oduzima vreme tako da možete odmah nastaviti sa snimanjem novih fotografija.
Taster za kontrolu jačine zvuka ima funkciju i tastera za zum (digitalni x4 zoom) a posvećeni taster kamere zapravo ima dva stadijuma – mora se blago pritisnuti za autofokus a zatim pritisnuti do kraja bez pomeranja telefona da bi se fotografija usnimila. Kao što vidite, ništa se ne razlikuje od konkurentskih ponuda. Hajde da vidimo kakva je kamera telefona ZN5 po pitanju tehničkih specifikacija.
CMOS-senzor,5 MP;
Dijagonala senzora: 7.1 mm;
Maksimalna rezolucija: 2592x1944 piksela na senzoru, 2560x1920 na JPEG
(razlika je usled algoritma obrade slike. Veličina tačke -
2.2um.
Opseg fokusa: 30cm do beskonačno, makro – 10 do 40cm, landscape – 5cm do beskonačno;
Žižna daljina– 5.86 mm;
Brzina zatvarača – 1/1000s;
Vidljivi ugao sočiva: 62 stepeni (dijagonala), 52.6 stepeni (horizontalno).
Nekima će se možda činiti kao gomila hijeroglifa dok će neki naučiti dosta toga iz oznaka ZN5. U ovu listu nisam uključio sočiva proizvođača a razlog je jednostavan. Iako sočiva poseduju na sebi oznaku „Kodak“, čiji je Motorola partner u ovom projektu, u stvarnosti Kodak obezbeđuje samo softversko rešenje za obradu slike koje je licencirano tako da sočiva nisu vlasništvo Kodak-a. Ne znam da li će Motorola da reklamira Carl Zeiss sočiva u ZN5 i da li je ovlašćena za to ali činjenica je da, kao i većina uređaja Nokia N serije, ZN5 koristi Carl Zeiss sočiva ali za razliku od N serije, sve je izrađeno od plastike (umesto stakla). Iz nekog čudnog razloga staklo se smatra superiornijim materijalom kada je reč o sočivima kamere; što je prilično čudno u svetlu činjenice da, barem kada su u pitanju mainstream proizvodi, plastična sočiva su jeftinija a funkcionalna su isto koliko i ona izrađena od stakla. Treba imati na umu činjenicu da se govori o kompaktnim kamerama i telefonima sa masovnog tržišta, a ne profesionalnim reflex aparatima, koji su potpuno drugačije kreirani.
Nije slučajnost to što je Motorola odabrala Kodak za ZN5 i rešenja koja će biti predstavljena u budućnosti usled činjenice da Motorola, po prvi put, predstavlja čitav paket servisa stvarajući čvrsto okruženje oko svojih novih modela. Pa onda, šta to Kodak ima da ponudi ovih dana?
Pre nekoliko dana našao sam u jednom udaljenom gradu i bez problema pomoću Kodak kabina odštampao slike sa mog ZN5. Mogao sam uraditi istu stvar i sa modelom Nokia N82 ali lakše je sa ZN5, a zašto je to tako o tome će biti reči kasnije.
Kodak-ov ekosistem nudi algoritme za obradu slika nakon fotografisanja što obuhvata njihov zaštitni znak Perfect Touch, EasyShare kao i online galerije slika a kao šlag na torti je Kodak-ov sopstveni softver za PC.
Algoritmi obrade slika
Nije važno koji Web sajt odaberete za prikazivanje i skladštenje vaših fotografija, većina fotografija visokog kvaliteta se renderuje i unapređuje u Adobe Photoshop-u ili nekim drugim grafičkim editorima. Ljudi vole svakojake efekte kao i dodavanje različitih stvari koje se ne mogu nekim drugim putem ubaciti na fotografije. U suštini ljudsko oko više voli umetničke i dorađene slike nego prirodne boje i realistične slike. Proizvođači kamera su hvalili ovaj veoma važan koncept davno a od tada ga i koriste. Na ovaj način, većina trenutnih Canon-ovih digitalnih foto-aparata namenjenih nezahtevnim korisnicima koriste agresivne algoritme za obradu fotografija; a i drugi proizvođači koji nude digitalne foto-aparate sa umanjenim matricama ih polagano sustižu. Razlog je to što se obične fotografije najverovatnije neće toliko dopasti korisnicima budući da nisu dovoljno lepe. Očigledno je da agresivnost algoritama zavisi od modela kamere, ali tu postoji i jedna veoma zanimljiva stvar koja se ljudima dopada a to su fotografije snimljene digitalnim foto-aparatima srednjeg opsega ili SLR aparatima. Ispostavilo se da ljudi preferiraju agresivnije algoritme digitalnih foto-aparata sa nekoliko detalja sa prekomernim osvetljenjem i kontrastom. Koliko se sećam, japanski proizvođač TV uređaja imao je običaj da zarađuje na tom sistemu, kada su predstavili televizore koji su prikazivali smaragdno zelenu travu, tamno plavo nebo itd, drugim rečima, ništa slično onome na šta smo bili navikli. Velikom broju ljudi se ovaj efekat dopao, a čak je bilo dosta informatora za kupovinu u kojima je predlagana kupovina „boljih“ ekrana. Tako da je sve krenulo od toga pa sve do današnjih dana i današnjih uređaja.
Ali vratimo se na pređašnju temu. Stariji modeli kompanije Canon takođe su omogućavali upload-ovanje sopstvenih algoritama za obradu fotografija (do tri ukupno) – drugim rečima, odaberete gamu boja, kontrast, oštrinu kao i druge vitalne parametre na vašem računaru i zatim kamera primeni ova podešavanja prilikom čuvanja fotografija u JPEG formatu. Ono što korisniku dobro dođe jeste da više nema potrebe da smanjujete vaše fotografije sa računara već dobijate fotografije koje želite i koje su vam potrebne. I dok oni koji dugo i često koriste telefone neće imati problema sa upotrebom ove karakteristike (zbog očiglednih razlika), entuzijasti, koji uglavnom snimaju fotografije svoje familije, sigurno će veoma ceniti ovu funkciju.
Kada se posmatra tržište mobilnih telefona, kompanija Sony Ericsson se rukovodila kada se odlučivala za tip algoritma rečenicom „što prirodnije to bolje“, ali kao što smo već imali prilike da se uverimo korisnici su bili više naklonjeniji viziji koju je kompanija Nokia smislila kada je u pitanju način na koji fotografije koje su nastale kamerom mobilnog telefona treba da izgledaju, pri čemu su neki detalji ispušteni ali slika deluje sočnije. Ove fotografije mogu izgledati ne toliko oštre ali su opet primaljivije oku. Kao rezultat sa svojim najnovijim i jednim od najboljih modela C905, kompanija Sony Ericsson će se prikloniti zahtevima tržišta ponudivši manje prirodne ali zasićenije fotografije.
Motorola je odabrala da iskoristi veoma agresivni algoritam obrade fotografija za model ZN5 tako da fotografije koje se kreiraju kamerom ovog telefona mogu bez problema da se gledaju na monitoru računara. Međutim, nemoguće je dobiti zasićene boje i pristojan kvalitet štampe u jednom uređaju – uvek će biti potrebno da nešto žrtvujete. Kada je u pitanju ZN5 proizvođač je odlučio da donekle žrtvuje osvetljenost, kontrast i sveukupnu oštrinu detalja (do te mere da su neki detalji više prikazani kao tačke), čineći telefon superiornijim u poređenju sa rešenjima kompanija Sony Ericsson i Nokia po pitanju reprodukcije boja. Ali pre nego što uronimo dublje u odeljak fotografija kod modela Motorola ZN5 želeo bih da ga suočimo sa nekim drugim uređajima.
Casio QV-R51 protiv Motorola-e ZN5
Ja zaista ne volim ovakva poređenja između kompaktnih digitalnih foto-aparata i mobilnih telefona, jer posvećeni uređaji nikada ne mogu da izgube u ovakvom poređenju. Ponekad nekoliko fotografija može da bude bolje kod mobilnog telefona kada su u pitanju neki specifični detalji i specifične razlike ali poređenje na regularnoj osnovi ovakva dva uređaja jednostavno nema smisla.
Ipak, u nekim situacijama odstupanje od principa i pravila može da donese neke koristi. Ovoga puta sam se tako odlučio da uporedim kameru koja je dostupna na telefonu Motorola ZN5 sa Casio QV-R51 kompaktnim digitalnim aparatom (kupljenim početkom 2004 godine). U vreme kada je predstavljen ovaj model je smartan razumno portabl uređajem i ne preterano skupim foto-aparatom. Očigledno, njegova prilično velika sočiva su donela određenu korist kada je u pitanju kvalitet slika, ali je intersantno to da po pitanju ergonomije, izgleda kontrola i dijagonale ekrana ZN5 je model koji odnosi prevagu. Ovo kao zaključak nameće to da je mobilnim telefonima trebalo četiri godine da pređu nekoliko koraka da bi bili u liniji ili nešto bolji od kompaktng digitalnog foto-aparata po pitanju upotrebljivosti. Ispod se nalazi nekoliko fotografija koje će vam pobliže dočarati kako se odnose po pitanju kvaliteta fotografija ova dva potpuno različita rešenja. Napominjemo da su fotografije koje su kreirane Motorola ZN5 telefonom nastale u rezoluciji koja je polovina maksimalne moguće.
Fotografisanje sa modelom Motorola ZN5
Ovo je verovatno najlakšo deo ovg testa – potrebno je samo da pomerite otvor sočiva kamere i možete početi da fotografišete. Aplikaciji kamere je potrebno svega nekoliko trenutaka da bi se pokrenula, tako da je ZN5 bliže „point-and-ahoot“ interfejsu više nego ijedan drugi telefon ranije. Možda će zvučati čudno, ali kamera ovog telefona mi se veoma svidela i tokom perioda testiranja sam napravio preko 2000 fotografija. Smatram da nema svrhe postovati ih sve u ovaj test pa sam odabrao neke svoje favorite koji zaista pokazuju sve prednosti kamere koja postoji kod ovog telefona. Najvažniji kriterijum su bili oštri detalji, nepostojanje zamućenosti i vrlo dobre boje. Na ovom frontu ZN5 ipak se ne ističe u odnosu na konkurenciju kao što je na primer Nokia N82.
Jedna od najprivlačnijih stvari kod interfejsa modela ZN5 je to što su njegove kontrole poluprovidne i nestaju sa ekrana kada ih ne koristite. Tastatura telefona takođe poseduje kontekstualno zavisne tastere za promenu između funckija galerije i vizira.
Podešavanja koja postoje kod kamere modela Motorola ZN5 ne pominju kvalitet fotografija niti nivo kompresije obzirom da je proizvođač odlučio da faktor koji definiše treba da bude rezolucija slika dok će podešavanje kvaliteta za svaku fotografiju biti najbolje.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Sa modleom ZN5 moguće je odabrati jednu od šest rezolucija ali veličine fotografija nisu janso navedene:
1.2MP (4:3) – 1280x960 piksela, 600-700 Kb;
2.8MP (4:3) – 1920x1440 piksela, 1-1.2 Mb;
4.4MP (3:2) – 2568x1712 piksela, 1.3-1.5 Mb;
5.0MP (4:3) – 2560x1920 piksela, 1.8-1.9 Mb;
BinnedRAW – 1272x954 piksela, 300-600 Kb;
RAW– 2560x1920 piksela, 1.3-1.5 Mb.
Za razliku od ostalih proizvođača, Motorola je imlementirala mali trik u model ZN5, koji se ogleda u tome da za svaku rezoluciju telefon prvo sačuva snimak u maksimalnom kvalitetu (RAW, zatim se snimak obrađuje), što omogućava dobijanje više detalja i boljeg kvaliteta kada su u pitanju snimci na nižim rezolucijama.
Ovde se nalazi nekoliko fotografija koje će vam bolje objasniti ovu ideju.
![]() |
![]() |
(+) Uvećaj, 1272x954, JPEG | (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG |
![]() |
![]() |
(+) Uvećaj, 1280x960, JPEG | (+) Uvećaj, 1920x1440, JPEG |
![]() |
![]() |
(+) Uvećaj, 2568x1712, JPEG | (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG |
Poslednje dve rezolucije Binned RAW i RAW su naročito interesantne. U suštini, ovo je prvi put da mobilni telefon omogućava korisnicima fotografisanje RAW fotografija, iako ovde postoji nekoliko ograničenja koja ove fotografije čine manje korisnim. Tako u Binned RAW rezoluciji ona biva smanjena na polovinu jer susedne tačke bivaju integrisane (2x2) čineći sliku smanjenom po veličini. Tako sa RAW podešavanjem dobijate dve fotografije, JPEG i TIFF, i dok se na ovu drugu ne primenjuje smanjenje rezolucije, ona je dostupna samo u crno beloj varijanti (bayer enkodovana, 12-bita).
Kada fotografišete možete isključiti blic kamere modela ZN5 (auto, on, off), promeniti podešavanje uravnoteženja belog (auto, Fluorescent, Tungsten, Daylight, Cloudy), i podesiti tip fokusa (auto, macro, landscape).
Iznad se nalaze dostupni režimi fokusiranja a ispod su dve fotografije kreiranje u auto i landscape režimima.
![]() |
![]() |
(+) Uvećaj, 1272x954, JPEG | (+) Uvećaj, 1272x954, JPEG |
Takođe, dostupna je i opcija za fotografisanje u uslovima loše osvetljenosti (blic isključen) i premda na ovoj fotografiji ima dosta šuma, ovakav režim omogućava da objekat bude vidljiviji u tami.
![]() |
![]() |
(+) Uvećaj, 1272x954, JPEG | (+) Uvećaj, 1272x954, JPEG |
![]() |
![]() |
(+) Uvećaj, 1272x954, JPEG | (+) Uvećaj, 1272x954, JPEG |
Takođe imate opciju da odaberete auto tagovanje za slike (u našem slučaju pročitano je bilo Kodak) ili u potpunosti onemogućite ovu funkciju. Korišćenjem menija podešavanja možete da omogućite multi-shot režim (u ovom režimu nećete moći da pronađete nijedno specijalno podešavanje), pri čemu ZN5 kreira pet fotografija velikom brzinom, jednu za drugom (da budemo precizni sa razmakom od jedne sekunde); ono što je vrlo značajno ovde je da će vam vizir prikazati samo prvu sliku u nizu i zatim se isključiti.
ZN5 ne poseduje efekte koji se na fotografije mogu primeniti posle fotografisanja što je dobro jer primena efekata koji menjaju originalnu sliku nema mnogo smisla – umesto ovoga možete odabrati bilo koji grafički edtior koji postoji na PC-ju, što je definitivno bolji način.
Režim panorama koji postoji na ZN5 omogućava kreiranje tri snimka (telefon će ih povezati zajedno i prikazati automatski); interesantno je da se u levom gornjem uglu nalaze tri kvadrata i najbolja stvar u vezi ove funkcionalnosti je što vam se prikazuje ne slika već kvadratić koji je potrebno da nacentrirate sa onim što je na ekranu. U panorama režimu možete kreirati različite fotografije čija maksimalna rezolucija može da bude 3132X9320 piksela (ali može i manja). ZN5 je potrebno između 5 i 10 sekundi da bi obradio panorama snimak.







ZN5 bi definitivno mogao da koristi višu osetjivost za snimanje fotografija u večernjim časovima - ustanovili smo da fotografije snimljene u ovakvim uslovima imaju nešto više šuma i da nisu tako oštre kao one koje nastaju ranijih časova.
![]() |
![]() |
(+) Uvećaj, 1272x954, JPEG | (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG |
![]() |
![]() |
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG | (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG |
Ksenonski blic može da bude koristan u nekim režimima, naročito kada snimate bliske objekte. Ali nemojte se previše nadati vezano za ovu karakteristiku obzirom da se ona ne izdvaja posebno u odnosu na ono što drugi proizvođači nude u okviru svojih ponuda rešenja sa ksenonskim blicem.
![]() |
![]() |
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG | (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG |
![]() |
![]() |
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG | (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG |
![]() |
![]() |
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG | (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG |
![]() |
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG |
Poslednja stvar koju treba pomenuti je makro režim, koji je iskreni da budemo samo prosečan - nešto je lošiji od rešenja koja nudi kompanija Sony Ericsson ali i dalje iznad ponude koja dolazi u okviru telefona kompanije Nokia.
ZN5 poseduje x4 digitalni zum - pogledajte kako radi na fotografijama ispod.
![]() |
![]() |
![]() |
Konačno, ovde se nalazi veliki broj fotografija koje su snimljene u različitim okruženjima - mislim da je sasvim dovoljno da uvidite mogućnosti koje nudi kamera modela ZN5.
Motorola ZN5 protiv Nokia-e N82
Jedan od najboljih telefona na tržištu kada su u pitanju rešenja namenjena fotografisanju je Nokia N82, koji je postao neka vrsta benchmark-a za sve dolazeće modele. Takođe, vrlo je važno shvatiti da je Nokia N82 standard za mnoge nove modele Nokia bredniranih telefona od kojih modeli Nokia 6220 i Nokia N79 predstavljaju prvi talas.
I dok je broj detalja koji se mogu uočiti na snimcima nastalim Nokia-om N82 manje više isti kao i kod snimaka nastalih modelom ZN5, sa druge strane kada se posmatraju boje ZN5 je ipak slabiji performer. Ono što se nameće kao zaključak, Motorola ZN5 je trenutno iznad konkurencije kada se fotografije gledaju na ekranu telefona.
Pregled fotografija, Kodak galerija
Prva stavka u ovom meniju je Kodak Gallery Link, koja u suštini samu sebe objašnjava – vodi pravo do Kodak-ovog dobro poznatog online servisa. Ukoliko do sada niste posedovali Motorola brendirani telefon i koristili ovaj servis neće biti zgoreg da registrujete svoj ZN5 (ceo proces traje manje od 2 minuta, a sve što je potrebno da uradite je da unesete korisničko ime, lozinku i region). Sa ovim servisom imate mogućnost uplaod-ovanja slika ili njihovog odabira iz vaše lokalne galerije. Ukoliko do sada niste koristili Wi-Fi, sada je verovatno pravi momenat za to jer je u pitanju najlakši način da upload-ujete slike preko kućnog hot-spot-a. Korišćenjem Simple Share podešavanja možete da specifikujete Kodak galeriju kao podrazumevanu destinaciju za sve slike, što je pogodno.
Sve fotografije u galeriji su prikazane u landscape režimu - ispod se nalazi niz thumbbnail-ova iz kojeg možete odabrati fotografiju.






Slideshow režim nije mogao da bude intutivniji, iako je prilično nesofisticiran po pitanju podešavanja, obzirom da što se tiče opcija koje možete da menjate na raspolaganju vam je samo vreme između kadrova.
Možete povećavati i smanjivati zum na vašim fotografijama, ali na žalost da biste slike mogli da napravite još većim potrebno je još nekoliko pritisaka – Nokia i Sony Ericsson telefoni nude znatno komforniji pristup (bočno postavljeni taster omogućava zum in/out, dok se kretanje po slici vrši preko navigacionog pada).









Jedna od privlačnih stvari kada je u pitanju model ZN5 je to što je vrlo brz kada je u pitanju učitavanje i prikazivanje slika na ekranu (međutim, da bi se prikazali svi detalji slike potrebno je da prođe još 3 do 4 sekunde, ali ovaj detalj teško da ćete i primetiti). Poređenja radi, Sony Ericsson nudi sličnu brzinu interfejsa, dok telefoni kompanije Nokia uvek pokušavaju da učitaju celu sliku u memoriju odjedanout , što za rezultat daje slabije performanse što ukoliko je slika veća može da bude naročito iritirajuće.
Kodak Perfect Touch
Kada pregledate fotografije u Media galeriji možete koristiti Kodak Perfect Touch, koji je u suštini opcija koja bi se mogla opisati kao konkurentna Sony Ericsson-ovoj Photo Pix. U suštini ova karakteristika poboljšava vaše slike primenom niza filtera, čineći rubne delove objekata oštrijim i uvećavajući sveukupnu osvetljenost fotografija. Perfect Touch tehnologija je već neko vreme prisutna na tržištu, ali je mahom do sada bila implementirana kod Kodak brendiranih digitalnih foto-aparata i štampača, a ovo je prvi put da je implementirana na neki mobilni telefon.
U praksi, korišćenje Kodak Perfect Tocuh karakteristike će biti vredno pomena samo kada su u pitanju fotografije koje su nastale u uslovima loše osvetljenosti, dok fotografije koje ste snimili sa pristojnim osvetljenjem uopšte ne trebaju Perfect Touch. Govoreći za najraširenije situacije ova tehnologija će vam pomoći da redukujete efekte crvenih očiju, lošeg osvetljenja i bizarnih pozadinskih boja. U suštini sve što će odraditi Kodak Perfect Touch možete da uradite uz pomoć svakog editora fotografija, ali za to bi vam trebalo neko vreme i ulazak u različite menije u foto editoru, dok primenom Kodak Perfect Touch tehnologije sve ispravke radite jednim klikom tastera. Što je još važnije, telefon omogućava čuvanje modifikovanih fajlova pod novim nazivima. Po pravilu ovakve fotografije sadrže manje detalja pa su i manje po veličini (ali ne preterano 2 do 10% najviše). Telefonu je potrebno sekundu ili tek nešto više da sliku veličine 1.3Mb obradi na ovaj način.
Bazirano na uzorku fotografija možemo reći da je razlika u fotografijama „pre“ i „nakon“ primene ove funkcionalnosti marginalna. Ali na moje veliko iznenađenje, većina ljudi kojima sam pokazao i jedne i druge slike je izjavila kako im se više sviđaju one koje su obrađene Perfect Touch tehnologijom, izjavljujući da boje na ovim fotografijama deluju prirodnije. Po mom sopstvenom mišljenju, međutim razlika je veoma mala, plus obrađenim fotografijama nedostaju neki detalji ali to je već druga priča.
Fotografije sa desne strane su obrađene Perfect touch tehnologijom:





Štampanje fotografija
Kao što smo već rekli, agresivni algoritmi obrade slika ne pomažu gotovo uopšte kada dođe do štampanja slika nastalih kamerom modela ZN5 – slične fotografije nastale Nokia-om N82, iako su bile inferironije kada je u pitanju reprodukcija boja na ekranu, u potpunosti nadigravaju one koje su nastale modelom ZN5 kada se odštampaju. Pitanje koje se ovde ipak nameće je koliki je broj ljudi koji su skloni tome da štampaju fotografije koje su kreirali mobilnim telefonom? Odgovor je „veoma mali“, ali je činjenica da broj takvih entuzijasta raste. Prema tome ukoliko ste jedan od korisnika kojem neće pasti na pamet da štampa fotografije koje je snimio mobičnim telefonom Motorola ZN5 je odličan izbor. Ukoliko pak spadate u drugu grupu, ovaj telefon neće biti baš pametan izbor.
Od pozitivnih strana navešćemo da možete izvršiti štampanje slike bez po muke. Potrebno je da odaberete sliku koju želite da štampate i zatim je trenutno pošaljete na lokalni štampač, memorijsku karticu ili neki drugi uređaj preko USB-a. Srećom, ZN5 koristi Kodak tehnologiju koja omogućava sinhronizovanje sa stanicama za štampanje, lokalnim štampačima i drugim uređajima za ovu svrhu.
Probao sam ovo da izvedem, zadao zadatak (u pitanju su bile fotografije uskladištene na memorijskoj kartici) i preko jedne od Kodak-ovih kabina za nekoliko minuta dobio odštampanu fotografiju. Ovakav rezultat nisam uspevao da ostvarim sa modelom Nokia N82, kod koje se svim fajlovima mora pristupati manuelno dok ZN5 većinu posla za vas odrađuje automatski.
Video. Kada je u pitanju snimanje video sadržaja, ZN5 je kompletno razočarenje, obzirom da nudi samo dve rezolucije – 144x176 i 96x128 piksela. Iako mogućnosti video snimanja nisu ništa novo u poslednje vreme, video klipovi snimljeni ovim telefonom deluju potpuno zastarelo kada se uporede sa klipovima koji su nastali Nokia-inim telefonima.
Primer video klipa 1 (3gp, 201 kb)Primer video klipa 2 (3gp, 583 kb)
Primer video klipa 3 (3gp, 323 kb)
Muzički odeljak
ZN5 poseduje generički LJ plejer koji se ne razlikuje od onog koji je implementiran u model Motorola ROKR E8. On poseduje nekoliko ekvilajzera koji menjaju zvuk, ali u najvećem broju slučajeva najbolje bi bilo da ne koristite ove ekvilajzere. Kada je u pitanju zvučni doživljaj, ZN5 je jedna od najboljih ponuda na tržišta plus jačina zvuka koju isporučuje je prilično glasna. Možemo sa punom odgovornošću da ovaj telefon stavimo u istu liniju sa modelom Samsung i450, obzirom da on čak u nekim segmentima nadigrava ovaj model i može bez problema da parira posvećenim MP3 plejerima. Plejer može da radi minimizovan, a kada slušate radio slušalice moraju da budu priključene obzirom da vrše funckiju antene.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Alexander Dembovsky je rekao za ZN5. Rezultati koje je Motorola ZN5 postigla na našim testovima se mogu lako uporediti sa muzičkim plejerima vrhunskih proizvođača, uključujući Apple, Creative i Samsung – u suštini smo nekoliko teleofna može da se pohvali ovakvim rezultatima sa svojim muzičkim plejerima. Standardni 3.5mm priključak takođe poboljšava već odličan zvuk koji ZN5 donosi jer omogućava izbegavanje slučajnog iskrivljenja zvuka. Plus, podešeni softver ovog telefona dodeljuje više resursa kada je u pitanju obrada zvuka.
Sa druge strane, nije nužno da će se zvuk koji ovaj telefon omogućava dopasti svakome – neki korisnici bi mogli da kažu da je zvuk suviše težak, ili u nekim slučajevima manjkav. U tim situacijama na raspolaganju su vam ekvilajzeri ili po mom mišljenju još pogodnija varijanta koja daje bolje rezultate – primena prilagodljivih slušalica. Jačina izlaznog signala je takođe pristojna, što omogućava korišćenje većine profesionalnih slušalica.
Opšte performanse
Frekventni odziv (od 40 Hz do 15 kHz), dB: | +0.10, -0.73 | Dobar |
Nivo šuma, dB (A): | -83.1 | Dobar |
Dinamički opseg, dB (A): | 83.8 | Dobar |
THD, %: | 0.0033 | Veoma dobar |
IMD, %: | 0.035 | Dobar |
Stereo transkripcija, dB: | -83.6 | Veoma dobra |
Intermodulacija pri 10 kHz, %: | 76.120 | Veoma loša |
Opšte perofrmanse: dobre
Frekventni odziv

Nivo šuma

Utisci
Kvalitet prijema nam nikada nije bio problematičan kada je u pitanju testiranje ZN5, što je tipično za Motorola brendirane telefone. Jačina zvuka na zvučniku je viša od prosečne tako da nećete imati problema da čujete melodiju pri dolaznom pozivu čak ni kada se nalazite na bučnoj ulici. Vibracija takođe radi veoma dobro.
Imajući u vidu odeljak za fotografisanje, Motorola je predstavila interesantno i dobro zaokruženo rešenje. Kada je u pitanju kvalitet slika u pitanju je jedno od najboljih rešenja koje možete pronaći i definitivno iznad ostalih ponuda koje postoje na masovnom tržištu. Za sada, hajde da ostavimo Sony Ericsson C904 i Samsung 8150 van priče, jer oba ova modela koriste isti Samsung brendirani 8MP CMOS modul i u svakom slučaju će nadmašiti ZN5 na nekim frontovima. Ono što je interesantnije je da je Motorola ostala dosta ćutljiva po pitanju većine stvari vezanih za ovaj telefon.
Iako ZN5 nije pozicioniran kao muzički centriran telefon, on se isporučuje sa pristojnim plejerom, FM radiom i 3.5mm priključkom za slušalice. Ali ono što je još važnije je da je kvalitet zvuka koji ovaj telefon isporučuje iznad većine konkurenata trenutno, i može da se kaže da je u liniji sa kvalitetom zvuka koji isporučuju modeli ROKR E8 i neki posvećeni muzički plejeri. Drugim rečima prosečan korisnik će biti više nego zadovoljan onim što pruža ZN5, plus ovaj model obezbeđuje veoma glasan zvuk i nekoliko dodatnih podešavanja koja nisu dostupna na drugim telefonima.
Dodajte još jedan update LJ platforme u miks, koji donosi telefonski imenik bogat funkcionalnostima i dobro upakovan paket karakteristika, ažuriran Bluetooth i Wi-Fi. Ono što ovaj telefon čini još boljim je ogroman ekran i pristojni materijali koji su iskorišćeni za njegovu izradu. Po svom predsatvljanju koje će uslediti u septembru, ZN5 će se prodavati po ceni koja nije baš najprijatnija za vaš novčanik. Ipak, ono što je još važnije je da će nakon nekoliko sniežnja cena ovaj telefon svakako postati mainstream proizvod. U tom periodu ZN5 bi mogao da ima nekih manjih problema sa svojom ciljnom publikom jer će biti popularan samo kod korisnika koji imaju ideju šta kupuju i koji znaju kako da koriste ono što ovaj telefon donosi. ZN5 će biti bolje prihvaćen od RORK E2 a tokom vremena će svakao zabeležiti bolju prodaju od ROKR E8. Međuti, ova telefon ipak nema snagu da revitalizuje prodaju Motorola-inih rešenja širom sveta jer ipak u pitanju nije RAZR našeg vremena. U pitanju je samo pristojan, dobro zaokružen telefon. Ono što je kompaniji Motorola potrebno je da predstavi nekoliko uređaja kao što je ovaj i stvari za nju će krenuti na bolje. Kada je u pitanju segment telefona čija je prevashodna namena fotografisanje Motorola ZN5 je bolji igrač u odnosu na Nokia-u 6220 Classic, Nokia-u N82 ili Sony Ericsson K850i.