W902i 2008
2008. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson W902i
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson W902i. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson W902i vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM/UMTS-telefona Sony Ericsson W902

Prodajno pakovanje:

Telefon
Punjač
Žične stereo slušalice (HPM-77)
Baterija
USB kabl za prenos podataka
CD sa softverom
8 Gb M2 memorijska kartica
Uputstvo za upotrebu

Pozicioniranje

Model W902 je muzički orijentisani vodeći model među Sony Ericsson monoblok telefonima. Pozicioniran na ovaj način ovaj model se isporučuje sa prilično dobrim prodajnim paketom koji, po prvi put, podrazumeva 8GB memorijsku karticu. Ono što je još jedan veoma dobar dodatak fantastičnom Sony Ericsson W980, W902 ne poseduje društvenu funkciju o kojoj se pominjalo u testu W980 jednostavno zbog toga što nema ništa posebno atraktivno vezano za njegov dizajn. Sve u svemu, to je standandardna cena Sony Ericsson modela bez nekih posebnih funkcija po pitanju dizajna - ne možemo reći da nije atraktivan ali ni ne poseduju ništa što je do sada neviđeno.

Model W902 je namenjen relativno mladim ljudima između 22 i 35 godina što nije ništa neobično kada govorimo o Walkman okviru. Po pitanju svega ovaj telefon je sažet prikaz onoga što Sony Ericsson radio u proteklih nekoliko godina: to je veoma skupo rešenje dok se veći deo novca daje samo za brend. Zanimljivo je to da je Sony Ericsson video vrednost svog brenda kao suštinski deo pozicioniranja W902. Možda ovaj pristup ima neke svoje zasluge, ali činjenica je da je W902 pozicioniran tako da protiv sebe ima celu grupu sličnih uređaja i što je još važnije sve ove ponude su značajno jeftinije od ovog telefona. Stoga, pred modelom W902 je borba da osvoji srca kupaca i da zabeleži ako ništa drugo makar prihvatljivu prodaju jednostavno iz razloga što je kompanija Sony Ericsson predstavila veoma dobro rešenje ali se izgleda suviše zaigrala sa njegovom cenom. Na žalost, ovde nema mnogo toga drugog da se kaže, u pitanju su pravila koja važe na tržištu ovih dana. Fanovi rešenja kompanije Sony Ericsson kojima se dopadne dizajn modela W902 će definitivno da se odluče da kupe ovaj telefon, dok ostali mogu da sačekaju početak 2009 godine kada će njegova cena opasti. Ključno pitanje ipak ostaje da li će sniženje cene biti dovoljno ili ne da ovaj model ima uspešnu prodaju. Imajući u vidu koliko je prodaja rešenja kompanije Sony Ericsson opala kompanija treba ozbiljno da razmisli o daljem sniženju cena svojih uređaja. Sa druge strane, namamljeno visokim marginama tržišta rukovodstvo komapnije Sony Ericsson se davno oprostilo od kompanijinog udela na tržištu - sa finansijskom krizom koja je uzela maha kompanija mora dobro da se pomuči ne bi li spasila ono što se spasiti može, ne birajući sredstva odnosno samim tim snižavajući cene svojih proizvoda.

Dizajn, veličina, kontrole

W902 se isporučuje u dve opcije kada su u pitanju kolor rešenja - crnoj i crvenoj iako će i dodatne kolor šeme biti izdate u narednom periodu (kao što je zelena varijanta).

Video klip: Dizajn modela W902(wmv, 27,5 mb)

Dimenzije telefona su 110x49x11.7mm dok je njegova težina tačno 100 grama, što je pristojan odnos veličina težina kada su u pitanju monoblok telefoni. Kvalitet izrade modela W902 je solidan, izuzev činjenice da poklopac odeljka baterije deluje donekle labavo i ispušta škriputave zvuke kada stisnete uređaj. Da li ćete ovo smatrati ozbiljnim nedostatkom ili ne na vama je.

Sony Ericsson W902 protiv Motorola ROKR E8:

Sony Ericsson W902 protiv Motorola ROKR EM30:

Sloj od mineralnog stakla kojim je prevučen ekran modela Sony Ericsson W902 je dovoljno tvrd da spreči pojavu ogrebotina na ekranu. Međutim, tu i tamo na kućištu postoje razne pore i otvori pa ne treba da vas začudi ukoliko prašina uspe da se uvuče oko kamere sa prednje strane i senzora abijentalnog osvetljenja (srećom ekran ostaje čist).

Zadnja i desna strana uređaja poseduju izgled koji podseća na rešetku iako je slična završna obrada prisutna i sa leve strane.

Konektor interfejsa je smešten sa leve strane uređaja dok se sa suprotne nalazi taster za regulaciju jačine zvuka, muzičke kontrole kao i posvećeni taster kamere. Walkman taster je smešten u gornjoj polovini prednje strane uređaja. Iznad ekrana se nalazi senzor ambijentalnog osvetljenja zajedno sa kamerom sa prednje strane koja je namenjena video pozivima. Otvor za provlačenje trake za nošenje oko vrata se nalazi sa zadnje strane uređaja što nije mesto na kojem biste očekivali da će se naći.

Ekran

Ekran modela W902 može prikazati do 262.144 boje pri 240x320 piksela rezoluciji (2.2’’ dijagonala, 34x46mm, TFT). Ova veličina ekrana omogućava prikaz do devet tekstualnih linija i tri servisne linije u većini režima (moguće je ubaciti i više informacija pri surfovanju Web-om ili radu sa email-om). Sve zajedno, ekran je zaista fantastičan – bili smo više nego zadovoljni njegovom reprodukcijom boja i načinu na koji se ponaša pri direktnim sunčevim zracima.

Međutim, ekran modela Sony Ericsson W902 ne može da se poredi sa većim OLED ekranom kakav poseduje model Nokia N85. Imajte na umu da se ova dva uređaja prodaju po sličnoj ceni a ova činjenica čini kvalitet ekrana modela w902 mnogo više krucijalnim.

Sony Ericsson W902 protiv Nokia N85:

Sony Ericsson W902 protiv Nokia N79:

Tastatura

Pad sa brojevima modela Sony Ericsson W902 nije nimalo neobičan - karakteriše ga standardni izgled sa tasterima pristojne veličine između kojih postoji odgovarajući razmak. Tasteri su laki za pritiskanje i veoma dobro odzivni. Navigaciona grupa može izgledati manja nego kod drugih ponuda ali ni sa njom nema nikakvih problema - ustanovili smo da je veoma laka za korišćenje. Sve u svemu nismo imali nikavih problema sa tastaturom modela W902.

Baterija

Poklopac baterije je i veoma jednostavno otvoriti. Njegovim uklanjanjem ugledaćete Li-Ion bateriju (BST-38) kapaciteta 930mAh. Proizvođač tvrdi da baterija može obezbediti 385 sati rada u režimu mirovanja kao i 9 sati razgovora. Prilikom testiranja baterija je izdržala 2.5 dana uz prosečnu upotrebu (do 1 sat poziva, oko 30 minuta igara, 20 minuta surfovanja Web-om). Ukoliko karakteristike telefona više koristite budite spremni da mu bateirju punite svakog dana. Ukoliko sa druge strane svedete količinu poziva na minimum baterija će vam omogućiti 3-4 dana autonomije, ali ovo je malo verovatan scenario. U slučaju bolje pokrivenosti terena mrežom baterija uređaja će trajati dvosturko duže u svim režimima. Kontinualna muzička reprodukcija koja je omogućena jednim punjenjem baterije je 24 časa.

Povezivanje

USB

Po USB povezivanju prisiljeni ste da izaberete tip konekcije – naročito da li želite da pristupite podacima uskladištenim na memorijskoj kartici ili želite da upravljate telefonom, ili pak aktivirate režim štampanja. Za prvi režim koji smo pomenuli ranije uređaj se isključuje i tada dobijate pristup sadržaju interne memorije telefona. Uprkos tome što proizvođač tvrdi da W902 USB 2.0 brzina konekcije ne prelazi 500 kb/s. Ukoliko pak želite da svoj W902 koristite kao modem, u tom slučaju odaberite drugu opciju, pri čemu ćete imati mogućnosti da isprobate različita USB podešavanja kada ste online.

Bluetooth

Telefon poseduje EDR-omogućeni Bluetooth 2.0, a meni vam omogućava da uključite poboljšani režim za štednju energije.Takođe prisutna je i A2DP podrška, koja omogućava upotrebu bežičnih slušalica sa modelom W902.

A2DP;
Basic Imaging Profil;
Basic Printing Profil;
Dial-Up Networking Profil;
File Transfer Profil;
Generic Access Profil;
Generic Object Exchange Profil;
Handsfree Profil;
Headset Profil;
HID;
JSR-82 Java API;
Object Push Profil;
Personal Area Network Profil;
Serial Port Profil;
Service Discovery Application Profil;
Synchronization Profil;
SyncML OBEX binding.

Memorija, memorijska kartica

Telefon s eisporučuje sa 32Mb memorije koja je dostupna korisniku. Prodajno pakovanje uključuje M2 memorijsku karticu kapaciteta 8Gb koji možete zameniti bez isključenja telefona. Makismalni kapacitet kartice koji telefon podržava je 16Gb.

Performanse

Po pitanju performansi model W902 daje rezultate koji su tipični a najnoviju generaciju modela kompanije Sony Ericsson. Ne postoji ograničenje kada je u pitanju veličina JAR fajla dok je veličina HEAP-a od 512Kb do 1.5Mb.

Kamera

Uređaj poseduje 5MP CMOS kameru sa autofokusom. Korsnički interfejs kamerel eži vertikalno; pritiskom tastera okidača se aktivira aplikacija kamere.

W902 podržava četiri sledeće rezolucije:
5M – 2592x1944 piksela
3M – 2048x1536 piksela
1M – 1280x960 piksela
VGA – 640x480 piksela

Dostupna su dva kvaliteta fotografija - Normal i Fine, a razlika između njih se ogleda u veličini fajla. Postoje četiri režima fotografisanja koji su dostupni sa ovim telefonom - normal, BestPic (dve brzine - spora i normalna, omogućava kreiranje serije fotografija pri čemu se bira ona najbolja), Panorama (tri dela panorame koji se automatski spajajaju u jednu fotografiju), Frames (dostupno je oko dvadesetak različitih ramova, ali pri fotografisanju u ovom režimu Sony Ericsson W902 snižava rezoluciju fotografija).

Takođe, korisniku je na raspolaganju šest scena: Twilight Landcape, Landscape, Portrait, Beach/Snow, Sports, Document kao i Auto. Podešavanja foksua su: Auto, macro i infinite.

Podešavanja kamere su sledeća:

Zvuk pri fotografisanju.Možete odabrati jedan od tri zvuka pri snimanju ali ga ne možete i isključiti.
Uravnoteženje belog. Mogućnost odabira između automatskog režima ili režima kao što su Incandescent, Fluorescent, Daylight.
Efekti. Nekoliko efekata se može primeniti na fotografije, a dostupni su Negative, Solarize, Sepia, Black & White.
Tajmer se aktivira se nakon određenog vremenskog perioda i prilikom fotografisanja samog sebe.
Noćni režim služi za fotografisanje u mraku. Šum raste na fotografijama, ekspozicija se uvećava (Treba voditi računa da vam ruka bude maksimalno mirna jer će u suprotnom fotografije biti zamućene).

U režimu fotografisanja, ekran služi kao vizir. Slika se kreće veoma glatko i sve se vidi vrlo jasno. Numerički tasteri pomažu u prebacivanju različitih funkcija i parametara fotografisanja na veoma brz način, što veoma ubrzava proces fotografisanja.

Ovde takođe postoji nova karakteristika koja je dostupna preko menija kamere. U pitanju je karakteristika pod nazivom „Add Position“ koja vašim slikama dodaje tagove sa koordinatama na kojima ste bili kada je fotografija snimljena. Ali obzirom na to da W902 nema ugrađeni GPs prijemnik ova karakteristika je loše implementirana.

Obzirom na to da se W902 obično reklamira kao do-it-all telefon, odlučili smo da ga iskušamo protiv njegovih „klasića“, i to naročito modela N85 i ZN5 (oba modela poseduju 5MP kameru). Nema potrebe reći da ova činjenica daje znatnu prednost modelu N85 koji obezbeđuje značajno oštrije noćne fotografije. Snimci koji su nastali modelom W902 po danu su značajno bolji ali i dalje pronalazimo da su manji detalji daleko od savršenih. Plus, W902 ne poseduje poklopac sočiva što zahteva da se sočiva čiste pre snimanja.

Sony Ericsson W902 Nokia N85
(+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG (+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG
(+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG (+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG
(+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG (+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG
(+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG (+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG
(+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG (+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG
(+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG (+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG
(+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG (+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG
(+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG (+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG
(+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG (+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG
(+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG (+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG
(+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG (+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG
(+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG (+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG
(+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG (+) Uvećaj, 2592x1944, JPEG

Kada se uzme u obzir za poređenje model MOTOZINE ZN5, ne možemo da ne primetimo da W902 karakterišu manje zasićene boje kao i manje detalja.

Sony Ericsson W902 Motorola MOTOZINE ZN5
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG
(+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG (+) Uvećaj, 2560x1920, JPEG

Video. Video sadržaji se mogu snimati u dve rezolucije (320x240, 176x144 piksela) pri 30fps (3GP). Trajanje klipa može biti ograničeno (10 sekundi) ili neograničeno. Kvalitet video snimaka je prosečan i mnogo bi bolje bilo da kamera telefona omogućava snimanje u VGA rezoluciji.

Primer video klipa 1 (mp4, 615 kb)
Primer video klipa 2 (mp4, 802 kb)

Prethodno instalirane aplikacije, teme

Nećemo se fokusirati na standardne karakteristike koje poseduje model W902, koje uključuju sve standardne karakteristike A200 platforme. Ovde ćemo se pre fokusirati na jedinstvene karakteristike i mogućnosti telefona.


Video klip: meni, korisnički interfejs (wmv, 48 mb)


Telefon se isporučuje sa pet prethodno instaliranih različitih tema od kojih sve uključuju u određenom stepenu flash animacije i menjaju izgled glavnog menija tako da on dobija kružni oblik ili izgled matrice na koju smo svi navikli. Postoji nekoliko različitih izgleda menija: rešetka, rotirajući ili pojedinačna ikona.

W902 se isporučuje sa tri prethodno instalirane igre: FMX III, Need for Speed i Jewel Quest II.

Telefon karakteriše mnoštvo podrazumevanih aplikacija kao što je recimo AccuWeather (omogućava da na telefonu dobijete vremensku prognozu) i Standby World.

Walk Mate – sve što ova aplikacija radi je da broji korake koje načinite tokom dana/nedelje/meseca.

Music Quiz – cilj ove igre je da pogodite koja pesma se iz vaše muzičke biblioteke pušta.

YouTube – Ova aplikacija omogućava pristup mobilnoj verziji sajta YouTube.com. I dok kvalitet klipova u najvećoj meri je daleko od željenog, W902 vam omogućava da gledate video sadržaje preko celog ekrana i ocenjujete ih. Ali najveći nedostatak ovog servisa je to da ukoliko želite da gledate video klipove na vašem telefonu to zahteva priličnu količinu prenetih podataka što je usluga koja je još uvek skupa ukoliko naravno nemate neki od internet naloga koji ne broje količinu prenetih podataka.

Muzički odeljak

W902 koristi najsofisticiranju ponudu na tržištu kada su u pitanju plejeri za reprodukciju muzičkih sadržaja - Walkman 3.0. Ova verzija donosi veliki broj unapređenja kao i što su na primer vizuelizacije ekvilajzera. Pored toga plejer je isti kao onaj koji postoji kod modela Sony Ericsson W910. Zaštitni znak kompanije Sony Ericsson tehnologija Clear Experience je ekvilajzer koji čini da zvuk muzike koju slušate bude mekši i prijatniji za uho. Na žalost, nema načina da isključite ovu funkciju - ipak ona menja kompletan audio doživljaj što nije uvek dobra stvar.

SensMe. Kao dodatak podrazumevanom paketu karkaterisitka koje donosi treće izdanje Walkman aplikacije, Sony Ericsson W902 se isporučuje sa SensMe funkcionalnošću - u pitanju je vrsta liste pesama koja mapira sve numere koje su sačuvane u vašoj muzičkoj biblioteci i nudi spremne za korišćenje liste pesama sa koherentnim numerama u njima. Nemate potrebu da vršite tagovanje svih pesama jer je Sony Ericsson kreirao vrlo zgodnu aplikaciju za ovu svrhu - Sony Media Manager. Prednost ovog Media Manager-a je u tome što može da manipuliše i memorijskim karticama tako da nije neophodno da povezujete uređaj sa personalnim računarom. Potrebno je oko 20 minuta da se obradi muzička kolekcija čiji je obim oko 1.5Gb. Pored toga, ova aplikacija omogućava i da vršite konvertovanje vaših fotografija i video sadržaja za telefon.

Da li je SensMe funkcionalnost od nekog interesovanja za nas? Definitivno jeste. Mape pesama karakterišu tačkice (vaše muzičke numere) prikazujući koliko različitih numera imate na jednoj od dve skale. Možete se kretati kroz ove tačkice i svaki put kada označite neku od njih, ona će biti istaknuta i numera će se reprodukovati. Međutim, opseg pokriva nekoliko tačkica (ili numera, kako vam se više sviđa) tako da pritiskom tastera OK sastavićete listu pesama koje su karakteristične po određenom raspoloženju ili brzini. Veoma će vam se svideti sposobnost telefona da odabere muziku koja najviše odgovara pojedinim raspoloženjima.

Međutim, potrebno je da razumete da će ova karakteristika stvoriti razliku samo ukoliko imate različite muzičke žanrove uskladištene na telefon i ukoliko uopšte imate veliki broj numera. Ukoliko posedujete samo nekoliko albuma jednog izvođača vrlo je verovatno da će se oni smestiti samo u jednu četvrtinu mape numera, tako da SensMe karakteristika neće imati mnogo smisla.

Kontrola pokreta. Ovde nema ništa novo i nepoznato – kucnete i zadržite taster Walkman i zatim počnete da drmusate telefon – tresete ga unapred tako da pređe na sledeću numeru ili unazad da se vrati na prethodnu. Ukoliko ga tresete u krug, W902 će ovu komandu shvatiti kao aktiviranje režima nasumičnog odabira numera. Svaki put kada zatresete telefon, kao odgovor dobićete neku taktičku podršku takođe – telefon lagano vibrira.

Očigledno je da ova karakteristika neće biti masovno prihvaćena već da će je uglavnom koristiti oni koji džogiraju ili se bave nekim drugim sportskim aktivnostima, tako da vole da u hodu menjaju numere. Mladima će ova karakteristika sigurno biti zanimljiva neko vreme ali to je sve. Daljinski upravljač je mnogo bolja opcija za kontrolu i upravljanje muzičkim sadržajima.

Kako je nekoliko novih filtera dostupno sa W902, ne možemo da ne pomenemo Time Machine koji bira samo numere objavljene neke određene godine. Od uobičajenijih kategorija tu su i lista najviše i najmanje popularnih numera.

Walkman 3.0 ukratko. Pored značajnih unapređenja u odnosu na Walkman 2.0, nova verzija poseduje DRM 2.0 podršku kao i podršku za MTP, koja omogućava direktne transfere muzike sa Windows Media Player-om.

Uređaj locira sve fajlove i direktorijume – i zatim sakuplja neophodne podatke iz ID3 tagova. Podržani zvučni formati su MP3, AAC, AAC+, E-AAC+, WAV, WMA i m4a. Ne postoji ograničenje po pitanju bitrate-a tako da možete upload-ovati i fajlove sa promenljivim bitrate-om. Kompanija preporučuje korišćenje fajlova sa 192kbps bitrate-om.

U muzičkoj biblioteci sve sačuvane numere su klasifikovane prema sledećim karakteristikama:

Artists – aplikacija prikazuje opštu listu izvođača, kod koje možete primeniti i brzu pretragu;
Albums – sortiranje prema naslovu albuma, funkcija pretraživanja je takođe dostupna;
Tracks –opšta lista svih numera, sortiranje se izvršava prema nazivu numere ili prema ID3 tagovima;
Genre – sortiranje koje koristi različite muzičke pravce kao što su Hip Hop, Jazz, Bluzes kao kriterijum;
My playlists – ovo su liste pesama kreirane od strane korisnika. Možete ih kreirati i na uređaju i na računaru dok pregledate sadržaj flash memorije u USB Mass storage režimu; telefon ih locira prilikom ažuriranja biblioteke.

Za razliku od druge verzije plejera kod koje su svi prelazi i dalje horizontalni, ovde su dizajnirani na neznantno drugačiji način, koji vas ipak neće ometati. Nije potrebno da pritisnete tastere više puta da biste se kretali plejerom.

Možete da iskoristite prednosti ponavljanja (jedne/sve) numera. W902 karakteriše progresivno „premotavanje unapred“ sa prilagodljivim koracima. Možete odabrati neki od režima vizuelizacije (animaciju umesto Album Arts karakteristike) iz ove stavke menija.

Ukoliko vaš telefon reprodukuje muziku i nalazi se u režimu mirovanja, pozivanje sekcije Media će voditi vaš plejer automatski.

Kvalitet zvuka se nije promenio u poređenju sa ostalim Walkman brendiranim ponudama. Sa sedam ekvilajzera možete kreirati i sopstvena podešavanja. Opcija stereo proširivanja je takođe dostupna sa modelom W902. Podešavanja ekvilajzera postaju dostupna tek nakon što ste povezali par slušalica.

Telefon takođe poseduje TrackID i RDS omogućeni FM radio modul.

Kvalitet zvuka. Telefon se isproučuje sa odličnim parom slušalica, jednom od najboljih ponuda kompanije Sony Ericsson ovih dana. Zahvaljujući ovm slušalicama, Sony Ericsson W980i se ispostavlja kao prilično glasan telefon i po mom mišljenju po kvalitetu zvuka bolji od drugih ponuda istog proizvođača.

Sony Ericsson W902 protiv Motorola MOTOZINE ZN5, Nokia N79

Kao što smo rekli na početku ovog testa, W902 neće imati nedostatak konkurencije na tržištu iako vrlo čudno neki telefoni postižu bolje rezultate po pitanju audio kvaliteta kao nisu pozicionirani kao specifično muzička rešenja.

  Sony Ericsson W902 Nokia N79 Motorola MOTOZINE ZN5
Veličina, težina (mm, grama) 110x49x11.7, 100 110x49x15, 97 118x50.5x16, 114
Baterija BST-38, 930 mAh, Li-Pol BL-6F, 1200 mAh, Li-Pol BX-50, 960 mAh,Li-Ion
Ekran 2.2',QVGA, TFT, 262.144 boje 2.4',QVGA, TFT, 16 miliona boja 2.4',QVGA, TFT, 16 miliona boja
Stereo-zvučnici Da Da Ne
Zamena kartice bez isključenja Da, ispod poklopca baterije Da Ne
3G podrška Da Da Da
Automatska rotacija ekrana Da Da Ne
Kamera 5 MP,LED blic 5 MP, LED blic, zatvarač sočiva 5 MP, LED blic, zatvarač sočiva
Posvećeni taster kamere Da Da Da
Geo-tagovi Da (nedostaje ugrađeni GPS) Da Da (nedostaje ugrađeni GPS)
Posvećeni muzički tasteri Da Da, klizni tastera Ne
Ugrađena memorija 32 Mb 50 Mb 512 Mb
Vreme trajanja baterije (muzika) Do 24 časa Do 28 časova Do 14 časova
SensMe Da Ne Ne
Kontrola pokreta Da, poboljšana verzija omogućava podešavanje nivoa jačine zvuka Ne Ne
N-gage Ne Da Ne
Platforma A200 S60 rewća serija FP2 LJ
GPS e Da Ne
WiFi Ne Da Da
Ugrađena memorijska kartica 8 Gb 4 Gb Ne

Izgleda da su se mnogi proizvođači telefona odlučili da predstave slične proizvode pri čemu naplaćuju dodatnu sumu za svaku posebnu karakteristiku. I dok Sony Ericsson W902 nema nijednu naprednu karakteristiku (sve u svemu u pitanju nije vrhunsko rešenje, obzirom da mu fale GPS odnosno WiFi mogućnost povezivanja) iz nekog razloga njegova cena sugeriše suprotno.

I dok na papiru svi telefoni ovde izgledaju slično po pitanju specifikacija, W902 ne može da se uporedi sa modelima N79 i ZN5 na mnogim frontovima uključujući kvalitet slike. Sve što ima da ponudi su slike osrednjeg kvaliteta dok druge dve ponude poseduju vrhunske 5MP module. Ukoliko pak ne očekujete ništa spektakularno onda je W902 verovatno vredan ramatranja ali na tržištu postoje i druge opcije za isti novac.

Osećam se pomalo nelagodno što poredim Nokia-u N79 sa modelom Sony Ericsson W902 zato što smart telefon uglavnom uvek nadigra model bogat karakteristikama u većini situacija. I dok su u prošlosti korsnici mogli da ukažu na primedbu da smart telefoni troše više energije, ali ovi dani su bespovratno prošli - baterija modela Nokia N79 traje duže u većini slučajeva a njegov posvećeni zvučni procesor definitivno pomaže. A isto tako ovaj telefon košta manje od W902 - šah mat.

Stereo zvučnici koje poseduje model W902 nemogu da spase situaciju - kvalitet zvuka koji oni obezbeđuju je među najnižim kada su u pitanju ova tri telefona, iako je W902 telefon koji bi u ovoj oblasti trebao da se pokaže. Glavni razlog da se odlučite za Sony Ericsson W902 je to što poseduje pristojan muzički plejer među ostalim karakteristikama. Ali ispostavlja se da W902 ne može sve ovo da vam pruži obzirom da donosi mnogo više modnih karakteristika u odnosu na muziku i fotografije. Ukoliko stvati posmatrate iz ovog ugla ona svi njegovi nedostaci neće biti od velike važnosti kao ni njegova cena jer će dizajn modela W902 biti taj koji je prodajna tačka ovog telefona.

Utisci

Sony Ericsson W902 nije otkrovenje kada su u pitanju karakteristike pozivanja: poseduje solidnu vibraciju i verovatno previše glasne melodije zvona što ga čini pristojnim igračem na ovog frontu. Kvalitet prijema nije takav da se na njega žalimo dok je kvalitet mikrofona više nego zadovoljavajuć.

Cena po kojoj se Sony Ericsson W902 prodaje je takva da se čini da je sama kompanija učinila sve što je bilo u njenoj moći da spreči da ovaj uređaj postane mainstream i zabeleži pristojnu prodaju. Zahvaljujući ovoj ceni Sony Ericsson nije u istoj cenovnoj grupi sa većinom svojih rivala po pitanju specifikacija već je upao u opseg uređaja u kojem je recimo i Nokia N85.

Ponoviću, zaista se osećam loše što poredim Sony Ericsson W902 sa Nokia-om N85 jer ova dva uređaja jednostavno ne mogu da se porede jer je Nokia N85 jedan od najboljih telefona sa kliznim mehanizmom koji se prodaje po sličnoj ceni kao i SE W902, poseduje memorijsku karticu istog kapaciteta u prodajnom pakovanju i izrađen je od veoma dobrih materijala. Kada su sa druge strane u pitanju telefoni na preklop, ZN5 neće biti tako popularan iako poseduje superioran kvalitet zvuka, napredniji odeljak za fotografije i WiFi konektivnost. Kada se sve sabere i oduzme u korist modela Sony Ericsson W902 idu samo vrlo zanimljiv dizajn i brendirani naziv - jednostavno nema nikavih drugih prednosti koje bi opravdale tako visoku cenu. Što je još gore, lokalni distributeri dobijaju nedovoljne količine ovog telefona pa mogu da ga prodaju samo sa minimalnim profitom.

Prema tome kakav će biti naš zaključak o ovom uređaju? W902 je dopadljivo i funkcionalno rešenje koje ne donosi ništa spektakularno ali ipak pozicioniran kao vrhunski do-it-all telefon. Interesantno je međutim da kompanija Nokia iako je vodeći igrač na tržištu ne poseže za ovakvim igrama za kakvim je ovoga puta posegnuo Sony Ericsson i preferira da ponudi uistinu balansirane i interesantne telefone u ovom opsegu cena. Razlog za ovakvu odluku kompanije Sony Ericsson je očigledan - ona želi da se ovako visokom cenom iskupi za sve propuste koje je načinila na tržištu tokom 2007 i 2008 godine.

Sa druge strane W902 nema nekih očiglednih nedostataka. Ukoliko je za vas ovaj uređaj privlačan i spremni ste da platite 20-30% višu cenu od one koja je realna za telefon ovakvih mogućnosti onda je ovo pravi uređaj za vas. Ali većina ljudi koje ja poznajem bi se odlučila za jeftiniji telefon sličnih karakteristika.

Sa pozitivne strane, Sony Ericsson je već najavio PalyNowPlus servis u Švedskoj. U pitanju je servis za preuzimanje muzike bez ikakvih ograničenja, što je možda jedino rešenje koje bi moglo da da spasi prodaju ovog modela obzirom da ni operateri nisu naročito entuzijastički nastrojeni prema ovom uređaju. Primetićete da u ovom testu nismo pominjali model Nokia 5800 XpressMusic koji je svoje pojavljivanje doživeo krajem prošle godine i koji svojom pojavom može da oduva čitav niz sličnih rešenja uključujući među njima i W902. Na žalost očigledno je da je kompanija Sony Ericsson odavno zaboravila značenja reči „inovativnost“ i „odnos cena/kvalitet“. Oni koji se ne slažu sa ovim neka sačekaju da vide reakciju tržišta na ovaj uređaj.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025