C350 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola C350
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola C350. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola C350 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Motorola C350

Standardni paket
Telefon
Punjač
Uputstvo
Baterija

Mnogi proizvođači su odlučili da naprave jeftine modele zasnovane na skupljim telefonima odbacivanjem nekih funkcija. Nasuprot tome, neke kompanije su pokušale da na postojeće modele dodaju nove mogućnosti i tako naprave naprednije telefone. Motorola je kod modela C350 primenila taj drugi način.

Motorola C350 je naslednik serije C33x, zasnovan je na novoj platformi. Verzija ovog telefona se prodaje u Aziji pod oznakom C370, razlika je samo u jezicima koje možete izabrati. Dimenzije telefona su 98 x 42 x 18 mm i masa je 80 grama, pa telefon možete nositi i u džepu pantalona. Standardna boja ovog telefona je srebrna, ali možete kupiti maske drugih boja. Sve maske koje su odgovarale telefonima serije C33x odgovaraju i modelu C350. Sa tim maskama pored boje telefona menjate i sam dizajn telefona, čak i oblik tastature.

Najveća razlika koju donosi model C350 u odnosu na svoje prethodnike je STN kolor ekran koji može da prikaže do 4096 boja. Sličan je ekranu Motorola T720 modela u pogledu prikaza boja. Ovaj ekran ima manju rezoluciju (96 x 65 piksela) i može da prikaže samo 3 linije tskta, oznake za programabilne tastere i statusnu liniju sa ikonama. Informacije su jasno vidljive u uslovima veštačkog osvetljenja, ali kada se telefon nađe na suncu informacije na ekranu nisu čitljive. Ako se ovaj ekran poredi sa ekranima telefona drugih proizvođača, videćemo da je on bolji od ekrana SonyEricsson ili Panasonic telefona, u pogledu osvetljenosti i jačine boja, ali je lošiji od ekrana Nokia telefona.

Tastatura telefona je napravljena od plastike. Svi alfanumerički tasteri su rebrasti, veoma su ugodni. U kontrastu sa njima, navigacioni i programabilni tasteri nisu tako ugodni za rad. Taster za pristup meniju se nalazi u okviru navigacionog tastera i nije zgodan za upotrebu; taster za skrolovanje ćete često pritisnuti umesto tastera za pristup meniju. Tastatura ima belo pozadinsko osvetljenje, svi karakteri na tasterima se dobro vide u uslovima veštačkog osvetljenja; ako je svetlo malo jače oznake se neće dobro videti.

Mini-USB priključak se nalazi sa donje strane telefona, možete ga koristiti da bi sinhronizovali podatke sa PC računarom ili da telefon bude brzi GPRS modem. Kabl i programi se ne nalaze u standardnom paketu. Blizu tog priključka nalazi se priključci za punjač i slušalicu sa mikrofonom.

Kada uklonimo zadnji deo telefona vidimo drugu razliku u odnosu na telefon C33x serije. Ovaj telefon koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 650 mAh, koja se takođe lako može skloniti. Prema podacima proizvođača, telefon sa ovom baterijom može raditi do 180 sati u mirovanju i do 3.5 sata ako se koristi za razgovore. U praksi telefon je radio oko 2 dana u toku kojih smo ga razgovore koristili 15-20 minuta. Kada je telefon radio samo u mirovanju, radno vreme je iznosilo oko 3 i po dana. Potrošnja energije se značajno povećava kada je telefon aktivan. Prosečnom korisniku telefon će raditi otprilike 2 dana bez dodatnog punjenja. Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni iznosi više od 2 sata.

Ležište za SIM kartice se nalazi ispod baterije. Da bi izvadili SIM karticu morate pomeriti polugu, što je veoma jednostavno rešenje.

Meni

Struktura menija je tipična za Motorola modele. U pitanju su kružno uređene ikone sa oznakama. Ne možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva, ali Vam je na raspolaganju MyMenu, koji može zameniti tu funkciju. U tom meniju možete postaviti skraćenice za svaku stavku iz običnog menija i tada su Vam potrebna samo dva pritiska na tastere da bi došli do određene stavke.

Imenik. Jednom kontaktu možete dodati nekoliko brojeva telefona, ali ukupan broj telefona može biti najviše 100. U listi su prikazani i brojevi sa SIM kartice pored brojeva iz memorije telefona. Sva imena kojima ste dodelili više brojeva su prikazana više puta i pored njih je prikazana ikona koja simbolizuje tip broja telefona. Kontaktima možete dodati e-mail adrese i razvrstati ih u nekoliko grupa. Sem toga svakom kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju i ikonu koja će biti prikazana tokom dolaznog poziva.

Poruke. Do 20 SMS poruka možete sačuvati u memoriji telefona. Na raspolaganju Vam je i funkcija SMS chat. Možete napraviti i svoje šablone za poruke. Telefon podržava EMS pa možete iskoriti slike i melodije dok pišete poruke. Bilo je potrebno 4 sekunde da bi se otvorila poruka. Ista situacija je bila i kada smo probali sa drugim SIM karticama, pa smo došli do zaključka da je u pitanju vreme koje je potrebno za iscrtavanje slike, a ne vreme potrebno za čitanje informacija sa SIM kartice.

Još jedan problem je bio nekorektna indikacija novih poruka. Pošto primite i pročitate novu poruku, na ekranu će i dalje biti prikazan simbol da Vam je stigla nova poruka. Samo kada obrišete poruku simbol se neće više prikazivati. U listi poruka biće prikazana otvorena koverta pored svake poruke koju ste već pročitali. Predstavnici kompanije Motorola su obećali da će ovaj problem biti rešen.

Media centar. Preko ovog menija možete pregledati slike, animacije i preslušati melodije. MotoMixer je aplikacija za komponovanje muzike. U telefonu se nalazi 35 preinstaliranih melodija i mesta za još 32 melodije. Nova funkcija koja se pojavila u ovom modelu je Teme. Sada možete u jednom potezu promeniti pozadinu ekrana i skrin sejvere.

Chat. SMS-chat se nalazi u ovom meniju. Nismo sigurni koliko je bilo neophodno da postoji posebna stavka u glavnom meniju za ovu funkciju, pošto se ne koristi toliko često.

Pozivanje glasom. Ovo je takođe još jedna stavka u glavnom meniju. Zbunjujuće je što se ta stavka ne nalazi u imeniku. Možete podesiti pozivanje glasom za najviše 20 brojeva iz imenika. Sve brojeve kojima ste dodelili pozivanje glasom možete videti u jednoj listi.

Podešavanja. Ovde se standardno nalaze podešavanja za sigurnost i WAP pretraživač. Sem toga, možete izabrati jezik menija i trajanje pozadinskog osvetljenja, promeniti pozadinu ekrana (možete birati da li će biti animirana ili statična). Možete podesiti i koliko će izabrana slika biti prikazivana kao pozadina ekrana.

Poslovni alati. Do 500 unosa možete sačuvati u memoriji telefona. Alarm ne postoji, ali možete iskoristi zapise iz organajzera za to. Telefon može automatski brisati zastarele unose, postoji mogućnost i da se kreiraiju podsetnici za događaje koji se ponavljaju. Kalendar skoro i da ne postoji u ovom telefonu. Na ekranu su prikazani dani jedne sedmice. U ovom meniju se nalazi i standardni kalkulator.

Stilovi melodija. Ovde možete naći sva podešavanja koja se tiču melodija, ništa posebno.

Lista poziva. Kada otvorite glavni meni, ova stavka će biti izabrana. U ovom meniju možete pogledati informacije o 10 odlaznih i 20 dolaznih poziva. Kada pritisnete taster za pozivanje a telefon je u mirovanju biće prikazana samo lista pozvanih brojeva. Da bi videli listu propuštenih poziva morate ući u meni (3 pritiska na tastere ili 2 ako koristite MyMenu). Informacije o propuštenim pozivima možete videti samo jedanput, a zatim će biti obeleženi kao primljeni pozivi, što nije zgodno.

U ovom meniju takođe možete videti informacije i o trajanju poziva kao i o količini prenetih podataka.

Brzo pozivanje. Bilo koji broj telefona možete dodeliti tasterima za brzo pozivanje.

Fiksno pozivanje. Isto kao i Brzi pozivanje, samo 3 broja telefona možete dodeliti.

Web sesije. Sva podešavanja za WAP preko CSD ili GPRS se nalaze ovde.

Pretraživač. Telefon ima standardni WAP pretraživač verzije 2.0.

Pristup WEB-u. Ovo je duplirani meni za WAP pretraživač; tu možete pogledati i koje ste sajtove posetili, listu omiljenih sajtova a možete i snimati stranice koje ste pregledali.

Igre. U ovom meniju se nalaze 3 Java igre. Jedna od njih je ista kao kod modela T720 (u pitanju je MotoGP). Nije toliko ugodna za igranje pošto je ekran lošiji. Druga igra je Astrosmash, svemirska arkadna igra. Snood21 je igra kartama.

Utisci

U pogledu kvaliteta prijema signala ovo je tipični Motorola telefon. Polifone melodije su glasnije nego kod modela C33x. Usled kućišta telefona, vibracija je postala slabija, tako da se možete osloniti samo na melodije. Međutim, pošto telefon podržava samo 16-glasovne polifone melodije, pojačan zvuk ne pomaže uvek na glasnim mestima. Zvuk preko zvučina je dovoljne jačine.

Glavni meni ovog telefona je predugačak. Teško je snalaziti se među 16 stavki. Neke od njih, poput Pretraživača, Pristupa WEB-u i WEB sesijama su mogle biti sjedinjene u jednu. Slična situacija je sa ostalim stavkama: na primer, većina ljudi uopšte ni ne koristi funkciju Fiksno pozivanje. MyMenu donekle rešava taj problem. U globalu, kompanija je odlučila da promeni svoje principe ali još nije ustanovila nove.

Korišćenje iste platforme kao kod modela serije C33x ima prednosti ali i mana. Na primer, kolor ekran zahteva više aktivnosti procesora pa kao rezultat toga telefon neće uvek odmah odgovarati na komande. Mnoge operacije se izvršavaju veoma sporo, pošto procesor nije dovoljno snažan.

U pogledu operativnog vremena, Motorola C350 je prosečan telefon. Dva dana rada je minimalna autonomija za telefon ove klase.

Motorola C350 je najjeftiniji telefon namenjen prosečnom kupcu. Telefon ima neke funkcije koje su loše realizovane, ali cena može da preovlada pri kupovini. Najverovatnije će on ostati najjeftiniji GSM telefon sa kolor ekranom.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025