SX1 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Siemens SX1
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Siemens SX1. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Siemens SX1 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Siemens SX1

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
CD sa programima
Stereo slušalice sa mikrofonom
USB kabl (za sinhronizaciju)
Uputstvo

Ovaj telefon je uzrok mnogih glasina, diskusija i predviđanja još od prve najave i tako je stekao dosta ljudi koji su ga podržavali ali i koji su ga prezirali. Ovako različiti stavovi prema Siemens smartphone aparatu su predviđeni, pošto je drugačiji od konkurencije, ima neobičan dizajn i različite funkcije. U našem primerku bio je Firmware verzije 5. Smartphone smo dosta dugo testirali i koristili pa je ovo veliki i sveobuhvatan test.

Dizajn

Ovaj smartphone je na raspolaganju u samo jednoj boji, Ledeno plavoj. Srebna plastika izgleda kao čelik, ram oko ekrana je tamniji od ivica aparata. Zahvaljujući takvom rešenju smartphone izgleda svetlije i ukusnije dizajniran. Aparat nema standardnu tastaturu zato što je proizvođač hteo da napravi najmanji smartphone aparat. Dimenzije iznose 109 x 56 x 19 mm, veoma je tanak, što nije običaj za ovakve modele. Proizvođač se takođe trudio da tasteri budu prosečne veličine u čemu je uspeo, tako što su tasteri raspoređeni po stranama aparata. Ovakvo rešenje je veoma interesantno iz dizajnerskog ugla, pošto smartphone izgleda neobično i futuristički. Nažalost, većina korisnika je naviknuta na standardne tastature pa će im biti teško da se priviknu na tastaturu koju ima Siemens SX1. Kucanje brojeva telefona ne predstavlja veći problem, ali je unos teksta problematičan.

Aparat je veoma širok pa je zato nemoguće koristiti ga samo jednom šakom (moraćete da pomerate palac preko ekrana i da pomerate aparat preko dlana). Najjednostavnije je držati SX1 sa dve šake. U tom slučaju ćete kucati sa palčevima, što je zgodno pošto tada nećete dodirivati ekran a i masa uređaja je 116 grama pa ćete ga tako sasvim lepo izbalansirati u rukama.

Ovaj video snimak (AVI, 3.75 MB) prikazuje ugodan način za unos teksta. Tekst je nasumičan, plan je bio da se pokaže kako postaviti ruke.

Telefon ima TypeGun – igru koja Vas uči kako da koristite tastaturu SX1 modela. Potrebno je oko 2-3 dana da bi naučili kako da je koristite efikasno. Za one kojima je potrebno da unose tekst, ovaj program će biti veoma koristan, pa Vam savetujemo da provedete neko vreme u igri. Brzina unosa teskta i preciznost će se poboljšavati vremenom.

Tastatura se nalazi oko ekrana i tasteri su prijatni na dodir, možete osetiti kako se pomeraju kada ih pritisnete. Ovakva realizacija ima i negativne posledice. Kada razgovarate i držite aparat ramenom može se desiti da neki tasteri budu slučajno pritisnuti, što ćete čuti i Vi i Vaš sagovornik. Ovo nije toliko veliki problem (pogotovo zato što aparat podržava Bluetooth slušalice) i neće se desiti kod svakog primerka Siemens SX1 modela ali je ipak moguće da se desi.

Pozadinsko osvetljenje tastature je plave boje, što može prouzrokovati određene poteškoće kada je osvetljenje prosečno - tada će oznake na tasterima biti slabo čitljive.

Sa druge strane, funkcijski tasteri su veliki pa su samim tim i veoma ugodni. Jedini izuzetak je veoma mali 5-smerni džojstik. Ponekad se može desiti da Vam prsti sklizne sa džojstika pa je teško držati prst na njemu i koordinisati pokrete, ali većina korisnika neće obratiti pažnju na to. Opet, lakše je koristiti džojstik nego alfanumeričke tastere. Tastatura je najslabija tačka telefona, pošto brzina unosa teksta igra veliku ulogu za smartphone aparate. Poslovni korisnici zahtevaju da to bude ugodno i da se lako koristi.

Test unosa teksta

Unos teksta igra veliku ulogu za smartphone aparate, pošto je odgovaranje na e-mail poruku, kucanje URL adrese u pretraživači ili odgovaranje na SMS poruku od velike važnosti. Korisniku je potrebno da unos teksta bude brz i ugodan.

Iz svog iskustva mogu Vam reći da je navikavanje na ovakvu tastaturu veoma teško i da će to trajati i nekoliko nedelja. Ipak, brzina unosa teksta će se povećati posle tog perioda, ali će i dalje biti dva puta sporija nego kod običnih telefona. Ovo je glavni nedostatak telefona i utiče na sve funkcije.

Kupci muškog pola starosti između 22 i 35 godina će najviše kupovati ovaj telefon. Pretpostavka je da će 85% korisnika modela SX1 biti muškog pola, za korisnike ženskog pola se ne očekuje da će im se svideti ovaj telefona. Reklamni slogan sadrži skriveno značenje, pošto je telefon namenjen onima koji započinju svoju poslovnu karijeru i imaju vremena i za igre. Najviše je uloženo u drugi deo slogana, više odgovara samom uređaju. Po funkcionalnosti, ergonomija telefona sasvim odgovara potrebama ovog segmenta.

Ekran

Ekran je TFT tipa i može da prikaže do 65.536 boja. Slika je veoma oštra, boje su dovoljno zasićene. Rezolucija ekrana je 176 x 220 piksela (34 x 44 mm) pa na ekranu može biti prikazano 6 linija teksta i dodatne linije za oznake za programabilne tastere. Za razliku od Nokia smartphone aparata, ovaj ekran je veći po vertikali za 12 piksela. Sa jedne strane ova razlika nije previše značajna, ali je 12 piksela dovoljno da statusna linija bude prikazana u svim menijima. Ispod su prikazane slike bez ove dodatne linije, ali imajte na umu da je ona prisutna.

Kada se aparat nađe na suncu ekran se dobro ponaša. Boje će izgubiti svoju zasićenost ali će prikaz slike ostati jasan. Što se osvetljenja ekrana tiče, Nokia 6600 ima bolje osvetljenje od Siemens SX1 modela. Proizvođač je pokušao da smanji intenzitet osvetljenja da bi povećao autonomiju telefona.

Kada unosite tekst preko tastature to će imati negativne mehaničke efekte na ekran. Ako pogledate malo bolje primetićete "talase", kao da je ekran direktno pritisnut i to se može primetiti i sa strana aparata. Ovo znači da se može desiti da se pikseli na stranama ekrana "pokvare" posle duže upotrebe uređaja. U ovo se možete uveriti pritiskanjem gornjih ili donjih tastera i obratite pažnju na ekran dok ih pritskate. Ako tastere budete slabo pritiskali neće se pojaviti "talasi" pa zato morate naučiti kako da pravilno pritiskate tastere. Napravili smo kratki video snimak da bi Vam demonstrirali "talase", slika je zamućena da bi primetili kako se "talasi" kreću kada pritisnete tastere.

Video snimak, AVI, 2.2 MB

Ekran nije ni najbolji ni najlošiji u svom segmentu. Dobro radi za ono za šta je namenjen, veća rezolucija se može smatrati prednošću dok se efekat koji se javlja pritiskom na tastere može smatrati očiglednom manom.

Dodatna i ugrađena memorija, procesor

Bokovi telefona su napravljeni od plastike koja ne klizi pa kada držite aparat imaćete utisak da je napravljen od gume, što je sličan utisak kao kod poklpca sa zadnje strane kod Ericsson T68 telefona. Na desnom boku se nalaze dva programabilna tastera, jedan služi za glasovne poruke, dok drugi služi za uključivanje kamere. Na levom boku se nalazi prorez za MMC memorijske kartice. Proizvođač je naveo da aparat prepoznaje kartice kapaciteta do 128 MB, ali smo se mi uverili da on može prepoznati i kartice većeg kapaciteta. Neki korisnici misle da su problemi koje susreću u vezi sa memorijskom karticom, ali po meni to nije istina. Problemi se ne javljaju zbog hardvera, već zbog grešaka u softveru. Napomenuo bih da je u verziji 6 Firmware-a broj grešaka dosta smanjen. Kartice koje smo koristili sa ostalim uređajima (Pocket PC računarima, npr.) i koje smo formatirali da koriste FAT32 sistem umesto FAT16 nismo mogli da pročitamo sa Siemens SX1 aparatom. Ako takvu karticu ubacite u aparat prikazaće Vam se poruka da bi karticu trebalo formatirati, što može smetati pogotovo ako planirate da jednu karticu koristite u više uređaja. Ako planirate da memorijsku karticu koristite samo u Siemens SX1 aparatu, onda nećete imati nikakvih problema. U standardnom paketu se ne nalazi nikakva kartica, morate je posebno kupiti.

Glavna namena memorijskih kartica je da bi se na njoj čuvale razne aplikacije. Brzina upisa na MMC kartice nije velika i još jednom se srećemo sa istom situacijom kao sa Siemens SL45 telefonom. Kupovina čitača kartica je tada jedino rešenje. Tada ćete moći da prebacujete muziku i fajlove brže nego kada se kartica nalazi u aparatu.

Siemens tvrdi da model SX1 podržava zamenu MMC kartica "na živo", što je očekivano sa velikim ushićenjem, pošto Nokia telefoni ne podržavaju to, već morate da isključite telefon da bi zamenili kartice. Međutim, u praksi smo naišli na sledeću sitaciju: softver dozvoljava samo ubacivanje kartica dok telefon radi, ne i vađenje. Kao što piše u uputstvu, kartica se može izvaditi samo kada je aparat isključen, u suprotnom se može desiti da izgubite podatke koji se nalaze na kartici.

Napravili smo nekoliko testova u kojima smo vadili karticu dok je telefon bio isključen. U većini slučajeva kada izvadite karticu i pokrenete aplikaciju za prikazivanje statusa memorije (Dodaci\Memorija) videćete sadržaj kartice, ali kada pokušate bilo šta da uradite, desiće se greška. Kod nekih grešaka aparat se isključivao, ali se u većini slučajeva samo na kratko zablokirao, posle čega bi nastavio sa normalnim radom.

Preporučujemo da poštujete proceduru koja je opisana u uputstvu kada radite sa memorijskim karticama. Tada će aparat raditi stabilno i neće se javljati nikakve greške. Verujemo da će se problemi sa zamenom kartica "na živo" rešiti ažuriranjem softvera.

Što se interne memorije tiče, na raspolaganju će Vam biti 4 MB, dok je 16 MB zauzeto aplikacijama. Ipak, od ta 4 MB moći ćete da koristite samo 3.7-3.8 MB, ostatak je zauzet sistemskim aplikacijama. U slučaju da želite da optimizujete količinu memorije, potrebno je da koristite programe drugih proizvođača, ali smatram da to nije potrebno, pošto ćete tako osloboditi samo 100 - 200 KB memorije.

Količna memorije nije velika kada se pogledaju moderni standardi. Ako instalirate program za snimanje video snimaka, nekoliko igara i prebacite melodije i pozadine za ekran, ostaće Vam slobodno samo 2 MB memorije. Tada ćete morati da dokupite MMC memorijsku karticu ako Vam je potrebno još memorije. Kapacitet memorijske kartici direktno zavisi od Vaših potreba - ako želite da slušate MP3 muziku, onda kupite karticu najvećeg kapaciteta, ali ako želite da instalirate nekoliko aplikacija i da slikate fotografije, onda će kartice od 32 ili 64 MB biti sasvim dovoljne.

Procesor koji se nalazi u telefonu nosi oznaku OMPA310 i napravila ga je kompanija Texas Instruments.

U tehničkim karakteristikama se pominje da procesor radi na 175 MHz. Ipak, u dokumentaciji kompanije Siemens je naglašeno da je radna frekvencija procesora 132 MHz, dok je kod konkurencije 120 MHz; veća radna frekvencija znači više potrošnje energije ali i bolje marketinške mogućnosti. U toku testiranja smanjili smo brzinu rada procesora na 120 MHz da bi postigli što duže radno vreme aparata.

Baterija

Bateriju pokriva poklopac sa zadnje strane aparata, koji se kači za kućište sa dva žleba i bravicom koja se nalazi sa donje strane. Ovakva konstrukcija nije previše pouzdana i tokom prvih nekoliko nedelja korišćenja aparata primetili smo da se poklopac mali razlabavio, ali se to nije povećavalo. Telefon neće zvečati, a pomeranje poklopca se može preduprediti time što možete postaviti tanko parče gume ispod poklopca.

Aparat koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 1000 mAh. Siemens tvrdi da SX1 sa ovom baterijom može raditi do 200 sati u mirovanju i do 240 minuta ako se koristi za razgovore. Specifikacije su neverovatno dobre za smartphone uređaj, pa samo zato odlučili da to proverimo i napravili smo 10 punih ciklusa punjenja i pražnjenja baterije sa normalnim korišćenjem uređaja.

Telefon je radio 71 sat u toku kojih nismo obavili nijedan razgovor, već je SX1 samo ležao na stolu i niko ga nije ni pomerao niti radio bilo šta sa njim u toku tog perioda.

Kada smo ga koristili za razgovore do 35 minuta i 20-25 minuta za ostale funkcije, aparat je radio oko 2 dana. Ovakvu autonomiju će verovatno postići i većina korisnika.

Slušanje radia ne utiče u velikoj meri na potrošnju energije. Prema našem testu, jedan sat slušanja radia preko slušalica smanjio je radno vreme telefona za 5-6 procenata. Slušanje radia preko zvučnika će smanjiti radno vreme telefona za 15 procenata po satu slušanja.

Slušanje MP3 muzike preko slušalica se ne razlikuje mnogo od slušanja radia, što se tiče potrošnje energije, pa jedan sat slušanja MP3 muzike "pojede" 6 - 7 procenata ukupnog trajanja baterije.

Ako koristite radio ili slušate MP3 muziku 2 - 3 sata dnevno, provedete 20 minuta u razgovorima i 25 minuta koristeći ostale funkcije, aparat će raditi jedan dan bez punjenja.

Bluetooth. Korišćenje Bluetooth-a smanjuje radno vreme telefona. Ako je Bluetooth uključen sve vreme, autonomija će biti manja za 25% u odnosu na standardnu autonomiju aparata. Ako prebacujete podatke na PC računar ili koristite smartphone kao GPRS modem, radno vreme će iznositi 5 - 6 sati.

Aktivni korisnici mogu očekivati da će baterija izdržati 1 dan, što je prosečno radno vreme za smartphone aparat. Oni koji budu manje aktivni u korišćenju aparata mogu očekivati da će baterija izdržati otprilike dva dana.

Uz smartphone dolazi punjač za brzo punjenje, što je još jedan argument u korist ovog smartphone aparata.

Potrebno je malo više od 2.5 sata da bi se baterija u potpunosti napunila. Indikator statusa baterije ne prikazuje pravilno stanje baterije, ali to je tipično za smartphone aparat. Problem je u tome što je kapacitet baterije dosta veliki, pa zato ima dosta grešaka. Kada telefon je telefon bio isključen usled greške, po uključivanju indikator nije pokazivao pravo stanje baterije, koje je uvek bilo manje od onoga što je indikator pokazivao. Najprecizniji podaci o stanju baterije su prikazani u Siemens SX1 Data Suite programu.

Ležište za SIM karticu je standardno, ništa posebno se ne može reći u vezi toga.

Kamera i programi za kameru. Video

Sočivo kamere se nalazi sa zadnje strane telefona. Da bi uključili kameru, morate pritisnuti programabilni taster koji se nalazi na boku telefona. Ekran će se koristiti kao tražilo, rezoluciju možete izabrati pomeranjem džojstika udesno. Kada pomerate telefon slika će biti mutna, pošto kamera ne stiže da obradi informacije tako brzo. Na ekranu će biti prikazano koliko fotografija možete sačuvati u memoriji telefona sa trenutnim podešavanjima. Možete slikati pritiskom na džojstik. Sve je jednostavno i veoma podseća na Nokia smartphone aparate. Možete izabrati jedan od tri tipa kompresije fajlova i kvaliteta, fotografije se čuvaju u JPEG formatu. Podržana je VGA rezolucija (640 x 480 piksela), kao i fotografije rezolucija 120 x 160 piksela i 80 x 96 piksela (ta rezolucija se koristi za slike za imenik). Kamera ima digitalni zoom od 4X ali ne savetujemo da ga upotrebljavate pošto se kvalitet slike pogoršava značajno kada je on uključen. U bilo kom programu za menjanje slika možete postići sličan efekat. Zahvaljujući zoom funkciji aparat možete koristiti kao elektronski durbin.

Pošto je ekran veoma dobar, slike prikazane na njemu su oštre i prijatne. Aparat ne podržava slikanje fotografija noću, ali te slike ipak mogu ispasti dobro. Slikali smo nekoliko fotografija u uslovima lošeg osvetljenja, odmah ćete primetiti o kojim slikama je reč. Po mom mišljenju kvalitet slika se može porediti sa telefonima koji imaju opciju slikanja fotografija noću.

80 x 96 Visoki kvalitet

80 x 96 Visoki kvalitet, 2x zoom

120 x 160 Visoki kvalitet

120 x 160 Visoki kvalitet, 4x zoom

480 x 640, Visoki kvalitet

480 x 640 u mraku

Softver omogućava da izaberete gde će se slike čuvati (u memoriji telefona ili na memorijskoj kartici).

Kada se slike prebace na PC računar vidi se da su obične, ne možemo reći da nisu dobre ili da su odlične. Iste su kao slike sa ostalih telefona koji imaju VGA kameru. Siemens SX1 ima manje opcija pri slikanju fotografija. Ovo je delimično nadoknađeno aplikacijom kojom možete menjati slike i koja se zove Zabava sa slikama, odnosno Image Fun. U toj aplikaciji možete kreirati nove slike ili menjati postojeće. Ako Vam nisu potrebne napredne mogućnosti bićete zadovoljni ovom aplikacijom. Ovaj program će se definitivno dopasti kreativnim ljudima.

Slike možete pregledati iz Galerije; slike su sortirane po tome gde se nalaze, možete kreirati foldere po svom izboru.

O sinhronizaciji i prebacivanju slika možete čitati u posebnom delu teksta.

Video. Moraćete da instalirate poseban program sa CD-a da bi mogli da snimate video materijal; taj CD se nalazi u standardnom paketu. Ništa posebno se ne može reći o procesu snimanja, slika je QCIF rezolucije (176 x 144 piksela) i brzina je do 15 slika u sekundi. Veličina fajla je ograničena na 95 KB, da bi mogli da pošaljete video snimak uz MMS poruku. Možete i povećati to ograničenje i tada ćete moći da snimate dok god imate slobodnog prostora u memoriji telefona ili na MMC kartici. Preporučujemo da držite uključeno snimate sa puno slika u sekundi, inače će snimci biti beskorisni.

Kvalitet video snimaka se može oceniti kao prosečan i može se porediti sa video snimcima kamera ostalih telefona. Zvuk će biti sniman bez obzira na uslove i lokaciju; pri reprodukciji snimka zvuk će biti veoma glasan i telefon će prosto "vrištati".

Primeri video snimaka – 1, 2, 3. Svaki je veličine 95 KB.

Video snimke možete pregledati na Siemens SX1 aparatu uz pomoć iste aplikacije koja služi za snimanje ili koristeći RealOne Player aplikaciju. Na CD-u se nalazi veliki broj snimaka koji su napravljeni posebno za SX1. Neki od njih su veoma atraktivni i puni boja.

Taster sa strane koji služi za uključivanje kamere neće raditi u slučaju da je aplikacija "Video" pokrenuta, čak ni kada gledate video snimak. Ova aplikacija preuzima kameru što nije zgodno ako Vam je potrebno da napravite brz snimak.

Operativni sistem, prednosti i mane. Interfejs

Siemens SX1 ima instaliran Symbian OS 6.1 i po tome se može porediti sa Nokia 3650 aparatom, mada bi bolje bilo porediti Siemens model sa Nokia 6600 aparatom, pošto su ti aparati namenjeni istoj ciljnoj grupi. Upotrebljen je operativni sistem verzije 6.1 zato što je aparat dugo bio razvijan pa je bilo kasno promeniti verziju operativnog sistema. Operativni sistem je skoro u potpunosti kompatibilan sa operativnim sistemima Nokia aparata.

Kratko ćemo opisati razlike između verzija 6.1 i 7.0 operativnih sistema i istaći samo veće izmene. Kada je telefon u mirovanju na ekranu će biti prikazana tekstualna linija sa datumom i vremenom. Ako imate propušteni poziv ili nepročitanu poruku, pojaviće se posebna ikona, ali će u verziji 6.1 nestati linija sa datumom i vremenom, dok će kod verzije 7.0 ona ostati. Na prvi pogled ovo izgleda kao manja izmena, ali je ipak značajna.

Još jedna izmena je napravljena u intefejsu i tiče se pojave smartphone aparata. U starijoj verziji operativnog sistema nisu bile podržane teme (komplet slika, ikona, zvukova i kombinacija boja), već mogu da se menjaju samo kombinacije boja. Ovo nas je razočaralo kod Siemens SX1 aparata, pošto su kombinacije boja koje su bile instalirane bilo veoma jednostavne. Savetujemo da ostavite podrazumevanu kombinaciju boja, ostale su suviše ekstremne i najverovatnije Vam se neće dopasti. Kasnije ćete moći da dodate nove kombinacije boja, ali bi se meni više svidelo da se već nalaze u aparatu.

U kompaniji Siemens su odlučili da nacrtaju interfejs ispočetka što je malo čudno. Nove ikone su u potpunosti ispočetka nacrtane i ostavljaju prijatan utisak. Kvalitet ikona je razlog zašto je interfejs visoko ocenjen. Takva atraktivnost igra veliku ulogu u odlučivanju da li se opredeliti za Siemens SX1 pri kupovini.

Izmenjena su slova i grafičke dekoracije u mnogim aplikacijama. Ponekad je novo rešenje bolje od rešenja koje je predstavila kompanija Nokia, ali je ponekad i lošije. Nisam mogao da odlučim da li je novi interfejs bolji, pošto u pojedinim trenucima interfejs Nokia 6600 aparata bolje izgleda, dok ponekad interfejs Siemens SX1 ima prednost.

Mane Siemens SX1 je način na koji se aplikacije pokreću i kako je slika prikazana. Kod ovog smartphone aparata interfejs će se polako prikazivati, prvo će se pojaviti zaglavlje, pa zatim ostatak aplikacije.

Video snimak – primer sporog interfejsa (AVI, 3.91 MB)

Ponekad bi se desile smešne situacije, kada bi ostali delovi ranije pokretanih aplikacije prikazani na ekranu, evo primera:

Aparat radi sporo sa internom memorijom. Ako imate, na primer, 300 kontakata sa po nekoliko brojeva telefona u imeniku, brzo pretraživanje će se usporiti, odnosno neće raditi toliko brzo koliko bi moglo. Biranje brojeva telefona pri slanju SMS/MMS poruka je još veće razočarenje, telefon će se zamrzavati što ponekad može i da potraje. To nije tipično za ovakve aparate i nateraće Vas da razmislite o performansama uređaja. Mi smo iskoristili nekoliko programa da bi izmerili performanse.

Performanse Siemens SX1 – proračunavanja i grafički podsistem

Ne postoji mnogo aplikacija sa kojima se mogu odrediti performanse Symbian uređaja. Prvo na šta treba obratiti pažnju su performanse grafičkog podsistema. Jbenchmark (verzija 1.1) je program koji služi za to testiranje.

Ovaj program crta test figure u određenoj rezoluciji (ne preko celog ekrana). U našem slučaju rezolucija je bila 176 x 144 piksela, ali to ne utiče na krajnje rezultate pa ne treba da Vas brine.

U brojnim testovima krajnji rezultati su bili od 1575 do 1720 poena, što zavisi od broja pokrenutih aplikacija. Smatraćemo da je 1720 poena merodavan rezultat.

Razlika u odnosu na Nokia 6600 smartphone je oko 500 poena, što je skoro jedna trećina performansi Siemens SX1 uređaja i predstavlja veoma veliku razliku. Ovako loši rezultati se ne mogu objasniti time što aparat ima bolje ikone. Aparat je jednostavno lošiji u radu sa procesorom i memorijom nego što je to slučaj kod Nokia 6600 aparata i to su slabe tačke. To se jedino može objasniti greškama koje su napravljene u toku projektovanja.

Da bi dokazali to, potrebni su testovi koji će proveriti kako se procesor uređaja ponaša u realnom radu. Svi znamo da veliki broj MHz ne igra veliku ulogu kod Pocket PC računara. Odlučili smo da testiramo našu pretpostavku u aplikaciju koja testira brzinu rada procesora sa brojevima sa pokretnim zarezom.

Opisaću ukratko šta radi ovaj program: on pokreće razne matematičke kalkulacije i prikazuje rezultat i vreme koje je bilo potrebno da se one izvrše. Što je više vremena bilo potrebno, to je lošiji rezultat. Ovo su vremena koja su bila potrebna za razne proračune:

Siemens SX1 je po ovim rezultatim veoma blizak Nokia 3650 aparatu. Uređaji čak imaju istu verziju operativnog sistema i isti procesor. Po mom mišljenju ovaj test pokazuje procesor Siemens SX1 aparat uopšte nije brži ili da operativni sistem ne može da iskoristi to što je procesor brži (kod Nokia 3650 aparata procesor radi na 104 MHz). Možete primetiti da je Nokia 6600 brži kada se radi o operacijama sa brojevima sa pokretnim zarezom. Još jedan zaključak je da slaba tačka SX1 modela nije njegov procesor, već njegov grafički podsistem.

Prenos podataka, Bluetooth, Infracrveni port, Kabl

Ovaj aparat koristi sve moguće načine za sinhronizaciju podataka sa drugim uređajima, kao što su smartphone aparati, Pocket PC i obični PC računari. Jedino što ne podržava je WiFi ali proći će još vremena dok se ta tehnologija ne implementira u smartphone aparate.

USB kabl se koristi za sinhronizaciju sa PC računarom, ne može se koristiti za prenos podataka. Korišćenje Siemens SX1 aparata kao GPRS modem preko infracrvenog porta ili Bluetooth-a deluje logičnije, pošto kabl nije toliko praktičan. Aparat podržava GPRS klase 10.

Ništa specijalno ne postoji u vezi infracrvenog porta, funkcioniše kako bi i trebalo i omogućava razmenu podataka. Funkcionalnost je na maksimumu. Prenos slika, melodija i ostalih fajlova je funkcionisao bez problema i to se može obaviti preko infracrvenog porta ili Bluetooth-a. To je velika prednost što se tiče korisnika, pošto neće biti ograničeni.

Iz nekog razloga proizvođač je odlučio da sve fajlove koje će aparat primio prikazuje kao poruke u Inbox folderu. Posebna ikona na levoj strani će pokazivati kako je fajl prenesen. Možete otvoriti "poruku" i ako telefon podržava fajl tog tipa, možete ga otvoriti. Ako je u pitanju neka aplikacija, prikazaće se pitanje da li želite da je instalirate, što je veoma jednostavno i logično.

Problemi se mogu javiti ako aparat ne prepozna tip fajla koji je prebačen. "Poruka" se tada neće otvoriti i bićete primorani da sami tražite fajl pregledanjem foldera preko fajl menadžera, što nije lak zadatak.

Bluetooth funkcioniše bez problema, podržan je FTP protokol za prenos fajlova. Prenos podataka je tekao bez problema. Aparat će Vas pitati da li želite da uspotavite vezu, što se ne može smatrati nedostatkom. Bilo bi odlično ako bi moglo da se to pitanje otkloni. Možete raditi sa više uređaja istovremeno, što je velika prednost; na primer, možete se povezati istovremeno i sa prenosnim računarom i sa slušalicama sa mikrofonom.

Siemens SX1 podržava skoro sve Bluetooth dodatke koji radi sa Nokia 6600/3650 aparatima. Sve je radilo bez ikakvih problema. Nismo čak ni očekivali bilo kakvu nekompatibilnost. Siemens SX1 sam koristio 6 meseci i u toku tog perioda sam koristio najviše SonyEricsson dodatke ali i Plantronics M3000, Jabra BT200 (verzija za Nokia 3650 aparat) slušalice su funkcionisale bez problema.

Kao zaključak ovog dela testa naveo bih da Siemens SX1 podržava sve moguće načine prenosa podataka i da nije bilo nikakvih problema što se toga tiče. I da, infracrveni port i Bluetooth mogu da funkcionišu istovremeno.

Mrežne aplikacije - WAP, Opera, greške u prikazu slova

Ako ne želite da potrošite dosta vremena u podešavanju, možete zatražiti podešavanja na Siemens sajtu, ali samo ako je Vaš operater podržan. Smatraćemo da su podešavanja uneta i da ste spremni da pregledate Web stranice.

U standardnom paketu se nalazi samo WAP pretraživač verzije 2.0 koji omogućava da pregledate xHTML stranice. Sa njim nije bilo nikakvih problema, sem što ćirilični tekst nije bio lepo prikazan. Ipak, pošto telefon ima takve mogućnosti, trebalo bi da instalirate pravi Web pretraživač. Trenutno ne postoji alternativa Opera Symbian izdanju pretraživača. Verzija 6 ovog pretraživača sa modifikacijama se bez problema može pokrenuti na ovom smartphone aparatu.

Još jedan problem sa WAP pretraživačem postoji i on se iskazuje kada kucate adresu, pa ako pritisnete taster "*" ukucani tekst će nestati. Moraćete da pritisnete bilo taster da bi se tekst ponovo pojavio. Ovo je mali nedostatak softvera i verujem da će biti ispravljen u sledećim verzijama.

Meni i funkcije menija

Meni je organizovan tipično kao kod svih Symbian smartphone aparata i možete birati na koji način će biti predstavljen: kao vertikalna lista ikona sa oznakama ili kao ikone raspoređene u redovima. Po mom mišljenju, drugi način prikaza je funkcionalniji, pošto više ikona može biti prikazano odjednom pa je navigacija lakša. Ikone možete sortirati i podesiti meni za omiljene ikone. Podržana je brza navigacija pomoću brojeva. Možete kreirati 9 skraćenica koje možete pokretati pritiskom na 9 tastera sa brojevima.

Dužim pritiskom na taster "Meni" prikazaće Vam se lista pokrenutih aplikacija. Kontakt listi ili listi svih poziva možete pristupiti pomeranjem džojstika u odgovarajući smer.

Specifičnost Siemens SX1 modela je redizajniran meni što nije tipično za Series 60 platformu smartphone aparata. Iako se lako možete snaći, meni je morao da bude uređen prema Siemens ideologiji. Neću komentarisati da li je to dobro ili loše, pošto sve ima svoju logiku i čovek se može na svašta navići. Ovo je pitanje navike i volje za otkrivanjem nečeg novog.

Imenik omogućava da imate skoro neograničen broj unosa, pošto ste jedino ograničeno količinom slobodne memorije. Svakom unosu možete dodeliti Ime, Prezime (dve linije), Ime kompanije, Status, Broj telefon, Broj mobilnog, Fax, e-mail - ukupno 8 polja.

Možete dodati tekstulanu belešku i fotografiju koja će biti prikazana u toku dolazećeg poziva. Možete promeniti naziv svakog polja, na primer, zameniti naziv polja Posao sa nazivom Datum rođenja. Možete podesiti pozivanje glasom za 30 imena u imeniku. Ovo funkcioniše bez problema, nikakvim problema sa prepoznavanjem glasa nije bilo.

Specifičnost Siemens SX1 je da će slika biti prikazana u okviru kruga. Ovo samo utiče na pojavu aparat, ni na šta drugo.

Slike veoma lako možete dodati, samo je potrebno da izaberete iz memorije. Meni nema opciju kojom možete odmah slikati fotografiju i dodeliti je nekom unosu, ali možete pritisnuti taster za pokretanje kamere dok birate sliku i slikati - fotografija će se pojaviti u polju. Naš primerak je imao grešku pri korišćenju fotografija, ponekad se dešavalo da se aparat zablokira.

U imeniku postoje i grupe. Možete dodeliti posebne melodije svakoj od grupa. Jedan kontakt se može naći u više grupa istovremeno.

Možete prikazati sve unose iz liste (kontakte, liste poruka, itd.) odjednom ili izabrati da budu prikazane samo one koje želite. Nažalost, ne možete prebaciti kontakte na ovaj način, možete ih samo obrisati. Da bi poslali neki unos na drugi telefon potrebno je da ga markirate i da izaberete na koji način ćete ga poslati.

Dnevnik. Ovde se nalaze liste propuštenih, odlaznih i dolaznih poziva. Možete podesiti za koji period će se čuvati podaci (podrazumevano je za mesec dana) i videti koji je tip poziva bio (glasovni ili prenos podataka), trajanje, datum, vreme i broj telefona. Pozive možete filtrirati po tipu (podaci, GPRS, glasovni, dolazni, odlazni, poruka). U ovom podmeniju se nalaze i brojači kojima merite trajanje razgovora a možete pogledati i koliko su Vas koštali razgovore. U toku razgovora na ekranu će biti prikazano koliko vremena traje razgovor.

Kalendar. Možete ga pregledati po mesecima (biće označeno dani za koje postoje unosi), nedeljama (prikazaće se raspored za svaki dan) i po danima (biće prikazan raspored samo za određeni dan). Podržana su samo tri tipa događaja: Sastanak, Beleška i Godišnjica. Možete podesiti alarmni signal za svaki od njih. To je sve što se tiče organajzera, ne postoje bilo kakva dodatna podešavanja, što me je malo razočaralo. Ipak, sa svojim mogućnostima organajzer će zadovoljiti većinu korisnika.

To-do. U pitanju je standardna to-do lista koja Vam omogućava da napravite listu poslova, odredite datum i vreme, podesiti prioritet (jedan od tri) i označite posao kada je obavljen.

Kalkulator i konverter valuta su lepo urađeni, laki za upotrebu i rade svoje funkcije.

Diktafon. Možete snimati razgovore, fajlovi će biti u AMR formatu. Ništa posebno se ne može napisati o ovome.

Danas. Ovo je specifičnost Siemens SX1 modela - ova aplikacija će prikazati sve sastanke za jedan dan u okviru jednog prozora, pa ćete tako lako videti šta sve treba da uradite. Slična funkcija postoji kod MS Smartphone 2002 i novijih operativnih sistema.

Profili. Naslov govori o čemu se radi, i ovo nećemo opisivati, pošto je sve slično kao kod jednostavnih mobilnih telefona.

Dodaci. Ovde se nalazi aplikacija "Memorija" koja prikazuje informacije o MMC kartici i pomoću nje možete formatirati karticu. Fajl menadžer je jednostavan, dake Vam mogućnost da uradite najvažnije operacije koje se tiču fajlova. Obratite pažnju na to kako je nazvan folder, pošto je neobično da se u standardnom paketu nađe ime jednog proizvođača u aparatu koji je proizveo drugi proizvođač.

Preporučio bih da koristite FExplorer kao alternativu za podrazumevani fajl menadžer, pošto je u pitanju jedan od veoma korisnih programa.

Java Ctrl – sve Java aplikacije se nalaze ovde.

Omiljeni fajlovi - u okviru ovog menija možete napraviti skraćenicu do skoro svakog fajla, što ponekad može biti veoma korisno.

Funkcija Svetsko vreme može prikazati koliko je sati u tri različita grada. Možete podesiti jednostavan alarm koji će se jednokratno aktivirati.

SIM Imenik – preko ove stavke možete pristupiti imeniku koji se nalazi na SIM kartici. Ovi kontakti neće biti prikazani u standardnoj listi kontakata.

Muzika. U ovom delu se nalaze Radio i program za reprodukciju MP3 fajlova. Biranje radio stanica možete vrštiti pritiskom na jedan taster, isto važi i za menjanje pesama. Podržane su ID3 informacije koje se nalaze u MP3 fajlovima. Možete definisati da li će pozadinsko osvetljenje biti isključeno kada je program aktivan.

Igre. Osim ranije pomenute igre TopGun, u aparatu se nalazi još nekoliko igara. Jedna od njih je Sitris, varijanta tetrisa. Treća igra je Mozzies, u kojoj upucavate leteće insekte. U toj igri je primenjena revolucionarna tehnologija - pozadina je stvarna slika koja je uslikana kamerom.

Poruke. U toku unosa teksta pojavljuju se prozori sa simbolima. Podržan je T9. Ne postoji podrška za EMS poruke, samo za Nokia Smart Messaging. Rad sa SMS porukama je jednostavan i nema ničeg posebnog što treba pomenuti.

Sa MMS porukama nije bilo nikakvih problema, ali bi bilo bolje da je program za kreiranje poruka zamenjen, pošto čudno funkcioniše. Nažalost, ne možete kreirati poruke od nekoliko slajdova.

Program za rad sa E-Mail porukama podržava POP3/SMTP/IMAP protokole i može raditi sa ćiriličnim slovima. Utisak je da je ugrađeni program prosečnog kvaliteta.

Sinhronizacija sa PC računarom, Siemens SX1 Data Suite program

Program za sinhronizaciju se nalazi u standardnom paketu. Program smo instalirali bez problema, ali su se oni javili kod nekih korisnika kasnije, kada je trebalo povezati Siemens SX1 sa PC računarom koristeći kabl. Ja nisam uspeo da podesim aparat da funkcioniše sa notebook računarom, program mRouter jednostavno nije pronalazio aparat, iako su svi drajveri bili korektno instalirani i PC računar je "video" aparat kao modem. Bežična komunikacija sa notebook računarom je radila besprekorno. Posumnjali smo da je to zbog programa za Nokia telefone, ali to nije bio slučaj, pošto su problemi ostali i kada smo deinstalirali Nokia programe.

Istovremeno, na kućnom računaru nije bilo nikakvih problema, iako je i na njemu bio instaliran isti operativni sistem i Nokia programi kao na notebook računaru.

Aplikacije su predstavljene preko ikona. Pomoću njih možete pregledati SMS poruke telefona preko PC računara i kreirati nove poruke. Podržano je kopiranje podataka na računar i sinhronizacija. Takođe, možete instalirati i nove programe. Prisutan je GPRS asistent (ova funkcija radi najsporije). Prvi utisak je da je Data Suite pun funkcija, ali posle određenog vremena ćete shvatiti da nije sve tako lako. Na primer, kada sinhronizujete slike i fotografije između aparata i Vašeg PC računara možete definisati folder u kojem će se čuvati fajlovi. Kada sinhronizujete slike, aparat će sinhronizovati samo slike koje se nalaze u samom folderu, neće sinhronizovati i poddirektorijume, pa morate sami premeštati slike, što je neugodno.

Postoji program Siemens PhotoSuite koji će se dopasti nekim ljudima.

Generalni utisak posle korišćenja sofvera je da nije dobro urađne. Sofver je nestabilan i nije oslobođen od grešaka. U kompaniji Siemens su svesni toga i rade na novoj verziji Data Suite programa.

Savetujemo da koristite programe za skidanje i postavljenj fajlova koji se nalaze u standardnom paketu. Kada smo pokušali da pristupimo direktno memoriji telefona i da kopiramo fajlove veličine više 150 KB operativni sistem je postao nestabilan i ponekad bi se prozor sa informacijama zatvorio sam od sebe.

Može li Siemens smartphone da zameni Pocket PC?

Kompanija Palm (novo ime je PalmOne) je sprovela istraživanje čiji su rezultati da samo 20% korisnika korisite uređaje za unos podataka, ostalih 80% koristi Pocket PC za čitanje informacija. Kao rezultat toga pojavio se uređaj koji podržava nov način unosa teksta - Graffiti. Smartphone predstavlja logičnu kombinaciju Pocket PC računara i funkcija telefona. Standardni Pocket PC ima e-mail program, program za pretraživanje interneta/intraneta. Jasno je da dodavanjame funkcija telefona promenjen odnos korisnika koji su unosili tekst i koju su koristili telefon samo za čitanje informacija. Procedura unosa teksta se može podeliti po tome kakav način unosa teksta je primenjen:
Koristeći QWERTY tastaturu pune veličine;
Koristeći QWERTY tastaturu za unos pomoću dva prsta;
Koristeći virtualnu tastaturu pune veličine (za unos sa dva prsta), prepoznavanje pisanog teksta pomoću Graffiti i Grafitti 2 funkcija;
Koristeći Standardnu virtualnu tastaturu;
Koristeći alfanumeričke tastere (sa oznakam o do 9).

Raspored tastera na ovom smartphone aparatu je jedinstven i nekonvecionalan. Morate se naviknuti na takav raspored pre nego što budete koristili tastaturu, čak i ponovo učiti. Brzina unosa teksta će se povećati posle nekoliko treninga ali je korišćenje te tastature za unos i dalje dosta sporije nego kod mobilnih telefona "sa normalnom" tastaturom. Kao zaključak ovog dela mogu reći sledeće: ovaj smartphone se ne može smatrati zamenom za Pocket PC + mobilni kombinaciju. Siemens SX1 je dorastao zadatku kada je reč o pregledu informacija, kao što je pregled Internet stranica, čitanje e-mail poruka. Ali kada pokušate da odgovorite na nekoliko poruka u forumu ili da napišete neku e-mail poruku, da ne pominjem ICQ, dolazi do izražaja jedna stvar - postoji očigledno ograničenje kada se tekst unosi peko tastature.

Utisci, zaključak

Kvalitet prijema signala je dobar i nije bilo nikakvih problema. Sve je funkcionisalo kako je i trebalo. Jačina vibracije je prosečna, polifone melodije su dovoljno glasne u većini slučajeva. Što se ostalih funkcija aparata tiče, treba pomenuti ugrađeni radio i program za reprodukciju MP3 fajlova koji ima dobro napravljen interfejs. Ikone takođe dobro izgledaju. To je sve od prednosti koje ima ovaj aparat, po ostalim parametrima konkurentni uređaju su bolji. Da se podsetimo, slabe tačke ovog aparata su sporo pokretanje aplikacija, slab grafički podsistem, nestabilan softver za PC računar, loše rešen unos teksta i konstruktivni nedostaci (pritiskom na tastere pritiskate i ekran).

Može se reći da je za ovaj smartphone dobro izabrana ciljna grupa (mladi ali ne i poslovni ljudi), što će obezbediti stabilnu ali ne i veliku količinu prodatih primeraka. Ovo će biti dobar izbor za one koji žele aparat koji može da reprodukuje MP3 fajlove.

Na kraju bih rekao da je aparat veoma precenjen što se cene tiče. Pre kupovine telefona setite se da ćete za Siemens SX1 morati da dokupite MMC memorijsku karticu, inače se ne isplati raditi sa ovim smartphone aparatom. Po ceni se vidi da u kompaniji Siemens nisu planirali da ovaj aparat bude prodavan u velikim količinama.

Primeri polifonih melodija (380 KB, MP3)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025