Pakovanje
- Telefon
- Zaštitna futrola
- Klip za SIM ležište
- 120W punjač
- Kabl USB-C na USB-A
- Uputstva
Specifikacije
Dimenzije i težina | 162,5 x 76,9 x 8,6 mm, 228,8 grama |
Materijal | Aluminijum, staklo |
Ekran | 6,78-inčni OLED LTPO ekran kompanije Samsung, 2.5D, rezolucija 2780x1264 piksela, 120 Hz, sloj osetljiv na dodir od 240 do 2600 Hz, osvetljenost do 1000 nita (sa automatskim podešavanjem do 2000 nita, deklarisana vršna osvetljenost sadržaja HDR10 nits). Corning Gorilla Glass Victus (7i) DC zatamnjenje - Isti učinak pri bilo kojoj osvetljenosti |
operativni sistem | Android 15, školjka Realme UI 6.0 |
Platforma | Snapdragon 8 Elite 1 (3 nm) |
Memorija | 12/256 GB 16/256 GB 12/512 GB 16/512 GB 16 GB/1 TB UFS 4.0 |
Bežični interfejs | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be Wi-Fi 6/7, dvopojasni, Bluetooth 5.4, NFC, infracrveni LTE: poboljšani 4x4 MIMO, 5G |
Net | Dual SIM kartice, NanoSIM |
Navigacija | GPS/Beidou/Galileo - dvopojasni GPS BeiDou (B1I+B1C+B2a), GPS (L1+L5), GLONASS (G1), Galileo (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
Senzori i konektori | USB-C (USB 2.0), USB OTG Senzor temperature svetlosti i boje Senzor blizine Geomagnetski senzor Senzor ubrzanja Žiroskop Infracrveni port Pedometar Ultrazvučni senzor otiska prsta na ekranu |
Glavna kamera | Glavna: kamera sa 3 modula - Glavna: 50 MP (Sony IMXS906), f/1.8, PDAF, OIS - Telefoto: 50 MP (Sony IMX800), f/2.65, PDAF, 3x optički zum - Širokougaoni: 8 MP, 14 mm, f/2.2, 0.64 µm, PDAF Snimanje 4K video (60 fps), 8K (24 fps) |
Prednja kamera | 16 MP, f/2.45, PDAF bokeh efekat, razni dodatni efekti |
Baterija | Si-C 6500 mAh Potpuno punjenje za 37 minuta (standardno punjenje 120W) |
Stepen zaštite | IP69 |
Boje | Narandžasta, tamno siva |
Zvuk | Dva zvučnika, Hi-Res Audio |
Sistem plaćanja | Google Pay |
Pozicioniranje
Realme je napravio veliku grešku sa modelom GT 6, koji je objavljen ovog leta, iz mnogo razloga. Jedan od razloga je da se pokušaj da se predstavi kao vodeći model sa karakteristikama uređaja srednje klase, na primer, imao je plastično kućište, ne najmoćniji mogući procesor, uštede su dostigle i niz drugih tačaka koje su pokušali da ulepšaju kroz marketing. Glavni problem je bila razlika u ceni na različitim tržištima. Loš pristup, neophodno je da uređaj bude konkurentan globalno. Niska cena na domaćem tržištu je uništila je prodaju van Kine.
Možemo sa sigurnošću reći da je Realme GT 7 Pro radio na greškama, popravljajući sve što nije urađeno u GT 6. Model se pokazao kao pravi vodeći, koji ima razumnu cenu uzimajući u obzir karakteristike, druga stvar je da vam se to možda neće dopasti, pošto u ovom segmentu cena korisnici uglavnom kupuju Apple, Samsung, Huawei, a gotovo da i ne razmišljaju o drugim brendovima, njihova prodaja je rezidualne prirode. Ali ako zanemarimo percepciju brendova, imamo izuzetno uspešan model, koji će biti zanimljiva ponuda za one koji traže zanimljiv i uravnotežen uređaj, možda fokusirajući se na rekordne performanse.
Ne postoje idealni uređaji u našem svetu, percepcija modela u velikoj meri zavisi od vaše upotrebe. Dva telefona, GT 6 i GT 7 Pro, dijametralno su suprotna, prvi je neuspešan, a drugi je, naprotiv, značajan za tržište, jer postavlja granice u mnogim oblastima. Uspešan model sa kojim ćemo uporediti mnoge uređaje koji će izaći 2025. godine. Hajde da vidimo šta nam se tačno dopalo kod ovog uređaja.
Dizajn, dimenzije, elementi upravljanja
Realme voli da se igra dizajnom uređaja i pronalazi neobična rešenja, ali GT 7 Pro je napravljen na veoma strog, asketski način. Iako možemo reći da je narandžasta boja je veoma svetla i sama po sebi upada u oči. Dizajneri su bili inspirisani idejom svemira i posebno Marsa. Otuda i naziv boje - "Marsovski pesak". Imajte na umu da postoje male mrlje, igraju se na svetlosti, telo nije ujednačeno po strukturi.
Druga boja dostupna je „galaktička siva“ (u Kini se zove još titanijum zvezda). Na testu je uređaj upravo ove boje.
U Kini postoji i dodatna bela boja, ali se ona, bar za sada, ne isporučuje na tržišta van Kine.
Telo je napravljeno od aluminijuma, a zadnja ploča je od stakla. Mnogi možda pogrešno veruju da se, baš kao i na ekranu, ovde koristi Corning Gorilla Glass, ali ovo je Panda Glass, kineski analog sa sličnim karakteristikama. Staklo nije nov proizvod, već ga koriste različiti kineski proizvođači i dobro se pokazalo.
Tekstura zadnjeg panela je prijatna, blago sapunasta na dodir (ali ne deluje kao kod najnovijih iPhone-a, gde je ovaj efekat izražen). Aluminijumska šasija ima umetke za antene.
Komplet uključuje tamnu futrolu koja se može koristiti zajedno sa telefonom za nivelisanje bloka kamere koja strši. Postoji još jedan razlog za korišćenje futrole - okvir kućišta viri. Iako je ekran zakrivljen sa četiri strane, a zadnja ploča zakošena, osećaju se oštre ivice. Ne usecaju se previše u ruku ali možete ih osetiti kada pritisnete telefon.
Težina telefona je 222,8 grama, što je, iskreno govoreći, preteško i za mušku ruku. Trka za većim kapacitetom baterije, upotreba aluminijuma - sve zajedno je dovelo do toga da se težina uređaja povećala i to primetno. Možda je težina jedan od nedostataka ovog modela, razmislite o tome koliko će vam biti udobno sa takvim uređajem. Poređenja radi, GT 6 je težio 199 grama, razlika se jasno oseća.
Dimenzije samog uređaja su tipične za ekran ove dijagonale - 162,5 x 76,9 x 8,6 mm. Što se tiče veličine, uređaj se lako može uporediti sa Galaxy S24 Ultra, nešto je kraći, ali su inače uređaji slični.
Blok kamere je prekriven staklom, ali otisci prstiju se ne vide ili ne ostaju na njemu, odmakli su se od dizajna kao kod GT 6, gde su napravili umetak ogledala oko kamera, stalno se prljao.
Raspored uređaja je tipičan, sa desne strane se nalazi upareni taster za jačinu zvuka, dugme za uključivanje/isključivanje, na donjem kraju se nalazi USB Tip-C konektor, mikrofon i zvučnik, kao i slot za dve NanoSIM kartice.
Model sada ima zaštitu od vode (IP69 standard), što omogućava lociranje telefona na dubini do dva metra. Treba napomenuti da kamera čak ima i režim za podvodnu fotografiju, odnosno proizvođač vas podstiče da koristite uređaj na ovaj način, uveren u kvalitet zaštite.
Na gornjem kraju možete videti infracrveni port za kontrolu kućnih aparata i drugi mikrofon. Stereo par zvučnika nije balansiran, donji zvučnik je veoma glasan, gornji zvučnik je tiši. Ali ako ga uporedimo sa GT 6, onda su ovde napravljena brojna poboljšanja, razlika u nivou zvuka nije tako velika, uređaj zvuči mnogo zanimljivije i bolje je izbalansiran.
Ultrazvučni senzor otiska prsta je ugrađen u ekran, radi brzo, nema problema. Takođe sam podesio prepoznavanje lica, takođe nema pritužbi.
Ekran
Tehničke karakteristike ekrana su sledeće: OLED LTPO ekran od 6,78 inča Samsung, 2.5D, rezolucija 2780x1264 piksela, 120 Hz, sloj osetljiv na dodir od 240 do 2600 Hz, osvetljenost do 1000 nita (sa automatskim podešavanjem do 2000 nits , deklarisana vršna osvetljenost - 6500 nita za HDR sadržaj).
Možete bezbedno da ignorišete izjavu o 6500 nita za HDR sadržaj, ostavimo ove brojke za trgovce. Na suncu, vršna osvetljenost neznatno prelazi 2000 nita, ekran ostaje svetao i lak za čitanje.
Napravili su veliki korak napred sa ovim uređajem, dobavljač ekrana nije BOE, već Samsung. Kao rezultat toga, mnogi parametri su poboljšani.
Ovaj telefon je jedan od prvih koji je napustio polarizacioni filter na ekranu, pre toga, takva tehnologija je korišćena samo u telefonima sa fleksibilnim ekranima. Odsustvo filtera vam omogućava da postignete ujednačenost boja u različitim uslovima osvetljenja, kao i kada radi DC Dimming, koji je odgovoran za borbu protiv PWM-a. Odnosno, pri bilo kojoj osvetljenosti sa uključenim anti-PWM postavkom, dobićete isti prikaz boja, one neće biti izobličene radi zaštite vašeg vida.
Podrazumevano, uređaj ne bira maksimalnu rezoluciju ekrana, već onu visoku (2780x1264 piksela). Ovo je urađeno radi uštede energije.
Naravno, postoji AoD, puno podešavanja, ali ne radi non-stop, potrebno je da podignete uređaj ili da ga dodirnete da bi se pojavio početni ekran i ikone.
120 Hz je podržano za ekran, možete ili da ga podesite da radi automatski ili da izaberete pojedinačne aplikacije da rade na ovoj frekvenciji.
Odličan ekran koji možete da prilagodite sebi, izaberite željenu šemu boja (ako ne volite blistave boje, izaberite mirniju opciju). Opseg boja DCP-P3 od 120% ukazuje na tačnost boja. Ekran ovog modela je dopadljiv, sličan je svom prethodniku samo na prvi pogled, u stvarnosti se razlikuju, i to veoma.
Čipset, performanse, memorija
Model je dostupan u nekoliko memorijskih varijanti: 12/256 GB, 12/512 GB, 16/256 GB, 16/512 GB, 16/1000 GB. Ugrađena memorija je UFS 4.0, što nije loše.
Uređaj ima najbrži čipset dostupan na tržištu - Snapdragon 8 Elite. Hajde da pogledamo njegove rezultate u sintetičkim testovima, uređaj pokazuje rekord za rekordom, de facto nadmašujući sve modele na tržištu (uključujući iPhone).
Proces je vruć pri maksimalnom opterećenju, ali u normalnom svakodnevnom životu ovo nikada nismo primetili. U sintetičkim testovima zagrevanje ide i do 40 stepeni, što nije mnogo za ovakve brzine obrade informacija. Koristi se komora za isparavanje od nerđajućeg čelika (Iceberg VC, površina 11480 kv. mm).
A evo kako prigušivanje izgleda pod opterećenjem.
Performanse ovog procesora će biti dovoljne za dugi niz godina.
Baterija
Baterija u uređaju ima kapacitet od 6500 mAh (Si-C) i dolazi sa brzim punjenjem od 120W (bežično punjenje nije podržano). Vreme punjenja je dobro, za 12 minuta dobićete 50% napunjenosti, a potpuno punjenje za 37 minuta. Za indijsko tržište, ovaj model dolazi sa baterijom od 5800mAh, pa imajte to na umu.
Uređaj ima jednu specifičnost, ako je ispražnjen i ostavljen dan ili dva, punjenje ne počinje odmah, uređaj bira parametre punjenja oko četiri minuta. Ovo je normalno i nema razloga za brigu.
U proseku, testirani uređaj je radio oko dva dana (bez ograničenja). Sedam ili osam sati rada ekrana, 120 Hz, svetla tema, maksimalna osvetljenost na suncu (60% u zatvorenom). Nekoliko GB mrežnih podataka. Uz intenzivniju upotrebu, telefon će vam izdržati ceo dan rada (6-7 rada ekrana).
Zbog većeg kapaciteta baterije, ovaj uređaj je veoma izdržljiv. Sa pozitivne strane, proizvođač tvrdi da su iste karakteristike performansi baterije na temperaturama do minus trideset stepeni Celzijusa. Još jedan parametar koji raduje je da istrošenost baterije nakon četiri godine korišćenja ne prelazi 20% nominalnog kapaciteta. A s obzirom na njegovu veličinu, dobićete dugotrajan uređaj u svakom smislu, kakav kupujete za dugi niz godina.
Komunikacione mogućnosti
NFC je dostupan, sve radi dobro (podrška za Google Pay). Bluetooth radi dobro, postoji podrška za sledeće kodeke - SBC, AAC, LDAC, AptX.
Navigacija pomoću GPS-a je besprekorna, sve radi brzo i jasno. Infracrveni port je koristan za kontrolu kućnih aparata.
Kamere
Počnimo sa interfejsom kamere, on je poznat sa drugih uređaja;
Prednja kamera daje slike uobičajenog kvaliteta, tu nema nikakvih otkrića.
Najinteresantnije su slike snimljene na glavnom modulu. Hajde da ih pogledamo.
Svi moduli.
Za poređenje, dajemo slike na GT 6 i GT 7 Pro, glavnom modulu.
Kamera u GT 7 Pro je veoma lepa, posebno kada se snima uveče, uključujući i telefoto modul. Ovo nije nivo skroz vodećih, ali veoma pristojan nivo, što će biti dovoljno za mnoge ljude;
Video snimanje nije idealno, slika može imati male artefakte pri promeni sočiva, a pri visokim rezolucijama slika na ekranu se trza.
Na ovom modelu se pojavilo snimanje 8K (24 fps). Nedostatak video snimka je što ima bučnih mikrofona, prilično su osetljivi, ubacuje se mnogo nepotrebnih zvukova koji se ne filtriraju. Što stvara osećaj bučne zvučne slike.
Softver
Uređaj je napravljen na Android 15, unutra je vlasnička školjka, sve poznato.
Utisci
Kvalitet komunikacije je na dobrom nivou, nema zamerki. Jačina zvona je visoka, jasna, vibracija je prosečna.
U decembru će se na tržištu pojaviti iQOO 13, model je klon dotičnog uređaja, nema razlike kao takve.
Postoji ogromna ponuda među kineskim modelima, možete pogledati Huawei Pura 70 Pro. Odličan, izbalansiran uređaj sa nivoom fotografije koji je nedostižan za konkurente. Nedostatak je slabiji procesor, koji se pojavljuje samo pod velikim opterećenjem, u svim ostalim slučajevima to nije bitno.
Možete pogledati Xiaomi modele, ali oni su ili skuplji ili jeftiniji. Generalni zaključak je da cena deluje previsoka za Realme brend, ali za navedeni skup mogućnosti je adekvatna.