
Kompletan test Philips 330
Standardni paket:
Telefon
Punjač
Uputstvo
U kompaniji Philips su odlučili da promene standardni stil telefona i napravili su telefon na preklop, namenjen mladim ljudima. Telefoni koji su namenjeni prosečnim kupcima su najtraženiji na tržišti pa su u kompaniji Philips pokušali da odgovore na te zahteve modelom Philips 330. Specifičnost ovog telefona je da ima samo broj u oznaci modela, bez reči Fisio, koja je korišćena ranije. Philips 330 je jedan od najjeftinijih telefona na preklop. Pogledajmo koje su njegove prednosti i mane.


Telefon ima kućište izrađeno od sjajne plastike. Po našem mišljenju ovaj telefon je izrađen u stilu visoke tehnologije. Bokovi telefona su srebrne boje. Telefon će se prodavati u nekoliko varijanti koje će se razlikovati po boji kućišta (ne možete menjati masku telefona). Ponekad će se desiti da na kućištu telefona ostanu otisci prstiju pa ćete morati da ih brišete. Ovo je nedostatak svih novijih telefona koji se proizvode od takvih materijala.

Zvučnik se nalazi na prednjoj strani telefona, dok se statusni indikator (to je u stvari naziv "Philips") nalazi na gonjem delu telefona. Može svetleti raznim bojama kada Vas neko poziva. Postoji još jedan statusni indikator koji se nalazi na bočnoj strani telefona i treperi belom svetlošću u toku poziva. Ovo je specifična opcija ovog telefona, pa ćete se sigurno istaknuti sa njim.

Sa gornje strane telefona nalazi se rupa za kaiš. Sistemski priključak se nalazi sa donje strane telefona. Dvostruki taster za kontrolu jačine zvuka se nalazi na levom boku telefona.
Telefon izgleda veoma atraktivno, kao da nije namenjen prosečnom kupcu. Ali kada otvorite telefon, razočaraćete se. Kombinacija srebrne plastike i sjajnih tastera ne izgleda tako lepo kao na kućištu telefona. Tasteri su mali i postavljeni su duboko u telefonu, pa ćete dodirivati kućište telefona dok ih budete pritiskali, što nije ugodno. Tastatura ima plavo pozadinsko osvetljenje, oznake na tasterima skoro da nisu vidljive, pošto je svetlo previše slabo. Nasuprot tome, navigacioni taster ima osvetljen okvir veoma jakog intenziteta. Svi tasteri su napravljeni od plastike.
Oko ekrana se nalazi okvir koji izgleda kao ogledalo. Nažalost, otisci prstiju i tu ostaju pa morate brisati ekran posle svakog razgovora.
Philips 330 ima grafički ekran sa belim pozadinskim osvetljenjem. Na njemu može biti prikazano do 6 linija (4 linije teksta i 2 statusne linije kada kucate SMS poruke). Kada je telefon aktivan, uključeno je i pozadinsko osvetljenje ekrana, koje izgleda veoma neobično.

Telefon koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 600 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 400 sati u mirovanju i do 4.5 sata ako se koristi za razgovore. U praksi telefon je radio oko 4 dana u toku kojih smo ga koristili za razgovore 30 minuta i minimalno upotrebljavali ostale funkcije. Vreme potrebno da se telefon u potpunosti napuni iznosi 2 sata.

Neophodno je dodati da telefon ima kompaktne dimenzije i da je lagan. Možete ga nositi kako god poželite, čak i u džepu pantalona, pošto eksterna antena ne predstavlja problem.
Meni
Glavni meni je organizovan kružno. Ovaj princip je korišćen kada su Philips telefoni bili opremljeni točkićem za navigaciju. U novim modelima ne postoji točkić ali je struktira ostala ista. Meni ne odgovara toliko ovom modelu, pošto je neophodno dosta pritiskati navigacioni taster, što nije ugodno pošto je on postavljen duboko u kućištu telefona. Potrebno je pritisnuti taster OK da bi ste otvorili meni, dok pritiskom na taster "C" ili pomeranjem navigacionog tastera na gore vraćate se u glavni meni.


Ako pokušate da izađete iz menija pritiskom na taster za prekidanje veze, kao kod ostalih telefona, nište se neće desiti. Kod ovog telefona taj taster služi samo za prekidanje razgovora.
Možete podesiti da sa 8 tastera brzo pristupate komandama ili pozivate neke brojeve telefona. Ovo delimično nadoknađuje nedostatke strukture menija, pošto funkcije koje najviše koristite možete dodeliti tasterima sa brojevima. Možete podesiti komandovanje glasom za 40 funkcija ili brojeva telefona.
Po ovome telefon liči na Philips Fisio 625. Najveća razlika je u tome što telefon nema glasovne beleške i podršku za GPRS. Ostale mogućnosti su skoro iste. Na primer, kod Philips 330 modela možete odmah snimiti primljene SMS poruke u memoriji telefona.
Imenik. U memoriji telefona možete sačuvati podatke o 300 kontakata. Svakom kontaktu možete dodeliti ime, prezime, 5 brojeva telefona i jednu e-mail adresu. Imeniku možete pristupiti i kada je telefon u mirovanju pomeranjem džojstik na dole. Možete birati da će biti prikazani podaci o kontaktima iz memorije telefona ili sa SIM kartice, pošto telefon ne može prikazati oba imenika u jednoj listi. U listi su prikazana samo imena i prezimena. Kada je označen kontakt na desnoj strani je prikazana ikona tipa telefona, pa možete izabrati drugi broj telefona kasnijim pomeranjem. Čak i da kontakt nema drugih brojeva telefona, strelice pored ikone će biti aktivne. U listi će prvo biti prikazani brojevi telefona koje ste prvo uneli, pa tako ne morate da podešavate podrazumevane brojeve telefona. Da bi pozvali izabrani broj, dovoljno je da pritisnete taster za pozivanje. Iz menija koji se pojavljuje pritiskom na džojstik možete izabrati i da obavite razgovor preko spikerfona. Ali da bi videli broj telefona koji ćete pozvati, morate proći kroz polovinu menija. Ako želite da pogledate koje ste brojeve telefona uneli za neku osobu morate da prođete kroz meni. Istu operaciju morate ponoviti kada dodeljujete pozivanje glasom. Prepoznavanje radi dobro, ali možete dodeliti iste glasovne oznake različitim brojevima telefona. U tom slučaju će telefon pozvati onaj broj za koji ste poslednji podesili takvu glasovnu oznaku. Postojaće ista glasovna oznaka i za drugi broj telefona, ali njega na taj način nikada nećete pozvati.







U ukupnoj listi možete pretraživati unose po prvom slovu naziva. Pritiskanjem dodatnih slova nećete ništa postići. Da bi ste ponovo pokrenuli pretraživanje morate se pomerati po listi.
WAP. Kada uđete u glavni meni prvo je izabrana ova stavka, pošto su u kompaniji Philips mislili da će biti najpopularnija. Verzija WAP pretraživača je 1.2.1 i radi tačno onako kako bi i trebalo.
Album slika. Ovde je prikazana lista slika koje se nalaze u telefonu, standardno dolazi 5 slika sa telefonom. Sve slike su u JPG formatu koji podržava telefon. Možete jednu od slika postaviti kao pozadinu za ekran kada je telefon u mirovanju. Možete takođe postaviti jednu ili više slika kao skrinsejver koristeći opcije u meniju. U istoj listi se nalaze i ikone koje možete poslati uz EMS poruke.






Poruke. U ovom meniju možete čitati poruke i kreirati nove. Kada pregledate listu poruka svaka izabrana poruka će automatski biti prikazana u potpunosti (pomeraće se tekst preko ekrana), a ako baš otvorite poruku i tada će se tekst poruke automatski pomerati preko ekrana dok poruka ne bude prikazana u celosti. Ovo je interesantno i zanimljivo. Postoji 10 šablona za poruke na Engleskom jeziku.


E-mail. Ugrađeni klijent za e-mail Vam omogućava da koristite 2 naloga, može da koristi POP3 i SMTP protokole. Ne podržava dodatke uz poruke (sem JPG slika). Neće skidati poruke koje su veće od 7 KB.
Lista poziva. U telefonu postoji jedna lista za sve pozive, u kojoj ćete videti i propuštene i dolazne i odlazne pozive. Za svaki poziv možete videti datum i vreme. U listi može biti do 30 zapisa i možete je pozvati pomeranjem navigacionog tastera na gore kada je telefon u mirovanju. Brojeve iz liste možete koristiti na isti način kao i kontakte iz imenika (možete slati poruke, pregledati detalje, itd.).
Organajzer. Kalendar možete pregledati po mesecima i nedeljama. Kada pregledate kalendar za jedan mesec biće označeni svi dani za koje postoje unosi, dok će za dane za koje postoje unosi kada pregledate kalendar po nedeljama biti prikazane ikone za događaje. Postoje tri tipa događaja: sastanak, ostalo i posao. Za svaki unos možete podesiti datum početka i datum kraja; možete podesiti da se događaji ponavljaju (po danima, nedeljama, mesecima, godinama). Takođe možete podesiti i upozorenje za događaj. Postoji samo jedna mana, a to je da kada dođe vreme za događaj telefon će zahtevati potvrdu, što ponekad zna da iritira. Možete brisati stare unose. Organajzer je dobro realizovan, ali ništa više od toga. Organajzer i imenik dinamički dele istu memoriju, tako je 300 ukupan broj unosa koji organajzer i imenik zajedno mogu imati.





Dodaci. U ovom meniju se nalaze korisne funkcije, kao na primer alarm. Možete ga podesiti da bude jednokratan, da se aktivira po danima ili samo radnim danima.
Kalkulator je veoma jednostavan, bez nekih specifičnih funkcija.
Brojači. Ovde se nalazi sve što je vezano za brojače razgovora.
Status memorije. Ovde možete saznati status memorije preko dijagrama, pa je sve jasno razumljivo. Da bi videli koju količinu zapisi zauzimaju (a ne procente) morate nekoliko puta da pritisnete taster OK i biće Vam prikazane te informacije.

Jedina igra u telefonu je igra sa ciglama.

Podešavanja. Ovde je sve jednostavno: možete podešavati nivo sigurnosti, možete podesiti jednu od 5 tema kojima menjate izgled menija, možete podesiti trajanje pozadinskog osvetljenja, podesiti skrinsejver, itd.






Sva podešavanja za pozive se nalaze u ovom meniju, možete izabrati jednu od 30 melodija (jednu možete sami dodati, možete koristiti melodije za Motorola i Alcatel telefone), podesiti vibraciju.
Brza podešavanja. Ovde se nalaze razni profili, kao što su "Sastanak", "Tiho", "Privatno", itd. Problem je u tome što podešavanja profila ne možete menjati. U uputstvu za telefon se nalazi sta je sve podešeno u profilima, ali ih onda morate naučiti napamet da bi znali šta da izaberete, ili da se oslonite na intuiciju. Većini korisniki je potrebna jedna funkcija - uključivanje "tihog" načina rada, što se može postići pritiskom na taster "6".
Utisci
Kao što ste mogli videti, Philips 330 je oslabljena verzija modela Fisio 625. Jedina razlika u novom modelu je da on ne podržava GPRS i što nema mogućnost snimanja glasovnih beleški. Prednost je to što podržava 16-glasovne polifone melodije koje nisu previše glasne, ali zvuče prijatno. Philips je jedan od Evropskih proizvođača koji imaju najbolju polifoniju. Melodije koje se nalaze u telefonu su takođe prijatne pa se telefon može zbog toga nekome dopasti. Melodije možete preslušato pritiskom na poseban taster kada je telefon u mirovanju. Vibracija je malo jača od prosečne.
Zvuk preko zvučnika je glasan i kvalitet prijema signala je visok. Operativno vreme nije veliko, ali je sasvim dovoljno za telefon ove klase.
Philips 330 je zasnovan na dobro poznatoj platformi i nedostaci te platforme su dobro poznati. Na primer, telefon ima komplikovan navigacioni meni, pa samo funkcije koje su dodeljene alfanumeričkim tasterima mogu da pomognu u tom slučaju. Svi brojevi telefona (koji se čuvaju i internacionalnom formatu, a ne nalaze se u imeniku) su prikazani samo do pola. Da bi videli ceo broj telefona, morate ga označiti u listi, pa će se onda broj automatski pomeriti da bi ga videli celog. Drugi način je da izaberete broj u listi i da pritisnete desni programabilni taster. Tada ćete videti sve detalje, uključujući i ceo broj telefona.
Kada je baterija izvađena ili kada je telefon ispražnjen, datum i vreme su sačuvani. Kada uključite telefon ponudiće Vam da iskopira imenik sa SIM kartice u memoriju telefona. Ako ste ovo već uradili ranije, i ponovo izaberete, brojevi telefona će se duplirati, ako ponovite još jednom, utrostručiće se, itd.
Philips 330 nije loš izbor, bićete zadovoljni jeftinim telefonom na preklop koji lepo izgleda spolja (izgleda kao da je mnogo skuplji nego što jeste). Telefon nema mnogo funkcija, ali ima dobro realizovanu polifoniju. Ipak, ovo je jeftini telefon i ne može se mnogo zahtevati od njega.
P.S. Primerak koji smo testirali imao je nekoliko grešaka u softveru. Nadamo se da će se u prodaji naći telefon u kojem će to biti ispravljeno.