M55 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Siemens M55
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Siemens M55. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Siemens M55 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Siemens M55

Standardni paket:
Telefon
Uputstvo
Punjač
Baterija

Siemens pokušava da iskoristi istu platformu u različitim proizvodima, isto važi i za Siemens M55 model. U slučaju ovog telefona vidimo Siemens S55 sa mladalačkim dizajnom. Funkcionalno aparat nema infracrveni port ni Bluetooth a što se ostalih opcija tiče on odgovara Siemens S55 modelu. Da se posvetimo sada dizajnu i kategoriji korisnika kojima je ovaj telefona namenjen.

Izgled M55 modela govori da je telefon namenjen mladim ljudima, pošto su dizajneri primenili sportski stil. Tu dolazi do poređenja sa M35 modelom koji je dizajniran koristeći sličan stil. Aparat nema ničeg sličnog u izgledu kada se poredi sa M50 modelom. Na zaobljenom kućištu se nalaze jasno izdvojeni tasteri i raznobojni dodaci sa strana i zadnje strane telefona. Model se proizvodi u nekoliko boja, i što je zanimljivo telefon izgleda atraktivno u svim tim bojama.

Ljudi se mnogo raspituju da li je M55 model ima otporan na prašinu ili vodu. Ne, u ovom modelu nema nikakve dodatne zaštite, u pitanju je standardno kućište za telefon. Po veličini je dosta sličan Siemens S55 modelu (101x46x22 mm), iako aparat izgleda manji nego što je zaista, zahvaljujući uspešnoj kombinaciji boja. Razne izmenjive maske nisu na raspolaganju za ovaj model, što je redak izuzetak za klasu kojoj ovaj telefon pripada. Masa telefona je 83 grama i u kombinaciji sa njegovom veličinom omogućava da ga nosite sa sobom kako god želite. Ljubitelji kaiša za telefone treba da obrate pažnju pošto se rupica za kaiš nalazi ispod poklopca za bateriju, kao na Siemens S55 modelu. Kaiš ne dolazi uz standardni paket.

Ekran ovog modela je isti kao na SL55 modelu i bolji je nego ekran na S55 modelu. Ekran može da prikaže do 4096 boja, rezolucije je 101x80 piksela i može prikazati do 5 linija teksta i 1 statusnu liniju. Kada pokušate da pročitate informacije sa ekrana na suncu, ne vidi se ceo ekran. Ikone u glavnom meniju su napravljene iznova, pa mnogo bolje izgledaju i telefon izgleda urednije. Istaći ću činjenicu i da s obzirom da ekran može da prikaže do 4096 boja što je normalno za telefon ove klase, aparat ne izgleda zastarelo. Čak iako je ova količina boja mala za poslovni ili moderni telefon, sasvim je odgovarajuća za telefon koji je namenjen mladim ljudima.

Tastatura je napravljena od plastike; između nje i ekrana se nalaze 4-smerni navigacioni taster i 2 programabilna tastera. Tastatura je odlično realizovana u ovom modelu, uprkos malim tasterima i prijatna je za korišćenje, pošto telefon odgovarajuće reaguje na pritisak tastera. Isto važi i za numeričke tastere. Minus je za levi programabilni taster, pošto se ne desi da uvek reaguje na prvi pritisak. Ovo je najveći minus za ovu tastaturu, pošto je u svakom drugom pogledu veoma komforna.

Oznake na tasterima su male po veličini. Uzimajući ovo u obzir, kao i to da je pozadinsko osvetljenje narandžaste boje, jasno je da se oznake na tasterima neće videti u svim uslovima.

Na donjem delu telefona se nalazi standardni sistem konektor, pa možete iskoristi kabl od Siemens S55 modela, koji je neophodan ako želite da sinhronizujete podatke sa PC računarom ili ako želite da iskoristite telefon kao modem.

Interesantno je da se mikrofon nalazi isto sa donje strane telefona. Rupice za mikrofon se nalaze i sa zadnje strane telefona. Ovo je potrebno da zapamte korisnici koji obuhvate ceo telefon kada razgovaraju pa se može desiti da ih sagovornik ne čuje dobro.

Sa zadnje strane telefona nalazi se priključak za eksternu antenu. Poklopac baterije ima mali vertikalni pomeraj kada je postavaljen, ali se to ne oseća kada se telefon upotrebljava tako da ne morate obraćati pažnju na to.

Litijum-jonska baterija kapaciteta 700 mAh se nalazi u modelu M55. Prema proizvođaču telefon može izdržati do 6 sati ako se koristi za razgovor ili do 250 sati u mirovanju. U našem slučaju telefon je radio oko 2 dana u toku kojih je 30 minuta korišćeno za razgovor i oko 1 sat za ostale funkcije (igre, organajzer, itd.). Ako pričate manje od 30 minuta (do 20 minuta) i koristite ostale funkcije (do 10 minuta, alarm) aparat može izdržati da radi oko 4 dana bez punjenja. Vreme potrebno da se baterija u potpunosti napuni je malo manje od 2 sata.

Pre nego što završimo priču o izgledu telefona treba pomenuti funkciju Dinamičkog Osvetljenja. Na bočnim stranama telefona nalaze se LED diode koje trepere kada je telefon u mirovanju. Ovo možete isključiti ako Vam smeta, što je povoljno za one koje iritira treptanje LED dioda kada telefon stoji ispred njih. Sa druge strane, možete podesiti razne načine rada LED dioda za razne događaje (poruka, poziv, punjenje baterije, alarm, itd.) pa tako telefon može izgledati kao da gori kada diode sporo trepere ili možete podesiti da LED diode trepere najbrže što mogu. Postoji nekoliko šablona u telefonu; zaista je interesatno posmatrati LED diode u raznim načinima rada. Retko ćete obratiti pažnju na takva svetlnosna upozorenja pa će LED diode najverovatnije biti korišćene da privukle pažnju za neke druge stvari.

Meni

Kao što je rečeno, ikone u glavnom meniju su redizajnirane ali je struktura menija ostala ista. Kombinacija boja dobro uklopljena sa izgledom telefona pa sve to ostavlja dobar utisak.

Imenik. Ovaj aparat ima dinamičku memoriju. U imeniku se ne može naći više od 500 unosa. Za svaki unos možete uneti ime, prezime, broj telefona, dva fax-a, dve e-mail adrese, URL, ime kompanije, adresu (grad, ulicu, poštanski broj, zemlju). Osim tih informacija možete uneti i datum rođendana za taj kontakt i podesiti podsetnik da bi ste znali na vreme za taj rođendan. Možete dodeliti i grafički fajl, neku fotografiju ili običnu sliku, svakom unosu.

Svaki unos možete podesiti da se bira glasom, ali ukupan broj takvih unosa može biti 20.

Sve kontakte možete sortirati u 9 grupa i svakoj grupi možete dodeliti posebnu melodiju.

Poruke. Do 100 poruka se mogu sačuvati u memoriji telefona, mada njihov broj zaista zavisi od količine slobodne memorije telefona, to ne treba zaboraviti. U listi telefonskih brojeva prikazani su svi brojevi telefona (i iz memorije telefona i sa SIM kartice). Brojevi telefona koji se nalaze na SIM kartici su obeleženi specijalnim znakom. Možete praviti svoje šablone za SMS poruke i specijalne foldere u ovom meniju. Ovaj model podržava MMS; sva podešavanja su relativno jednostavna i koristeći uputstva operatera biće Vam potrebno oko 3-4 minuta da bi ste sve podesili. Očigledno, bolje je koristiti GPRS za razmenu MMS poruka, pošto je tako jeftinije.

Nisam bio oduševljen interfejsom kada sam pisao poruke. Ne možete da se krećete brzo između stranica poruke i treba da pozivate poseban meni da bi videli koliko stranica Vaša poruka ima. Pre slanja poruke telefon će prikazati veličinu poruke. Možete uneti i period (jedan sat, odnosno koliko želite) posle kog će poruka biti isporučena. Ako plaćate poruke, veličina je veoma bitna stavka. Možete primati MMS ručno ili automatski. Osim toga, možete podesiti da li želite da primate poruke u roaming-u. Interesantno je da ponekad, kada je podešen da automatski traži mreže, telefon obaveštava da ovaj način može mnogo koštati.

Mail klijent podržava do 4 naloga. Njegove mogućnosti su slične kao kod modela S45i.

Liste poziva. Poslednjih 10 pozvanih, 10 primljenih i 10 propuštenih poziva se nalaze u memoriji telefona. Možete pogledati vreme i datum svakog poziva.

Profili. Kao i uvek možete podesiti profile telefona, koji omogućavaju da nekoliko podešavanje uključite ili isključite jednim tasterom (vibraciju, tip melodije, itd).

Organajzer. Ima tradicionalnu strukturu, možete ga pregledati po mesecima, nedeljama (sa vremenskom skalom) i danima (sa rasporedom). Sprecijalni meni omogućava pregled svih specijalnih događaja, na primer sastanaka, beleški i podsetnika. Možete sačuvati do 500 unosa u memoriji organajzera.

Svetsko vreme (vreme u velikim gradovima) možete pogledati ovde. U ovom meniju se nalazi i diktafon; broj snimaka i njihova dužina zavisi od količine slobodne memorije telefona.

Pretraživač kartice. Ova funkcija se koristi da bi se pregledali podaci koji se nalaze u memoriji telefona. Telefon ima 921.6 KB slobodne memorije, što nije toliko veliko koliko bi se očekivalo. To je dovoljno za oko 10 melodija, dve Java igre i nekoliko fotografija.

Zabava i igre. Ovde se nalazi WAP pretraživač u verziji 1.2.1. Razočaralo nas je što nije stavljen pretraživač verzije 2.0. Stara verzija ograničava funkcionalnost telefona, pa nije moguć pregled velikog broja Web stranica.

U standardnom paketu telefon dolazi sa dve Java igre, logička Wappo, gde morate naći izlaz pre nego što Vas čudovište pronađe. U Ekstremnoj Igri vozite bicikl i pravite akrobacije u vazduhu. Muzika koja prati igru je dinamička, jedini je minus što produžava učitavanje igre. Generalno govoreći Java radi sporije nego u ostalim telefonima iz Siemens-a (S55, M55, SL55), što je nedostatak.

Još jedna standardna aplikacija je široko reklamirana od strane kompanije, a to je Cubasis Mobile, muzička aplikacija koja omogućava da izmiksujete do 4 kanala zvuka. Tako dobijenu melodiju možete sačuvati u memoriji telefona ili poslati prijateljima porukom. Mogućnosti ovog programa su veoma ograničene, pa tako melodije koje dobijate uz njegovu pomoć vrlo brzo mogu da dosade. Nama je ovo bila zabava za dan-dva, pa smo posle obrisali ovaj program.

Dodaci. Aplikacije kao što su kalkulator, konverter valuta, štoperica (sa međurezultatima), tajmer, alarm (može se podesiti da se ponavlja) se nalaze u ovom meniju. Ovde imate pristup i glasovnim komandama (možete podesiti do 10 komandi).

Siemens M55 podržava SyncML što omogućava da snimite sve beleške i kontakte iz telefona na neki server.

Podešavanja. Ovde se nalaze sve funkcije koje su vezane za mogućnosti telefona. Nećemo ih opisivati detaljno, samo ćemo napisati par komentara. Na primer, možete isključiti GPRS kada ga ne koristite s obzirom da tako produžavate trajanje baterije. Operativno vreme je prepolovljeno kada se koristi ova funkcija.

Moj meni. Kao i uvek, možete napraviti meni u kojem će biti funkcije koje najviše koristite (možete izabrati 10 od njih 27).

Utisci

M55 je isti kao Siemens S55 model po kvalitetu prijema signala i nismo nailizili ni na kakve probleme što se toga tiče. Jačina zvučnika je sasvim dovoljna, sagovornik se čuje lepo u toku razgovora, kao što i on čuje Vas. Jačina zvuka 16-glasnih polifonih melodija je pojačana kada se poredi sa Siemens S55 modelom, što je plus za ovaj aparat. Može se desiti da propustite poziv ako se nalazite na glasnoj ulici, ali ako ste u sobi, jako su male šanse za to. Vibracija je takođe dobre jačine, ali je nećete osetiti ako Vam se telefon nalazi u torbi.

Neophodno je istaći originalni dizajn telefona, bogat izbor funkcija koje podržava, što su plusevi za ovaj model. Nedostatak infracrvenog porta nije toliki nedostatak, pošto većina telefona ove klase nema taj port. Ovaj model je postao veoma uspešan u delu tržišta kome je namenjen, po mom mišljenju, i verovatno će ponoviti uspeh Siemens M35 modela.

Primeri melodija (mp3,380 Kb)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024