
Kompletan test Sagem MyX-6
Standardni paket:
Telefon
Punjač
Slušalica sa mikrofonom
Uputstvo
CD sa programima
Trenutno je My-X6 top model Sagem linije telefona, pošto su u njemu primenjene skoro sve tehnologije koje bi korisnik mogao da poželi. Lista karakteristika je impresivna, pa se može smatrati da je ovaj telefon analogan SonyEricsson T610 modelu.

Na prvi pogled obratićete najviše pažnje na dimenzije telefona koje iznose 110x46x22 mm, kada pogledate telefon sa strane uopšte ne izgleda debeo. Međutim, da bi se osetilo koliko je debeo telefon potrebno je držati ga u šaci. Masa telefona je 106 grama, što je više od proseka. Objašnjenje za to je da se u ovom telefonu nalazi Li-Ion baterija kapaciteta 1050 mAh, koju je proizvođač stavio da bi telefon imao što veću autonomiju. Prema podacima proizvođača telefon može raditi oko 310 sati u mirovanju i do 4 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu Sagem MyX6 je radio 4 dana u toku kojim smo ga 40 minuta koristili za razgovore i oko 2 sata za ostale funkcije (igre, organajzer, poruke i ostalo). Rezultat je veoma dobar, pogotovo kada se uzme u obzir veliki kolor ekran. Ekran zauzima skoro polovinu površine telefona, rezolucije je 128 x 160 piksela (35 x 43 mm) i može da prikaže do 12 linija teksta. Dok unosite tekst možete menjati veličinu slova, dovoljno je da pritisnete taster "#". Ekran je TFT tipa, pa prikaz na njemu neće izbledeti kada se telefon nađe na suncu. Informacije se mogu pročitati, doduše uz određeni napor. U celini, po ovom parametru telefon je bolji od SonyEricsson T610 modela, ali je lošiji od Samsung modela. Na ekranu može biti prikazano do 65.536 boja, boje su "žive", ali su slabog intenziteta. Kada je telefon u mirovanju na ekranu će biti prikazan skrinsejver u obliku sata i status baterije, ali su slova mikroskopske veličine, pa pošto je ekran mračan informacije ne mogu biti lepo prikazane.

Kada je pozadinsko osvetljenje uključeno, ekran prosto oživi. Proizvođač je ponudio nekoliko načina rada sa pozadinskim osvetljenjem, tako da možete birati da li će biti osvetljeni i ekran i tastatura ili samo ekran.

Podešavanja za ekran poput jačine osvetljenja i kontrasta se ne nalaze u ovom telefonu. Jedino što možete podesiti jeste da izaberete neku od slika za pozadinu, skrinsejver i podesiti kombinaciju boja menija. U memoriji telefona se nalaze interesantne slike, pa ih ne morate prebacivati sa PC računara.
Ispod ekrana se nalazi 4-smerni navigacioni džojstik, pored njega se nalaze dva programabilna tastera i ispod njih standardni tasteri za pozivanje i prekidanje poziva. Prvo nas je razočarao navigacioni taster, pošto je postavljen preduboko u kućište. Jedino je na pritisak dobro reagovao, pri pomeranju u svim ostalim smerovima bilo je problema. Numerička tastatura je takođe neuspešno realizovana, pošto su tasteri mali, nalaze se preblizu jedan drugom i postavljeni su duboko u kućištu. Kada pozivate neki broj ili unosite poruku, to nećete moći da uradite bez poteškoća. Ovi problemi se mogu objasniti time što su tasteri morali biti raspoređeni po maloj površini. Oznake na tasterima su slabo vidljive, pošto su slova suviše tanka. Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje.
Telefon će se naći u prodaji u nekoliko kombinacija boja, ali u svima će ivica biti srebrne boje, menjaće se samo boja prednjeg dela. Dodatne maske standardnih boja (Ponoćno plava, Saten crvena, Biserno bela, Srebrna) možete dokupiti.




Poklopac sa zadnje strane ima malo pomeranje, pa se može desiti da Vam telefon zaškripi. Na desnom boku se nalazi prozor za infracrveni port, nema tastera za kontrolu jačine zvuka. Sa donje strane se nalaze priključak za kabl.
Sa zadnje strane telefona nalazi se objektiv kamera koji je pokriven. Sa leve strane kamere se nalazi ogledalo. Kada držite telefon u šaci često će se desiti da slučajno pokrijete objektiv.


Na donjem delu sa zadnje strane nalazi se reza koja fiksira poklopac. Kada podignete rezu, morate povući poklopac ka sebi inače nećete uspeti da ga skinete. Dizajneri su odlučili da poklopac bude izboran.
Meni
Pre pisanja o organizaciji menija, par reči o procesu uključivanja/isključivanja telefona. Da bi uključili telefon potrebno je da pritisnete taster za pozivanje, dok se za isključivanje telefona koristi taster za prekidanje veze. Nasuprot većini telefona, kod ovog modela ove dve funkcije su razdvojene u dva tastera, što je na neki način i logično, ali zahteva navikavanje. Programabilnim tasterima možete dodeliti razne funkcije, po svom nahođenju.


U glavni meni možete ući pomeranjem navigacionog tastera na gore. U glavnom meniju se nalazi linija sa ikonama koje su vertikalno poređane, sa desne strane je prikazana izabrana stavka. Nije omogućena brza navigacija pomoću brojeva, već morate prolaziti kroz sve stavke menija. Pošto je tastatura neugodna, ovo je očigledan nedostatak telefona.
Većina podmenija nije organizovana kao liste, već kao glavni meni. Ovo je izuzetno zgodno, pošto je interfejs telefona raznovrstan što se tiče grafike, pa nijedan meni neće ličiti na prethodni. U celini, takav meni Vam neće dosaditi, što je pozitivna stvar.
Memorija je dinamički deljena što znači da je 2.3 MB memorije deljeno između aplikacija. Nemate ograničenja po pitanju količine kontakata u imeniku ili zvučnih zapisa diktafona, ograničeni ste samo ukupnom količinom memorije.

Kada pritisnete taster za pozivanje dok je telefon u mirovanju prikazaće Vam se lista svih poziva, u kojoj može biti do 50 brojeva telefona. Kada označite neki unos, biće Vam prikazan tip poziva, vreme provedeno u razgovoru i datum kada je razgovor obavljen.
Imenik. Svaki unos sadrži ime, prezime, ime kompanije u kojoj osoba radi, do tri broja telefona svakom imenu (svakom broju možete dodeliti određeni iz liste, e-mail adresu i belešku. Možete odrediti u kojoj grupi će biti kontakt (birate između 6 grupa, imate mogućnost i da ne rasporedite kontakt u neku grupu). Svakoj grupi možete menjati ime, izabrati melodiju, ikonu, čak i način kako će Vas telefon obavesiti o pozivu kada Vas neko iz te grupe zove.








Kontaktu u imeniku možete dodeliti sliku iz memorije telefona ili fotografiju koju ćete uslikati ugrađenom kamerom. Fotografiju možete dodeliti čak i kada unosite podatke za imenik.
Pri unosu će Vam biti prikazana sva polja, što malo komplikuje unos informacija. Sa druge strane, virtuelne vizit-karte koje možete primiti sa drugih telefona preko infracrvenog porta su perfektno pročitane i podaci su pravilno raspoređeni po kategorijama.

U listi brojeva prikazana su imena ili prezimena kontakata i omogućena je brza pretraga po prvom slovu. Pregled kontakata nije najbolje organizovan, pa morate pozvati podmeni i izabrati pregled i onda pregledati sve informacije. Na svim stranicama gde se nalaze brojevi telefona dovoljno je da pritisnete taster za pozivanje da bi bio prikazan dijalog prozor u kome ćete moći da potvrdite pozivanje broja telefona. Takođe, ovo usporava proces pretraživanja. Upotrebljivost imenika se može okarakterisati kao prosečna.
Poruke. U memoriji telefona možete kreirati šablone. Pored SMS poruka, telefon podržava EMS i MMS poruke. Možete kreirati MMS poruke od nekoliko stranica (slajdova), što svakako spada u prednosti telefona. Za brz unos teksta možete koristiti T9 rečnike.




Kamera. Kada izaberete ovu stavku u meniju telefon će se odmah prebaciti u foto režim rada. Ekran će služiti kao tražilo; ako telefon budete brzo pomerali slika će se zamutiti. Postoje tri načina slikanja - obični, portret i za uslove slabog osvetljenja. Format slika je JPEG, rezolucija je 640 x 480. Slike će u proseku biti veličine 50-60 KB. Drugi format slika je 120 x 160 piksela i tada će njihova veličina biti oko 10 KB.



Kada pomerite navigacioni taster nagore uključićete digitalni zoom, ali je po meni ova funkcija nepotrebna pošto u ugrađenom programu za manipulisanje slikama možete uvećati deo slike koji Vas interesuje; isto možete uraditi i na PC računaru. Slika će se pogoršati ako budete upotrebljavali zoom, tako da Vam savetujem da ga ne koristite.
Podešavanja za kameru se nalaze u posebnom meniju (Podešavanja) i tu možete tajmer i da li će Vas telefon pitati u kojoj rezoluciji želite da snimiti fotografiju ili će to raditi automatski.

Multimedia. Ovaj meni sadrži slike, fotografije i fajlove sa zvukom. Nažalost, navigacija među fotografijama je otežana, pošto nisu prikazane umanjene sličice, već samo imena fajlova. Morate pregledati slike jednu po jednu, što je nezgodno.



Izabranu sliku možete menjati u programu zaduženom za to, imate na raspolaganju dosta efekata. Možete povećati sliku, promeniti osvetljenje, kontrast, prebaciti sliku u negativ ili crno-belu, degradirati je, itd. Po mogućnostima ovaj program je sličan programima za PC računare, nije ni nalik nijednom od programa koji se nalaze u ostalim mobilnim telefonima. Bukvalno jednim potezom možete podesiti sliku za skrinsejver ili za pozadinu za ekran.
Sve melodije i slike koje su primljene preko WAP-a ili infracrvenog porta se nalaze u odgovarajućim folderima.
WAP. U telefonu se nalazi WAP pretraživač verzije 1.2.1.
Igre. U ovom telefonu se nalaze dve igre, prva je Picture Puzzle u kojoj morate da pravite sliku pomeranjem malih delova. U drugoj igri morate odsecati delove terena i izbegavati leteće neprijatelje. Telefon podržava In-Fusio servis, ali da bi mogli da ga koristite, mora ga i Vaš operater podržavati.


Organajzer. Možete uneti razne događaje u organajzer, podesiti alarm za njih kao i datum i vreme kada će se aktivirati. Kalendar možete pregledati po mesecima i nedeljama, kada će biti prikazana vremenska skala za svaki dan.





Postoji odvojena to do lista u kojoj možete razvrstati zadatke po kategorijama.




Kalkulator je standardan, kao i konverter valuta. Oba programa imaju primamljiv grafički dizajn.


Postoji jedan alarm i možete podesiti vreme kada će se aktivirati, ne možete podesiti da se ponavlja.
Tajmer možete podesiti da broji i nekoliko minuta, što može biti korisno.
Podešavanja. U ovom meniju nalazi se mnogo opcija koje su vezane za telefon, kao što je podešavanje kamere, ekrana, melodija i zvona. Možete podesiti da se prvo aktivira vibracija pa da se tek onda čuje melodija. Za kameru možete birati jedna između 5 različitih zvukova koji će se čuti kada slikate fotografiju. Možete izabrati bilo koju melodiju od ponuđenih za događaje iz organajzera i za ostale funkcije telefona, što je dosta fleksibilno.









U standarndom paketu se nalaze programi za prebacivanje slika i melodija sa PC računara na telefon (koristeći kabl ili infracrveni port). Podešavanja su jednostavna, sve funkcioniše bez problema. Pojedine melodije i skrinsejvere možete pronaći na sajtu www.planetsagem.com.
Utisci
Kvalitet zvuka preko zvučnika je dovoljan, sam zvuk je jasan, sagovornika možete dobro čuti kao i on Vas. Nije bilo problema pri radu sa telefonom, dosta je pouzdan. Vibracija je prosečne jačine. Polifone melodije su dosta glasne, zvono se dosta dobro čuje.
Prednost ovog modela je što se u njemu nalaze praktično sve tehnologije koje su potrebne korisniku, samo nedostaju podrška za Java tehnologiju i Bluetooth. Interfejs uređaja je ugodan, ali se neki put može učiniti da nije dobro osmišljen i da je komplikovan. U ovaj telefon je ugrađena jedna od najboljih kamera po kvalitetu fotografija.
Očigledni nedostaci ovog telefona su njegove velike dimenzije, konstrukcija koja nije dobro rešena (pomeranje zadnjeg dela i škriputanje). Sve pozitivne osobine telefona neutrališe tastatura, postoje poteškoće pri kucanju SMS i MMS poruka kao i pri pozivanju brojeva.