
Kompletan test Philips 530
Standardni paket:
Telefon
Punjač
Uputstvo
Philips 530 je telefon namenjen mladim ljudima. Odgovorni u kompaniji Philips su pretpostavili da će se ovo tržište dosta proširiti, pa su tako u ovom telefonu uključili nekoliko novih mogućnosti, poput podrške za MMS. Za razliku od Fisio 820/825 modela Philips 530 ima infracrveni port.

Telefon izgleda neobično, kockastog je oblika i podseća na malu ciglu. Skoro svako ko je video telefon primetio je njegov neobični dizajn, po kome će se telefon razlikovati od drugih telefona. Dizajneri su odlučili da rizikuju kombinujući materijale kao što su metal, neprovidna i poluprovidna plastika u jednom telefonu. Telefon će biti na raspolaganju u nekoliko boja. Po mom mišljenju, primerci sa tamnijim bojama će izgledati efektivnije.

Na bokovima telefona se nalaze osvetljenja koja trepere kada Vas neko poziva ili u drugim događajima.
Veličina telefona je tipična za tu klasu i dimenzije su 98 x 44 x 18 mm dok je masa 85 grama. Telefon ipak možete osetiti u šaci, nije toliko lagan.
Tastatura je napravljena od plastike. Tasteri su srednje veličine. U pitanju je prosečna tastatura, ništa specijalno ne mogu reći o njoj, niti ništa loše. Oko navigacionog tastera možete primetiti zvučnik, što je svakako novina u dizajnu. On se koristi za reprodukciju melodija i kada koristite spikerfon.

Dva programabilna tastera se nalaze sa leve strane i koriste se za kontrolu jačine zvuka. Infracrveni port se nalazi sa desne strane. Slušalicu sa mikrofonom možete povezati preko priključka sa donje strane, koji se nalazi pored priključka za punjač. Oni su pokriveni gumenim čepom, koji je povezan sa telefonom, tako da ga ne možete izgubiti. Za razliku od starijih modela kod ovoga se koristi nestandardni priključak, pa zato ovaj telefon možete koristiti kao GPRS modem samo preko infracrvenog porta. Možda će se pojaviti posebni kablovi, ali ćete onda morati da otvarate poklopac za zadnje strane (slično kao kod Alcatel telefona).
Prednje i zadnje delove maske možete menjati. Glavni deo telefona je sličan C seriji Motorola telefona.

Ekran može da prikaže rezoluciju od 128 x 128 piksela, dok su mu fizičke dimenzije 28 x 28 mm. Ekran je veoma mali. To obično znači da je slika kvalitetnija, pošto bi tada trebalo da si i pikseli manji, ali to nije slučaj sa ovim ekranom. Prikaz slike je mutan, što možete videti na priloženim slikama. Iako ekran može da prikaže do 65.536 boja, ne može se porediti sa sličnim Samsung, LG modelima, čak ni sa nekim modelima Evropskih proizvođača. Prikaz na ekranu bledi kada se telefon nađe na suncu, ali se ipak mogu pročitati informacije. Na ekranu mogu biti prikazane 6 + 1 linija teksta. Kada je telefon u mirovanju biće prikazan digitalni časovnik, u pitanju je osnovni skrinsejver.


Telefon koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 720 mAh. Proizvođač tvrdi da je to dovoljno da telefon radi 380 sati u mirovanju i do 4.5 sata ako se koristi za razgovore. Telefon je u našem testu radio 3-4 dana. Koristio sam ga razgovore oko 30 minuta dnevno, dok je na ostale funkcije telefona potrošeno ukupno 45 minuta. Potrebno je oko 2 sata punjenja da bi se baterija u potpunosti napunila.


Meni
Interfejs je tipičan za Philips telefone - glavni meni je predstavljen u redovima animiranih ikona, kroz meni se možete kretati džojstikom. Da bi se vratili u meni iznad možete pritisnuti taster "C". Ako pokušate da izađete iz menija koristeći taster za prekidanje veze ništa se neće dogoditi. Nije omogućena brza navigacija pomoću brojeva. Možete dodeliti funkcije tasterima na alfanumeričkoj tastaturi. Ako, na primer, pritisnete taster "5" dok je telefon u mirovanju možete pokrenuti kalkulator.



Skoro svi podmeniji su kružno organizovani. Meni ne odgovara toliko ovom modelu, pošto je neophodno dosta pritiskati navigacioni taster ili možete iskoristiti mogućnost da neke komande pozivate glasom. U telefonu možete podeositi pozivanje glasom za 40 funkcija iz menija. Tada će navigacija postati lakša i jednostavnija, potrebno je samo da se naviknete na komandovanje glasom.
Imenik. U memoriji telefona možete sačuvati podatke o 300 kontakata. Svakom kontaktu možete dodeliti ime, prezime, 5 brojeva telefona i jednu e-mail adresu. Imeniku možete pristupiti i kada je telefon u mirovanju pomeranjem džojstik na dole. Možete birati da li će biti prikazani podaci o kontaktima iz memorije telefona ili sa SIM kartice, pošto telefon ne može prikazati oba imenika u jednoj listi. U listi su prikazana samo imena i prezimena. Kada je označen kontakt na desnoj strani je prikazana ikona tipa telefona, pa možete izabrati drugi broj telefona kasnijim pomeranjem. Čak i da kontakt nema drugih brojeva telefona, strelice pored ikone će biti aktivne. U listi će prvo biti prikazani brojevi telefona koje ste prvo uneli, pa tako ne morate da podešavate podrazumevane brojeve telefona. Da bi pozvali izabrani broj, dovoljno je da pritisnete taster za pozivanje. Iz menija koji se pojavljuje pritiskom na džojstik možete izabrati i da obavite razgovor preko spikerfona. Ali da bi videli broj telefona koji ćete pozvati, morate proći kroz polovinu menija. Istu operaciju morate ponoviti kada dodeljujete pozivanje glasom. Prepoznavanje radi dobro, ali možete dodeliti iste glasovne oznake različitim brojevima telefona. U tom slučaju će telefon pozvati onaj broj za koji ste poslednji podesili takvu glasovnu oznaku. Postojaće ista glasovna oznaka i za drugi broj telefona, ali njega na taj način nikada nećete pozvati.



U ukupnoj listi možete pretraživati unose po prvom slovu naziva, ali da bi ste dalje pretraživali, morate izabrati makar jedno ime u listi. Ovo je zato što možete tražiti ime kucanjem više slova.
Možete podesiti melodije i slike za 20 grupa u imeniku.
Poruke. U ovom meniju možete čitati poruke i kreirati nove. Kada pregledate listu poruka svaka izabrana poruka će automatski biti prikazana u potpunosti (pomeraće se tekst preko ekrana), a ako baš otvorite poruku i tada će se tekst poruke automatski pomerati preko ekrana dok poruka ne bude prikazana u celosti. Ovo je interesantno i zanimljivo. Postoji 10 šablona za poruke. Možete dodati jednu ili više ikona ili zvukova EMS porukama.



Poruke možete sačuvati u arhivi, a možete podesiti i da se odlazne poruke automatski čuvaju u folderu Sačuvane poruke, odnosno Saved Messages, ako to želite.
Ugrađeni klijent za e-mail Vam omogućava da koristite 2 naloga, može da koristi POP3 i SMTP protokole. Ne podržava dodatke uz poruke (sem JPG slika). Neće skidati poruke koje su veće od 10 KB.
Podešavanja. Osnovna podešavanja. Ovde je sve jednostavno, možete podesiti nivo sigurnosti i izabrati jednu od 5 raspoloživih tema kojima možete podesiti prikaz menija, možete podesiti trajanje pozadinskog osvetljenja (do 1 minut), podesiti skrinsejver, itd.




Sva audio podešavanja se takođe nalaze ovde: jačina zvuka, vibracija. Možete izabrati jedno od pet podešavanja za ekvilajzer koji se koristi kada razgovarate telefonom. Ovo je omogućena zato što telefon podržava AMR kodek. Jedini problem je što ovo mora da podržava Vaš operater inače neće funkcionisati.
Philips 530 podržava profile, ali su svi sem jednog zaključani i ne možete ih menjati. Samo jedan profil možete menjati po svom nahođenju pa zbog toga izgleda kao da telefon ima samo jedan profil.
Multimedia. U okviru ovog menija se nalazi nekoliko funkcija, ukratko ćemo opisati svaku.
Album slika. Ovde je prikazana lista slika koje se nalaze u telefonu, standardno se tu nalazi veliki broj slika. U većini slučajeva to su slike životinja ili dece. Sve slike su u JPG formatu koji podržava telefon. Možete jednu od slika postaviti kao pozadinu za ekran kada je telefon u mirovanju. Možete takođe postaviti jednu ili više slika kao skrinsejver koristeći opcije u meniju. U istoj listi se nalaze i ikone koje možete poslati uz EMS poruke.
Album zvukova. Kao i u prethodnom slučaju, naziv govori sve, pa se ovde nalaze melodije i zvukovi koje ste snimili korišćenjem opcije snimanja glasa. Sve zvukove možete iskoristiti kao melodije ili za podsetnike.

Snimanje glasa. Možete snimati zvuk koristeći diktafon; možete snimati i razgovore. Trajanje snimka zavisi od količine slobodne memorije.
Brojač memorije. Ovde možete saznati status memorije preko dijagrama, pa je sve jasno razumljivo. Da bi videli koju količinu određena aplikacija zauzima možete je izabrati i prikazaće Vam se te informacije. Telefon ima na raspolaganju 1978 KB memorije, od kojih se 450 KB koristi za Java aplikacije i ostale fajlove.



BeDJ. Poslednja stavka u meniju za multimediju je program za komponovanje muzije - BeDJ. Philips je dosta koristio tu funkciju pri reklamiranju modela 530. Možete mešati razne trake iz postojećih pesama. Ovo je veoma zabavna funkcija ako Vas interesuje esperimentisanje sa muzikom.


Dodaci. U ovom meniju se nalazi dosta korisnih funkcija, na primer alarm. Možete podesiti da se ponavlja.
Kalkulator je veoma jednostavan, bez nekih specifičnih funkcija.

Jedina igra u telefonu je igra sa ciglama, slična igri Arkanoid.
Telefon ne podržava Java tehnologiju, već samo In-Fusio platformu za igre. Pomoću toga možete skinuti nove igre, ako to operater podržava.

Telefon ima ugrađen FM radio, možete sačuvati podatke o 20 stanica. Razlike u odnosu na Philips 630 su minimalne. Radio je veoma dobar, mada se može neku put desiti da bude problema zbog kvaliteta prijema signala.
Jedina igra u telefonu je igra sa ciglama.
Organajzer. Kalendar možete pregledati po mesecima i nedeljama. Kada pregledate kalendar za jedan mesec biće označeni svi dani za koje postoje unosi, dok će za dane za koje postoje unosi kada pregledate kalendar po nedeljama biti prikazane ikone za događaje. Postoje tri tipa događaja: sastanak, ostalo i posao. Za svaki unos možete podesiti datum početka i datum kraja; možete podesiti da se događaji ponavljaju (po danima, nedeljama, mesecima, godinama). Takođe možete podesiti i upozorenje za događaj. Možete podesiti brisanje starih unosa. Organajzer je dobro realizovan, ali ništa više od toga. Organajzer i imenik dinamički dele istu memoriju, tako je 300 ukupan broj unosa koji organajzer i imenik zajedno mogu imati.










Lista poziva. U telefonu postoji jedna lista za sve pozive, u kojoj ćete videti i propuštene i dolazne i odlazne pozive. Za svaki poziv možete videti datum i vreme. U listi može biti do 30 zapisa i možete je pozvati pomeranjem navigacionog tastera na gore kada je telefon u mirovanju. Brojeve iz liste možete koristiti na isti način kao i kontakte iz imenika (možete slati poruke, pregledati detalje, itd.).
Operatorski servisi. WAP pretraživač se nalazi u ovo meniju. Telefon podržava GPRS (4+2) i sve funkcioniše kako bi i trebalo.
Utisci
Philips 530 tipičan telefon kompanije Philips. Nije bilo velikih izmena u odnosu na Fisio 825 što je donekle razočaralo. Najveća razlika je trebalo da bude ekran, ali sada da to nije istina. Iako je ovaj ekran jedan od najboljih među Philips telefonima, definitvno nije bolji od ekrana telefon ostalih proizvođača, na primer Samsung telefon.
Kao i svaki telefon, tako će i ovaj pronaći svoje kupce, ali količina prodatih primeraka neće biti velika. Da je telefon jeftiniji ili da ima kameru, stvari bi bile drugačije.