ST55 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Siemens ST55
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Siemens ST55. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Siemens ST55 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan Test Siemens ST55

Standardni paket:
Telefon
Punjač
Baterija
Uputstvo

Siemens ST55 nije tipičan proizvod kompanije Siemens. U stvari to je ODM telefon koji je za Siemens napravila tajvanska kompanija Quanta. Uzimajući u obzir da je druga kompanija napravila ovaj telefon, mnoge mogućnosti, standardne za Siemens telefone, se ne nalaze u ovom telefonu. Sa druge strane, telefon podržava 40-glasovne polifone melodije i ima TFT ekran koji može da prikaže do 65.536 boja. U nekoj meri ovo je tranzicioni model između starih i novijih Siemens telefona. Sumnjamo da će ovaj model imati naslednike, on je tu samo da bi se zadovoljili uslovi koji vladaju ovih dana - kamera i kolor ekran.

Dizajn telefona je tipičan za modele namenjene tržištu u Aziji. Telefon je originalno bio u srebrnoj boji. Verovatno će kasnije biti predstavljena rešenja u drugim bojama. Kada pogledate telefon primetićete veliki ekran (zauzima više od polovine telefona). Dimenzije su mu 28 х 38 mm. Rezolucija je 128 х 160 piksela, što omogućava da se na ekranu vidi do 7 linija teksta, naslovna linija i oznake za programabilne tastere. Ekran ima dobru osvetljenost i kontrast, prikaz slika ima žive i bogate boje. Možete promeniti podrazumevana podešavanja ali razlike neće biti velike.

Prikaz slike nije toliko svetao kada se telefon nalazi na suncu, аli prednost ovog telefona je u tome što informacije ostaju vidljive. Kada je telefon u mirovanju mogu se prikazivati skrinsejver (digitalni sat) ili slike koje sami možete izabrati. One će se menjati u određenom intervalu. Fotografije koje ste uslikali kamerom takođe možete postaviti kao pozadine na ekranu. Ovaj ekran je jedan od najboljih u toj klasi.

Dimenzije telefona su slične sa Siemens S55 modelom ((98.5 x 47.2 x 21.6 mm, 87 grama), ali telefon izgleda debeo. Ne leži dobro u šaci. Iako je telefon povijen, uvek ćete osetiti njegove ivice. Ne postoje kontrolni tasteri sa strana.

Sistem konektor se nalazi sa donje strane telefona i nije standardan. Možete povezati samo handsfree ili sistemski kabl (ne nalazi se u standardnom paketu) na telefon. Dodaci drugih Siemens modela nisu kompatibilni sa Siemens ST55 modelom.

Rupa za kaiš se nalazi na gornjoj strani telefona. Samo dva Siemens modela - Siemens CL50 i Siemens SL55 su to imali ranije.Siemens CL50 je ODM telefon, isto kao model ST55, proizvela ga je druga kompanija. Siemens SL55 je prevashodno namenjen korisnicima ženskog pola pa je zato odlučeno da se postavi ta rupa. Korisnici ženskog pola nisu ciljna grupa za Siemens ST55. Po našem mišljenju većina korisnika ovog telefona će biti muškog pola, i to starosti između 25 i 35 godina. Druga ciljna grupa će biti mlađi korisnici, ali njih će telefon zanimati tek posle smanjenja cene.

Još jedna razlika u odnosu na Azijski telefon je plava boja pozadinskog osvetljenja. Veoma je svetla i svi karakteri su dobro vidljivi. Tastatura je stepenasta; svi tasteri su malih dimenzija. Mali razmaci između tastera ne smetaju kada pozivate neki broj, ali su veoma nezgodni kada kucate poruke. U kompaniji su odlučili da ne povećavaju dimenzije telefona, već da smanje veličinu tastature, što je kontraverzna odluka. Naravno da ćete se navići na tastaturu, ali ona ipak nije ugodna.

Ako telefon položite na ekran, tasteri neće doticati površinu. To je garancija da neće biti slučajnih pritiskanja tastera. Telefon podržava ručno i automatsko zaključavanje tastature.

Džojstik možete koristiti da bi se kretali kroz meni. On takođe reaguje na pritisak. Džojstik nije veliki, funkcionalan je i zgodan za upotrebu. Nažalost, meni nije dobro osmišljen zato što se u nekim menijima možete kretati samo vertikalno ili samo horizontalno. Ako se zbunite, vratićete se u prethodni meni. Ovo je samo malo nedostatak softvera, možda će biti ispravljeno kasnije.

Ako telefon položite na zadnju stranu, on neće ležati celom zadnjom stranom na površini. Ovo zakrivljenje se može objasniti prisustvom kamere, koja je postavljena plitko. Ona nema zaštitni poklopac. Blizu kamere nalazi se ogledalce da bi mogli sebe da slikate. Ako pogledate sa leve strane, videćete zvučnik koji služi za reprodukciju melodija i kao spikerfon. Veoma je važno što je telefon podignut, pa zvuk nije zagušen kao kod Panasonic telefona.

Telefon je opremljen litijum-jonskom baterijom kapaciteta 750 mAh. Poklopac baterije nema pomeranje, čvrsto je namešten. Prema proizvođaču, telefon može raditi oko 140 sati u mirovanju i do 4.5 sata ako se koristi za razgovore. U praksi telefon je radio oko 2 dana u toku kojih je 20 minuta potrošeno na razgovore i 30 minuta na korišćenje ostalih aplikacija. Ekran ima veliku potrošnju. Ako podesite sva podešavanja za ekran na minimum (jačinu pozadinskog osvetljenja, kontrast) malo ćete produžiti operativno vreme. U celini telefon će raditi 2 dana ili manje ako više razgovorate ili koristite više funkcija. Vreme da se baterija u potpunosti napuni iznosi oko 1.5 sat.

Meni

U glavni meni ulazite pritiskom na desni programabilni taster. Glavni meni se sastoji iz 9 ikona, raspoređenih u tri reda. Uprkos mogućnostima ekrana, ikone izgledaju krajnje jednostavno. Izgledaju jednostavnije nego kod Siemens M55 telefona, koji ne podržava toliko boja i toliko veliku rezoluciju ekrana.

U ovom meniju omogućena je brza navigacija pomoću brojeva. Možete dodeliti glasovne komande raznim stavkama (lista za glasovne komande je predefinisana).

Podmeniji glavnog menija prikazuju samo liste komandi. Način prikaza informacija je krajnje jednostavan. Neće biti prikazane ikone, lepa obaveštenja ili neke specifičnosti.

Kao i obično možete dodeliti uključivanje kamere levom programabilnom tasteru. Isti meni će se pojaviti ako pritisnete džojstik na levo. Bilo bi interesantnije da je ovom tasteru dodeljena neka druga funkcija. Ako pomerite džojstik na dole dok je telefon u mirovanju prikazaće se imenik. Ako ga pomerite na gore, dobićete pristup glasovnim kontrolama. Pomeranjem na desno ili samo pritiskom na džojstik ući ćete u glavni meni. Sada ćemo opisati glavne funkcije telefona.

Imenik. Možete sačuvati do 255 unosa u memoriji telefona. Za svaki unos na raspolaganju imate nekoliko polja (do 4 telefononska broja, poštansku adresu, e-mail, URL, grupu). Svakom kontaktu možete dodeliti sliku i posebnu melodiju. Bilo koja slika ili fotografija se može iskoristiti kao slika za kontakt. Dok Vas neko poziva, biće prikani broj telefona, ime pozivaoca i slika koju ste odredili. Interesatno je da se ovo iste prikazuje i kada Vi zovete nekog iz imenika.

Glasovne komande se mogu dodeliti telefonskim brojevima. Prepoznavanje glasa funkcioniše dobro. Stabilno funkcioniše, čak i kada ste napolju.

U jednoj listi su prikazani samo brojevi iz memorije telefona. Brojevi telefona koji su na SIM kartici su skriveni u posebnom meniju. Liste možete pretraživati po prvim slovima.

Do 5 grupa Vam je na raspolaganju u ovom telefonu. Možete dodeliti melodiju i sliku svakoj od njih.

Poruke. Ovaj telefon podržava SMS-poruke. Postoji 10 šablona (5 možete menjati). Podržano je predviđanje unetog teksta (T9). Do 50 SMS poruka možete sačuvati u memoriji telefona i isti broj poruka možete čuvati u arhivi. ST55 podržava EMS. To znači da možete uz sliku poslati jednostavne slike i melodije. Izbor slika nije impresivan.

U telefonu je dobro realizovan MMS. Možete kreirati nekoliko slajdova, dodati sliku, melodiju i tekst svakom od njih. Prema podacima iz ovog menija, možete iskoristiti 1.4 MB memorije za MMS poruke.

Telefon podržava POP3/SMTP e-mail program. Sam program je veoma sličan programima za e-mail koji se nalaze u ostalim Siemens telefonima. Nismo našli nikakve značajne promene. Do 1075 KB možete iskoristiti za e-mail poruke. Korisnik može pogledati samo zaglavlja poruka ili celu poruku. Ne može se odrediti određena količina poruka da se skine.

Zabava & Surf. Ovaj telefon podržava GPRS 4+2. Zato je lakše koristiti WAP pretraživač verzije 2.0.

U telefonu postoje 3 igre - Funny Toggle, Wacko, Tetris. Vaš zadatak u prvoj igri je da okrećete slike dok ne nađete slične. U drugoj igri morate pritiskati tastere da bi sprečili male životinje da uđu u rupu. Treća je dobro poznati Tetris.

Skinuti fajlovi. U ovom meniju postoje dva foldera: Melodije i Slike. Svi skinuti fajlovi se čuvaju.

Liste poziva. Brojači količine razgovora i liste poslednjih 20 propuštenih/primljenih i pozvanih brojeva se nalaze ovde.

Podešavanja za zvuk. U ovom telefonu nema profila. Samo jedan tip zvona se može koristiti. Možete izabrati jačinu zvuka i vrstu melodije. Bilo koji zvučni zapis se može upotrebiti kao melodija. Melodiju možete kreirati i uz pomoć muzićkog kompozera. Korisnik može da menja MMF fajlove u samom telefonu. Na raspolaganju su glavna i još 15 dodatnih. Iskustvo sa zvukom je bilo veoma prijatno.

Dodaci. Kalendar ima mesečni i nedeljni pregled. Kada gledati listu podsetnika, oni su prikazani samo po datumu, ceo tekst podsetnika nije prikazan. Da bi ga videli morate pritisnuti taster. Ne možete podesiti koliko će trajati događaj, samo njegov početak. Nije podržano ni podešavanje događaja kada če se ponavljati. Možete sačuvati do 50 podsetnika u memoriji telefona.

Do 10 beleški (50 karaktera svaka) možete sačuvati u memoriji telefona.

Alarm možete podesiti za određene dane u nedelji. Lako se koristi.

Tajmer se takođe nalazi u ovom telefonu.

Funkcija za prikazivanje vremena u svetu nije dobro realizovana. Prvo se vidi tekstualni meni; da bi izabrali grad morate uneti podešavanja i zatim izlistati gradove na mapi.

Možete podesiti telefon da se automatski uključuje i isključuje.

Kalkulator i konvertor valuta se takođe nalaze u telefonu.

Snimanje glasa Vam omogućava da snimate zvučne zapise (maksimalno vreme za zapis je 1 minut i 14 sekundi).

Podešavanja. U ovom meniju je dupliran meni za podešavanje zvuka. Nije jasno zbog čega je to urađeno. Ipak, to je prva stavka u ovom meniju. Utisak je da su morali da popune glavni meni, pa su duplirali ovu stavku. Među neobičnim podešavanjima za pozadinu ekrana pomenućemo podešavanje pozadine ekrana; sliku možete na više načina ubaciti u memoriju telefona. Na primer, možete umnožiti sliku ako je manja od površine ekrana ili podesiti da se slika razvuče. Najlakši način je da se slika samo postavi, bez menjanja.

Moguće je isključiti pozadinsko osvetljenje tastature a ostaviti uključeno pozadinsko osvetljenje ekrana.

Možete postaviti slike (Vi ih možete izabrati) a ne samo digitalni sat kao skrinsejver.

Kamera. Kamera je integrisana u telefon i nalazi se sa zadnje strane. Pored nje se nalazi malo ogledalo. Kamera omogućava da slikate slike različitih rezolucija: 120х160, 320х240, 640х480 piksela. Sve slike se čuvaju kao JPG fajlovi. Možete izabrati kvalitet fajlova (niski, prosečni, visoki).

Ekran telefona se koristi kao tražilo. Kada uslikate fotografiju, ona se dobro vidi na ekranu. Ako je pogledate odmah posle slikanja, biće zamućena. Verovatno telefon procesira sliku iz memorije kada je prikazuje na ekranu.

Možete podesiti osvetljenje (5 vrednosti, podrazumevano je 0, bira se između vrednosti -2 i +2 i ukljčiti/isključiti noćno slikanje. Matrica je povećana u ovom modeli, ali su takođe u šumovi povećani.

Možete primeniti razne efekte prilikom slikanja. Slika možete biti crno bela (efekat Mono). Postoje čak i efekti kao što su Sepia i Plavetnilo. Možete primeniti razne stilove posle slikanja. Ilustraicija za prvi efekat je lako razumeti, dok su ilustracije preostala dva efekta suviše komplikovani da bi se razumeli.

Možete podesiti i osvežavanje ekrana na 50 ili 60 Hz. Ovo je potrebno uraditi ako se slika na ekranu trese.

Fotografije su velike:

Rezolucija 160х120 piksela, Visoki kvalitet – 27 KB
Rezolucija 320х240 piksela, Visoki kvalitet – 28 KB
Rezolucija 640х480 piksela, Visoki kvalitet – 34 KB
Rezolucija 160х120 piksela, Prosečan kvalitet – 17 KB
Rezolucija 320х240 piksela, Prosečan kvalitet – 19 KB
Rezolucija 640х480 piksela, Prosečan kvalitet – 32 KB
Rezolucija160х120 piksela, Nizak kvalitet – 12 KB
Rezolucija 320х240 piksela, Nizak kvalitet – 16 KB
Rezolucija 640х480 piksela, Nizak kvalitet – 28 KB
Rezolucija 320х240piksela, Visok kvalitet, Mono – 18 KB
Rezolucija 320х240 piksela, Visok kvalitet, Sepia – 16 KB
Rezolucija 320х240 piksela, Visok kvalitet, Bluish – 15 KB

Možete koristiti i zoom dok fotografišete. Naravno, to nije optički zoom, samo digitalni (2x, 4x). Ova funkcija skoro nema smisla zato što sliku možete sami povećati na PC računaru.

Sve fotografije se čuvaju u foto-albumu. Možete ih videti sve sa liste. Za svaku fotografiju postoji mala ikona. Možete saznati i detaljne informacije o fotografiji. Ovde možete podesiti kvalitet slike. Takve fotografije se možete postaviti kao pozadinu na ekranu.

Telefon ne podržava infracrveni port niti Bluetooth, za sinhronizaciju sa PC računarom koristi se data adapter. On ne dolazi u standardnom paketu, pa zato nisam mogao da skinem slike na PC računar. Sve slike možete poslati putem MMS poruka. Nažalost, nismo mogli da šaljemo fotografije, verovatno zbog nedostataka trenutne verzije firmware-a.

Kvalitet prikaza slike na ekranu je prosečan. Teško je prepoznati lice osoba na ekranu.

Utisci

Telefon nudi standardne mogućnosti, ako bi pričali o kvalitetu i jačini zvuka audio sistema, Spikerfon je dobro realizovan zvuk je dosta glasan. Jačina zvonjave zavisi od izabrane melodije, ali ipak ovaj telefon ima najjači zvuk od Siemens telefona. Polifonija je veoma dobra, iako se razlikuje od telefon drugih proizvođača. Sa jedne strane telefon ima pojačane melodije, dok sa druge strane zvuk nije mekan. Njegove 40-glasovne polifone melodije zvuče kao 16-glasovne polifone melodije, možete sami poslušati Melodije (link je pri dnu stranice).

Jedan od najvećih nedostataka ovog telefona je kratko operativno vreme dok je telefon u mirovanju. Razlog za to je velika potrošnja koju ima kolor ekran. Ostale mane telefona su nedostatak infracrvenog porta i neodgovarajuća tastatura. Nažalost, nisu iskorišćene sve mogućnosti ekrana. Ikone menija i interfejs menija su napravljeni u asketskom stilu, što nije pohvalno za moderni telefon. Uporedite ovaj telefon sa Alcatel OT 535 telefonom i odmah ćete primetiti razliku.

Prednosti ovog telefona su odličan ekran, na kome se slika vidi i kada se telefon nađe na suncu. Telefon ima dobar spikerfon i dobre glasovne mogućnosti. Opremljen je sa kamerom. Ali ako ga poredimo sa telefonima ostalih proizvođača, on nema ekskluzivne mogućnosti, već ima samo standardne.

Posle čitanja zvaničnog saopštenja, većina ljudi je pomislila da telefon ima 1.2 MB memorije. Ipak nije tako. Ta memorija se može koristiti samo za čuvanje slika. Sem toga, postoji odvojen prostor u memoriji za čuvanje SMS i e-mail poruka. Memorija nije deljena dinamički, nije očigledno zašto, pošto većina korisnika telefona neće koristiti aplikaciju za e-mail.

Proizvođač je ovaj telefon okarkaterisao kao moderan mobilni telefon. Siemens ST55 se nalazi između modela MC60 i SL55, što se tiče proizvoda kompanije Siemens.

Java ne postoji u trenutnoj verziji softvera.

Nažalost, Samsung dizajneri nisu učestvovali u kreiranju ovog telefona. Dizajn i ergonomija telefona se značajno razlikuju od tipičnih Samsung telefona. Uzimajući u obzir da korisnici modernih telefona više obraćaju pažnju na dizajn. Glavni rival Siemens ST55 modela će biti Motorola E365, opremljen sa ekranom koji može da prikaže do 65.536 boja i ima integrisanu VGA kameru.

Sve ove činjenice omogućavaju da kažemo kaže da će Siemens ST55 biti samo lep aparat, koji se neće mnogo prodavati. U celini, možete kupiti funkcionalniji telefon za istu količinu novca. Na primer, cena Sony Ericsson je slična ceni ovog modela, iako telefon nudi mnogo više funkcija. Glavna razlika je u tome što Siemens ST55 ima lošiji ekran (STN) pa ne može videti kada se telefon nađe na suncu.

Ovde možete čuti primere melodija (426 KB, mp3)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025