Z600 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson Z600
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson Z600. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson Z600 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test SonyEricsson Z600

Kao i mnogi proizvođači i u kompaniji SonyEricsson su najavili model sličan onom koji se već nalazi na tržištu ali u drugom obliku. SonyEricsson Z600 je baziran na jednom od najfunkcionalnijih telefona, modelu T610. Napravljen je kao telefon na preklop. Tehničke mogućnosti su ostale iste, izuzev jedne stvari: ekran STN tipa, koji ima loš prikaz slike kada se nađe na suncu, zamenjen je ekranom TFD tipa. Da pogledamo koja je ciljna grupa ovog telefona i koje funkcije on nudi korisniku.

Ovaj telefon je sličan prvom telefonu na preklop sa integrisanom antenom. Do nedavno jedini takvi modeli su bili Samsung E700 i Motorola V700. Kasnije se povećao broj modela sa integrisanom antenom, ali nije bilo telefona koji su mogli konkurisati pomenutim modelima. Uklanjanje spoljašnje antene trebalo je smanji dimenzije telefona, ali u praksi nije bilo tako. Telefon je velikih dimenzija koje iznose 90 x 48 x 27.9 mm. Prva dva parametra su tipična za telefone ove klase, ali je debljina veća nego inače. Sa druge strane, telefon je ugodan za korišćenje i lako ga možete držati u šaci, ne osećaju se disproporcije. Masa telefona je 110 grama, pa telefon ne spada u najlakše. Uzimajući u obzir da je telefona namenjen korisnicima muškog pola (očekuje se da 95% korisnika bude tog pola) dimenzije i masa telefona ne igraju značajnu ulogu. Prema kompaniji SonyEricsson tipični korisnik ovog telefona ima sledeće osobine: muškog je pola, starosti između 25 i 45 godina, uspešan i potrebno mu je da telefon ima što više funkcija. Sviđa mu se neobičan dizajn i telefoni na preklop.

Po našem mišljenju, ako bi poredili broj potencijalnih kupaca i korisnika modela Z600 sa modelom T610 u Evropi, došli bi do odnosa 1.5 u korist modela T610. Imajte na umu da je SonyEricsson T610 jedan od najprodavanijih telefona, što znači da će i model Z600 biti dosta prodavan.

Kada prvi put uzmete telefon, učiniće Vam se da je težak i neugodan (zato što je previše debeo). Ali posle par minuta verovatno ćete promeniti mišljenje pa će Vam telefon izgledati ugodan za korišćenje. Činjenica je da većina ljudi ne drži zatvoren telefon u šaci, već ga samo izvadi i otvori da bi ga koristili za razgovare. SonyEricsson Z600 je zaista veoma ugodan kada je otvoren što je velika prednost ovog modela.

Ciljna grupa telefona je proširena zbog mogućnosti da se menjaju maske. Ovakva solucija je već realizovana u nekoliko starijih telefona ali to nije poznato široj publici (Motorola V60 je izuzetak, ali su dodaci za ovaj telefona bili retki). Kompanija je predstavila telefon u 4 boje i za svaku boju dve dodatne maske (Style-Up, kako ih u kompaniji nazivaju, tj. prednji i zadnji deo maske) koje se nalaze u standardnom paketu. Ove maske puno utiču na izgled telefona. Dok sa jednobojnom maskom telefon izgleda aksetski, sa ružičastom maskom izgleda kao igračka. Dve dodatne maske u standardnom paketu su velika prednost ovog teleofna i pametan potez marketinškog odeljenja kompanije pošto malo korisnika kupuje dodatne maske posle kupovine telefona.

Masku je veoma lako zameniti pošto je dobro fiksirana i nema pomeraja. Plastika je veoma kvalitetna. Bokovi telefona su obojeni srebrnom bojom. Tasteri koji se nalaze sa strana telefona su napravljeni od crne plastike. Ovo je takođe originalno rešenje.

Na poklopcu možete videti spoljašnji ekran. Nije veliki i pravouganog je oblika. Kada je telefon u mirovanju na njemu je prikazan sat. Ako pritisnete tastere na bokovima biće Vam prikazani datum, jačina signala, status baterije i profil koji ste izabrali. Ekran može da prikaže jednu liniju teksta i jednu statusnu liniju. Ima plavo pozadinsko osvetljenje.

Dimenzije spoljašnjeg ekrana i zato što je monohromatski je izazvalo dosta diskusija. Po našem mišljenju ugradnja ovakvog ekrana je razumljiv potez, veoma je funkcionalan i štedi bateriju. Ne možemo reći da ima mnogo mogućnosti. Spoljašnji ekran u boji je samo modni (ili zabavni) detalj.

Kamera i mali prozor za autoportrete se nalaze na donjem delu aparata. Možete slikati slike samo kada je telefon otvoren. Da bi pristupili kameri morate da koristite poseban taster koji se nalazi na desnoj strani telefona. Pored njega se nalazi infracrveni port.

Taster za kontrolu jačine zvuka i statusni indikator se nalaze na levom boku. Priključak za spoljašnju antenu je pokriven čepom i nalazi se sa zadnje strane telefona.

Telefon ima rupu za traku, ne mogu da procenim da li je ona neophodna ili ne. Standardni priključak se nalazi sa donje strane telefona. Na isti priključak se povezuje i slušalica sa mikrofonom, ne postoji poseban priključak.

Telefon možete otvoriti jednom šakom. Kada ga otvorite čučećete standardni zvuk (isti kao kod Japanskih telefona). Isti zvuk se čuje kada zatvarate telefona. Kada je telefon otvoren, ugao između gornjeg i donjeg dela je 170 stepeni.

Kao što smo već pomenuli, model Z600 je opremljen ekranom TFD tipa, pa su informacije prikazane na njemu vidljive kada se telefon nađe na suncu, mada su boje tada zamućene.

Ekran je rezolucije 128 x 160 piksela (32 x 38 mm) što mu omogućava da prikaže do 5 linija teksta, oznake za programabilne tastere i velike naslove. Ekran ovog modela je jedan od najboljih na tržištu.

Tastatura je napravljena od plastike, svi tasteri su veliki i dobro su razmaknutir. Rad sa ovim telefonom je veoma ugodna, pogotovo kada se kucaju tekstualne poruke.

Navigacioni taster koji se može pomeriti u 4 smera je veoma ugodan za rad. Nažalost, taster OK koji se nalazi u okviru navigacionog tastera nije toliko ugodan. Ponekad telefon neće reagovati kada ga pritisnete.

Pozadinsko osvetljenje je svetlo plavo, sve oznake na tasterima su jasno vidljive.

Sa zadnje strane telefona primetićete zvučnik. On se koristi za reprodukciju melodija. Po mom mišljenju, melodije modela Z600 su glasnije nego kod model T610.

Kada skinete poklopac sa zadnje strane, primetićete bateriju, koju poklopac pridržava. Ako ga sklonite, baterija će se izdići i potrebno je da uradite samo jedan potez da bi ste je izvadili. Kontakt sa telefon se ne gubi kada sklonite poklopac pošto se oni nalaze sa strana baterije. Ovo je veoma neobična konstrukcija, koja dosta olakšava upotrebu telefona korisniku; ako želite da izvadite bateriju, to možete učiniti bez problema, a ako želite da zamenite maske, to možete uraditi bez isključivanja telefona.

SonyEricsson Z600 dolazi sa novim modelom baterije - oznaka je BST-27. Ta baterija je kapaciteta 780 mAh. Prema podacima proizvođača telefon sa ovom baterijom može da radi do 200 sati u mirovanju i do 9 sati ako se koristi za razgovore. U praksi telefon je radio oko 4 dana u toku kojih smo ga koristili 45 minuta za razgovore i do 20 minuta za upotrebu ostalih funkcija. Ako konstantno koristite Bluetooth, telefon će raditi samo 2-2.5 dana sa istom količinom vremena potrošenim na razgovore. Vreme za koje se baterija telefona u potpunosti napuni iznosi 1 sat i 45 minuta.

Meni

Pošto je telefon baziran na istoj platformi kao i model T610, on ima iste funkcije. Sve izmene su veoma male: proizvođač je dodao nekoliko novih tema i novih slika. Sve ostale funkcije nisu menjane. Softver modela Z600 omogućava da se koriste dodaci kao što je SE Gameboard – neka vrsta džojstika. Model T610 ne podržava taj dodatak; razlog za to leži u marketingu, ne u samom telefonu. Džojstik se priključuje preko standardnog priključka.

Navigacioni taster funkcioniše bez greške. Da bi prikazali glavni meni potrebno je da pritisnete taster OK. Ako navigacioni taster pomerite na neku od strana, možete pristupiti imeniku, kreiranju SMS poruka, To-Do listi i pretraživaču. Sem toga kada pritisnete desni programabilni taster biće prikazana lista stavki koje se najčešće koriste, na primer za aktiviranje/deaktiviranje infracrvenog porta i Bluetooth podrške.

Stavke u menijima možete izabrati koristeći taster OK ili levi programabilni taster. Ako želite da se vratite u meni iznad, morate pritisnuti taster koji se nalazi ispod levog programabilnog tastera.

Možete kreirati listu koja će Vam dati pristup najčešće korišćenim funkcijama telefona.

Svaka stavka u glavnom meniju i podmenijima je numerisana, što omogućava brzu navigaciju preko brojeva na tastaturi. Sada ćemo opisati glavni meni. Telefon ima novu strukturu menija, ikonice glavnog menija su poređane u 3 reda i 4 kolone (ukupno 12). Njihov raspored nije slučajan. Funkcije koje se najčešće koriste je najlakše izabrati. Na prvi pogled čini se da je navigacija otežana, u stvari nema nikakvih problema. Meni je dobro isplaniran, po našem mišljenju bilo koji korisnik će se navići na ovakav meni za manje od nedelju dana korišćenja. Za bilo koju operaciju su Vam potreba 2-3 koraka, čak i bez brze navigacije brojevima. Telefon je idealan za one koji će ga koristiti duže vreme. U tom slučaju zaista možete uživati u telefonu i meniju.

Tekst možete unositi na isti način kao i ranije. Ako pritisnete # prikazaće Vam se lista raspoloživih jezika, pa se možete prebacivati između njih dok kucate poruku.

Imenik. Ovaj imenik najviše liči na onaj u SonyEricsson T68i i T610 modelima. Imenik modela Z600 nema znatnih izmena. Nekoliko brojeva telefona, e-mail adresa i druge informacije možete dodeliti jednom unosu. Možete izabrati koja će se polja videti kada popunjavate unos. Možete sortirati unose po poljima, kao u T68i modelu, pa ih tako možete sortirati po imenu i prezimenu, iako postoji samo jedno polje za unos. Ovakav način sortiranja je važan samo kada prenosite podatke sa PC računara, inače je beskoristan. Svakom unosu možete dodeliti posebnu melodiju i sliku.

Možete podesiti biranje glasom za najviše 49 unosa iz imenika. Svaki od brojeva telefona u jednom unosu (kućni, mobilni, kancelarija) može imati posebno biranje glasom. Tako da ako pokušavate da pozovete Jovana u kancelariji možete izgovoriti "Jovan kancelarija". Funkcija Magična Reč, tzv. Magic Word, je takođe na raspolaganju u ovom telefonu, što je veoma prijatano kada koristite telefon kao handsfree.

Glavne razlike su vezane za interfejs. Sada, kada unosite informacije videćete posebne ikone u svakom polju. Specifičnost ovog telefona je da sve informacije o kontaktima možete možete poslati preko infracrvenog porta ili Bluetooth-a.

Sony Ericsson nije dodao mogućnost da se vide telefonski brojevi iz SIM kartice i memorije telefona istovremeno. Da bi ste videli kontakte na SIM kartici morate ući u poseban meni. Kompanija nije dodala ovu mogućnost iz marketinških razloga. To je jedan od načina da privuče korisnike. Opet, logičnije je koristiti imenik u telefonu a ne na SIM kartici.

Poruke. Možete izabrati specijalan zvuk za dolazeće poruke u maloj listi od 8 ne tako različitih zvukova. Nije jasno zašto u ovom meniju nije prikazana lista svih melodija.

Sve opcije koje se tiču poruka su standardne. Postoje šabloni i polja da kreirate svoje šablone. Obe memorije (na SIM kartici i u telefonu) se koriste za čuvanje poruka. Možete koristiti i Chat funkciju. E-mail klijent podržava primanje i slanje poruka; svi kodni rasporedi su podržani.

Opcija za MMS poruke se sada zove Poruke sa slikama, odnosno Picture Messaging now iako je svim folderima ostalo isto ime. Ne možete dodati više od jedne slike po poruci. Funkcionalnost je smanjena kada se poredi sa T68i modelom, verovatno pod pritiskom mobilnih operatera. Sa jedne strane sva podešavanja su jednostavna čak bi i dete moglo da šalje MMS poruke.

Poslednja stavka, na koju treba obratiti pažnju, je WAP Push. Nismo isprobali ovu opciju, zato što operateri ne podržavaju ovaj servis. Ipak, podrška za ovu tehnologiju je realizovana u telefonu.

Liste poziva. Do 30 poziva se nalazi u ukupnoj listi (sa datumom i vremenom svakog poziva). Pored svake stavke se nalazi ikonica koja govori koji je tip poziva (propušteni, primljeni, pozvani broj). Pored toga, možete videti da li se taj broj nalazi na SIM kartici, što je još jedna vrlina ovog telefona. Lista propuštenih poziva je prikazana posebno i sadrži do 10 stavki. Brojači vremena i potrošenog novca za pozive se takođe nalaze u ovom meniju.

Multimedija. Preinstalirane slike, koje su prikazane kao ikonice mogu se naći u ovom meniju. Ovde možete pogledati i fotografije koje ste uslikali kamerom.

Izuzev slika, ovde možete preslušati i Vaše zvučne fajlove, uključujući i zapise sa diktafona. Preko ovog menija možete pristupiti opciji za snimanje glasovnih beleški.

Možete izabrati teme i skinuti sa Interneta nove. QuickShare opcija omogućava da dodate nove linkove ka resursima koji su povezani sa melodijama, slika i temama za telefon. Kasnije možete samo izabrati stavku u meniju i imati opciju da skinete mnogo fajlova.

U telefon je ugrađena aplikacija za komponovanje melodija. Možete menjati do 4 zasebne trake i za svaku izabrati poseban instrument. Koristeći ovu aplikaciju možete kreirati originalne melodije.

Grafički editor se takođe nalazi u ovom telefonu. Ovde možete crtati jednostavne slike. Što se mene tiče, ova funkcija nije neopodna ali pomaže ako treba ubiti vreme.

Memorija. Telefon ima 2 MB memorije, što nije mnogo, ali sasvim dovoljno za većinu korisnika. Korisnik ima na raspolaganju 1.5 MB, koji se mogu deliti između različitih podataka, aplikacija i fotografija. Kako je memorija dinamički alocirana, možete izabrati koje će aplikacije imati prioritet. Ne zaboravite da je ovo telefon, a ne kompjuter, koji ima veliku količinu memorije. Ovo nije čak ni smartphone aparat, pa je jasno zašto telefon nema slot za memorijske kartice. Usput, 1 MB je dovoljan da se snimi informacija o 1000 sastanaka, 100 telefonskih brojeva i 10 fotografija prosečne rezolucije.

Organajzer. Postoji nekoliko funkcija u organajzeru, prva je kalendar. Možete prikazati informacije na tri načina: nedeljni pregled, mesečni pregled i pregled današnjeg dana. U poslednjem slučaju možete videti listu svih beleški, dok u je prva dva slučaja prikazano samo vreme (nedeljni pregled) događaja ili datum (mesečni pregled). Brzo možete stići do željenog datuma (godina, mesec, dan). Kalendar kao i rokovnik se mogu popunjavati tradicionalno. Na primer, možete izabrati jedan od šest tipova događaja, uneti mesto, trajanje i podesiti podsetnik (pre događaja ili u vreme). Nažalost, u mom primerku nisam našao opciju za ponavljanje događaja. Za neke događaje možete dodati samo još jedno vreme/datum. Jedinstvenost telefona je da se profil automatski promeni kada dođe vreme za događaj, pa se posle toga vrati na stari profil. Ovo je slično Time Profile opciji u Nokia aparatima.

Telefon ima siromašnu To-Do listu, samo dva tipa događaja možete izabrati, zvono i podsetnik da budemo precizni. Sa druge strane, jednostavnost ima svojih prednosti.

Nad kalendarom možete raditi punu pretragu. Možete uneti reč ili deo reči i svi unosi koji sadrže to će biti prikazani na ekranu. Ovo funkcioniše brzo i korektno čak i ako imate više od 100 zapisa. Možete se brzo prebacivati na bilo koji događaj u listi rezultata pretrage.

Po prvi put moguće je slanje rasporeda na druge uređaje (preko infracrvenog porta ili Bluetooth-a) sa mobilnog telefona. Možete izabrati interval (dan, nedelja ili mesec) i poslati sve beleške. Uređaj koji prima podatke bi trebalo da ima PIM funkcije da bi pročitao i prikazao sve podatke. Na primer, možete poslati Vaš raspored na TV aparat preko infracrvenog porta ali ih on ne može prikazati. Ova funkcija daje određenu slobodu, pa tako ne morate imati kompjuter i gubiti vreme na menjanje podešavanja u programima za sinhronizaciju. U bližoj budućnosti skoro svi PIM uređaji će moći da šalju podatke.

Beleške. Možete pisati kratke tekstualne beleške u telefonu. Prva reč beleške je prikazana u listi, što nije zgodno. Zato treba počinjati beleške sa posebnim (glavnim) rečima da bi znali u kojoj ste belešci šta zapisali.

Alarm. Možete podesiti jednokratni i alarm koji se ponavlja. Druga vrsta se može aktivirati na poseban dan u nedelji. Obe vrste alarma funkcionišu i kada je telefon isključen.

Telefon ima tajmer i štopericu sa međurezultatima, kao i podsetnik za kodove i upotrebljiv kalkulator.

Povezivost. Ovde možete podesiti sve komunikacione parametre telefona, na primer WAP, GPRS, Bluetooth i sinhronizaciju. Nećemo pričati o standardnim mogućnostima. Sve funkcije rade korektno.

WAP. Pretraživač ima posebnu stavku u meniju. Z600 ima WAP pretraživač verzije 2.0. Podržava sigurne konekcije, što je veoma važno za elektronske transkacije. Moguće je skinuti nove pozadine, teme, melodije na telefon. Na originalnom sajtu proizvođača se nalazi dosta dobrih tema i melodija. Lako se može desiti da popunite memoriju za samo 1-2 sata. Animirani GIF fajlovi se ne prikazuju u pretraživaču, što je nedostatak telefona.

Zabava. U ovom meniju postoje dva podmenija: igre i aplikacije. U telefonu se nalazi nekoliko igara: AlienScum, HoneyCave2, Minigolf, Vrally2.

Telefon podržava Mophun, tako da nema problema što se tiče skidanja novih igara. Danas je lista raspoloživih igara impresivna i uključuje više od 600 naslova.

Java je sakrivena pod stavkom Aplikacije. Mi smo mogli da isprobamo samo par aplikacija. Generalno govoreći, stekli smo samo pozitivne utiske posle korišćenja Java aplikacija u ovom telefonu. Aplikacije prosečne veličine se učitavaju sporuke nego na Nokia telefonima, ali mnogo brže nego na Siemens telefonima. Verovatno zavisi od jačine integrisanog procesora. Nismo mogli da proučimo Java tehnologiju detaljno, pošto nismo imali aplikacije koje odgovaraju ovom modelu. Šest programa koji dolaze uz telefon su veoma jednostavni, pomoću njih ne bi smo otkrili probleme čak i da ih je bilo. Java tehnologiju je najbolje testirati učitavanjem velikih aplikacija koje imaju mnogo grafike, na primer igra Prince of Persia.

Podešavanja. Sva podešavanja, koja se tiču telefona i ekrana se nalaze u ovom meniju. Ona su ista kao kod ostalih modela i nećemo pisati o njima.

Kamera. Već smo rekli da je kamera samo dodatna zabava u telefonu. Ne može se porediti sa standardnim digitalnim kamerama. Cilj kamere u telefonu je da prikaže sliku pristojnog kvaliteta na malom ekranu telefona. Sa te tačke gledišta, Z600 ima dobru kameru i slike uslikanje njom su lepe. Slike se mogu slikati u dve rezolucije (288x352, 120x160 piksela); na raspolaganju Vam je i noćni režim rada, pa matrica kamere tada ima bolju osetljivost ali je veći šum.

Ekran telefona služi kao optičko tražilo. Veoma je dobar u uslovima veštačkog osvetljenja, ali pri sunčanom danu moraćete da slikate napamet, pošto se na ekranu ništa ne vidi. Blic, koji se povezuje na sistemski konektor, je na raspolaganju kao dodatak. Po mom mišljenju to je samo igračka, ništa više.

Utisci

Kvalitet prijema signala je dobar i jačina zvuka je odgovarajuća. Zvuk 32-glasovnih polifonih melodija je jak pa ih možete čuti bez problema. SonyEricsson je skoro jedini Evropski proizvođač čiji se telefoni mogu porediti sa telefonima koreanskih proizvođača po glasnoći melodija. Sve melodije, koje su poznate još od modela T610, zvuče dobro. Vibracija nije toliko jaka zbog masivnog kućišta telefona.

Ako telefon nosite u futroli, potrudite se da ne pritiskate zvučnik inače nećete čuti telefon kada zvoni. Bilo bi idealno da telefon nosite u džepu košulje ili jakne.

Ekran je jedan od najkvalitetnijih koji se može naći na tržištu. Ostao je dobro osmišljen interfejs modela T610, pa smo tako dobili odličan telefon u toj klasi.

Rival modelu Z600 je Motorola v600, koji ima lošiji imenik. Sa druge strane, on nije toliko debeo, ima lepu prednju maski sa svetlosnim indikatorom i ima kvalitetniju kameru. Možda je to sasvim slučajno, ali telefoni imaju isti broj u oznaci, tako da kada tražite 600-cu, navedite i koji proizvođač je u pitanju.

Samsung E700 je telefon iste klase. On nema toliko naprednih funkcija: ne podržava Bluetooth i nema toliko mogućnosti za sinhronizaciju. Sa druge strane, ima atraktivan dizajn, odličnu ergonomiju i odličnu kameru koja podržava mnogo efekata. Ovo je dobra alternativa za one kojima nisu potrebne sve funkcije koje nudi SonyEricsson Z600.

Na kraju testa bih rekao da je SonyEricsson jedan od najboljih telefona u svom segmentu. Funkcionalnost koja se može porediti sa SonyEricsson T610 modelom je samo za pohvalu, pošto je to jedan od najnaprednijih telefona na tržištu. To znači da će model Z600 isto biti uspešan, ali količina prodatih primeraka verovatno neće dostići model T610.

Primeri melodija (MP3, 405 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025