
Kompletan test GSM/UMTS smart telefona Sony Ericsson Xperia Play
Fotografije modela Sony Ericsson Xperia Play
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
- Telefon
- Baterija
- Punjač
- USB kabl
- 16 GB microSD memorijska kartica
- MH650 stereo slušalice
- Torbica za nošenje
- Uputstvo za upotrebu
Pozicioniranje
Na početku 2000. godine Sony Ericsson je postavio nove trendove u industriji mobilnih telefona. Na primer, shvatili su veliki potencijal kamera ugrađenih u telephone. Ova kompanija je bila prva koja je sprovela ovakva rešenja i samim tim je pobrala sve plodove. Drugu oblast su predstavljali muzički telefoni koji su bili ujedinjeni sa brendom Walkman. Telefoni kamere nosili su oznaku CyberShot, a ime je, i ovoga puta, pripadalo Sony-ju. Prodaja je bila odlična, a rivalske kompanije kopirale su modele kompanije Sony Ericsson. Proizvođač je bio tehnološki ispred svih. To su bili dani kada je Sony Ericsson dominirao tržištem. U toku 2004. godine pojavio se prototip igračkog telefona, a taj model je predstavljen godinu dana kasnije kao Sony Ericsson S500.

Telefon je zabeležio veliki uspeh na polju igara što niko nije očekivao zbog ograničenja A100 platforme i jedinstvene Java podrške. Štaviše, to nije bio prvi pokušaj SE da postigne uspeh kada su igre u pitanju. U toku 2003, Z600 odlikovao je Gameboard EGB-10 Manipulator koji je kontrolne elemente pozajmio od PlayStation sa čim su igrači bili upoznati. Popularnost je izostala zbog visokih cene telefona i nepostojanja kvalitetnih igara. To je bila samo igračka za decu.


Ideja o igračkom rešenju i iskorišćavanju PlayStation brenda nije se pojavila odjednom, budući da se ta ideja razvijala godinama. Čitav opseg modela bio je određen za razvoj. Uzimajući u obzir važnost igrica za telefone, SE je težio za integrisanjem svojih telefona sa PlayStation konzolom kompanije Sony. Jednostavna strategija je bila ta da igre moraju dobiti dodatne karakteristike koje će im omogućiti da budu korišćene i na telefonima (manji broj karakteristika i inferiorna grafika) i na igračkim konzolama. Oni koji koriste oba gadget-a trebali su da dobijaju dodatne bonuse. Ideja nije bila uspešna kao rezultat tehničkih problema pa ni kreatori igara nisu bili zadovoljni. Sony takođe nije bio spreman da se odrekne igrica i brenda, pa je ova kompanija odlučila da obrati pažnju na sve konzole i verovala je da će slični telefoni preuzeti određeni deo tržišta. Između 2004. i 2005. godine, nekoliko razvojnih timova počelo je da kreira telefone sa igrama, a kompanija je registrovala nekoliko patenata koji su postali javni tokom 2007. godine. Jedan od modela bio je uređaj sa rotirajućim ekranom i posvećenim tasterima, ali nije koristio senzorsku tehnologiju. Čak nije stigao ni do prototipa budući da model nije smatran inovativnim i bio je usmeren samo na igrice iz tog perioda. SE je želeo nešto drugačije, nešto čime će impresionirati igrače i postići fantastičnu prodaju.

Ovaj model je razvijan u isto vreme i trebalo je da postane senzacionalni proizvod planiran da bude predstavljen istovremeno sa Apple iPhone uređajem.

Inovativni element je bio veliki ekran osetljiv na dodir koji je oponašao konzolu i koji je podržavao efekat vibracija prilikom pritiskanja. Sve PSP igre morale su da budu predstavljene ne ovom uređaju. Prve procene pokazale su da bi Sony Ericsson u toku prve godine mogao da proda telefona isto koliko i Sony konzola. Ovi planovi su bili toliko dobri da je Sony prekinuo projekat i svi naredni pokušaji da se proizvede igrački telefon bili su blokirani. To je bio i jedan od razloga otkaza prvog izvršnog direktora SE, Miles Flint-a. Kako se kompanija širila i bila sve uspešnija, sve više je bila izložena ometanjima. Proizvodi koje je tržište željno iščekivalo često su bili preusmeravani. U toku 2007. godine SE je počeo da uništava sam sebe tako što nije pratio buduće razvoje. Ideja o igračkom telefonu ponovo je aktivirana prošle godine.
Razlozi za ponovni rad na ovom polju bili su lako razumljivi. Sony Ericsson trenutno traži profitabilnost, a igre predstavljaju odličnu priliku za podizanje cene. U toku protekle godine SE se vratio ideji da kreira igrački smart telefon sa modernim karakteristikama. Štaviše, katastrofalno stanje u SE omogućilo je dobijanje dozvole od kompanije Sony da se iskoriti PlayStation brend. Nažalost, u ovom slučaju ideja o onome, bolje ikada neko nikada, nije urodila plodom. Arc je uzet kao osnova za budući model, dodate su kontrole Sony PSP Go uz manje dimenzije i inferiornu ergonomiju. Treba imati u vidu činjenicu da PSP Go nije bio popularan među igračima zbog loše ergonomije. Dva pristupa iste kompanije iz 2005. i 2010. godine bili su u potpunosti drugačiji. Sada Sony Ericsson vidi igrački telefon kao izvor maksimalnog profita i maksimalnih troškova (iste komponente, nekoliko jedinstvenih igrica, slab hardver, itd.). U toku 2005. godine kompanija je bila spremna da krene iznova i kreira novi segment. Različiti pristupi otkrili su različite svetove.
Stručnjaci kompanije Sony Ericsson shvatili su da ovaj telefon nije namenjen igračima, već korisnicima koji su impresionirani PlayStation brendom kojem u to vreme nije išlo baš najbolje. Istinski igrački čekaju su da se Sony PSP2 pojavi u prodaji krajem ove godine. Suludo je ponuditi slabiji uređaj pola godine ranije i tražiti veću cenu. Ovo je shvatanje bilo koje razumne osobe ili potencijalno kupca SE proizvoda. Stručnjaci za marketing SE veruju da, pošto su proizvodni troškovi niski, a model je neuobičajen za tržište bez obzira na prodaju, moraju povećati prosečnu cenu prodatog proizvoda. Broj uređaja koji će se prodavati bio je ograničen od samog početka, ali čak i najpesimističniji rezultati ispostavili su se netačnima. Verovatno zbog toga što kompanija nije uzela u obzir razumne potrebe igrača, već je odredila veštački visoku cenu proizvoda i maržu.
Ko će kupiti ovaj model? Na listi će se naći ljubitelji Sony Ericsson proizvoda koji žele da podrže prodavca u teškim vremenima, ali i dobrotvori svih vrsta. Istinski igrači će proizvod smatrati slabim, a u daljem tekstu ćete saznati i zašto je to tako. Dovoljno je dobar kao sinergistički gadget za igranje i druge stvari. Možda je bolje kupiti pravi telefon sa sličnim karakteristikama. Igračka komponenta je bolja nego kod običnih telefona, ali nema nekih posebnih igara. Štaviše, danas korisnici koriste tablet uređaje za igranje, a ne telefone.

Visoka cena modela predstavlja strategiju kompanije Sony Ericsson da podigne svest o ceni telefona, ali ne i želju da se ispune očekivanja i potrebe realnih korisnika. Istraživanje koje je sprovedeno među Twitter sledbenicima pokazalo je da bi dva puta niža cena bila manje ili više prihvatljiva. Oko 100 ljudi nije videlo nikakvu poentu u tome da kupi ovaj model zbog toga što on ne nudi ništa posebno. Stvar je u tome što on, pozicioniran kao igrački uređaj, može da opstane samo u reklamama koje su zaista profesionalno odrađene. Procenite sami.
Dizajn, dimenzije i kontrole
Telefon je veliki zbog igračkih kontrola. U ovoj sekciji biće data procena karakteristika običnog telefona ovog modela, dok će igrački elementi biti kasnije analizirani. Dimenzije modela su: 119 x 62 x 16mm, a težak 175 grama. Težina aparata se oseti u ruci. Kod svakodnevne upotrebe lako je navići se na težinu aparata, ali i dalje se oseti da je težak u poređenju sa uobičajenim Android rešenjima sa ekranom osetljivim na dodir koji su obično dva puta tanji i lakši. Shodno tome, ergonomija je prosečna zbog dimenzija i težine.
Sony Ericsson Xperia Play vs Samsung Galaxy S:





Uređaj je izrađen od plastike bez bilo kakvih metalnih ivica ili komponenti. Proizvođač je hteo da smanji težinu uređaja. Korišćena plastika je matirana i atraktivnog izgleda. Model je u ponudi u beloj i crnoj boji i obe varijante odlično izgledaju.



Sa leve strane nalazi se microUSB priključak, a 3.5mm priključak nalazi se malo iznad. Sa desne strane nalaze se dva igračka tastera između kojih je taster za kontrolu jačine zvuka. On nije dobro pozicioniran, ali je takvo rešenje odabrano zbog igračkih tastera.





Na samom vrhu nalazi se taster za uključenje/isključenje, a tu je i svetlosni indikator. Tokom punjenja on svetli zelenom bojom. Iznad ekrana nalazi se senzor blizine, a tu je i frontalna kamera za pozive i četiri hardverska tastera ispod ekrana.



Sa zadnje strane uređaja možete videti 5MP kameru, LED blic i otvor drugog mikroona. Sa leve srrane se nalaze dva zvučnika.

Nemam nikakvih žalbi na kvalitet izrade uređaja. Plastika se može veoma lako isprljati, a otisci prstiju su vidljivi na površini uređaja. Bolja solucija je da nosite uređaj u torbici koju ste dobili uz prodajno pakovanje.



Ekran
Sony Ericsson ne može da obezbedi moderne ekrane i Play karakteristike budući da matrica kasni i po nekoliko generacija iza modernih TFT ekrana. Ukoliko je ekran modela Arc zastareo, onda prosto ne znam šta bih rekao za ekran modela Play. On kao da je izvučen iz prošlosti.

Tehnički parametri su uobičajeni – 4’’ ekran i 480x854 rezolucija. Ekran ima mogućnost prikazivanja do 16 miliona boja. Osvetljenje ekrana može se prilagoditi, a prikaz na ekranu bledi. Automatsko osvetljenje ekrana nije dostupno. Ovakva odluka je najverovatnije donešena da se produži vreme rada, naročito tokom igranja igrica.
Ekran se može automatski rotirati. Pri direktnim sunčevim zracima prikaz na ekranu bledi i nemoguće je videti bilo šta. Sada ćemo uporediti performanse sa modelom Sony Ericsson Arc. Ekrani ova dva modela su najgori među modernim Android telefonima u njihovom opsegu cena, međutim, Play jasno ima najgoru sliku.







Baterija
Uređaj poseduje Li-POL bateriju kapaciteta 1500 mAh (BST-41). Proizvođač tvrdi da ova baterija može da obezbedi 425 časova rada u režimu mirovanja i osam sati razgovora.



Prilikom svakodnevnog korišćenja baterija će izdržati jedan i po dan uz prosečnu upotrebu (jedan sat razgovora, 30 minuta igranja, 20 minuta surfovanja internetom i nekoliko sati slušanja muzike). Dva sata je potrebno da se baterija u potpunosti napuni (80% napunjenosti se postiže za 1.5 sat).
Prilikom igranja igara vreme rada zavisi od činjenice da li se koriste slušalice ili tipa igara. Prosečno vreme igranja je između tri i četiri sata, što nije dovoljno za igrački uređaj. Potrebna je i druga baterija ukoliko ne želite da ostanete bez baterije do podneva.
Opcije povezivanja
USB. Kada je kabl povezan sa telefon aparat će vas pitati za režim konekcije. Ukoliko PC Companion nije instaliran na računaru onda će aparat zatražiti da ga instalirate sa memorijske kartice. Dve druge opcije su standardni prenos podataka iz memorije i punjenje preko USB. Brzina prenosa podataka zavisi od memorijske kartice koja je u pitanju. Prilikom testiranja korišćena je 16GB SDHC kartica koja je zabeležila 10Mbps, što je više nego dovoljno.
Bluetooth. Model podržava sve popularne profile. Transfer fajlova je podržan u Android 2.3 i isto važi i za transfer zvuka na stereo slušalice.
WiFi. Svi stanadardi su podržani zajedno sa pretragom i povezivanjem mreže.
Memorija, platforma
Telefon odlikuje 512MB RAM-a i 400MB memorije za korisničke podatke. Kao što je to slučaj i kod Gingerbread-a, moguće je instalirati aplikacije na memorijsku karticu budući da je gore pomenuti skladišni kapacitet dovoljan za svakog korisnika.

Sada nekoliko reči o platformi. Sony Ericsson je uvek favorizovao Qualcomm pa tako ovde imamo QSD8255 sa 1GHz procesorom. Brzina je tipična za uređaje prethodne generacije. Ne može se porediti sa trenutnim vodećim modelima baziranim na dual core procesorima.
Kamera
Telefon se isporučuje sa 5MP kamerom sa autofokusom i LED blicom. Fotografije izrađene u toku dana dobro izgledaju, ali u zatvorenom i u prostorijama sa slabim osvetljenjem fotografije ne izgledaju dobro. Kamera, kao i ostale komponente, odabrane su da bi se obezbedila niska cena. Prosudite samo o kvalitetu fotografija.



![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Video se snima pri maksimalnoj, 800x480 rezoluciji (HD video nije dostupan), a sekundarni mikrofon se ne koristi. Kvalitet je daleko od impresivnog.
Igranje: Tasteri i ergonomija
Ukoliko imate PSP ili PlayStation, kontrole će vam biti poznate. Kada izvučete zadnju stranu, ugledaćete gamepad – sa desne strane nalaze se tasteri kao kod PlayStation konzole, a Select i Start tasteri nalaze se ispod. U sredini nalaze se thumb padovi. Ovde se takođe nalaze L i R tasteri sa gornje strane sekcije koja se izvlači – tako da ćete konstantno gurati ekran telefona kada ih koristite.


Ergonomija kontrolnih tastera je najvažnija stvar kada je u pitanju igračka konzola i u poređenju sa PSP dizajneri su morali da naprave kompromis – ovo je ipak mobilni telefon koji treba da stane u džep. Širina i dužina uređaja ne omogućava dovoljno prostora među tasterima. Drugi problem je to što su dva dela uređaja slabo izbalansirana – deo sa ekranom je mnogo lakši nego deo sa gamepad-om, tako da se ruke zamaraju, već nakon 30 minuta igranja što nije slučaj sa drugim portabl konzolama koje su inicijalno dizajnirane za stalno igranje i koje su mnogo veće, osim kada je u pitanju PSP Go konzola koja je dizajnirana da bude dodatak postojećim konzolama. Dimenzije PSP Go se mogu uporediti sa dimenzijama Xperia Play – 128 x 69 x 16.5mm i 160 grama težine u poređenju sa 119x62x16mm i težinom od 175 grama.




Xperia Play je za jedan centimerar kraći od Go konzole tako da su kontrole morale da budu sabijene u još manji prostor. Setite se da se korisnici običnih PSP konzola (PSP, PSP Slim) obično žale da su kontrole suviše male – sada kod ovog uređaja imaju još manje kontrole. Prirodno je da je proizvođač trebalo da se otarasi analognih kontrolera što bi značilo potpuno drugačiji dizajn uređaja. Sony Ericsson dizajneri su se očigledno uplašili reakcije, iako nisu imali razloga za to. Verujem da bi ovaj gamepad mogao zaista da koristi par analognih palica jer thumb pad-ovi nisu naročito pogodni za igre i dovode do kašnjenja u nekim igrama i takođe je vrlo teško podesiti nivoe oseltjivosti. Za nedelju dana koliko sam pokušavao da se naviknem na thumb pad za igranje simulatora i drugih igara nisam uspeo jer su taseri mnogo zgodniji. Upitajte bilo kojeg PSP korisnika i on će vam reći da su analogni kontroleri mnogo superiorniji u odnosu na tastere.



Još nekoliko reči o ergonomiji – ovaj gamepad odaje pomešana osećanja. Ukoliko imate igrčaku konozlu tada ste se već navikli na njene kontrole bez obzira na brend konzole – razlika ovde je ta da su kontrole na običnoj konzoli odgovarajuće veličine i mnogo pogodnije za korišćenje. Čuo sam mnogo žalbi na PSP Go konzolu upravo zbog tanušnih kontrola. Kod Xperia Play situacija je još gora jer su polovine uređaja debalansirane i vaše ruke se umore još brže.




Moji semdogodišnji klinci imaju PSP i ponekad se igraju ovom konzolom, ali retko kada duže od jednog sata. Dao sam im da isprobaju Xperia Play i prikazio im igre i zamolio ih da se malo igraju. Nakon nekog vremena sam ih upitao za savet i da mi kažu koji uređaj im se više dopada PSP ili telefon. Klinci su bili jednoglasni da je PSP bolja i to uprkos tome što oni imaju još manje ručice i lakše im je se snađu sa minijaturnim kontrolama.

Jedan od najpopularnijih delova dodatne opreme za PSP Go je eksterni gamepad nalik na ovaj sa slike. Ovakvi uređaji vam omogućavaju da uživate u kompaktnoj veličini kontrola i odgovarajućim kontrolama. Nažalost, nije moguće povezati neki od ovih uređaja sa Xperia Play.
Igranje: Igre
Telefon za igranje mora prirodno imati neke igre koje se na njemu mogu igrati i već sada postoji oko 60 igara koje su dostupne za Xperia Play. Neki mogu steći utisak da su sve ove igre kreirane ekskluzivno za telefon i nisu dostupne ni na jednoj drugoj platofrmi. Međutim situacija je takva da je većina ovih igara dugo već dostupna za Android, ali je opšte poznato da Android nije baš igračka platforma, kao ni iOS.
Na primer, Dungeon Defenders First Wave u HD zgleda odlično na NVIDIA Tegra 2 jer HD kvalitet zahteva ozbiljan hardver. Nažalost, HD verzija ove igre se ne može igrati na Play jer on poseduje zastareli hardver. Second Wave, kreator ove igre je kreirao verziju za Play sa osnovnom grafikom, izmenio je priču i prilagodio je za gamepad telefona. Većina igara koje će biti dostupne za Play će biti jednostavno remasterizovane verzije već postojećih naslova – niko očigledno nema nameru da kreira igre eksluzivno za telefon. Razlog je jednostatavn – broj proizvedenih jednica ovog telefona je relativno mali na globalnom nivou i jednostavno nije vredno plaćati za razvoj eksluzivnih naslova.
Za moj ukus igre koje su već dostupne za Play su veoma dobre, ali ne treba da očekujete nikakvu spektakularnu grafiku niti performanse – ovo je nivo koji je PSP imala 2008. Sviđa mi se 3D pucačina N.O.V.A. 2 – gamepad kontrole rade mnogo bolje nego one na ekranu u ovom slučaju. Takođe, mnogo je zanimljivije igrati Need For Speed sa gamepad-om. Usled razloga pomenutih ranije sve igre za igranje se mogu igrati pomoću kontrola na ekranu ili tatsature – to je manje zgodno nego na Play, ali je moguće.
Bez sumnje mehanički taster je uvek pogodniji od onog na ekranu. Međutim, ne mogu uvek reći da je Play odličan za igranje – on je ipak komporomisno rešenje: bizarni hibrid telefona i konzole. U toku nekoliko nedelja sam igrao različite igre na ovom uređaju – kako one prethodno instalirane tako i one koje sam zasebno naručio. Pre tri godine ovaj telefon bi bio prava bomba, ali u današnje vreme kada imamo dual core procesore i igre optimizovane za njih, Unreal Engine i novi Apple proizvodi čine da ovaj telefon izgleda zastareo. On definitivno neće privući tvrdokorne igrače osim ukoliko ne žele da zadovolje osećaj nostalgije.
Prema tome, u meniju ćete pronaći Xperia Play aplikaciju koja omogućava pregled svih igara na vašem uređaju. Broj igara sa kojima se telefon isporučuje zavisi od zemlje u kojoj vršite naručivanje. Moj primerak telefona je imao Bruce Lee, Fifa10, Star Battalion, Sims 3 – kolekciju koja omogoućava da isprobate različite igračke žanrove. Međutim, ukoliko niste igrač koji igre igra u velikim vremenskim intervalima, pomenute igre bi mogle da budu sve što ćete ikada igrati od igara na ovom uređaju i nećete ni imati potrebu dak kupujete dodatne igre.







U podešavanjima možete podesiti automatsko pokretanje aplikacije kada se gamepad otvori. Možete takođe vršiti pretragu na Android tržištu za igre koje su optimizovane za Xperia Play. Dostupan je zasebni meni koji izlistava igre koje su preporučene za Play – lista je editovana od strane Sony Ericsson-a. Na primer, možete da besplatno preuzmete pristojnu trkačku igru Asphalt 6. Postoji nekoliko desetima igara koje se mogu kupiti po vrlo povoljnim cenama. Nisam uspeo da pronađem ništa što je skuplje, a kvalitet igara koje su dostupne je respektivan prema njihovoj ceni.
Takođe, nisam uspeo da pronađem nijedan Play ekskluzivitet. Ovo je u suprotnosti sa regularnom praksom igračkih platformi - uvek ima nekoliko naslova koji su jedinstveni za platformu. Play nema ovakve igre – ona nudi samo igre koje su dostupne za druge platforme kao i na drugim platformama bile dostupne ranije. U poslednje dve godine nije bila nijedna ekskluzivnost za PSP – ova platforma je izgubila popularnost u odnosu na Apple iPad. Prirordno, iPad je potpuno drugačiji uređaj, međutim sada je više nego očigledno da je budućnost igračke industirje u tabletima. Konzole će biti u mogućnosti da osiguraju deo trežišta koji je već prošle godine postao od manjeg značaja u odnosu na prodaju koju su generisali tablet računari. Ovo će dovesti do situacije da će igre postati jeftinije i ma koliko možda to zvučalo čudno, bolje.







Nećete videti nijedan novi naslov na Play – ona će vam ponuditi stare naslove jednostavno malo remasterizovane i optimizovane za nove kontrole. Industrija igara je danas u trci za bolju grafiku. Nijedna od novih spektakularnih igara neće biti dostupna na Play jer jednostavno ona nema takve performanse da omogući njihov dobar rad, kao i ni dovoljno kvalitetan ekran.
![]() |
![]() |











Igranje: PS1 emulator
Postoji nekoliko PS1 emulatora koji su dostupni za Andorid i koji omogućavaju da pokrenete PS1 igre na Android Smart telefonima. Oni dodaju nove kontrole na ekran koje nisu uvek pogodne, ali su takve da omogućavaju igranje. Kvalitet PlayStation 1 igara je prihvatljiv i one su tu da probude nostalgiju.
Od početka prodaje modela Play PSX4Droid emulator je uklonjen sa Android Market-a zbog kršenja pravila Market-a jer ga je Google postavio u ovu prodavnicu aplikacija uprkos činjenici da je na njemu dostupan osam meseci i da je veoma popularan. Programeri su emulator načinili besplatnim i on se lako može naći na webu kao i svaka PS1 igra. Biće vam potreban moćan Android smart telefon da igrate igre preko emulatora – smart telefoni srednjeg opsega obično ne mogu da pokrenu i igru i emulator. Međutim , upotreba emulatora i preuzimanje za besplatne igre je nelegalno. Uvek, međutim, postoje zahtevi za tako nečim kao i ponude.




Prethodno instalirani emulator u okviru modela Play je najgori koji sam video – slika je lošija, nema antialiasing-a i igre su uvek prikazane preko celog ekrana. Uporedio sam igranje Crash Bandicook na PSX4Droid i Play emilatoru i ovaj prvi daje dramatično bolji rezultat. Ova diskusija bi mogla da bude suvišna jer postoji mnogo dobrih novijih igara. SE emulator se zove PlayStation Pocket.
Igranje: Zaključak
Ideja o telefonu za igre mi se svidela iz prve. Sećam se prvog razogovra sa izvršnim direktorom Sony Ericsson-a Miles Flint-om iz 2006 godine. Pet godina je prošlo od originalne ideje i tržište se značajno izmenilo – sada su igre svoj fokus prebacile na smart telefone i tablet računare. Njihove kontrole su optimizovane za ekrane osetljive na dodir što igranje igara čini intuitivnijim. Samo se setite Angry Birds, trenutno najpopularnije igre za mobilne uređaje – nije vam potreban nijedan taster da biste igrali ovu igru. Takođe, Worns su mnogo lakši kada se igra na ekranu osetljivm na dodir nego preko tastera. Ovo je trend koji je na delu danas i biće sve više igara koje uopšte ne zahtevaju tastere.
Nažalost, Sony Ericsson je još jedanput propustila trend i opet zakasnila. Dakle, ko još treba Play za igranje? Telefon poseduje ekran osrednjeg kvaliteta, lošiji nego na bilo kojoj Sony konzoli, najlošije kontrole među konzolama – u osnovi u pitanju je običan telefon, ne igračka konzola.
Za Play ima dosta naslova, ali samo mali broj zaista interesantnih. Kompatibilnost sa PS1 nije velika prednost za ovaj uređaj obzirom da je svega desetak naslova dostupno od zvaničnih izvora, a da nezvanični emulatori su ti koji nude sve PS1 igre.

Imam još loših vesti. Uzimajući u obzir da će biti proizveden mali broj Paly telefona i da oni koji su u prodaji ne beleže naročitu prodaju, mala je verovatnoća da će Sony Ericsson razviti ekosistem konzola – telefona. Neće biti novih igara za Play ove godine, dok će nakon toga programeri jednostavo zanemariti ovu platformu. Takođe, krajem ove godine će biti predstavljena PSP2 i u pitanju će svakako biti bolji uređaj kako po kvalitetu tako i povoljnije cene.
Danas optimalno rešenje za mobilno igranje je telefon i portabl konzola. Čak iako želite konzolu i pristojan smart telefon možete ih priuštiti za dve trećine cene koliko košta Play. Neadekvantost cena je nešto što je postalo deo imidža kompanije Sony Ericsson.
Osobenosti Androida na SE uređajima
Telefon koristi Sony Ericsson interfejs koji nije moguće isključiti. Sve osnovne Android karakteristike su iste i samo ću da navedem neke razlike. Android verzija koja je ovde iskorišćena je 2.3.2.
Za nadgledanje događaja uređaj koristi Timescape – možete da se pomoću njega povežete na LinkedIn, Facebook i Twitter naloge. Sony Ericsson je uklonila Mediascape koja očigledno nema budućnost što važi i za Timescape i što bi moglo da se dogodi uskoro. Takođe, dostupno je nekoliko interesantnih widgeta.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Glavni meni je podeljen na nekoliko ekrana – sve ikone su uređene u matricu. Ovo je zgodnije nego obična Andorid lista u kojoj su predstavljene ikone. Kada je u pitanju prilagođavanje, Sony Ericsson nema osnovu da proizvede išta interesantnije već samo neke manje izmene koje su već viđene.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Na telefonu ne postoji FM radio
Zaključak
Nisam imao nikakvih problema po pitanju povezivanja i uređaj poseduje pristojne zvučnike, pa su melodije zvona dovoljno jake. Vibracija je slaba usled male debljine tela. Ukoliko poredite ovaj telefon sa običnim smart telefonima on zaostaje ne samo za glavnim igračima na tržištu, već i za prošlogodišnjim telefonima kao što je Galaxy S od kojeg je dvostruko skuplji. Dizajneri su nastojali da uštede što više pa je stoga iskorišćen najjeftiniji mogući ekran, zastarela kamera, malo memorije, ne postoji ugrađeni skladišteni prostor, a u prodajno pakovanje je uključena jeftina memorijska kartica klase 2 i kapaciteta 16GB. Sa jedne strane proizvođač se potrudio da stvori dobar utisak kućištem ovog aparata i pristojnim slušalicama u paketu, ali sa druge strane su zabrljali sa ostalim elementima.
Prvi mesec prodaje ovog uređaja u Evropi je pokazao svu manjkavost uređaja pa je i prodaja bila takva. Razlozi za slabu prodaju su očigledni – u pitanju je Andorid uređaj koji je zastareo, ali za koji je potrebno platiti značajnu sumu novca. Ukoliko posmatramo ovaj uređaj kao igrački telefon, on je lošiji čak i od PSP Go koji nije bio naročito popularan i kritikovan zbog loših kontrola. Nekoliko igara i nikakve najave nisu usledile nakon nekoliko meseci dostupnosti ovog uređaja. Što je možda najvažnije, krajem ove godine pojaviće se PSP2 koja će biti značajno naprednija u smislu tehnologije od ovog uređaja. Još jedan pokušaj prodaje stare tehnologije u novom kućištu je propao. Uprkos tome što model Arc ima atraktivan dizajn i što bi mogao da bude dopadljiv nekome ko nije gadget geek niti ovaj model niti Play neće generisati naročito dobru prodaju. Oni kojima je ovaj uređaj namenjen, a to su mladi svakako odlično razumeju kako se kreću stvari na tržištu korisničke elektronike. Oni će se odlučiti za uređaj koji košta tek nešto malo više nego samo polovina cene koju treba izdvojiti za SE Play. Ono što ostaje Sony Ericsson-u sa ovim modelom je da samo pokušava da dobro upakovanim izveštajima o prodaji opravda njegovo postojanje. Ovaj uređaj je svakako jedan od najvećih neuspeha kompanije još od pojavljivanja modela Xperia X1. Ovo je samo jedno sredstvo koje ima za cilj da deoničarima kompanije pokaže da je ona još aktivna na tržištu i svakako je uređaj koji nije imao budućnost od samog početka.