C62 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Siemens C62
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Siemens C62. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Siemens C62 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan Test Siemens C62

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo

Siemens C62 je veoma važan model za kompaniju Siemens. Od ovog telefona zavisi da li će ODM modeli biti uspešni za Siemens ili ne. Ovaj telefon je napravljen na osnovu Ericsson čipa. U ovom slučaju samo platforma je kupljena, dizajn telefona je osmišljen u kompaniji Siemens. Još jedna važna stvar je velika razlika u hardverskom delu telefona; možete uporediti Siemens C62 sa bilo kojim telefonom serije 55 da bi videli da se razlikuju hardver i tehnika za izradu elektronike.

Ljubitelji Siemenes telefon će pobijati sve argumente i govoriti da je Siemens samo izmenio telefon i da su sve promene namerno napravljene. Siemens je odlučio da izmeni ležište za bateriju, koje je bilo dosta u upotrebi. Sada je slično Sony Ericsson telefonima. Evo slika Siemens C62 i Sony Ericsson T630 modela:

Naravno, ovo je slučajnost i ne dokazuje ništa. Isto kao kvalitet ekrana koji je sličan jednom od Sony Ericsson modela po tehničkim karakteristikama. Ovo je prvi Siemens model koji ima lep prikaz slike (Siemens ST55 je namenjen drugom delu tržišta i takođe je ODM telefon). Možete uporediti kvalitet Siemens A60 i Siemens C62 modela. Usput, Siemens C60, M55 i SL55 koristi isti tip ekrana kao model A60. Nije teško uočiti razlike, i moram reći da ta razlika nije u korist telefona koje je Siemens "sam" proizveo. Kvalitet slike originalnih Siemens ekrana nema nivo zasićenja kao kod C62 modela (sa istim, ne maksimalnim podešavanjima), pa možete videti zrnastu sliku i ponašanje ekrana kada se nađe na suncu je daleko od savršenog.

Činjenica da je Siemens C62 ODM model vodi do izmenjivih maski koje su postale standardne za Siemens telefone. Sa druge strane, dimenzije telefona su smanjene i on je zaista mali telefon za segment tržišta kojem je namenjen. Dimenzije od 101 x 44 x 20 mm omogućavaju da telefon nosite kako ga želite što omogućava i masa telefona od 85 grama.

Interesantna je činjenica da su dimenzije telefona identične Sony Ericsson T630 modelu (bio mi je pri ruci pa sam odlučio da ih uporedim, mada sam probao model T610, ali ionako nema razlike između njih). Jedina razlika je oblik telefona, obliji je nego kod modela T630. Siemens S55 i Ericsson T68 su takođe slični telefoni. To nije urađeno namerno ni tada a ni u sadašnjem slučaju. Jednostavno, te dimenzije su tipične za telefone koji pripadaju ovom segmentu tržišta. Ipak, samo dva proizvođača koriste iste veličine telefona: Siemens i Sony Ericsson, što me je začudilo. Svejedno, dimenzije nisu iste zbog namere proizvođača.

Ovaj telefon je na raspolaganju u tri kombinacije boja: Orlovsko bela (belo kućište sa sivim stranicama), Golub bela (Srebrne boje ivica i tastature) i Trešnja crvena (crvene ivice i tastatura). Sva tri dizajna izgledaju veoma stilizovano, Trešnja crveni dizajn je najsvetliji i više će se dopasti ženskom polu. Ovaj telefon je dobro uklopljen za segment tržišta kome je namenjen; napravljen je za mlade ljude koji vole klasični dizajn sa novitetima. Oblik telefona i njegove ivice ističu klasičan dizajn dok rešetka na zvučniku i dizajn tastature ističu inovacije. Ekran se zamračuje kada se ne koristi telefon, možete aktivirati skrinsejver koji prikazuje digitalni sat. Najefektniji način za kombinaciju tog skrinsejvera sa telefonom bi bio Orlovski bela kombinacija boja sa malo podešavanja kontrasta ekrana. Stil telefona neće ceniti samo ljubitelji Siemens telefona već i ostali. Dizajn telefona je dosta uspešno odrađen.

Ergonomija tastature je platila cenu zbog izgleda telefona. Tasteri su raspoređeni u kolonama; nisu mali i nalaze se preblizu jedan drugom. Susedni redovi su tako pozicionirani da nije komforno kucati SMS poruke i koristiti organajzer. Pritiskanje tastera koji su u istom redu je lako; da bi pritisnuli tastere u gornjem ili donjem redu potrebno je malo napora. Tastatura je najslabiji deo telefona; možete se navići na nju, ali sama činjenica da to morate uraditi nervira. Ljudi koji vole da kucaju SMS poruke možda neće biti zadovoljni kvalitetom tastature; hod tastera je veoma mali pa se prsti veoma brzo zamaraju.

Pozadinsko osvetljenje je narandžasto, simboli na tasterima se lepo vide samo kada ste unutra; kada ste napolju plastika reflektuje svetlost pa oznake nisu uvek čitljive. Svi programabilni tasteri su dobro raspoređeni, čak i ako zanemarimo njihovu veličinu, najviše zato što su reljefni i nalaze se iznad tastature. Navigacioni taster je 4-smerni.

Sa strana telefona nema programabilnih tastera, možete videti rupu za kaiš koja se nalazi sa zadnje strane (kaiš ne dolazi uz telefon). Kada skinete poklopac videćete Li-ion bateriju kapaciteta 630 mAh. Siemens tvrdi da ovaj mobilni telefon može da radi 250 sati u mirovanju i 4.5 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio 3 dana u toku kojih je oko 50 minuta iskorišćeno za razgovore i oko 20 minuta za ostale funkcije po jednom danu. Da bi se baterija telefon u potpunosti napunila potrebno je puniti je oko 1 sat i 45 minuta.

Bateriju treba pažljivo ubacivati pošto podnožje dosta tesno. Moraćete da uložite određeni napor da bi je izvadili, pa morate i da pazite pošto se može desiti da je slomite. Sa druge strane ovakvo podnožje učvršćuje bateriju. U telefonu ne postoje delovi koji se pomeraju.

Ne postoji držač za SIM karticu, Siemens je najverovatnije hteo da uštedi malo para na tome. Postoji samo podnožje za SIM karticu koje se nalazi ispod baterije.

Zamalo da zaboravimo da pomenemo tehničke karakteristike ekrana: rezolucija je 128x128 piksela (27x27 mm), ekran može prikazati do 4096 boja. Takođe, može prikazati do 5 linija teksta i dve dodatne statusne linije. Slova nisu velika i tanka su. Izgledaju dobro na ekranu zato što je kvalitetan ekran. Kada se ekran nađe na suncu, prikaz na ekranu je i dalje čitljiv. Međutim, što je sunce jače, to je prikaz na ekranu manje čitljiv, ali to je boljka svih modernih telefona.

Meni

Glavni meni je prezentovan sa tri reda po tri ikone u svakom. Ikone izgledaju oštro i čisto zbog kvaliteta ekrana. Svaka stavka i podmeni imaju svoj broj, tako da je moguća brza navigacija pomoću brojeva.

Podmeniji su prikazani kao vertikalne liste; ako podesite da se prikazuju velika slova, na ekranu će biti prikazana samo po jedna stavka podmenija. Po mom mišljenju to nije potrebno raditi.

Možete koristiti skraćenice kao alternativu glavnom meniju. Skraćenice možete dodeliti bilo kom tasteru sa brojem (sem tasteru "1" koji služi za glasovnu poštu). Možete asocirati unose iz imenika sa tim tasterima. Levi programabilni taster može imati svoju listu sa funkcijama. Navigacione mogućnosti telefona su dobre i omogućavaju da se navigacija vrši bez problema.

Kada koristite meni primetićete da su ostali delovi od starijih modela. Na primer, kada izaberete prvu stavku menija, čućete šklocanje aparata za slikanje, što je ostalo od Simenes MC60 modela koji ima ugrađenu kameru. Čućete isti zvuk kada izlazite iz tog menija.

Memorija telefona je 1.6 MB, oko 1 MB je zauzet aplikacijama, pa je tako samo 600 KB na raspolaganju korisnicima.

Imenik. Samo jedan broj možete dodeliti svakom unosu; možete rasporediti kontakte po grupama (samo 4 grupe imate na raspolaganju) i definisati e-mail adrese. Maksimalna dužina polja za ime i adresu je 50 simbola što je dovoljno za sve potrebne informacije. Za pet kontakata možete asocirati slike; možete ih izabrati iz memorije telefona posle čega će biti premeštene u poseban folder. Za telefonski imenik rezervisano je oko 50 KB memorije što znači da možete imati samo 50 kontakata + kontakti sa SIM kartice.

Liste poziva. U telefonu se čuvaju liste poslednjih 10 pozvanih, 10 primljenih i 10 propuštenih poziva. Za svaki su prikazani vreme i datum.

Poruke. U memoriji telefona možete sačuvatu do 100 SMS poruka; memorija za SMS poruke je dinamička. Zajedno su prikazane poruke koje se nalaze u memoriji telefona i poruke sa SIM kartice, koje su označene odgovarajućom ikonom. Možete praviti svoje šablone i foldere po svom izboru. Ovaj model podržava MMS, podešavanja su jednostavna i samo je potrebno pratiti uputstva od operatera, pa ćete sve podesiti za 3-4 minuta. Naravno, bolje je koristiti GPRS, tako će Vas pretraživanje Intereneta manje koštati.

Nije mi se dopao interfejs za kreiranje MMS poruka; ne možete se brzo pomerati između slajdova, da bi to radili morate otvoriti poseban meni. Pre slanja MMS poruke prikazaće se njena veličina što je prijatno iznenađenje. Morate izabrati maksimalno vreme validnosti poruke (počevši od 1 sata do beskonačnosti). Ako Vam operater naplaćuje tu uslugu tada je ova opcija veoma važna. MMS možete primati automatski ili ručno, možete podesiti da MMS poruke primate samo ako niste u roaming-u. Ako podesite primanje poruka na automatsko, prikazaće Vam se upozorenje da to ponekad može biti skupo.

Podržan je samo EMS v4 standard, najnoviji je v5 koji omogućava neočekivane stvari. Što se MMS poruka tiče, verzija je .99 što teoretski može prouzrokovati probleme sa nekim mrežama. Većina modernih telefona koristi najnovije verzije EMS i MMS standarda, razlog zašto Siemens C62 ima starije verzije softvera je zato što je kod telefona promenjen samo izgled a ne i softver telefona.

Organajzer. Možete sačuvati do 100 unosa u memoriji telefona. Za svaki možete postaviti podsetnik. Kalendar možete prikazati na nekoliko načina; nedeljno i mesečno, kao i nedeljni raspored sa satima. Možete pregledati unose za određeni dan ili sve unose odjednom. Da skratimo priču, mogu reći da kalendar ima sve što korisnik od njega može očekivati.

Dodaci. U ovom meniju se nalaze štoperica, tajmer, kalkulator, alarm (možete ga podesiti samo za jedno vreme, međutim, alarm ima jedna unapređenje - prikazano je i trenutno vreme). U ovom meniju se nalazi i diktafon; omogućava da snimate razgovore i sve što se dešava u blizini telefona. Maksimalna dužina za jedan snimak je 30 sekundi. Možete podesiti ono što ste snimili sa diktafonom kao melodiju.

Fajl sistem. Sve slike i melodije se nalaze u ovom meniju. Osim toga nema ničeg drugog interesantnog.

Profili. Ovde se nalaze tipični profili, možete ih podešavati po svom nahođenju i nameštati zvuke za razna obaveštenja u telefonu.

Podešavanja. Ovde se nalaze tipična podešavanja, ništa specijalno. Samo standardna podešavanja za Jezik, Zvuk i prikaz na ekranu.

Pretraživanje & zabava. Ovde se nalazi WAP pretraživač verzije 1.2.1 kao i dve igre - Achevo i Padanje. Prva je jedna od mnogih igara sa kockicama, gde morate izabrati određenu kombinaciju - veoma dosadna igra po mom mišljenju. Padanje je logička igra, originalna i veoma dobra.

Utisci

Ovaj mobilni telefon nije imao problema sa kvalitetom prijema signala. Jačina zvuka zvučnika je dobro odmerena, dovoljna je za bilo koje mesto. Polifone melodije su 16-glasne, njihov kvalitet je visok, dosta su glasne pri reprodukovanju pa kao rezultat toga uvek možete čuti kada Vaš telefon zvoni. Vibracija je malo jača od proseka, možete osetiti kada Vas neko zove čak i ako se telefon nalazi u zimskoj jakni.

Po mom mišljenju telefon ima nekoliko prednosti: dobar ekran, polifone melodije, izgled samog telefona. Nedostaci su: teškoće pri skidanju baterije i celokupna krhkost telefona. Mali kapacitet imenika se takođe može računati kao nedostatak; ipak kapacitet je dovoljno veliki za većinu korisnika. Telefon je dobro odmeren za segment tržišta kome pripada i nedostatak najnovijih verzija za EMS i MMS poruke nije odlučujući faktor kada razmišljate o kupovini Siemens C62 telefona.

Uzimajući u obzir da ovaj telefon nije Siemens sam proizveo mogu se očekivati određeni problemi. Najverovatnije neće biti dovoljno rezervnih delova i to će uticati na vreme potrebno za popravke telefona. Još jedan negativan faktor je relativni udeo Siemens C62 telefona u prodaji. Ovaj model je razvijan kao prelazni telefon i nije zamišljeno da njegova prodaja bude velika. Niko ne želi da inverstira mnogo novca da bi razvili softver i dostigli nivo ostalih Siemens telefona pošto se ubrzo nakon Siemens C62 modela pojavljuje model C65.

Glavna konkurencija ovom telefonu će biti Alcatel 535 i Samsung C100. Siemens C62 će tražiti oni ljudi koji žele dobar i kvalitetan ekran (u poređenju sa C100) i novitete koje telefon donosi. Alcatel je i dalje u prednosti kada se gleda odnos cene i kvaliteta. Nedostatak podrške za Java tehnologiju čini da su telefoni slični na prvi pogled, međutim Alcatel 535 ima više funkcija.

Primeri melodija za Siemens C62 (MP3, 280 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025