
Kompletan test GSM-telefona Samsung Wave Y (S5380)
Fotografije modela Samsung Wave Y
![]() |
![]() |
![]() |
- Telefon
- Baterija
- Punjač
- USB-kabl
- Žične stereo lsušalice
- Garancija i uputstvo za upotrebu
Pozicioniranje
Krajem avgusta kompanija Samsung je na pojedinim tržištima najavima tri telefona koji su bazirani na Bada 2.0 platformi: Wave 3, Wave M i Wave Y. U to vreme kompanija je imala sedam drugih modela baziranih na pomenutom operativnom sistemu, od kojih su dva veoma popularni - Wave I i Wave II. Upravo iz tog razloga Samsung je verovao i da tri nova modela mogu uspešno da se nose na tržištu.
Dizajn, veličina kontrole
Izgled ovog aparata praktično se ne razlikuje od prethodnih monoblok modela kao što su Gio, Ace, Galaxy Mini i sličnih koje odlikuje crno-siva kombinacija kućišta. Jedina značajna razlika jeste činjenica da je zadnji poklopac koji je izrađen od sjajne plastike presvučene metalom. Dizajn je krajnje zanimljiv, ali se čini kao da telefon klizi iz ruke.
Dimenzije modela Wave Y su standardne za većinu Samsung smart telefona: 110 x 58.2mm, debljina telefona je 12.3mm, a težak je 100 grama. Kvalitet izrade je odličan zahvaljujući činjenici da postoji 12 jezičaka sa zadnje strane kao i tome da nema nikakvih zazora. Na kućištu otisci prstiju nisu toliko primetni, što ne važi i za ekran.

Sa prednje strane nalazi se zvučnik. Jačina zvuka je nešto viša od prosečne a kvalitet zvuka je veoma dobar. Senzor blizine brzo i precizno radi. Ispod ekrana nalazi se veliki i kratki pritisak poziva početni ekran, dok dva kratka pritiska pokreću glasovnu kontrolu. Odmah desno nalazi se „Back“ taster osetljiv na dodir, dok se sa leve strane nalazi „Send a Call“. Pozadinsko osvetljenje je meko, bele boje. Iskreno, nikada mi se nisu dopadali tasteri osetljivi na dodir, naročito ukoliko se radi o tasterima za pozivanje i prekid razgovora. Često se desi da ne funkcionišu kako treba. Uz mehaničke tastere takvih problema nema.




Sa leve strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka. Malo iznad nalazi se otvor za provlačenje trake za nošenje telefona. Sa desne strane nalazi se on/off taster. Sa gornje strane nalazi se standardni 3.5mm priključak za slušalice dok se sa donje strane nalaze microUSB slot i mikrofon.Sa zadnje strane uređaja nalazi se sočivo kamere i zvučnik.
Izgled modela Samsung Wave Y (levo) i Samsung Wave M:

Izgled modela Samsung Wave Y (levo) i Samsung Star II:

Izgled modela Samsung Wave Y (levo) i Samsung Star:

Ekran
Dijagonala ekrana modela Samsung Wave S5230 je dužine 3.2’’ (fizičke dimenzije su 68 x 46mm). Rezolucija 320 x 480 piksela. Ekran karakteriše TFT-LCD matrica, mogućnost prikazivanja do 16 miliona boja. Ekran odlikuje kapacitivna tehnologija, podržan je multitouch. Broj maksimalno podržanih istovremenih pritisaka nije poznat i teško je vertikovati tako nešto kod ovog uređaja obzirom da Bada za razliku od Andorida nema aplikaciju za ovako nešto.
Uglovi vidljivosti su odlični dok se pod određenim uglom, ali ako blago zakrenete telefon boje počinju da se menjaju. Takođe, promenom ugla pod kojim gledate u eksran menjaju se kontrast i osvetljenost. Međutim, generalno pod određenim uglom ekran je odličan.
Osvetljenost je na visokom nivou, reguliše se manuelnim putem budući da uređaj ne poseduje senzor ambijentalnog osvetljenja. U zatvorenom slika izgleda odlično, ali na otvorenom vidljivost drastično pada.

Telefon poseduje akcelerometar za automatsko rotiranje ekrana.

U okviru podešavanja ekrana moguće je podesiti automatsku rotaciju, vreme pozadinskog osvetljenja, veličinu slova (mala, srednja i velika), tip slova, pozadinsku fotografiju i temu. Kod modela Samsung Wave M postoji opcija koja pokazuje procenat napunjenosti baterije.
![]() |
![]() |

Ekran modela Sony Ericsson Xperia Active (levo) i Samsung Wave Y:







Ekran modela Samsung Wave Y pod različitim uglovima:


Baterija
Uređaj koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 1200 mAh oznake EB454357VU. Proizvođač tvrdi da ova baterija može da obezbedi 570 sati rada u režimu mirovanja dok je vreme razgovora je 7 časova.


Ukoliko koristite telefon nekih devet sati, baterija će se u potpunosti isprazniti uz 20 – 30 minuta razgovora dnevno, tri sata upotrebe Wi-Fi interneta (Twitter, e-mail, preuzimanje aplikacija i njihovo instaliranje) oko tri sata korišćenja mobilnog interneta i nekoliko sati slušaja muzike. Duži rad može se obezbediti manjom upotrebom telefona.
Za USB punjenje je potrebno oko 3 časa dok je preko električne mreže potrebno oko 1.5 čas.
Komunikacija
Telefon koristi GSM mreže (850/900/1800/1900) i 3G (900/2100). Brzine prenosa podataka su za HSDPA do 7.2 Mbps i EDGE (klasa 32). Uređaj podržava bežični 802.11 b/g/n standard. Uređaj se može koristiti kao pristupna tačka (WiFi Hotspot) i podržava WiFi Direct (standard, omoguavajući dva WiFi urešaja da komuniciraju jedan sa drugim bez rutera). U prisustvu Blutooth 2.1 verzije sa A2DP, moguć je transfer fajlova i govora.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

Memorija i memorijske kartice
Proizvođač je iz nekog razloga odlučio da sakrije količinu RAM-a. Međutim, Wave Y je smart telefon koji odlikuje podrška za multitasking, a korisnik vrši podešavanje koliko se aplikacija može pokrenuti da se telefon ne uspori. Prilikom testiranja uspešno sam pokrenuo više od deset programa istovremeno, a aparat je savršeno radio.
![]() |
![]() |
Uređaj poseduje 208MB RAM-a, pri čemu je korisniku na raspolaganju 150MB. Ukoliko korisnik želi, sve aplikacije se mogu prebaciti na microSD. Dostupna je 2GB memorijska kartica. Korisnik ima mogućnost brisanja sadržaja memorije i memorijske kartice.
Kamera
Uređaj poseduje 2MP kameru bez autofokusa i blica. Maksimalna rezolucija fotografija je 1600x1200 piksela, dok je maksimalna rezolucija za video 320x240 piksela, uz 15 frejmova u sekundi.
Kvalitet fotografija nije naročit, ali sa rastojanja od 10 do 20cm moguće je snimiti tekst i lako ga pročitati. Generalno, ipak treba reći da je ova kamera zastarela za 2011. godinu.

Nije dostupan zaseban taster za aktiviranje kamere, tako da je neophodno da je pokrenete iz menija.
Interfejs za snimanje fotografija: sa leve strane je režim fotografisanja (pojedinačni snimak, detekcija osmeha, panorama, noćno fotografisanje), kontrola osvetljenosti (7 opcija) rezolucija (1600x1200, 1280x960, 640x480). Sa desne strane nalazi se galerija, prebacivanje sa fotografije na video.
Podešavanje kamere:
- Tajmer (off, 2, 5, 10 sekundi)
- Uravnoteženje belog (Auto, Daylight, Incandescent, Cloudy)
- Efekti (no, gray, sepia, negative)
- Merenje (matrix, center-weighted, spot)
- Rešetka
- Pregled
- GPS
- Memorija (memorijska kartica ili interna memorija)
- Reset






Interfejs video režima: sa leve strane - režim snimanja (normal, for MMS), podešavanja jačine osvetljenja (sedam opcija). rezolucija(320x240, 176x144) - desno prebacivanje sa videa na fotografije, ulazak u galeriju.
Podešavanje video režima:
- Tajmer (off, 2, 5, 10 seconds)
- Uravnoteenje belog (Auto, Daylight, Incandescent, Cloudy)
- Efekti (no, gray, sepia, negative)
- Pregled
- Memorija (memorijska kartica ili interna memorija)
- Reset




Galerija izgleda kao kod Andorid uređaja ali bez 3D efekata. Dostupne opcje su:
- Set as (desktop wallpaper, wallpaper, lock screen, fotoopredelitel)
- Turn
- Trim
- Data

![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Sa fotografije je moguće očitati EXIF informaciju:

Karakterisitke videa:
- Video kodek: MPEG-4 Visual, 760 kbit/s
- Rezolucija: 320 x 240, 15 fps
- Audio kodek: AAC pri 61 kbps
- Kanali: 1 kanal, 16.0 KHz
Primeri fotografija:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Primer video klipa (mp4, 1,1 mb)>>>
Performanse
Neobična je takođe činjenica da proizvođač nije objavio detalje vezane za hardver. Ono što je poznato jeste brzina radnog takta procesora je 832MHz, međutim, brzina rada ne zaslužuje pohvalu.
Pritisak i zadržavanje tastera menija prikazuje listu pokrenutih aplikacija. Prikazuju se u vidu ikona, a sve aplikacije je moguće zatvoriti odjednom ili jednu po jednu.

Softverska platforma i korisnički interfejs
Samsung Wave Y odlikuje Bada 2.0 firmware, verzija S5380DXXKJ1. Podsećanja radi, Bada operativni sistem predstavljen je početkom novembra meseca prošle godine, razvijen je od strane kompanije Samsung Electronics i baziran je na Samsung Handset platformi.
![]() |
![]() |
Poznato je da će Samsung Wave i Wave II biti unapređenje verzije 2.0 u toku novembra meseca, Wave 723 na kraju novembra dok će ostale verzije stići u toku narednog meseca.
Za otključavanje ekrana modela Samsung S5280 potrebno je pritisnuti taster za uključivanje ili taster „Menu“ i zatim prevući prst preko ekrana. Kada se pojavi nova poruka pojavi se i specijalni bar na koji treba kliknuti i prevući ga sa desne na levu stranu, i obrnuto ukoliko postoji propušteni poziv. Na zaključanom ekranu prikazuje se vreme, datum i dan u nedelji.
Aparat po podrazumevanom podešavanju ima 5 desktop-ova (može se podesiti do 10), a svaki od njih ima set widget-a, prečica ili foldera. Da bi se to uradilo potrebno je zadržati prst na ekranu u trajanju od nekoliko sekundi, i nakon toga u okviru menija u donjem delu ekrana odabrati željenu stavku.

Live Panel omogućava da prilagodite informacije koje su vam potrebne - vremenske podatkem informacije sa berze i druge informacije i one su vam stalno prikazane ažurirane na ekranu.
![]() |
![]() |
U gornjem delu ekrana nalazi se padajući meni sa opcijama za brzo pokretanje WiFi koneckije, Bluetooth-a, isključenje svih zvukova, kao i rotiranje ekrana. Takođe, ovde se takođe nalaze i različita obaveštenja.
![]() |
![]() |
Glavnom meniju može se prići klikom na ikonu na donjem delu ekrana koji je predstavljen u vidu 3 x 4 rešetke. Za sortiranje prečica potrebno je kontinualno držati prst na jednoj od ikona i zatim povući u bilo kom pravcu. U ovom režimu pritiskom na X program se zatvara. Ikone sa donje strane ekrana su zamenjene, osim „Home“ i „Menu“.
![]() |
![]() |

Navigacija
Kao aplikacija za rad sa navigacijom mogu da se koriste Yandex Maps.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Pozivanje
Za pozivanje potrebno je aktivirati tastaturu. Kada unesete broj, pojavljuje se lista kontakata čiji brojevi počinju unetim ciframa. Za ulazak u imenik kliknite na „Keyboard“ i zatim odaberite taster sa strelicama. Pojavljuje se nesortirana lista dolaznih, odlaznih i odbačenih poziva kao i dolaznih poruka. Od podataka prikazuju se ime osobe, broj, vreme i vrsta poziva.

Kada vršite pozivanje ili kada imate dolazni poziv na ekranu se pojavljuje prikaz slike pozivaoca, broj teleofna i nekoliko tastaera:
- Tastatura
- Odgovaranje na poziv
- Okončavanje poziva
- Zvučnik (speakerphone)
- Isključivanje zvuka
- Kontatki
Kontakti. Lista sortirana prema imenu. Kada kliknete na plus u gornjem levom uglu možete krierati novi kontakt. Tada možete dodati kontakt u omiljene kontakte ili dodati grupi.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

U podešavanjima za pozivanje imate nekoliko opcija:
- Preusmeravanje poziva
- Poziv na čekanju
- Crna lista
- Brzo biranje
- Odbijanje poziva i slanje poruke
- Signali statusa
- Senzor blizine

Poruke
U okviru „Message“ prikazuje se lista svih članova. Iznad su „Talking“ i „Optional“ stavke. U okviru ove druge stavke moguće je kreirati folder, videti SMS, locirati ga na SIM-karticu i dodati kontakt na „black list“ ili spam listu.
Sve poruke se prikazuju u okviru chat-a. Štaviše, ukoliko je pretplatnik dodelio avatar, on je vidljiv na ekranu odmah pored teksta i zaista odlično izgleda.
Unos teksta se izvodi na ćirilici i latinici. Promena jezika se vrši tasterom. Ukoliko zadržite prst na polju za unos, pojaviće se pointer. On pomaže da tačnije odredite poziciju kursora i na primer ispravite pogrešno uneto slovo.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |


Aplikacije
Kao što sam objasnio zaposlenima u Samsungu, aplikacije napisane za verziju Bada 1.x, se ne mogu primeniti na verziju 2.x. Primeniti se mogu samo one koje su rekompajlovane. Sa moje tačke gledišta, situacija je neprijatna. Postoji mobilna platforma, ali samo nekoliko programa. Provera ove tvrdnje je više nego jednostavna: idite na Samsung App i pokušajte da pronađete bilo koji pretraživač treće strane, audio ili video plejer, temu, Itd. Nećete je naći.
Ovde se nalazi lista dostupnih aplikacija:
Samsung Apps. Analogna sa "app store" na Android OS.
![]() |
![]() |

Kalendar. U gornjem redu se nalazi nekoliko tabova: mesec, dan i lista događaja. Ispod se nalazi mogućnost za kreiranje događaja kao i kalendar.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Društveni portal. Nakon podešavanja naloga naredne funkcije mogu da budu kontrolisane direktno sa telefona: sve dolazne poruke i update-ovi sa društvenih mreža. Sve poruke odlaze u pojedinačni direktorijum. Tu je opcija za upravljanje elektronskom poštom u realnom vremenu kao i događajima povezanim sa različitim nalozima, zatim opcije za sinhronizaciju sa online portalima i društvenim mrežama.
![]() |
![]() |

Ch @ tOn. Servis koji omogućava da organizujete tekstualnu komunikaciju između korisnika pri čemu sve što je potrebno da uradite je samo da unesete svoj mobilni broj. Naplata za ovu uslugu će biti izvršena samo na osnovu prenesenih informacija. Glavna karakteristika je mogućnost čuvanja konverzacije sa jednim sagovornikom i mogućnost kreiranja konverzacije sa više od jedne osobe u isto vreme, mogućnost ostavljanja komentara „na zidu“ prijatelja, automatska analiza osobe sa kojom se komunikacija izvod najčešće, kao automatsko davanje ocena, slanje slika i video sadržaja drugim korisnicima, mogućnost komentarisanja medija, kao i mogućnost dodavanja različitih detalja porukama kao što su emotikoni, slike i muzika.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Časovnik. Stavka uključuje alarm, svetsko vreme, štopericu i tajmer.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

Yandex.Maps, Yandex.Mail, Yandeks.Metro, Yandex.Market.
Instant poruke. Program za WL Messenger i Yahoo Messenger.

Beleške. Kreiranje jednostavnih tekstualnih beleški.

Zadaci. Kreiranje zadataka i njihovo sortiranje prema prioritetu, statusu ili datumu izvršenja.

My files. Funkcionalni pretraživač fajlova. U gornjem delu ekrana morate odabrati memoriju u okviru koje ćete vršiti pretragu fajlova - memorija telefona ili microSD kartica. Podršava kopiranje, brisanje, premeštanje fajlova, sortiranje prema vremenu, tipu, imenu i veličini.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

Kalkulator. U portarait konfiguraciji jednostavni kalkularor, u landscape inženjerski.


Diktafon. Slući za sniamnje zvučnih zapisa - nešto kao analogni dikatafon.
![]() |
![]() |

Glasovne komande. Samo na engleskom.
Muzički portal. Kupovina muzike.

E-mail. E-mail klijent. Po podrazumevanom podešavnaju dostupni su nalozi za Yandex, Exchange, Windows Live Hotmail, Google, Yahoo.

AllShare. Mogućnost razmene multimedijalnih fajlova sa uređajima koji podržavaju DLNA.

YouTube. Aplikacija za pregled sadržaja sa YouTube-a.

Web pretraživač
U okviru uređaja je instaliran Samsung Dolfin Browser verzija3. Reč je o open source pretraživaču baziranom na Webkit tehnologiji. Podržava HTML5, ali ne i Flash, već samo Flash Lite. Testiranje ovog pretraživača sa kompatibilnim mobilnim pretraživačima je dalo njegov rezultat od 75%. Generalno, brzina surfovanja nije loša, ali postoji mali problem, a to je da ukoliko zumirate stranicu tekst nije u liniji sa ivicama ekrana.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

Multimedija
Muzički plejer
Ekran prikazuje listu sortiranu prema kategoriji: sve numere, liste pesama, albumi, izvođači, žanrovi i direktorijumi. Sa gornje leve strane se nalaze kontrole plejera a sa desne opcije za uklanjanje numera.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Prilikom reprodukcije muzike u gornjem delu ekrana su prikazane informacije, AllShare opcije, mogućnost prelaska na 5.1, režimi reprodukcije, dok su dole naziv albuma, bar koji prikazuje koliko je numere proteklo kao i kontrole plejera.
Ukoliko okrenete telefon na stranu, plejer se prebacuje u CoverFlow režim (mogućnost izbora prikaza omota albuma, kao kod Apple iPhone).
Prosečna jačina zvuka koju obezbeđuju slušalice nije dovoljna za slušanje u bučnim okruženjima kao što je recimo podzemna železnica. Takođe, telefon ne nudi dovoljno snage da bi korisnik mogao da koristi velike slušalice visoke otpornost (30 oma ili više) obzirom da one zvuče veoma tiho (uglavnom se čuje 80-120Hz).
Jačina zvučnika je niska, sli je zvuk čist, bez ikakvog iskrivljenja.
FM-radio
Radi u opsegu od 87.5 do 108.7MHz. Podržava RDS. Iznad interfejsa radija se nalazi serija tastera: mogućnost prikaza svih stanica, pretraga, mogućnost slušanja preko zvučnika i podešavanja. Ispod se nalazi velika skala sa prikazanim frekvencijama, taster za snimanje kao i jačinu zvuka. Ispod su locirani kontrolni tasteri kao i šest slotova za memorisanje frekvencija.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Jačina zvuka je približno ista kao kod plejera. Kvalitet je dobar, osetljivost je visoka.
Video plejer
Nakon pokretanja aplikacije ekran prikazuje listu podržanih video fajlova. Ovaj model od podržanih formata može da reprodukuje samo one rezolucije više od 640x480.
![]() |
![]() |



Tokom reprodukcije, omogućeno je kretanje unapred i unazad po fajlu, pauziranje, slanje preko poruke, uključivanje 5.1 zvuka, kao i više informacija o fajlu.
Zaključak
Kvalitet komunikacije je na različitim nivoima, ali generalno nije bio problema. Vibracija je bila prosečne jačine i možete je osetiti ako vam uređaj stoji u džepu pantalona ili majice.
Kada je reč o modelu Samsung Wave Y imam tri glavne primedbe: loša kamera bez autofokusa, ne naročito kvalitetan ekran sa ne baš sjajnom reprodukcijom boja, kao i ne u najboljoj meri podržan softver. Ovde bih mogao da postavim pitanje da li me uređaj nije impresionirao zbog samog sebe ili jednostavno zbog lošeg softvera.

Ovaj model je u prodaji od tekućeg meseca. Ako govorimo o konkurentima ovom modelu kada je reč o Andorid smart telefonima, njih ima dosta, naročito u cenovnom opsegu kojem pripada i ovaj uređaj.
U septembru se pojavio model MTS 955. On poseduje veliki 3.5“ ekran, rezolucije 320x480 piksela, odličan dizajn kao i 3MP kameru bez autofokisa ali sa mogućnošću snimanja video sadržaja u rezoluciji 720x480 piksela. Kada instalirate video plejer možete da reprodukujete sve video formate.
Takođe, u cenovnom opsegu kao Samsung Wave Y je i Galaxy Fit. Ovaj model poseduje ekran manje rezolucije ali dijagonale 3.3“. Poseduje 5MP kameru sa autofokusom, bateriju kapaciteta 1350mAh kao i interesantniji dizajn.
Još jedan konkurent je model LG Optimus Link. Sa cenom po kojoj se prodaje ovaj model ima odlične karakteristike: 3.2“ ekran rezolucije 320x480 piksela, dok je kamera 3MP sa autofokusom i mogućnošću snimanja video sadržaja rezolucije 640x480 piksela.
Ja bih se ipak odlučio za Android.