
Kompletan test Sagem myX-7
Standardni paket:
Telefon
Punjač
Slušalica sa mikrofonom
Uputstvo
CD sa programima
Kompanija Sagem je planirala da ovaj model predstavi pod drugim imenom, ali su se promene u njihovom planu odrazile i na ovaj telefon pa je tako predstavljen pod nazivom MyX-7. U suštini nema mnogo razlika u odnosu na njegovog prethodnika, model Sagem X6. Istih su dimenzija i imaju isti dizajn. Nove stvari su podrška za Java tehnologiju i mogućnost snimanja video snimaka, kao i nova tastatura. Memorija je proširena u novom modelu pa sada imate na raspolaganju 4.3 MB.

Ovaj telefon se može porediti sa Alcatel 735i/735, Sony Ericsson T610, T630 modelima. I kod novijih revizija tih modela promene nisu bile značajne ali su ih kompanije ipak predstavile pod novim imenima. Sagem X7 je naslednik modela X6, što je i logično.

Sagem X7 podržava izmenjive maske. Ne bih da uvredim dizajnere kompanije Sagem, ali izgleda da oni mogu samo sa lenjirom da rade, pošto je telefon previše "ciglast". Dimenzije su skoro iste kao kod modela X6 i iznose 110 x 46 x 22 mm, dok je masa 106 grama, kućište telefona je veoma veliko i debelo. Sagem MyX-7 lepo leži u šaci, ali ako ste se navikli na male telefon, ovaj će Vam izgledati previše veliko. Masa takođe nije zanemarljiva, pa ćete telefon osetiti kada ga držite u šaci.


Interesantno je da okvir telefona nije toliko veliki, pa bi i same dimenzije telefona bile manje da ne podržava izmenjive maske.

Model X6 je bio izuzetno popularan u Evropi, pošto ga operateri prodaju korisnicima koji sklope ugovore sa njima. Pošto je podržavao i sve moderne funkcije po atraktivnoj ceni, telefon je bio dobar izbor. Najviše zahvaljujući velikoj količini prodatih primeraka tog modela kompanija Sagem je imala uvećanu prodaju. Jedini nedostatak je bila tastatura, koja je u najmanju ruku bila neugodna. U sledećim modifikacijama modela X6 više pažnje je posvećeno ergonomiji tastature od strane inženjera kompanije Sagem. Tasteri nisu bili dobro raspoređeni, što je bilo čudno s obzirom da na masci telefona ima dosta mesta. Kada pogledate novi model primetićete da je položaj tastera za uspostavljanje poziva i za prekidanje poziva promenjen. Ovo je urađeno zato što se mnogo operatera žalilo da je prethodni raspored tastera navodio korisnike da greše.
U toku razvoja modela MyX-7 dizanjeri su pokušali da ulepšaju tastaturu, umesto da se posvete ergonomiji. Tastatura je veoma stilizovana, pogotovo kada se uključi belo osvetljenje. Prvi nedostatak na koji smo naišli je da nisu svi tasteri podjednako osvetljeni. Slova koja su odštampana na tasterima su veoma tanka i ponekad nećete moći da viditi tu oznaki. Drugi problem je da što su programabilni tasteri veoma mali, a morate ih koristiti često. Naišli smo na neusklađenost između veličine tastera i veličine šake korisnika. Tastatura je postavljena duboko u kućištu pa tasteri imaju veoma mali hod. U celini, stekli smo utisak da je tastatura bolja nego kod modela X6, ali je dosta lošija od tastatura ostalih modernih telefona. Nadamo se da će ovaj problem biti rešen kada počne komercijalna prodaja modela.

U telefonu se nalazi Li-Ion baterija kapaciteta 1050 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi oko 310 sati u mirovanju i do 4 sata i 40 minuta ako se koristi samo za razgovore. U našem testu telefon je bez punjenja radio oko 4 dana u toku kojih smo ga 40 minuta koristili za razgovore i 2 sata za upotrebu ostalih funkcija (igre, organajzer, poruke, itd.). Rezultat je veoma dobar, pogotovo ako se uzme u obzir da telefon ima veliki kolor ekran. Ekran zauzima skoro polovinu prednjeg dela telefona i rezolucije je 128 x 160 piksela (35 x 43 mm), može da prikaže do 12 linija teksta. Interesantno je da možete da promenite veličinu prikazanih slova pritiskom na taster "#" u toku kucanja teksta ili pregleda. Ekran je urađen u TFT tehnologiji, pa neće u potpunosti izbledeti kada se nađe na suncu. Informacije će i dalje biti čitljive, ali ćete ipak morati malo da se napregnete. Po ovom parametru, X7 je bolji od SonyEricsson T610 i T630, ali je lošiji od Samsung i Motorola modela. Nije lošiji zbog kvaliteta samog ekrana, već zbog loše realizacije interfejsa i pozadina za ekran. Pogledajte jednu od pozadina za ekran (ruža na beloj pozadini) i videćete da ta slika mnogo bolje izgleda na ostalim telefonima. Zbog samog interfejsa slika je zrnasta, što uopšte nije dobro. Sa druge strane, zbog velikog broja ikona i pozadina za ekran ovaj telefon je veoma jedinstven.

Ako uporedimo ekran Sagem X7 telefona sa ekranom Motorola E365 modela, jasno je da je ekran Sagem modela bolji.

Ekran može da prikaže do 65.536 boja, boje su dobro prikazane, ali nećete moći ništa da pročitate ako nije uključeno pozadinsko osvetljenje. Kada je telefon u mirovanju na ekranu će biti prikazan skrinsejver u obliku sata i statusa baterije, ali su slova mikroskopski mala i pošto je ekran zatamnjen nećete moći da pročitate informacije koje su prikazane.

Kada je pozadinsko osvetljenje uključeno, ekran prosto oživi. Proizvođač je obezbedio dva načina rada za pozadinsko osvetljenje, prvi je kada su i tastatura i ekran osvetljeni i drugi je kada je samo ekran osvetljen. Jasno je da je u većini slučajeva dovoljan samo drugi način rada, pa ako ga koristite možete produžiti radno vreme telefona, pošto će se baterija manje trošiti.
Ne možete podešavati osvetljenje i nivo kontrasta ekrana kod ovog modela. Možete samo izabrati jednu od nekoliko slika za pozadinu ekrana ili skrinsejver i podesiti kombinaciju boja u kojoj će biti prikazan meni. U memoriji telefona se nalazi nekoliko baš lepih slika, tako da ne morate da prebacujete slike sa PC računara.
Infracrveni port se nalazi na desnom boku telefona, ali ne postoje tasteri za kontrolu jačine zvuka niti programabilni tasteri. Sa donje strane se nalazi sistemski priključak.
Na zadnjem delu telefona nalazi se blenda kamere i malo ogledalo pored nje.

Reza koja fiksira poklopac sa zadnje strane se nalazi na dnu telefona. Kada pritisnete rezu morate povući poklopac malo jače, inače se neće skloniti.
Meni
Glavnom meniju možete pristupiti pomeranjem navigacionog tastera u bilo kom smeru. U zavisnosti na koju ste stranu pomerili navigacioni taster, određena stavka glavnog menija će biti osvetljena, što malo olakšava navigaciju. Glavni meni podržava brzu navigaciju pomoću brojeva, ali to nije podržano u podmenijima.
Glavni meni je predstavljen kao u tri reda ikona, po tri ikone u svakom redu. Organizacija je slična kao kod ostalih modernih telefona. Kada selektujete ikone, one neće biti osvetljene već će biti markirane crvenim okvirom. Pomeranjem na desno otvarate menije, dok se pomeranjem navigacionog tastera gore ili dole pomerate po jednu liniju.
Podmeniji su predstavljeni kao liste, svaka stavka će biti prikazana preko celog ekrana, zato što svaka stavka ima veliku ikonu i veliki naziv. Slike nisu animirane, već su statične. Ipak, lepo izgledaju. Sa druge strane, neće biti prikazana cela lista što može praviti poteškoće i morate prolaziti kroz ceo meni da bi došli do određene stavke.
Određenim funkcijama možete dodeliti skraćenice, odnosno možete ih pokretati pritiskom na brojeve na alfanumeričkoj tastaturi kada je telefon u mirovanju.
Konverter valuta je poboljšan, pa možete koristiti navigacioni taster pri konverziji. Potrebno je samo da unesete količinu koju želite da konvertujete i da pomerite navigacioni taster na gore ili na dole, pa će se obaviti konverzija. Na ekranu će biti prikazano u kom smeru će se konverzija obaviti. Pre konverzije morate samo podesiti odnos valuta.



Imenik. U listi će biti prikazana imena i sa SIM kartice i iz memorije telefona. Možete pretraživati unose. Lako možete saznati da li se unos nalazi u memoriji telefona ili na SIM kartici pošto je pored imena prikazana ikonica. Telefon podržava grupe, ima 5 na raspolaganju, a Vi možete kreirati nove (limit je 15 grupa). Svakog grupi možete dodeliti ikonu, melodiju i odrediti kako će Vas telefon obavestiti kada Vas neko iz te grupe zove. Podešavanja su veoma jednostavna.








Svaki unos sadrži veliki broj informacija: ime, prezime i beleške (ovo nije standardno u ostalim telefonima). Možete dodati do tri broja telefona svakom imenu, ime kompanije u kojoj kontakt radi, e-mail adresu, fotografiju i odrediti u kojoj grupi će biti kontakt.
Morate paziti na redosled unošenja brojeva telefona, pošto ako u polje za mobilni telefon unesete kućni broj nećete moći da pošaljete SMS. Kada pregledate kontakt, biće prikazan prvi broj koji ste uneli i on će postati podrazumevani. Ostatak informacija možete videti pritiskom na taster za pozivanje. Imenik je neuobičajen ali se lako možete navići na njega.

Poruke. U memoriji telefona možete kreirati šablone. Pored SMS poruka, telefon podržava EMS i MMS poruke. Možete kreirati MMS poruke od nekoliko stranica (slajdova), što svakako spada u prednosti telefona. Za brz unos teksta možete koristiti T9 rečnike.




Kamera. Kada izaberete ovu stavku u meniju telefon će se odmah prebaciti u foto režim rada. Ekran će služiti kao tražilo; ako telefon budete brzo pomerali slika će se zamutiti. Postoje tri načina slikanja - obični, portret i za uslove slabog osvetljenja. Format slika je JPEG, rezolucija je 640 x 480. Slike će u proseku biti veličine 50-60 KB. Drugi format slika je 120 x 160 piksela i tada će njihova veličina biti oko 10 KB.



Kada pomerite navigacioni taster nagore uključićete digitalni zoom, ali je po meni ova funkcija nepotrebna pošto u ugrađenom programu za manipulisanje slikama možete uvećati deo slike koji Vas interesuje; isto možete uraditi i na PC računaru. Slika će se pogoršati ako budete upotrebljavali zoom, tako da Vam savetujem da ga ne koristite.
Podešavanja za kameru se nalaze u posebnom meniju (Podešavanja) i tu možete tajmer i da li će Vas telefon pitati u kojoj rezoluciji želite da snimiti fotografiju ili će to raditi automatski.

Video. Ovaj model omogućava da snimanje kratkih video snimaka sa zvukom. Postoje dve veličine video snimka, jedna je standardna, dok je druga prilagođena za MMS poruke. Subjektivan utisak je da možete snimati video snimke sa 6-7 slika u sekundi, kvalitet slika je dobar. Postoji i LP način rada, kada je kvalitet slike pogoršan ali možete snimiti više video materijala. Kvalitet slike je dobar čak i ako se nalazite u nekoj prostoriji koja je slabo osvetljena. Snimanje video snimaka je dobro urađeno i može se porediti po tome sa Siemens ST60 modelom. Nažalost, nisam uspeo da prebacim snimke na PC računar, pa je zato na slikama ispod prikazano kako izgleda video snimak na ekranu telefona.



Multimedia. Ovaj meni sadrži slike, fotografije i fajlove sa zvukom. Nažalost, navigacija među fotografijama je otežana, pošto nisu prikazane umanjene sličice, već samo imena fajlova. Morate pregledati slike jednu po jednu, što je nezgodno.



Izabranu sliku možete menjati u programu zaduženom za to, imate na raspolaganju dosta efekata. Možete povećati sliku, promeniti osvetljenje, kontrast, prebaciti sliku u negativ ili crno-belu, degradirati je, itd. Po mogućnostima ovaj program je sličan programima za PC računare, nije ni nalik nijednom od programa koji se nalaze u ostalim mobilnim telefonima. Bukvalno jednim potezom možete podesiti sliku za skrinsejver ili za pozadinu za ekran.
Sve melodije i slike koje su primljene preko WAP-a ili infracrvenog porta se nalaze u odgovarajućim folderima.
WAP. U telefonu se nalazi WAP pretraživač verzije 1.2.1.
Igre. U ovom telefonu se nalaze dve Java igre (možete ubaciti i nove ako želite). Prva je arkadna igra pod nazivom Siberian Strike. Druga igra je takođe arkadna ali u njoj skupljate predmete i igrate sa medvedom.





Organajzer. Možete uneti razne događaje u organajzer, podesiti alarm za njih kao i datum i vreme kada će se aktivirati. Kalendar možete preglati po mesecima i nedeljama, kada će biti prikazana vremenska skala za svaki dan.





Postoji odvojena to do lista u kojoj možete razvrstati zadatke po kategorijama.




Kalkulator je standardan, kao i konverter valuta. Oba programa imaju primamljiv grafički dizajn.


Postoji jedan alarm i možete podesiti vreme kada će se aktivirati, ne možete podesiti da se ponavlja.
Tajmer možete podesiti da broji i nekoliko minuta, što može biti korisno.
Podešavanja. U ovom meniju nalazi se mnogo opcija koje su vezane za telefon, kao što je podešavanje kamere, ekrana, melodija i zvona. U ovom meniju možete podesiti da se prvo aktivira vibracija pa da se tek onda čuje melodija. Za kameru možete birati jedna između 5 različitih zvukova koji će se čuti kada slikate fotografiju. Možete izabrati bilo koju melodiju od ponuđenih za događaje iz organajzera i za ostale funkcije telefona, što je dosta fleksibilno.




U standarndom paketu se nalaze programi za prebacivanje slika i melodija sa PC računara na telefon (koristeći kabl ili infracrveni port). Podešavanja su jednostavna, sve funkcioniše bez problema. Pojedine melodije i skrinsejvere možete pronaći na sajtu www.planetsagem.com.
Utisci
Kvalitet prijema signala je dobar. Vibracija je prosečne jačine, što se može objasniti veličinom telefona. Polifone melodije zvuče lepo, nije bilo značajnijih unapređenja u odnosu na model X6. Isto se može reći i za ostale mogućnosti telefona. Java i snimanje video materijala su dobro realizovani. Po mom mišljenju telefon je interesantan pošto nudi veliki broj mogućnosti i povećana je memorija u odnosu na prethodnika. Namenjen je istom tržištu kao i Siemens ST60, samo po nižoj ceni. Ovaj telefon treba razmotriti ako ste ljubitelj Sagem telefona, ne smetaju Vam dimenzije i interesuju Vas mogućnosti telefona. Ovaj telefon ima sve sem podrške Bluetooth. Jedina mana može biti veličina, ali na to ćete morati da se naviknete pošto se to neće menjati.