
Kompletan test Motorola A1000
Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo
CD sa programima
128 MB TransFlash memorijska kartica
USB kabl za sinhronizaciju
Kolevka
Futrola
Bluetooth slušalica (u nekim državama se ne nalazi u standardnom paketu)

Kompanija Motorola je pionir na tržištu UMTS aparata kada je predstavila seriju A. Ovi uređaji se razlikuju od ostalih po velikim dimenzijama i malom radnom vremenu, ali su opet bili veoma traženi pošto rivala nije bilo. Mnoge funkcije nisu bile realizovane na najbolji način. Kraj 2004. godine je postao ključni trenutak za UMTS aparate u Evropi i sa povećanjem pokrivene površine ostali proizvođači su ponudili svoja rešenja. Pokušaji ostalih proizvođača su naterali kompaniju Motorola da napravi različita rešenja. Tako Motorola A1000 pripada prvom talasu ovih proizvoda.
Za razliku od prethodnih modela, A920 i A925, pri dizajniranju ovog smartphone aparata na umu su imali drugačije pretpostavke. Korišćena je ista platforma pa je tako ovaj aparat zasnovan na Symbian operativnom sistemu (UIQ 2.1) ali je posebna pažnja posvećena izgledu telefona, radnom vremenu i multimediji. Oni koji su imali prilike da koriste starije modele će naći da model A1000 ima dosta toga zajedničkog sa tim modelima, ali je ergonomija nekoliko puta bolja. Na neki način kompanija je pokušala da napravi top model koji ima sve moguće funkcije. Ako bi povlačili paralele sa GSM telefonima, onda bi modelu A1000 najviše odgovarao SonyEricsson P900/P910 kao sličan GMS uređaj. Motorolin aparat je veoma sličan ovim modelima pošto su neke funkcije realizovane bolje, a neke lošije. Usled nedostatka sličnih UMTS uređaja ovaj model će za sada ostati jedinstven u svojoj klasi.
Dizajn, izgled. Aparat ima dimenzije 115 x 57 x 19 mm i masu od 165 grama. Dimenzije su prihvatljive za smartphone uređaj. Pri poređenju Motorola A1000 sa SonyEricsson P900 primetićete da je Motorola aparat malo širi ali je i tanji. Uređaj možete nositi u džepu jakne (možete ga držati i u džepu košulje ali će viriti). Ako ga nosite u džepu pantalona A1000 će biti relativno neprimetan. Idealan način za nošenje ovog uređaja je u njegovoj futroli koju ćete okačiti o kaiš pantalona.



Prednji deo modela A1000 je malo zakošen pa tako on podseća na bolid za trke. Dizajniran je kao običan blok (takoreći "cigla") što je tradicionalno. Ispod ekrana se nalaze kontrolni tasteri i džojstik. Iznad ekrana se nalaze dva tastera, jedan služi za pozivanje menija, ali oba tastera možete programirati po kako želite.

Na gornjem desnom uglu se nalazi prorez za VGA kameru koja se koristi tokom video poziva ali se može koristiti i za slikanje fotografija (kvalitet je lošiji nego kod obične VGA kamere).

Zvučnik na prednjem delu ima na sebi stilizovano slovo M i okvir mlečno bele boje. Ispod ovog okvira se nalazi lampa koja je podeljena na plavi, crveni i zeleni deo (ona služi i kao indikator statusa). Slično kao kod Motorola V80 modela i ovaj model podržava Haptics, kombinaciju svetlosnih efekata i vibracije. Svetlosni efekti se, naravno, postižu korišćenjem ovog okvira. Kada je pozadinsko osvetljenje uključeno ti efekti izgledaju atraktivno ali kada je isključeno ta plastika kvari ceo stil aparata (osećaj je kao da se radi o jeftinom uređaju).
Ista plastika se koristi i oko džojstika i kod njega plavo pozadinsko osvetljenje. Ipak, tu je plastika postavljena dublje i ima srebrni okvir pa ovde ne postoji osećaj da je u pitanju jeftina plastika.
Ovo što smo opisali čudno izgleda, pošto je pri dizajniranju aparata obraćena posebna pažnja na svaki deo, pogledajte samo zadnji deo uređaja. Na njemu se nalazi ugravirano A1000 i M logotip malo iznad oznake modela. Tu ćete primetiti i gumeni čep koji pokriva utičnicu za GPS dodatak, bez koga funkcija na telefonu neće raditi. Otvor za 1.2 Megapikselnu kameru nije pokriven ali je sočivo postavljeno duboko u telo aparata pa ćete ga teško ogrebati. Ipak prašina će prolaziti do sočiva.

Sa zadnje strane telefona vide se mali odbojnici koji služe da zaštite telefon od ogrebotina.
Na gornjem delu aparata nalazi se rupa za kaiš, ali ne mogu da zamislim bilo koga da ovaj uređaj nosi na taj način. Sa donje strane nalazi se standardna utičnica za interfejs i slična je kao kod ostalih modela ove kompanije, pa će svi dodaci koji postoje za Motorola telefone, uključujući i kablove za prenos podataka, biti kompatibilni sa ovim uređajem.
Kvalitet sastavljanja ne izaziva nikakve sumnje dok ne uzmete telefon da odgovorite na poziv. Ako to budete polako radili, nećete primetiti nikakve probleme, ali ako budete pomerali uređaj brzo, osetićete da se nešto unutar njega pomera. Poklopac sa zadnje strane se ne pomera, ali se zato baterija koja se nalazi ispod njega pomera. Ova "mobilnost" baterije je objašnjena time što poklopac ne fiksira bateriju odnosno ne pritiska je u sve četiri tačke pritiska kako bi trebalo.
Ovaj nedostatak je lako popraviti, tako što ćete postaviti umetke od gume debljine 1-2 mm i postaviti ih na 4 tačke. Ako ne budete vadili bateriju ili SIM kartice često ovi umetci Vam neće smetati.
Ekran. Ovaj uređaj ima TFT ekran koji može da prikaže do 65.536 boja u rezoluciji 208 x 320 piksela (40 x 62 mm). Kvalitet slike ovog ekran je sličan kao kod SonyEricsson P900 aparata i malo je lošiji nego kod SonyEricsson P910. Pri poređenju sa ekranima običnih mobilnih telefona dolazimo do zaključka da ovaj ekran nije ni autsajder ali nije ni jedan od vodećih. Kada se aparat nađe na suncu, ekran se dobro ponaša. Matrica koja je upotrebljena može da prikaže do 262.144 boje ali je proizvođač smatrao da će onda aparat koštati previše.

Pošto je u pitanju ekran osetljiv na dodir, preko ekrana se nalazi tanak film i njegova izdržljivost predstavlja još jedan parametar koji treba imati na umu. Plastika od koje je urađen ekran modela A1000 je kvalitetna i čak i kada je skinut zaštitni sloj ogrebotine se neće lako pojaviti. Ovaj aparat ćete moći da koristite skoro svaki sat ako ne godinu dana, onda makar pola godine bez bojazni. Onima koji planiraju da češće koriste telefon predlažem da ipak stave zaštitni film preko ekrana.
Aparat nema numeričku tastaturu pa se unošenje podataka vrši preko tastature koja je prikazana na ekranu; otiske skoro da nećete primetiti. Pozivanje nekog broja telefona je veoma dobro organizovano. Kada otključate aparat broj ćete morati da ukucate preko virtuelne tastature, ali to možete uraditi i bez olovke, što je za pohvalu.
Kontrolni elementi, unos teksta. Spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka i taster za uključivanje kamere se nalaze sa leve strane. Taster za aktiviranje pozivanja glasom se nalazi sa druge strane. Ispod tog tastera nalazi se klizač pomoću koga se aparat uključuje i pomoću koga ga možete zaključati. Ovo je interesantna solucija pomoću koje možete brzo zaključati aparat (da bi ga otključali potrebna je lozinka) ili da sprečite slučajne pritiske.



Tastere koji se nalaze ispod ekrana možete programirati po želji. Na primer, levi taster služi za pozivanje menija. Ispod džojstika se nalazi taster za pokretanje pretraživača. Džojstik možete pomerati u 4 smera i pritiskati ga. Ergonomija je loša pošto je džojstik premali. Dok radite sa aparatom potrošićete dosta vremena u pokušajima da "ubodete" pravi način da pritisnete džojstik. Najbolji primer za to je rad sa kamerom. Posle slikanja fotografije na raspolaganju su Vam tri opcije. U pitanju su čuvanje slike (pritisak na džojstik), slanje sa porukom i brisanje slike (obe akcije možete izvršiti pomeranjem džojstika na odgovarajuću horizontalnu stranu). Nećete moći da pomerite džojstik brzo na desnu stranu i biće previše slučajnih pritisaka. Ako nosite rukavice, nećete moći ništa da uradite.
Olovka je glavna alatka kod modela A1000. Napravljena je od metala. Nema veliku masu, štaviše, veoma je lagana zato što je pljosnata.


Postoje dva načina za unos teksta preko ekrana. Prvi je korišćenjem virtualne tastature. Za razliku od SonyEricsson smartphone aparata tastatura se može postaviti i na donjem i na gornjem delu ekrana. Samo je potrebno da pritisnete simbol na tastaturi. Razne kombinacije oznaka možete promeniti pritiskom na jedan taster, što je postalo tradicionalno. Aparat će automatski zapamtiti reči koje ste unosili, pa će Vam pri sledećem unosu ponuditi izbor od nekoliko varijanti; možete izabrati varijantu koju želite jednim pritiskom. Varijante su prikazane na dnu ekrana (ako se tastatura nalazi na donjem delu ekrana).



Što se tiče pisanja, podrazumevano je da unosite tekst, ako želite da unosite brojeve možete se prebaciti na taj tip unosa. Što se mene tiče, unos teksta pisanjem kod ovog modela nije dobro rešen pošto nije koristan u svakodnevnoj upotrebi. Moraćete da se navikavate a aparat je češto grešio u prepoznavanju teksta (ne znam da li je u pitanju moj rukopis ili algoritam za prepoznavanje teksta). Ako tekst budete pisali sporije smanjiće se broj grešaka, ali je onda bolje unositi tekst preko tastature.
Baterija, radno vreme. Ovaj aparat koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 1600 mAh i to je maksimalan kapacitet koje današnje baterije mogu imati. Radno vreme je boljka većine Motorola 3G uređaja i često iznosi samo jedan dan. Ovde potrošnja baterije potpuno drugačije rešena.


Prema podacima proizvođača Motorola A1000 može raditi do 150 sati u mirovanju i do 2.5 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu aparat je radio tri dana u toku kojih smo ga sat vremena koristili za razgovore i oko 40 minuta za ostale funkcije (Bluetooth je bio uključen non-stop). Ako bi ste telefon manje koristili za razgovore, autonomija bi se povećala na 4-5 dana što je odličan rezultat za uređaj ovog tipa. Radi poređenja SonyEricsson P910 je imao radno vreme od samo 1.5 dan pod istim uslovima korišćenja. U 3G mrežama aparat će raditi oko 2 dana (dosta toga zavisi od pokrivenosti). Ovaj aparat je jedan od najboljih u svojoj klasi po vremenu autonomije. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je da se uređaj puni oko 3 sata, dok se za 2 sata baterija napuni na 85 procenata. Najlakše je ostaviti aparat u kolevci preko noći da bi se baterija napunila.




Operativni sistem, karakteristike hardvera.
Aparat je baziran na Quartz platformi koja je dobro poznata po modelima A920/A925 koji korite istu platformu. Procesor ovog aparat je ARM i radi na 168 MHz, što nije dovoljno za neometan rad. Aparat pokrećete Symbian operativni sistem verzije 7.0, UIQ 2.1. Inženjeri kompanije Motorola su delimično izmenili korisnički interfejs u novoj verziji.
U ovom uređaju se nalazi 32 MB RAM memorije od kojih je 24 MB na raspolaganju korisniku. To je više nego kod SonyEricsson P900 modela, ali manje nego kod SonyEricsson P910 modela.
Koristili smo program za testiranje FutureMark za UIQ uređaje u našim testovima. Ovo su dobijeni rezultati:
Motorola A1000 |
Sony Ericsson P900 |
|
rezultat SPMark04 testa |
1179 |
811 |
Rezultat 3D testa |
611 |
600 |
Rezultat testa System |
866 |
501 |
Detalji |
||
3D testovi |
||
3D Igra |
9.05 fps |
9.10 fps |
3D FillRate |
2,20 Mteksela/s |
1,8 Mteksela/s |
3D Polycount |
39,58 Ktrouglova/s |
43,97 Ktrouglova/s |
Sistemski Testovi |
||
2D prikaz |
31,02 fps |
26,2 fps |
Skaliranje slike |
2,96 bitmapa/s |
2,59 bitmapa/s |
JPEG Enkodiranje |
255,00 Kpiksela/s |
256,67 Kpiksela/s |
Kontakti |
2,69 kontakata/s |
2,15 kontakata/s |
Kalendar |
14,22 unosa/s |
2,8 unosa/s |
Pristup Disku |
6, 23 fajlova/s |
2, 02 fajlova/s |
Uređaji se mogu porediti po pitanjima rada sa 3D grafikom, što se može reći i za 2D grafiku. Jedini parametar po kojem je P900 lošiji je rad sa fajlovima, na šta utiče i više memorije koje ima Motorola A1000.
Uporedićemo produktivnost A1000 sa ostalim Symbian smartphone aparatima koji ne koriste UIQ, pa će to biti modeli Nokia 6630 (aparat poslednje generacija zasnovan na Series 60 platformi), Nokia 7610 (tipični predstavnik Series 60 platforme).
|
Motorola A1000 |
Nokia 6630 |
Nokia 7610 |
SPMark04 rezulatat |
1179 |
2041 |
1118 |
3D rezultat |
611 |
989 |
555 |
Rezultat testa System |
866 |
1551 |
842 |
Detalji |
|||
3D testovi |
|||
3D Igre |
9.05 fps |
14.59 fps |
9.11 fps |
3D FillRate |
2,20 Mteksela/s |
3,40 Mteksela/s |
1,93 Mteksela/s |
3D Polycount |
39,58 Ktrouglova/s |
67,27 Ktrouglova/s |
32,80 Ktrouglova/s |
Sistemski Testovi |
|||
2D Slike |
31,02 fps |
64,12 fps |
61,41 fps |
Skaliranje slika |
2,96 bitmapa/s |
2,87 bitmapa/s |
1,77 bitmapa/s |
JPEG enkodovanje |
255,00 Kpiksela/s |
614,40 Kpiksela/s |
436,42 Kpiksela/s |
Kontakti |
2,69 kontakata/s |
6,kontakata/s |
2,76 kontakata/s |
Kalendar |
14,22 unosa/s |
10,45 unosa/s |
5,91 unosa/s |
Pristup disku |
6, 23 fajlove/s |
25,20 fajlove/s |
6,14 fajlova/s |
Pri poređenju Motorola A1000 aparata sa Nokia 7610/6670 primetićete da su rezultati skoro identični, samo je rad sa 2D slikama brži kod aparata Seris 60 platforme (ovaj parametar je važan pri igranju igrica). Sa druge strane, Nokia 6630 ima očigledne prednosti nad Motorola A1000 modelom, što je i logično pošto su UIQ uređaji zahtevniji po pitanju resursa. Razlika u brzini procesora (168 MHz kod Motorola A1000 u odnosu na 123 MHz kod Nokia 7610 aparata) nestaje usled zahteva koje ima UIQ. Nokia 6630 ima procesor koji radi na 220 MHz i ima novo jezgro (ARM 5, dok ostali modeli imaju ARM 4).
Subjektivan utisak je da A1000 radi istom brzinom kao SonyEricsson P900/910 modeli (ovde govorimo o brzini rada bez korišćenja ekrana osetljivog na dodir, mada je kod Motorola A1000 modela to nemoguće). Kod Motorola modela dolazi do prekida u radu pogotovo kada koristite tastaturu na ekranu. U svakodnevnoj upotrebi ovo neće toliko smetati, pa se aparat ne može nazvati sporim.
Poređenje produktivnosti smartphone aparata koje smo izmerili sa JBenchmark 2.0.4 programom dalo je sledeće rezultate:
Motorola A1000 | Sony Ericsson P900 | |
Osvojeni bodovi | 74 | 65 |
Obrada slika | 200 | 135 |
Tekst | 399 | 412 |
Sprajtovi | 50 | 47 |
3D Transformacije | 49 | 48 |
Korisnički interfejs | 11 | 9 |
Povezivost. Motorola je pre par godina objasnila da infracrveni port ne ugrađuje u svoje uređaje zato što ima malu brzinu prenosa. Smatram da su neke glavešine u kompaniji pogrešno procenile brzinu na kojoj radi Bluetooth, pa je tako aparat izgubio stabilni interfejs. Bluetooth je dosta raširen, ali je infracrvni port često potreba za razmenu podataka.
Bluetooth nije najbolje realizovan kod modela A1000. Pre svega, podržani su samo neki profili a ne svi. U pitanju su Dial-Up Networking, Handsfree, Headset, OBEX Object Push, SDP Server. Pošto ne postoji podrška za protokol za prenos fajlova nećete moći na PC računaru da pregledati strukturu fajlova, ali se to može rešiti posebnim softverom; ovo je takođe nemoguće uraditi i kod ovih drugih telefona. Možete prebacivati multimedijalne fajlove, podatke iz organajzera, unose iz imenika i programe; tu će se većina korisnika susresti sa problemima. U većini slučajeva Bluetooth ne funkcioniše kako bi trebalo i veza se izgubi bez ikakvog razloga. Veoma ćete retko uspeti da prenesete fajl veći od 1 MB (na slične uređaje, na primer P900, dok sa PC računarom radi). Nažalot, isti problemi su bili karakteristika prethodnih modela zasnovanih na Quartz platformi.


Pri radu sa slušalicom nije bilo nikakvih problema, taj dodatak je veoma standardan. Prava prednost je mogućnost da se izabere kako će se ponašati taster na slušalici; možete podesiti da se pomoću njega aktivira pozivanje glasom i možete pozvati brojeve koji se nalaze u listi biranih brojeva.
U standardnom paketu se nalazi USB kabl, koga možete iskoristi za sinhronizaciju ali pomoću njega možete A1000 iskoristiti kao GPRS modem. Podržan je samo USB 1.1 standard, što znači da će prenos podataka teći sporo, pogotovo ako se koristi memorijska kartica.

Program Desktop Suite treba aktivirati u meniju telefona, a isti program treba instalirati i na PC računaru. Neki korisnici su se žalili da verzija Desktop Suite programa koja je bila na disku koji dolazi uz telefon nije funkcionisala u kombinaciji sa nekoliko aparata. Jedino što možemo da preporučimo je da instalirate novu verziju softvera sa sajta kompanije Motorola (zapravo, mi smo to isto i uradili).
Program instalira aplikaciju mRouter i odeljak u kome se čuvaju podaci sa Smartphone aparata. Sve je veoma jednostavno. Možete kreirati arhive uređaja na PC računaru i onda ih po potrebi ih učitavati nazad u telefon. Kada vršite sinhronizaciju možete izabrati da sinhronizujete samo kontakte, samo mail baze ili samo podatke iz organajzera. Ako koristite MS Outlook neće biti nikakvih problema.








Pristup memoriji je podeljne na pristup internoj memoriji i pristup memorijskoj kartici. Pregledanje se može vršiti bez problema, ali kopiranje može izazvati probleme i program će zujati. Da bi se to izbeglo potrebno je prevlačiti fajlove direktno u foldere u kojima ih želite a izbegavati kontekstni meni. Ovde ima mnogo posla za programere kompanije Motorola.
Aplikacije u Motorola A1000 aparatu
Početni ekran se zove Home. Na njemu je prikazana lista trenutnih unosa u kalendar, nekoliko raznih poruka i oznake za brzo prebacivanje. Ideologija ovog ekrana je preuzeta iz Pocket PC sveta ali ne mogu da procenim koliko je ovde neophodan takav ekran.

U statusnoj liniji su prikazani svi trenutni podaci. Kada kliknete na ikonu sa olovkom biće prikazane dodatne informacije.






Navigaciona linija sa 6 ikona je uvek prikazana u gornjem delu ekrana. Iako je kod SonyEricsson modela bilo moguće promeniti izgled i poziciju tih ikona, kod Motorola A1000 modela to je nemoguće, pošto je navigaciona linija čvrsto fiksirana. Prva stavka je "home" ekran a i posle toga telefonski servisi. Kada izaberete drugu ikonu biće prikazan velika tastatura za unos brojeva. Tada se možete prebaciti na listu poziva jednim pritiskom. U telefonu postoje tri liste. Liste su maksimalno popunjene i za svaki poziv je naveden datum i vreme kao i dužina trajanja. Nažalost, nema naprednih alatki za rad sa ovima listama i ostali načini predstavljanja listi ne postoje. Oni koji su koristili mogućnost da prebace između kompaktne (pozivi sa istog broja nisu prikazani više puta) i proširene verzije (prikazani su svi pozivi odvojeno) kod modela P900 sigurno znaju o čemu pišem.



Web pretraživač je treća stavka. Ako bih napisao da je u pitanju malo izmenjena verzija Opere za mobilne telefone to bi bilo dovoljno. Pretaživač podržava rad preko celog ekrana, prikazivanje strana prema podešavanjima ekrana i podešavanje dodatnih plugin-ova. Mogućnosti aparata odgovaraju modernim zahtevima i on zaslužuje samo pohvale što se toga tiče.

Poruke. Sve poruke su tradicionalno prikazane u jednoj listi. Aparat podržava do 3 naloga (IMAP, POP3, SMTP protokoli gde možete podesiti autorizaciju za svako korišćenje prenosa podataka). Imate na raspolaganju šablone za SMS i masovne poruke. Za MMS poruke tradiciolno ograničenje je 100 KB.





Kontakti. Imate na raspolaganju mogućnost za svaki kontakt iskoristite do 8 polja i popunite podatke kao što su broj telefona, e-mail adrese, puna poštanska adresa i dodate fotografiju. Za bilo koji broj telefona možete podesiti pozivanje glasom. Takođe, možete dodeliti kratku belešku i melodiju svakom kontaktu. Što se tiče mogućnosti imenika i sortiranja i predstavljanja kontakata, mislim da su na maksimumu za današnje telefone i po tome se mogu porediti sa SonyEricsson proizvodima.




Aplikacije. Sve ostale aplikacije se nalaze u ovom folderu, opisaćemo samo glavne aplikacije.

Kalendar ili organajzer. Neću opisivati sve mogućnosti ove aplikacije već ću samo napisati da je isti kao oni koji se mogu videti na ručnim računarima. Unose možete pregledati po mesecima, nedeljama i danima. Možete podesiti obaveštenja, ponavljanje nekih događaja i ostale korisne stvari. Organajzer će svakako zadovoljiti sve Vaše potrebe.




To-do lista. Kao dodatak organajzeru postoji To-do lista u kojoj možete podešavati prioritete, sortirati unose; imate na raspolaganju sve što je potrebno za ugodan rad.

Muzika. Program za reprodukciju podržava MP3, MIDI, AMR, WMA, XMF, WAV, AU, 3GA, MMA formate. Interesantno je da postoji mogućnost da se podesi da se pesma ponavlja. Program je veoma jednostavan i takvi programi najviše odgovaraju zadacima koje treba da ispune.
Kalkulator. Sličan je standardnom, ne postoji drugi način rada, kao kalkulator na PC računaru, što je šteta.

Vreme. Možete podesiti nekoliko alarma pored toga što možete podesiti pravo vreme. Za sve alarme možete podesiti da li će se ponavljati ili će se jednokratno aktivirati. Kao signal za alarm možete izabrati bilo koji fajl.


Control panel. Sva podešavanja koja se tiču funkcionalnosti uređaja se nalaze ovde. Formatiranje memorijske kartice, biranje skrinsejvera, podešavanje ekrana, sistemski zvuci i mnoge druge stvari možete uraditi u Control Panel-u. Tu možete podesiti i GPRS i Bluetooth.





Slike. Ovo je album fotografija i slika gde možete pregledati fajlove kao male ikone ili kao listu imena fajlova. O bilo kom fajlu možete pregledati detalje i informacije o veličini fajla, datumu, a biće prikazana i slika preko celog ekrana. Možete pregledati i uvećane slike pa ćete morati da koristite skrol trake da bi videli sve delove slike.

Glas. Diktafon funkcioniše samo kada je uređaj u mirovanju i nema ograničenja u pogledu trajanja, jedino ograničenje je količina slobodne memorije.

Video. Ovo je jednostavan program za pregled video fajlova (uključujući i video fajlove koji su snimani kamerom ovog uređaja.

SyncML. Možete promeniti podešavanja koja se tiču udaljene i lokalne sinhronizacije, sve funkcioniše bez problema.

Picsel Viewer je najinteresantnija aplikacija. Omogućava pregled raznih MS Office dokumenata, na primer, Powerpoint prezentacija, MS Excel tabela, itd. Ovo je samo program za pregled i menjanje fajlova nije moguće. Ostali proizvođači ili nemaju ovaj program ili dodatno naplaćuju za taj program.





Utisci
Što se tiče kvaliteta prijema signala nije bilo nikakvih problema, razgovori su tekli bez problema u većini slučajeva i sagovornici su se dobro čuli. Kvalitet melodija je prosečan i melodije nisu toliko živahne uprkos tome što aparat ima dva zvučnika. Program za reprodukciju MP3 muzike je dobro realizovan, zvuk se može porediti sa telefonima ostalih proizvođača ali je bolje instalirati drugi program za reprodukciju muzike.
Uređaj je interesantan zbog činjenice da trenutno nema rivala na 3G mrežama. Ako planirate da ga koristite u standardnim GSM mrežama onda će njegova prednost nad SonyEricsson P900 biti minimalna, čak će A1000 biti inferioran u odnosu na starije modele po svojim mogućnostima (izuzev kamere).
Kamera modela A1000 nije loša kada se poredi sa ostalim Motorola modelima. Ipak, lošija je nego kamera Samsung D500 ili SonyEricsson S700 telefona.
Kao zaključak napisao bih da Motorola A1000 predstavlja korak unapred pošto je ovo veoma interesantan proizvod. Nažalost, i dalje ima problema pri korišćenju Bluetooth adaptera što predstavlja ozbiljne prepreke u svakodnevnom korišćenju telefona. Pozitivne osobine ovog uređaja bogati standardni paket (u nekim državama Bluetooth adapter se ne nalazi u standardnom paketu), dobra osnovna funkcionalnost i veliki broj kompatibilnih programa. Pošto nema Symbian aparata sa ekranom osetljvim na dodir, Motorola A1000 je interesantna ponuda pošto je i jeftiniji od rivala. Ljudi koji koriste A920/A925 treba da obrate posebnu pažnju na A1000 pošto se modeli uveliko razlikuju iako imaju slične interfejse. Ovaj uređaj je namenjen onima koji znaju kako i zašta će iskoristiti uređaj. Dakle, Motorola A1000 nije telefon koji će se prodavati u velikim količinama.