
Kompletan Test Siemens CF62
Standardni Paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo

Siemens nije preterano jak na polju telefona na preklop, prvi proizvod ovog tipa, model CL50, je hladno dočekan od strane kupaca. Sledeći proizvod - CL55 nije ni stigao na tržište, ovaj ODM model je tiho otkazan u prvom kvartalu 2004. godine. Zato je veoma uzaludno očekivati toplu dobrodošlicu od strane kupaca što se tiče modela CF62, nezasluženo je izgubio pažnju pošto je smatran još jednim azijskim modelom. Ironija je što je ovaj put Siemens sam razvio taj model i to u najboljoj tradiciji. Posle dužeg vremena Siemens je predstavio uspešan model, koga kupci nisu zapazili zbog prethodnih neuspelih modela. Ovde bih istakao da pod uspešnim modelom ne treba očekivati maksimalnu funkcionalnost, to nećete naći ovde. Usput, Siemens CF62 je klon modela M55.

Dizajn nije originalan, ovde možete koliko je uticaja imao dizajn Sony Ericsson telefona, ista rupa za kaiš se nalazi u gornjem delu telefona, kao kod Z200 modela. Kaiš se ne nalazi u standardnom paketu ali u prodavnicama ćete ga lako pronaći. Ne postoje originalni kaiševi ali ako imate dovoljno vremena možete ga sami napraviti, znate kako se kaže - najlepše je kada sami nešto uradite. Ne bih preporučio da se koriste standardni, debeli kaiševi pošto telefon neće stajati stabilno, mnogo će se klatiti.
Telefon se isporučuje u dve kombinacije boja - Hladno Siva i Hladno Kašmir. U većini slučajeva videćete samo srebrnu boju.
Eksterni ekran se nalazi na prednjem delu telefona, pozadinsko osvetljenje je plavo. Rezolucija ekrana je 98x64 piksela, može prikazati do jedne tekstualne linije (!) plus dodatnu stautsnu liniju. Spoljni ekran se aktivira samo kada je to potrebno, pa pošto nema tastera spolja - malo je nezgodno, verujem da je to najveći nedostatak telefona, što se tiče spoljašnjeg ekrana.

Veličina telefona je komforna (82 x 45 x 22 mm), masa je standardna za ovaj segment. Telefon nije lako otvoriti jednom šakom, ne postoje ležišta na telefonu koja bi to olakšala. Oba dela telefona su prianjaju blisko jedan drugom.

Unutrašnjost telefona nije tako jasna, dizajneri su koristili ista rešenja kao kod Siemens C62 modela. Tasteri su razdvojeni poniklovanim plastičnim linijama i malo su izdignuto. Kada pritiskate tastere dodirivaćete i te linije. Iako se to ne dešava preterano često, ipak se dešava i kvari utisak o tastaturi. Ovo je pomalo i tužno pošto su tasteri u Siemens CF62 bili blagi i dobro su reagovali na pritisak. Pozadinsko osvetljenje je nardžasto, veoma je bledo i jasno se vidi samo u potpunom mraku. U uslovima prosečnog osvetljenja simboli na tasterima izgledaju spojeni i nisu uvek čitljivi.

Navigacioni taster je četvoro-smerni. Funkcijski tasteri su ugodni, nema žalbi što se njih tiče.
Interni ekran ima rezoluciju 130 x 130 piksela (28 x 28 mm), što omogućava da se prikažu do 7 linija teksta i jedna statusna linija. Ekran može prikazati do 65.536 boja (TFT), to je najbolji ekran od svih koji se nalaze u trenutnim modelima komanije Siemens. U x65 seriji ekran je veći ali su kvalitet prikaza slike, saturacija i prelazi izdmeđu brojeva lošiji. Ako poredimo ekran sa ekranima ostalih telefona na tržištu, moramo reći da u svojoj klasi daleko od toga da je autsajder, bez problema se može porediti sa ekranima drugih proizvođača, ekran je bolji od onog instaliranom u Motorola C650, Motorola v180 modelima. Poslednji model je direktan konkurent Siemens CF62 modelu.


Ekran postaje bled kada se nađe na suncu pa je zbog fizičke veličine to kritičnije nego kod telefona sa velikim ekranima, informacije nisu jasno vidljive. Možete promeniti podešavanja za kontrast da bi prikaz slike izgledao bolje na suncu. Promena veličine slova je tradicionalno prisutna, možete ih namestiti da izgledaju dosta velika, pa sunce neće toliko uticati. Ova mogućnost je interesantna i korisna za ljude sa slabim vidom. Podešavanja osvetljenosti mogu biti interesantna za korišćenje unutar kuće, omogućava da se energija baterije čuva ekonomičnije.


Kada je telefon otvoren videćete svetlu plastiku na ivicama telefona, koja se nalazi na oba dela telefona. Razlog za plastični okvir je jasan s obzirom da je telefon opremljen funkcijom Dinamičkog Svetla, tzv. Dinamic Light, koja se koristi u telefonima serije x65. Pozadinsko osvetljenje radi osvetljava samo donji deo telefona, na njegovim krajevima. Pozadinsko osvetljenje je narandžasto i ne može se menjati. Dinamičko svetlo radi tokom dolazećeg poziva ili drugih događaja. Spektar podešavanja je prilično širok, možete koristiti razne načine ponašanja svetla. Takođe možete isključiti potpuno ovu funkciju u slučaju da Vam iz nekog razloga ne odgovara.

Po prvi put dinamičko svetlo je upotrebljeno u Motorola telefonima, gde se ova tehnologija nazivala Haptics. U ovom trenutku prednost takve realizacije je da podržava maksimalni broj boja i prelaza između boja. Jedinstvena mogućnost se naziva Ritam i svetlo, tzv. Rhythm and Light i omogućava aktiviranje pozadinskog osvetljenja u disko ritmu. U istom segmentu telefona kom pripada Siemens CF62 ova funkcija je loše realizovana, radi samo u igrama. Najinteresantnija realizacija Haptics tehnologije je iskorišćena u modelima V600, V80 i E398.

Izrada ivice kod Siemens CF62 modela podseća na Philips 330 telefon veoma mnogo, telefoni su namenjeni istim ljudima, svaki u svom vremenu. U oba slučaja bela plastika kvari utisak i telefon izgleda jeftino.
U celini možemo videti uspešnu adaptaciju, kombinaciju postojećih tehnologija i njihov logični razvoj. Kada pričamo o logičnom razvoju, mislim na prisustvo ugrađenog editora za ponašanje osvetljenja, možete kreirati sopstvene teme i kasnije ih asocirati sa posebnim pojavama. U ovom trenutku ta funkcija je jedinstvena i možete se zabaviti sa njom.



Video snimak sa primerom Dinamičkog svetla (3 MB, AVI)
Sa donje strane telefona nalazi se standardni interfejs konektor, potpuno je isti kao kod x55 serije telefona. Kao rezultat toga svi standardni dodaci za x55 seriju se mogu koristiti i sa ovim telefonom, uključujući data kabl i programe.
Ispod poklopca na zadnjem delu telefona nalazi se baterija. Uglavljena je jednom rezom i ima malo pomeranje. Zapravo, pomeranje je minimalno, zato se dodatne mere preduzimaju samo od strane ljudi koji ne skidaju poklopac i menjaju SIM karticu često i ne vole pomeranja u telefonu.

Baterija u ovom modelu je Li-ion, kapaciteta 600 mAh. Prema proizvođaču telefon sa ovom baterijom može raditi 220 sati u mirovanju i do 6 sati ako se koristi za razgovore. U praksi rezultati su bili daleko od toga što je proizvođač naveo. Telefon je radio 3 dana u toku kojih je 35 minuta potrošeno na razgovore. Potrebno je malo više od 1.5 sata da bi se baterija telefona u potpunosti napunila.

Ležište za SIM karticu u ovom modelu je standardno, ne mogu reći ništa posebno o njemu.
Meni
Telefon je skoro potpuna kopija Siemens M55 modela po mogućnostima i funkcijama, pa je zato opis stavki u meniju kopiran iz tog testa. Prednost novog modela je prerađen interfejs glavnog menija. Ikone su obnovljene. Drugi novitet su slike koje dolaze uz telefon, veoma su lepe i mogu se porediti sa slikama u telefonima drugih proizvođača.






Slike su idealne za ciljnu grupu kupaca, postoji mnogo slika i samim tim nema potrebe za skidanjem novih slika.



Glavni meni je prezentovan sa listom 9 ikona, možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva. Većinu funkcija možete asocirati sa tasterima. Meni i unos teksta su u potpunosti lokalizovani, to je slično kao kod ostalih telefona serije x55.



Imenik. Ovaj aparat ima dinamičku memoriju. U imeniku se ne može naći više od 500 unosa. Za svaki unos možete uneti ime, prezime, broj telefona, dva fax-a, dve e-mail adrese, URL, ime kompanije, adresu (grad, ulicu, poštanski broj, zemlju). Osim tih informacija možete uneti i datum rođendana za taj kontakt i podesiti podsetnik da bi ste znali na vreme za taj rođendan. Možete dodeliti i grafički fajl, neku fotografiju ili običnu sliku, svakom unosu.






Svaki unos možete podesiti da se bira glasom, ali ukupan broj takvih unosa može biti 20.
Sve kontakte možete sortirati u 9 grupa i svakoj grupi možete dodeliti posebnu melodiju.
Poruke. Do 100 poruka se mogu sačuvati u memoriji telefona, mada njihov broj zaista zavisi od količine slobodne memorije telefona, to ne treba zaboraviti. U listi telefonskih brojeva prikazani su svi brojevi telefna (i iz memorije telefona i sa SIM kartice). Brojevi telefona koji se nalaze na SIM kartici su obeleženi specijalnim znakom. Možete praviti svoje šablone za SMS poruke i specijalne foldere u ovom meniju. Ovaj model podržava MMS; sva podešavanja su relativno jednostavna i koristeći uputstva operatera biće Vam potrebno oko 3-4 minuta da bi ste sve podesili. Očigledno, bolje je koristiti GPRS za razmenu MMS poruka, pošto je tako jeftinije.




Nisam bio oduševljen interfejsom kada sam pisao poruke. Ne možete da se krećete brzo između stranica poruke i treba da pozivate poseban meni da bi videli koliko stranica Vaša poruka ima. Pre slanja poruke telefon će prikazati veličinu poruke. Možete uneti i period (jedan sat, odnosno koliko želite) posle kog će poruka biti isporučena. Ako plaćate poruke, veličina je veoma bitna stavka. Možete primati MMS ručno ili automatski. Osim toga, možete podesiti da li želite da primate poruke u roaming-u. Interesantno je da ponekad, kada je podešen da automatski traži mreže, telefon obaveštava da ovaj način može mnogo koštati.
Liste poziva. Poslednjih 10 pozvanih, 10 primljenih i 10 propuštenih poziva se nalaze u memoriji telefona. Možete pogledati vreme i datum svakog poziva.
Dodaci. Aplikacije kao što su kalkulator, konverter valuta, štoperica (sa međurezultatima), tajmer, alarm (može se podesiti da se ponavlja) se nalaze u ovom meniju. Ovde imate pristup i glasovnim komandama (možete podesiti do 10 komandi).






Organajzer. Ima tradicionalnu strukturu, možete ga pregledati po mesecima, nedeljama (sa vremenskom skalom) i danima (sa rasporedom). Sprecijalni meni omogućava pregled svih specijalnih događaja, na primer sastanaka, beleški i podsetnika. Možete sačuvati do 500 unosa u memoriji organajzera.









Alarm. Ova stavka se nalazi u glavnom meniju i alarm možete podesiti za samo jedno vreme, ne možete podesiti da li će se ponavljati u toku određenih dana, što je definitivno nedostastak kada se poredi sa ranijim Siemens modelima gde je postojala takva mogućnost.

Podešavanja. Ovde se nalaze sve funkcije koje su vezane za mogućnosti telefona. Nećemo ih opisivati detaljno, samo ćemo napisati par komentara. Na primer, možete isključiti GPRS kada ga ne koristite s obzirom da tako produžavate trajanje baterije. Operativno vreme je prepolovljeno kada se koristi ova funkcija.


Možete birati kombinaciju boja. Tradicionalno možete podesiti kako će se telefon ponašati u raznim uslovima (vibracija, melodije, itd.), što možete namestiti biranjem odgovarajućeg profila.




Moji folderi. Ovde se nalaze sve melodije, slike i drugi fajlovi koji su skinuti sa Interneta. Ovde se ne nalazi ništa specijalni, količina memorije u telefonu je oko 1.56 MB što je malo više od 500 KB koji su zauzeti od početka.
Zabava i igre. Da krenemo od WAP pretraživača. On se ne razlikuje od onih koje smo videli u modelima seija x55 i x60 kompanije Siemens. Možete smatrati da je u potpunosti kompatibilan sa WAP 2.0 standardom, prisutna je i xHTML podrška. Ništa specijalno ne možemo napisati o pretraživaču, sve radi kako bi trebalo.
Igre. U telefonu koji je namenjen mladima očekivali smo veliku količinu igara, ali ništa od toga u ovom modelu. Igre koje se nalaze u telefonu su Mobiloko i Wappo. Obe igre dolaze u demo verzijama, pune verzije morate da kupite posebno. Ovaj potez proizvođača je smešan i ne mogu da nađem objašnjenje za to.

Dok sam se igrao stekao sam utisak da telefon radi veoma sporo, prva igra se učitava skoro minut, drugoj je potrebno manje vremena. Uzimajući to u obzir slobodno možete zaboraviti na igre u ovom telefonu.
Java. Ne znam zbog čega, ali proizvođač je rešio da ugradi podršku za Java tehnologiju (MIDP 1.0). Čudna stvar je da telefon nije napravljen za to da radi sa većinom aplikacija, procesor je suviše slab. Prema rezultatima JBenchmark 1.0 programa maksimalni rezultat je 224 poena, što je treća pozicija sa kraja liste rezultata. Lošije rezultate imaju jedino stariji Motorola modeli (OMD modeli). Kada poredimo rezultate, Siemens M55 koji nije nešto brz model kada se radi o Java tehnologiji ostvario je 651 poen u testu, što je otprilike 3 puta više nego što je Siemens CF62 ostvario.
Detaljni rezultati su sledeći:
Overall score 224
Text – 96
2D – 79
3D – 37
Fill rate – 12
Utisci
Kvalitet prijema signala je tipičan za Siemens telefone, nije bilo problema, velikim delom telefon ispunjava ono što je obećani i čekano. Zvuk iz zvučnika je jasan tokom razgovora, ne sintetizuju se efekti sa zvučnika, ili samo nisu uočljivi. Polifone melodije su 16-glasne i nisu preterano glasne ali su dovoljne u večini slučajeva, bilo kako bilo možete biti sigurni da Vas vibracija neće izneveriti pošto je veoma jaka. Možete iskoristiti bilo koji WAV ili MIDI fajl kao melodiju, kao i zvuk koji ste snimili Diktafonom (do 30 sekundi po snimku).



Siemens CF62 je tipični model za mlade. Telefon me podseća na Siemens M55, najverovatnije će sudbina ova dva modela biti ista, pogotovo kada se radi o cenama. Prednost CF62 modela je tradicionalan kvalitet telefona - Siemens stil, prisustvo dinamičkog svetla, velika količina memorija i standardni set funkcija (prošireni imenik, dobar organajzer), ne postoji bolji ekran na tom delu tržišta. Nedostaci su mali broj igara, loša realizacija Java tehnologije i nemogućnost da se skinu aplikacije i koriste po potrebi. Nećemo govoriti o dizajnu, to je subjektivan parametar, ali hteo bih da napomenem da je plastika koja je iskorišćena za ivice mogla da bude kvalitetnija. Jedan jednostavan detalj čini da telefon izgleda kao jeftina igračka, što je zaista tužno.
Nedostatak mogućnosti za sinhronizaciju telefona je tipičan za ovaj segment; najvažnija stvar je da ovaj modela nema infracrveni port. Kada odlučite da kupite kabl možete iskoristiti telefon kao GPRS modem (klase 10).
U ovom trenutku ovo je najkompetativniji Siemens model i pušten je u prodaju pre nego što su konkurenti uspeli da naprave sličan telefon.
Direktan konkurent ovom modelu je najverovatnije Motorola V180, glavne specifikacije su slične. Motorola V180 ima lošiji ekran kada se poredi sa Siemens CF62 modelom (fizički je bolji, može da prikaže do 65.536 boja, ali koristi STN tehnologiju), i ima eksternu antenu. Sve ostalo ide u korist Motorola modela, postoji podrška za Java MIDP 2.0 tehnologiju, veličina memorije je 2.5 MB, ima 24-glasne polifone melodije i možete postaviti MP3 kao melodiju. Po mom mišljenju zahvaljujući svima ovim prednostima ova dva modela su ista, veoma slična. Međutim, Siemens CF62 ima određenu prednost, a to je što je on predstavljen pre dva meseca.
Kratki pregled bi ovako izgledao - ako volite telefone na preklop i nedostajao Vam je predstavnik kompanije Siemens - pogledajte ovaj model. Posebno će Vam se dopasti ako se naviknete na organizaciju menija i imenik. U slučaju da je funkcionalno suviše slab za Vas, ali očajnički želite Siemens telefon na preklop, moraćete da sačekate jesen, kada će telefon takvog dizajna da se pojavi. U svakom slučaju treba pogledati Siemens CF62 da bi ste stekli svoj utisak o telefonu.
SAR faktor za ovaj model je 1.7 Watt/kg.
P.S. Čudno je što u slučaju kompanija Siemens i Motorola možemo videti čistu simetriju u proizvodima. Motorola v180 i Siemens CF62 su direktni konkurenti jedan drugom, isto se može reći i za Siemens C65 i Motorola C650. U drugom slučaju Motorola je dobila prednost time što je predstavila modela C650 dva meseca ranije. Kompanija je zaključila da bi prodaja modela sa normalnim dizajnom bila mnogo veća od prodaje modela na preklop. U bliskoj budućnosti videćemo ko je bio u pravu, dok ćemo rezultate testa objaviti kasnije.