GX10 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sharp GX10
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sharp GX10. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sharp GX10 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Sharp GX10

Standardni paket:
Punjač
Uputstvo
Slušalica sa mikrofonom
Telefon
CD sa drajverom za modem

Ponekad je veoma teško odlučiti se između dva modela koji imaju skoro istu "unutrašnjost" i sličan dizajn, kao što je to slučaj sa Sharp GX10 i Panasonic GD87 modelima. Ipak, telefoni su i različiti tako da o njima možemo dosta pisati. Posvetićemo se mogućnostima Sharp GX10 modela da videli koje su njegova mane i prednosti.

Ovaj telefon je na raspolaganju krajnjim kupcima u srebrnoj boji. Kada pogledate telefon primetićete spoljašnju antenu i sočivo kamere na prednjem delu telefona. Pored kamere sa leve strane se nalazi malo ogledalo, koje možete koristiti za slikanje autoportreta. Da bi slikali fotografije morate otvoriti telefon. Pored ogledala nalazi se indikator statusa koji se aktivira u raznim situacijama, na primer kada Vas neko zove. Samo jedna linija teksta može biti prikazana na spoljašnjem ekranu. Statusna linija je prikazana iznad teksta i prikazuje jačinu signala, status baterije, da li imate nepročitanu poruku i još neke indikatore. Spoljašnji ekran ima pastelno plavo, skoro belo, pozadinsko osvetljenje koje je veoma svetlo.

Dva tastera za kontrolu jačine zvuka se nalaze na levom boku telefona dok se priključak za slušalice sa mikrofonom nalazi na desnom boku; iznad njega je infracrveni, dok se sistemski priključak nalazi sa donje strane. Pokriven je gumenim čepom koji je privezan na telefon.

Kada pogledate telefon sa zadnje strane videćete samo prorez za zvučnik, ništa interesantnije.

Dimenzije telefona su 94 x 49 x 27mm. Ne možemo reći da je ovo kompaktan telefon ali ga možete nositi u džepu košulje ili futroli. Masa telefona je 110 grama što je malo više od proseka za masu telefona ove klase.

Kada otvorate i zatvarate telefon čućete klik, što je isti zvuk koji se čuje kod Panasonic GD87 modela mada to nije karakteristika svih telefona na preklop. Prvo što ugledate kada otvorite telefona je veliki glavni ekran (TFT tehnologija, može da prikaže do 65.536 boja) koji je rezolucije 120 x 160 piksela. Kvalitet ekrana je dobar, ima jasnu sliku pa je tekst čitljiv. Na ekranu može biti prikazano 8 linija teksta, oznake za programabilne tastere, statusna linija i naslov. Prema tome, ekran je veoma veliki, skoro celu SMS poruku možete pročitati bez pomeranja ekrana.

Programabilni tasteri i 4-smerni navigacioni taster sa tasterom "M" unutar njega se nalaze ispod glavnog ekrana. Svi tasteri su napravljeni od plastike, alfanumerički tasteri imaju zeleno pozadinsko osvetljenje. Sve oznake na tasteriam su dobro vidljive bez obzira da se telefon nalazi u mraku ili na suncu, ali su slabije vidljive pod veštačkim osvetljenjem. Telefon ima ugodnu tastaturu, svi tasteri su dobro raspoređeni i telefon odmah reaguje na komande zadate njima.

Telefon ima Li-Ion bateriju kapaciteta 720 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 110 sati u mirovanju i do 3.5 sata ako se koristi za razgovore. U praksi telefon je radio 1.5 dan dok smo ga koristili za razgovore 35 minuta i oko 1.5 sat za upotrebu ostalih aplikacija (igre, alarm, kamera). Ako bi ste manje koristili dodatne mogućnosti telefona autonomja bi iznosila oko 2 dana. Vreme potrebno da se telefon u potpunosti napuni je manje od 2 sata.

Meni

Levim programabilnim tasterom pokrećete opciju Poruke, dok desnim pokrećete WAP pretraživač, dok je telefon u mirovanju. Pritiskom na taster "M" (sličan je Ok tasteru) otvorićete glavni meni. Možete se kretati kroz meni koristeći navigacioni taster, pomeranjem tastera vertikalno birate stavke menija; pritiskom na desnu stranu otvarate opciju koju ste izabrali, dok se pritiskom na levu stranu tastera vraćate u meni iznad. U početku može izgledati da ovakva struktura menija nije odgovarajuća, ali ćete se brzo navići pa će Vam onda izgledati logična. Na raspolaganju Vam je i brza navigacija pomoću tastera. Navigacionim tasterom možete pristupiti direktno i nekim stavkama iz menija dok je telefon u mirovanju. Tako, možete podesiti nivo jačine zvuka ako pritisnete levi deo tastera ili otvoriti imenik pritiskom na desni deo tastera. Kroz listu brojeva u imeniku možete se kretati koristeći vertikalno pomeranje navigacionog tastera.

Imenik. Do 500 brojeva telefona možete sačuvati u imeniku. Za svaki kontakt možete uneti do 3 broja telefona, podesiti ikonu, top broja telefona i podrazumevani broj (prvi koji će se pojaviti u listi). Možete dodati i malu belešku kao i e-mail adresu svakom kontaktu. Svakom kontaktu možete dodeliti i sliku koja će biti prikazana u toku dolaznog poziva. Ako dodate tri broja telefona jednom kontaktu, ukupan broj preostalih mesta za brojeve telefona će iznositi 497. Količina ostalih informacija zavisi od količine slobodne memorije.

Svaki kontakt možete rasporediti u grupe, tada će se pored imena prikazati dodatna ikona. Možete podesiti i koje grupe će se prikazivati, što je ponekad korisno.

U listi su prikazani svi brojevi telefona, čak i oni sa SIM kartice. Možete pretraživati imena po prvom slovu. U statusnoj liniji će biti prikazan podrazumevani telefonski broj kontakta koji je izabran.

U ovom delu navigacija i pretraživanje su sporiji zato što se informacije delimično čitaju i sa SIM kartice.

Poruke. Telefon podržava i SMS i MMS poruke. Sve je standardno. Podržane su produžene poruke (do 1024 karaktera) i postoje mnoga podešavanja. Možete napraviti do 20 šablona za sve tipove poruka. Sve poruke koje ste poslali će biti sačuvane u Outbox folderu. Nažalost, u telefonu nema dovoljno memorije da bi se mogle sve poruke čuvatu. Pretpostavljamo da telefon ima dinamički deljenu memoriju, pošto se u uputstvu to ne spominje.

Kamera. Kamera podmeni je sledeći posle menija za rad sa porukama. Ako držite taster "M" pritisnut dok je telefon u mirovanju moći ćete da slikate, pošto će se telefon prebaciti na poseban način rada. Ekran telefona se koristi kao optičko tražilo.

Uprkos tome što se u uputstvu pominje zoom, mi nismo uspeli da nađemo tu opciju u našem primerku telefona. Možete izabrati jednu od tri rezolucije u kojoj će biti slikana fotografija (288 x 352, 120 x 160, 60 x 80 piksela). Sve fotografije se čuvaju u JPG formatu. Možete izabrati jedan od 5 nivoa osvetljenosti i jedan od dva načina rada kamere, mada nam nije jasno zašto postoje ta dva načina rada, pošto su slike iste u oba. U uputstvu ćete pročitati da način rada treba promeniti ako na ekranu vidite svetlosne mrlje, što zvuči veoma nejasno. Možete podesiti i tajmer, pa će fotografija biti uslikana sa kašnjenjem.

Najbolje slike ćete dobiti ako budete slikali na razdaljini od 30 cm od objekta. Nažalost, slike možete prebacivati na PC računar ili drugi telefon samo putem MMS poruka, ne i preko infracrvenog porta. Takođe nas je razočaralo da telefon neće ni da primi slike poslate preko infracrvenog porta. Možete pregledati fajlove sledećih formata: GIF, BMP, PNG, WBMP, WPNG, NEVa (animacija).

Kameru možete iskoristiti da bi slikali poznanike i postavili njihove slike u imenik. Sve slike se čuvaju u posebnom folderu kojem možete pristupiti kroz nekoliko menija. Do 50 slika najveće rezolucije možete sačuvati u memoriji telefona.

Moj Telefon. Svi podaci (slike, fotografije, melodije, šabloni) se nalaze u ovom meniju. Možete koristiti šablone u raznim aplikacijama ne samo kada kreirate SMS ili MMS poruke. O ovom meniju se nalazi i grafik koji prikazuje koliko je ostalo slobodne memorije. Nije prikazano koliko svaki fajl ponaosob zauzima prostora u memoriji.

Sve Java igre koje ste skinuli možete naći u ovom meniju, kada mu prvi put pristupite naći ćete samo jednu igru i to je Stormy Sight. Ovo je vrsta svemirske arkade sa lepom grafikom, lakim kontrolama i dobrom muzikom. Ponekad može zamarati ali uglavnom pomaže da brže prođe vreme.

Zabava i igre. Ovo je duplirani meni sa Java igrama. U okviru ovog menija možete pronaći još dodatne igre. Prva igra je PK Igra, gde ste u ulozi golmana i pokušavate da uhvatite loptu. Druga igra je Lovac Kolekcija, vrsta Arkanoida. Hokej Na Ledu je poslednja igra i veoma je jednostavna, u njoj je cilj da udarite pak.

Kompozer muzike se nalazi takođe u ovom meniju i on je najinteresantniji. Možete izabrati da li će Vaša melodija biti 8 ili 16-glasovna.

Profili. U telefonu postoji 5 profila koje sve možete podesiti prema Vašem ukusu. Pritiskom i držanjem tastera "#" možete promeniti profil. Sve zvuke možete podesiti, kao na primer zvuk koji se čuje kada je baterija pri kraju, zvuk pri uključivanju/isključivanju telefona, zvuk koji će se čuti kada pritisnete tastere na tastaturi, itd.

Organajzer. Nekoliko aplikacija se nalazi ovde, kao na primer kalkulator i konverter valuta. Možete snimiti i jedan glasovni podsetnik (trajanja do 10 sekundi). Diktafon ne radi u toku razgovora.

U telefonu postoji 5 alarma, svaki možete podesiti da se aktivira po danima. Bilo koji zvuk ili melodiju možete podesiti za alarm.

Organajzer je malo razočarao. Možete dodati samo 3 beleške (po jedna linija dužine) za svaki dan, mada možete pregledati kalendar po mesecima i možete izabrati željeni datum. Možete podesiti i posebne podsetnike za beleške, na raspolaganju su samo alarmi.

Menadžer poziva. U ovom meniju se nalazi lista 10 dolaznih, odlaznih i propuštenih poziva sa datumom i vremenom za svaki. Takođe u ovom meniju možete pregledati trajanje i koštanje svih poziva. Sem toga u ovom meniju možete podesiti preusmeravanje poziva.

Podešavanje. Sva podešavanja se nalaze u ovom meniju. Možete podesiti skrinsejver, osvetljenje i kontrast ekrana, čak možete podešavati i spoljašnji ekran.

Utisci

Kvalitet prijema signala ovog telefona sličan je kao kod ostalih telefona drugih proizvođača. Zvuk je jasan, jačina zvuka je dovoljna. Telefon podržava 16-glasovne polifone melodije, zvučnik je veoma glasan ali ga nećete uvek čuti. Vibracija je slaba verovatno zbog dimenzija telefona. U telefonu imate veliki izbor melodija, većinom su u pitanju dobro poznate melodije. Neke ipak zvuče drugačije u šta se možete uveriti ako poslušate primere (MP3, 700KB).

Možete koristiti infracrveni port u kombinaciji sa GPRS-om, ali morate kupiti dodatni kabl za to. Negativne strane telefona su sledeće: ne možete razmenjivati slike putem infracrvenog porta, organajzer je suviše jednostavan i bez podsetnika. Najveće vrline telefona su dobar ekran, integrisana kamera i prijatne melodije.

U poređenju sa Panasonic GD87 telefonom, Sharp GX10 model ima nižu cenu. Međutim, GX10 ima veće dimenzije i nije tako elegantan kao GD87. Kvalitet glavnog ekrana je odličan kod oba telefona. Međutim, kod Panasonic GD87 modela možete birati između par boja za pozadinsko osvetljenje ekrana. Kod ovog modela takođe postoje dodatni indikatori koji su uključeni kada je telefon aktivan. Velika prednost Panasonic modela je što je to tri-band telefon (podržava GSM900/1800/1900 mreže) dok je Sharp GX10 dual-band telefon (podržava GSM900/1800).

Kamere su slične u oba modela, ne postoje velike razlike u kvalitetu slika. Možete primeniti dosta dodatnih efekata koristeći program modela GD87. Mogućnosti telefona su slične i kada je rad sa SMS i MMS porukama u pitanju. Sharp ima lošiji organajzer ali ima interesantnije igre i bolju Java podršku. Takođe, prednost ovog telefona je i veliki imenik, dok su njihove autonomije slične.

Čak i u ovako kratkom poređenju vidi se da je Sharp GX10 manje napredan telefon od Panasonic GD87 modela. Ako Vam finansije nisu ograničene bolje je odabrati Panasonic GD87. Sharp GX10 je bolji telefon za Vas ako ste ograničeni u količini novca.

Nije fer porediti Sharp GX10 samo sa Panasonic modelom. Ako se uzmu u razmatranje i drugi telefoni sa integrisanom kamerom (poput Samsung V200 ili LG G8000 modela), GX10 je bolji je od njih. Za istu cenu dobijate naprediniji telefon. Sharp GX10 se ne može porediti sa standardnim telefonima na preklop pošto su previše različiti i potrebno je uzeti u razmatranje previše faktora.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025