Xperia ZL 2013
2013. godina
5" LCD, 75.6% body
5% S4 Pro APQ8064A, Android 5.1.1 Lollipop
RAM 2 GB, INT 16GB, EXT nema
2370 mAh Neizmenjiva
1 kamera, max 13MP
Test mobilni telefon Sony Xperia ZL
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Xperia ZL. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Xperia ZL vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test smart telefona Sony Xperia ZL

Prodajno pakovanje:

  • Smart telefon
  • Punjač
  • USB-kabl
  • Stereo slušalice

Da odmah pređemo na stvar – ovaj model i Sony Xperia Z su blizanci. Poseduju isti procesor, iste aplikacije, isti paket – osim što ZL nema docking station. Prema tome, u ovom članku ću se fokusirati na najvažnije razlike, a o performansama i drugim parametrima možete čitati u tekstu vezanom za Sony Xperia Z.

Utisci korisnika su različiti, veliki broj njih smatra da je ovaj model vrlo dobar kao i da je kamera mnogo bolja nego kamera iPhone uređaja, ali da je potrebno koristiti je u normalnim uslovima kao i da je potrebno navići se na veličinu i sve ostalo. Sony je uradio odličnu stvar i kreirao osnovu za dva različita uređaja. U početku mi se dopao Sony Experia Z model, međutim, svakodnevna upotreba ZL modela pokazala je da je on daleko jednostavniji za upotrebu, pa se lako može desiti da ovaj aparat postane vodeći model kompanije Sony u smislu prodaje.

Dizajn, izrada

U odnosu na prethodne modele, Z model ne izgleda tako impresivno. Koncept je isti i podrazumeva bočne tastere izrađene od aluminijuma kao i zanimljivu dekoraciju. Kada se bolje zagledate videćete da je daleko interesantniji ZL. Dimenzije aparata su 131.6 x 69.3 x 9.8mm, a njegova težina je 151 gram, što znači da je teži od iPhone 4S modela.. Pored crne, na tržištu je dostupan i aparat u beloj boji.

Da bi 5“ ekran mogao da bude smešten u ovakvo kompaktno kućište, proizvođač je morao da pribegne različitim modifikacijama. Na primer, prednja kamera morala je da bude spuštena. Sa leve strane nalazi se tradicionalni otvor za provlačenje trake za nošenje telefona oko ruke bez koje Sony očigledno ne može.

O dizajnu modela ZL neće biti puno reči budući da ga ne odlikuje tradicionalan izgled kada je reč o Sony modelima, te da sa zadnje strane liči na HTC. Kao što je pomenuto, korišćena je plastika baršunasta na dodir dok su otisci prstiju vidljivi. Kameru okružuje okrugli prsten dok se ispod nalazi blic kao i zvučnici. Sa desne strane, nalazi se taster za kontrolisanje jačine zvuka. Ispod se nalazi taster kamere koji je jednostavan za upotrebu.

Indikatorsko osvetljenje svetli različitim bojama u zavisnosti od toga na šta ukazuje.

Sa ovim modelom isporučuju se iste slušalice kao i sa Sony Xperia Z modelom, bazirane na EX-300. Kompaniju Sony to nije koštalo ništa, a kupci znaju da cene ovakav gest.

Aparat koristi microSIM format SIM kartice, tako da će korisnicima iPhone 5 modela biti potreban adapter ukoliko žele da je zamene. Za razliku od Sony Xperia Z modela, ovaj model nije otporan na vodu , pa se plivanje sa ZL modelom ne preporučuje.

Ekran

Čini se da je ekran bolji nego kod modela Sony Xperia Z, uprkos tome što su svi osnovni parametri isti. Reč je TFT ekranu dijagonale 5“, rezolucije 1920 x 1080 piksela. Međutim, uglovi vidljivosti su bolji, boje su zasićenije dok je crna ista. U poređenju sa Z modelom, ekran je nešto bolji kada se u obzir uzme kvalitet ekrana konkurentskih modela. Pri blagom nagibu prikaz na ekranu počinje da bledi.

Ekran je prekriven zaštitnim filmom i njegovo skidanje se ne preporučuje. Svi widget-i, pozadinske slike i ostalo je isto kao i kod modela Sony Xperia Z.

Detalji

Kod modela Sony Xperia ZL nasuprot modelu Z postoji IR port, odnosno očigledno i program za daljinsko upravljanje. Port se nalazi pored tastera za uključivanje. U podešavanjima možete da odaberete tip uređaja, naziv brenda i nakon toga se pojavljuje program. Pokušali smo da isprobamo ovaj sistem sa kućnim uređajima i recimo Samsung TV je bio trenutno prepoznat, pri čemu se TV može uključivati i isključivati, menjati kanali, izvor slike i sve ostalo što se može raditi i sa konvencionalnim daljinskim upravljačem. Opseg je isti kao i kod konvencionalnog daljinskog upravljača. Među tipovima uređaja su čak i docking stanice za Apple uređaje, zatim stereo uređaji kao što je Pioneer-ov uređaj kojim se upravljalo bez problema. Program radi veoma dobri, dodati uređaji se pojavljuju u glavnom meniju sa odabranim imenom i razumljivim ikonama.

Kada je reč o performansama, memoriji i drugim detaljima, sve je isto kao kod modela Sony Xperia Z: isti set programa, iste pozadinske slike, brzina rada je slična. Želim da pomenem da zvanični opis ovog uređaja navodi da uređaj podržava microSD kartice kapaciteta do 32GB, što nije tačno. Lično smo isprobali kao i brojni korisnici kartice kapaciteta 64Gb i one su funkcionisale.

Vreme trajanja baterije uređaja je isto kao i kod modela Z. Chrome pretraživač doslovno jede bateriju tako da je bolje da odaberete neki drugi pretraživač. Ako pak ZL model koristite samo za pozive i SMS poruke uključite Stamina režim i u tom slučaju uređaj može da ponudi do tri dana rada. Samo nemojte zaboraviti da smanjite osvetljenost ekrana, isključite automatsku sinhronizaciju, sistem za pozicioniranje i slično. Potpuno napajanje baterije preko USB kabla traje oko tri časa, pa je možda bolje da za napajanje koristite klasičan punjač. U normalnom režimu korišćenja, baterija uređaja nam je obezbedila jedan dan trajanja.

Zvučnik je glasniji nego kod modela Z što je sa jedne strane uobičajeno, a sa druge kontroverzno. Zvučnik je dovoljno snažan da ugodno razgovarate, a kvalitet glasa je takav da se nećete žaliti. Čini nam se da je podrazumevana jačina zvuka viša nego kod modela Z.

Kamera kod ovog modela je ista kao kod modela Z, pa možemo sa sigurnošću reći da iPhone 5 snima bolje fotografije u bilo kojim okolnostima, podešavanjima itd. Od svih efekata koji su dostupni u okviru ovog modela najviše nam se svideo burst režim, pri čemu su u ovom režimu fotografije boljeg kvaliteta nego u normalnom režimu. Ovde ćemo priložiti nekoliko fotografija i snimaka nastalih modelom ZL.


Zaključak

Uređaj karakteriše veoma snažna vibracija obzirom da je u okviru telefona prisutan snažan motor. Ovo je naročito iritirajuće kada radite sa tastaturom i nakon svakog pritiska ona snažno zavibrira. Srećom, ovu opciju možete da isključite. Kada je zvono međutim isključeno, telefon toliko snažno vibrira pri dolaznom pozivu da imate utisak da odskače od stola.

Ekran bi se mogao opisati nalik na onom kao kod modela HTC One koji nam se dopada više nego onaj kod modela SGS4. Ovde je tim programera pri kompaniji Sony radio veoma naporno i rešio je sve probleme koji su postojali kod prethodnih uređaja. Međutim, stiče se utisak da je kompanija želela da ovaj uređaj načiniti veoma bogatim karakteristikama i da obezbedi sve ono što Android kao operativni sistem potencijalno nudi pa čak i LTE konektivnost. Sve u svemu, inženjeri su uključili u ovaj smart telefonom mnoštvo različitih detalja, ali se nisu potrudili da informišu korisnike o mogućim scenarijima. Dakle postoji mnoštvo karakteristika, ali mnoge od njih se ne koriste jer korisnici jednostavno nisu svesni da one postoje.

Postoji mnogo toga što može da se dodatno razvije da bi ovaj uređaj bio bolji. Uprkos tome što se ZL model izdvaja kao interesantniji od modela Z boljim dizajnom, on nije predviđen da može da se uroni u vodu. Međutim, za svakodnevnu u potrebu, ZL je dosta zgodan, savršeno staje u ruku, a njegova gruba plastika sa zadnje strane je mnogo zgodnija da spreči ispadanje ovog uređaja iz ruke. Ukoliko treba da odaberete neki od ova dva uređaja ne budite lenji već izvagajte pametno šta je to što vam je potrebno i koji uređaj vam više odgovara.

Ako kompanija Sony želi da ovim uređajem oduzme deo tržišnog udela Samsungu i njegovom četvrtom Galaxy S modelu, onda mora da razmotri politiku cena i da ponudi možda nižu cenu ovog modela. Neophodno je da Sony radi sa više napora na svojim modelima jer u današnje vreme samo najbolji uređaji ostaju duže na tržištu.

Da bi izmenio ovu situaciju Sony mora da kreira istinski genijalno rešenje koje će rešiti probleme koje njegovi uređaji imaju sa lošim ekanima, komplikovanim podešavanjima kao i slabim softverom, Nadajmo se da će modeli Sony Z i ZL biti poslednji u dugom putu kompanije Sony kada je reč o pokušajima kreiranja istinski dobrih uređaja. Sony jeste na dobrom putu, ali je potrebno još energije i rada.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025