GX30 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sharp GX30
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sharp GX30. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sharp GX30 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Sharp GX30

Standardni paket:
Punjač
Uputstvo
Slušalica sa mikrofonom
Telefon
CD sa programima
16MB SD memorijska kartica

Sharp je poznat po tome što je pravio telefona za Evropske operatere, bilo je potrebno dosta vremena dok Sharp nije odlučio da počne prodaje svoje telefone bez pomoći operatera.

Na prvi pogled Sharp GX30 je primer kako bi klasičan telefon na preklop trebalo da izgleda: kućište srebrne boje, spoljašnja antena (za razliku od većine drugih telefona, kod ovoga se nalazi na levoj, umesto na desnoj strani). Telefon izgleda veoma veliki, po dimenzijama je veći od prosečnih telefona. Masa je takođe veća nego inače, pa se može smatrati da je Sharp GX30 napravljen za korisnike muškog pola. Prema našim predviđanjima procenat korisnika muškog pola će biti 95%, dok će samo 5% korisnika biti ženskog pola. Zbog dimenzija telefona možemo odrediti da će većina korisnika biti starosti između 25 i 40 godina.

Kvalitet konstrukcije je veoma visok, delovi telefona se ne pomeraju, sklop je pouzdan. Utisak je isti kao kod Panasonic GD87 i X70 telefona, telefon deluje pouzdano i čuje se klik kada se telefon otvara i kada se zatvara. Sharp GX30 izgleda kao tipični Japanski telefon.

Monotonija srebrne boje ovog telefona je prekinuta uz pomoć dodataka od nikla koji se nalaze na bokovima telefona i oko ekrana. Zvučnik se nalazi blizu kamere i koristi se za reprodukciju melodija. Ovakva konstrukcija je moguća zbog dimenzija telefona.

Ispod kamere nalazi se LE dioda, koja služi i kao blic. LE dioda može imati jednu od 7 boja (belu, žutu, crvenu, zelenu, plavu, ljubičatu i svetlo plavu) ili može menjati sve boje, to je tzv. disko način rada. Kada koristite LE diodu kao blic, ona će se povremeno uključivati, ali možete podesiti i da je stalno aktivna. I u ovom načinu rada možete podesiti kojom bojom će dioda svetleti, ali ne možete izabrati da svetli kao disko. Možete smanjiti i intenzitet osvetljenja, ali nema potrebe za time.

Kada je telefon u mirovanju LE dioda se može uključiti dužim pritiskom na tastere sa strane koji služe kontrolu jačine zvuka i tada će raditi kao mala lampa. LE dioda se može aktivirati i u toku dolaznog poziva.

Spoljašnji ekran može da prikaže do 65.536 boja. Rezolucija tog ekrana je 64 x 96 piksela ali zbog vertikalne orijentacije ne može da prikaže sve informacije odjednom (na primer, broj osobe koja Vas zove), tako se tekst pomera sa desne na levu stranu. Statusni indikatori se nalaze na bokovima telefona. U meniju podešavanje možete podesiti nivo kontrasta za spoljašnji ekran i isključiti prikazivanje statusnih ikona. Možete čak u potpunosti isključiti spoljašnji ekran pa ćete time produžiti autonomiju telefona. Možete isključiti pozadinsko osvetljenje ekrana i neće se uključivati pri dolazećem pozivu ali će telefon izgledati egzotičnije.

Možete izabrati jedan od 6 tipova satova (3 digitalna, 3 analogna) koji će biti prikazivan kada je telefon u mirovanju. Kada Vas neko zove preko telefona jedna od 4 slike će biti prikazana kao i fotografija, koja je lošeg kvaliteta pa ćete morati da aktivirate maštu.

Subjektivan utisak je da je kvalitet slike na spoljašnjem ekranu lošeg kvaliteta, u pitanju je STN ekran i to ne neki od boljih primeraka. Može se porediti sa ekranom Siemens S55 telefona. Kada se telefon nađe na suncu, prikaz na ekranu je loš, najviše zbog malih dimenzija. Verovatno bi bilo bolje da je instaliran monohromatski ekran, u tom slučaju potrošnja struje bi bila manja i upotrebljivost ekrana bi bila veća.

Spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka se nalaze na levom boku telefona, dok se priključak za slušalicu sa mikrofonom nalazi na desnom boku. Tu se takođe nalazi taster za biranje između Makro i Normalnog načina slikanja fotografija, što jedino Sharp telefoni imaju. Pored tastera nalazi se prorez za SD/MMC memorijske kartice, koji je pokriven plastičnim čepom koji je spojen sa kućištem telefona. Vremenom se taj čep može oštetiti pogotovo na mestu gde ćete ga povlačiti da bi ga skinuli. Kartica se može ubaciti bez ikakvih problema, poseban mehanizam za izbacivanje ne postoji, pa ćete morati da izvučete karticu prstima. Nije bilo nikavih problema u upotrebi kartica.

Možete koristiti kartice različitih kapaciteta u ovom telefonu, mi smo testirali kartice kapaciteta 256 MB i sve je savršeno funkcionisalo.

Sa donje strane telefona nalazi se priključak za interfejs koji je pokriven gumenim čepom (i on je takođe povezan sa kućištem). Na vrhu telefona se nalazi infracrveni port.

Kada otvorite telefon ugledaćete veliki glavni ekran rezolucije 240 x 320 piksela (dijagonala je 2.2 inča). Ekran je napravljen uz pomoć CG-Silikon tehnologije i može da prikaže do 262.144 boja. Ekran je po kvalitetu najbolji na tržištu. Najbliži po kvalitetu bi bio ekran Samsung D410 telefona, ali on nema tako dobre prelive boja, mada je slika i na tom ekranu "živa" i dobro osvetljenja.

Slaba strana CG-Silikon tehnologija se iskazuje kada se ekran nađe na suncu; tada je prosto nemoguće pročitati bilo šta sa ekrana, uprkos veličini ekrana. Razlog za to je delimično i veličina slova, koja su tanka i lepog dizajna. Do 8 linija teksta može biti prikazano na ekranu, dve statusne linije i linija sa ikonama. Telefon je ostavio pomešane utiske na mene: sa jedne strane ugodan je za rad na otvorenom prostoru, ali se ponekad može desiti da ništa ne možete pročitati kada se nađe na suncu.

Što se tiče spoljnjeg ekrana treba spomenuti i izbor pozadina za ekran, za koje možete upotrebiti i Vaše slike. Osvetljenje ekrana možete podesiti u 4 koraka. U telefonu postoje samo 4 slike za pozadine. Zanimljivo je da odličan ekran i dobra kamera omogućavaju da uslikane fotografije postavite kao pozadine za ekran i da se ne stidite toga.

Tastatura je napravljena od plastike, tasteri su tvrdi pa ih možete koristiti bez gledanja u tastaturu. Navigacioni taster je četvorosmerni, u okviru njega se nalazi OK taster. Dimenzije telefona omogućavaju da tasteri budu veliki i da su dobro postavljeni. Pozadinsko osvetljenje je zelene boje i nije lepo raspoređeno; gornji delovi tastera se bolje vide. Kada se nalazite unutar neke prostorije ponekad se oznake na tasterima uopšte ne mogu ni videti.

Baterija je pokrivena poklopcem i za razliku od većine telefona nije postavljena simetrično, više je pomerana u desnu stranu. Neobična konstrukcija ne utiče na kvalitet telefona; poklopac sa zadnje strane se neće pomerati kada ga budete postavili na njegovo mesto.

Baterija je Li-Ion kapaciteta 780mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 3 i po sata ako se koristi za razgovore i do 250 sati u mirovanju. Ako telefon budete aktivno koristili, on će izdržati jedan dan bez punjenja (oko 15 poziva, 3-4 minuta po pozivu, pokretanje nekoliko igara, korišćenje ostalih funkcija, slikanje 10-15 fotografija i uz korišćenje Bluetooth-a). Sa manje aktivnim korišćenjem telefona (20-25 minuta potrošenih za razgovore, sa minimalnim korišćenjem ostalih funkcija) telefon će raditi malo više od 2 dana. Prosečna autonomija telefona je oko 2 dana, pošto spoljašnji ekran troši dosta električne energije. Posle igranja sa raznim podešavanjima možete postići do 20% uštede energije, što uopšte nije malo (isključivanjem spoljašnjeg ekrana, pozadinskog osvetljenja tastature, itd.). Ovo će biti neophodno ako želite da produžite autonomiju telefona, ali to neće odgovarati za normalno korišćenje mobilnog telefona.

Ako telefon budete koristili za reprodukciju MP3 fajlova telefon neće raditi duže od jednog dana, u toku kojih ćete moći da ga iskoristite 2-3 sata za slušanje muzike i 25 minuta za razgovore i ostale funkcije. Vreme potrebno da se baterija u potpunosti napuni iznosi 1 sat i 40 minuta. Preporučujem da telefon punite svaki dan, maksimalno posle dva dana upotrebe.

Možete dokupiti bateriju produženog kapaciteta (Li-Ion 1100 mAh). Tada će telefon postavi veći i masa će se povećati za 7 grama, a dobićete i novi poklopac. Međutim, autonomija će se značajno povećati i to na dva dana ako telefon budete aktivno koristili ili do 4 dana ako telefon budete normalno koristili.

Meni

U glavni meni ulazite pritiskom na OK taster. Unutar menija možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva. U našem primerku nalazi se originalni softver, neizmenjen od strane nekog operatera, koji je interesantniji od onog koji nudi Vodafone. Podmeniji su prezentovani u obliku listi, sve je veoma tradicionalno. Neobično je to što se sve izvršava pritiskanjem levog programabilnog tastera, kao kada na primer hoćete da vidite informacije o propuštenom pozivu ili da pročitate primljenu poruku. Odgovarajuća ikona će se pojaviti na ekranu, ali više informacija ćete moći da dobijete samo pritiskom na levi programabilni taster. Veoma brzo ćete se navići na ovakav sistem rada.

Menadžer poziva. U ovom meniju se nalazi nekoliko funkcija: imenik, liste poziva, lista brojeva za brzo pozivanje.

U imeniku su prikazani brojevi i sa SIM kartice i iz memorije telefona, pored unosa je prikazano putem ikonice gde se nalaze informacije o tom kontaktu. Sada možete brzo pretraživati imena ne samo koristeći jedno ili tri slova, već možete otkucati celo ime. Ne mislim da će neko kucati svih 10 simbola da bi došao do traženog kontakta, ali svejedno moguće je to uraditi.

Sa leve strane kontakta je prikazana ikona grupe kojoj taj kontakt pripada, u vrhu je prikazan podrazumevani broj, fotografija (ako postoji) i e-mail adresa. Ako pritisnete taster OK dok je izabran neki kontakt biće Vam prikazane detaljne informacije o tom kontaktu, a to podrazumeva tri broja telefona, za svaki možete sami odrediti tip, pa tako jedan kontakt može imati tri broja mobilnih telefona. Svakom kontaktu možete dodeliti dve e-mail adrese. Adresa kontakta može sadržati do 100 simbola. Tekstualne beleške mogu biti dužine do 60 simbola. U imeniku postoje grupe i njih možete preimenovati ako želite. Svakom kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju.

Svakoj od grupa možete dodeliti posebne melodije, boju za LED indikator i tip vibracije (može biti uključena, isključena ili se aktivirati zajedno sa melodijom). Informacije o najviše 500 kontakata možete sačuvati u memoriji telefona (sa svim popunjenim poljima).

Kada Vas zove neko ko se nalazi u imeniku, na glavnom ekranu će biti prvo prikazano ime, pa zatim tip broja telefona kao i sam broj onoga ko Vas zove. Posle nekoliko sekundi umesto tih informacija na ekranu će se pojaviti slika tog kontakta (ako postoji) koja će biti prikazana preko celog ekrana. Ova funkcija je za sada u ovom telefonu najbolje realizovana, lako možete doći do potrebnih informacija. Koristeći meni imenika možete slati i SMS poruke na bilo koji od postojećih brojeva u imeniku, bez obzira kog je tipa.

Kada se sumiraju mogućnosti imenika može se reći ima sve što je potrebno, ali ipak nije prenatrpan informacijama i veoma je fleksibilan. Odgovaraće i poslovnim i običnim korisnicima.

Liste poziva. Tradicionalno, u ovom meniju se nalaze tri liste poziva: propušteni, odlazni i dolazni pozivi. U svakoj listi može biti prikazano do 10 brojeva telefona zajedno sa datumom i vremenom svakog poziva. Ako je telefon u mirovanju možete pristupiti samo listi pozvanih brojeva. Specifičnost liste je da informacije o trajanju poziva nisu sumirane već ih morate pogleadti za svaki unos posebno.

Omogućeno je brzo pozivanje za najviše 9 brojeva telefona.

Profili. Možete izabrati jedan od 5 ponuđenih profila i pored osnovnih izvršiti još neka dodatna podešavanja: smanjenje echo-a tokom razgovora i izabrati poju za LE diodu. Kada je telefon u mirovanju profile možete lako promeniti.

Podešavanja. U ovom meniju možete podešavati prikaz slike na ekranu menjajući nivo kontrasta, možete podesiti koja će slika biti prikazana kao pozadina. Tu se nalazi i tajmer koji možete uključiti u toku razgovora. Takođe, u ovom meniju se nalaze i podešavanja za MMS, GPRS i WAP, kao i Bluetooth. Bluetooth ne možete koristiti za prenos podataka, za to ćete morato da kupite kabl ili da koristite infracrveni port.

Poruke. Možete kreirati spojene poruke koje mogu imati u sebi do 1024 simbola. Dok unosite tekst možete koristiti T9 rečnik, koga ne možete dopunjavati. SMS porukama ne možete dodati sličice ili melodije, pošto telefon ne podržava EMS, ali zato možete koristiti MMS. Rad sa MMS porukama je jednostavan, možete kreirati poruke od nekoliko slajdova koje će u sebi imati razne objekte.

Telefon ima šablone za tekstualne poruke. Nažalost, ne postoji program za rad sa e-mail porukama, što je čudno.

Galerija. Koristeći opcije ovog menija možete pregledati slike i video materijal, preslušati zvuke, pokrenuti Java aplikacija koje se nalaze u memoriji telefona ili na memorijskoj kartici. Treba napomenuti da skoro sve fajlove koje koristite u telefonu morate držati u memoriji telefona (na primer, fotografije za imenik). Verovatno zato ne možete podesiti MP3 fajlove kao melodije za dolazne pozive, što je posledica mogućnosti da se kartice "na živo" menjaju. Ovo je i logično, pošto tada možete izvaditi karticu na kojoj se nalazi memorija. Kopiranje melodije na telefon nije logično, pošto Vam je na raspolaganju samo 6 MB memorije.

Telefon podržava MIDI, WAV, SMAF, MP3 audio formate.

Kamera. Kamera je opisana u posebnom testu.

Organajzer. Možete podesiti do 8 alarma, možete ih podesiti da se aktiviraju samo određenog datuma ili da se ponavljaju po danima. Kalkulator je upotrebljiv, isto se može reći i za konverter valuta.

Kompozer melodija omogućava kreiranje 8, 16 or 32-glasovnih melodija. Sve je standardno, ništa specijalno ne treba pomenuti.

Kalendar prikazuje ceo mesec, dok za jedan datum možete uneti do 3 kratke beleške. Ne možete dodeliti zvuk kojim će Vas telefon obavestiti, u pitanju su jednostavne beleške (svaka može imati do 40 simbola).

Diktafon omogućava snimanje zvuka u trajanju do 30 sekundi. Broja takvih snimaka je ograničen samo količinom slobodne memorije.

Help – ovo je zanimljiva sekcija, u njoj možete pročitati kratke informacije o svakom delu menija i tasterima, kao i o načinu navigacije kroz telefon. Postavlja se pitanje: ako je neko već uspeo sam da pronađe Help, zašto bi mu onda bio uopšte i potreban?

MP3 reprodukcija. Interfejs je lep, ali je slabo funkcionalan. Podržano je čitanje informacija iz pesama kao i ponovna reprodukcija pesama. Možete preslušavati fajlove iz memorije telefona ili sa memorijske kartice. Nažalost svi fajlovi se moraju nalazitu u korenom direktorijumu ili u posebnom folderu. Program ne može pregledati sve foldere da bi pregledao gde se nalaze pesme. Kvalitet reprodukcije MP3 pesama preko slušalica je dobar, dok ćete primetiti da je zvuk tih kada preslušavate pesme preko zvučnika.

WAP. Telefon ima ugrađen WAP pretraživač verzije 1.2.1 koji je veoma brz. Ako GPRS nije uključen, telefon će automatski pokrenuti CSD konekciju bez ikakvog upozorenja, pa treba obratiti pažnju na to.

Sinhronizacija sa PC računarom. U ovom trenutku ovaj telefon možete sinhronizovati sa PC računarom koristeći jedino data kabl ili infracrveni port (ovde dolazi do izražaja slaba realizacija Bluetooth-a). Softver je napravila kompanija Mobile Action, čije usluge koriste i drugi proizvođači mobilnih telefona, poput Panasonica koji za svoj model X70 čak koristi i isti ovaj program. Program omogućava prebacivanje novih pozadina, uklapanje njihovih veličina i njihovo menjanje. Isto možete uraditi i sa melodijama. Možete sinhronizovati kontakte i poruke.

Performanse. Telefon smo testirali koristeći JBenchmark v1.0 (telefon podržava Java MIDP 1.0 standard). Rezultati su sledeći:
Ukupan broj poena 1840
Tekst 509
2D oblici 404
3D oblici 274
Brzina popunjavanja 135
Animacije 518

Rezultati su veoma dobri i mogu se porediti sa najboljim konkurentskim telefonima. Ipak, smartphone aparati imaju bolje performanse. Treba imati na umu i QVGA rezoluciju ekrana, a kada se to uzme u obzir primetićete da je Sharp GX30 po performansama jedan od najboljih telefona.

Utici

Nije bilo problema sa kvalitetom prijema signala, zvuk preko zvučnika je jasan, bez ikakvih dodatnih zvukova. Jačina zvuka polifonih melodija je prosečna, telefon neće čuti kada zvoni ako Vam se nalazi u džepu. Kada otvorite telefon primetićete koliko su glasne melodije, ali čim zatvorite telefon, melodija će se utišati. Jačina vibracije je prosečna.

Na kraju, mogu reći da su utisci koje je ostavio ovaj telefon slični utiscima koje je ostavio Panasonic GD87 kada se pojavio.

Po funkcionalnosti Sharp GX30 nije poslovni telefon, već je tipični modni telefon. Ovakvo rešenje ima i svojih jakih strana, perfektan glavni ekran (konkurencija nema šta da traži po ovom pitanju), dok su melodije prosečne. Oni koji vole da su im ruke slobone koristiće Bluetooth slušalice ili spikerfon. Ne možete razmenjivati podatke preko Bluetooth-a pa se time smanjuju poslovne mogućnosti ovog telefona. Mane telefona su dimenzije (ove dimenzije bi odgovarale telefonima sa kamerom od 1 Megapiksela), loš spoljašnji ekran i visoka cena, koju treba platiti samo ako su Vam potrebni 1 Megapikselna kamera i odličan glavni ekran. Program za reprodukcija MP3 pesama u telefonu ove klase je interesantan. Da skratimo priču - ako imate dovoljno novca i želite da kupite modni telefon, kupite Sharp GX30. Ovaj telefon neće odgovarati poslovnim ljudima zbog loše autonomije, nedostatka funkcija kao što je program za e-mail, koji je postao standardan za poslovne telefone. Možemo navesti još jedan primer neusaglašenosti telefona, a to je da nema spoljni zvučnik, što je neobično za Japanski telefon. Međutim, kao modni telefon Sharp GX30 je interesantan i jedinstven, pa bi trebalo da ga razmotrite ako Vam je potreban takav telefon.

Primeri melodija (MP3, 580 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024