759 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
 
 
Test mobilni telefon Philips 759
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Philips 759. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Philips 759 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Philips 550/755/759

Standardni paket:
Telefon
Punjač
Uputstvo

U ovom testu će biti prikazana tri telefona zbog činjenice da su sva tri modela bazirana na istoj platformi i imaju slične funkcije. Model 550 nema infracrveni port i kameru, ali je po svim ostalim mogućnostima isti kao i preostala dva modela. Naravno, telefoni se razlikuju i po dizajnu. U ostatku testa pisaćemo o ova tri telefona kao o jednom telefonu. Najveći utisak je ostavio ekran osetljiv na dodir koji koriste sva tri telefona. Ako se ne uzmu smartphone aparati u obzir, ovo je jedini telefona koji koristi tu tehnologiju. Prednost telefona, koju proizvođač koristi u marketinške svrhe, je kreiranje MMS poruka. Sliku možete nacrtati rukom i to poslati iz MMS poruku. Tehnologija je nazvana TagIt i veoma je laka za upotrebu.

Ekran osetljiv na dodir ne služi samo za ulepšavanje poruka već je to i odličan način za unos podataka. Meni telefona ima prikazanu virtuelnu tastaturu na ekranu koja će biti prikazana automatski u većini slučajeva. Možete uneti sve informacije koristeći olovku za šta će Vam biti potrebno mnogo manje vremena nego ako budete koristili tastaturu. Po meni ekran osetljiv na dodir proširuje mogućnosti telefona i unos podataka je brz i neće zadavati problema. Navigaciju kroz menije možete vršiti koristeći ekran ili tradicionalno, sa džojstikom.

Još jedna prednost ekrana osetljivog na dodir je "pametan" program za obradu slika u kojem možete pisati tekst rukom, potrebno je da prvo izaberete boju i debljinu linije. Sve slike koje budete snimali preko ovog programa će biti sačuvane u JPEG formatu, pa ih kasnije bez problema možete prebaciti na PC računar ili ih ostaviti u telefonu.

Zahvaljujući smartphone aparatima imali smo prilike da se upoznamo sa ekranima osetljivim na dodir. Samo ću napomenuti da ne treba podcenjivati telefone sa ovakvim ekranima.

Video snimak koji prikazuje kako se upotrebljava ekran osetljiv na dodir (AVI, 10 MB)

U daljem tekstu ćemo pisati o dizajnu telefona i njihovoj ergonomiji. Na slici ispod prikazan je Philips 550.

Philips 755

Philips 759

Infracrveni port se nalazi na desnom boku telefona. Priključak za slušalicu sa mikrofonom, kao i priključak za punjač i taster za kameru se takođe nalaze sa te strane (model 550 nema infracrveni port niti kameru).

Olovka se nalazi sa zadnje strane telefona, pa telefon ne može ležati na površini u potpuno horizontalnom položaju, već će biti malo nakrivljen.

Stariji modeli imaju određen prostor za olovku u okviru kućišta telefona, kao što je to slučaj sa PDA uređajima. Olovka je lagana i naprevljena je od plastike. Olovka ne izgleda impresivno kao sam telefon, čak malo kvari utisak o stilu telefona.

Na gornjoj strani telefona nalazi se rupa za kaiš, dok se na donjoj strani telefona nalazi reza (sa oprugom) - potrebno je samo da je podignete i pomerite ka sebi da bi otvorili telefon.

Unutar telefona se nalazi Li-Ion baterija kapaciteta 720 mAh. Proizvođač navodi da telefon sa tom baterijom može raditi do 250 sati u mirovanju i do 4.5 sata ako se koristi za razgovore. Telefon je u našem testu radio tri dana, u toku kojih smo ga razgovore i za kreiranje 20-ak poruka koristili 30 minuta. Za ostale funkcije telefon smo koristili oko 20 minuta. Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni je oko 1.5 sat.

Ekran je TFT tipa i može da prikaže do 65.536 boja u rezoluciji od 128 x 160 piksela (32 x 38 mm). Kvalitet ekrana nije toliko visok kao kod Samsung ili Motorola telefona, ali se može porediti sa ekranima ostalih proizvođača. Boje koje su prikazane nisu toliko intenzivne mada je kontrast dobar. Na ekranu može biti prikazano do 7 linija teksta (kada pregledate SMS poruke) i do dve statusne linije. Kada se telefon nalazi na suncu, prikaz slike na ekranu će izbledeti pa ćete morati da se napregnete da bi videli šta se nalazi na ekranu.

Alfanumerička tastatura je napravljena iz jednog dela kod sva tri modela telefona. Zgodna je za upotrebu i ne može se mnogo reći o njoj. Džojstik je veoma ugodan kod sva tri telefona, mada korišćenjem ekrana osetljvog na dodir možete u potpunosti izbegnuti korišćenje tastature (izuzetak je kucanje brojeva, pošto je to lakše uraditi preko tastature).

VGA kamera se nalazi sa zadnje strane telefona i pokrivena je poklopcem koji se može pomerati.

Dimenzije telefona su prihvatljive, svi modeli lepo leže u šaci. Philips 550 je ostavio najbolji utisak, mada ni ostali modeli nisu loši. Telefoni koriste svoj stil, što se retko može videti. Dimenzije, mase i boje telefona za svaki model možete pogledati u delu testa gde su navedene specifikacije telefona.

Meni

Telefoni su slični poslednjim modelima kompanija Philips u tehnološkom smislu, jedina je razlika ekran osetljiv na dodir i odbacivanje kružnog rasporeda ikona u menijima. Pošto ne postoji taster za kretanje unapred, kružni meni je nepotreban, pa je napuštanje tog koncepta sasvim opravdano. Kao kod Philips 855 modela, izmenjene su ikone u meniju na bolje pa je ceo interfejs poboljšan.

Kada se telefon nalazi u mirovanju možete pokrenuti aplikacije koristeći taster za skrolovanje (slično kao kod Motorola telefona). Kada aktivirate ovu funkciju na ekranu će uvek biti prikazano koje su aplikacije dodeljene tasteru za skrolovanje i to ne možete skloniti. Nedostatak je da ne možete dodeliti funkcije koje želite već možete koristiti samo one koje su već dodeljene, a to su kreiranje MMS poruka, imenik, lista poziva i slanje SMS poruka. Ovo će verovatno biti dalje unapređivano, ali je i u ovom slučaju veliki napredak što se tiče kompanije Philips.

Bilo koju sliku možete postaviti kao pozadinu, koja će biti prikazivana i kada se krećete kroz menije. Ako budete izabrali sliku sa određenom kombinacijom boja može se desiti da ne možete da vidite ikone ili šta se sve nalazi u meniju. Sličan problem postoji i kod Nokia 6230 modela, ali ovde nije toliko izražen zato što ekran ima veću rezoluciju.

Ostala unapređenja su manja i tu su samo da bi olakšala rad sa telefonom. U ovoj verziji softvera možete videti gde će Vas odvesti određene stavke u meniju. Na primer, kada birate tip sata koji će biti prikazivan na ekranu (analogni, digitalni ili oba) odmah u listi ćete videti kako će to izgledati. Isto važi i za ostale stavke menija.

Kada kucate broj telefona cifre koje su prikazane na ekranu su velike i bez problema ih možete pročitati. Međutim, telefon ima tradicionalan problem: nije omogućena brza navigacija pomoću brojeva. Navigacioni taster je srećom dosta upotrebljiv pa ako ga koristite neće biti nikakvih problema. Treba istaći da su percepcija i ergonomija menija dosta poboljšane u odnosu na prethodne modele.

Glavni meni je predstavljen u redovima animiranih ikona, kroz meni se možete kretati tasterom za skrolovanje. Da bi se vratili u meni iznad možete pritisnuti taster "C". Ako pokušate da izađete iz menija koristeći taster za prekidanje veze ništa se neće dogoditi. Nije omogućena brza navigacija pomoću brojeva, ali to možete delimično nadoknaditi dodeljivanjem funkcija tasterima na alfanumeričkoj tastaturi. Ako, na primer, pritisnete taster "5" dok je telefon u mirovanju možete pokrenuti kalkulator. Treba imati na umu da što više funkcija budete dodeljivali tasterima sa brojevima, to će Vam manje tastera biti na raspolaganju za brz pristup brojevima telefona.

Ako koristite funkcije koje se nalaze duboko u meniju moraćete dosta da koristite taster za skrolovanje ili možete podesiti pozivanje glasom, što možete uraditi za 40 funkcija iz menija. Tada će navigacija postati lakša i jednostavnija, potrebno je samo da se naviknete na komandovanje glasom.

Imenik. U memoriji telefona možete sačuvati podatke o 499 kontakata. Svakom kontaktu možete dodeliti ime, prezime, 5 brojeva telefona i jednu e-mail adresu. Imeniku možete pristupiti i kada je telefon u mirovanju pomeranjem tastera za skrolovanje na dole. Možete birati da li će biti prikazani podaci o kontaktima iz memorije telefona ili sa SIM kartice, pošto telefon ne može prikazati oba imenika u jednoj listi. U listi su prikazana samo imena i prezimena. Kada je označen kontakt na desnoj strani je prikazana ikona tipa telefona, pa možete izabrati drugi broj telefona kasnijim pomeranjem. Čak i da kontakt nema drugih brojeva telefona, strelice pored ikone će biti aktivne. U listi će prvo biti prikazani brojevi telefona koje ste prvo uneli, pa tako ne morate da podešavate podrazumevane brojeve telefona. Da bi pozvali izabrani broj, dovoljno je da pritisnete taster za pozivanje. Iz menija koji se pojavljuje pritiskom na džojstik možete izabrati i da obavite razgovor preko spikerfona. Ali da bi videli broj telefona koji ćete pozvati, morate proći kroz polovinu menija. Istu operaciju morate ponoviti kada dodeljujete pozivanje glasom (za najviše 40 brojeva telefona). Prepoznavanje radi dobro, ali možete dodeliti iste glasovne oznake različitim brojevima telefona. U tom slučaju će telefon pozvati onaj broj za koji ste poslednji podesili takvu glasovnu oznaku. Postojaće ista glasovna oznaka i za drugi broj telefona, ali njega na taj način nikada nećete pozvati.

U ukupnoj listi možete pretraživati unose po prvom slovu naziva; pretraživanje po više slova koje je korišćeno u starijim modelima ne postoji kod ovog modela.

Možete podesiti melodije i slike za 50 grupa u imeniku; slike će biti prikazivane na ekranu pri dolazećem pozivu.

Poruke. U ovom meniju možete čitati poruke i kreirati nove. Kada pregledate listu poruka svaka izabrana poruka će automatski biti prikazana u potpunosti (pomeraće se tekst preko ekrana), a ako baš otvorite poruku i tada će se tekst poruke automatski pomerati preko ekrana dok poruka ne bude prikazana u celosti. Ovo je interesantno i zanimljivo. Postoji 10 šablona za poruke na Engleskom jeziku. Možete dodati jednu ili više ikona ili zvukova EMS porukama.

Poruke možete sačuvati u arhivi, a možete podesiti i da se odlazne poruke automatski čuvaju u folderu Sačuvane poruke, ako to želite.

Ugrađeni program za e-mail poruke Vam omogućava da koristite 2 naloga, može da koristi POP3 i SMTP protokole putem GPRS-a. Ne podržava dodatke uz poruke (sem JPG slika). Neće skidati poruke koje su veće od 10 KB.

Podešavanja. Ovde je sve jednostavno, možete podesiti nivo sigurnosti i izabrati jednu od 5 raspoloživih tema kojima možete podesiti prikaz menija, možete podesiti trajanje pozadinskog osvetljenja (do 1 minut), podesiti skrinsejver, itd.

Sva audio podešavanja se takođe nalaze u ovom meniju, možete podesiti jačinu zvuka i vibraciju. Možete izabrati jedno od pet podešavanja za ekvilajzer koji se koristi kada razgovarate telefonom. Ovo je omogućena zato što telefon podržava AMR kodek. Jedini problem je što ovo mora da podržava Vaš operater inače neće funkcionisati.

Svi profili telefona se međusobno razlikuju po svakom parametru i možete birati koji ćete koristiti preko menija Personalni profili, odnosno Personal profile. Pošto ih ne možete menjati, to znači da telefon ima samo jedan profil.

Multimedia. U okviru ovog menija se nalazi nekoliko funkcija, ukratko ćemo opisati svaku.

Album slika. Ovde je prikazana lista slika koje se nalaze u telefonu, standardno se tu nalazi veliki broj slika. U većini slučajeva to su slike životinja ili dece. Sve slike su u JPG formatu koji podržava telefon. Možete jednu od slika postaviti kao pozadinu za ekran kada je telefon u mirovanju. Možete takođe postaviti jednu ili više slika kao skrinsejver koristeći opcije u meniju. U istoj listi se nalaze i ikone koje možete poslati uz EMS poruke.

Album zvukova. Kao i u prethodnom slučaju, naziv govori sve, pa se ovde nalaze melodije i zvukovi koje ste snimili korišćenjem opcije snimanja glasa. Sve zvukove možete iskoristiti kao melodije ili za podsetnike.

Diktafon. U memoriji telefona možete sačuvati do 20 zvučnih snimaka; diktafon može raditi i kada razgovarate i kada je telefon u mirovanju. Trajanje snimka zavisi od količine slobodne memorije ali ne može trajati duže od jednog minuta.

Brojač memorije. Ovde možete saznati status memorije preko dijagrama, pa je sve jasno razumljivo. Da bi videli koju količinu određena aplikacija zauzima možete je izabrati i prikazaće Vam se te informacije. Detaljne informacije će značiti onima koji vole da znaju koliko memorije imaju na raspolaganju. Telefon ima ukupno 7605 KB memorije, od kojih se 450 KB koristi za fajlove koji su došli sa telefonom.

Igre i aplikacije. Razne korisne funkcije se nalaze u ovom meniju, kao na primer alarm. Možete podesiti da bude jednokratan, da se ponavlja svakim danom ili samo radnim danima.

Kalkulator je veoma jednostavan, bez nekih specifičnih funkcija.

Jedina igra koja nije urađena u Java tehnologiji u telefonu je igra sa ciglama, slična igri Arkanoid.

Telefon podržava Java aplikacije (MIDP 1.0), već su instalirane neke igre uključujući borbu helikoptera i logičku igru u kojoj treba da formirate liniju od tri iste slike.

Organajzer. Kalendar možete pregledati po mesecima i nedeljama. Kada pregledate kalendar za jedan mesec biće označeni svi dani za koje postoje unosi, dok će za dane za koje postoje unosi kada pregledate kalendar po nedeljama biti prikazane ikone za događaje. Postoje tri tipa događaja: sastanak, ostalo i posao. Za svaki unos možete podesiti datum početka i datum kraja; možete podesiti da se događaji ponavljaju (po danima, nedeljama, mesecima, godinama). Takođe možete podesiti i podsetnik za događaj. Jedini nedostatak je kada se podsetnik oglasi morate ga potvrditi inače se neće isključiti. Možete podesiti brisanje starih unosa. Organajzer je dobro realizovan, ali ništa više od toga. Organajzer i imenik dinamički dele istu memoriju, tako je 499 ukupan broj unosa koji organajzer i imenik zajedno mogu imati.

Lista poziva. U telefonu postoji jedna lista za sve pozive, u kojoj ćete videti i propuštene i dolazne i odlazne pozive. Za svaki poziv možete videti datum i vreme. U listi može biti do 30 zapisa i možete je pozvati pomeranjem džojstika na gore kada je telefon u mirovanju. Brojeve iz liste možete koristiti na isti način kao i kontakte iz imenika (možete slati poruke, pregledati detalje, itd.). Ako ste pozivali jedan broj telefona više puta, on će se naći u listi toliko puta koliko ste ga pozivali, što neće odgovarati većini korisnika.

Operatorski servisi. WAP pretraživač se nalazi u ovo meniju. Telefon podržava GPRS (4+2) i sve funkcioniše kako bi i trebalo.

Kamera (modeli 755 i 759). Ovaj model ima ugrađenu VGA kameru (sličnu kameri modela Philips 855) čiji je interfejs pretrpeo nekoliko unapređenja i novina. Rezolucije koje telefon podržava su nazvane VGA, Wallpaper (pozadina za ekran), CLIP, Fotopoziv. Prednost ovakvih naziva je da ćete odmah možete odrediti za šta želite da koristite fotografiju. Možete birati između tri nivoa JPEG kompresije, što direktno utiče na kvalitet slike (nizak, prosečni, visoki). U toku slikanja možete izabrati da li će se na slici naći neki okvir, ali to je bolje kasnije uraditi u programi za manipulaciju slikama. U njemu možete ne samo postaviti okvir slike, već možete i dodati već postojeće slike ili izmeniti delove fotografije. Program za manipulaciju slikama će najviše koristiti mlađi korisnici.

Možete primeniti razne efekte na fotografijama i slikama, kao što su Crno-Bela slika, Sepia, Digital, Emboss, Negativ, Ivice, Ivice 2.

Postoji i način rada za slikanje noću, ali će tada fotografije biti zrnaste. Fotografije treba slikati koristeći automatska podešavanja, pošto je tada kvalitet uglavnom bolji. Možete uključiti i tajmer ako želite da slikate sebe.

Ne možete snimati video snimke koristeći kameru ovog telefona, ali postoji neko međurešenje. Možete slikati sliku i snimiti do 30 sekundi zvuka i kasnije to poslati zajedno sa porukom. Ne mogu da procenim koliko je ova funkcija neophodna.

Primeri fotografija (270 KB, ZIP)

Utisci

Što se tiče kvaliteta prijema signala, telefon je radio dobro i nije bilo nikakvih problema. Međutim, u toku razgovora su se mogli čuti neartikulisani šumovi preko zvučnika. Slični šumovi su prisutni i kod Samsung telefona, pa to ne treba smatrati kritičnim. Ipak, pre nego što se odlučite da kupite ovaj telefon, savetujemo Vam da ga isprobate.

Polifone melodije su prosečne jačine, ne mogu reći da su preglasne. U telefonu se nalaze lepe melodije. Telefon ćete čuti bez problema na ulici kada zvoni, ali ako ga držite u džepu pantalona bolje je da aktivirati i vibraciju. Što se vibracije tiče, ako je ona uključena telefon će samo malo zadrhtati. Ne mogu reći da je vibracija snažna.

Što se tiče glavnih mogućnosti ovi modeli se ne razlikuju toliko od starijih Philips modela. Zahvaljujući ekranu osetljivom na dodir telefoni su unikatni i funkcionalniji. Ovo je prvi put da vidim da je kompanije Philips u toj količini tehnički unapredila svoje telefone i ponudila nešto potpuno novo i interesantno. Ne možemo predvideti koliki će uspeh postići ovi telefoni, pošto je ekran osetljiv na dodir najinteresantniji mlađim korisnicima. Ipak, to je izgleda ciljna grupa za ove telefone.

Ekran osetljiv na dodir je podigao vrednost telefona, pa će u početku prodaje oni biti skupi. Pošto na tržištu nema sličnih telefona, možemo slobodno reći da će ovi modeli steći popriličan broj korisnika i da će biti popularni. Ipak, pošto kompanija Philips nije u tolikoj meri poznata po svojim mobilnim telefonima, ovi telefoni verovatno neće u većoj meri uticati na tržište, mada se to može promeniti po početku prodaje ovih modela.

Primeri melodija, 32-glasovna polifonija (MP3, 390 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025