
Kompletan test Motorola C650
Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo
Uprskos činjenici da je Motorola C350 lošiji od prethodnika, telefon je popularan usled niske cene. Za većinu korisnika Motorola C350 je prvi telefon sa kolor ekranom. Kompanija je dugo vremena pripremala naslednika modela C350. Glavni zahtevi su bili VGA kamera i funkcije koje bi odgovarale mladim ljudima. Novi model je nazvan C650 i defitinivno će ponoviti uspeh modela C350.

Dizajn telefona možemo opisati kao strog, kombinacija srebrne plastike donjeg dela telefona sa crnom sjajnom plastikom gornjeg dela telefona izgleda veoma interesantno. Dizajneri su još jednom demonstrirali svoju viziju telefona i tako pokazali da jeftin telefon može da izgleda skupoceno. Ovo ima racionalnu osnovu, pošto izgled ističe kategoriju telefona pa se model C650 može porediti sa poslovnim modelima. Telefon izgleda lepo i opuštajuće. Nećete osetiti nelagodnost pri upotrebi ovog telefona. Dizajneri su uspeli da prošire ciljnu grupu, što su već uradili sa modelom C350.
Telefon lepo leži u šaci, prsti se dobro pozicioniraju na gornjem delu telefona. Dimenzije telefona su 103 x 44 x 20 mm dok je masa 91 gram. Ako telefon stisnete zaškripaće, što je normalno. Ako telefon budete koristili normalno to škripanje nećete primetiti.

Telefon tradicionalno podržava izmenjive maske, ali za razliku od prethodnih modela tastatura nije izmenjiva. Da bi otvorili telefon morate povući bravicu i skinuti zadnji deo maske. Moraćete se navići na tu operaciju, pošto je bravica postavljeno dublje u kućištu. Mana ovakvog načina otvaranja je u stvari velika prednost što se tiče konstrukcije telefona. Maska nema pomeraja kada se postavi.

Baterija se nalazi ispod poklopca sa zadnje strane telefona. U pitanju je Li-Ion baterija kapaciteta 600 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 200 sati u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovore. Pri testiranju telefon je radio oko 3 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili 25 minuta i oko 40 minuta smo potrošili na upotrebu ostalih funkcija (organajzer, igre). Ako manje vremena budete koristili telefon njegovo radno vreme će se povećati na 4 dana ili više. Ovo je veoma dobar rezultat ako se uzme u obzir da je u pitanju telefon sa kolor ekranom.
Rezolucija ekrana je 128 x 128 piksela (28 x 28 mm) i može da prikaže do 65.536 boja. Ekran je STN tipa. S obzirom da je ovo jeftin telefon ne treba očekivati ništa posebno od njegovog ekrana. Međutim, kada se poredi sa Nokia modelima, dolazi se do zaključka da Motorola C650 ima bolji ekran, pošto su boje življe i prikaz je svetliji. Ako ekran ovog telefona poredite sa Samsung telefonima, primetićete da su Koreanski telefoni lošiji, uključujući i Samsung C100. Opet, skoro svi modeli tog segmenta skuplji od modela C650, pa se ne mogu direktno porediti.

Do 4 linije teksta mogu biti prikazane na ekranu, slova su velika i dobro su čitljiva. Kada se telefon nađe na suncu prikaz na ekranu izbledi.

Tastatura je napravljena u jednom bloku, tasteri se nalaze preblizu jedan drugom. To ne stvara probleme, rad sa tastaturom je čak ugodan. Džojstik možete pritisnuti, što je ugodno. Prijatno iznenađenje je lokacija tastera za pristup glavnom meniju, koji se nalazi ispod navigacionog tastera. Ergonomija tastature se može okarakterisati kao prosečna. Pozadinsko osvetljenje je plave boje, oznake na tasterima u kolonama sa strane su manje vidljive.

Priključak za punjač se nalazi sa donje strane, kao i priključak za slušalicu sa mikrofonom. Prisutan je i priključak za mini USB kabl. Telefon može raditi sa bilo kojim standardnim kablom, što je prednost. Nažalost, softver se nalazi u standardnom paketu.
Sočivo VGA kamere se nalazi sa zadnje strane telefon, pored njega se nalazi i ogledalo pomoću kojeg možete slikati autoportrete. Softver za kameru ovog telefona je sličan onome kod tri modela V serije (V300, V500 i V600).
Meni
Kada god uključite telefon pojaviće se pitanje da li želite da personalizujete svoj telefon. Ako odgovorite potvrdno bićete automatski prebačeni u odgovarajući meni.

Još jedna interesantna stvar u vezi interfejsa je rad sa obaveštenjima. Kada god je vreme za podsetnik ili alarm, telefon će se automatski uključiti ako je isključen. Telefon će se odmah isključiti pošto pogledate događaj. Ova funkcija je veoma dobro urađena uprkos tome što je jednostavna. Samo podesite podsetnike za uključivanje telefona i možete zaboraviti na njih.
Meni je u potpunosti kopiran sa starijih modela. Glavnom meniju možete pristupiti pritiskom na Meni taster koji se nalazi ispod ekrana, u sredini. Glavni meni je tradicionalno predstavljen sa 9 ikona, opis svake ikone se pojavljuje u statusnoj liniji. Možete izabrati da se stavke glavnog menija prikazuju u listi. Pola menija je predstavljeno putem listi, ostala polovina je predstavljena sa ikonama (ako izaberete odgovarajući izgled menija). Možete sami podesiti raspored ikona u glavnom meniju (ili raspored stavki u listi ako je izabran taj način prikaza). Meni ne podržava brza navigaciju pomoću brojeva, ali možete podesiti skraćenice za skoro svaku stavku. Navigacionom tasteru možete dodeliti razne funkcije koje se mogu pokrenuti kada je telefon u mirovanju. Možete skloniti i oznake za programabilne tastere ako Vam smetaju, prikazaće se samo kada pritisnete jedan od tastera. Postoje dva programabilna tastera i njima možete dodeliti razne funkcije izuzev podrazumevanih. Sa ovakvom fleksibilnošću menija nećete ni primetiti da ne postoji brza navigacija pomoću brojeva.


U slučaju da koristite dva jezika za SMS poruke, možete izabrati jezik na kome ćete kucati poruke u posebnom meniju. To nije sve, možete podesiti da li ćete koristiti T9 za taj jezik ili ne. Interesantno rešenje koje još više omogućava da personalizujete telefon. Ipak, mali broj ljudi koristi dva jezika pri pisanju poruka.
Imenik. U memoriji telefona možete sačuvati do 1000 unosa, mada samo jedan broj možete dodeliti jednom kontaktu. Možete izabrati drugi način prikazivanja imenika, pa će tada svi isti unosi biti prikazani kao jedan, što znači da najzad jedan kontakt može imati više brojeva, e-mail adresa, itd. Još jedna interesantna se pojavljuje u tom slučaju - svakom broju telefona (ne kontaktu) ćete moći da dodelite posebnu melodiju. Imenik podržava i grupe.



Primetio sam male nedostatke: na primer, kada obrišete unos iz imenika, moraćete ručno da obrišete svaki broj telefona. Nemoguće ih je sve obrisati odjednom.
Možete birati kako će biti prikazani unosi u imeniku: imena sa slikama ili samo imena; možete promeniti i po kom kriterujumu će biti sortirani unosi (po broju telefona, imenu, e-mail adresi). Takođe, možete podesiti i pozivanje glasom, koje dobro funkcioniše.
Imenik podseća na imenike Samsung telefona (neograničen broj polja po kontaktu, možete uneti informacija koliko želite), što ima očigledne prednosti (možete dodeliti fotografije, melodije). Motorola je trenutno jedini proizvođač koji ima ovakav imenik u svojim telefonima, kod ostalih proizvođača imenici su limitirani (samo jedna fotografija po konktaktu, samo jedan broj telefoan po kontaktu, isto važi i za melodije).
Kod modela C650 postoji funkcija za masovno slanje SMS poruka, možete menjati listu po svom nahođenju.
Poruke. Iznenadila nas je činjenica da ne postoji dodatna memorija za SMS poruke, možete koristiti samo memoriju SIM kartice i to je sve. Izgleda da u kompaniji Motorola misle da će MMS postati standard i odlučili su da to podrže svom snagom. Ipak, telefon podržava i EMS, ali sa istim limitima kao i za SMS.







Rad sa MMS porukama je jednostavan i sve je lako razumljivo. Porukama možete dodati fotografije koji ste slikali ugrađenom kamerom i zvučne fajlove. Deset predefinisanih šablona su sjajni, obavezno ih proverite.



WAP. WAP pretraživač telefona je verzije 2.0, njegove mogućnosti su standardne i ništa posebno se ne može reći. Telefon podržava GRPS (klase 10), podešavanja su jednostavna, potrebno je samo da pratite uputstva od operatera i sve ćete podesiti za par minuta.
Alatke. Sve aplikacije se nalaze ovde, kalkulator je najjednostavija. Ako pritisnete taster Meni dok ste u kalkulatoru dobićete pristup memorijskim funkcijama, kao i konverteru jedinica.

Skraćenice se nalaze u istom meniju. Možete kreirati skraniće za stavke raznih menija, kao i za WAP sajtove.
Alarm. Možete podesiti nekoliko alarma i za svaki podesiti određenu melodiju, ime i jačinu zvuka, kako će se ponavljati (dnevno ili će biti jednokratan). Ovaj telefon je dizajniran za dugotrajnu upotrebu pa je zato podržano imenovanje alarma. Prvo mi je izgledalo nepotrebno, ali kada sam na kraju imao zbrku od alarma koji su bili imenovani kao A, G, J, R, M, itd. ostavio sam samo jedan. Posle pravilnog imenovanja sve je postalo jasnije. Finalna lista je izgledala ovako: buđenje radnim danom, buđenje vikendom, trening, intervju za radio. Naravno, možete napraviti i unose u organajzer, ali se meni ne sviđaju označeni datumi u kalendaru. Više mi odgovara da važne sastanke imam odvojeno, u dnevnoj "To Do" listi. Alarmi su idealni za takve potrebe: možete ih aktivirati pritiskom na samo jedan taster i bićete upozoreni kada je vreme za sastanak, morate ih podesiti samo jedanput. Nekome se ovo neće dopasti i može reći da alarmi služe samo za buđenje. Koliko ljudi, toliko različith ukusa ima. Meni se dešava da pošto sam veoma zauzet ponekad zaboravim na važan sastanak, pa mi alarmi pomažu da to predupredim.



Organajzer. Kalendar možete pregledati po mesecima ili po sedmicama kada će biti prikazani sati za dane. Dok pregledate kalendar po sedmicama, videćete sastanke koji su povezani za određena vremena u toku dana, što je zgodno. Svakom unosu možete dodeliti naziv, vreme početka, trajanje (u satima, minimalno vreme trajanja je 30 minuta). Možete podesiti da Vas telefon unapred obavesti. Za svaki unos možete podesiti ponavljanje.


Igre i aplikacije. Telefon podržava Java tehnologiju, pa su sve aplikacije koje se nalaze u ovom meniju napravljene u toj tehnologiji. U zavisnosti od toga na kom tržištu je telefon kupljen, biće Vam na raspolaganju različit broj igara i njihovi naslovi će se razlikovati. U našem primerku bile su instalirane igre Skipping Stones (logička igra) i Hungry Fish (morate izbegavati velike ribe i jesti male). U sekciji igre nalazi se i aplikacija FotoFunPack 2. Uz pomoć te aplikacije možete menjati fotografije (prebacivati glave sa jednih slika na druge, stavljati ruže na slike, itd.). Savršen program za mlađe ljude, većini korisnika će se dopasti.










Kada god radite sa Java aplikacijama primetićete ikonicu šolje. Nije bilo problema tokom prebacivanja novih igara. Maksimalna veličina za Java aplikaciju je 100 KB, telefon podržava MIDP 2.0.
Multimedia. Telefon podržava teme. U pitanju je kombinacija pozadina za ekran, boja za menije i melodija. Možete gotovo trenutno promeniti izgled telefon i to je veoma zabavno. Nove teme možete skinuto sa sajta kompanije Motorola.

MotoMixer – origanalna aplikacija za manipulaciju zvučnih fajlova. Možete sa njom igrati s vremena na vreme, rezultati mogu biti veoma dobri i neočekivani. Ipak, praksa je pokazala da ovo nije ništa više nego igračka za većinu korisnika, samo mali broj ljudi će ovu alatki shvatiti ozbiljno.

Zvuci – ovde se nalaze svi zvučni fajlovi u telefonu. Možete proveriti njihove veličine, informacije o njima i preslušati ih. Program za reprodukciju je sličan kao kod ostalih Motorola telefona, sve je jasno i lako za razumevanje.

Slike – u pitanju je lista svih slika koje se nalaze u telefonu. Pored svakog imena fajla nalazi se posebna ikona. Svaku sliku možete postaviti kao pozadinu za ekran ili kao skrinsejver. Slike možete sortirati po kategorijama, što će olakšati njihovo pretraživanje. Svakoj slici možete dodati okvire, promeniti boje i iskoristiti specijalne efekte uz pomoć posebne aplikacije. Posle igranja sa slikom možete je snimiti pod novim imenom, pa tako možete sačuvati original.

Video. Telefon podržava reprodukciju video snimaka (MPEG 4 kvalitet), ali ne podržava njihvo snimanje. U našem primerku bio je jedan snimak i to ne previše interesantan.
Podešavanja. Ovde možete podesiti sva podešavanja koja su u vezi sa ekranom, uključujući i kombinacije boja. U ovom meniju možete podesiti kako će Vas telefon obavestiti o dolaznom pozivu (možete izabrati melodiju i vibraciju zajedno).







Nema potrebe da se opisuju sigurnosna i mrežna podešavanja, pošto su slična kao kod ostalih telefona.
Poslednje što bih pomenuo je količina memorije. Ukupno, telefon ima 2.5 MB dinamički deljene memorije, od čega Vam je na raspolaganju 2 MB. Ovo je dovoljno za većinu aplikacija, plus imate dovoljno prostora za fotografije i ostale stvari.
Kamera. Ekran služi kao optičko tražilo. Ako pomerate telefon brzo, ekran će normalno reagovati, slika će se menjati kako pomerate telefon. Ovo je zadivljujuće i veoma dobro. Idealna udaljenost za kvalitetne fotografije lica ljudi je 30-50 centimetara.
Kamera je VGA rezolucije, pa možete slikati fotografije rezolucija 640 x 480 piksela. Pored toga, možete slikati fotografije MMS rezolucije (160 x 120 piksela) i prosečne rezolucije (320 x 240 piksela). Rezoluciju ne možete izabrati u toku slikanja fotografije, ali to pojednostavljuje proces slikanja, mada ograničava slobodu korisnika i ne ostavlja alternative. Možete isključiti zvuk koji se čuje pri slikanju.



Možete podesiti ekspoziciju (od -2 do +2) kao i uslove osvetljenja (podrazumevana je automatska detekcija). Postoji pet kombinacija koje možete izabrati za uslove osvetljenja i stvarno utiču na kvalitet slike.


Kvalitet prikaza slika je visok, ali je zbog samo ekrana lošiji od starijih modela. Ako poredimo telefon sa telefonim drugih proizvođača, možemo reći da je kvalitet prikaza slike, kao i kvalitet fotografija, jedan od najboljih.
Performanse grafičkog podsistema
JBenchmark v2 test smo koristili za testiranje performansi grafičkog podsistema. Rezultati su sledeći:
Ukupni skor 56
Rad sa grafikom 43
Tekst 184
Sprajtovi 176
3D tranformacije 5
Korisnički interfejs 76
U celini, procesor i mala količina memorije dosta utiču na performanse, telefon radi sa grafikom lošije od Siemens C65 (98 poena), Siemens CX65 (87 poena) modela. Lošije rezultate od Motorola C650 modela su postigli Siemens ST60, Sagem myX-7. Podsetiću Vas da Motorola C350 ima takođe slab procesor i da takođe nije lepo radio sa grafikom. Igre su najslabija tačka telefona, kod svih ostalih aplikacija niske grafičke performanse nisu primetne.
Utisci
Kvalitet prijema signala je standardan. Polifone melodije koje su 24-glasovne su veoma glasne, pa ćete telefon čuti čak i kada Vam se nalazi u džepu. Ovo je unapređenje u poređenju sa modelom C350. Vibracija je prosečne jačine, nećete je uvek osetiti. Telefon ima dobar zvučnik, po ovom parametru se može porediti sa najboljim telefonima drugih proizvođača.



Jedna od prednosti je podrška za MP3 melodije (mono, 96 Kbit). Preporučujemo da snimate kratke melodije, inače ćete veoma brzo popuniti memoriju telefona.
Pošto Motorola C650 ima dobar ekran, VGA kameru i podržava reprodukciju MP3 fajlova, možemo reći da nema konkurencije. Siemens C65 je najbliži po performansama. Svi modeli koji imaju sličnu cenu kao Motorola C650 su siromašniji po funkcijama.