S700i 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson S700i
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson S700i. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson S700i vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test SonyEricsson S700

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Stereo slušalice
Memory Stick 32MB memorijska kartica
Uputstvo

U slučaju modela S700 kompanija SonyEricsson je promenila pravilo koje se tiče predstavljanja telefona, pa je tako ovaj model predstavljen skoro šest meseci pre nego što se našao u prodaji. To je tako urađeno zato što je već postojao prototip na Japanskom tržištu (model SO505i) i kompanija je želela da što pre predstavi telefon ovakve klase.

Telefon ima neobičan dizajn - proizvođač se potrudio da iskombinuje mobilni telefon i digitalnu kameru u jednom uređaju. Kada pogledate telefon sa prednje strane, neće Vas ništa iznenaditi i videćete ekran i nekoliko programabilnih tastera. Ako telefon pogledate sa zadnje strane, videćete da on izgleda kao obična digitalna kamera.

SonyEricsson S700 koristi sličan mehanizam za otvaranje kao što koriste Motorola V70 i V80 modeli. Gornji deo telefona se rotira oko donjeg i tako se pristupa tastaturi. Za razliku od Motorola V80 modela, kod modela S700 ne postoji mehanizam koji će automatski završiti otvaranje telefona pa to morate sami uraditi. Ovde može doći do poteškoća, pošto je mehanizam veoma čvrst pa telefon ne možete otvoriti jednom šakom. Razlog za to su i dimenzije telefona, da bi ste ga otvorili jednom šakom, ona mora biti veoma velika. Još jedan razlog za teško otvaranje jednom šakom je to što se osa oko koje rotira gornji deo nalazi na dnu telefona, kod navigacionog tastera. Telefon možete otvorite na levu ili na desnu stranu, nema nikakve razlike; jedino ga morate zatvoriti na istu stranu na koju ste ga i otvorili (ne možete rotirati gornji deo za 360 stepeni). Tu se javlja jedan problem, pošto kada otvorite telefon, gornji i donji deo će zaklapati ugao od 180 stepeni, pa nećete znati na koju stranu da ga zatvorite. Ovakva konstrukcija nije toliko interesantna, pošto zahteva određeni period navikavanja. Bilo bi bolje i logičnije da je ovde primenjen slajder mehanizam.

Dimenzije telefona su veoma velike i iznose 107.5 x 49 x 24.5 mm, dok je masa 137 grama.

Na pozive možete odgovarati i dok je telefon zatvoren; takođe, možete pozivati ponovo brojeve, pregledati meni, itd. Telefon morate otvoriti kada hoćete da pozovete novi broj telefona, morate da unesete tekst ili koristite neku od funkcija. Ako u većini slučajeva koristite imenik za pozivanje brojeva i ne koristite poruke, onda nećete mnogo otvarati telefon.

Ekran modela S700 ima rezoluciju 240 x 320 piksela (dijagonala je 2.3 inča) i može da prikaže do 262.144 boja. Na ekranu može biti prikazano do 8 linija teksta i 3 statusne linije (uključujući i zaglavlje). Količina informacija koje mogu biti prikazane na ekranu je u potpunosti ista kao kod modela K700, mada slova izgledaju veća. Objašnjenje za ovo leži u tome da model S700 ima isti firmware kao model K700 samo sa manjim izmenama. Na primer, ikone su prikazane u tri reda u većini menija, ne u dva reda. Što se ostalog tiče, elementi interfejsa su ostali isti, samo su uvećani da bi se uklopili u veći ekran.

Po kvalitetu ekran je jedan od najboljih. Nije toliko svetao i boje nisu toliko "žive" kao kod Samsung D410 modela, ali je dosta sličan ekranu modela Sharp GX30. Može se porediti sa ekranima Motorola i Samsung modela, dosta je bolji od ekrana telefon ostalih proizvođača.

Prikaz na ekranu će izbledeti kada se telefon nađe na suncu, ali će informacije biti i dalje čitljive, uglavnom zbog veličine ekrana.

Kada se telefon otvori dobićete pristup tastaturi. Tasteri su veliki i dobro su raspoređeni. Veoma su ugodni, najviše zahvaljujući dimenzijama telefona. Tastatura ima plavo pozadinsko osvetljenje, sve oznake na tasterima su dobro vidljive.

Sa leve strane se nalazi prekidač pomoću koga se tastatura zaključava kada je telefon zatvoren. Takođe, on služi za aktiviranje pozadinskog osvetljenja kada je uključena kamera. Pored njega se nalazi infracrveni port.

Na desnom boku se nalaze tasteri za kontrolu jačine zvuka, postavljeni su pri dnu, pa nisu laki za upotrebu kada je telefon otvoren. Sa te strane se nalaze i taster za uključivanje kamere kao i prorez za MS Duo memorijske kartice.

Priključak za interfejs se nalazi na gornjoj strani. Zaštićen je gumenim čepom koji je prikačen za telefon. Priključak je sličan onima kod starijih modela.

Telefon koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 780 mAh. Baterija se nalazi ispod poklopca sa zadnje strane koji može skinuti pritiskom na žlebove, a ne povlačenjem poklopca. Proizvođač je naveo da telefon može raditi do 5.5 sati ako se koristi za razgovore i do 300 sati u mirovanju. Prosečno radno vreme koje je telefon postigao u našem testu je oko 2 dana, u toku kojih smo ga razgovore koristili 45 minuta i 30 minuta za ostale funkcije.

Meni

Jedina razlika u odnosu na SonyEricsson K700 model je u tome što ovaj telefon podržava Memory Stick Duo memorijske kartice i na njoj možete čuvati fotografije koje ste slikali ugrađenom kamerom, MP3 muziku (telefon možete koristiti za slušanje MP3 muzike).

Kada uključite telefon, pojaviće se lični pomoćnik, koji će Vam pomoći da podesite telefon. U nekoliko koraka ćete biti upoznati sve u vezi sa specijalnim tasterima, biće Vam omogućeno da namestite tačan datum i vreme, da kopirate kontakte sa SIM kartice. Na samom početku Vam je ponuđeno da izaberete jezik, što nije prisutno kod ostalih modela prilikom prvog startovanja. Veoma jednostavna funkcija koja je prvi put primenjena na modelu K700. U osnovi to je vrlo bitna pomoć ako prvi put koriste SonyEricsson telefon. Ovu funkciju možete isključiti tako da se više nikada ne pojavljuje ili ostaviti da se pojavljuje svaki put kada uključite telefon.

Kada telefon uključite videćete poznati dizajn na ekranu. Kada gurnete džojstik u nekom smeru mogu se pokrenuti određene funkcije. Telefon će signalizirati da ne postoji definisana prečica i ponudiće Vam da je dodelite. U sledećih par minuta ćete dodeliti navigacionom tasteru najviše korišćene opcije telefona.

Glavni meni je predstavljen u 4 reda ikona, sa po tri ikone u svakom redu. U odnosu na ikone u starijim modelima, izgledaju veoma dobro, kvalitetnije su nacrtane, na šta je uticao i ekran veće rezolucije koji bolje prikazuje ikone. U glavnom meniju proizvođač je odlučio da doda animaciju prilikom prelaza sa jedne ikonice na drugu u vidu kruga koji osvetljava ikonicu na koju prelazite. Animacija je vrlo prijatna i uopšte ne iritira, čak i kada dugo koristite telefon. Brzina kretanja po meniju zaslužuje pohvalu, nema zastajkivanja, usporenja i sličnog, sve radi iznenađujuće brzo. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva, pa je tako moguće veoma brzo pristupati stavkama menija.

Unos teksta je ostao na istom nivou, pritiskom na # taster pristupate listi u kojoj birate jezik na kome ćete unositi tekst.

To nije sve što se tiče o promena u interfejsu. Sem tradicionalnih vertikalnih podmenija, proizvođač je odlučio da doda opcije poređane u horizontali u vrhu ekrana koje su slične izabranoj, tako da ako gledate listu brojeva koje ste pozivali, videćete ne samo tu listu već ćete horzontalnim pomeranjem lako doći i do propuštenih/primljenih poziva. Ovakav način organizacije je primenjen svuda gde je to bilo moguće što izuzetno olakšava korišćenje ovog modela, tako da je ergonimija na izuzetno visokom nivou. Ovakva horizontalna postavka sličnih funkcija postoji i u imeniku, podešavanjima telefona i na par drugih mesta.

Kamera. Telefon ima kameru od 1.3 Megapiksela. O kameri možete pročitati u posebnom testu.

Radio. Telefon ima ugrađen FM radio. U memoriji telefona možete sačuvati frekvencije za najviše 20 radio stanica, dok će stereo slušalice koje se dobijaju u paketu ujedno biti i antena za prijem signala. Ukoliko koristite automatsko traženje stanica, telefon će naći samo stanice sa najjačim signalom i memorisati ih u memoriji. Stanice koje imaju lošiji signal će biti preskočene. Takve stanice možete sami dodati. Ova funkcija je identična kao na Nokia modelima.

Reprodukcija radio signala je vrlo kvalitetna, slušalica dozvoljava biranje jačine zvuka. Kad je zvuk do kraja pojačan nećete čuti ništa što se dešava oko Vas. Možete slušati radio preko zvučnika tako da i ljudi oko Vas mogu uživati u muzici.

Nažalost sve kontrole se nalaze na tasterima telefona. Promena radio stanice se vrši vertikalnim pomeranjem džojstika. Jačinu zvuka kontrolišete bočnim tasterima. U slučaju da hoćete da pređete na drugu opciju menija moraćete da minimizujete radio na način na koji to radite na klasičnom računaru. Da bi se vratili u radio, morate da ponovo pokrenete aplikaciju Radio. Kada je radio minimizovan, odgovarajuća ikonica će se pojaviti na ekranu.

Ukratko, radio je ostavio pozitivan utisak, telefon je zaista interesantan po ovom pitanju i ova funkcija je kvalitetno implementirana. Radio nije lošiji nego kod Nokia telefona, a sem toga možete ga slušati u stereo modu.

Fajl menadžer, količina memorije. Telefon ima 32MB interne memorije iako vam je u realnosti, Vama će biti dostupno samo 30MB slobodnog prostora, i tu možete snimati različite fajlove (slike, video materijale, aplikacije). Ostatak memorije je zauzet preinstaliranim aplikacijama, koje ne možete obrisati. Deo memorije telefona se koristi za imenik, liste poziva i slično. Uvek možete iskoristiti memorijsku karticu, čak se jedna kapaciteta 32 MB nalazi u standardnom paketu.

U telefonu se nalazi jednostavan fajl menadžer, pomoću koga možete da sortirate fajlove u direktorijume, pravite nove direktorijume i da snimate potom u njih fajlove. Telefona odbija da snimi u internoj memoriji fajlove nepoznate ekstenzije. Ali ukoliko fajl koji treba da prenesete preimenujete u telefonu poznatu ekstenziju, vrlo ćete ga lako snimiti u memoriji telefona. Ukoliko pokušate da taj fajl otvorite telefon će Vas obavestiti o grešci i nastaviće normalno da radi, bez blokiranja. Fajlove možete slati preko infracrvenog porta ili preko Bluetooth-a. Koristeći ovaj mali trik sa ekstenzijom telefon možete koristiti za čuvanje važnih fajlova.

Zahvaljujući fajl menadžeru rad sa fajlovima je značajno lakši, možete da organizujete vrlo lako velike količine slika i tako ih spremiti za prenos na PC računar. Telefon ima probleme koje su imali i T610 i T630 – slike zauzimaju duplo više memorije kada se nalaze na telefonu nego kada ih presnimite na kompjuter. Ovo je verovatno zbog specifičnog fajl sistema. Interesantna činjenica je da ukoliko budete pogledali detalje određene slike, moći ćete da vidite ispravnu informaciju u veličini koju taj fajl zauzima, ali ako pogledate veličinu slobodne memorije, ona će biti smanjena duplo više nego što uslikana fotografija zauzima mesta. Pošto telefon poseduje i više nego dovoljno memorije, na ovaj problem ne treba obraćati pažnju.

Reprodukcija muzike. SonyEricsson S700 ima ugrađenu podršku za reprodukciju MP3, kao i 3GP fajlova. Ova funkcija je preuzeta sa modela SonyEricsson Z1010 i predstavlja odličnu alatku za preslušavanje MP3 fajlova.

Ekvilajzer je prisutan pored i možete birati nekoliko podešavanja (Bass, Srednji, Visoki), sa mogućnošću da kreirate svoja podešavanja. U zavisnosti od podešavanja ekvilajzera, zvuk će se zaista promeniti i to se vrlo lako primećuje.

Imenik. Imenik je vrlo sličan SonyEricsson T610 modelu, ali je sam interfejs doživeo značajne promene. Jedan unos može imati više telefonskih brojeva, e-mail adresu, i ostala kontakt polja. Možete podesiti koja su polja prilikom unosa obavezna, kao i način sortiranja kontakata po imenu, prezimenu, i slično ali je sortiranje ograničeno na samo jedno polje. Svakom kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju kao i sliku.

Dok kreirate novi unos, možete se kretati kroz horizontalne menije, prvi služi za unos brojeva i njihovo sortiranje po tipovima. Ceo koncept neodoljivo podseća na Microsoft Outlook, što je vrlo zgodno. Možete podesiti pozivanje glasom za 40 brojeva telefona.

Dok pregledate imenik možete gledati brojeve pomeranjem džojstika horizontalno, kao i ostale informacije u vezi tog kontakta. Naravno, podrazumevani broj za određeni kontakt možete sami podesiti.

Kompanija tradicionalno smatra da SIM kartica ne treba da se koristi za čuvanje kontakata koji se koriste u svakodnevici. Pregled brojeva koji se nalaze na SIM kartici je možete izvršiti preko posebnog menija, ti brojevi neće biti prikazani u imeniku telefona.

Poruke. Sve funkcije za poruke su osnovne, možete kreirati svoje predefinisane poruke. Za čuvanje poruka koriste se memorija telefona kao i SIM kartica. Podržana je chat funkcija. Treba pomenuti "emoticons"-e koji su visokog kvaliteta i približavaju telefon mladim ljudima.

Realizacija MMS dela je odlično urađena, možete kreirati pokretne slike. Postoje mnoga podešavanja i nije ih teško koristiti pa S700 ima veliku prednost nad ostalim telefonima.

E-Mail klijent podržava slanje i primanje poruka sa svim mogućim kodnim rasporedima.

U ovom meniju prisutna je i opcija "Instant Messaging", slično kao ICQ. Ova tehnologija postaje sve popularnija i u vreme dok se telefon nađe u prodaji mnogi korisnici će zahtevati ovu opciju.

Liste poziva. U običnoj listi biće prikazano do 30 brojeva, sa datumom i vremenom za svaki broj. Pored svakog od brojeva ikonica označava o kakvom tipu poziva se radi (propušteni, primljeni, pozvani). Pored ovih u listi se nalaze i dodatne ikonice koje pokazuju da li se broj telefona nalazi u memoriji telefona ili je sa SIM kartice. Lista propuštenih poziva se može posebno pogledati i može da sadrži najviše 10 brojeva. U istoj opciji menija mogu se pročitati informacije o ceni i dužini poslednjeg i svih poziva. Kretanje kroz odvojene liste može se ostvariti pomoću bookmark-ova što može uštedeti dosta vremena.

Entertaiment. This menu item provides access to a photo album, list of music files. MusicDJ is an interesting function although it isn't used by a wide range of consumers. It provides you with an ability to make your own melodies editing up to 4 tracks.

Ako ste kreativna osoba S700 ima program za menjanje slika. Koristeći ga možete kreirati jednostavne slike. Ponekad može pomoći da skratite vreme, ali je ova funkcija uglavnom beskorisna.

Organajzer. U organajzeru se nalazi mnogo funkcija. Prvo ćemo opisati kalendar. Postoje tri tipa pregleda, mesečni, nedeljni i dnevni. U poslednjem slučaju prikazana je lista svih podsetnika i "to do" unosa, dok će u preostala dva slučaja biti obeleženo vreme ili dan za koji postoje unosi. Prebacivanje na traženi datum se odvija veoma brzo. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno. Pri dodavanju novog zapisa možete izabrati jednu od 6 ikonica koja će odgovarati tipu unosa, zatim možete uneti mesto gde će se događaj desiti, pa vreme trajanja i na kraju podešavate podsetnik (da li će se oglasiti pre ili u zadato vreme). Nisam mogao da pronađem opciju u kojoj se podešava u kom periodu se događaji ponavljaju, moj primerik nije imao ovu mogućnost. Iz menija za izmenu unosa možete podesiti drugo vreme i datum i to je to. Podsetnici će se aktivirati čak i kad je telefon isključen ako uključite tu opciju u meniju za podešavanje. Zgodna mogućnost ovog modela je da se može podesiti da li će se određeni profil uključiti/isključiti u određeno vreme. Na primer kada je zapisano da počinje sastanak telefon može automatski izabrati profil u kojem je utišano zvono, a kada prođe vreme u kojem se sastanak završava, telefon se sam vraća u profil koji je prethodno bio izabran. Ovo je analogno funkciji "Time Profile" koja se nalazi u Nokia telefonima.

Lista zadataka je prilično jednostavna. Postoje samo dva tipa unosa, poziv ili podsetnik. S druge strane, ovo je sasvim dovoljno, jednostavnost ima svojih prednosti.

Telefon ima veoma funkcionalno pretraživanje kalendara, gde možete samo otkucati reč (ili deo reči) i na ekranu će biti prikazani svi unosi koji sadrže traženi tekst. Pretraživanje radi veoma brzo čak i kada postoji više od 100 unosa. Preko liste rezultata možete brzo doći do određenog unosa.

Podatake možete poslati na različite uređaje (putem IrDA, Bluetooth-a). Samo treba podesiti interval (dan, sedmica ili mesec) i zatim poslati sve unose. Uređaj koji prima podatke mora podržati PIM funkciju da bi mogao da primi i prikaže ove podatke korektno. Možete razmeniti informacije iz organajzera sa Vašim PC računarom bez ikakvog dodatnog softvera za sinhronizaciju.

Beleške. Telefon podržava unos kratkih tekstualnih beleški. U listi beleški će prikazivati prvu reč kojom beleške počinju. Ovo nije zgodno pošto onda morate svaku belešku morate započeti sa karakterističnom reči, da bi znali šta se nalazi u tom unosu.

Alarm. Možete podesiti da alarm bude jednokratan ili da se ponavlja (određenim danima u sedmici). Alarm će se aktivirati čak i ako je telefon isključen.

Tajmer je standardna, kao i štoperica. Kalkulator je poboljšan.

Povezivanje. Ovde možete podesiti sve parametre za komunikaciju, od WAP, GRPS pa sve do Bluetooth i opcija za sinhronizaciju. Standardno korišćenje nećemo razmatrati, pošto je veoma očigledno i sve funkcioniše. Treba pomenuti da prilikom korišćenja Bluetooth nije dolazilo do bilo kakvih problema, sinhronizacija sa različim uređajima je tekla bez problema, a podržani su i profili.

Isti meni omogućava podešavanje lokalne i udaljene sinhronizacije, sve je veoma jednostavno.

WAP. WAP pretraživač ima svoj poseban meni. Verzija pretraživača je 2.0 i on podržava bezbedan prenos podataka, što je važno za elektronske transakcije. Preko pretraživača možete preuzeti nove pozadine za ekran, teme i melodije; sve se može naći na sajtu proizvođača.

Podešavanja. Sva podešavanja vezana za rad telefona se nalaze u ovom meniju, delom se nalaze i podešavanja prikaza na ekranu. Neću opisivati ovaj meni, pošto je sve što se nalazi u njemu prilično uobičajeno. Treba pomenuti nove teme, pošto ulepšavaju izgled menija.

Java. SonyEricsson S700 podržava Java tehnologiju (MIDP 2.0), kao i pokretanje pravih trodimenzionalih igara. Ove igre su veoma interesantne i pokreću se brzo. Subjektivni utisak je da se iste igre i Java aplikacije koje se nalaze i na modelu T610 brže pokreću na S700.

Utisci

Po pitanju kvaliteta prijema signala nije bilo nikakvih problema, telefon je korektno funkcionisao. Polifone melodije su 40-glasovne i veoma su glasne, telefon možete čuti u različitim uslovima. Vibracija je prosečne jačine.

Utisci koje je telefon ostavio su veoma pomešani. Kamera nije loša, telefon ima odličan ekran, polifone melodije i podržava MS Duo memorijske kartice. Sa druge strane, konstrukcija telefona nije dobro osmišljena i logična. Aparat je više digitalna kamera nego mobilni telefon, što povlači određena ograničenja. Dizajn telefona je veoma originalan i neće odgovarati svakome, već je namenjen određenom krugu korisnika. Preporučujem da telefon isprobate 20-30 minuta pre kupovine, tako bi trebalo da možete bez problema da odlučite da li Vam telefon odgovara.

Nažalost, ne mogu da se složim sa ljudima koji su oduševljeni ovim telefonom. On je dizajniran za određene korisnike, ima interesantne mogućnosti ali nije top model u ponudi kompanije.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025