
Kompletan test Nokia 6610i

Nokia 6610 je jedan od prvih modela kompanije baziranih na Platformi 40. Ne bi smo preterivali kada bi smo rekli da je pre oko godinu dana ovaj model postao izuzetno popularan posle smanjenja cene. Ne tako davno Nokia je odlučila da produži prisutnost ovog modela na tržištu i predstavljen je obnovljeni model sa dodatkom slova "i" u imenu. Dizajn je ostao isti mada se sa zadnje strane telefona može videti okno za CIF kameru. Interesantno je da je Nokia 6610i istovetna kopija modela 7250i u tehničkom smislu; to je isti telefon u drugačijem kućištu. Teško je reći da li je Nokia 6610i telefon predstavljen u pravo vreme mada sve pokazuje da se ipak pojavio kasno na tržištu. Sada ćemo opisati karakteristike telefone.
Telefon nema velike dimenzije (106 x 45 x 17.5mm); bez problema staje u džep košulje ili pantalona. Masa telefona je 83 grama.

Po podacima proizvođača litijum-jonska baterija kapaciteta 720 mAh može da obezbedi do 300 radnih sati kada telefon miruje i do 5 sati ako se telefon koristi za razgovor. Telefon je u našem testu radio približno četiri dana u toku kojih je korišćen za razgovore 45-60 minuta praktično bez korišćenja ostalih funkcija. Ako bi se koristili organajzer, igre ili alarm (do 50 minuta), radno vreme telefona bi se smanjilo na tri dana. Ovakvi rezultati su veoma dobri, pogotovo ako se uzme u obzir i kolor ekran. Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni iznosi 1.5 sat.

Ekran rezolucije 128 x 128 piksela može da prikaže do 4096 boja. U standardnom prikazu, na ekranu se mogu naći do 5 linija teksta i jedna informaciona linija, u svim menijima. Kada kucate SMS poruku do 8 linija testa se može videti zajedno sa dve informacione linije. U sadašnje vreme ovaj ekran izgledao zastareo, čak su neki jeftiniji telefoni opremljeni boljim ekranima.

Sa leve strane se nalazi taster-klackalica za kontrolu jačine zvuka. Mora se uložiti izvestan napor da bi ga pritisnuli, što je izgleda namerno urađeno da se taj taster ne bi slučajno pritiskao.
Tastatura je napravljena od plastike i nije bilo problema u radu sa njom. Pop-port konektor se nalazi sa donje strane telefona dok se na gornjoj strani nalaze infracrveni port i taster za uključivanje/isključivanje.
Meni
Organizacija menija u Nokia 6610i modelu se nije značajnije promenila u poređenju sa ostalim Nokia proizvodima. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva. Desnom programabilnom tasteru možete dodeliti pojedine funkcije iz menija ili možete napraviti svoj meni. Tako, ako je u pitanju jedna funkcija, ona se odmah izvršava. Ako je u pitanju meni, onda se pojavljuje lista funkcija. Korisnik sem izbora najpotrebnijih funkcija može sortirati stavke u tom meniju.
Imenik. Imenik ima standardne mogućnosti. Jednom kontaktu možete dodeliti 3 broja telefona i 1 tekstualno polje. Memorija je deljena dinamički. To znači da ako imate manje od 300 telefonskih brojeva u imeniku, svakom kontaktu možete dodeliti do 5 telefonskih brojeva i 4 tekstualna polja. Imenik možete organizovati po grupama. Svakom kontaktu možete dodeliti sliku koja će se prikazivati na ekranu za vreme dolazećeg poziva.


Spisak broja sa SIM kartice i iz memorije telefon se mogu videti u isto vreme. Možete iskopirati telefonske brojeve sa SIM kartice u memoriju telefona i obrnuto.
Poruke. Telefon može da šalje i da prima dugačke poruke (do 459 karaktera); naravno, podržan je Nokia Smart Messaging sistem. U telefonu postoji 10 malih slika. Tu su i primeri poruka. Dok kucate tekst, možete uključiti predviđanje unetog teksta. U telefonu postoji i Chat funkcija.


Telefon može da prima i šalje MMS poruke. Možete sačuvati do 150 SMS i do 50 grafičkih poruka u memoriji telefona. Slobodna memorija je namenjena MMS porukama, Java programima, zvukovima, melodijama i slikama. Generalno, 4 MB memorije je na rapolaganju korisniku.
Liste poziva. Ovde se nalaze standardne liste pozvanih i propuštenih poziva sa datumom i vremenom za svaki poziv. Svaka lista može sadržati do 10 brojeva. Ovde možete pogledati i koliko su koštali pozivi i koliko su trajali.

Profili. Ovde nema ničeg specijalnog. Profili se mogu aktivirati posle određenog vremena; sva podešavanja možete namestiti po svom nahođenju.

Podešavanja. Među novim podešavanjima treba pomenuti skrinsejver sa digitalnim satom. Korisnik može birati boju menija, na raspolaganju mu stoje 11 kombinacija boja.




Može se podesiti i automatsko zaključavanje tastature.
Najzad, možete podešavati vibraciju i tip zvona. Zapravo, logičnije je da se ova podešavanja vrše kada podešavate profile. U ovom meniju se nalaze i klasična podešavanja.
Alarm. Alarm je jednostavan i lak za upotrebu - može se podesiti da se aktivira samo jednom dnevno.
Radio. Stereo FM radio je na počeo da se ugrađuje od kada Pop-port podržava stereo izlaz. Slušalice dolaze u standardnom paketu. Radio je sličan kao kod Nokia 8310, 6510 modela.
Kada priključite slušalice možete slušati radio i preko spikerfona. Jačina zvuka zvučnika je velika, pa možete slušati radio bez problema i u vozilu u pokretu. Ako radio slušate preko spikerfona slušalice se koriste kao antena, pa ako ih isključite nećete moći da slušate radio program. Ako Vam telefon zazvoni dok slušate radio preko spikerfona i vibracija se uključuje. Možete se javiti tako što ćete pritisnuti taster na slušalicama, pa će se tako zvuk prenositi na slušalice. Možete se prebaciti na spikerfon podešavanja putem menija.

Možete sačuvati frekvencije za 20 FM radio stanica u memoriji; stanice možete tražiti automatski i ručno. Pomoću slušalica možete menjati stanice, za razliku od kontrole jačine zvuka; za to postoji taster sa strane. Kabl za slušalice je veoma dug, pa tako telefon možete staviti u torbu mada je to nezgodno, pošto se može desiti da se upetljate u kablove. Standardno, radio se može isključiti samo iz glavnog menija.

Kada slušate radio na maksimalnoj jačini zvuka zvučnika, telefon može raditi otprilike 4 sata, što je veoma dobar rezultat. Koristeći radio otprilike 2 sata po danu zajedno sa slušalicama će smanjiti radno vreme za otprilike jedan, jedan i po dan mirovanja.

Galerija. Programeri su dali ovako jednostavno ime ovom meniju; u njemu se nalaze sve slike u audio fajlovi. Ovde se nalaze i podešavanja za pristup servisu za skidanje novih fajlova (WAP). Možete praviti svoje foldere.


Organajzer. Ova funkcija je slična kao kod ostalih Nokia telefona, npr. modela 6610. Možete uneti između 100 i 500 unosa u memoriju, mada to zavisi od njihove dužine. Stari unosi se mogu automatski brisati (u zavisnosti od datuma). Kalendar je prikazan po mesecima; brzo možete stići do traženog datuma.






U To-Do listi možete unositi zadatke koji imaju rokove. Sve je veoma lako.
Igre. Dve igre koje se nalaze u telefonu, Tripple Pop i Bounce, su već poznate iz Nokia 9210 telefona. Obe igre su Java aplikacije.

Aplikacije. Ovde se nalaze Java programi. Sa telefonom dolaze dve aplikacije - Portfolio II i Konverter II. Konverter Vam omogućava da prebacujete merne jedinice, itd. Ove aplikacije su poznate iz drugih modela telefona.

Dodaci. Ovde se nalazi puno dodataka poput kalkulatora, tajmera, štoperice (sa međurezultatima i čuvanjem rezultata).


Povezivost. Ovde možete uključiti/isključiti infracrveni port i podesiti GPRS. Ovde se ne nalazi Ništa novo ili neobično.

Servisi. U ovom meniju se nalazi WAP pretraživač verzije 1.2.1.

Kamera. Kada je telefon u stanju mirovanja kameru možete startovati pritiskom na strelicu na gore. Tada će se pokrenuti kamera sa standardnim podešavanjima. Kamera može raditi i sa portret podešavanjima (80 x 96 piksela). Razlika je u tome što je u prvom slučaju slika prikazana preko celog ekrana, dok je u drugom slučaju smanjena po horizontali. Kvalitet slike u potpunosti zavisi od podešavanja. Telefon nudi tri kvaliteta slike: najosnovniji, standardni i visoki (kod sva tri kvaliteta rezolucija slike je 352 x 288 piksela). Sa maksimalnim kvalitetom slike, veličina varira između 15 i 21 KB iako kvalitet fotografija, kada ih pogledate na PC računaru, Vas natera da poželite nešto bolje. To za posledicu ima da je bolje koristiti kameru Nokia 6610i telefona za slikanje u enterijerima.





Do 4 MB memorija je na raspolaganju korisniku za aplikacije; moguće je sačuvati do 180 fotografija sa maksimalnim podešavanjima ili oko 400 fotografija sa standardnim podešavanjima. Nije teško izračunati da će broj fotografija sa najosnovnijim podešavanjima biti još veći.
Nokia Data Suite dolazi uz standardni paket. Omogućava da pošaljete fotografije na PC računar.
Ispod možete videti primere fotografija uslikanih ugrađenom kamerom. Kvalitet je lošiji nego kvalitet slika uslikanih kamerom Nokia 7650 telefona.






Ostale funkcije nećemo detaljno opisivati, pošto je to već urađeno u ranijim testovima. Napomenućemo da je ovaj telefon po svojim funkcijama sličan Nokia 7250i modelu. Dizajn je definitivno različit; tri boje u kojima je urađena maska su standardne zbog klasične prirode telefona. Tri dodatne maske takođe nisu svetle, što će se dopasti starijim korisnicima. Nokia 6610i dobro leži u šaci iako su tasteri locirani veoma blizu jedan drugom. Bilo je pametno napraviti tastere različitih oblika pošto se lako pamte, pa možete pozivati brojeve telefona bez gledanja u telefon. Tasteri za navigaciju se nalaze ispod ekrana i laki su za upotrebu. Pozadinsko osvetljenje tastature je svetlo plave boje; samo se oznake na tasterima u sredini dobro vide. Levi i desni red se ističu zbog slabijeg osvetljenja; u prostoriji gde je ograničeno osvetljenje simboli na ovim tasterima se jedva vide.
Utisci
Što se tiče kvaliteta prenosa govora, nije bilo problema. Telefon je tipičan za proizvode bazirane na Platformi 40 i ne ističe se nikakvim pojedinostima. Pokušaj da se istakne opšti karakter telefona nije baš opravdan. Veoma malo korisnika će zameniti Nokia 6610 telefon za 6610i modela samo zbog integrisane kamere. Za mnoge korisnike Nokia 6610 modela (u mnogim slučajevima to je Nokia 6100 model) on je postao poslovni telefon i sada postoji mnogo alternativa (Sony Ericsson T610/T630). Ovaj model je dizajniran ili za ljubitelje telefona kompanije Nokia ili za one koji nemaju iskustva sa mobilnim telefonima. Motorola C650 ili Siemens C65 imaju mnogo bolje karaktreristike od Nokia 6610i modela. Nokia je jednostavno dodala ovaj telefon u svoju ponudu ne obazirući se na interes korisnika.