
Pregled smart telefona sa zakrivljenim ekranom Samsung Galaxy Note EDGE SM-915
Fotografije u zatvorenom



Tehničke karakteristike
- Android 4.4.4, korisnički interfejs TouchWiz
- microSIM
- Ekran SuperAMOLED, 5.7 inča, 1440x2560 piksela, QHD, 525 dpi, 16 miliona boja, zakrivljen ekran (5.6 inča glavni deo - 2560x1440 piksela, zarivljeni deo - 2560x160 piksela)
- Corning Gorilla Glass 3
- S Pen unos za rukom pisane beleške, crtanje i druge stvari
- 3 GB RAM-a, 32 GB interne memorije, memorijska kartica kapaciteta do 128GB
- Qualcomm Snapdragon 805, 4 core Krait 450 do 2.7 GHz, Adreno 420, LTE Cat.4
- Senzori ubrzanja, žiroskop, blizine, kompas, batrometar, UV senzor, brzine otkucaja srca, zasićenje krvi kiseonikom, GPS / A-GPS / Glonass
- Kamera 16MP, optička stabilizaicja, video snimanje do 2160r 30 fps
- Ant +, Bluetooth 4.1 EDR, Wi-Fi 802.11 b / g / n / ac, dva opsega; microUSB (USB 2.0), USB Host, MHL, USB On-the-go; NFC, infrared;
- 3G 850/900/1900/2100; 4G 800/850/900/1800/2100/2600
- Baterija 3220 mAh Li-Ion
- Dimenzije - 151.3x82.4x8.3 mm, masa - 174 grama
Prodajno pakovanje
- Telefon
- Baterija Li-Ion 3220 mAh
- Punjač sa USB kablom
- Žične stereo slušalice
- Uputstvo za upotrebu
Pozicioniranje
Svaki proizvođač ima proizvode koji se mogu nazvati eksperimentom - modeli koji koriste neke nove i neobične tehnologije, i uz njihovu pomoć kompanije vrše izviđanje, procenjuju potrebe tržišta. Ne možete kreirati proizvodnu tehnologiju, učiti kako da izbegnete probleme, ako samo kreirate prototipove i ne izdajete ih u nizu – tako da svaka kompanija pokušava da isproba nove tehnologije u praksi. Kreiranje uređaja sa zakrivljenim ekranom tehnološki sofisticiranog izgleda je krenulo pre oko godinu dana, Samsung i LG su kreirali modele sa krivinom oko centralne ose. Na primer, LG G Flex je bio jedan od takvih modela dostupnih na komercijalnom tržištu. Ova model nije generisao naročitu prodaju zbog svoje visoke cene ali i ograničene dostupnosti.


LG G Flex
Na mnogo načina, ovi proizvodi se smatraju vrhunskim, ali su u stvari oni nešto sasvim drugačije. U pitanju su modeli za entuzijaste, ili bilo koga ko je spreman da plati maksimalnu cenu za uređaj, samo ako je on jedinstven. Funkcionalnost neophodnih tehnologija korišćenih u ovim proizvodima su u drugom ili čak trećem planu. Obično ovakve telefone će kupiti oni koji žele da se ističu, ali cena imidža za njih je prilično visoka.
U slučaju Note Edge modela vidimo kompletnu analogiju sa modelom Note 4, izgrađenom na čipsetu kompanije Qualcomm, koji je veoma malo promenjen: sa desne strane ekran se produžuje na bočnu ivicu uređaja i na toj površini se nalaze različite vrste podsetnika. Razlika u ceni standardne verzije između modela Note 4 i ovog modela je oko 40 odsto. Obzirom da je ovaj proizvod nije za masovno tržište, kreće u prodaju u ograničenom broju zemalja, u malom broju prodavnica. U početku smo reagovali na ovaj model veoma skeptično, ali posle nekoliko nedelja korišćenja modela Edge možete se predomisliti jer ovaj telefon ima svoje prednosti.
Dizajn, veličina, kontrole
Dizajn kućišta je sličan kao kod modela Note 4, korišćeni su isti materijali – reljefna plastika na površini poklopca, metalni okvir sa odsečenim ivicama, a savijanje kućišta je napravljeno asimetrično.
Postoje dve boje kućišta – crna i bela. Sviđaju nam se obe verzije, svaka od njih ima svoje prednosti, a izbor određene boje je pitanje vašeg ukusa i raspoloženja.


Dimenzije telefona se ne razlikuju od dimenzija modela Note 4 - 151.3x82.4x8.3 mm; masa - 174 grama.

Zvučnik u jedinici je premešten ka zadnjem zidu, dizajn je potpuno analogan Galaxy S5 - Note 3 imao zvučnik u dnu. Promena lokacije zvučnika, načinila je uređaj još glasnijim nego Note 3 pa sada iste melodije zvuče još glasnije, što smo pokušali da pokažemo u našem videu.
Na krajevima kućišta su mikrofoni - sada ih ima tri u uređaju. Dva na dnu i jedan na vrhu. Tri mikrofona rade odličan posao, ne samo sa smanjenjem buke na ulici ili bučnom okruženju, već su dodali i neke funkcije koje nisu tipične za telefone i do ovog trenutka nisu postojale u ovakvim uređajima. Poboljšan je diktafon – u okviru kojeg postoji režim „Intervju“, kada je on snima zvuk sa dva mikrofona – važno je da se okrene kraj telefona ka osobi koju snimate, poželjno je da se stavi na sto. Tu je i režim „Konferencija“, kada se snima zvuk iz različitih izvora. Jedna od novih opcija, ali za razliku od mnogih, ona nije beskorisna i laka je za rad i život.
Na panelu sa zadnje strane se nalazi 16MP modul, koji nema okvir. Obavlja svoju funkciju veoma dobro. Obzirom da je kamera u sredini, to čak ima svoje prednosti, kućište se podiže i zvučnik je glasniji kada je jedinica na stolu.


Senzor ispod kamere se promenio u odnosu na Galaxy S5, sada ne samo da može da meri puls, već i da se meri nivo kiseonika u krvi, stres, ultraljubičasto zračenje. Mnoge opcije za većinu korisnika će biti izlišne, ali u krajnoj liniji treba opravdati dodatni novac koji će kupci platiti za ovaj uređaj.
Na vrhu se nalazi IC port za kontrolu kućnih aparata. Vaš telefon može da radi kao daljinski upravljač za bilo koju tehnologiju. I to ponekad pomaže. Imali smo nekoliko situacija u kojima recimo baterija u daljinskom upravljaču u hotelu nije radila i telefon se jednim klikom, pretvorio u pravi daljinski upravljači. Kod kuće kada koriste TV usluge (kablovske ili satelitske kanale), on takođe nudi sve programe, raspored i pretragu za njima. Veoma zgodno. Sam servis nudi kompanija Peel.

Sa leve strane je taster za kontrolu jačine zvuka a na desnoj strani se ne nalazi ništa. On / Off taster he prebačen na gornji kraj i to je nezgodno zbog visine uređaja pa ne možete da radite sa jednom rukom operacije koje uključuju upotrebu ovog tastera. Tasteri su udobni za rad i oni su takođe napravljeni od metala. Na vrhu se nalazi 3.5mm priključak za slušalice, a sa donje strane - USB konektor (microUSB 2.0). Sa donje strane, takođe možete videti slot za olovku S-Pen.


Hajde da govorimo o prednjoj strani jedinice - levo od zvučnika je pokazatelj propuštenih događaja, on trepće plavo, i može biti onemogućen u meniju. Sa desne strane su senzor blizine, a još više desno - prednja kamera, koja je dobila veću rezoluciju i novu funkciju za kreiranje panoramske fotografije. Za nekoga, ovo će možda biti zanimljiv dodatak funkcionalnosti telefona. Mehanički centralni taster je ostao nepromenjen, a sa njegove obe strane su dva tastera osetljiva na dodir.

Kada otvorimo poklopac zadnje strane uređaja, unutra vidimo konektor memorijske kartice microSD, podržana je zamena bez isključenja uređaja. Odmah ispod je slot microSIM kartice, ali da biste je zamenili potrebno je da izvadite bateriju.
Od minusa koji nam zapali za oko - za razliku od Note 4 modela, poklopac sa zadnje strane je teško zatvoriti jer je u blizini USB konektor pa je potrebno da jače gurnete poklopac. Ali osim toga, ne postoje razlike.

Ekran
Uzmite SuperAMOLED ekran modela Note 4 i savite ga u desnom uglu i dobićete ekran modela Edge. U ovom slučaju proizvođač izjavljuje da je dijagonala glavnog ekrana - 5.6 inča, a njegova rezolucija – 2560x1440 piksela, a preostali 0.1 inč ekrana Note 4 modela se savija preko desne ivice i njegova rezolucija je 2560x160 piksela.

Uska i tanka traka, koja vam omogućava da prikažete jednu liniju teksta je dovoljna za mnoge podsetnike i kontrole. Ali moramo shvatiti da ovo nije odvojeni ekran, već deo glavnog ekrana - da su oni integrisani. Vi ne možete da uključite samo jedan ekran, a onemogućite drugi, oba ekrana istovremeno rade. Još jedna dobra stvar koja se često radi je korišćenje crne pozadine, koja ne troši energiju u slučaju AMOLED ekrana.

Kao i kod Note 4, korišćeno je Corning Gorilla Glass 3 staklo, ali je ono savijeno u obliku ekrana, što je još jedan tehnološki izazov - modeli sa takvim rešenjem se mogu nabrojati na prste jedne ruke.
Nećemo se zadržavati na pojedinostima vezanim za karakteristike ekrana, njegovim podešavanima, poređenju sa drugim modelima, sve je urađeno, veoma detaljno u recenziji modela Note 4.
Rad sa bočnim ekranima - prilike i izazovi
U podešavanjima postoji posebna stavka, koja se fokusira na bočni ekran - možete izabrati bilo koju sliku, a ona će biti vertikalni komad desktopa. To nije tako zanimljivo – prikazivanje u uskom pojasu je gotovo nemoguće. Druga stvar je da na ovom ekranu možete podesiti različite prečice i podsetnike. Kroz njih se krećete u sekvencama, pri čemu to mogu biti direktorijumi ili prečice. Ako kliknete na prečicu, ona se otvara na glavnom ekranu, ali ako se nalazite u direktorijumu, on se takođe prikazuje na glavnom ekranu.
Moguće je pokrenuti i standardne aplikacije, kao što su diktafon, štoperica, tajmer - oni će raditi samo na bočnom ekranu. To je prilično zgodno.
Dok radite u različitim aplikacijama na telefonu dolazni poziv se prikazuje na bočnom ekranu (u svim slučajevima, osim kada ste na glavnom ekranu telefona, ili je bočni ekran blokiran). Javljanje sa bočnog ekrana nije uvek zgodno, desiće vam se par puta da nećete uspeti da se javite. Ali generalno, naviknete se na takvu organizaciju, pa ona čak počinje da vam se dopada.
















U prodavnici aplikacija kompanije Samsung, možete naći novi „mali ekran“ i alate za bočni ekran koji pripadaju meniju Express Me. Međutim, pitanje je da li će kompanija nastaviti da radi na ovakvim alatima, jer je pitanje koliko će ovakvo rešenje zaživeti, ako se i pojavi na nekim budućim uređajima, pitanje je koliko će ljudi koristiti takve opcije.
Na primer, posebno za EDGE Samsung je objavio nekoliko igara - košarku i šah, u kojima se aktivira bočni ekran, ali je njegova upotreba veoma daleko od velike.




Možda svih režima upotrebe bočnog ekrana najviše nam se dopada ona noćna – bela traka prikazuje vreme, temperaturu vazduha. Možete podesiti vremenski period kada da ovaj režim rada počne. Na stolu pored kreveta je ovo odlična opcija, u velikoj meri zamenjuje tradicionalni budilnik. Istina je da svetlo nije baš snažno, ali se može lako razlikovati u mraku. Za noćni rad u ovom režimu uređaj troši oko 3-4 odsto energije baterije što se može smatrati sasvim prihvatljivim.
Konačno, još jedna stvar - u meniju podešavanja postoji mogućnost okretanja ekrana za 180 stepeni, po prvi put kod Samsung telefona. Zahvaljujući ovoj opciji uređaj se može rotirati, kako želite, bez obzira na lokaciju hardverskih tastera. Okrećući ga naopako, videćete tastere osetljive na dodir koje zamenjuju oni koji su na kućištu.
Sada nam dopustite da prikažemo fotografije bočnh elemenata.









Baterija
Kapacitet Li-Ion baterije je 3220 mAh. Prema podacima proizvođača, vremena rada u glavnim režimima su: u režimu mirovanja - do 850 sati, dok je vreme razgovora - do 16 sati odnosno video reprodukcije - do 10 sati i slušanja muzike - oko 50 sati. Pošto je ovaj uređaj baziran na čipsetu kompanije Qualcomm, a naš Note 4 u testu je bio baziran na Exynos čipu izrađenom u 20 nm tehnologiji, bilo je interesantno da se vidi razlika u vremenu rada i saznamo da li postoji. Ispostavilo se da razlike gotovo nema - tradicionalno Qualcomm kreira više energetski efikasna rešenja, ali ova razlika je eliminisana novim tehnološkim procesom Exynos čipa. Rezultat je približno uporediv.
Pri tipičnom šablonu korišćenja uređaj radi dva dana, kao što je to bilo i za prethodni model. Ovo je jedan od smart telefona koji nudi najduže trajanje baterije na tržištu, i nijedan model nije mogao da mu parira tom smislu. Bez obzira na to u kom režimu koristite uređaj, šta radite na svom telefonu, možete da budete sigurni samo u jednu stvar - on će trajati duže od sličnih uređaja sa istom veličinom ekrana. Po veoma visokim opterećenjima, kao u našem slučaju uređaj traje do uveče uz oko 3-4 sata rada ekrana stalno i uz prenos velike količine podataka preko mreže.


















U okviru uređaja su korišćene tehnologije Adaptive Fast Charging i Qualcomm Quick Charge 2.0, pri čemu je u pitanju prvi model sa njima. U podešavanjima (pogledajte „Energy Saving“) uključena je mogućnost brzog punjenja. U ovom slučaju, matični punjač može da napuni telefon do polovine kapaciteta za pola sata dok će se za sat vremena baterija uređaja napuniti do 90%.
Na kraju, želimo da naglasimo da kao u S5, i kod Note 4, ovaj model ima dva režima uštede energije. To su uobičajeni režimi uštede energije, u kojima možete ograničiti rad aplikacija tako da ona uključuje sivu boju za ekran (kod AMOLED ekrana siva gotovo da ne troši energiju). A u sivoj varijanti može da se radi skoro sve, čak i da se gledaju sadržaji - ali to nije previše prijatno i udobno.
Memorija, memorijska kartica, čipset, performanse
Krenimo od jednostavne činjenice da uređaj ima 3 GB RAM memorije. Uređaj poseduje 32GB ugrađene memorije, pri čemu možete da koristite i do 24 GB prostora za vaše programe i podatke. Možete da instalirate memorijsku karticu kapaciteta do 128GB, razlika u brzini pristupa je skoro neprimetna, pa će aplikacije raditi jednako brzo.
Model je baziran na Qualcomm Snapdragon 805 procesoru koji poseduje 4 jezgra Krait 450 koja rade na 2.7 GHz, odnosno Adreno 420 grafički procesor, LTE Cat.4. U svim sintetičkim testovima performanse se razlikuju od onih koje je ostavrio model Note 4 sa Exynos čipsetom, ali ne mnogo.









Poređenja radi, primeri testiranja modela Galaxy Note 4:












Da ponavljamo sve sličnosti koje postoje u okviru Note 4, nema smisla, uređaji se ne razlikuju od mnogo, možete pročitati test modela Note 4, gde postoje mnogi detalji koji se mogu primeniti i na ovaj proizvod.


Napominjemo da u Qualcomm verziji Note 4 modela, respektivno i Edge, korišćen je modul kamere kompanije Sony (Exmor RS), koja daje sasvim tipične slike uporedive sa onima koje smo videli u Exynos verziji. Jedina razlika je da su u nekim režimima brzina kamere i njen kvalitet lošiji - na primer, kada snimate noću, sve je primetno sporije i fotografije su lošije. Ali ova razlika nije vidljiva u drugim uslovima. Pogledajte primere fotografija ispod, ovo je jedna od najboljih kamera na tržištu.
















































Utisci
Kada je u pitanju kvalitet zvuka, glasa, nema razlike u odnosu na Note 4. Sve je u redu, uređaj nema mane. Note 4 i Edge se razlikuju samo po zaobljenoj ivici ekrana. Da li je to vredno plaćanja 40% više nego što košta Note4? To je otvoreno pitanje. Reč je o neuobičajenom telefonu koji je ograničene edicije, visokih troškova, ali koji će naći svoju publiku. Ovaj model može da se nazove skupe verzija Note 4 što samo po sebi nije loše. Da li da preporučimo ovaj uređaj? Ovde smo u nedoumici, zato što smo oduvek imali predrasude prema ovom telefonu, koji ne izgleda da nešto mnogo bolje od Note 4. Nakon nekoliko nedelja sa Edge modelom počeće da vam se dopada režim rada bočnog ekrana noću, prilika da ne prekidate tokom dolaznog poziva, ono što radite na glavnom ekranu. Ali to jednostavno nije vredno takve razlike u ceni i mudrim odabirom, mi bismo odbili model Edge. Sa druge strane, postoji kategorija ljudi kupuju najskuplje stvari, a za njih ovaj smart telefon je savršen dragulj. Njega jednostavno ne vole svi, a oni koji ga vole mogu da se ističu. Pitanje je da li će ljudi znati da je Edge nešto jedinstveno. Ukratko, uređaj se ispostavlja da nije za svakoga. Reč je o modelu koji je prijatan ali nije model za koji treba dati novac koji Samsung za njega traži.