N-Gage QD 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia N-Gage QD
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia N-Gage QD. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia N-Gage QD vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia N-gage QD

Standardni paket:
Konzola
Baterija
Punjač za bateriju
Mono slušalica
Uputstvo
CD sa programima

Nokia je već pokušala da proizvede multinamenski uređaj koji bi imao mogućnosti konzole za igranje i mobilnog telefona. Iako je Nokia N-Gage predstavljen pred praznike, količina prodatih primeraka je bila mala a i pojavila se i konkurencija, odnosno GameBoy Advanced.

Kako nije pomoglo ni smanjivanje cene da bi se poboljšala prodaja, kompanija Nokia je priznala poraz i počela da projektuje novi proizvod i predstavila je Nokia N-Gage QD uređaj. Dizajn je promenjen na bolje, pošto su poslušali korisnike koji su se žalili na ergonomiju i dimenzije uređaja. Sa druge strane, model N-Gage QD podržava manje funkcija, pa tako više nije bilo mesta za FM radio i podršku za MP3 fajlove.

Kao što smo napisali, dizajn je unapređen. Uređaj je sada obliji, ali aparat i dalje liči na prethodnika - ekran i tastatura su postavljeni po horizontali. Ekran se nalazi između numeričkih tastera na desnoj strani i džojstika i funkcijskih tastera na levoj strani. Boja kućišta aparata je kombinacija sivih, zelenih i crnih nijansi.

Materijali od kojih je izrađeno kućište su slabijeg kvaliteta nego kod prethodnog modela. Kućište je oivičeno gumom pa tako odaje utisak da N-Gage QD neće iskliznuti iz šake. U celini posmatrano, N-Gage QD je ugodna prenosiva konzola za igranje.

Dimenzije N-Gage QD konzole su 118 x 68 x 22 mm, što znači da je kućište manje nego kod prethodnika mada je sam uređaj deblji. Masa je povećana i sada iznosi 143 grama, što se može smatrati značajnom masom, pošto obično PDA uređaji toliko teže. U toku testiranja uređaj sam obično nosio u džepu pantalona zajedno sa primarnim telefonom i nisam imao problema, sem što se videlo da se aparat nalazi u džepu.

Zvučnik se nalazi na prednjoj strani uređaja, pa možete razgovarati kao i inače, bez potrebe da držite telefon postrance kao kod modela N-Gage, tako da nećete više izgledati čudno. Možete kucati SMS poruku ili broj telefona jednom šakom ali to nije toliko zgodno, pošto je leva strana aparata teža. Sa ovim uređajem je najbolje raditi sa obe šake.

Alfanumerička tastatura je izrađena od sjajne plastike. Tasteri 5 i 7 su providni kao i džojstik. Tasteri ne prave nikakve probleme pošto telefon reaguje odmah čim ih pritisnete. U toku dvonedeljnog testiranja nisam imao nikakve zamerke na tastaturu ni na džojstik.

Narandžasto pozadinsko osvetljenje tastature malo kvari utisak pošto je nije podjednako raspoređeno pa se neke oznake na tasterima ne mogu pročitati kada je mrak. Ne postoji pozadinsko osvetljenje za džojstik, što je i logično.

Rupe za kaiš se nalaze i na gornjem i da donjem delu telefona. Taster za uključivanje se nalazi na desnoj strani. Dužim pritiskom na taj taster uključićete telefon, dok ćete kratkim pritiskom pozvati meni. U tom meniju možete menjati profile, zaključati tastaturu i pripremiti MMC karticu za bezbedno uklanjanje. Sa zadnje strane uređaja nalazi se još jedan zvučnik koji služi za reprodukciju melodija i zvukova u igrama.

Sa donje strane telefona nalazi se slot za MMC karticu koji je pokriven gumenim čepom. Najzad je omogućeno menjanje memorijskih kartice bez uklanjanja baterije telefona. Čep izgleda sigurno i ne bi trebalo da ispadne slučajno u toku vremena. Maksimalna veličina memorijske kartice je 1 GB podataka. SD memorijske kartice nisu podržane, pošto ne mogu da stanu u prorez.

Na gornjem delu telefona nalazi se 2.5 mm priključak za mono slušalicu i pored njega priključak za punjač. Priključci su takođe pokriveni gumenim čepom. Sa te strane telefona ništa drugo se ne nalazi. Više nije prisutan miniUSB priključak (kao kod provog Nokia N-Gage uređaja, koji je služio za prenos fajlova, sinhronizacija nije mogla da se vrši preko tog kabla) kao ni infracrveni port. Bluetooth je jedini način povezivanja sa drugim uređajima i kompjuterima, tako da morate dokupiti ili čitač memorijskih kartica ili Bluetooth adapter za Vaš PC računar.

Baterija

Sim kartice se standardno nalazi ispod baterije. Poklopac baterije je čvrsto fiksiran i ne pomera se.

Prema podacima proizvođača telefon može raditi sa BL-6C Li-Ion baterijom, koja je kapaciteta 1070 mAh, 11 dana u mirovanju, 5 sati ako se koristi za razgovore i 10 sati ako se koristi za igranje. Kao i što je očekivano, rezultati u praksi su drugačiji. Nokia N-Gage QD je radio oko dva dana u toku kojih smo ga koristili za razgovore 10 minuta i jedan sat igranja po danu, dok je Bluetooth bio uključen. Ako je Bluetooth uključen, a uređaj malo koristite, onda će autonomija iznositi oko 4 dana. Rezultati koje smo dobili u testiranju sa SPMark 04 programom slede. Kada su korišćena fabrička podešavanja telefona i sa maksimalnim intenzitetom pozadinskog osvetljenja (bilo je uključeno samo u toku grafičkih testova), konzola je radila tačno 13 sati. Kada je rađen test 3D podrške telefona sa programom SPMark 04 (pozadinsko osvetljenje je bilo podešeno na maksimum, pozadinsko osvetljenje tastature je bilo uključeno i konstantno je radilo), radno vreme uređaja je iznosilo 8 sati i 40 minuta. Rezultati nisu loši, čak su bolji od nekih PDA uređaja (potrošnja energije najviše zavisi od veličine ekrana, intenziteta pozadinskog osvetljenja pa tek onda od procesora). Autonomija modela N-Gage QD je malo manja nego kod njegovog prethodnika.

Realizacija Bluetooth podrške

Bluetooth je ostavio dvostruki utisak. Sa jedne strane, Bluetooth u N-Gage QD modelu je funkcionalan i ima sve neophodne profile. Opet, sam softver je takav da odmah poželite drugi. Da bi mogli da radimo, morali smo da uključujemo i isključujemo Bluetooth po nekoliko puta. Takođe, ni sinhronizacija sa PC računarom nije perfektna.

U ovom uređaju se nalazi Bluetooth u verziji 1.1 i podržava sledeće profile: Profil za osnovni pristup, Profil za otkrivanje servisa, Profil za serijski port, Profil za Dial-Up umrežavanje, Profil za fax, Profil za slušalice, Profil za spikerfon, Profil za osnovnu razmenu objekata, Profil za Object push, tj. prenos objekata u jednom smeru, kao i Profil za transfer fajlova. Nije bilo problema sa povezivanjem na Internet preko N-Gage QD uređaja na koji smo povezali PDA Asus A730. Bilo je moguće i razmenjivati fajlove korišćenjem FTP profila. Bilo nam je potrebno 20 minuta da bi uspostavili sinhronizaciju između PC računara preko Bluetooth-a, ali kada je veza uspostavljena, čak su i veliki fajlovi bili prenešeni bez problema. Testirali smo i Jabra BT250 slušalicu sa mikrofonom i rezultati su zadovoljavajući. Zvuk je prenošen na slušalicu ne samo u toku razgovora već sve vreme dok je slušalica bila povezana sa uređajem (na primer, ista melodija se čula u slušalici kao i na telefonu kada je zvonio). Prepoznavanje glasa je takođe podržano. Jedina mana je bilo to da ako se prekine veza između slušalice u aparata morali ste ručno da je ponovo aktivirate.

Ekran

Ekran može da prikaže do 4096 boja u rezoluciji ok 176 x 220 piksela (dimenzije ekrana su 35 x 41 mm, dijagonala je 2.2 inča). Kvalitet slike je bolji nego kod prethodnika. Postoji 15 nivoa osvetljenja za pozadinsko osvetljenje. Datum i vreme ili ikone za propuštene/nepročitane pozive su prikazani na ekranu kada je telefon u mirovanju. Na ekranu može da se prikazuje tekst koji sami određujete umesto sata.

Softver

Operativni sistem je Symbian OS verzija 6.1 dok je platforma u pitanju Nokia Series 60 verzija 1.2. Mogućnosti ovog uređaja su veoma slične prvom modelu zasnovanom na ovoj platformi, pa tako možete u Nokia N-Gage QD instalirati neke programe koji se mogu izvršavati na Series 60 platformi.

Telefon (početni ekran). U gornjim uglovima na ekranu su tradicionalno prikazani status baterije na levoj strani i jačina signala na desnoj strani. Na ekranu je prikazana oznaka mrežnog operatera, datum i sat. Na dnu ekrana je prikazana se nalazi linija sa statusnim ikonama koje signalizariju da li je uključen Bluetooth, da li se pristupa MMC kartici, da li se koristi bezična slušalica, da li ima nepročitanih poruka, itd. Najveći deo ekrana će prikazivati pozadinu koju ste izabrali u meniju i može biti bilo koja slika koja Vam se sviđa. Ispod toga se nalaze oznake za programabilne tastere koje možete menjati po svom nahođenju.

Na početku možete otkucati broj koji želite da okrenete. Možete podesiti jačinu zvuka u toku razgovora pomoću džojstika što nije ugodno kada se uzme u obzir konstrukcija uređaja.

Kontakti. Lista svih kontakata je sortirana po abecedi (po prezimenu). Kada ubacujete podatke o novom kontaktu na raspolaganju su Vam 8 polja. Ukupno možete uneti podatke za 22 polja i jednu belešku; naslove polja možete menjati. Takođe, svakom kontaktu možete dodati sliku kojia će biti prikazana kao mala ikona kada pregledate kontakte, kao i tokom dolaznog poziva. Možete posediti pozivanje glasom, dodeliti posebnu melodiju svakom kontaktu i podesiti brzo pozivanje uz pomoć numeričkih tastera. Podržana je razmena virtuelnih vizit kartica, tj. vCard podataka; sa SonyEricsson T630, prenosnim računarima i PDA Asus A730 razmena je funkcionisala bez problema. Sve unose možete podeliti u grupe koje morate sami kreirati pošto u početku nije definisana nijedna grupa. Broj unosa u umenik je ograničen jedino količinom slobodne memorije, koja je dinamički deljena.

Kalendar. U ovom programu možete praviti poslovni raspored (možete ubacivati raspored za sastanke, pozive, rođendane, itd.). Kada ubacujete podatke o novom sastanku na raspolaganju su Vam 7 polja. Možete podesiti da se sastanci ponavljaju i dodeliti podsetnike. Kalendar možete pregledati po danima, nedeljama, mesecima i godinama.

Poruke. Sva podešavanja možete promeniti bez problema. Mogućnosti programa za rad sa e-mail porukama su u potpunosti iste kao kod prethodnog modela. Kada kucate poruku lako možete promeniti T9 rečnik.

Web. Integrisani pretraživač podržava WML i xHTML stranice, ali ne i obične HTML.

Dodaci. U ovom meniju se nalaze dodatni programi. Detaljnije o njima možete pročitati u tekstu koji sledi.

Slike. Ovde možete pregledati slike.

Snimanje ekrana. Ovaj program pravi sliku ekrana i to čuva kao JPG fajl u glavnog memoriji telefona, ne možete to sačuvati na memorijskoj kartici.

Program za reprodukciju video snimaka. Ovo je program za pregled 3GP fajlova. On ima samo osnovne mogućnosti i njegova podešavanja su jednostavna. Program je odbio da reprodukuje 3GP video snimke koji su načinjeni sa Asus A730 zbog njihove veličine.

Kalkulator. Ovde se nalazi standardni kalkulator.

Sat. Možete podešavati sat i alarm, ništa više.

Beleške. Tekstualne beleške, što je jasno iz imena.

Aplikacije. U ovom meniju su prikazane J2ME igre i aplikacije koje možete pokrenuti.

Snimanje glasa. Sa ovom alatkom možete snimati razgovore i reprodukovati MIDI melodije.

To-do lista. Ova alatka Vam prikazuje zadatke koje ste definisali, njihov status i rokove. Mogućnosti su minimalne, kao kod smartphone aparata koje pokreće mobilna verzija Windows operativnog sistema. Ako Vam je potrebna puna realizacija ove funkcije moraćete da potražite neko drugo rešenje.

Konverter. Konverter jedinica.

Kompozer. Možete komponovati svoje melodije.

Go to. U ovom meniju se nalaze funkcije koje najviše koristite, možete menjati listu.

Pomoć. Samo ime govori, nećemo pisati o ovoj stavci.

Sledeća grupa programa se nalazi u folderu Tools, odnosno Alatke.

Menadžer aplikacija. Ovde manipulišete instaliranim programima. Možete pregledati kapacitet memorije i obrisati nepotrebne programe. Takođe možete videti koja je količina memorije slobodna.

Menadžer igara. Ovo je posebna alatka za N-Gage. Uz njenu pomoć možete kontrolisati podešavanja igara, napraviti kopije sačuvanih pozicija, što ponekad može biti korisno.

Preusmeravanje poziva. Ovde je sve u vezi redirekcije poziva.

Profili. U ovom meniju se podešavaju profili (melodije za pozive, zvuk za SMS, vibracija, jačina zvuka).

Podešavanja. Sva podešavanja za smartphone se nalaze u ovom meniju.

Brzo pozivanje. Korišćenjem ove funkcije možete dodeliti telefonske brojeve numeričkim tasterima. Kao i obično, taster "1" je rezervisan za pozivanje glasovne pošte.

Dnevnik. Ovo je dnevnik SMS poruka,GPRS-a i glasovnih razgovora. Takođe, tu se nalaze i Voice Mail (glasovna pošta), Bluetooth (Bluetooth smo opisali ranije), Memorija (informacije o memorijskoj kartici), Informacije o telefonu, kao i neke nezanimljive alatke za rad sa SIM karticama, koje su prisutne u ovom meniju ako su podržane od strane operatera.

Pre nego što završimo sa opisivanjem softvera skrenućemo Vam pažnju na sledeću činjenicu. Nasuprot svom prethodniku, N-Gage QD ne podržava FM Radio ni reprodukciju MP3 fajlova, pošto ne postoje programi za to. MP3 fajlove možete ipak preslušavati uz pomoć dodatnih aplikacija ali je kvalitet zvuka veoma loš (i mono kvaliteta), tako da ne možete koristiti N-Gage QD za potpuno uživanje u slušanju MP3 muzike.

N-Gage Arena

Jedna od glavnih inovacija koje donosi N-Gage QD je N-Gage Arena Launcher program. Posle pokretana na telefonu, program kontaktira server putem GPRS-a; usput, možete pristupiti tom sajtu na adresi arena.n-gage.com i preko običnog PC računara.

Ako je veza uspostavljena sa konzole program će prvo proveriti da li postoje unapređenja za N-Gage Arena Launcher i ako postoje prvo će njih skinuti. Posle toga prikazaće Vam se dijalog u kome morate uneti korisničko ime i lozinku ili se registrovati. Procedura registracije se vrši bez problema i posle par minuta popunjavanja formulara možete koristiti sve mogućnosti N-Gage Arena Launcher aplikacije.

Ako bi morali da opišemo N-Gage Arenu u par reči onda bi to bilo kao "on-line zajednica vlasnika N-Gage aparata". Na sajtu postoje forum, deo sa novostima, opisi već postojećih i najave novih igara. Možete skinuti nove pozadine iz Vaših omiljenih igara, dodatne nivoe za igre. Sve to možete uraditi i sa PC računara. Jedinstvena mogućnost koju nudi N-Gage Arena je da svi mogu videti Vaše rezultate (Globalno rangiranje). U većini slučajeva kada je navedeno da igra podržava N-Gage Arenu to znači da će se samo rezultati videti na sajtu a ne da ćete moći da igrate protiv drugih igrača. To će biti možda implementirano kasnije, u sledećoj generaciji N-Gage konzola koje podržavaju EDGE. Trenutno projekat N-Gage Arena ne deluje toliko atraktivno. Nesumnjivo, sajt će biti vremenom kompletiran.

Igre

Dok smo testirali konzolu uspeli smo da odigrafmo skoro sve igre koje su objavljene za N-Gage. Postoje igre koje će sigurno biti hitovi, ali postoje i dosadnije igre. U trenutku testiranja na raspolaganju je bila 21 igra (prema sajtu n-gage.com) i polovina njih zaista zaslužuje Vašu pažnju.

U trenutku kada smo testirali konzolu bilo je najavljeno 25 igara. Većina njih je 3D i podržava više igrača koji mogu da se povežu preko Bluetooth-a.

Meni se najviše dopala igra Tomb Raider (bila je popularna igra pre par godina) od igara za jednog korisnika. Takođe mi se dopala i Red Faction koja se može igrati preko Bluetooth-a (ne možete je igrati sa mnogo ljudi, pošto se može igrati samo na N-Gage konzoli).

Specifikacije

Kapacitet memorije je 3.4 MB ali to je malo za današnje pojmove, pa nećete moći da držite mnogo programa i igara istovremeno na telefonu. Memorije ima dovoljno za pokretanje i igranje bilo koje igre.

Srce konzole čini ARM4T procesor koji radi na frekvenciji od 104 MHz, što je isto kao kod prvog Nokia N-Gage aparata.

Rezultati testiranja sa programom SPMark04. Test paket je relativno svež pa je teško porediti rezultate raznih uređaja. U budućnosti ćemo koristiti SPMark za testiranje svih Symbian smartphone aparata.

Rivali

U trenutku testiranja jedina konkurencija Nokia N-Gage QD konzoli je Game Boy Advance koji ima veće količine prodatih primeraka. Kasnije su se pojavile Sony PSP i Nintendo DS konzole.

PlayStation Portable (PSP). Specifikacije i slike ove konzole izgledaju impresivno. Ekran je TFT LCD velikog formata, dijagonale 4.3 inča rezolucije 480 x 272 piksela, može da prikaže 16 miliona boja (nijedan od telefona se ne može pohvaliti takvim ekranom). Dimenzije konzole takođe nisu zanemarljive - 170 x 74 x 23 mm, masa je 260 grama. Wi-Fi (802.11b) se koristi za višekorisnične igre. Igre će se prodavati na 1.8 GB UMD (Universal Media Disc) diskovima. Podržan je muzički format ATRAC 3+, kao i reprodukcija MPEG4 materijala. Najavljena je kompatibilnost između PSP i PS2 igara. Za sada ne postoje informacije kolika će biti cena konzole. Broj tastera i prekidača je stvarno impresivan. Najavljeno je da će autonomija biti ista kao kod N-Gage QD konzole - 10 sati igranja. Pune specifikacije se nalaze u tabeli ispod.

Nintendo DS. Specifičnost ove konzole je da ima dva ekrana, oba rezolucije 256 x 192 piksela koji mogu da prikažu 262.144 boja. Jedan od ekrana je osetljiv na dodir.

Konzola podržava 2D i 3D grafiku, sa mogućnošću prikaza 30 miliona piksela u sekndi i sa do 16 korisnika koji mogu da se povežu i igraju međusobno preko Wi-Fi (802.11b, slično kao kod PSP). Sistem je opremljen ARM9 procesorom koji radi na 67 MHz podprocesorom ARM7 koji radi na 33 MHz. Podržan je 16-bitni zvuk koji možete slušati i preko slušalica, kao i prisustvo dva GBA (Game Boy Advance) priključka.

Nokia N-Gage QD izgleda siromašno kada se poredi sa specifikacijama ove dve konzole ali je istovremeno N-Gage manji lakši. Po našem mišljenju, konzole će ovako biti rangirane:
Nintendo DS
PSP
Nintendo GBA
Nokia N-Gage/N-Gage QD

Utisci i zaključak

Kao i što smo očekivali Nokia N-Gage QD ima kvalitetan prijem signala. Zvuk polifonih melodija je dovoljno glasan pa smo aparat uvek čuli kada je zvonio, čak i na bučnoj ulici (za reprodukciju melodije postoji poseban veoma glasan zvučnik). Vibracija je takođe jača nego prosečna.

U poređenju sa prethodnim modelom, Nokia N-Gage QD ima poboljšanu ergonomiju, pa možete koristi aparat kao običan telefon bez potrebe da ga držite sa strane tokom razgovora; možete menjati memorijske kartice "na živo"; dimenzije su smanjene i dizajn je atraktivniji. Istovremeno, smanjena je podrška za multimediju (ne postoje radio, MP3), kao ni USB priključak, maska telefona je izrađena od jeftinijeg materijala, podržane su samo dve GSM frekvencije. Ekran je malo svetliji nego kod prethodnika ali je lošiji nego kod Nokia 7610 modela. Mogućnosti operativnog sistema su ostale iste.

Neke stvari su poboljšane, neke su pogoršane, ali nije bilo kvalitativnih promena, njih očekujemo u sledećoj verziji aparata iz N-Gage serije (veći ekran, tasteri sa strane, podrška za EDGE i još neke izmene). Nokia N-Gage QD će kupovati oni kojima je smetala ergonomija originalnog N-Gage aparata ali im neće nedostajati multimedijalne mogućnosti (radio, MP3). Takođe, N-Gage QD je interesantan zato što je u pitanju jedan od najjeftinijih smartphone aparata.

Sudeći prema konkurenciji (Nintendo DS, PSP), maloj količini igara i loše napravljenom N-Gage Arena servisu (njegova glavna namena je predstavljanje rezultata u igrama a ne online igranje) možemo reći da N-Gage QD neće biti prodavan u većim količinama. Ovo je međuproizvod između N-Gage i N-Gage II (nazovimo ga tako) aparata.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025