650 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Philips 650
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Philips 650. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Philips 650 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Philips 650

Standardni paket:
Telefon
Punjač
Uputstvo

Philips je poznat po tome što proizvodi telefon kojima baterija dugo traje, što je model Xenium potvrdio. Kasnije je kompanija predstavila model 650, telefon na preklop sa ekranom u boji, koji je dugo očekivani naslednik Xenium modela. Specifikacije koje je kompanija Philips objavila za bateriju su fantastične. Kada je telefon u mirovanju, autonomija je po specifikacijama oko mesec dana, uprkos tome što telefon ima dva ekrana. Nažalost, u praksi se uopšte ne mogu dobiti te vrednosti. Ovaj telefon je tehnološki potpuno analogan aktuelnim Philips modelima, samo što nema kameru.

Dimenzije su 88 x 46 x 24,5 mm i sa tim se može porediti sa SonyEricsson Z600 modelom. Iskustvo u korišćenju modela Z600 je pokazalo da su ovakve dimenzije prihvatljive. Zahvaljujući masi od 93 grama telefon skoro da nećete osetiti; kada ga uzmete u šaku telefon će Vam izgledati lagan pošto ne očekujete tako malu masu od ovog telefona.

Na prednjem delu telefona nalazi se sjajna plastika koja pokriva OLED ekran. Na ekranu telefona je prikazan analogni sat kada je telefon u mirovanju ili broj pozivaoca kada Vas neko zove. Ovaj ekran je monohromatski, pa su informacije na ekranu vidljive i kada se telefon nađe na suncu a i potrošnja baterije je manja.

Na prednjem delu telefona nalazi se plastični umetak, koji se pod prstom oseća kao guma; grub je, ali telefon zahvaljujući tome izgleda odlično. Promenom boje tog umetka menja se i boja telefona, dok je ostatak telefona obojen srebrnasto (sličan umetak se nalazi i sa zadnje strane telefona). Na prednjem delu telefona nalazi i rupa za zvučnik. Uprkos toj rupi zvučnik se dvostruko slabije čuje kada je telefon zatvoren nego kada je otvoren, što je šteta, jer melodije, iako nisu glasne, možete lako prepoznati, pa se može desiti da propustite poziv. Manja jačina zvučnika je očigledan napor kompanije Philips da smanji potrošnju baterije.

Na levom boku telefona nalazi se spojeni taster za kontrolu jačine zvuka, dok se priključak za punjač nalazi sa donje strane. Infrcrveni port se nalazi na desnom boku. Sa donje strane se takođe nalazi priključak za slušalicu sa mikrofonom, koji je pokriven gumenim poklopcem.

Telefon možete otvoriti jednom šakom bez ikakvih problema. Kada otvorite telefon ugledaćete veliki TFT ekran koji može da prikaže do 65.536 boja, u rezoluciji 128 x 160 piksela. Dimenzije ekrana su 32 x 38 mm i na njemu se može prikazati do 7 linija teksta (kada pregledate kratke poruke) i dve statusne linije.

Kvalitet ekrana nije toliki kao kod Samsung ili Motorola telefona ali je dovoljan da bi se mogao porediti sa ekranima ostalih proizvođača. Prikazana slika nije prezasićena ali je veoma jasna, što je dobra kombinacija stila i funkcionalnosti. Proizvođač je namerno napravio ekran loših mogućnosti zato što po njihovom mišljenju takav ekran više odgovara za svakodnevni rad. Takođe su uspeli da smanje potrošnju baterije time što je ekran slabog kontrasta i što nema jako pozadinsko osvetljenje.

Kada se telefon nađe na suncu, prikaz na ekranu će izbledeti.

Tastatura je napravljena od plastike, tasteri su veliki i ugodni za rad. Proizvođač je uspeo da uklopi tastere u dimenzije telefona mada su tasteri postavljeni duboko, pa je njihov hod mali. Ipak, ovde je u pitanju klasična tastatura sa kojom nismo imali nikakvih problema u radu. Pozadinsko osvetljenje je bele boje i tastatura se veoma dobro vidi u mraku zahvaljujući njemu. U ostalim situacijama oznake na tasterima su slabo vidljive.

Poklopac sa zadnje strane ima mehanizam za postavljanje u položaj i služi za zaštitu dela telefona gde se nalazi baterija. Prednost ove konstrukcije je da se poklopac ne pomera kada se postavi u svoj položaj. Baterija je Li-Ion tipa i ima kapacitet 1100 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 8 sati kada se koristi za razgovore i do 850 sati ako je telefon u mirovanju. Kada smo testirali telefon on je radio 8 dana u toku kojih smo ga sat vremena i 45 minuta koristili za razgovore i do 2 sata za podešavanje ostalih funkcija, po danu. Što se tiče trajanja baterija ovo je jedan od telefona koji se time mogu hvaliti, slobodno možemo reći da je to najbolji telefon sa kolor ekranom. Ako budete koristili manje funkcija, baterija će trajati 10-11 dana. Da bi se telefon u potpunosti napunio potrebno je oko 2.5 sata.

Ležište za SIM karticu je standardno i ne izaziva nikakvo interesovanje.

Meni

Organizacija menija je pretrpela neke izmene, Philips je odustao od cirkularnog menija. Meni ovog telefona je standardniji i ikone su prikazane u redovima. Dosta ikona je promenjeno na bolje u odnosu na prethodni model.

Bilo koju sliku možete postaviti kao pozadinu, koja će biti prikazivana i kada se krećete kroz menije. Ako budete izabrali sliku sa određenom kombinacijom boja može se desiti da ne možete da vidite ikone ili šta se sve nalazi u meniju. Sličan problem postoji i kod Nokia 6230 modela, ali nije toliko izražen zato što ekran tog telefona ima veću rezoluciju.

Ostala unapređenja su manja i tu su samo da bi olakšala rad sa telefonom. U ovoj verziji softvera možete videti gde će Vas odvesti određene stavke u meniju. Na primer, kada birate tip sata koji će biti prikazivan na ekranu (analogni, digitalni ili oba) odmah u listi ćete videti kako će to izgledati. Isto važi i za ostale stavke menija.

Kada kucate broj telefona cifre koje su prikazane na ekranu su velike i bez problema ih možete pročitati. Međutim, telefon ima tradicionalne probleme, pa je pristup nekim stavkama otežan. Telefon nema omogućenu brzu navigaciju pomoću brojeva, što je još jedan nedostatak. Navigacioni taster je srećom dosta upotrebljiv pa ako ga koristite neće biti nikakvih problema. Treba istaći da su percepcija i ergonomija menija dosta poboljšane u odnosu na prethodne modele.

Kroz meni se možete kretati navigacionim tasterom. Da bi se vratili u meni iznad možete pritisnuti taster "C". Ako pokušate da izađete iz menija koristeći taster za prekidanje veze ništa se neće dogoditi. Nije omogućena brza navigacija pomoću brojeva. Možete dodeliti funkcije tasterima na alfanumeričkoj tastaturi. Ako, na primer, pritisnete taster "5" dok je telefon u mirovanju možete pokrenuti kalkulator.

Skoro svi podmeniji su predstavljeni kao ikone. Moraćete dosta da pritiskate navigacioni taster ili možete iskoristiti mogućnost da neke komande pozivate glasom. U telefonu možete podeositi pozivanje glasom za 40 funkcija iz menija. Tada će navigacija postati lakša i jednostavnija, potrebno je samo da se naviknete na komandovanje glasom.

Imenik. U memoriji telefona možete sačuvati podatke o 499 kontakata. Svakom kontaktu možete dodeliti ime, prezime, 5 brojeva telefona i jednu e-mail adresu. Imeniku možete pristupiti i kada je telefon u mirovanju pomeranjem navigacionog tastera na dole. Možete birati da li će biti prikazani podaci o kontaktima iz memorije telefona ili sa SIM kartice, pošto telefon ne može prikazati oba imenika u jednoj listi. U listi su prikazana samo imena i prezimena. Kada je označen kontakt na desnoj strani je prikazana ikona tipa telefona, pa možete izabrati drugi broj telefona kasnijim pomeranjem. Čak i da kontakt nema drugih brojeva telefona, strelice pored ikone će biti aktivne. U listi će prvo biti prikazani brojevi telefona koje ste prvo uneli, pa tako ne morate da podešavate podrazumevane brojeve telefona. Da bi pozvali izabrani broj, dovoljno je da pritisnete taster za pozivanje. Iz menija koji se pojavljuje pritiskom na džojstik možete izabrati i da obavite razgovor preko spikerfona. Ali da bi videli broj telefona koji ćete pozvati, morate proći kroz polovinu menija. Istu operaciju morate ponoviti kada dodeljujete pozivanje glasom. Prepoznavanje radi dobro, ali možete dodeliti iste glasovne oznake različitim brojevima telefona. U tom slučaju će telefon pozvati onaj broj za koji ste poslednji podesili takvu glasovnu oznaku. Postojaće ista glasovna oznaka i za drugi broj telefona, ali njega na taj način nikada nećete pozvati.

U ukupnoj listi možete pretraživati unose po prvom slovu naziva.

Možete podesiti melodije i slike za 50 grupa u imeniku, koje će biti prikazivane na ekranu, odnosno ta će se melodija čuti pri dolazećem pozivu. Slike ne možete dodeljivati posebno konktaktima u imeniku.

Poruke. U ovom meniju možete čitati poruke i kreirati nove. Kada pregledate listu poruka svaka izabrana poruka će automatski biti prikazana u potpunosti (pomeraće se tekst preko ekrana), a ako baš otvorite poruku i tada će se tekst poruke automatski pomerati preko ekrana dok poruka ne bude prikazana u celosti. Ovo je interesantno i zanimljivo. Postoji 10 šablona za poruke. Možete dodati jednu ili više ikona ili zvukova EMS porukama. Slike za EMS poruke su raznovrsne i duhovite.

Poruke možete sačuvati u arhivi, a možete podesiti i da se odlazne poruke automatski čuvaju u folderu Sačuvane poruke, odnosno Saved Messages, ako to želite.

Ugrađeni klijent za e-mail Vam omogućava da koristite 2 naloga, može da koristi POP3 i SMTP protokole. Ne podržava dodatke uz poruke (sem JPG slika). Neće skidati poruke koje su veće od 10 KB.

Podešavanja. Ovde je sve jednostavno, možete podesiti nivo sigurnosti i izabrati jednu od 5 raspoloživih tema kojima možete podesiti prikaz menija, možete podesiti trajanje pozadinskog osvetljenja (do 1 minut), podesiti skrinsejver, itd.

Sva audio podešavanja se takođe nalaze ovde: jačina zvuka, vibracija. Možete izabrati jedno od pet podešavanja za ekvilajzer koji se koristi kada razgovarate telefonom. Ovo je omogućena zato što telefon podržava AMR kodek. Jedini problem je što ovo mora da podržava Vaš operater inače neće funkcionisati.

Ovaj telefon podržava profile, ali su svi sem jednog zaključani i ne možete ih menjati. Samo jedan profil možete menjati po svom nahođenju pa zbog toga izgleda kao da telefon ima samo jedan profil.

Multimedia. U okviru ovog menija se nalazi nekoliko funkcija, ukratko ćemo opisati svaku.

Album slika. Ovde je prikazana lista slika koje se nalaze u telefonu, standardno se tu nalazi veliki broj slika. U većini slučajeva to su slike životinja ili dece. Sve slike su u JPG formatu koji podržava telefon. Možete jednu od slika postaviti kao pozadinu za ekran kada je telefon u mirovanju. Možete takođe postaviti jednu ili više slika kao skrinsejver koristeći opcije u meniju. U istoj listi se nalaze i ikone koje možete poslati uz EMS poruke.

Album zvukova. Kao i u prethodnom slučaju, naziv govori sve, pa se ovde nalaze melodije i zvukovi koje ste snimili korišćenjem opcije snimanja glasa. Sve zvukove možete iskoristiti kao melodije ili za podsetnike.

Diktafon. U memoriji telefona možete sačuvati do 20 zvučnih snimaka; diktafon može raditi i kada razgovarate i kada je telefon u mirovanju. Trajanje snimka zavisi od količine slobodne memorije ali ne može trajati duže od jednog minuta. Dok snimate zvuk neće biti prikazano preostalo vreme, što je nedostatak softvera telefona.

Brojač memorije. Ovde možete saznati količinu slobodne i zauzete memorije. Da bi videli koju količinu određena aplikacija zauzima možete je izabrati i prikazaće Vam se te informacije. Telefon ima na raspolaganju 6045 KB memorije, od kojih je 450 KB je zauzeto.

Posao. Ovo je novi meni u kome se nalaze organajzer i dodaci, pa se u tom meniju nalazi alarm, za koji možete podesiti da se ponavlja ili da se aktivira samo jedanput. Kalkulator je veoma jednostavan, bez nekih specifičnih funkcija.

Organajzer. Kalendar možete pregledati po mesecima i nedeljama. Kada pregledate kalendar za jedan mesec biće označeni svi dani za koje postoje unosi, dok će za dane za koje postoje unosi kada pregledate kalendar po nedeljama biti prikazane ikone za događaje. Postoje tri tipa događaja: sastanak, ostalo i posao. Za svaki unos možete podesiti datum početka i datum kraja; možete podesiti da se događaji ponavljaju (po danima, nedeljama, mesecima, godinama). Takođe možete podesiti i podesetnik za događaj. Možete podesiti brisanje starih unosa. Organajzer je dobro realizovan, ali ništa više od toga. Organajzer i imenik dinamički dele istu memoriju, tako je 499 ukupan broj unosa koji organajzer i imenik zajedno mogu imati.

Lista poziva. U telefonu postoji jedna lista za sve pozive, u kojoj ćete videti i propuštene i dolazne i odlazne pozive. Za svaki poziv možete videti datum i vreme. U listi može biti do 30 zapisa i možete je pozvati pomeranjem navigacionog tastera na gore kada je telefon u mirovanju. Brojeve iz liste možete koristiti na isti način kao i kontakte iz imenika (možete slati poruke, pregledati detalje, itd.). Ako ste pozivali jedan broj telefona više puta, on će se naći u listi toliko puta koliko ste ga pozivali, što neće odgovarati većini korisnika.

Operatorski servisi. WAP pretraživač se nalazi u ovo meniju. Telefon podržava GPRS (4+2) i sve funkcioniše kako bi i trebalo.

Igre. Osim standardne igre "Breaks", u telefonu se nalaze još tri Java igre, tako da telefon podržava Java tehnologiju (MIDP 2.0) pa možete dodavati nove aplikacije.

Utisci

Kvalitet prijema signala je veoma dobar. U toku razgovora se čuju konstantni tihi šumovi što može zasmetati. Isti šum se čuje i u Samsung telefonima, pa zato ne izgleda da je ta pojava kritična. Ipak, pre kupovine telefona savetujemo da ga isprobate. Kada se uspostavlja veza i dok je aktivno pozadinsko osvetljenje glavnog ekrana šum se pojačava što govori o slaboj magnetnoj zaštiti telefona. Takva situacija je bila i sa skoro svim primercima Philips Xenium++ telefona.

Jačina zvuka polifonih melodija je prosečna, ali je izbor melodije veoma dobar. Telefon ćete čuti kako zvoni ako se nalazite na ulici, ali ako ga držite u džepu pantalona aktivirajte vibraciju. Vibracija je slabija od prosečne jačine vibracije ali se ipak može osetiti.

Telefon nema ugrađenu kameru a ni standardna lista podržanih funkcija ne deluje previše atraktivno. Iako telefon ima odličnu autonomiju, kranji utisak kvare šumovi koji se čuju preko zvučnika i prosečan kvalitet glavnog ekrana. Sa druge strane, telefon ima interesantan dizajn. Philips 650 će se sigurno dopasti ljubiteljima Philips mobilnih telefona koji traže minimalnu funkcionalnost, dugo trajanje baterije i ekran u boji. Što se tiče ostalih korisnika, oni obraćaju pažnju i na ostale specifikacije a ne samo na autonomiju telefona.

SonyEricsson Z600 se može smatrati alternativom za ovaj telefon, pošto imaju slične cene. Prednosti SonyEricsson modela su ugrađena kamera, Bluetooth, bolji ekran i izmenjive maske. Philips 650 ima bolju autonomiju ali to nije toliko presudno.

Primeri melodija (304 KB, MP3)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025