
Kompletan test LG C1100
Standardna oprema:
Telefon
Punjač
Uputstvo za upotrebu
Traka za nošenje
Portabl slušalice
LG pokušava da proširi spektar svojih modela, predstavljajući isti model u različitim formama. Isto se dogodilo i sa modelom C1100; Telefon je prvo bio poznat kao LG G1600. Uprkos očiglednoj sličnosti, modeli su bazirani na različitim verzijama softvera, ali o tome ćemo kasnije.

Do sada se vodilo računa da faktor forme bude moderno rešenje, pa je ovo razlog zašto telefoni ovog tipa koštaju više nego slični tradicionalnog dizajna. Proizvođač se trudio da u model C1100 ugradi maksimum modernih komponenti. Interesantno je da se umesto eksternog displeja kod ovog modela na top panelu nalazi ogledalce, u čijoj sredini je postavljena LED. Kada vas neko pozove, indikator počinje da treperi zelenom bojom. Minusi ovakvog ogledala su očigledni, često postaje zaprljano i ostaju otisci prstiju na njemu, pa ga morate čistiti svaki čas.

Telefon veoma dobro leži na dlanu, veličina je odgovarajuća (82x43x22.5mm), a isto važi i za težinu (85 grama). Kada otvarate i zatvarate telefon moguće je podesiti specijalan ton. Telefon možete otvarati samo jednom rukom zahvaljujući udubljenjima sa bočnih strana. Udubljenja izgledaju veća nego što su u stvarnosti. Ovaj vizuelni efekat se postiže zahvaljujući tamnoj plastici. Na levoj strani se nalaze dva dugmeta za podešavanje jačine zvuka i konektor za slušalice. Sa donje strane telefona nalazi se interfejs konektor a sa gornje udubljenje kroz koje možete provući traku za nošenje oko vrata.

Ekran prikazuje do 65000 boja (UFB), a rezolucija mu je 128x128 piksela, što omogućava prikazivanje 5 linija teksta i jednu statusnu liniju. Kvalitet boja i svetlosti je prosečan. Ovaj model se može porediti sa telefonima iz LG-ja, ali je lošiji od poslednjih modela iz Siemens-a (na primer CF62, C65) i bolji od telefona kao što su Motorola v180, v220. Razlika nije tako značajna; u osnovi možemo reći da su svi ovi modeli sličnih karakteristika. Na žalost, LG se ne može pohvaliti kvalitetnim displejima kod poslednjih modela. Nasuprot Samsung-u, LG nema sopstveni razvoj koji bi se mogao primenjivati kod mobilnih telefona.

Kada sunčevi zraci padaju na ekran on jako bledi i jedino zakretanjem telefona gotovo do ivice ugla gledanja moguće je opaziti nesto.
Tastatura je prosečne veličine, dugmad su pogodna za upotrebu i nema primedbi na njihov rad. Navigaciona tipka ima dugme „Menu“ u sredini koje izvršava funkciju „OK“ u isto vreme. Pozadinsko osvetljenje je tamno plavo, ali se samo linija koja je potpuno vertikalna dobro vidi, tj. pozadinsko osvetljenje nije jednako raspoređeno.

Baterija igra ulogu poklopca sa zadnje strane (nema zazora), a u pitanju je Li-ion baterija kapaciteta 780mAh. Prema podacima proizvođača sposobna je da obezbedi do 3.5 časova razgovora i do 300 časova u režimu mirovanja. Pri testiranju, telefon je radio 2.5 dana sa vremenom razgovora od oko 30 minuta i 15-20 minuta upotrebe drugih funkcija. Vreme potrebno da se baterija potpuno napuni je malo više od 1.5 časa.
Meni
Možete izvršiti promenu profila i pozivati najčešće korišćene stavke menija uz pomoć navigacionog dugmeta (pritisnite ga na levo ili na desno). Glavni meni je predstavljen kao lista stavki koja sadrži nekoliko podmenija. Orjentacija menija je glavna razlika u odnosu na G1600, a druga je to da su funkcije podmenija drugačije sortirane. Postoji prečica u vidu broja za navigaciju.


Telefonski imenik. U memoriji telefona može da se sačuva do 200 unosa. Do 5 polja (četiri broja telefona i jedna e-mail adresa) mogu biti dodati jednom unosu, a takođe možete odabrati i pozivnu grupu i ikonicu (prethodno instalirana sličica, na primer, ljudsko lice, životinja, itd). Odabrana sličica i ime će biti prikazani tokom dolaznog poziva.







Prilikom unosa informacije treba da odaberete glavni broj a zatim da unosite ostale brojeve korak po korak, ali je moguće i da ih preskočite. Brojevi telefona sa SIM kartice i iz memorije telefona mogu biti prikazani na jednoj opštoj listi.
Ukupno u telefonu postoji 7 pozivnih grupa. Možete dodeliti specijalni ton zvona, boju pozadinskog osvetljenja i sličicu za svaku grupu (ostale sličice se koriste).
Poruke. Telefon podržava EMS koje omogućavaju "kačenje" sličica i melodija za poruke. Ova opcija takođe omogućava slanje povezanih poruka (980 simbola). Nekoliko rečnika (T9) je podržano, a obezbeđeno je i 11 šablonskih poruka koje se mogu menjati.


Telefon takođe podržava MMS poruke. Moguće je kreirati nekoliko stranica i zakačiti nekoliko sličica.
Sve poruke se čuvaju u memoriji uređaja; SMS poruke se čuvaju prvo na SIM kartici, a tek onda u memoriji telefona.
Lista poziva. Pomoću ove opcije možete pregledati pozivane, propuštene i primljene pozive. Svaka lista sadrži 15 brojeva telefona; možete pogledati datum i vreme za određene pozive. Identični pozivi se sumiraju.
Telefon poseduje objedinjenu listu poziva koja sadrži poslednjih dvadeset registrovanih poziva sa svih lista. Ova lista se prikazuje kada pritisnete dugme call u stand by režimu rada.
Profili. Možete odabrati zvučno podešavanje telefona, na primer tip melodije, ton tastature i tip alarma. Sve je uobičajeno.

Podešavanja. Ovde se nalaze podešavanja telefona, na primer, podešavanje ekrana i tonovi zvona.









Organizer. U memoriji organizer-a se može sačuvati do 20 događaja. Datum, vreme i podsetnik mogu biti podešeni za svaki od njih. Takođe možete navesti da li želite da događaj bude ponovljen (svaki dan, nedeljno, mesečno, godišnje). Kalendar prikazuje mesece, a datumi sa događajima su prikazani bojom. Specijalni simbol, koji simbolizuje tip događaja (susret, podsetnik) se pojavljuje na kraju. Glavna mana ovog organizer-a je ograničen broj zabeleški.


Alarm – časovnik. U telefonu postoji 5 alarm časovnika, svaki može alarmirati jedanput, dnevno ili nedeljno. Svaki korisnik će biti zadovoljan ovim alarm časovnikom.



Zabava&Alati. Prvo, nekoliko reči o igricama. Na telefonu se nalazi tri prethodno instalirane Java igre. One se ne mogu ukloniti. Multiply je vrsta tetrisa, Space ball je interesantna verzija snake-a, a vaša misija je da progutate loptice različitih boja po redosledu koji ne dozvoljava zmiji da poraste. Poslednja igra je Submarine; to je simulator podmornice, a vaša misija je da savladate sve prepreke na moru koje su brojne.


U My Folder možete uskladištiti svoje sopstvene melodije i sličice. Jedna može biti određena kao ton zvona ili pozadina za ekran. Svi download-ovani fajlovi sem aplikacija se čuvaju ovde.
Konverter jedinica je prilično zgodan, a isto se odnosi i na kalkulator.


Sem toga, možete videti vreme u određenim gradovima sveta.

I snimanje glasa se takođe skladišti ovde, a može im se menjati ime, mogu se slušati, uklanjati i sve uobičajeno. Glasovna memorija ne radi tokom razgovora. Dužina jednog snimanja može biti oko 19 sekundi.

Internet. Telefon podržava GPRS (klasa 10) tako da preporučujemo da podesite Wap preko GPRS-a, jer je jeftiniji. Telefon podržava wap pretraživač, verziju 2.0 (MIC 1.1.13). U odnosu na G1600 wap je potpuno funkcionalan.
Java. Na telefonu je ukupno dostupno 1Mb dinamičke memorije. Možete download-ovati nove aplikacije ukoliko koristite wap, ali su vam potrebni specijalni programi namenjeni LG telefonima. Model podržava MIDP 2.0. Brzina performansi je niska (JBenchmark 1.0). Ovom karakteristikom model gubi od svih konkurenata.

Utisci
Telefon nema nikakvih problema sa kvalitetom prijema; obezbeđuje stabilan prijem u gradu. 16 polifonih melodija su daleko od proseka, zvuče dobro, ali se gotovo ne čuju (ovo je uticaj forme kućišta). Teško možete čuti zvono ukoliko je buka u prostoriji ili se nalazite na ulici. Snaga vibracije je prosečna.




Nekoliko telefona je reprezentovano u istom segmentu kao i ovaj telefon. Siemens CF62 i Motorola v180 su najinteresantniji. Nasuprot modelu LG C1100 ovi telefoni imaju eksterni ekran, što je nesumljivo prednost telefona ovakve forme. LG C1100 gubi od ovih modela po svojim karakteristikama, iako ima istu cenu, a možda i višu. Po mom mišljenju C1100 nudi unapređene performanse u opsegu LG modela, ali košta neopravdano mnogo.