
Kompletan test Philips 659
Standardni paket:
Telefon
Punjač
Uputstvo
Philips često koristi ODM rešenja ali je i sam pravio takve telefone (za kompaniju Siemens, na primer). Philips 659 je naslednik modela 630 kome je dodata VGA kamera. Nažalost, Philips 659 nema FM radio pa je sličan ostalim modelima po svojim karakteristikama.

Dizajn je poznat pošto su zadnji modeli koristili isti stil, koji je neobičan i ostaje zapamćen. Na spoljnoj površini nalazi se svetla metalna plastika, koja može biti raznih boja (plava, crvena, siva). Spoljašnji ekran je izrađen u OLED tehnologiji (3 boje, najviše je plava zastupljena, rezolucija je 96 x 64 piksela). Prikaz na spoljašnjem ekrane se dobro vidi kada se telefon nađen na suncu, na njemu su prikazani status i vreme. Tokom poziva na njemu će biti prikazan broj onoga ko Vas zove.

Dimenzije telefona su 89.2 x 45.6 x 23.3 mm i masa je 89 grama što je karakteristično za telefon namenjen prosečnom kupcu. Dobro leži u šaci, jedini minus predstavlja spoljašnja antena. Treba pomenuti da samo poneki telefon ove klase ima ugrađenu antenu.

Na levom boku telefona nalaze se dva tastera za kontrolu jačine zvuka i još jedan poseban taster (kada se krećete kroz menije, on služi kao OK taster). Priključak za interfejs se nalazi sa donje strane telefona (razlikuje se od priključka modela 630).
Sa zadnje strane nalaze se otvor za sočivo kamere i ogledalo. Ovaj deo je slično realizovan kao kod LG modela, konkretno kao kod modela G5500.
Kada otvorite telefon ukazaće Vam se TFT ekran rezolucije dimenzija 32 x 38 mm koji može da prikaže 65.536 boja u rezoluciji 128 x 160 piksela. Na njemu može biti prikazano do 7 linija teksta i dve statusne linije. Kvalitet slike nije loš, ali slike koje se nalaze u telefonu i sam interfejes nisu interesantni. U neku ruku ovo je karakteristično za proizvođače iz Azije druge i treće klase, gde se ne obraća pažnja na kvalitet interfejsa.

Informacije na ekranu su čitljive kada se telefon nađe na suncu, što je pozivitna osobina, mada je inferioran u odnosu na ekrane Siemens modela serije 65.

Tastatura je prosečna što se tiče komfora i ima plavo pozadinsko osvetljenje koje ne obezbeđuje da se tasteri vide bez problema u svim uslovima osvetljenja. Tasteri sa ciframa su dobro razmaknuti međusobno i srednje su veličine. Deo sa funkcijskim tasterima nije standardno dizajniran ali nije bilo nikakvih problema u upotrebi tih tastera. Generlno, može se reći da je tastatura veoma ugodna.

Li-Ion baterija kapaciteta 600 mAh se nalazi ispod poklopca sa zadnje strane. Prema podacima proizvođača telefon može raditi oko 3 sata ako se koristi za razgovore i do 300 sati u mirovanju. U našem testu telefon je radio 3 dana u toku kojim smo ga koristili za razgovore 40 minuta i 20 minuta smo koristili ostale funkcije telefona. Telefon nema autonomiju sa kojom može da se istakne, ovo je više prosečno radno vreme. Vreme potrebno da se telefon u potpunosti napuni iznosi oko 1.5 sat.
Ležište za SIM karticu je standardno.

Meni
Struktura menija nije tradicionalna kao kod starijih Philips modela. U glavnom meniju prikazano je 9 ikona (u 3 reda). Možete prebaciti prikaz kada će biti prikazana samo jedna ikona i oznaka za nju. Za razliku od ostalih modela ovo možete postići jednim pritiskom na taster. Možete se kretati između stavki glavnog menija koristeći funkcijske tastere, isto važi i za podmenije koji su prikazani kao liste. Numeričkim tasterima možete dodeliti razne funkcije, dok određenim stavkama menija možete dodeliti glasovno komandovanje.




Imenik. Do 500 brojeva telefona može biti sačuvano u memoriji telefona. Svakom kontaktu možete dodeliti 5 brojeva telefona, e-mail adresu, belešku, adresu, broj za IM (Instant Messenger, program za brzu razmenu poruka, sličan kao ICQ). Kada pritisnete taster za pozivanje, a pre toga ste izabrali nekog u listi, biće pozvan podrazumevani broj tog kontakta. Da bi videli ostale brojeve telefona morate pogledati detalje tog kontakta. U listi kontakata će biti prikazani brojevi telefona i sa SIM kartice i iz memorije telefona. Brojevi sa SIM kartice su označeni posebnim ikonama. Možete pretraživati kontakte po prvom slovu i po delu imena. Postoji nekoliko grupa za kontakte. Svakoj možete dodeliti posebne melodije.






Poruke. Do 100 poruka možete sačuvati u memoriji telefona. Postoji 10 šablona i nekoliko grupa predefinisanih poruka. Telefon podržava T9, pa je veoma lako unositi poruke. Veoma je zgodno rešeno biranje brojeva kojima ćete slati poruke. Možete izabrati da poruka bude poslata na nekoliko brojeva telefona odjednom. Čudno je da ikone možete dodati tek na kraju (kada napišete poruku i izaberete na koji broj će biti poslata), što nije logično. Ikone su standardne, kao kod starijih Philips modela. Izbor je veliki i sve slike su odlične.












Postoji podrška za MMS, sve je veoma jasno i jednostavno. Ukupna memorija na raspolaganju za poruke je 1.2 MB.
Posebna stavka u meniju za poruke je QQ instant messenger (kao ICQ) ali je potrebna podrška operatera.

Lista poziva. U telefonu postoje 3 liste, u svakoj može biti do 10 brojeva. Za svaki poziv možete pogledati datum i vreme kada je načinjen. U ovom meniju možete pregledati i količinu prenetih podataka preko GPRS-a i koliko ste vremena potrošili na pozive.
Profili.U telefonu postoji 5 profila. Možete promeniti sva podešavanja za razliku od ostalih Philips telefona. Ova funkcija je veoma dobro realizovana.

Preusmeravanje poziva. Sve se može zaključiti iz imena.
Podešavanja. Možete podesiti jačinu zvuka melodija i izabrati jednu od 20 postojećih. Podešavanja za glavni ekran se takođe nalaze ovde. Jednu od 4 ponuđene slike možete izabrati jednu od 4 slike za pozadinu.















Lista tastera kojima su dodeljene funkcije i lista glasovnih komandu se nalaze se u ovom meniju.
U telefonu možete napraviti "crne" i "bele" liste brojeva telefona, što Vam omogućava da ignorišete nepoželjne brojeve telefona.
Alati. Kalendar u organajzeru možete pregledati po nedeljama ili po mesecima. Samo dva tipa događaja možete dodati (podsetnik i sastanak). Za svaki događaj možete podesiti da li će se ponavljati ili ne. Stariji unosi se mogu automatski brisati, ako to podesite. Do 30 unosa možete sačuvati u memoriji telefona, što nije mnogo, ali prosečnom korisniku neće biti potrebno više.








Možete podesiti 3 alarma, za koje takođe možete podesiti da li će biti jednokratni ili će se ponavljati po danima. Bilo koju melodiju možete izabrati za alarme.


Kalkulator je veoma zgodan za korišćenje.

Štoperica i tajmer, kao i svetsko vreme su tradicionalne funkcije.


U telefonu postoji interesatna funkcija da se on uključi i isključi u određeno vreme, što može biti korisno.
Diktafon omogućava da napravite zvučne zapise u trajanju do 30 sekundi, dok njihov broj zavisi od količine slobodne memorije.


Bioritam. Unesite datum Vašeg rođenja i biće Vam prikazan dnevni bioritam.

Igre. U telefonu postoji 6 igara: Reflexes, Smartmove, LuckyStar, Snake, Mine, Breakout. Prva igra je u stvari klasičan Tetris, u drugoj igri cilj je pomerati kugle na njihova mesta, dok je treća simulator slot mašine. Četvrta igra je traženje mina a peta je slična igri Arkanoid.






WAP. Telefon podržava GPRS pa WAP stranice možete pregledati bez bojazni da će to biti skupo. Verzija WAP pretraživača je 1.2.1. Ne postoje drugi načini da se iskoriti GPRS pošto telefon nema infracrveni port.

Kamera. VGA kamera podržava 4x zoom. Možete primeniti razne efekte i postaviti razne ramove na slike koje ste uslikali. S obzirom da telefon nema infracrveni port, jedini način da prebacite slike na PC računar je preko kabla. Fotografije ne izgledaju loše na ekranu PC računara.


Podržano je i snimanje video materijala u dužini do 1 minuta (MJPEG kvalitet). Možete podesiti sa koliko slika u sekundi ćete snimati video snimke. Za fotografije i video snimke na raspolaganju Vam je 1.8 MB memorije.













Utisci
Što se kvaliteta prijema signala tiče, nije bilo nikakvih problema. Zvuk je veoma jasan i prijatan. Zvuk 32-glasovnih polifonih melodija je veoma glasan, pa ćete telefon čuti kada se nalazite na bučnoj ulici. Broj melodija nije veliki ali imate mogućnost da učitate nove MIDI fajlove. Jačina vibracija odgovara jačini zvuka melodija i možete je osetiti i preko kaputa ili kada se telefon nalazi u torbi. Jedini nedostatak je što ne možete podesiti da se melodija i vibracija oglase istovremeno.





Kada se uzmu u obzir rivali ovog telefona kao što su Motorola v300, v500, Sony Ericsson Z600 koji imaju istu ili čak i nižu cenu, ne treba očekivati velike količine prodatih primeraka Philips 659 modela. Mnogim ljudima neće biti potrebna kamera ili MMS, ali će hteti FM radio pa će pogledati ostale Philips modele.